Zprávy

Novým prezidentem ČLK se stal Rathův favorit Milan Kubek

Novým prezidentem České lékařské komory se stal předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek. Blízký spolupracovník bývalého šéfa komory a nynějšího ministra zdravotnictví Davida Ratha při sobotní volbě porazil kandidáta Rathových oponentů Martina Jana Stránského. Kubek získal 174 hlasů, Stránský 149. Ostatní čtyři uchazeči o prezidentství se kandidatury před volbou vzdali ve prospěch obou finalistů.

Na výsledku volby záleželo další směřování profesní organizace, v níž je povinně 40.000 lékařů. Mimo jiné, zda budou uspokojivě vyšetřeny a vysvětleny nejasnosti kolem hospodaření ČLK z Rathových dob. Kubek počítá s pokračováním současné podoby komory, která se podle kritiků změnila spíše v odborovou organizaci. Stránský uvedl, že by chtěl z komory vytvořit váženou organizaci zaměřenou na odbornost lékařské profese, v níž by bylo ctí být členem. Pokud ale bude osloven, je připraven s komorou spolupracovat. "Musíme respektovat volbu sjezdu a pracovat společně na tom, aby se to pro nás všechny začalo zlepšovat," prohlásil Stránský.

Kromě Kubka a Stránského kandidovali také současná viceprezidentka ČLK Helena Fousková, přednosta neurologické kliniky v olomoucké fakultní nemocnici Petr Kaňovský, sekretář Skalpelu soukromých lékařů Miroslav Havrda a soukromý gynekolog Miloslav Janulík. Fousková po oznámení výsledků volby rezignovala na funkci viceprezidentky komory.

Volbou předsedy Lékařského odborového klubu Milana Kubka novým prezidentem České lékařské komory potvrdili delegáti komorového sjezdu její odborářskou roli. ČTK to řekl senátor a stínový ministr ODS Tomáš Julínek. Stejný názor vyjádřil i prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. "Nemyslím si, že je to dobrá zpráva pro doktory, protože doktor Kubek je nepochybně spíše loutkou současného ministra," řekl Julínek ČTK. Jako lékař je i on povinně členem komory. Kubek v čele LOK vybojoval doktorům opakované zvyšování platů. Netají se tím, že komora kromě dohledu na etiku výkonu povolání má hájit i ekonomické zájmy lékařů.

Výkonná rada ODS ostře vystoupila proti ministru Rathovi

Výkonná rada ODS v sobotu ostře vystoupila proti ministru zdravotnictví Davidu Rathovi. Téma současného zdravotnictví bylo jedním z hlavních bodů jednání. Občanští demokraté prohlásili, že protestují proti stupňující se vulgarizaci české politiky a pokračující aroganci a hulvátství Davida Ratha. Předseda ODS Mirek Topolánek ministra požádal, aby se omluvil hejtmanům za výroky o rozkrádání krajských nemocnic. Podle Topolánka se veřejnost už přesvědčila, že tyto nemocnice poskytují kvalitní péči. Od premiéra Jiřího Paroubka chce ODS vysvětlení Rathových slov určených hejtmanům: Pokud to nepochopí, dostanou pěstí do nosu. "Vnímáme je jako oznámení trendu ČSSD. Včera urážel prezidenta republiky, dnes hrozí pěstí do nosu hejtmanům, zítra všem lidem této země," uvedl šéf opozičních občanských demokratů.

"Nyní hrozí omezování lékařské péče nikoli z vůle hejtmanů, ale zvůle ministerstva zdravotnictví," uvedl Topolánek na tiskové konferenci. Podle stínového ministra zdravotnictví Tomáše Julínka dopadá nejistota a chaos, které vyvolal premiér přivedením Ratha do vlády, na pacienty, lékaře, zdravotní sestry a lékárníky. Za mimořádně pokryteckou považujeme snahu ministra přenést odpovědnost za omezování péče na lékaře a lékárníky, dodal.

Premiér Jiří Paroubek naopak považuje za arogantní ODS, která podle něj obviňuje jeho i ministra Ratha z arogance vždycky, když nedokáže argumentovat. "Jediná politická strana, která si nechala udělat průzkum veřejného mínění a vyšlo jí, že je arogantní, tak je právě ODS," zdůraznil. Občanští demokraté by si podle Paroubka měli zamést před vlastním prahem. Připomněl, že oni začali hovořit o tom, že ČSSD chystá únor 1948, kdy se komunistická strana chopila moci a začala znárodňovat, v souvislosti s přípravou zákona o neziskových nemocnicích, které chce 60 procent obyvatel. Šéfovi poslanecké frakce ODS Vladimírovi Tlustému vyčetl, že o něm v médiích řekl, že vede bandu loupežníků. Premiér připustil, že je ministr Rath "důraznější než jsou kmenoví sociální demokraté". V jeho vyjádřeních prý ale nebylo nic sprostého.

Vedení ČSSD jednomyslně zvolilo Tvrdíka volebním manažerem

Předsednictvo ČSSD v sobotu jednomyslně zvolilo končícího šéfa Českých aerolinií a bývalého ministra obrany Jaroslava Tvrdíka volebním manažerem. Dostal hlasy všech členů předsednictva při tajné volbě, řekl na tiskové konferenci během zasedání úřadující šéf nejsilnější vládní strany Bohuslav Sobotka. Tvrdíkovo zvolení se očekávalo. Za volebního manažera si ho totiž vybral premiér a volební lídr ČSSD Jiří Paroubek, kterého sociální demokraté považují za muže, který straně vrátil přízeň voličů. Sociální demokraté proto reagovali na Paroubkův návrh většinou kladně a připomínali, že je schopným manažerem a že má volební lídr právo vybrat si svůj tým. Tvrdík již delší dobu dochází do Lidového domu plní úkoly spojené s touto funkcí. Podle politických komentátorů má Tvrdík pověst schopného manažera, který však nikdy nestačil uspět, protože byl odvolán od rozdělané práce.

Předsednictvo ČSSD vyřadilo exministra Palase z kandidátky

Předsednictvo sociální demokracie vyřadilo exministra zemědělství Jaroslava Palase z volitelného místa moravskoslezské kandidátky. Premiér a volební lídr ČSSD Jiří Paroubek klade Palasovi za vinu nevýhodný prodej státního podílu v potravinářské firmě Setuza. Palas tvrdí, že nic nezanedbal. "Je to politická persekuce mé osoby, protože jsem kritizoval bývalého premiéra a předsedu strany Stanislava Grosse, naposledy v souvislosti s privatizací Unipetrolu," řekl ČTK exministr. Proti rozhodnutí předsednictva je Palas připraven se bránit.

Rath ještě do voleb vstoupí do ČSSD, jako lídr to má za správné

Ministr zdravotnictví David Rath vstoupí ještě do voleb do ČSSD. Rath řekl ČTK, že tak učiní v průběhu prvního čtvrtletí, nejpozději do voleb. Jako pražský volební lídr ČSSD považuje za správné, aby členem strany byl. "Myslím si, že je to správné, abych jako volební lídr byl ke straně vázán i členstvím," uvedl.

ODS považuje za správné, aby Michal Kraus odešel z politiky

Jediným správným řešení kauzy poslance ČSSD Michala Krauze by byl podle ODS jeho odchod z Poslanecké sněmovny. Po jednání výkonné rady ODS to novinářům řekl místopředseda strany Pavel Bém. Podle ODS existuje důvodné podezření, že se Kraus zapletl do podivných obchodů praní špinavých peněz, a to především zasláním 50.000 dolarů nejasného původu přes účet jeho matky do ghanské banky. "Jaký konkrétnější a významnější důkaz musí být položen na stůl, aby vládní politik opustil všechny své funkce?," uvedl Bém. S ohledem na význam této kauzy odmítá ODS snahu ČSSD odvádět pozornost jiným směrem. "Nechceme, aby kauza vyzněla do ztracena," dodal místopředseda strany. Od kauzy poslance ODS Vladimíra Doležala, který se v úterý vzdal poslaneckého mandátu a všech politických funkcí kvůli obvinění ze zprostředkování úplatku, se Krausův případ podle Béma výrazně liší. Přinejmenším prý tím, že Doležal složil všechny své funkce, rezignoval na poslanecký mandát, opustil vedení ODS a v zásadě odchází z politiky.

Kraus kvůli své sporné cestě do Ghany, kde byl spolu s kontroverzním podnikatelem Františkem Rigem u jednání o investicích do továrny na kakao, rezignoval na funkce předsedy poslaneckého klubu ČSSD i rozpočtového výboru sněmovny. Tvrdí ale, že se nedopustil ničeho špatného ani protiprávního.

Kraus při cestě do Ghany podle deníku Mladá fronta Dnes podepsal smlouvu o zakoupení podniku PBC na zpracování kakaových bobů za půl miliardy korun jako ředitel podniku ProAfri. Transakce se nakonec neuskutečnila. Krátce po návratu z Ghany vyšel údajně vstříc Rigově prosbě a nabídl mu spořitelní účet své matky k převodu 50.000 dolarů v korunách. Deník s odvoláním na právníky uvedl, že by mohlo jít o praní špinavých peněz.

Lidé vzpomínali na tragický čin Jana Palacha v roce 1969

Několik desítek lidí si v sobotu na pražských Olšanských hřbitovech připomnělo 37. výročí upálení Jana Palacha v roce 1969. Palach svým tragickým činem protestoval proti sovětské okupaci, která začala v roce 1968. Student Filozofické fakulty Karlovy univerzity se zapálil 16. ledna 1969 na pražském Václavském náměstí u sochy svatého Václava. O tři dny později kvůli rozsáhlým popáleninám zemřel. Pohřeb 25. ledna na Olšanských hřbitovech v Praze se stal velkou manifestací za svobodu a demokracii.

"Byl to čin z beznaděje a bezmoci, nemohl jinak. Jeho odkaz žije dál, je to velké memento," řekla ČTK Jaroslava Čajová ze společnosti Janua, která pietní vzpomínku organizovala. Čajovou mrzelo, že se sobotní vzpomínky nezúčastnil některý z ústavních činitelů. "Možná mají jiné starosti. Ale myslím, že to o něčem vypovídá," uvedla.

U Palachova hrobu zazpívali zástupci Pěveckého sdružení pražských učitelů, Pražského pěveckého sboru Smetana a Pěveckého sboru Typografie a také smíšený sbor Besharmonie. Pietní akt, který pořádá Společnost Jana Palacha, se konal také v Palachových rodných Všetatech na Mělnicku.

Katolická církev sloužila mši za prvního českého krále Vratislava

Katolická církev sloužila v sobotu za hojné účasti Pražanů mši ve vyšehradské bazilice Petra a Pavla za prvního českého krále, Přemyslovce Vratislava II. Podle Vyšehradské kapituly, kterou panovník založil, se tak děje každoročně už od 11. století v den panovníkovy smrti. Liturgii, kterou vedl olomoucký arcibiskup a předseda České biskupské konference Jan Graubner, předcházel slavnostní průvod duchovních a kanovníků kapituly. V krojích s historickým praporem pochodovala v průvodu také reprezentace nejstaršího českého profesního spolku Vltavan, který sdružuje plavce a rybáře. Na mši přišli rovněž zástupci novodobého Řádu Blanických rytířů, který vznikl před pěti lety a věnuje se charitativní činnosti.

Král Vratislav II. patří k významným českým panovníkům z dynastie Přemyslovců. K jeho počinům patří rovněž založení moravského biskupství se sídlem v Olomouci v roce 1063. Titul krále českého a polského obdržel za podporu císaře v roce 1085. Korunován byl následující rok v Praze, zemřel 14. ledna 1092. Vratislav rovněž podporoval slovanskou liturgii. Obnovil sázavský klášter založený knížetem Oldřichem, což byl benediktinský konvent, který pěstoval staroslověnský jazyk a literaturu. Se žádostí o všeobecné zavedení slovanské liturgie v zemi ale u papeže neuspěl. Po Vratislavově smrti byl konvent v roce 1096 rozehnán a na Sázavu přišli latinští mniši z břevnovského kláštera.

Benediktini slavili 1013 let Břevnova, kázal evangelík Rejchrt

Benediktini v pražské komunitě v Břevnově si v sobotu připomněli 1013 let od jejího založení. Břevnov byl tehdy prvním mužským klášterem v českým zemích. Při slavnostní bohoslužbě vedené rakouským opatem Clemensem Lashoferem z Göttweigu kázal v sobotu v bazilice sv. Markéty evangelický farář Miloš Rejchrt. Nepříliš obvyklé propojení světa dvou různých církví mělo podle organizátorů naznačit a připomenout, že v 10. století byli křesťané ještě nerozděleni, že žili v jediné církvi.

Poslanci navrhli vyčlenit dvě miliardy korun na domovy důchodců

Stát možná z Fondu národního majetku uvolní dvě miliardy korun na výstavbu domovů důchodců. Počítá s tím dílčí novela, kterou sněmovně předložili dva poslanci ČSSD a komunista Jiří Dolejš. Ve středu předlohu posoudí vláda.

Definitivně o ní rozhodne až parlament, je ale otázka, zda to do voleb ještě vůbec stihne. Poslanci dolní komoru požádali, aby jejich návrh projednala ve zrychleném režimu. Autoři uvedli, že peníze by pomohly aspoň částečně vyřešit nedostatek míst v domovech důchodců. Nyní je podle nich 38.500 lůžek v domovech zřizovaných kraji a obcemi a méně než 2000 lůžek v neziskovém nestátním sektoru, dalších 50.000 lidí ale o místo žádá. "Čekací doba na umístění je i čtyři pět let. Demografická křivka stáří obyvatelstva se zvyšuje, a tím samozřejmě roste poptávka po místech v těchto zařízeních," napsali poslanci v důvodové zprávě k předloze.

LN: Za doping ve sportu za komunismu asi nikdo před soud nepůjde

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu má důkazy o tom, že československý komunistický režim podporoval doping ve sportu. Policie začala tajný program státem řízeného dopingu vyšetřovat, ale žádný funkcionář, lékař nebo sportovec kvůli tomu před soudem zřejmě neskončí. Píší to sobotní Lidové noviny. LN napsaly, že státem řízená dopingová podpora vrcholových sportovců začala v roce 1985. Cílem bylo získat na olympiádách a mistrovstvích světa více medailí než kapitalistické země. Do tajného programu byly zahrnuty stovky sportovců, jejichž jména figurují na dochovaných seznamech.

Českým logem budou mluvící bubliny

Logo, které bude jednotným vizuálním symbolem České republiky v zahraničí, bude mít podobu mluvících bublin. Počítá s tím návrh designérů Tomáše Machka a Luďka Kubíka a akademického malíře Karla Halouna ze studia Side2. Návrh vyhrál soutěž, již loni vyhlásilo ministerstvo zahraničí. Píše to sobotní Mladá fronta Dnes. "Vítězný návrh umožňuje nekonečné množství variant obsahu, který potřebujeme zahraničí sdělit," řekla podle deníku porotkyně Eva Jiřičná, nejznámější současná česká architekta žijící v cizině. V porotě byli významní odborníci na design a grafiku. MfD napsala, že bubliny zvítězily v soutěži nad 415 návrhy od téměř 200 autorů.

Vybrané logo nebude nahrazovat státní symboly České republiky, ale bude je doplňovat například při akcích na veletrzích, výstavách, při mediálních prezentacích a na dalších propagačních materiálech. Logo má být součástí jednotné koncepce prezentace Česka, která má zlepšit současnou nelichotivou image země jako nepříliš vyspělé postkomunistické země s levnou pracovní silou. ČR má podle představy vlády působit jako moderní stát EU, který má světovou úroveň služeb, bohatou historii a zajímavou současnost.

Poslanec Sýkora: Milionové odchodné jsem nemínil vážně

Sociálnědemokratický poslanec Antonín Sýkora prý nemyslel vážně svůj návrh na dvacetimilionové odstupné pro poslance. O údajném návrhu informovala sobotní Mladá fronta Dnes. "Důrazně odmítám interpretaci ve zmíněném článku. Odchodné 20 milionů korun pro poslance jsem řekl v nadsázce, v souvislosti s generální ředitelkou Všeobecné zdravotní pojišťovny, které mzdová komise VZP navrhovala odměnu dva miliony korun," uvedl poslanec v prohlášení, které zaslal ČTK. Sýkora trvá na tom, že návrh vyslovil pouze v souvislosti s tím, že by odcházející ředitelka Jiřina Musílková měla dostat neadekvátní odměnu za své působení ve VZP. "Jsem skutečně překvapen, že to bylo takto mylně pochopeno," dodal. Podle citace deníku měl Sýkora MfD říci: "Není to žert. V úterý to klidně navrhnu každému poslanci za hospodářské výsledky České republiky. Já se za to nestydím". Svůj požadavek považuje podle článku MfD za opodstatněný - poslanci podle něj schvalují zákony, díky nimž země hospodářsky roste. Ostatní politici odmítají Sýkorův návrh podpořit, napsal deník.

"Pokud by to byla pravda, tak by to byl zcela nesmyslný návrh a vedení sociální demokracie se od něj distancuje," reagoval na poslancův údajný výrok premiér Jiří Paroubek. Sociální demokracie věří Sýkorovi, který tvrdí, že hovořil v nadsázce, pokud se neprokáže opak, dodal.

Lidé v Holetíně v anketě souhlasili se stavbou větrné elektrárny

Většina obyvatel Holetína na Chrudimsku v anketě tamní radnice souhlasila se stavbou větrné elektrárny v sousedství obce. Na regionálních stránkách pro Pardubický kraj o tom informuje Mladá fronta Dnes. Občanské sdružení odpůrců elektrárny, které vyhlášení ankety iniciovalo, se ale vzdát nehodlá. "Anketní lístky jsme rozdali všem stálým obyvatelům Holetína. Hlasovala jich nadpoloviční většina a proti bylo jen přes 15 procent všech oprávněných voličů v obci. Kdybychom o elektrárnách vyhlásili místní referendum, předpokládám, že by dopadlo stejně," řekl listu starosta František Kalous. Zatímco starousedlíkům stavba větrné elektrárny mezi Holetínem a Horním Babákovem příliš nevadí, proti je podle listu většina zdejších chalupářů.

DB: Krupka na Teplicku povolila stavbu větrných elektráren

Zastupitelé Krupky na Teplicku povolili stavbu větrných elektráren na svém území. Změnili tak svůj původní většinový názor z roku 2004. Pro případnou výstavbu stožárů u Fojtovic zároveň stanovili přísná pravidla. Na pláni u Krupky by v budoucnu mohly stát maximálně čtyři větrné elektrárny, které by byly nejvýše 120 metrů vysoké, píše sobotní vydání Deníků Bohemia v příloze Teplicko. Stavba elektráren prošla o jeden hlas. Starosta města Milan Puchar uvedl, že hlasování bylo napříč politickým spektrem. Zastupitelé zároveň schválili regulační plán jako doplněk k územnímu plánu. Rozhodnutí zastupitelů podle Puchara změní ráz krajiny. Návštěvníci hor uvidí mohutné ocelové stožáry zakončené lopatkovými koly. Pokud se budou na území Krupky stavět větrné elektrárny, měla by stavbu podle Puchara realizovat z rozhodnutí zastupitelů Energie Krupka s.r.o. Důvodem je podle starosty co největší zisk ze staveb pro město.

Hnutí píše polskému prezidentovi a chce se s ním setkat

České pravicové hnutí Právo a spravedlnost píše polskému prezidentovi Lechu Kaczynskému, který se 30. ledna chystá do České republiky, a usiluje o setkání s ním. V dopise hnutí kritizuje poměry v České republice a také premiéra Jiřího Paroubka. Hnutí Právo a spravedlnost si pro svůj název zvolilo stejné jméno jako má polská strana, s níž Kaczynski vyhrál volby. Hnutí věří, že úspěch polské formace odstartuje změny v celoevropském měřítku, uvádí v dopise hlavě polského státu. České hnutí Právo a spravedlnost sdružuje neparlamentní strany - Národní sjednocení, Dělnickou stranu a Demokratickou stranu sociální spravedlnosti. NSJ a DS byly původně ve volební koalici Národní síly s Národní stranou, Republikány Miroslava Sládka a Českým hnutím za národní jednotu. NSJ má nyní asi stovku členů a DS kolem 250. Hnutí, které se chystá na letošní parlamentní volby, odmítá například registrované partnerství homosexuálů, EU a euroústavu a multikulturalismus. Naopak je pro podporu rodiny, české jazykové a kulturní svébytnosti, radikální omezení imigrace a snížení daní českým podnikatelům.

Stavitel světových velkoměst vystavuje v Brně

Kámen, nůžky, papír. Co z toho je potřeba na stavbu domu? Za dvacet let vyrostly pod jeho rukama centra New Yorku, Dallasu, Londýna nebo Sydney. Modelářství obětoval Jiří Župka i manželství. Není to záliba vhodná pro rodinný život, přiznal ČTK třiačtyřicetiletý reklamní výtvarník z Bruntálu. Některá jeho papírová města jsou v těchto dnech k vidění na brněnském veletrhu cestovního ruchu Regiontour.

Největším městem z papíru je centrum New Yorku s více než 300 budovami. Na šířku měří dva metry a jeho stavba trvala přes dva roky. New York je také jediné z amerických měst, které Župka navštívil. "Ke stavbě mi stačí knihy, časopisy, internet a televize," tvrdí. Nejtěžší práce stavitele teprve čeká. Od začátku roku pracuje na Hong Kongu. Celý model musí být hotový do dvou měsíců, protože poputuje na jeho samostatnou výstavu v Ostravě.

K netradiční zálibě se Župka dostal díky lásce k vysokým stavbám. "Před revolucí nebyly obrazové materiály západních měst, takže když jsem chtěl vědět, jak která budova vypadá, nezbylo mi než ji vymodelovat. Když už byl takhle New York, nemohl jsem nemít Chicago a pak už se nedalo z toho vycouvat," vypráví. Za dvacet let, co se modelování věnuje, postavil na padesát center světových velkoměst. "Mým snem je dokončit, co jsem začal. Jsem už příliš daleko než abych to vzdal," říká. Proto je rozhodnut, že postaví modely všech mrakodrapových center světa. To by měl podle svých odhadů stihnout do roku 2033.

Blesk: Do ČR přiletěl Američan podezřelý ze pedofilie

Do Prahy před týdnem přicestoval dvaapadesátiletý Američan Robert Martin Carey, který je v USA podezřelý ze sexuálního zneužívání a držení i výroby dětské pornografie. Píše to sobotní Blesk. Mluvčí policejního prezidia Pavel Hanták Blesku řekl, že čeští policisté po Careym pátrají na základě mezinárodního zatykače. Blesk napsal, že Carey do Prahy přicestoval minulou sobotu letadlem Českých aerolinií, jež přiletělo z kanadského Montrealu. Zdroj blízký policejním kruhům Blesku potvrdil, že Carey byl na palubě. Blesk uvedl, že podle zatykače Carey šest let sexuálně zneužíval nezletilou dívku a sexuální praktiky měl dokonce filmovat. Když holčičku poprvé zneužil, bylo jí pouhých osm let, uvedl deník. Zámořští policisté ho podle Blesku honili po celých USA. Nebezpečný násilník ale cestoval po USA letadly a jeho stopa zmizela v Kanadě, napsal deník. V poslední zprávě amerických orgánů se podle Blesku píše, že Careymu se loni 27. prosince podařilo uniknut z amerického Los Angeles do kanadského Vancouveru na palubě letadla společnosti Alaska Airlines a že se pravděpodobně pohybuje v oblasti Vancouveru.

Kvůli vloupání do bankomatu vyšetřuje inspekce dalšího policistu

Kvůli případu vyloupeného bankomatu Komerční banky v Uničově na Olomoucku policie prověřuje dalšího svého člověka. Kromě dvojice uničovských policistů, kteří zasahovali přímo na místě, možná chyboval i důstojník v olomouckém operačním centru. Právě jeho postup nyní prověřuje inspekce ministra vnitra. Informuje o tom dnes středomoravské vydání Mladé fronty Dnes. Inspekci podle listu zajímá, proč operační důstojník v noci 18. listopadu, když se spustil alarm bankomatu, nepostupoval podle instrukcí.

Soud začal řešit žalobu Viewegha na týdeník Aha!

Jeden z nejprodávanějších českých spisovatelů Michal Viewegh rozšířil řady celebrit, které u pražského městského soudu bojují s bulvárním tiskem. Soud se již začal zabývat Vieweghovou žalobou na týdeník Aha!, další jednání bude pokračovat ve čtvrtek. Spisovatel žádá pětimilionové odškodné za článek, podle nějž si za zády těhotné manželky vozí na chatku na Sázavě milenku. "V celodenní televizní reklamě na Aha! tuhle větu prokazatelně slyšely více než dva miliony lidí, možná spíš tři. To už jsem nemohl nechat být," řekl ke sporu Viewegh v rozhovoru pro čtvrteční magazín Mladé fronty Dnes.

Neumannová vyhrála závod SP na 15 km volně s hromadným startem

Kateřina Neumannová vyhrála v sobotu závod na patnáct kilometrů volnou technikou s hromadným startem. Při Světovém poháru v italském Val di Fiemme česká běžkyně na lyžích o 13,9 vteřiny porazila Rusku Julii Čepalovovou, třetí skončila vedoucí žena Světového poháru Marit Björgenová z Norska. Bodovala i další Češka Ivana Janečková, která na Neumannovou ztratila více než dvě minuty a obsadila šestadvacátou příčku.

Neumannová po nemoci navázala na úspěchy z předchozích závodů v Novém Městě na Moravě a Kuusamu a potřetí v této sezoně ve Světovém poháru vyhrála. Minulý víkend kvůli onemocnění vynechala závody v estonském Otepää.

V celkovém pořadí Světového poháru se díky tomu posunula z deváté na čtvrtou příčku. I když v této sezoně absolvovala pouze pět ze třinácti závodů, na třetí Němku Claudii Künzelovou ztrácí jen sedmadvacet bodů.

Janda se při letech trápí, jen dvoustovka ho trochu potěšila

Dvousetmetrovým skokem si v sobotu Jakub Janda na závěr závodu jednotlivců na mistrovství světa v letech na lyžích alespoň trochu spravil chuť. Soutěž si ovšem vedoucí muž Světového poháru vůbec neužíval, protože se na mamutím můstku ve vzduchu s pokusy spíše "pere". Sedmé místo by mohlo být po vítězství Jandy na Turné čtyř můstků považováno za neúspěch, ale opak je pravdou. "Lety nejsou moje specialita. Pořád je to trápení. Ve vzduchu se s tím peru ze všech nejvíc a nic si neužívám, jenom bojuji a bojuji," řekl sedmadvacetiletý Janda v rozhovoru pro Český rozhlas.

Přestože nemá z letů radost, prosadil se letos mezi nejlepší. Předloni nepostoupil na MS v letech z kvalifikace. "Teď jsem v desítce, ale je to jedno. Pro mě to není závod na posílení sebevědomí," řekl s tím, že asi vynechá finále SP, které se koná v Planici. "Když nevymyslíme něco, co by mi pomohlo, tak už lety letos nebudu absolvovat," rozhodl se skokan z Frenštátu.

Na přírodním mamutím můstku v Kulmu se Janda až posledním skokem v individuální soutěži dostal na 200 metrů. "Vyšlo to, je to nádherné, ale s velkými problémy," řekl Janda. Ve druhé fázi letu, asi od 150 metrů, zpomaluje. "Normální skokan byl odletěl pět šest metrů dál, ale mě to tam zastavuje. Ztrácím rychlost a neletí to, jak bych si představoval," posteskl si. Kvůli špatnému pocitu z letů Janda dokonce pomýšlel na to, že z Kulmu odjede. "Chtěl jsem to zabalit," přiznal skokan, ale nakonec se rozhodl nenechat kolegy ve štychu a nastoupí i do nedělní soutěže družstev. "Ale pak goodbye lety, už se těším na menší můstky," prohlásil.

Westerwaldský kraj se těší na české fotbalisty i fanoušky

Rozhodnutí vedení české fotbalové reprezentace ubytovat se během mistrovství světa v hotelu Lindner na břehu jezera Wiesensee vyvolalo velký ohlas u místních úřadů, ale také tamních fotbalových fanoušků. Dnešní vydání regionálního deníku Westerwälder Zeitung pojalo informaci o červnovém pobytu české výpravy jako hlavní událost dne, které věnovalo takřka tři tiskové strany. Hotel Lindner je sice znám v kruzích movitějších golfistů po celém Německu, ale příjezd fotbalistů může prý zpopularizovat méně známý region na pomezí Porýní a Vestfálska i pro další turisty. "Češi přicházejí!", začíná svůj článek o pobytu českých fotbalistů deník, který oslovil řadu osobností zdejšího veřejného života. "Je to dobrá zpráva pro náš kraj," prohlásil na titulní straně westeburgský starosta Helmut Schönberger. Příjezd Čechů je prý nejlepší možnou zprávou, jaká mohla region potkat. "Je to druhý tým podle světového žebříčku, to je skutečně šťastná zpráva," připomněl ředitel hotelu Siegfried Wenzelmann, že pod jeho střechou budou bydlet jedni z tajných favoritů šampionátu. Podle Niny Engelové z westerburgské turistické centrály nejde jen o příjezd fotbalistů. Očekává se, že do kraje zavítají také čeští fanoušci, kteří budou chtít sledovat tréninky národního týmu. "Oživí to celý region," míní Engelová.

Tepličtí fotbalisté na Tipsport Cupu porazili domácí Most

Stoprocentní bilanci si na turnaji Tipsport Cup drží tepličtí fotbalisté. Po podzimu druhý tým tabulky nejvyšší soutěže v sobotu v Mostě porazil domácího ligového nováčka 2:1 a navázal tak na týden starou výhru proti Blšanům. Naopak nový mostecký kouč Zdeněk Ščasný po minulé remíze s druholigovým Kladnem na první výhru stále čeká.

Fotbalisté Slavie vstoupili do Tipsport Cupu výhrou nad Žižkovem

Vítězstvím 4:2 nad druholigovou Viktorií Žižkov vstoupili do zimního turnaje Tipsport Cup fotbalisté Slavie Praha. Na umělé trávě v Edenu rozhodli o tříbodovém zisku již v prvním poločase, který vyhráli 3:1. "Jsem spokojen s tím, že jsme vyhráli, i když jsme nastoupili přímo z kondičního soustředění. Dali jsme čtyři góly, ale vzhledem k tomu, kolik jsme si vytvořili šancí, tak si myslím, že jich mohlo být i víc," řekl po zápase novinářům trenér Slavie Karel Jarolím. "Dvakrát jsme zbytečně inkasovali, nechali hráče volné, a to by se stávat nemělo," dodal Jarolím.

Fotbalisté Mladé Boleslavi prohráli v Tipsport Cupu s Jabloncem

Fotbalisté Mladé Boleslavi prohráli v utkání zimního turnaje Tipsport Cup s Jabloncem 0:1. Tři minuty před koncem rozhodl o vítězství Severočechů Barankův gól. V mrazivém počasí se hrál vyrovnaný fotbal se šťastnějším koncem pro jablonecký tým, který se tak probojoval do čela mladoboleslavské skupiny B.

Fotbalisté Brna porazili brankami Partyše a Zelenky Zlín 2:1

Přesnější koncovka zajistila fotbalistům Brna v jejich druhém vystoupení na zimním turnaji Tipsport Cup vítězství nad Tescomou Zlín 2:1. Branky Brna vstřelili na umělé trávě v Kunovicích Partyš a Zelenka, vedoucí gól Zlína zaznamenal Činčala.

Slovácko v Tipsport Cupu zdolalo Kunovice

Až po zlepšeném střeleckém výkonu po změně stran porazili fotbalisté prvoligového Slovácka v zimním turnaji Tipsport Cup druholigové Kunovice 3:0. Branky Slovácka zaznamenali Malcharek, Róth a Sowunmi. "V zápase jsem si chtěl hlavně vyzkoušet kvality jednotlivých hráčů i na jiných místech, než na která jsou v sestavě zvyklí. S výkonem jsem byl spokojen," dodal trenér Stanislav Levý.

Nesvadbu dělí od angažmá v Petrohradu jen zdravotní testy

Na spadnutí je přestup jabloneckého obránce Jaroslava Nesvadby do ruského Zenitu Petrohrad, který koučuje český trenér Vlastimil Petržela. Na přestupu třiadvacetiletého levého beka už jsou domluveny oba kluby, také Nesvadba souhlasí s podmínkami čtyřletého kontraktu.

Kraus vyhrál úvodní závod Světového poháru ve skikrosu

Český lyžař Tomáš Kraus vyhrál úvodní závod Světového poháru ve skikrosu a vykročil tak úspěšně za obhajobou celkového prvenství z minulé sezony. Další český reprezentant Stanley Hayer obsadil ve francouzském středisku Les Contamines 17. místo.

Vaculík podruhé bodoval v Kontinentálním poháru skokanů v Sapporu

Český skokan na lyžích Ondřej Vaculík bodoval i ve druhém závodě Kontinentálního poháru v Sapporu. V japonském středisku devatenáctiletý závodník jako třicátý postoupil do druhého kola, v němž skokem dlouhým 116 metrů předvedl pátý nejlepší výkon a posunul se na dvacátou příčku. Další Češi v Japonsku nestartovali. Oba závody vyhrál Nor Anders Bardal.

Psí rekordman utáhl na Jesenicku sáně se půltunovou zátěží

Funění psů a hlasité povzbuzování jejich majitelů se v sobotu po celý den ozývalo ze sportovního areálu v Lipové-lázních na Jesenicku. Tři desítky psích borců z celé České republiky zde poměřily své síly v mistrovství ČR v pullingu, při kterém musejí za sebou utáhnout sáně naložené několikasetkilogramovým nákladem. Letos byl nejvíce při síle aljašský malamut Norton-Norvic, který za sebou utáhl 501 kilogramů. Svůj dosavadní rekord 828 kilogramů, který na tomto místě zdolal před dvěma lety, však nepřekonal. "Za vítězství dostane dneska bábovku a suchý rohlík, to ho potěší nejvíce," řekl ČTK jeho majitel Dan Navrátil z Lukova u Zlína. Malamut, kterému říká Maxi, se na závody podle něj poctivě připravuje. "Tahá za sebou přes rok těžkou pneumatiku vylitou betonem. Ale už to tak s tréninkem nepřeháníme. Má už přeci jen svůj věk, je mu 7,5 let," podotkl chovatel.

Počasí:

V neděli má být zataženo, nejvyšší odpolední teploty -4 stupně až nula, na horách kolem -1 stupně Celsia.. Mírný jihovýchodní vítr, na jižní Moravě a od vyšších poloh silnější s nárazy. Místy se budou vyskytovat sněhové jazyky. Tlak slabě klesne. Rozptylové podmínky budou mírně nepříznivé.