Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Premiér Jiří Paroubek zahájil návštěvu Indie

Premiér Jiří Paroubek přicestoval na třídenní návštěvu Indie. Hlavní část politických jednání čeká předsedu české vlády ve středu, kdy se má sejít s nejvyššími představiteli země prezidentem Abdulem Kalamem a ministerským předsedou Manmóhanem Singhem. V úterý měl Jiří Paroubek po takřka desetihodinovém letu volnější program, mimo jiné si prohlédl památky indické metropole Dillí a pohovořil s indickými podnikateli.

Na středu je kromě schůzky s indickým prezidentem a předsedou vlády plánováno rovněž setkání českého premiéra s ministrem těžkého průmyslu Santošem Móhanem a s předsedkyní vládní strany Indický národní kongres Soniou Gándhíovou a jeho projev na téma Důsledky rozšiřování Evropské unie - perspektiva Česka.

Ve čtvrtek zakončí český premiér svou cestu rozhovory s regionálními představiteli, mimo jiné s guvernéry států Bangla (Západní Bengálsko) a Ándhrapradéš. V bengálské metropoli Kalkatě vystoupí s přednáškou v rámci Summitu partnerství 2006. Paroubek je v krátké době druhým českým politikem, který do Indie přijíždí. V listopadu do této miliardové země zavítal prezident Václav Klaus.

Česko doufá, že Kanada dá jasná měřítka pro zrušení víz

Česká republika doufá, že Kanada stanoví jasná a měřitelná kritéria pro zrušení vízové povinnosti. Řekl to v úterý náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar svému kanadskému protějšku Davidovi Mulroneymu. Kanada dává najevo, že zrušení víz není na pořadu dne, situaci chce zkoumat do roku 2007. Pojar ČTK řekl, že je nezbytné, aby pro víza existovala jasná měřítka. Česká diplomacie uvádí, že ke změně situace by mohla přispět také Evropská unie, jejíž státy mají stejnou vízovou politiku. Do Kanady se kvůli vízům chystá náměstek pro konzulární otázky Pavel Svoboda.

Česká republika Kanadě hrozí, že pokud vízovou povinnost neodstraní, bude požadovat, aby vůči této zaoceánské zemi zavedly víza všechny státy unie. Česká vláda chce využít takzvaného paktu solidarity EU. Jednání o použití paktu vůči Kanadě zahájila loni v květnu. Kanadské velvyslanectví tvrdí, že v mezinárodním právu neexistuje žádný požadavek na "vízovou reciprocitu".

Kanaďané pro cesty do Česka vízum nepotřebují. Při návštěvách Kanady mají vízovou povinnost občané 144 zemí a na občany 48 zemí se nevztahuje. Kanada uplatňuje vlastní vízovou politiku, tuto věc ale také konzultuje se sousedními Spojenými státy, které rovněž požadují od Čechů víza. Česká diplomacie usiluje o zrušení víz jak s USA, tak s Kanadou.

Česko již s Kanadou bezvízový styk mělo. To se ovšem změnilo v roce 1997, kdy do této zaoceánské země začali hromadně odcházet čeští Romové, kteří tam žádali o azyl. K recipročnímu opatření, tedy zavedení víz pro Kanaďany, se Praha odhodlala až o čtyři roky později. V roce 2004 ale česká vláda v souladu s politikou EU víza pro Kanaďany zrušila.

Sněmovna odvolala Musílkovou z čela VZP, novým ředitelem Čekal

Poslanecká sněmovna odvolala v úterý Jiřinu Musílkovou z čela Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Pro bylo 101 ze 174 přítomných poslanců. Dolní komora také zvolila nového ředitele pojišťovny, kterým se stal ředitel pražské pobočky pojišťovny a člen týmu nuceného správce VZP Josef Čekal. Toho do vedení VZP navrhla správní rada pojišťovny již koncem loňského roku.

Pro odchod Musílkové byli podle očekávání sociální demokraté a komunisté. Poslanci ODS, KDU-ČSL a US-DEU odvolání nepodpořili. Hlasování předcházela asi dvouhodinová rozprava, v níž občanští demokraté a lidovci Ratha opět ostře kritizovali. Zpochybňovali důvody uvalení nucené správy a vůbec její platnost. Podle ODS jde Rathovi o to získat kontrolu nad zhruba 200 miliardami korun, které zdravotnictvím protékají.

Ministr Musílkovou viní z dluhů VZP. Bývalá ředitelka ale zodpovědnost necítí, již dříve uvedla, že ministerské vyhlášky proti plánu VZP stanovovaly vyšší úhrady, než mohla pojišťovna platit. Teď činí ztráta VZP kolem 11 miliard a zdravotníci kvůli zpožděným platbám hrozí stávkami. Rath se snažil doložit, že větší část viny na dluhu než vyhlášky má vedení VZP.

Finanční policie začala u Krause zkoumat podezření z praní peněz

Finanční policie začala prověřovat okolnosti návštěvy a obchodní aktivity odstupujícího poslance Michala Krause v Ghaně v roce 2001. Je podezřelý z praní špinavých peněz. Policejní komisař zahájil úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti, sdělila ČTK mluvčí finanční policie Lucie Uhlířová. Vyšetřování případu má na starosti komisař z útvaru odhalování nelegálních výnosů a daňové kriminality. Podle mluvčí již začal na kauze pracovat. Bližší informace spjaté s vyšetřováním však nelze nyní podle Uhlířové poskytnout. "Šetření je úplně na počátku," zdůraznila. Připustila však, že výslech Krause bude patrně nezbytný.

Policie se o případ začala zajímat poté, co na podivnou, cestu Krause, nyní odsouzeného podnikatele Františka Riga a rakouského podnikatele Alfreda Augustina do Ghany nedávno upozornila Mladá fronta Dnes. Podle ní Kraus podepsal v Ghaně smlouvu o zakoupení podniku PBC na zpracování kakaových bobů za 15 milionů dolarů (asi půl miliardy korun) jako ředitel podniku ProAfri. Kraus nejdřív tvrdil, že jel s Rigem do Ghany jako turista a že tam sondoval možnost spolupráce s Českem. Podpis v kolonce director nakonec vysvětlil euforií, která při sjednání smlouvy panovala.

Rigo, který si nyní odpykává desetiletý trest vězení za podvody, podle deníku tvrdí, že finance na obchod měl zajistit Kraus. Prý z úplatku z "velké státní zakázky, která se stále odkládala". Kraus slova o penězích z úplatku odmítá. Z obchodu podle Riga nakonec sešlo právě proto, že Kraus do projektu slíbené peníze nevnesl. Krátce po návratu z Ghany přitom Kraus vyšel vstříc Rigově prosbě a nabídl mu k převodu 50.000 dolarů v korunách do Ghany spořitelní účet své matky. Podle Krause se na něj Rigo obrátil s tím, že musí během několika hodin zaplatit zálohu na koupi kakaové továrny, ale má omylem zablokován účet.

Kraus říká, že peníze - v přepočtu zhruba 1,8 milionu korun - na údajnou zálohu patřily Rigovi. Ten ale zase řekl Mladé frontě Dnes, že peníze byly Krause. Problém je přitom i v tom, že Rigovy účty tehdy podle tisku nebyly zablokovány omylem, měl je prý obstavené proto, že jeho firmy byly v konkurzu. Objevily se proto i spekulace o tom, že Kraus mohl převodem peněz z matčina účtu pomoci Rigovi obejít konkurzní řízení.

Kraus se všem nařčením brání i slovy, že naletěl podvodníkovi, který na něj prý tehdy působil věrohodně. Někdejší Rigův advokát Narcis Tomášek ale deníku řekl, že Kraus věděl o Rigově trestní kauze už předtím, než spolu v září 2001 Ghanu navštívili. Kraus tvrdí, že se ničeho špatného ani protiprávního nedopustil. Před několika dny rezignoval na funkce předsedy poslaneckého klubu ČSSD i rozpočtového výboru sněmovny. V pondělí navíc oznámil, že složí poslanecký mandát a odstoupí i z čela kandidátky Libereckého kraje pro volby do sněmovny. Chce tím prý předejít tomu, aby kauza jeho ghanské cesty dál poškozovala ČSSD.

Michala Krause čeká zřejmě odchodné 400.000 korun

Odchodné zhruba 400.000 korun dostane pravděpodobně služebně nejstarší poslanec dolní parlamentní komory Michal Kraus. Po téměř 20 letech v zákonodárném sboru se v pondělí rozhodl rezignovat, a to kvůli aféře kolem své cesty do Ghany. Kraus odstoupil také z kandidátky pro červnové parlamentní volby. Úřadující předseda klubu ČSSD Michal Hašek po zasedání klubu řekl, že Kraus rezignuje k 24. lednu, a to zasláním notářsky ověřeného zápisu předsedovi sněmovny. V úterý 24. ledna začne schůze Poslanecké sněmovny. Náhradníkem Krause by se měl stát Andrej Grega. Předpokládá se, že hned v úterý složí poslanecký slib.

Kraus jako předseda nejsilnější sněmovní frakce bral podle deníku Právo 101.200 korun hrubého. Zákon o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitele státní moci říká, že odchodné náleží ve výši měsíční částky platu, který příslušel představiteli v posledním kalendářním měsíci skutečného výkonu funkce, k níž se přičte násobek této částky a počtu celých ukončených let výkonu této funkce představitele, nejvýše však čtyř ukončených let. Kraus by tedy měl dostat odchodné ve výši 404.800 korun.

Václav Havel: Případ Krause svědčí o nízké úrovni politické kultury

Případ odstupujícího poslance Michala Krause, který je podezřelý z praní špinavých peněz, svědčí podle exprezidenta Václava Havla o nízké úrovni politické kultury. "Zprávy jsou vlastně většinou už jen o skandálech, které se na sebe navzájem snaží vytáhnout politické strany," řekl Havel v rozhovoru pro ČTK. Dodal, že ho zneklidňuje politická kultura v zemi. Uznává však, že podobné věci se mnohdy dějí i na Západě. Aféry kolem politiků, které se tak často objevují v médiích, podle bývalého prezidenta působí mnohdy dojmem "zvláštní grotesky". Tato témata jsou ale "pikantní", a jsou tudíž velmi atraktivní pro sdělovací prostředky. "V době nadvlády médií" to pak podle Havla vede k tomu, že hlavní pozornost je věnována právě těmto skandálům.

Poslanec Doležal se vzdal mandátu

Poslanec ODS Vladimír Doležal se v úvodu úterní sněmovní schůze oficiálně vzdal mandátu poslance. Rozhodl se tak v souvislosti s obviněním ze zprostředkování úplatku. Tvrdí však, že je nevinen. Doležala nahradil ve sněmovně padesátiletý místostarosta Horních Počernic Tomáš Kádner. Doležal byl obviněn počátkem ledna z pomoci k přijímání úplatku. Policie se zahájením stíhání čekala na souhlas sněmovny, která Doležala na její žádost zbavila 20. prosince loňského roku imunity. Doležal s obviněním nesouhlasí. Mandátu se vzdal proto, aby nevrhal negativní světlo na celou ODS.

Policie Doležala podezírá z toho, že žádal od podnikatelů pro radního Prahy 10 Tomáše Hrdličku (ODS) 800.000 korun. Radní je předsedou komise územního rozvoje, která těmto místním podnikatelům zamítla možnost další činnosti na pozemcích městské části. Peníze měly údajně rozhodnutí komise zvrátit. Hrdlička byl kvůli podezření z korupce obviněn již dříve, páchání trestné činnosti ale také popírá. Na dřívější tiskové konferenci řekl, že nikdy o úplatek nepožádal a ani mu nikde nebyl nabídnut. S poslancem Doležalem a s podnikateli, jichž se kauza týká, se ale prý sešel.

Doležal by měl být dál členem dozorčí rady České konsolidační agentury. Ve sněmovně byl členem rozpočtového výboru, členem pěti podvýborů a byl také prvním místopředsedou poslanců ODS.

České úřady oficiálně předaly Seychelám žádost o vydání Krejčíře

České úřady již oficiálně předaly Seychelským ostrovům žádost o vydání v Česku stíhaného podnikatele Radovana Krejčíře. Česká republika nemá na Seychelách velvyslance, tato ostrovní země spadá pod zastupitelský úřad v keňském Nairobi. "Velvyslanec v Nairobi předal žádost 10. ledna seychelskému ministerstvu zahraničních věcí," řekl ČTK mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Podle něj již žádost doputovala ze seychelského ministerstva tamnímu vrchnímu státnímu zástupci. Česká strana nyní bude čekat na odpověď.

Krejčíř, podezřelý z rozsáhlé majetkové trestné činnosti a přípravy vraždy celníka, uprchl policistům loni v červnu při domovní prohlídce a nyní se zdržuje i s rodinou na Seychelských ostrovech, jejichž má občanství. Státy zpravidla své občany ke stíhání do zahraničí nevydávají. Například Izrael ale o víkendu vydal českým úřadům svého občana Jakova Mošajlova, který je stíhán kvůli předloňskému granátovému útoku v centru Prahy.

Seychely nemají s Českou republikou smlouvu o vzájemném vydávání zločinců. Zatím není jasné, zda se Seychely cítí být vázány smlouvou o vydávání mezi Československem a Británií z 20. let minulého století. Smlouva se v té době vztahovala i na všechny tehdejší britské kolonie včetně Seychel. Česká strana mezitím usiluje o uzavření smlouvy nové.

Ministr Bublan uložil policii zabývat se činností Národní strany

Ministr vnitra František Bublan v pondělí uložil policii, aby se zabývala aktivitami Národní strany. "V případě, že policie zjistí nějaké pochybení nebo porušení zákona, dá podnět ministerstvu, které ho začne prověřovat," řekla ČTK mluvčí ministerstva Radka Kovářová. Činností strany by se tak mohl například zabývat odbor ministerstva, který má na starosti registraci politických stran. Národní strana na sebe v posledních dnech upozornila kontroverzním plánem postavit památník obětem druhé světové války na místě bývalého internačního tábora Romů v Letech.

Podle prvotního plánu Národní strany měl být na kameni nápis uvádějící, že tábor byl jen pracovní, Romové v něm umírali na běžné nemoci a že šlo o německé zařízení, nikoliv české. Proti tomu vystoupily jak romské organizace, tak někteří politici a sdružení hájící zájmy menšin. Romské organizace oznámily, že očekávají, že vláda a policie nedovolí pomník postavit. Od neděle je na připraveném balvanu nápis "Obětem", čímž se z něj podle zástupců strany stal pomník. Oficiálně jej strana odhalí v sobotu 21. ledna.

Václav Havel: Chování nacionalistů v otázce Letů otevřel dveře Klaus

Bývalý prezident Václav Havel odmítá tvrzení nacionalistů, že by internační tábor pro Romy v Letech u Písku sloužil za druhé světové války pouze jako pracovní tábor k převýchově nepřizpůsobivých lidí. "Tomu, co se teď odehrává kolem Letů, otevřel dveře Václav Klaus, když řekl, že nešlo o 'koncentrační tábor v tom slova smyslu'," uvedl Havel v rozhovoru s ČTK. Podle mluvčího Hradu Petra Hájka však jde o vytržení jedné věci z kontextu.

Zhruba na místě, kde se tábor nacházel, stojí nyní vepřín. K jeho odstranění vyzval loni v dubnu Evropský parlament. Právě k jeho rezoluci především se podle Hájka vztahovalo prezidentovo loňské vyjádření ohledně Letů. "Jde o hrubou dezinterpretaci úvahy prezidenta Klause, o klasickou manipulaci vytržením jedné věci z kontextu daleko širšího a hlubšího, která se primárně netýkala hodnocení tábora v Letech, ale odmítnutí toho, aby do naší vnitřní diskuse zasahovali neinformovaní lidé z Evropského parlamentu," reagoval na Havlův názor mluvčí Hradu.

Exprezident se ale domnívá, že je správné, aby Evropská unie fungovala jako solidární společenství, jehož instituce "sledují, co se kde děje, a upozorňují na případné nepravosti". Klausově loňské reakci také vytýká vyjádření, že tábor byl "pro ty, kteří odmítli pracovat". Podle historických pramenů zahynulo v táboře v Letech 326 lidí a přes pět stovek vězňů skončilo v Osvětimi.

Transparency: Přidělování dotací z fondů EU je neprůhledné

Současný systém přidělování dotací z fondů EU v Česku má podle organizace Transparency International ČR vážné nedostatky: je nepřehledný, neprůhledný, nejednotný a dostupnost informací veřejnosti je nedostatečná. Transparency je nevládní organizace z mezinárodní sítě, která sleduje stav korupce a snaží se přispívat k jejímu omezování.

S závěry nesouhlasí například Státní fond životního prostředí, který má podle ministerstva životního prostředí na starosti výběrová řízení. "Výběrová řízení jsou transparentní, systém i pravidla poskytování dotací plně odpovídají požadavkům EU," řekl ČTK mluvčí státního fondu Pavel Košek. Podle něj jsou aktuální údaje na internetu, kdokoli může podle zákona žádat informace.

Transparency International se účastnila mezinárodního projektu, který zkoumal efektivní využívání zdrojů z fondů EU. Cílem je lepší příprava na rozdělování peněz mezi lety 2007 až 2013. Česká republika může obdržet v příštích sedmi letech ze strukturálních fondů téměř 700 miliard korun.

Odbory: Průměrná mzda v ČR by mohla v roce 2010 činit 27.000 Kč

Průměrná mzda v Česku by mohla v roce 2010 dosáhnout 27.000 korun hrubého, pokud ekonomika dál poroste jako dosud. V úterý to sdělil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Milan Štěch. Podle něj je takový růst mezd nutný pro úspěšný přechod České republiky na euro. Premiér Jiří Paroubek před pár dny řekl, že by průměrná mzda měla v roce 2010 činit 25.000 korun. Počítá s tím návrh volebního programu sociálních demokratů. "Myslíme, že to bude víc," uvedl Štěch. Dodal, že odbory s předsedou vlády částky nekonzultovaly. Konfederace očekává, že se letos mzdy reálně zvednou o pět až šest procent a inflace se bude pohybovat kolem tří procent. Stejný růst odhadují odboráři i v dalších letech. Do roku 2010 by se tak měly mzdy zvýšit o 25 až 30 procent, řekl Štěch.

Experti považují odhadovaný nárůst za poměrně realistický, ale vývoj mezd nemá podle nich s přechodem na euro nic společného. Odhad odborů s přechodem na euro příliš nesouvisí, protože ke společné měně teoreticky může přejít jak ekonomika s pomalejším reálným růstem, tak s rychlejším reálným růstem, uvedl ředitel Centra pro ekonomiku a politiku Petr Mach. Růst mezd nemá mnoho společného ani s vládní politikou, podotkl analytik PPF Pavel Kohout. Jde podle něj o důsledek vývoje objemu peněžní zásoby, což je primárně věc centrální banky, a produktivity, tedy fungování soukromého sektoru.

Rusko ukončilo dodávky vojenských vrtulníků České republice

Rusko poslalo v úterý do České republiky poslední tři vojenské vrtulníky, kterými splácelo svůj dluh vůči Praze. Se třemi bitevními helikoptérami Mi-35 přiletěl na pardubické letiště obří transportní letoun An-124 Ruslan. Jde o poslední z 26 vrtulníků, jejichž celková hodnota se pohybuje kolem 184 milionů dolarů (asi 4,2 miliardy korun). "Dodávky skončily o deset měsíců dřív, než byl předpoklad, řekla ČTK Hana Pustelníková ze státního podniku LOM Praha, jež smlouvu s ruskou firmou FGUP Rosoboronexport předloni podepsal. S prvními vrtulníky přiletělo nákladní letadlo ruské společnosti Volga-Dněpr loni na jaře.

V rámci dodávek Česko dostalo deset bitevních Mi-35, které jsou vylepšenými verzemi starších Mi-24V, a 16 transportních Mi- 171Š, jež zase nahrazují Mi-17. Armáda chtěla původně jako protihodnotu za ruský dluh transportní letadla An-70, Rusové však nakonec nabídli starší letouny Il-76. České ministerstvo obrany se proto rozhodlo pro vrtulníky. Jedna ze stran, která se účastnila jednání, ale dohodu zpochybňuje. Záležitostí se zabývá protikorupční oddělení policie.

Polští kněží ztrácejí motivaci jít do Česka, kde ubývá věřících

Polští kněží ztrácejí motivaci jít do Česka, protože tu ubývá věřících. Česká republika je považována za jednu z nejvíce ateistických zemí na světě, což duchovní z Polska stále více odrazuje. Jezdí nyní raději do Francie, Ruska a Ukrajiny, Argentiny či na Aljašku. Tyto názory zazněly na úterním setkání polských duchovních s českobudějovickým biskupem Jiřím Paďourem. "Věřících je čím dál méně, jsem tu sedm let a za tu dobu mi v kostele ubylo asi 50 lidí," řekl ČTK Zbigniew Wawrowski, který slouží ve Vodňanech na Strakonicku a na nedělní bohoslužby za ním přichází kolem 200 lidí.

Nedostatek duchovních v českobudějovické římskokatolické diecézi pomáhá překlenout 18 kněží z Polska. Je to zhruba desetina z celkového počtu polských farářů, kteří v Česku působí. Podle sčítání lidu z roku 2001 o sobě téměř 60 procent obyvatel tvrdí, že jsou bez vyznání, a k víře v boha se hlásí o málo více než 30 procent lidí a jejich počty ubývají. Ještě méně je těch, kteří se pravidelně zúčastňují obřadů - v kostelech bývá v neděli zhruba desetina věřících. Nejčastěji se lidé hlásí k římskokatolické církvi, i zde však počet věřících pomalu klesá - například v roce 1991 se za katolíky považovaly více než čtyři miliony obyvatel, roku 2OO1 to bylo už jen 2,7 milionu lidí.

Praha zřejmě pomůže s obnovou knihovny a archivu v New Orleans

Praha zřejmě pomůže se záchranou archiválií a obnovou knihovny v americkém městě New Orleans, které loni v srpnu zasáhl ničivý hurikán Katrina. Město také zalila voda, když se protrhla hráz. Praha by mohla tímto způsobem využít zkušeností se záchranou archiválií a tisků poničených povodní v roce 2002, informovali zástupci magistrátu. Na pomoc hlavní město vyčlenilo 16 milionů korun.

New Orleans v prosinci navštívila skupina českých odborníků, aby vytypovala objekty nebo navrhla konkrétní formu pomoci. Poničená městská knihovna pochází ze 30. let 20. století, zástupci Prahy mají představu, že by ji opravila česká firma. Navlhlé tiskoviny z archivu státu Louisiana by bylo možné přepravit do Česka, kde by se jich ujali odborníci, nebo do New Orleansu vypravit české specialisty. Podle Jan Vojty, který byl členem týmu odborníků, by bylo schůdnější archiválie do Prahy převézt.

New Orleans je totiž stále opuštěno, vrátilo se do něj asi jen čtvrt milionu z původních 460.000 obyvatel. Přes noc tam zůstává asi 80.000 lidí. Na radnici prý ani nefungují některá oddělení, včetně toho, s nímž by Praha mohla formu pomoci projednat. Zástupci New Orleans prý mají další dva projekty, s nimiž by jim Praha mohla pomoci. Své návrhy by měli do české metropole poslat.

Češi v Íránu objevili zřejmě nejdelší solnou jeskyni světa

Čeští speleologové v jižním Íránu ve spolupráci s íránskými kolegy objevili zřejmě nejdelší solnou jeskyni světa. Jak ČTK ze solného krasu v oblasti Namakdan řekl člen expedice Namak (Sůl) Michal Filippi, jde o jeskyni Tří naháčů, kterou expedice objevila už v roce 1999, a nyní nalezla její propojení s jeskyní Velký ponor. Podle Filippiho nejdelší jeskyně v soli má přes šest kilometrů chodeb a bude se jmenovat 3N (Tří naháčů). Dosud největší solnou jeskyni světa byla izraelská jeskyně Malham, která je dlouhá 5685 metrů. Expedice nyní jeskyni zaměří a zmapuje. Bude také sbírat vzorky k laboratornímu rozboru. K zápisu objevu do světových tabulek rozhodne komise Mezinárodní speleologické unie na základě předložených podrobných map.

Jeskynní komplex v jižním Íránu na pobřeží Perského zálivu vznikl podle Filippiho působením vody podobně jako v Česku známé vápencové jeskyně. Také v solných jeskyních lze nalézt bizarní útvary ze soli, podobně jako v českých jeskyních krápníky z vápence. Občas se narazí i na solné jezírko.

Čeští speleologové jsou v Íránu již posedmé. Poprvé tam jeli ještě jako studenti za památkami a přírodou. Nakonec jim ze všech navštívených míst nejvíc imponovaly solné jeskyně. V roce 1998 na jaře připravili první expedici a od té doby tam jezdí už jen do solného krasu. Účastníci expedice působí v Česku na Univerzitě Karlově. Letošní expedice se zpět do Prahy vrátí 9. února.

Cestovatel Kolbaba pokřtil svou knihu fotografií Obrazy světa

Cestovatel Jiří Kolbaba v Brně pokřtil svou novou knihu Obrazy světa. Na rozdíl od své tři roky staré prvotiny příběhů z cest šesti kontinenty se v nové knize představuje jako fotograf. Na snímcích zachytil nejzajímavější přírodní scenérie, které na svých cestách spatřil, detaily přírodních struktur a lidských tváří, vybízejících k novému pohledu na svět, řekla ČTK Zuzana Klimplová z nakladatelství Jota, které knihu vydalo.

Na 160 stranách nabízí publikace kolem 150 barevných snímků včetně dvoustránkových panoramat. Každá z fotografií je opatřena česko-anglickým popisem a stručným komentářem. Při jejich pořizování a přípravě knihy se chtěl Kolbaba se čtenáři podělit nejen se svými cestovatelskými zážitky, ale zároveň v nich probudit odvahu k cestování. "Cestování je o svobodě člověka, já si této svobody užívám každý den," uvedl Kolbaba.

Velké náměstí v Králíkách ozdobí velký sněhový králík

Novou dominantu bude mít již brzy Velké náměstí v Králíkách na Ústeckoorlicku. Zhruba od poloviny února až do oblevy je bude zdobit asi čtyři metry vysoká sněhová socha. Měl by to být ležící králík, řekl ČTK ředitel muzea v Králíkách Ivo Pecháček. Sněhovou plastiku bude před zraky veřejnosti od 7. února tvořit německý sochař Karl Emil Wiele. Budou mu pomáhat studenti gymnázia. "Zatím se před gymnáziem vrší základna. Umělec by měl mít k dispozici zhruba čtyři metry vysokou vrstvu sněhu na ploše čtyři krát osm metrů, ale bude třeba ještě nějaký sníh dovézt," dodal Pecháček. Socha by podle něj měla být hotova během týdne, jak dlouho vydrží, závisí na počasí.

Spojení města se sochami není ničím výjimečným. Králíky od roku 1991 pořádají mezinárodní výtvarné dílny, na nichž se v posledních letech střídají malíři se sochaři. Wiele byl jedním z účastníků sochařského sympozia ART-EX 2005 Králíky, s jeho díly se mohli obyvatelé města setkat loni v září i na autorské výstavě instalované přímo na náměstí.

Králíky se snaží přilákat nejen umělce, ale i své jmenovce. Přestože ve městě nežije žádný pan Králík, v létě se tam koná setkání lidí s tímto příjmením, na které přijíždějí účastníci z celé republiky.

Ze sportu:

Český trenér Dušan Fitzel byl definitivně potvrzen do funkce kouče fotbalové reprezentace Malty a technického ředitele tamního fotbalového svazu. Na obou postech by měl působit minimálně do konce roku 2007. Dvaačtyřicetiletý trenér možnost angažmá u fotbalové reprezentace, která patří mezi nejslabší evropská mužstva, naznačil už minulý týden.

Rekordní počet 82 českých sportovců pravděpodobně zamíří na zimní olympijské hry do Turína. Vyplývá to z návrhů nominací, které jednotlivé sportovní svazy zaslaly Českému olympijskému výboru (ČOV). Návrhy musejí projít komisí pro sport ČOV, výkonným výborem a definitivně sestavu pro soutěže pod pěti kruhy posvětí ve čtvrtek plénum ČOV.

Dva dny balení na olympijské hry má před sebou běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová. Jedna z největší českých medailových nadějí začala v pražské Sazka Aréně, kde převzala svou již šestou olympijskou výbavu. Neumannovou ještě čeká v sobotu kombinace Světového poháru v Oberstdorfu a v neděli již odletí do Itálie, kde absolvuje závěrečnou přípravu na olympiádu.

Do nejmenších detailů má naplánovanou závěrečnou přípravu na olympijské hry český běžec na lyžích Lukáš Bauer a k zisku medaile mu má dopomoci i nový člen týmu a psycholog Oleg Mazurov. Lyžař, jenž letos už dvakrát skončil druhý v závodu Světového poháru, bude podle svých slov do konce týdne trénovat na Božím daru, z České republiky odcestuje v sobotu a vrátí se až po olympiádě.

Čtyři cenné kovy získali čeští reprezentanti v úvodní den mistrovství světa v jízdě na skibobech ve sjezdu, který byl do programu šampionátu nově zařazen. Z titulu se ve švýcarském Grächenu radoval Pavel Čiháček, jenž vyhrál závod juniorů. Mezi muži vybojoval stříbro David Krejčí, Jakub Fedorko přidal bronz stejně jako Alena Housová.

V úterních zápasech 1. kola grandslamového Australian Open uspěly z českých zástupců jen Iveta Benešová a Nicole Vaidišová. Vypadli Ivo Minář, Robin Vik, Pavel Šnobel, Tomáš Zíb, Lucie Šafářová i Eva Birnerová.

Český jezdec Filip Minařík vyhrál v asijském Macau již svůj třetí dostih. Loňský šampion německých rovinových žokejů vyhrál na pískové dráze v sedle koně Best Strike dostih na 1300 metrů, navíc si připsal i jedno třetí a dvě čtvrtá místa a v celkovém hodnocení tamního šampionátu překonal nejlepší současnou britskou žokejku Lisu Jonesovou.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Zataženo se sněžením, v nižších polohách srážky smíšené. Teploty minus 2 až plus 2 stupně Celsia.