Zprávy

Výbor pro lidská práva registrované partnerství nepodpořil

Senátní výbor pro lidská práva nepodpořil schválení zákona, který má umožnit osobám stejného pohlaví uzavírat oficiální partnerské svazky. K doporučení ve čtvrtek chyběl jediný hlas, zamítnutí nebo změnu zákona nikdo z členů výboru nepožadoval. Podobně dopadlo i jednání ústavně-právního výboru. Vzhledem k většinové podpoře senátorských frakcí a kladnému stanovisku výboru pro sociální politiku má ale zákon o registrovaném partnerství stále spíš více naděje na schválení.

Normu obhajoval mimo jiné senátor ODS Josef Pavlata, podle něhož zákon není o sexuální orientaci nebo praktikách. "Je přínosem pro menšinovou populaci, chránit menšinu je demokratické," uvedl. Připomněl, že zákon má zjednodušit život partnerům stejného pohlaví při jednání na úřadech, před soudy nebo v dědických záležitostech. Proti normě naopak hlasoval senátor za ODS Václav Roubíček, který však současně oznámil, že se konečného hlasování v Senátu nezúčastní, čímž normu nepřímo podpoří. Chybět bude i další odpůrce normy Martin Mejstřík (za Cestu změny), podle něhož snahy homosexuálních a lesbických organizací tímto zákonem neskončí. "S tímto zákonem otevíráme cestu, která povede k rozmělnění hodnot euroamerické civilizace - klasické rodiny," varoval Mejstřík.

Zákon naproti tomu podpořil senátor a evangelický duchovní Zdeněk Bárta (za KDU-ČSL), který kladl důraz na přínos normy pro partnerství a toleranci. "Jako věřící člověk, jako farář jsem pro to, aby tento zákon byl schválen," uvedl. Většina církví je ale proti přijetí normy s poukazem na nenahraditelnost tradiční rodiny. Na senátory se kvůli tomu nejnověji obrátila Česká evangelikální aliance, která sdružuje šest protestantských církví. "Přiznání veřejného statusu homosexuálnímu partnerství povede k nárůstu četnosti homosexuálního chování, sexuálního experimentování a ke společenské normalizaci dalších forem sexuality," varuje.

Zákon o registrovaném partnerství počítá s tím, že partneři by jej uzavírali prohlášením před matričním úřadem a zapisoval by se do občanského průkazu. Partnerům a partnerkám by norma mimo jiné zaručila nárok na informace o zdravotním stavu jejich protějšku a šanci dědit stejně jako manželé. Podobné normy platí v 11 evropských zemích. Česko by bylo prvním postkomunistickým státem, který by registrované partnerství uzákonil.

Cyklisté uctili památku Jana Bouchala tichou manifestací

V tichou manifestaci za bezpečnost chodců a cyklistů v Praze se proměnila vzpomínka na propagátora bezpečné dopravy Jana Bouchala na nábřeží Kapitána Jaroše. Památku muže, který ve věku 30 let před týdnem zemřel na následky automobilové nehody, přijelo ve čtvrtek na místo neštěstí uctít několik desítek cyklistů. Přišli i Bouchalovi přátelé, lidé z nevládních organizací ekologického zaměření.

Organizátoři akce ze sdružení Auto*mat, kterého byl Bouchal koordinátorem, slíbili, že budou dál pracovat na zlepšení podmínek pro chůzi a jízdu na kole po hlavním městě. Propagátorům cyklistiky se nelíbí, že ve městě je málo cyklostezek, některé přechody nejsou dostatečně zabezpečeny a chybí i další opatření, například ke snížení rychlosti automobilů v rizikových místech.

Akce byla naplánovaná v rámci tradičních propagačních cyklojízd Auto*matu po Praze. Zhruba šedesát cyklistů přizpůsobených zimnímu počasí doprovázel policejní vůz. Policisté hlídali i tramvajový ostrůvek, kde se vzpomínka uskutečnila. Kolem sloupu veřejného osvětlení položili Bouchalovi přátelé desítky svíček a květiny. Na místě nechali tabuli s nápisem "Zde zemřel cyklista" a nabílo natřené staré kolo. Někteří z nich si stěžovali, že ačkoli byla akce nahlášena městu, policisté nevyčlenili kvůli bezpečnosti zvláštní jízdní pruh na frekventované křižovatce.

Nehoda se stala na nábřeží Kapitána Jaroše 6. ledna. Bouchala srazilo auto, když jel přes křižovatku na kole. Jeho přátelé najali právníka, aby dohlížel nad policejním vyšetřováním neštěstí. V neděli uspořádali Bouchalovi přátelé benefiční koncert k uctění jeho památky a jeho partnerce Petře a tříletému synovi Jakubovi chtějí věnovat výtěžek sbírky, kterou založili.

Vicepremiér Havel: Úrokové sazby ČNB jsou odpovídající

České úrokové sazby jsou vzhledem k mizivým inflačním tlakům a silnému kurzu měn nastaveny vhodně a Česká národní banka odvádí dobrou práci. Řekl to agentuře Reuters místopředseda vlády pro ekonomiku Jiří Havel. "Centrální banka dělá svou práci a dělá ji dobře," řekl Havel. Dodal, že žádný vnitřní zdroj inflačních tlaků v ekonomice není a že přes občasné rozmíšky mezi ČNB a vládou jsou úrokové sazby zcela přiměřené. Přední činitelé ČNB však tento týden naznačili, že banka by ve světle silné koruny a nízké inflace mohla začít uvažovat i o snížení sazeb.

Ministr Jandák jmenoval ředitelem památkářů Tomáše Hájka

Ministr kultury Vítězslav Jandák jmenoval generálním ředitelem Národního památkového ústavu teoretika Tomáše Hájka (ČSSD). Dvaačtyřicetiletý poradce ministra životního prostředí, filozof, lékař a básník, vzešel vítězně ze sedmi osob z výběrového řízení. Ministr vypsal konkurz poté, co loni v prosinci odvolal ředitele Zdeňka Nováka a s ním i deset ředitelů územních odborných pracovišť ústavu.

Za jednu ze svých priorit Hájek označil oddělení správy státních památkových objektů od výkonu expertní činnosti a za cíl nový památkový zákon, který by odboural dvojkolejnost památkové péče, tedy dosavadní oddělení správních řízení a vypracovávání odborných posudků.

Památkový ústav spravuje mimo jiné stovku hradů a zámků. Podle nového ředitele musí pro tuto činnost vzniknout jiná instituce. Jak poznamenal, ve výsledku to pomůže i cestovnímu ruchu.

"Památkovou péči je třeba vyvést z izolace a její cíle učinit srozumitelnými pro veřejnost," prohlásil Hájek. Bude rovněž usilovat o větší spolupráci s hejtmany a o získávání evropských peněz. "Památková péče nesmí lpět na čisté konzervaci, musí vidět památky v kontextu současné doby," řekl Hájek. Na dotaz ČTK později uvedl, že tento názor jistě vzbudí diskuse. "Najdu však jistě spojence v památkářích působícími v krajích, kteří jsou konfrontováni s problémy dole," řekl.

První reakce nezávislých odborníků na výběr Tomáše Hájka obsahovaly pochybnosti. Historik umění Jiří Kotalík řekl České televizi, že Hájek praktickou stránku v památkové péči nikdy nezažil. Mojmír Horyna z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy televizi řekl: "Myslím si, že má o ty věci upřímný zájem, ale obávám se, že to bude stačit málo."

Tiskárna cenin popírá, že by ohrozila při výrobě pasů bezpečnost

Státní tiskárna cenin popírá, že by při výrobě nových cestovních pasů s biometrickými údaji ohrozila bezpečnost dat občanů. Na výrobě se má podílet i firma LogicaCMG, v jejímž čele stojí bývalý agent Státní bezpečnosti Pavel Kalášek, což podle středeční reportáže České televize může znamenat bezpečnostní riziko. Ředitel STC Richard Bulíček ve vyjádření pro ČTK uvedl, že LogicaCMG přístup k datům mít nebude.

Výrobou pasů pověřilo Státní tiskárnu cenin ministerstvo vnitra. STC uzavřela na část prací smlouvu s firmou LogicaCMG s.r.o, kde je Kalášek jedním ze dvou jednatelů. Oslovení poslanci z výboru pro obranu a bezpečnost tuto skutečnost vyhodnotili jako bezpečnostní riziko a ministr vnitra František Bublan slíbil, že věc prověří.

Antimonopolní úřad: ve věci mýtného rozhodneme do 26. ledna

O případném zrušení tendru na mýtné rozhodne antimonopolní úřad nejpozději do 26. ledna. ČTK to sdělil předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina. Podle nejmenovaného zdroje ve čtvrtečních Hospodářských novinách chce ÚOHS tendr na mýtné v pondělí nejspíš zrušit. To ale Pecina v rozhovoru pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál popřel. Úřad se začal tendrem na mýtné zabývat po námitkách dvou firem, jež ministerstvo dopravy ze soutěže vyřadilo. Informaci o pravděpodobném zrušení tendru zveřejnil i zpravodajský server Euro OnLine, podle něhož opře úřad své rozhodnutí o podnět společnosti Autostrade. Ta údajně namítá, že byla z výběrového řízení vyloučena neprávem.

Ministr dopravy Milan Šimonovský odmítl spekulovat o tom, co by zrušení tendru pro zavádění mýtného v ČR znamenalo. Odborníci i účastníci soutěže se ale v podstatě shodují na tom, že vypsání nové soutěže by znamenalo odložení termínu spuštění elektronického výběru mýta minimálně o rok. Ztrátu z úplného zrušení soutěže, které by vyvolalo roční možná až dvouleté zpoždění projektu, lze podle generálního ředitele vítězné firmy Kapsch Karla Feixe stěží vyčíslit. Řádově by šlo o desítky miliard na nevybraném mýtném, dalším opotřebení silnic, chybějících investicích do infrastruktury či škodách na životním prostředí.

Šimonovský bude žádat přešetření smlouvy o nákupu Pendolin

Smlouva o nákupu vlakových souprav Pendolino od italské firmy Alstom z roku 1995 má řadu dodatků, které významně mění její podstatu. Největší vadou smlouvy je partie o zrušení smluvního vztahu a o penalizacích. Českému rozhlasu to řekl ministr dopravy Milan Šimonovský s tím, že chce nechat smlouvu a okolnosti jejího sjednání přešetřit. Od smlouvy lze odstoupit pouze v případě dosud nedodaných souprav. České dráhy však již odebraly všechny objednané soupravy, a mohou je tudíž pouze reklamovat. Ministr chce oficiálně požádat předsedu řídícího výboru Českých drah, aby přešetřil celou smlouvu a okolnosti, které vedly ke sjednání smlouvy. Pokud se zjistí nějaká trestní odpovědnost, bude třeba vyvodit příslušné závěry, řekl Šimonovský.

Alstom již zná příčinu poruch z posledních dní. Závadu hodlá odstranit do konce ledna, kdy by se vlaky měly vrátit do provozu. Na středeční tiskové konferenci to řekl viceprezident Alstomu Terence Watson. Od února by tak mělo jezdit pět souprav Pendolin; České dráhy počítají s obnovením jejich provozu z Prahy do Ostravy i z Prahy přes Brno do Břeclavi. Podle generálního ředitele podniku Josefa Bazaly dráhy zatím nevyčíslily penále za odstavení vlaků. Škody, které drahám vznikají například tím, že na spoj musí nasazovat náhradní soupravy, odhadl na stovky tisíc korun. Celkem se náklady navíc kvůli odstavení vlaků zřejmě vyšplhají až na několik milionů korun.

Povodí Labe: Rozbory prokázaly pokles koncentrace kyanidů v Labi

Množství kyanidů v Labi postupně klesá. Vyplývá to ze čtvrtečních výsledků rozborů vzorků vody. Toxický kyanid unikl do Labe minulý týden z podniku Lučební závody Draslovka v Kolíně. Například v Mělníku již klesla koncentrace kyanidů pod limit, postupně klesá množství jedovatých látek také na dalších místech. Podle vodohospodářů byly ve čtvrtek maximální hodnoty kyanidu dosaženy v Roudnici nad Labem a Litoměřicích, v dalších hodinách začnou postupně klesat. Kyanidem znečištěná voda dotekla v noci na čtvrtek do Ústí nad Labem.

Draslovka jedná s rybáři o odškodnění kvůli havárii v Labi

Zástupci kolínského podniku Draslovka, který je zodpovědný za únik většího množství kyanidu do Labe a následnou ekologickou havárii, začali jednat s rybáři o možném odškodnění. ČTK to řekl jednatel jednatel středočeského rybářského svazu Pavel Horáček. Podle rybářů otrávil kyanid v Labi nejméně devět tun ryb, většinou cejny velké, v menší míře také kapry, amury, parmy a tolstolobiky. "Pro nás je obrovským problémem zarybnění původními druhy ryby, to znamená cejn, plotice, cejnek malý, plotice, candát. To jsou ryby, které běžně na trhu neseženeme a obzvláště je neseženeme v tak obrovském množství, v jakém uhynuly. Tam je narušená teď celá věková struktura těchto ryb, a to pro nás bude největší problém, který náklady na zarybnění zvýší několikanásobně," řekl Horáček. Méně známé druhy ryb tak bude zřejmě nutné dostávat zpět do řeky po dobu několika let. Jediné štěstí má český rybářský svaz v tom, že tyto ryby se většinou vyskytují v malých návesních rybníčcích. Odborníci a rybáři varují, že únik velkého množství kyanidů do Labe poznamená vodní ekosystémy na několik let.

Podle vedoucího odboru životního prostředí v Mělníku Ctirada Mikeše se ovšem otrava projeví především na škeblích a dalších beobratlých živočiších. Skutečné následky na tyto nižší živočichy ale nelze podle něho zatím odhadnout, protože na rozdíl od ryb u nich není známá hodnota smrtící dávky kyanidů.

Lidé žijící v blízkosti řeky mají také obavy, zda kyanid nepronikl do podzemních zdrojů vody. Ředitel Vodovodů a kanalizací Nymburk Miloš Petera ČTK řekl, že preventivně odstavili jeden podzemní vrt, i když první výsledky rozborů přítomnost kyanidů v této vodě nepotvrdily. Ohrožení pitné vody podle něho v tuto chvíli nehrozí.

Studenti si připomněli Jana Palacha

Zhruba tři desítky studentů a zástupců akademické obce si ve čtvrtek v podvečer před Filozofickou fakultou v Praze připomněly smrt Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na protest proti pokračující okupaci Československa a pomalé rezignaci české společnosti. "Jeho čin byl činem naděje," řekl farář Českobratrské církve evangelické Jakuba Trojan.

Jan Palach, student Filozofické fakulty Karlovy univerzity, se upálil 16. ledna 1969 na pražském Václavském náměstí u sochy svatého Václava. O tři dny později zemřel. Jeho pohřeb 25. ledna na Olšanských hřbitovech v Praze se stal velkou manifestací za svobodu a demokracii. Palachovu oběť později zopakoval například i Jan Zajíc.

Připomínat Palachovu smrt je podle Trojana stále důležité. "Paměť umožňuje národu zapouštět hlubší kořeny, není pak tak jednoduše zmanipulovatelný," soudí. Zároveň může Palachův příklad podle něj být i určitým vodítkem v těžkých rozhodnutích současníků. "Člověk se dokáže vzdát i toho nejdražšího a dělá to proto, aby ukázal, že žijeme i pro druhé," dodal. "Byl jsem sevřen vybrat vhodná slova, která by pomohla překlenout smutek, mimořádnost situace a zároveň aby to bylo i poselství, kterému budou lidé naslouchat," řekl ČTK Trojan, který před 37 lety kázal při Palachově pohřbu na Olšanských hřbitovech. Silným zážitkem pro něj byla veliká odezva, kterou Palachův čin v lidech vyvolal.

Rath čelil kritice lékárníků, kteří říkají, že lék není rohlík

Ministr zdravotnictví David Rath čelil ve čtvrtek kritice lékárníků na zasedání Žofínského fóra. Hájil nedávné snížení marže na léky, přičemž řekl, že "lékárna je svého druhu speciální obchod, nic víc nic míň". S tím ale lékárníci nesouhlasí, tvrdí, že na jedné straně musejí čelit tržnímu prostředí, které ovlivňují velké zahraniční řetězce, na druhé straně je svazují předpisy. Tvrzení, že lék je zboží jako každé druhé, podle nich odporuje například požadavku vysokoškolského vzdělání lékárníků. Kvůli omezování svých příjmů vyhlásili lékárníci na 30. ledna stávku, na tři hodiny zavřou lékárny a zahájí informační kampaň.

Rath tvrdí, že regulace cen léků je nyní stanovena dobře, a nehodlá ji měnit. Lékárníkům sdělil, že sice nechce ve vypjaté situaci provokovat, ale rád by vyhověl přání občanů, aby si volně prodejné léky mohli opatřit také prostřednictvím internetu, či si je koupit i jinde než v lékárně. Rozšíření prodeje je podle ministra v pravomoci ministerstva, není třeba změny zákona.

Lékárníci proti prodeji léků jinde než v lékárně ostře vystoupili. Upozornili, že léky nejsou brambory. "To je skutečně velmi bystrý postřeh, kdyby mi to kolegové lékárníci neřekli, asi bych si toho nevšiml," pošťouchl je ministr. Podle něj lékárníci v diskusi žádné nové skutečnosti nepřinesli.

"Neustálým snižováním marže zlikvidujete malé lékárny," ozvalo se z pléna. Rath podotkl, že systém není vytvořen tak, aby se lékárníci měli dobře, ale aby pacienti měli kde získat léky.

Jandák: Magistrát postupoval ve věci hotelu na Strahově nezákonně

Památkáři pražského magistrátu postupovali podle ministra kultury Vítězslava Jandáka nezákonně, když loni souhlasili se zvětšením budovaného hotelu na Strahově. Magistrát vydal stanovisko bez řádného odborného vyjádření Národního památkového ústavu, sdělil ČTK Jandák prostřednictvím mluvčí ministerstva Simony Hradilové. Při stavbě hotelu investor odstranil z přestavované budovy barokní krovy, s nimiž se podle památkářů nemělo hýbat. Byla také zbourána část takzvané Hladové zdi z dob Karla IV.. Kvůli krovům hrozí investorovi od magistrátu až půlmilionová pokuta. Úřad také podal trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření ze zneužívání vlastnictví a poškozování cizí věci.

Ministr sdělil, že nehodlá nečinně přihlížet tomu, jak magistrát opakovaně ustupuje investorům a povoluje neustále zvětšování stavby v areálu národní kulturní památky.

Ministerstvo poradí obcím, co dělat při technoparty nebi u prostituce

Ministerstvo vnitra připraví modelovou vyhlášku, z níž se obce dozví, jak se mají zachovat v případě ohlášení velkých akcí typu technoparty. Příručka by měla být hotova během února a bude dostupná na internetu, řekl ČTK ministr vnitra František Bublan. Podobnou modelovou vyhlášku už ministerstvo vydalo pro případ regulace prostituce. Návrh stejného zákona by měli začít poslanci projednávat na své nadcházející schůzi. Do doby, než bude nový zákon přijat, by se měly podle Bublana nechat obce modelovou vyhláškou zveřejněnou na internetu inspirovat, aby jejich postup proti prostituci nebyl protiústavní.

Ministerský návrh zákona se ale nelíbí senátorovi a primátorovi Teplic Jaroslavu Kuberovi (ODS). Senátoři podle něj připravují návrh vlastní. "My chceme jednoduchý zákon," dodal. Prostitutka by podle něj měla mimo jiné mít kreditní kartu, na níž budou informace o zdravotní prohlídce a předplacené licenci. Kubera připomněl, že Teplice nedávno vyhlášku o potírání prostituce zrušily. "Za deset let nepřinesla žádný výsledek. Prostitutky stály stále na svých místech, žádné nebyly pokutovány," dodal. Nový zákon ale podle Kubery v blízké době nebude. Aktuální téma to nebude ani po volbách, předpověděl.

Urban: ČR by měla mít centrální registr dlužníků státu

Česká republika by podle ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana měla zavést celostátní evidenci dlužníků státu. Nový registr by totiž podle Urbana snížil administrativní zátěž podnikatelů například při zařazování do projektů Evropské unie, a zároveň by zlepšil boj státu proti šedé ekonomice.

Urban po jednání Rady pro rozvoj podnikatelského prostředí novinářům řekl, že nyní je evidence nedoplatků na daních a zdravotním či sociálním pojištění roztříštěna mezi finanční úřady, správy sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovny a celní úřady. Ani v rámci jednotlivých institucí přitom není tento systém centralizován.

Obec Lety nechala odstranit kámen instalovaný Národní stranou

Obec Lety u Písku nechala ve čtvrtek odstranit kámen, který na jejím pozemku u bývalého romského tábora instalovala Národní strana. Kámen s nápisem Obětem označila NS za památník obětem druhé světové války. Obec ale s jeho umístěním nesouhlasila a vyzvala stranu, aby ho odstranila. Proti památníku protestovaly i romské organizace, podle nichž je znevážením Romů, kteří v táboře za války zahynuli. Situaci na místě monitorovala policie. "Nebyl porušen zákon, nikdo zatím nepodal trestní oznámení," řekl ČTK mluvčí písecké policie Michal Šteňo.

Národní strana chce podat trestní oznámení. "Vznikla zajímavá situace, kdy lidé, kteří zcizili památník, pomáhali vyprostit ze škarpy auto našeho kolegy. Víme proto, kdo si zcizení památníku objednal," řekl ČTK mluvčí Národní strany Petr Eliáš. Podle něj kámen odstranili pracovníci lesní správy, na kterou podá strana žalobu. Odvoz si podle Eliáše objednal starosta Lety Rostislav Jandera.

Mluvčí volebního týmu ČSSD je někdejší mluvčí vlády Veverková

Mluvčí volebního týmu sociální demokracie se stala někdejší mluvčí vlády premiéra Vladimíra Špidly Anna Veverková. ČTK řekla, že je externí spolupracovnicí sociální demokracie pouze na dobu volební kampaně, stejně jako volební manažer Jaroslav Tvrdík, který do Lidového domu přišel z postu generálního ředitele Českých aerolinií.

Z funkce mluvčí vlády Veverková odešla do průmyslové sféry. Byla mluvčí Svazu průmyslu a dopravy. ČTK řekla, že byla od 1. ledna 2006 na "volné noze". Po volební kampani, která skončí v polovině června, kdy by se měly volby do Poslanecké sněmovny konat, se chce opět do průmyslové sféry vrátit.

Euro: Devát končí po pěti letech ve funkci ředitele Microsoftu

Jiří Devát odchází po téměř pětiletém působení v čele společnosti Microsoft ČR a SR z této funkce. Informoval o tom server Euro OnLine. "Už po dva roky v mém rozvojovém plánu figuruje úkol vymezit si další směr mého profesionálního rozvoje a každé rozhodnutí má svůj čas. Nikdy nebyla příznivější a svůdnější chvíle ke splnění tohoto úkolu než nyní," řekl Euru šestatřicetiletý Devát, který byl do své současné funkce jmenován v červenci 2000. Podle Eura Devát pravděpodobně dostane ve firmě Microsoft významnou regionální či globální roli.

Aktuálně.cz: Historik musí odstranit jméno Salma z desky

Vrchní soud v Olomouci nařídil historikovi Jiřímu Jarošovi, aby z pamětní desky na soukromém domě v Doubravici nad Svitavou na Blanensku odstranil jméno Hugo Salma. Na desce, jež byla instalována před 2,5 roku a je věnována dvěma odbojářům, je nápis, že oba doplatili na nacistického udavače Alfreda Tugemanna, který byl "kriegerkamerad" (válečným kamarádem) Salma. Informuje o tom server Aktuálně.cz.

Salm za druhé světové války Tugemanna zaměstnával. Podle Jaroše, který se o nápis na pamětní desce zasadil, byli oba členy nacistického spolku Kriegerkameradschaft (Spolku válečných kamarádů). O nápis na desce se s Jarošem přou Salmovy dcery, podle nichž byl Salm vážně nemocný a vůbec netušil, co Tugemann dělá a že udává nacistům.

Podle soudu Jaroš neprokázal, že Salmovo jméno mělo být na desce ve spojení s nacistickým udavačem uvedeno, a nápis tak mohl neoprávněně naznačovat, že Salm měl stejné vlastnosti jako nacistický udavač, uvedl server.

Salmovi byl po druhé světové válce zabaven rozsáhlý majetek na Blanensku na základě Benešových dekretů. Ministerstvo vnitra by mělo do první poloviny února vydat rozhodnutí o Salmově občanství. Pokud resort uzná, že byl v době své smrti v roce 1946 československým občanem, potomci Salma by měli dostat zpět rodové majetky. Opačný případ by znamenal zamítnutí jejich restitučních nároků. Restituční kauza Salm zaměstnává české soudy dlouhé roky a rozhodoval o ní již i Ústavní soud.

Železný se stal místopředsedou nové euroskeptické strany

V lůně Evropského parlamentu vznikla nová euroskeptická strana, Aliance nezávislých demokratů, jejímž místopředsedou se stal český europoslanec Vladimír Železný. V čele nového seskupení stojí jeho francouzský kolega z poslaneckého klubu Nezávislí/demokraté Patrick Louis.

EP čítá 732 zákonodárců, z toho 33 působí ve frakci Nezávislí/demokraté. Železný počet členů nové strany neuvedl, připustil však, že nikoliv všichni členové jeho frakce do nového seskupení vstoupili. V alianci jsou zastoupeni politici sedmi států, včetně jednoho britského exkonzervativce a poslance z Ligy polských rodin.

Biskup Cikrle poděkoval koledníkům za záchranu stařenčina života

Brněnský biskup Vojtěch Cikrle osobně poděkoval třem dívkám, které při koledování v rámci Tříkrálové sbírky zachránily život stařence v Němčičkách na Břeclavsku. Podle biskupa tak dívky prokázaly obrovskou odvahu a svým činem naplnily poslání sbírky, kterým je nejen otvírat pokladničky, ale i lidská srdce.

"Když jsme zazvonily u dveří, slyšely jsme sténání paní a vytí psa," řekla novinářům jedna z děvčat Helenka Mácová. V převlečení za tři krále se vydala koledovat se svou mladší sestrou Michaelou a spolužačkou Annou Svobodovou. Před koledováním byly pracovníky charity upozorněny, že pokud jim nikdo neotevře, nemají naléhat. Přesto se nenechaly odradit, neutekly od zavřených dveří, za nimiž slyšely naříkání staré ženy, a přivolaly pomoc dospělých. "S pomocí sousedů jsem se dostala do domu a poskytla první pomoc a zavolala lékaře," vzpomíná dobrovolnice Marie Forejtníková, která dívky doprovázela. Podle lékaře přišla pomoc na poslední chvíli. Jednaosmdesátiletá ženy je už z nemocnice zpátky doma, má zlomenou klíční kost a četné pohmožděniny. Prodělala také otřes mozku. "Podle lékařů ležela po pádu na zemi delší dobu, probralo ji zřejmě zvonění a zpěv děvčat a tak začala volat o pomoc," doplnila Forejtníková.

Za svoji odvahu dostaly dívky od biskupa pamětní list a přání, aby jim statečnost vydržela po celý život. Od pracovníků charity symbolický přívěšek ve tvaru srdíčka. Letošní Tříkrálová sbírka na jihu Moravy vynesla katolické charitě 11,5 milionu korun.

Krematoria zřejmě už nebudou muset prohledávat popel zemřelých

Zaměstnanci krematorií zřejmě už zanedlouho nebudou povinni prohledávat popel zemřelých, aby případně nalezené slitky drahých kovů předali k dědickému řízení. Počítá s tím novela zákona o pohřebnictví, kterou dnes beze změn doporučil Senátu schválit jeho výbor pro veřejnou správu. ČTK to řekl místopředseda výboru Petr Fejfar (US-DEU). Rušená povinnost měla původně zamezit případnému nezákonnému obohacování zaměstnanců pohřebních služeb a krematorií. Vyčištění nalezeného slitku ze zubních a jiných náhrad z drahých kovů je ale podle předkladatelů novely zpravidla stejně nákladné jako hodnota kovu. Navíc soudy odmítaly slitky převzít do dědického řízení s tím, že podle občanského zákoníku už nemohou být předmětem dědictví. Slitky se tak budou ponechávat v popelu.

Vydavatel nové Zemanovy knihy prý už má 60.000 objednávek

Bývalý předseda vlády a sociální demokracie Miloš Zeman u své nové knihy Vzestup a pád české sociální demokracie změnil vydavatele. Je jím Andrej Šťastný. ČTK Šťastný řekl, že už na knihu dostal 60.000 objednávek, takže se rozhodl ztrojnásobit původně plánovaný dvacetitisícový náklad. Kniha vyjde 20. února, dodal.

"O moji další knihu se celkem ucházelo šest vydavatelství. No a já jsem udělal takový tendr a vyhrálo nakladatelství Andreje a Evy Šťastných. Ottovo nakladatelství se umístilo na čestném druhém místě," řekl ČTK Zeman. Ottovo nakladatelství vydalo Zemanovu předchozí knihu Jak jsem se mýlil v politice.

V úvodu nové knihy, jehož výňatek otiskl vydavatel v nabídce, Zeman napsal, že ho překvapil zájem čtenářů o jeho předchozí knihu, kterou prý psal jako rozloučení s občany České republiky. Cítí prý proto povinnost dostát přání těch, kdo ho žádají, aby v psaní pokračoval. Po "masochistických vzpomínkách" prý si vybral žánr "politického hororu".

"Já si myslím, že někteří lidé pochopí, proč je třeba volit sociální demokracii, a jiní lidé zase pochopí, proč je třeba nevolit některé konkrétní sociální demokraty," řekl ČTK autor k obsahu knihy. Podrobněji prý o ní bude hovořit 21. února v Praze na Žofínském fóru.

Ústečtí trpaslíci pronikli až k hvězdám světové pop music

Ústečtí trpaslíci pronikli až k hvězdám světové pop music. Dokládá to přebal singlu George Harrisona, na němž je zachycen tento světoznámý člen skupiny Beatles s keramickým trpaslíkem z někdejší ústecké Mareschovy továrny. Cenný doklad světovosti ústeckých trpaslíků získalo ústecké městské muzeum do svých sbírek od potomka rodiny Mareschů Dietra Wintra. Na přebalu hitu My Sweet Lord / Isn't It A Pity z počátku 70. let je vyfocený Harrison ve společnosti ležícího trpaslíka. Vědecký tajemník ústeckého muzea Václav Houfek, který je zároveň živou duší Sekce pro studium trpaslíků při Ústecké muzejní vlastivědné společnosti, je přesvědčen, že trpaslík v Harrisonově společnosti pochází určitě z Ústí nad Labem. Je to zcela typický ústecký výrobek, který je doložen nabídkovými katalogy firmy Maresch, uvedl známý trpaslíkolog.

Pro cestu ústeckého trpaslíka do společnosti Harrisona má Houfek jednoduché vysvětlení. Členové skupiny Beatles byli již počátkem 70. let velmi bohatí. Měli zámky s rozsáhlými parky, v nichž mohli zůstat po bývalých majitelích i trpaslíci.

Ústí si připomnělo někdejší věhlas továrny Ferdinanda Maresche v roce 2004, který místní historici vyhlásili za Rok trpaslíka. Kopii jednoho z Mareschových trpaslíků dostal tehdy při své návštěvě krajského města i prezident Václav Klaus. Kromě toho byl za značného zájmu obyvatel a návštěvníků Ústí nad Labem odhalen v centru města největší český trpaslík. Po sezoně byl odvezen do místní zoologické zahrady. Mareschova fabrika v 19. století vyvážela trpaslíky do celého světa.

Puštík coby ´vykradač´ chat

Ojedinělý případ domnělého vykradení chaty se stal na Poděbradsku. Jistý polekaný majitel tu zavolal policii, protože jel zkontrolovat objekt a našel v něm nevídanou paseku jako po nájezdu lupičů. Než ale muži zákona dorazili na místo, zjistil zděšený chatař, že pachatelem nebyl člověk, ale sova. Puštík totiž spadl komínem do chaty a zůstal v ní uvězněný asi týden. Z povrchu shodil vše, co se dalo, a v objektu to vypadalo jako po řádění zlodějů. "Puštíka jsme chytili. Byl vyhladovělý. Ve stanici jsme ho ošetřili a pustili zpátky na svobodu," řekl Luboš Vaněk ze záchranné stanice pro volně žijící živočichy v nouzi v Pátku u Poděbrad.

Lupiči dostali za bankovní loupež deset a 6,5 roku vězení

Pražský vrchní soud v odvolacím řízení pravomocně uložil deset a 6,5 roku vězení dvěma mužům, kteří předloni v květnu uloupili z pobočky ČSOB v Praze 3 přes devět milionů korun. Vyšší trest soud vyměřil hlavnímu organizátorovi přepadení Bohumilu Šafaříkovi. Jeho slovenského komplice Karola Stanečka navíc na sedm let vyhostil z republiky. O třetím z obžalovaných, Šafaříkovu otci, bude znovu jednat pražský městský soud, který o případu rozhodoval již loni v srpnu. Tehdy mu za napomáhání k loupeži vyměřil dvouletou podmínku, odvolací senát ale jeho verdikt zrušil. Šafařík starší v bance pracoval jako šéf ostrahy a podle soudu oběma lupičům poskytl důležité informace.

Podle policie jde o jednu z nejkurióznějších bankovních loupeží - pachatelé se na ni pečlivě připravili, banku navštívili dva dny před přepadením, aby si ve sklepě nachystali velké množství těžkého nářadí, například hydraulické nůžky, autogen s tlakovou nádobou na plyn a brusku. Navíc o jejich plánech loupit policie již několik dní před přepadením věděla. Odposlouchávala totiž Stanečka, kterého vydírali vymáhači dluhů. Penězi z loupeže měl dlužnou částku uhradit. Jedenáct policistů pak 13. května 2004 pachatele sledovalo až před banku, nechali je ale utéct i s penězi a oba zadrželi o několik hodin později.

Soud vyměřil gangu za prodej heroinu v Praze několikaleté vězení

Členové vietnamsko-čínského gangu půjdou za prodej heroinu zejména v Praze 4 na šest, čtyři a dva roky do vězení. V hlavním líčení o tom rozhodl pražský městský soud. Všech devět obžalovaných se podle něj trestné činnosti dopustilo, jeden byl odsouzen podmíněně. Vyjma jednoho soud všechny vyhostil. Obžalovaní, sedm Vietnamců a dva Číňani, buď obchodování s heroinem před soudem popřeli, nebo vůbec nevypovídali. Někteří z nich se jako podnikatelé dříve živili prodejem zboží ve stáncích v tržnicích, několik z nich patří mezi uživatele drog.

Na olympijské hry do Turína pojede rekordní výprava 82 sportovců

Zimních olympijských her v Turíně se zúčastní největší česká výprava v historii. Český olympijský výbor ve čtvrtek v Praze schválil, že na hry pojede 82 sportovců, to je o čtyři více než před čtyřmi lety do Salt Lake City. Zimní olympijské hry se uskuteční od 10. do 26. února.

Tak početná česká výprava nikdy na zimní olympijské hry necestovala. "Rekordní je nejen co do kvantity, ale řekl bych, že jsme ještě neměli tolik želízek v ohni," řekl předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek po bezproblémovém schválení návrhu nominace. Ani společný stát Čechů a Slováků nevyslal na zimní hry více členů, nejpočetnější tým v Albertville 1992 čítal 74 sportovců. O sportovce se bude v Turíně starat celkem 89 členů doprovodu, z nichž šest se bude v průběhu her střídat.

Rekordní výprava má ambice i na rekordní úspěšnost. "V minulosti jsme před olympiádou nebyli vyzbrojeni tolika hvězdami jako nyní. Je lepší, že je výkonnost, než abychom čekali na zázrak, který se projeví až na olympiádě," řekl Jirásek. Nejúspěšnější byly zatím hry v Grenoblu v roce 1968, z nichž českoslovenští olympionici přivezli jedno zlato, dvě stříbra a bronz. Tento rekord se zdá být ohrožen, i když Jirásek zůstává opatrný. "Ambice jsou velké, ale snažím se je tlumit. Byl bych spokojen se třemi medailemi," řekl.

Opatrný optimismus o úspěšné olympiádě sdílí také první český zimní olympijský vítěz, skokan na lyžích Jiří Raška. "Ve výpravě je řada lidí, kteří by mohli udělat fanouškům radost, ale olympiáda je olympiáda. Roli bude hrát psychika a možná i vyšší nadmořská výška. Uvidíme, jak se s tím kdo vypořádá," řekl Raška.

K největším medailovým nadějím české výpravy patří běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, skokan Jakub Janda a hokejisté v čele s Jaromírem Jágrem. Na stupně vítězů mohou myslet i Nikola Sudová v jízdě v boulích, slalomářka Šárka Záhrobská, běžec na lyžích Lukáš Bauer a rychlobruslařka Martina Sáblíková. Zlato ze Salt Lake City bude obhajovat akrobatický skokan Aleš Valenta.

Olympijská medaile, to je také vstupenka mezi milionáře

Olympijská medaile už dávno není jen důkazem toho, že sportovec je ve své disciplíně nejlepší na světě. Na začátku třetího tisíciletí není odměnou vítězům vavřínový věnec, ale přinejmenším sedmimístná suma. Víc než prémie od Českého olympijského výboru a jednotlivých sportovních svazů přitom mohou vynést lukrativní sponzorské smlouvy v hodnotě několika milionů korun. Nebylo tomu tak odjakživa. Ještě v roce 1968 první český vítěz ze zimní olympiády, skokan na lyžích Jiří Raška, dostal deset tisíc korun a televizi, dvojnásobný olympijský medailista z let 1984 a 1988 Pavel Ploc obdržel od města Harrachova pozemek, kde si pak postavil penzion. Medailoví kandidáti si mohou v Turíně vydělat několikanásobně víc.

Český olympijský výbor vypsal pro nadcházející hry za zlatou medaili milion korun, stříbrný medailista dostane polovinu a držitel bronzu 300 tisíc. Hokejové zlato má hodnotu deset milionů korun. Odměny se budou sčítat, dvojnásobný medailista dostane odpovídající částku za každý cenný kov.

Čeští pozemkáři se po boji o medaile soustředí na HME na záchranu

Čeští pozemkáři sice sahali na minulém halovém mistrovství Evropy po bronzu, letos se ale koncentrují především na boj o záchranu. Podle trenéra Michala Tomse mělo totiž kvůli ekonomické situaci Českého svazu pozemního hokeje reprezentační mužstvo na víkendový šampionát v nizozemském Eindhovenu skromnou přípravu. "Uvažovali jsme dokonce o odřeknutí naší účasti, vzhledem k naprosto nedostatečné přípravě na tuto vrcholnou halovou soutěž. Jde totiž svým způsobem o sebevraždu. Odříci účast jsme se nakonec přece jen neodvážili, mělo by to pro český hokej neblahé následky," řekl Toms na oficiálních stránkách svazu.

V Eidhovenu se hraje od pátku do neděle a Češi narazí v základní skupině na Polsko, Rakousko a Německo. V druhé skupině se představí Nizozemsko, Španělsko, Švýcarsko a Dánsko. Z elitní kategorie sestoupí dva týmy. Podle kouče tak výsledek z roku 2003 ze španělského Santanderu, kde český tým podlehl v boji o bronz Švýcarsku, těžko zopakují. "Zbývá jen doufat, že všichni hráči udělají pro udržení mezi evropskou halovou elitou maximum a nepůjde jen o oněch sto procent, ale ještě o něco navíc," navázal Toms, který měl mužstvo k dispozici od pátečního večera do neděle na soustředění v Nymburku.

Počasí:

V pátek má být zataženo až oblačno, místy sněžení, v Čechách spíš srážky smíšené a dešťové a místy se bude tvořit ledovka. Teploty -3 stupně až nula, na západě nula až +3 stupně. Na horách -2 stupně Celsia.