Zprávy

Čeští vojáci po návratu z Kosova uctili památku slovenských kolegů

Posledních 28 vojáků sedmého českého kontingentu mezinárodní mise v Kosovu přistálo v pátek večer na vojenském letišti ve Kbelích. Hned po návratu na letištní ranveji minutou ticha uctili památku svých slovenských kolegů, kteří ve čtvrtek zahynuli při letecké havárii na maďarsko-slovenském pomezí. Slovenští vojáci se z půlroční mise v Kosovu vraceli do vlasti letadlem An-24, které česká armáda již nepoužívá. Havárii přežil jediný člověk. Mezi 42 oběťmi byli i vysocí důstojníci, vrchní vojenský kaplan, členové posádky a pomocného personálu. Ministr obrany Karel Kühnl řekl, že neštěstí velmi zasáhlo i českou armádu, protože její příslušníci slouží v jihosrbské provincii se svými slovenskými kolegy ve společném praporu. "Když vojáci ztratí kamarády, tak samozřejmě pociťují vždycky velmi silně a oni tam byli skutečně kamarády ve zbrani, přímo na místě."

Lety u Písku nechaly odstranit kámen instalovaný Národní stranou

Obec Lety u Písku nechala odstranit kámen, který na jejím pozemku u bývalého romského tábora instalovala Národní strana. Kámen s nápisem obsahujícím jediné slovo - Obětem - označila strana za památník obětem druhé světové války. Obec ale s jeho umístěním nesouhlasí a vyzvala k jeho odstranění. Protože to Národní strana neudělala, nechala kámen odstranit obec. Za to je chce Národní strana žalovat, protože již podala na ministerstvo kultury žádost o registraci kamene jako kulturní památky. Podle ministra kultury Vítězslava Jandáka se ale sporný kámen památkou nestane. "Určitě to nebudu prohlašovat za kulturní památku, to se na mě nezlobte. Protože památka má svou historii, památka má nějaký svůj osud. Ale tento šutr - má možná prapodivný osud - a je to souboj trošku politický."

ČSSD a ODS se dohodly na podobě nového zákona o konkurzech

Vládní ČSSD a opoziční ODS se dohodly na podobě nového zákona o konkurzech. Kompromisní návrh zákona v pátek schválil ústavněprávní výbor Poslanecké sněmovny. Česko patří mezi země s nejhůře hodnoceným úpadkovým právem na světě. Nový zákon by měl konkurzy výrazně zrychlit, zlepšit postavení věřitelů a umožnit ozdravení problémových podniků.

Koruna opět posunula své historické maximum

Česká měna v pátek posunula své historické maximum o 12 haléřů na 28 korun 56 haléřů za euro. Důvodem zpevnění byla příznivá nálada ve středoevropském regionu a očekávání příchodu korejské automobilky Hyundai do Česka. K dolaru koruna posílila na 23 korun 64 haléřů. Koruně pomohlo i čtvrteční vyjádření vicepremiéra pro ekonomiku Jiřího Havla. Ten uvedl, že jej nynější vysoký kurz koruny neznepokojuje. V dlouhodobě posilující české měně se podle něj odráží fakt, že dlouhodobě roste i výkonnost české ekonomiky. Pevná měna podle něj rovněž omezuje náklady na energii a další dovozy.

Lékárníci připravují ústavní stížnost

Lékárníci připravují ústavní stížnost proti plošnému snížení přirážky na léky. Poslancům z výboru pro zdravotnictví to řekl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Podle jeho vyjádření snížení přirážky ohrozí čtvrtinu hlavně malých lékáren. Chudoba do výboru přišel ve chvíli, kdy tam byl i ministr David Rath a před poslanci pak pokračoval jejich spor. Ministr řekl, že jeho úřad navrhne, aby byl rozšířen volný prodej léků. Chce také umožnit dodávky distributorů přímo do nemocnic, tedy bez prostřednictví lékáren. Chudoba uvedl, že Rath oslabuje roli lékárníků, zatímco v Evropě je podle něj trend přesně opačný.

Topolánek před soudem zopakoval, že za Kořistkou nikoho neposílal

Předseda ODS Mirek Topolánek u pražského městského soudu zopakoval, že za poslancem Unie svobody Zdeňkem Kořistkou předloni nikoho neposílal s nabídkou desetimilionového úplatku za to, pokud vládní poslanec Kořistka nepodpoří nový kabinet. Šéf nejsilnější opoziční strany to uvedl při projednávání žaloby ODS, která se od Kořistky domáhá omluvy a deseti milionů korun kvůli poškození své dobré pověsti. Kořistka podle žaloby nařkl stranu z úplatkářství. "Ta kauza odstartovala útoky vůči mé osobě a přes moji osobu na ODS. A my máme zájem na tom, aby byla prošetřena." ODS chce případné odškodné věnovat na dobročinné účely. Poslanec US-DEU Kořistka si nadále stojí za tím, že Topolánkův asistent Marek Dalík a lobbista Jan Večerek mu v červenci 2004 slíbili peníze a místo velvyslance v Bulharsku za to, že ve sněmovně nepodpoří tehdy novou koaliční vládu Stanislava Grosse.

Koncentrace kyanidů v Labi klesá

Část Labe mezi Kolínem a Brandýsem nad Labem, kterou minulý týden nejvíce zasáhl únik jedovatých kyanidů z kolínského podniku Lučební závody Draslovka, jej již v normě. Koncentrace kyanidů tam klesla pod limit deset mikrogramů na litr vody. Situaci významně zlepšuje přítok čisté vody z Vltavy, takže v normě je již i voda od soutoku největších českých řek do Litoměřic. Mírně nad limitem znečištění ještě bylo Labe mezi Brandýsem a soutokem s Vltavou.

V řebříčku popularity nadále vedou vládní činitelé

Ministr kultury Vítězslav Jandák, premiér Jiří Paroubek a ministr financí Bohuslav Sobotka si i začátkem roku udrželi pozici nejpopulárnějších politiků. Oproti loňskému listopadu si trojice politiků sociální demokracie podle nového průzkumu agentury STEM ještě polepšila. Na čtvrté příčce zůstává jejich stranická kolegyně, ministryně školství Petra Buzková, až na pátém místě skončil nejúspěšnější zástupce opozice - pražský primátor a místopředseda ODS Pavel Bém.

Podle Škromacha možná Finsko a Španělsko otevřou své pracovní trhy

Finsko a Španělsko by se podle českého ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha mohly letos na jaře připojit k Británii, Irsku a Švédsku, které již před dvěma lety otevřely svůj pracovní trh zájemcům z nových členských zemí Evropské unie. Ministr ale připustil, že zatím jde jen o "diplomatické signály", nikoliv o rozhodnutí. O případném otevření svých pracovních trhů nebo o prodloužení omezení na další tři roky se má dvanáct členů Evropské unie závazně vyjádřit do konce dubna.

Kraus vyhrál už druhý závod Světového poháru

Český skikrosař Tomáš Kraus vyhrál dnešní závod Světového poháru, který se konal v rakouském Kreischbergu. Jedná se o jeho druhé vítězství v letošním ročníku Světového poháru, což znamená zatím stoprocentní bilanci.

Další případy falešných inspektorů v obchodech

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zaznamenala další případy falešných inspektorů - zatím všech pět v Praze. Prodavačkám prodejen se muži prokazovali falešnými průkazy inspekce a za údajné přestupky na místě inkasovali blokovou pokutu tisíc a dva tisíce korun. Mluvčí inspekce Daniela Kolejková proto před falešnými inspektory varuje: "Naši inspektoři nemají žádnou možnost inkasovat přímo na místě blokové pokuty, protože jim to právní předpisy neumožňují. Všechny pokuty řešíme výhradně ve správním řízení.

Krause v čele kandidátky ČSSD na Liberecku nahradí Zapletal

Bývalého předsedu poslaneckého klubu ČSSD Michala Krause pravděpodobně nahradí na sociálnědemokratické volební kandidátce na Liberecku někdejší šéf hornických odborů Cyril Zapletal. Po zasedání politického grémia ČSSD to novinářům řekl premiér a volební lídr strany Jiří Paroubek. Kraus odstoupil z čela liberecké kandidátky kvůli "kakaové" aféře. Vzdal se i poslaneckého mandátu.

Chebští celníci zadrželi padělky značkových košil za 18 milionů

Pravděpodobně padělky značkových košil objevili při prohlídce kontejneru s textilním zbožím chebští celníci. Hodnota zajištěného zboží přesahuje 18,3 milionu korun, řekla mluvčí plzeňské celní správy Jitka Blahutová. "Při kontrole kontejneru, který směřoval z Číny firmě z Ústí nad Labem, celníci našli košile, které měly znaky připomínající značku Polo Sport. Celkem šlo o 18.322 košil," uvedla Blahutová. Pokud se prokáže, že jde skutečně o padělky značkového zboží, může majitel ochranné známky podat žalobu. Zboží by pak bylo zlikvidováno zřejmě na náklady dovozce, dodala mluvčí. Chebští celníci z pobočky mezinárodní nákladní dopravy nacházejí padělky značkového textilu v kontejnerech pravidelně. Jen v posledním měsíci šlo o zboží v hodnotě mnoha milionů korun. Benešovští celníci zajistili ve čtvrtek v dodávce na brněnské dálnici D1 u Říčan nedaleko Prahy přes 1000 litrů lihu. Řidič jim k nákladu nepředložil žádný doklad. Finanční únik na spotřební dani byl předběžně vyčíslen na téměř 300.000 korun, řekl mluvčí Celního ředitelství Praha Zdeněk Málek.

Prima: V ČR působí překupníci nabízející levné mobilní volání

Na trhu vedle tří mobilních operátorů působí i utajovaní překupníci, kteří prodávají mobilní telefonování s vlastními levnějšími tarify i dotovanými přístroji. Zjistila to televize Prima. Podle ní překupnické firmy koupí například od T-Mobile velmi levně velké množství SIM karet, pak je o něco dražší prodávají koncovým zákazníkům. Pod hlavičkou své firmy distribuuje SIM karty i olympijský vítěz Robert Změlík, uvedla Prima. "V budoucnu by se naše aktivita mohla považovat jako virtuální operátor. V současné době našich 11.000 spokojených členů využívá těchto výhod," řekl televizi Změlík. Uživatelé karet od překupníků se však mohou dostat do problémů, například pokud distributor přestane skutečnému operátorovi platit, upozornila televize. Koncovým uživatelům hrozí podle Primy i další rizika, protože SIM karty, s nimiž volají, nevlastní. "Nemohou se dovolat operátorovi, nemohou si aktivovat, respektive deaktivovat své služby, nemají přístup ke svým fakturačním údajům," řekl mluvčí společnosti Oskar-Vodafone Jakub Hrabovský. Kolik utajených operátorů v Česku působí, je podle Primy obtížné zjistit. Odhaduje se ale, že jejich služby využívají desítky tisíc lidí, dodala Prima.

Arcibiskup Graubner navštíví projekty Papežského misijního díla

Olomoucký katolický arcibiskup Jan Graubner navštíví Bangladéš, kde se do pomoci chudým lidem prostřednictvím organizace Papežská misijní díla (PMD) zapojují i čeští dárci. Finanční prostředky tam směřují na pokrytí základních potřeb, poskytnutí vzdělání, formaci a zdravotní péči pro místní nejchudší děti. Další Češi přispívají prostřednictvím adventistického projektu adopce na dálku nazvaného BangBaby, a to na pět stovek bangladéšských dětí. V Bangladéši žije misionář Církve adventistů sedmého dne, stomatolog a teolog Milan Moskala.

Historik: Verdikt vrchního soudu pro mě neznamená prohru se Salmy

Historik Jiří Jaroš nepovažuje za svoji prohru ve sporu s potomky šlechtického rodu Salmů středeční verdikt olomouckého vrchního soudu, podle něhož musí z jednoho z domů v Doubravici na Blanensku odstranit z pamětní desky jméno hraběte Huga Salma. Řekl to dnes ČTK. Z textu na desce vyplývá, že hrabě byl za války "kriegerkamerad" (válečný kamarád) nacistického udavače Alfreda Tugemanna, kvůli němuž odbojáři zahynuli. "Rozhodně to pro mě žádná prohra není. Tou by bylo, kdyby mi soud nařídil, abych se Salmům omluvil," uvedl Jaroš. Podle svých slov nechce již ve sporu o text na desce pokračovat. V kauze by se podle svých slov mohl obrátit na Nejvyšší nebo Ústavní soud. Jaroš považuje rozhodnutí olomouckého soudu spíše za svoji výhru. Krajský soud v Brně totiž loni v květnu nařídil nejen to, že z desky musí zmizet jméno Salm, ale navíc, že se musí historik potomkům hraběte písemně omluvit. Toto rozhodnutí však vrchní soud zrušil. Podle soudu Jaroš neprokázal, že Salmovo jméno mělo být na desce ve spojení s nacistickým udavačem uvedeno, a nápis tak mohl neoprávněně naznačovat, že Salm měl stejné vlastnosti jako nacistický udavač. Deska byla vyvěšena téměř před třemi roky. Se Salmy vede historik dlouhé roky spory. Potomci hraběte chtějí získat na Blanensku zpět rozsáhlé majetky. Podle Jaroše byly ale odebrány v souladu s Benešovými dekrety, a Salmové tedy na ně nemají nárok. Historik upozorňuje, že hrabě byl členem nacistického spolku Kriegerkameradschaft (Spolek válečných kamarádů). Potomci hraběte však tvrdí, že Salm o tom neměl ponětí a za okupace mnoha lidem pomáhal.

Median: Pětina Čechů považuje svou rodinu za chudou

Pětina Čechů považuje svoji rodinu za chudou. Dvě třetiny lidí tvrdí, že se svým současným příjmem obtížně vycházejí. Vyplynulo to z průzkumu agentury Median, do kterého se od dubna do září loňského roku zapojilo přes 7600 lidí. Svou rodinu nepovažuje za chudou ani bohatou 76 procent Čechů. Téměř 18 procent respondentů uvedlo, že je jejich rodina chudá, dvě procenta lidí si myslí, že jsou velmi chudí. Za bohaté se považuje 3,5 procenta dotázaných a za velmi bohaté pak půl procenta respondentů. V Česku loni ubylo požárů asi o 1000, zemřelo však více lidí Čeští hasiči loni zaznamenali zhruba o 1000 požárů méně než v předchozím roce, zemřelo při nich ale více lidí. Vyplývá to z předběžných statistik, s nimiž novináře seznámil generální ředitel Hasičského záchranného sboru Miroslav Štěpán. Hasiči loni zaznamenali 20.187 požárů, což je o 1004 méně než v předloňském roce. Zemřelo při nich 138 lidí, o 12 více než v roce 2004.

V Londýně se konal pohřeb lady Luisy Abrahamsové

V Londýně se konal pohřeb "první dámy československého golfu", majorky československého letectva a držitelky Řádu Tomáše G. Masaryka, lady Luisy Abrahamsové. Soustrastný telegram její dceři Heleně Felixové poslal i prezident Václav Klaus. Lady Luisa zemřela v pondělí ve věku 95 let. Životní příběh lady Luisy Abrahamsové fascinuje každého, kdo se s ním seznámil. Do poslední chvíle však získávala přátele a obdiv nejen svou minulostí, ale především svou vitalitou a svou prací pro dobročinné společnosti a pro golf včetně výrazné pomoci golfu v Čechách, zejména v Mariánských Lázních, kde sama začínala a které milovala. Narodila se v pražském Bubenči v roce 1910 a její otec Leopold Kramer vlastnil bubenečskou nemocnici. Tam se už jako devítiletá setkala s celou rodinou prvního československého prezidenta, jehož manželka se tam léčila. Brzy začala sportovat, napřed se stala juniorskou mistryní republiky v tenise, ale pak přešla na golf a v něm se stala v roce 1938 mistryní republiky a "první dámou československého golfu". Golf jí vlastně také zachránil život, protože po úspěchu ve vlasti dostala pozvání na golfový turnaj do Británie v době, kdy nacistické Německo obsadilo Československo. Ze své rodiny přežila válku jediná. Za války byla v sekci odposlechu Královského letectva, sledovala vysílání německých pilotů a předávala informace pilotům spojeneckým. Pak získala hodnost majorky československého letectva - sama před časem uvedla, že nejspíše proto, že dokázala obstarat na vánoce všem pilotům vánočku a 3000 vánoček v době britského přídělového systému vůbec nebyl snadný výkon. Po válce byla v Československu v roce 1968, kdy přivezla golfové vybavení mariánskolázeňskému klubu. Po roce 1989 se opět začala angažovat ve prospěch své vlasti a má zásluhu i na tom, že královna Alžběta II. dovolila mariánskolázeňskému golfovému klubu používat přídomek královský.

Pavel Rychetský převzal francouzský Řád čestné legie

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský převzal na půdě francouzského velvyslanectví v Praze nejvyšší francouzské státní vyznamenání - Řád čestné legie. O jeho jmenování důstojníkem řádu rozhodl loni v létě francouzský prezident Jacques Chirac. Exministr spravedlnosti ocenění získal za zásluhy o Francii a lidská práva. Řád čestné legie založil v roce 1802 Napoleon Bonaparte jako uznání za vojenský, kulturní, vědecký nebo společenský přínos Francii. Uděluje se i lidem, kteří nejsou francouzskými občany.

Česká premiéra amerického hororu Hostel se uskuteční už 23. února

Vzhledem k ohlasu, jaký má americký horor Hostel v tamních kinech i v Evropě, uspíší distribuční společnost Falcon českou premiéru. Její ředitel Jan Bradáč ČTK řekl, že ho první diváci zhlédnou 23. února, zatímco původně se počítalo s nasazením od 30. března. "Reagovali jsme tak na případný zájem těch, kteří by si snímek chtěli nelegálně stahovat z internetu. V případě, že bychom na premiéru čekali ještě přes dva měsíce, by se totiž mohlo stát, že by ho všichni viděli přes počítač a do kina by nikdo nepřišel," vysvětlil Bradáč. Počítá s přednostním nasazením Hostelu do multikin. Filmový hororový hit Hostel, který v produkci Quentina Tarantina natočil třiatřicetiletý režisér Eli Roth, dál sklízí úspěchy u amerických diváků. V druhém týdnu se udržel mezi pěticí nejnavštěvovanější snímků, a to i přesto, že zdaleka nedosahuje počtu kopií svých soupeřů. Tržby se přiblížily ke 40 milionům dolarů, tedy k jedné miliardě korun. Přitom podle tvrzení tvůrců náklady nepřesáhly pět milionů dolarů (120 milionů korun). Pro české diváky bude zajímavé, že se film z prostředí mučírny "kdesi na Slovensku" natáčel v bohnické psychiatrické léčebně v Praze a okolí. V příběhu o nic netušících turistech, kteří se dostanou do spárů bandy mučící lidi pro potěchu movitých zákazníků, se vedle zahraničních herců objeví Jan Vlasák, Miroslav Táborský i někdejší pornoherečka Paula Wild. Kromě převažující původní filmové hudby Nathana Barra, která se natáčela rovněž v Praze, z plátna zazní hity Michala Davida, Mira Žbirky, Mariky Gombitové, Tublatanky, Teamu a Elánu.

V Londýně bude první plná přehlídka Juráčkových filmů

Londýnské National Film Theatre a České centrum oznámily, že v únoru uvedou první kompletní retrospektivu jednoho z klíčových autorů české filmové "nové vlny" Pavla Juráčka (1935-1989). Diváci tedy uvidí například jeho filmy Hlídač dynamitu, Každý mladý muž, Případ pro začínajícího kata nebo Postava k podpírání. Součástí přehlídky v NFT, která se bude konat od 1. do 25. února, bude také na jeden večer obnovený první interaktivní film v historii, Kinoautomat Radúze Činčery. Ten bude mít v Londýně obnovenou premiéru a současně derniéru 16. února. Pavel Juráček byl jedním z nejoriginálnějších tvůrců českého filmu v 60. letech. Kritici oceňují jeho výběr témat, kvalitní zpracování a realistický smysl pro absurditu, kterou přirovnávají k Franzi Kafkovi. Juráček po sovětské invazi v roce 1968 už nesměl natáčet a režim ho vyštval z Československa. V roce 1983 se vrátil domů a zemřel v březnu 1989, takže se nedožil pádu komunistického režimu.

Cizinci si oblíbili svatby v Praze 6

Cizinci si oblíbili svatby v Praze 6. Na dejvické radnici si řekne "ano" 400 až 500 párů ročně. Zatímco dříve tam vstupovali do manželství převážně místní lidé, nyní tvoří polovinu obřadů sňatky cizinců, sdělil mluvčí radnice Martin Šalek. Skutečným hitem se podle něj staly rychlé svatby. "Typický stavební den probíhá následujícím způsobem: přílet na Ruzyň, svatba v obřadní síni Prahy 6, fotografie na Hradě a večerní odlet zpátky do země," popsal mluvčí. Nejčastěji se prý na radnici berou občané Izraele. Izrael podle Šalka uznává na svém území výhradně náboženské sňatky. Manželství uzavřená v zahraničí, třeba v Praze, ale respektuje. "Často do Prahy 6 za svatbou dojíždí také Slováci a Ukrajinci," pokračoval mluvčí. Sňatková turistika vynáší, na poplatcích plyne podle mluvčího do rozpočtu kolem 330.000 korun ročně. Ochránci přírody budou v Karlovarském kraji sčítat netopýry Asi stovku zimovišť netopýrů na počátku února prozkoumají ochránci přírody v Karlovarském kraji. V jeskyních, důlních štolách ale i ve sklepích nebo půdách budou počítat spící netopýry a srovnávat jejich výskyt s údaji z minulých let. ČTK to řekl Jiří Bytel, který se sčítání věnuje pravidelně. Sčítání létajících savců se v Karlovarském kraji provádí už 16 let. I když je to podle Bytla na hodnověrné závěry ještě málo, přeci jen se ukazuje, že se životní prostředí ve Slavkovském lese zlepšuje. V oblasti Slavkovského lesa se v současné době nachází asi 13 druhů netopýrů, tři z nich jsou přitom velmi ohrožené druhy.

Kompletní čtveřice českých skokanů postoupila do závodu v Sapporu

Kompletní čtveřice českých skokanů na lyžích postoupila do závodu Světového poháru v japonském Sapporu. V dnešní kvalifikaci uspěli Jan Matura, Antonín Hájek, Jan Mazoch i Ondřej Vaculík. Lídr seriálu Jakub Janda stejně jako jeho pronásledovatel v celkovém pořadí Fin Janne Ahonen a většina světové špičky tři týdny před olympiádou do Asie necestovali. Nejlepším Čechem v kvalifikaci, kterou vyhrál domácí Daiki Ito, byl sedmý Matura.

Počasí

V noci čekáme zataženo až oblačno, místy déšť se sněhem, na horách srážky sněhové. Teploty +1 až -3 stupně, k ránu hrozí náledí. V očekávání nové studené fronty meteorologové doporučují omezit jízdy autem, nosit teplé boty, rukavice a pokrývku hlavy.