Zprávy

V EU začal boj kvůli DPH, Česko je připraveno vetovat rakouský návrh

Reforma režimu daně z přidané hodnoty v zemích Evropské unie je hlavním tématem dnešního jednání ministrů financí členských zemí EU v Bruselu. Návrh předsedajícího Rakouska počítá například se zrušením nižší sazby DPH na výstavbu bytů a vytápění domácností pro nové členy již od roku 2008. Český ministr financí Bohuslav Sobotka již v pondělí ale řekl, že je připraven rakouský návrh vetovat. S rakouským návrhem nesouhlasí ani Polsko. Podle Sobotky je návrh rakouského předsednictví nevyvážený a je v rozporu se zájmy České republiky. "Nedojde-li na jednání ke změně, jsem připraven jej vetovat," uvedl v pondělí Sobotka.

ČR má nyní v rámci EU povolenou sníženou sazbu DPH na výstavbu a opravu bytů a domů a na vytápění domácností jen do roku 2008. Na zasedání ministrů financí se již déle diskutuje prodloužení této výjimky až do roku 2015, rakouský návrh však s žádným prodloužením nepočítá. ČR by tak musela již za dva roky zvýšit sazbu DPH z pěti na 19 procent, což by mohlo výrazně zdražit bytovou výstavbu a náklady bydlení. Zatímco u nových členských států EU chce Rakousko výjimky zrušit či omezit, u starých členů mají zůstat nedotčené a trvalé. To podle Sobotky porušuje princip rovného zacházení mezi všemi členskými státy.

Poslanec Kraus se vzdal mandátu, nahradí ho Grega

Poslanec ČSSD a bývalý předseda klubu sociálnědemokratických poslanců Michal Kraus se dnes oficiálně vzdal poslaneckého mandátu. Učinil tak notářsky ověřeným zápisem, který doručil předsedovi sněmovny. Ve sněmovně ho nahradí Andrej Grega.

Kraus odchází z politiky kvůli své cestě do Ghany, kde před čtyřmi lety vyjednával o investicích do továrny na zpracování kakaových bobů. Předseda vlády Jiří Paroubek vidí za nynějším zájmem o cestu "brutální, politicky motivovanou kampaň", která se opírá o "svědectví zločince". Upozorňuje tím na informace Františka Riga, s nímž Kraus v Ghaně byl a který je nyní ve vězení za podvody. Finanční policie před týdnem oznámila, že začala prověřovat okolnosti Krausovy návštěvy v Ghaně. V případu jde o podezření z praní špinavých peněz.

Účet sociálního pojištění skončil loni s přebytkem 11,7 miliardy

Účet sociálního pojištění, z kterého se vyplácejí důchody a nemocenské dávky, skončil loni s přebytkem. Po odečtení záloh na lednové penze na něm zůstalo 11,7 miliardy korun. ČTK o tom dnes informovala mluvčí České správy sociálního zabezpečení Štěpánka Mikešová. Správa má účet na starosti.

I přes pozitivní vývoj ale odborníci zdůrazňují, že důchodová reforma je v Česku nutná. Společnost totiž stárne a seniorů přibývá. Lidé se také dožívají vyššího věku. Pokud by se systém nezměnil, podle propočtů expertů by deficit od roku 2040 začal každoročně narůstat o asi pět procent hrubého domácího produktu.

Rath: Pacienti by se neměli žebříčkem nemocnic znepokojovat

Pacienti by se neměli žebříčkem kvality 16 fakultních nemocnic a ústavů, které řídí ministerstvo, znepokojovat. ČTK to řekl ministr zdravotnictví David Rath. Podle něj sestavení pořadí neukazuje zatím přesně to, zda jsou nemocnice dobré, či ne. Přehled má spíše ministerstvu pomoci určit, kam má poslat odbornou kontrolu. Podle kritiků hodnocení jsou některá zařízení nesrovnatelná, nelze je tedy poměřovat.

Na prvním místě hodnocení kvality skončil pražský Ústav péče o matku a dítě. Podprůměrný byl IKEM či Masarykův onkologicky ústav. Poslední příčku obsadila brněnská úrazová nemocnice. Rath uvedl, že některá zařízení v žebříčku jsou skutečně těžko srovnatelná s ostatními. Jmenoval právě "úrazovku" v Brně. "Výsledky je nutné brát s rezervou. Ten žebříček je orientační a je pro ministerstvo, ne pro pacienty," uvedl Rath.

Nemocnice, které skončily ve druhé polovině seznamu, by měli od března kontrolovat auditoři. Podle Ratha audit ukáže, zda se ve výsledcích objevila "statistická chyba", nebo chybovaly nemocnice. "Nedovedu si vysvětlit rozdíly mezi Fakultní nemocnicí U svaté Anny, Fakultní nemocnicí Brno a Olomouc," uvedl ministr.

Hodnověrností současného pořadníku si není jist ani prezident České lékařské komory Milan Kubek. Aby pacienti měli dostatek informací, je podle něj ale žádoucí. "Je třeba, aby byly údaje nezkreslené a srozumitelné," dodal. Upozornil na to, že vyšší úmrtnost v některé nemocnici nemusí znamenat to, že v zařízení je péče horší. Mohou se do něj jen soustřeďovat vážně nemocní.

Kraje předloží vlastní verzi zákona o neziskových nemocnicích

Kraje ještě do voleb předloží sněmovně vlastní návrh zákona o neziskových nemocnicích. Poslaneckou verzi normy, kterou za podpory ministra zdravotnictví Davida Ratha prosazují ČSSD a KSČM, považují hejtmani za neopravitelnou. Žádné dílčí připomínky k ní proto dávat nebudou. Po jednání Rady Asociace krajů to novinářům řekl středočeský hejtman a místopředseda asociace Petr Bendl (ODS). K předkládání připomínek k zákonu vyzval kraje před deseti dny právě Rath. Novinářům nyní řekl, že mu postup hejtmanů "přijde poněkud zvláštní". Celá aktivita kolem zákona je podle něj vyvolána privatizačními snahami krajů. "Naším cílem je dát kvalitní, konkurenční návrh, který je daný a odzkoušený v zemích západní Evropy," uvedl Rath.

Poslanecký návrh zákona počítá v první fázi se vznikem téměř 140 veřejných neziskových nemocnic, které by měly nárok na smlouvu se zdravotními pojišťovnami. Mimo jiné by ale musely veškerý svůj zisk investovat zpátky do léčení a rozvoje. Autoři předlohy říkají, že tak chtějí vytvořit základní síť zařízení, která každému zaručí péči. Kritici se obávají toho, že ostatním nemocnicím hrozí likvidace, protože je stát odřízne od veřejného pojištění. Dostávaly by z něj peníze jen za akutní péči. Ostatní zákroky by si lidé museli platit. Rath tvrdí, že se nemocnice do dvou let budou moci rozhodnout, zda se do seznamu neziskových zařízení zařadí, či z něj vystoupí. "Seznam je otevřený," uvedl.

Nový prezident ČLK získal pro spolupráci kritiky komory a Ratha

Nový prezident České lékařské komory Milan Kubek získal pro spolupráci kritiky stavovské organizace a jejího bývalého šéfa a nynějšího ministra zdravotnictví Davida Ratha. V týmu Kubkových poradců zasednou také lékaři, kteří vypískali Ratha loni na říjnovém protestním shromáždění před ministerstvem zdravotnictví a dlouhodobě usilují o změnu nynějšího povinného členství v komoře v nepovinné. Kubek ČTK potvrdil, že usiluje o sjednocení organizace, která má hájit zájmy všech 40.000 svých členů. Z Rathových kritiků jsou v týmu Kubkových poradců předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák, výkonný místopředseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko, předseda Sdružení ambulantních chirurgů Ladislav Knajfl. Členství Kubek nabízí i předsedovi Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Pavlu Neugebauerovi. V Kubkově týmu jsou i jeho dlouholetí spolupracovníci - ředitel Všeobecné fakultní nemocnice Pavel Horák, který s Rathem a Kubkem založil Lékařský odborový klub. Horák bude mluvit za ředitele nemocnic. S Kubkem bude nadále spolupracovat i pověřená předsedkyně LOK Jana Vedralová, bude zastupovat zájmy lékařů zaměstnanců

ČRo: Šéf NBÚ tvrdí, že Šiša nemohl ovlivňovat průběh prověrek

Ředitel Národního bezpečnostního úřadu Jan Mareš tvrdí, že někdejší sekční šéf úřadu Vladimír Šiša nemohl ovlivňovat průběh bezpečnostních prověrek. Uvedl to pro Český rozhlas. Šiša je od pátku stíhán za braní úplatků v souvislosti s kauzou konkurzů údajně zmanipulovaných ústeckým soudcem Jiřím Berkou. Policie tvrdí, že má důkazy o pokusech zasáhnout do probíhajících prověrek. Jedním z hlavních důkazů proti Šišovi jsou odposlechy mezi ním a šéfy údajného konkurzního gangu Vladislavem Větrovcem a Janem Harangozzem. Za úplatek podle policie slíbil, že bude ovlivňovat průběh některých bezpečnostních prověrek. Ředitel NBÚ Mareš popírá, že by Šiša mohl z titulu své funkce prověrky ovlivnit. "Pan Šiša se nemohl ze své pozice ředitele sekce kanceláře, to znamená ředitele, který šéfoval uklízečkám, právníkům, ekonomům a tak dále, dostat k žádným údajům, které se týkaly bezpečnostních prověrek, a nijak je ovlivňovat," řekl Českému rozhlasu Mareš. "On nemohl manipulovat s žádnou prověrkou, a pokud někomu něco sliboval, tak to nemohl splnit," dodal Mareš.

EK kritizuje Česko za příliš obecný program hospodářských reforem

Národní program reforem, který Česká republika vypracovala v rámci takzvané lisabonské strategie, se příliš nezalíbil Evropské komisi. Vyplývá to z poslední verze hodnotící zprávy. EK jí však projedná a schválí ve středu. Plán českých reforem je údajně příliš obecný a málo ambiciózní. Komise ho také označila jen za jakýsi shrnující nástin pro širokou veřejnost.

Česko však se svým poměrně kritickým hodnocením reformních snah není mezi zeměmi Evropské unie osamoceno. Špatné vysvědčení si odnesla drtivá většina 25 členských států, s "čistším štítem" vyvázly v podstatě jen severské země. Špatně nedopadlo ani Slovensko, které si odnáší lepší vysvědčení než ČR, ale i jeho program reforem vyžaduje doplnění a dokončení.

ČR svůj program zaměřila především na pokračování reformy veřejných financí, zvyšování konkurenceschopnosti a zlepšení pružnosti pracovního trhu. Jedním z hlavních cílů české vlády je snížení deficitu veřejných financí pod tři procenta HDP v roce 2008 a udržení celkové dluhu pod úrovní 60 procent HDP. Podle komise jsou ale tyto cíle málo ambiciózní, hlavně ve světle překvapivě nízkých rozpočtových schodků z loňského roku a roku 2004. Čeští představitelé by se měly rovněž více zaměřit na investice do vědy a výzkumu, zlepšování podnikatelského prostředí a modernizaci infrastruktury a větší využívání obnovitelných zdrojů.

Podpora členství České republiky v EU mezi Čechy klesá

Podpora členství Česka v Evropské unii mezi Čechy klesá. Zatímco loni na jaře s ním souhlasilo 49 procent českých občanů, v současnosti to je o pět procent méně. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Eurobarometru. Pokles důvěry byl zaznamenán po celé Evropě, podle odborníků zřejmě také kvůli odmítnutí euroústavy ve Francii a Nizozemsku a sporu o unijní rozpočet. Nejvíce je EU populární v Lucembursku, Irsku a Nizozemsku, nejméně ve Švédsku, Rakousku a Británii. Češi ale patří společně s některými dalšími zeměmi bývalého socialistického bloku mezi největší příznivce směřování "pětadvacítky" k politické unii. Hlasovaly by pro něj dvě třetiny občanů Česka. V České republice považují členství v unii za dobrou věc častěji muži než ženy, rozdíl je téměř desetiprocentní. Hlavními příznivci Evropské unie jsou mladí lidé ve věku 15 až 24 let, z nichž se vstupem Česka do EU souhlasí 57 procent.

Jen 17 procent Čechů si myslí, že mohou nějakým způsobem ovlivnit dění v Evropské unii. Společně s občany Lotyšska a Británie je to nejméně v EU. V rámci celé unie má stejný pocit dvojnásobný počet lidí, nejvíce v sílu svého hlasu věří v Nizozemsku a ve Francii. "Je to odraz (negativní) politické debaty, která se o EU v České republice vede," domnívá se šéf agentury Factum Invenio Jan Herzmann, který v pondělí výsledky Eurobarometru představil novinářům. Svou roli podle něj hraje také menší velikost Česka v rámci unie a s tím logicky spojený menší vliv. Eurobarometr také ukázal, že za největší domácí problém čeští občané nyní považují zdravotnictví a nezaměstnanost.

Na železnici už není ani jedno provozuschopné Pendolino

Také poslední souprava supervlaku Pendolino se dnes porouchala. Pro poruchu lokomotivy na trase Praha-Ostrava si museli cestující přestoupit do náhradního vlaku u obce Krasíkov na Ústeckoorlicku. Podle personálu vlaku jde o stejnou závadu jako u předchozích souprav. Mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj to potvrdil. Bližší podrobnosti o příčinách poruchy musí podle něho ale sdělit italská společnost Alstom, jejíž technický personál byl přítomný přímo ve vlaku. Výrobce nese veškerou zodpovědnost za tyto závady a má termín k jejich odstranění do 31. ledna, dodal mluvčí s tím, že České dráhy se postaraly o cestující, kterým zajistily náhradní přepravu vlakem EuroCity Košičan.

Softwarová porucha vyřadila z provozu začátkem ledna čtyři soupravy Pendolino. V provozu tak byl do dnešního dne jediný rychlovlak na trase z Prahy do Ostravy. Šesté Pendolino pokračuje v testování tratí a sedmé čeká na přidělení technického průkazu. Viceprezident Alstomu Terence Watson přitom již minulý týden oznámil, že firma zná příčinu poruch, které tyto vlaky vyřadily z provozu, a že do konce ledna všechny soupravy opraví. Pět souprav pendolin by tak mělo začít jezdit v prvním únorovém týdnu.

České dráhy budou po Alstomu žádat pravděpodobně 600.000 eur (17,2 milionu Kč) jako smluvní pokutu za závady na těchto vlacích. Celkové škody za odstavení vlaků se však odhadují na několik desítek milionů korun. ČD prý budou tyto peníze požadovat po svých bývalých manažerech.

Ministr dopravy Milan Šimonovský požaduje od předsedy řídícího výboru Českých drah, aby přešetřil celou smlouvu a okolnosti, které vedly k jejímu sjednání. Smlouva je podle ministra po českou stranu nevýhodná, zejména z hlediska sankcí proti výrobci. V tuto chvíli nelze vyloučit, že projekt dopadne krachem, řekl v neděli generální ředitel ČD Josef Bazala. Pokud výrobce závady neodstraní, České dráhy by od smlouvy odstoupily a pendolina vrátily.

Čeští vědci oslaví půl století Spojeného ústavu jaderných výzkumů

Vědci dnes slaví půl století existence Spojeného ústavu jaderných výzkumů v ruském Dubně, který v roce 1956 spolu s Rusy zakládali a dodnes v něm pracují špičkoví čeští fyzikové. Asi 130 kilometrů severně od Moskvy se v Dubně vystřídají při výzkumu hmoty tři desítky vědců, vědeckých aspirantů a studentů z Česka. Na dlouhodobějších projektech tam pracuje přes deset Čechů. Na jejich výzkumy česká vláda každoročně přispívá 1,4 milionu dolarů (asi 33 milionů korun). Celkový roční rozpočet ústavu je 37 milionů dolarů (asi 875 milionů korun). Češi zastávají významné funkce, řídí laboratoře a oddělení.

Institut založily v 50. letech tehdejší socialistické státy jako protipól Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) v Ženevě. Nyní obě organizace spolupracují. V současnosti pracuje v Dubně 5500 lidí z 18 zemí světa, především bývalých sovětských republik a satelitů Sovětského svazu. Ústav objevil několik nových chemických prvků. Má urychlovače částic i jaderný reaktor.

Česká republika čtvrtá v péči o životní prostředí

Česká republika je podle dnešního britského deníku The Guardian na čtvrtém místě na světě v globálním přehledu péče o životní prostředí, který byl připraven pro letošní Světové ekonomické fórum v Davosu. Tabulku připravili vědci ze dvou amerických univerzit. Na prvním místě je podle nich Nový Zéland, následuje Švédsko, Finsko, Česká republika a Velká Británie.

Vědci srovnávali řadu parametrů od emisí škodlivých plynů, přes ochranu přírodních parků, kvalitu vzduchu po kvalitu vody. Vzhledem k tomu, že zjistili značné rozdíly u zemí s podobným "ekologickým dědictvím", vyvozují, že v tomto oboru má kritický význam dobrá správa věcí veřejných. Autoři přehledu se opírají o velké množství dat, ale uznávají také, že při sestavování narazili na vážné vědecké pochyby a díry v údajích. Tabulka podle nich však dává jasný přehled toho, kam jednotlivé země směřují a ukazují, jak si jednotlivé vlády poradily s přírodním prostředím, nad kterým panují.

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů ČEZ stoupla o 19 procent

Společnost ČEZ zvýšila v minulém roce výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů o 19 procent na 1,449 terawatthodiny (TWh). Na růstu se nejvíce podílely vodní elektrárny. Výraznější meziroční pokles naopak zaznamenala produkce ze spalování biomasy, nižší byla i výroba elektřiny ve větrných a slunečních elektrárnách. Firma, na jejíž produkci se obnovitelné zdroje podílejí zhruba dvěma procenty, o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

V případě biomasy poklesla výroba o 23 procent na 0,115 TWh kvůli nízké výkupní ceně a potížím se zajištěním dostatečného množství vhodného materiálu ke spálení. "Řada tuzemských producentů tradiční biomasy dřevní štěpku raději vyváží do zahraničí za výhodnější ceny," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Skupina ČEZ plánuje v příštích letech využívání obnovitelných zdrojů rozšířit. Dceřinou společnost ČEZ Obnovitelné zdroje nyní vyhodnocuje řadu projektů, které se týkají především využití malých vodních elektráren a energie větru. "Do těchto typů obnovitelných zdrojů budou v následujících letech směřovat největší investice," doplnil Kříž.

Ministr Jandák by vepřín v Letech neboural

Důstojný památník holokaustu postrádá v Česku ministr kultury Vítězslav Jandák. Uvedl to v Pressklubu Frekvence 1. "Proč likvidovat něco ve jménu něčeho?" odpověděl na otázku, zda se zasadí o vykoupení vepřína na pozemku bývalého romského tábora v Letech u Písku.

O odstranění vepřína se zasazuje Výbor pro odškodnění romského holokaustu i někteří politici. Premiér Jiří Paroubek nedávno uvedl, že problém chce vyřešit do voleb.

"Cítím totiž potřebu, aby byl v této zemi vybudován skutečný památník holokaustu. Někdo namítne, že tu máme Terezín, ale když vidíme, co to by holokaust - že to byli Romové, slabomyslní, Židé, tak si myslím, že skutečný památník u nás chybí. Měl by být vybudován na jiném místě, které může být navštěvováno ze zahraničí, bude dostupné všem lidem, a ne kvůli tomu bourat vepřín," řekl Jandák, jehož tato stavba v Letech neuráží. "Je tam důstojný pravoslavný kříž, u kterého se bohužel schází velmi málo lidí. Většinou tehdy, když jsou u toho televizní kamery a novináři. Proto hledám něco jiného. Abychom skutečně něco důstojného pro Romy, Židy a oběti holokaustu vybudovali," dodal.

Podle historických pramenů zahynulo v letském sběrném táboře pro Romy, který fungoval od roku 1942 do roku 1943, na 326 lidí a přes pět stovek vězňů bylo převezeno do Osvětimi.

Obec Lety nechala ve čtvrtek odstranit kámen, který na jejím pozemku u bývalého romského tábora instalovala krajně pravicová Národní strana. Kámen s nápisem Obětem označila za památník obětem druhé světové války. Proti památníku protestovaly i romské organizace, podle nichž je znevážením Romů, kteří v pracovním táboře za války zahynuli. Pobouřila je i vyjádření představitelů NS, podle nichž tábor byl jen pracovní a Romové v něm umírali na běžné nemoci. NS považuje odstranění pomníku za krádež a chce podat trestní oznámení, neboť usilovala o to, aby byl kámen uznán za kulturní památku, což Jandák už předem odmítl.

Aktuálně.cz: Zahradil a Bémem pro registrované partnerství

Pražský primátor Pavel Bém a europoslanec Jan Zahradil (oba ODS) vyzvali senátory za občanskou demokracii, aby podpořili zákon, který má umožnit osobám stejného pohlaví uzavírat oficiální partnerské svazky. V otevřeném dopise zároveň uvedli, že si premiér Jiří Paroubek chce přivlastnit "zásluhy za zákon". Informaci zveřejnil zpravodajský server Aktuálně.cz.

Sněmovna schválila zákon o registrovaném partnerství v polovině prosince. Prosadili ho především levicoví poslanci. Jednotně proti byli pouze lidovci. Šéf Senátu Přemysl Sobotka z ODS nedávno uvedl, že klub občanských demokratů je rozdělen na dva vyrovnané tábory. Rovněž dva ze tří senátních výborů, které normu projednávaly, k ní nedokázaly zaujmout jednoznačné stanovisko.

Zákon má upravit vznik a konec partnerského svazku. Zapisoval by se do občanského průkazu, partneři by ho uzavírali prohlášením před matričním úřadem. Partnerům a partnerkám by norma mimo jiné zaručila nárok na informace o zdravotním stavu jejich protějšku a šanci dědit stejně jako manželé. Zákon počítá se vzájemnou vyživovací povinností. Podobné normy platí v 11 evropských zemích. Česko by se stalo prvním postkomunistickým státem, který by registrované partnerství uzákonil. O přijetí zákona se dlouhodobě snažily hlavně organizace homosexuálů, kteří kvůli tomu zorganizovali petici. Proti přijetí normy se stavějí církve. V postoji zdůrazňujícím nenahraditelnost rodiny - muže, ženy a dětí - se spojili katolíci, protestanti i pravoslavní.

Malý park v Praze 1 ponese název po izraelském městě

Malý park vedle Španělské synagogy v Praze 1 ponese název po izraelském městě Roš Haajin. Záměr na pojmenování prostranství na rozhraní Starého Města a Josefova nyní schválili radní první městské částí, řekl dnes novinářům starosta Vladimír Vihan. Město Roš Haajin se má podle něho stát partnerským městem Prahy 1. Zástupci obou radnic se už dohodli, že některé prostranství pojmenují po druhém městě, uvedl starosta. Roš Haajin leží blízko Tel Avivu, vzniklo na místě staré pevnosti. Podle informací radnice bydlí ve městě zhruba 40.000 obyvatel.

Českolipská teplárna zvažuje kvůli drahému plynu návrat k uhlí

Českolipská teplárenská zvažuje kvůli rostoucím cenám plynu návrat k uhlí. Informuje o tom Českolipský deník. Firma, která před několika lety své zdroje tepla kompletně plynofikovala, v tom vidí jeden z nejrychlejších způsobů, jak se dostat z cenové závislosti na distributorech plynu a ropy, kteří dnes ceny ovládají. Ředitel Ivan Urban ale připustil, že je tato cesta investičně i časově náročná a má mnoho otazníků a rizik.

Urban: Ministerstvo průmyslu neuvažuje o obnově těžby uranu

Ministerstvo průmyslu a obchodu nepředpokládá, že by se v Česku v tomto nebo v příštím desetiletí obnovila těžba uranových rud. Výjimkou je ložisko v Dolní Rožínce, kde by se mělo těžit nejméně do roku 2008, řekl v pondělí novinářům ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Poslední uranový důl v Česku a v Evropské unii provozuje státní podnik Diamo. "Stávající ceny uranu nám tak nahrávají, že jsme mohli vládu požádat, aby ložisko umožnila mít dál v činnosti," řekl generální ředitel Diama Jiří Jež. Osobně věří v rozkvět uranového průmyslu v ČR, která má v přepočtu na plochu jednoznačně největší zásoby uranu na světě. "Ložiska nejsou mimořádně kovnatá, ale v dnešní době by se dalo uvažovat o jejich obnovení. Je to ale běh na dlouhou trať," dodal Jež.

Unipetrol nabídl Spolanu k prodeji, prodat chce i Kaučuk

Petrochemický koncern Unipetrol zahájil tendr, v němž nabízí celý svůj podíl 81,78 procenta chemické firmy Spolana. Předběžné nabídky Unipetrol přijímá do 6. února. Následovat bude i prodej společnosti Kaučuk, řekl v pondělí ČTK mluvčí Unipetrolu Arne Kejdana. "Spolana a Kaučuk nezapadají do obchodní strategie PKN Orlen," dodal Kejdana. Polský PKN Orlen vlastní v Unipetrolu majoritní podíl. Přitom ještě loni v polovině října představilo vedení PKN Orlen ve Varšavě plán, podle kterého měla Spolana patřit k hlavní ose holdingu Unipetrol. Vyloučeno však není ani to, že Spolanu koupí divize Anwil, která patří do skupiny PKN Orlen. Samotný PKN ve Spolaně vlastní podíl 13,4 procenta. Podle odhadu analytiků, oslovených ČTK, by Unipetrol mohl za prodej podílu ve Spolaně získat kolem miliardy korun. Uvádějí, že prodej je v souladu s již dříve ohlášenou strategií PKN Orlen.

Tuzemskou CRA Rating Agency koupila světová agentura Moody's

Majitelem tuzemské firmy CRA Rating Agency, největší ratingové agentury ve střední Evropě, se stala vedoucí světová ratingová společnost Moody's Investors Service. ČTK to v pondělí oznámil generální ředitel a předseda představenstva CRA Rating Agency Petr Vinš. CRA doposud s Moody's úzce spolupracovala, jediným akcionářem CRA byla americká firma Pragocontact Corporation. Moody's měla podle vyjádření Vinše pro ČTK zájem o kapitálový vstup do CRA již delší dobu. Letos navíc končila dohoda o spolupráci CRA a Moody's. Důležitou roli hrála i atraktivita zemí ve středu Evropy po vstupu do EU. "Je to odraz nové strategie Moody's a i vzrůstající zajímavosti regionu," doplnil Vinš. CRA Rating Agency v loňském roce zvýšila tržby o takřka pětinu na rekordních více než 20 milionů korun a opět vykázala zisk, odhadl výsledky Vinš.

Klenčí nabízí víc pracovních míst, než má práceschopných obyvatel

Malá příhraniční obec Klenčí nabízí více pracovních míst, než má práceschopných obyvatel. Zaměstnání tam má 750 lidí, práceschopná je přitom asi polovina z 1300 obyvatel. Možnosti uplatnění v silně expandující obci stále rostou a místní podniky už musejí pro dělníky sahat až do vzdálenosti 30 kilometrů - na Poběžovicko a Bělsko. Podle starosty Karla Smutného se obci vyplácí dlouhodobý vstřícný postoj vůči investorům. "Máme tu dlouhodobě 15 nezaměstnaných, míru nezaměstnanosti mírně nad jedním procentem," řekl ČTK. Přitom na Domažlicku je bez práce 6,5 procenta lidí. Podle Smutného už nejezdí do Německa za prací téměř nikdo.

Břeclavská radnice přitvrdí v boji s nezletilými zloději

Břeclavská radnice přitvrdí v boji se skupinou nezletilých zlodějů, kteří se místo výuky ve škole denně baví krádežemi v městském Shopping centru a také zastrašují školáky. Rodiče těchto výrostků čeká odebírání sociálních dávek, na některé již radnice podala trestní oznámení kvůli zanedbání povinné školní docházky. Ve městě se navíc ve všech školách zpřísní podmínky pro omlouvání nepřítomnosti dětí při výuce. "Přestože jsme v minulosti přijali několik opatření, situace se nelepší. Skupiny zejména romských nezletilců dál terorizují občany Břeclavi," řekl dnes ČTK tajemník radnice Dalibor Neděla.

Státní zástupce navrhl v kauze Synot podmíněné a peněžité tresty

Podmíněné tresty v délce šesti až 12 měsíců, peněžité tresty do výše půl milionu korun a zákaz činnosti na několik let navrhl u kroměřížského soudu pro deset obviněných v kauze Synot státní zástupce Pavel Pukovec. Obhájci naopak ve svých závěrečných řečech žádali zproštění obžaloby. Žádný přímý důkaz o vině jejich klientů podle nich neexistuje, v odposleších není ani jednou zmíněno, že by si měli obžalovaní předávat peníze, nikdy se žádný úplatek nezachytil. Rozsudek vynese soudce Karel Rašín ve čtvrtek.

V korupční aféře bývalého uherskohradišťského fotbalového klubu 1. FC Synot je za podplácení nebo přijímání úplatku obžalováno sedm rozhodčích a tři funkcionáři. Roční podmíněný trest by měli podle státního zástupce dostat všichni rozhodčí, bývalý majitel hradišťského klubu Ivo Valenta a bývalý sportovní ředitel Jaroslav Hastík 10 měsíců podmíněně, třetí funkcionář Igor Štefanko šest měsíců podmíněně. Nejvyšší peněžitý trest navrhl Pukovec pro Valentu, protože údajně navrhoval výši úplatků a rozděloval peníze. Ostatním obžalovaným navrhl trest 50.000 až 100.000 korun. Funkcionáři by neměli podle obžaloby vykonávat svou práci pět let, rozhodčí od tří do čtyř let.

Pukovec ve své závěrečné řeči zdůraznil, že odposlechy obviněných, ve kterých si podle něj slibují a rozdělují úplatky, jsou stěžejním a přímým důkazem obžaloby, prokazují účast všech obviněných na korupčním jednání. Podle státního zástupce se sice prokázalo, že zápasy ovlivněny nebyly, faktem však je, že nikdo z rozhodčích úplatek neodmítl. V kauze jde podle Pukovce o ochranu čistoty sportu. Sportovní aktivity se navíc dotýkají společenského života lidí.

Podle obhájců neexistuje důkaz o tom, že by peníze byly někdy předány. Není také dokázáno, že výrazy použité v hovorech, kterými měli obžalovaní údajně domlouvat úplatky, znamenají peníze. V odposleších zazněly výrazy "poprašek, kapr, dvacítky, třicítky, jedna a půl, dva". Policejní protokoly o sledování navíc obsahují podle obhájce sudího Václava Zejdy chyby.

Záchranná stanice v Bartošovicích kvůli mrazu přijímá více zvířat

Extrémní mrazy už se projevily i ve Stanici pro záchranu volně žijících živočichů v Bartošovicích na Novojičínsku, která nyní přijímá více zvířat než obvykle. Problémy mají hlavně labutě a také sovy a dravci, kteří kvůli silným mrazům a sněhu jen velmi těžko hledají potravu, řekl dnes ČTK pracovník stanice Jan Kašinský. "Velký problém jsou labutě, protože samozřejmě zamrzá voda, a to jsou ptáci, kteří potřebují mít přístup k tekoucí vodě. Pokud voda zamrzne, nedostanou se ani k potravě," uvedl Kašinský. Dodal, že labutím často ubližují i lidé, kteří je už na podzim přikrmují, což je hlavní důvod, proč labutě zůstanou v Česku a neodletí do jižní Evropy. "Pokud by je lidé nekrmili, začaly by labutě hledat nové zdroje potravy," řekl Kašinský.

Depeche Mode zahráli před zcela vyprodanou Sazka Arenou

Zcela vyprodaná Sazka Arena v pražských Vysočanech v pondělí večer bouřlivě přivítala slavnou britskou kapelu Depeche Mode. Legendární trio ve složení David Gahan, Martin Gore a Andrew Flechter představilo fanouškům nové album Playing The Angel, na své si ale přišli i milovníci starších hitů této pro mnohé kultovní skupiny. Největší ovace si Depeche Mode užili při osvědčených hitech, jako Policy Of Truth, Enjoy The Silence, Personal Jesus nebo Just Can't Get Enough. David Gahan, který jakoby vůbec nezestárnul, dal do svého výkonu maximum. Nastoupil ve svém oblíbeném pódiovém úboru - klasickém černém obleku s vestou. Jeho jednotlivé části postupně odkládal, až zůstal jen do půl těla. Téměř dvě hodiny nepřestal tančit, svíjet se, tleskat a vybízet dav lidí ke zpěvu. Jenom na tři písně přenechal pódium Gorovi, který zazpíval své klasické "slaďáky". Hala si na kapele vynutila křikem, pískáním a dupáním dvakrát přídavek.

Kapela v Praze vystoupila po více než čtyřech letech, v Česku hrála popáté. Pražskou premiéru měla ve Sportovní hale ještě za minulého režimu v březnu 1988.

Damm si v Melbourne zahraje semifinále čtyřhry po 12 letech

Na sklonku kariéry si tenista Martin Damm v Melbourne zopakuje, co zažil před dvanácti lety. Přesně po takové pauze se totiž znovu dostal do semifinále čtyřhry na Australian Open. Třiatřicetiletý hráč ve čtvrtfinále s Indem Leandrem Paesem vyřadili druhý nasazený švédsko-běloruský pár Jonas Björkman, Max Mirnyj. Damm si zopakuje boj o postup do finále v Melbourne Parku poprvé od roku 1994, kdy nastupoval ještě s Karlem Nováčkem. "Blíží se konec mé kariéry, a tak postup do semifinále považuji za velký úspěch, ale nechci zůstat jen u něho," řekl Damm novinářům. Na grandslamovém turnaji se liberecký rodák dostal do semifinále počtvrté, ale o titul si zahrál jen v roce 1993 na US Open.

Počasí:

Je převážně jasno. Teploty -11 až -7, na východě až -15 stupňů, na horách kolem -6 stupňů Celsia. Slabý východní vítr. Tlak mírně klesá, rozptylové podmínky jsou mírně nepříznivé.