Zprávy

Policie začala prověřovat uvalení nucené správy na VZP

Policie zahájila první kroky ve vyšetřování okolností uvalení nucené správy na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Zjišťuje, zda se ministr zdravotnictví David Rath nedopustil trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele, prověřuje také úlohu tří Rathových podřízených.

"Policie zahájila úkony 3. ledna," řekl ČTK státní zástupce Tomáš Bláha. Policie tak reagovala na podnět stínového ministra vnitra ODS Ivana Langra. Langer o policejní prověření nucené správy VZP požádal ministra vnitra Františka Bublana při listopadové interpelaci ve sněmovně. Bublan policii Langrův podnět předal.

Langer ve sněmovně upozornil na nejasnosti kolem kontrolní zprávy o VZP, která byla podle občanských demokratů pod tlakem ministerstva zdravotnictví zfalšována. Rath ovšem již dříve prohlásil, že o nucené správě nerozhodl na základě jedné kontroly. Navíc je podle něj "nesmysl, že by kontrolní zpráva byla zfalšovaná".

Lékaři ve stávkové pohotovosti, Rath chce od státu platbu předem

Praktickým lékařům došla trpělivost a vyhlásili stávkovou pohotovost. Všeobecná zdravotní pojišťovna jim totiž už zase platí za péči s víc než měsíčním zpožděním. Situace se podle nich zhoršila po uvalení nucené správy na VZP. Pokud se nezlepší, jsou doktoři odhodláni "k významnému protestu". Ministr David Rath požádal ministerstvo financí, aby stát v předstihu uhradil zdravotní pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané a dal VZP tři miliardy.

Praktičtí lékaři své ordinace na protest proti opožďování úhrad zavřeli už loni v říjnu. Kvůli pozdním úhradám si podle nich mnozí lékaři musejí půjčovat peníze na chod praxe, nájem či zaplacení energií. Jejich zástupci v úterý nevyloučili to, že bude- li se situace dál zhoršovat, mohli by se k nim připojit i zubaři, dětští doktoři a specialisté. Stávkovou pohotovost drží i lékárníci kvůli snížení marže na léky z 32 na 29 procent.

Kvůli inverzi ohrožuje severní a střední Moravu smog

Lidé na severní a střední Moravě by v těchto dnech měli omezit pohyb venku. Meteorologové totiž na řadě míst upozorňují na vysoké koncentrace polétavého prachu v ovzduší. Situace se zřejmě nezlepší ani v nejbližších dnech. V Moravskoslezském kraji začal smog trápit po Karvinsku a Ostravsku také obyvatele Opavska a Novojičínska. V Olomouckém kraji je nejhorší situace na Přerovsku.

"Smogovou situaci vyvolává kombinace několika skutečností - velký význam má takzvaná inverze. To znamená, že se vymění teplá a studená vrstva vzduchu nad povrchem země, vznikne jakási vzduchová poklička, která zabraňuje proudění vzduchu, a tím odvětrávání znečištění z města nebo údolí," vysvětlil Milan Machač z odboru životního prostředí moravskoslezského krajského úřadu. Dodal, že za normálního stavu proudí teplý vzduch nahoru do chladnějších vrstev, při inverzi je to obráceně. "Jinými slovy na horách je tepleji než v údolích, a to i horských," dodal. Stav ovzduší výrazně zhoršuje také topení tuhými palivy, a to zejména černouhelnými kaly a hnědým uhlím. Spalování méně kvalitních paliv však obce a města mohou zakázat vyhláškou. Zákon ovšem prakticky neumožňuje toto kontrolovat u malých zdrojů znečištění, tedy domácností, protože by to byl zásah do osobní svobody občanů.

Meteorologové neočekávají, že by se během týdne mohla situace výrazně zlepšit. Nepříznivé rozptylové podmínky mohou způsobit i zdravotní problémy a lidem se může hůře dýchat. Hlavně starší lidé, děti a nemocní by měli omezit svůj pobyt venku, není vhodné venku sportovat a také větrat by se mělo jen krátce a intenzivně. Vhodné je podle lékařů zvýšit také obsah vitamínu C ve stravě.

Česko možná znovu vyšle do Afghánistánu protiteroristický oddíl

Česká republika možná znovu vyšle do Afghánistánu protiteroristickou jednotku. Ministr obrany Karel Kühnl návrh předloží na středečním zasedání vlády, uvádí se na internetových stránkách kabinetu. Do té doby nechce ministerstvo obrany k záležitosti podávat žádné informace.

Vojáci z prostějovské jednotky speciálních sil působili v Afghánistánu v operaci Trvalá svoboda po boku Američanů od března do září 2004. Základ kontingentu tvořily oddíly speciálního určení, jejichž hlavní úkol spočíval v provádění speciálního protiteroristického průzkumu. Česko má nyní v Afghánistánu 43 vojáků v německém rekonstrukčním týmu na severu země, dalších 17 mužů působí v Kábulu v meteorologické a pyrotechnické jednotce. Obě mise pracují pod velením NATO. Ministerstvo obrany chce, aby se počet vojáků na severu zdvojnásobil, na podzim má navíc na čtyři měsíce přijet nový kontingent určený k ochraně kábulského letiště.

Nekuřáci by už neměli v restauracích cítit kouř z cigaret

Všechny restaurace musí mít pro nekuřáky vyhrazena místa, kde nebude cítit kouř. Ačkoli zákon, platný od 1. ledna, výslovně nepožaduje, aby byla místa oddělena zdí, jiným způsobem než oddělením místností nebo drahou moderní ventilací zřejmě jeho požadavky splnit nelze. Takový výklad zákona, který prosazují hygienici, překvapil i některé zákonodárce. Do blížících se voleb ale zřejmě zákonodárci normu nezmění.

Stavebně oddělené místnosti pro kuřáky navrhovala původní předloha zákona, při projednávání parlamentem ale tato podmínka vypadla jako příliš radikální. "Tak jsme to všichni chápali jako zmírnění režimu," řekla ČTK komunistická poslankyně Zuzka Rujbrová.

Kritici zákona upozorňují, že bude jen obtížně vymahatelný. Postoj hygieniků zpochybnil například senátor za ODS Jaroslav Kubera. Podle něj takový výklad jenom ztíží situaci majitelů malých vesnických hospod. Nejednoznačnost zákona kritizovala také Rujbrová, podle níž v řadě ustanovení připouští různé výklady. Místopředseda ODS Petr Nečas připomenul, že nejsilnější opoziční strana hlasovala ve sněmovně proti přijetí zákona, který považuje za nepřiměřeně radikální. "Přinese jen komplikace a problémy, místo aby něco řešil," řekl ČTK. Zodpovědnost podle něho nesou ti, kteří předlohu prosadili, tedy sociální demokraté a komunisté.

Ředitel Jihomoravské hygienické stanice Jan Mareček již v pátek prohlásil, že kouření v nevětraných restauracích nebudou jihomoravští hygienici tolerovat. Zatím žádnou pokutu neudělili. "Rozhodně se na to ale v budoucnu zaměříme," zdůraznil v pátek Mareček. Po určitou dobu budou majitele restaurací na nový zákon upozorňovat i ústečtí hygienici, k sankcím sáhnou teprve později. Obdobně by podle Víta měly postupovat i další hygienické stanice.

Od Nového roku si kuřáci nemohou zapálit na autobusových a tramvajových zastávkách. Zákon zakazuje také kouření ve školách, v kinech a divadlech, sportovních halách, v budovách státních úřadů, a dalších veřejně přístupných místech.

Doležal se kvůli úplatkářské kauze vzdal mandátu poslance

Poslanec ODS Vladimír Doležal se v úterý vzdal poslaneckého mandátu a všech politických funkcí. V tiskovém prohlášení uvedl, že tak učinil v souvislosti s obviněním ze zprostředkování úplatku. Tvrdí však, že je nevinen. Kauza ale podle něj vrhá negativní světlo na celou ODS. Případem se zabývá policie. "Trvám na tom, že jsem se stal obětí hry podnikatelů, kterým se nepodařilo zrealizovat jejich představy. Následně pak, bohužel, tato kauza přerostla v předvolební hru, kdy je z účelových důvodů použit jakýkoli náznak podezření," napsal Doležal.

Policie poslance podezírá z toho, že žádal od podnikatelů pro radního Prahy 10 Tomáše Hrdličku (ODS) 800.000 korun. Radní je předsedou komise územního rozvoje, která těmto místním podnikatelům zamítla možnost další činnosti na pozemcích městské části. Peníze měly údajně rozhodnutí komise zvrátit. Hrdlička byl kvůli podezření z korupce obviněn již dříve, páchání trestné činnosti ale také popírá. Policie přitom se zahájením stíhání čekala na souhlas Poslanecké sněmovny, která Doležala na její žádost zbavila 20. prosince loňského roku imunity. Doležal s obviněním nesouhlasí a chce proti němu podat stížnost.

Předseda ODS Mirek Topolánek již před časem prohlásil, že Doležal zřejmě nezůstane na pražské volební kandidátce. Sám ho však vyškrtávat nehodlal. "On se určitě zachová korektně," řekl tehdy šéf ODS.

Kraus: Kvůli ghanské cestě odstupovat nehodlám, nic jsem neudělal

Předseda poslanců ČSSD Michal Kraus tvrdí, že nic špatného neudělal, a nevidí proto důvod, proč by měl opustit třeba právě funkci šéfa sněmovního klubu. Kraus to řekl novinářům a dodal, že jedinou chybu udělal, když prý "naletěl podvodníkovi", za kterého označil podnikatele Františka Riga. Kraus teď čelí otázkám kvůli čtyři roky staré cestě do Ghany, kde byl spolu s Rigem u jednání o investicích do továrny na zpracování kakaových bobů. Z obchodu nakonec sešlo. Na případ upozornil deník Mladá fronta Dnes, podle kterého policie vyšetřuje Krausovu roli v pokusu investovat 15 milionů dolarů (tehdy zhruba půl miliardy korun) do ghanské továrny na zpracování kakaových bobů.

Rigo podle MfD řekl, že Kraus byl jeho společníkem a že 15 milionů dolarů slíbil přinést do projektu právě on. Kraus se ale od projektu i od Rigova obvinění distancoval. Podle Riga z investice sešlo, protože Kraus nedal do projektu slíbené peníze. "Oddaloval to. Nakonec jsem se od něho dozvěděl, že to měly být peníze z úplatků z nějaké velké státní zakázky, která se stále odkládala," řekl podle MfD Rigo, který si teď odpykává desetiletý trest vězení za stamilionové podvody. Předseda klubu ČSSD již v minulých dnech Rigova slova odmítl. Zopakoval, že v roce 2001 na něj Rigo působil věrohodně. Do Ghany prý Kraus jel hlavně jako turista. Současně ale připustil, že díky Rigovým známým se v Ghaně sešel s tamějším ministrem financí a absolvoval několik obchodních jednání. MfD ale zpochybnila Krausovo tvrzení, že smlouvy o investici za 15 milionů dolarů podepsal jen jako svědek. Ze smluv, jejichž kopie má deník k dispozici, vyplývá, že Kraus se podepsal do kolonky director - tedy jako ředitel firmy, která chtěla akcie ghanského podniku koupit. Kraus ale prohlásil, že k firmě neměl žádný pracovní vztah a slovo director vysvětlil tak, že při podpisu smlouvy zavládla euforie.

EU hodnotí, zda je Česko připraveno zrušit vnitřní hranice

V úterý začalo hodnocení připravenosti České republiky na vstup do schengenského prostoru, v němž mohou občané členských států volně překračovat hranice. V jeho první části pracovníci ministerstva vnitra dokazují pracovní skupině Rady EU, že republika je připravena zrušit kontroly na vnitřních hranicích. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva Radka Kovářová.

Celé hodnocení se skládá z dotazníkové části a návštěv vybraných pracovišť hodnoceného státu. O průběhu hodnocení pak expertní týmy vypracují zprávy, které budou obsahovat také doporučení k nápravě zjištěných nedostatků. Dílčí výsledky budou shrnuty do celkového hodnocení, které schválí Rada EU. "Pouze na základě úspěšného absolvování hodnotící procedury bude možné zrušit kontroly na hranicích se sousedními státy a plně využívat výdobytky volného pohybu osob v rámci schengenského prostoru," uvedla Kovářová. Do schengenského prostoru by mělo Česko vstoupit v říjnu 2007. Od tohoto okamžiku začne Česká republika také vydávat jednotné schengenské vízum umožňující jeho držiteli pohyb po celém společném území.

Schengenskou smlouvu o volném pohybu osob podepsala Francie, Německo a země Beneluxu v roce 1985 a platit začala o deset let později. Nyní je v schengenském systému 13 zemí původní "patnáctky" bez Británie a Irska. Naopak součástí jsou i státy mimo EU, Norsko a Island.

Vnitro navrhuje zřídit deset nových hraničních přechodů

Ještě do vstupu České republiky do společného schengenského prostoru chce ministerstvo vnitra otevřít deset nových hraničních přechodů. Přesná místa nových přechodů nechtělo tiskové oddělení ministerstva sdělit. Pouze upřesnilo, že půjde o tři říční, čtyři železniční a tři malé silniční přechody. Návrh předloží ministr vnitra František Bublan na středečním zasedání vlády.

Česko a Dánsko polemizují o otevření pracovního trhu

Mezi Dánskem a ČR propukla dva dny před návštěvou českého premiéra Jiřího Paroubka v Kodani polemika o otázce otevření pracovního trhu pro občany nových členských zemí EU. Šéf české vlády v rozhovoru pro úterní vydání dánského listu Jyllans-Posten řekl, že stanovisko těch členských zemí, které hovoří o solidaritě s Východem, avšak svůj pracovní trh uzavírají, je pokrytecké. "Nazývám to pokrytectvím. Rozumím tomu, že Německo, jež má deset procent nezaměstnaných proti devíti procentům v ČR, svůj trh neotevírá. Nezaměstnanost v Dánsku je ale jedna z nejnižších v Evropě, a proto dánské stanovisko nechápu," prohlásil Paroubek.

Dánský premiér Anders Fogh Rasmussen odpověděl, že jeho země zavedla jeden z nejliberálnějších režimů v unii. "Dánsko je jednou ze zemí EU, kde existuje svobodný přístup na trh práce pro státní příslušníky nových východních zemí. Klademe si však jako podmínku, že se na ně budou vztahovat tatáž pravidla (a budou mít stejné mzdy), jako je tomu u dánských zaměstnanců," uvedl. Dánsko podle něho zavedlo do svého sociálního systému a pravidel pro zaměstnávání "různé mechanismy, aby nemohly být zneužívány sociální vymoženosti".

Němec bude Paroubka rámcově informovat o Pitrových kauzách

Ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU) bude premiéra Jiřího Paroubka rámcově informovat o trestních kauzách podnikatele Tomáše Pitra. "Má právo být alespoň rámcově informován o zajímavých kauzách, na něž může být dotazován z médií," řekl Němec ČTK. O informace ministr požádá nejvyšší žalobkyni Renátu Veseckou a premiérovi je předá ústně. "Hodlám nejvyšší státní zástupkyni požádat o informace i o dalších mediálně zajímavých kauzách," řekl Němec. Jaké to budou, zatím neupřesnil. Ministr spravedlnosti potvrdil, že ho premiér o informace k Pitrovi požádal minulý týden na schůzce, které se zúčastnila i Vesecká. "Nevnímal jsem to jako náznak ovlivňování," uvedl Němec.

Paroubek den po schůzce novinářům řekl, že se ptal, co se děje se spisy týkajícími se Pitrových trestních stíhání, které byly údajně zastaveny. "Nechci hodnotit, jakým způsobem byly zastaveny a kým byly zastaveny, ale budu trvat na tom, abych o tom dostal přesnou zprávu, proč byly zastaveny," řekl premiér.

Stínový ministr spravedlnosti za ODS Jiří Pospíšil Paroubka v souvislosti s jeho vyjádřením obvinil ze zasahování do Pitrova případu. "Jedná se o další případ, kdy vládní politik zasahuje do činnosti soudů či orgánů činných v trestním řízení, a hrubě tak porušuje jejich nezávislost," uvedl ve svém pátečním prohlášení Pospíšil. Na nemístné zásahy politiků do činnosti orgánů činných v trestním řízení upozornili v souvislosti s aktivitami premiéra Paroubka také lidovci na pondělním jednání celostátního výboru strany.

Pitr byl nepravomocně odsouzen k osmi a půl roku vězení za 11 let staré daňové delikty a čelí stíhání za další. Navíc byl obviněn v souvislosti s prodejem akcií Setuzy z podvodu. Premiér před časem Pitra nařkl z rozpoutání aféry kolem privatizace Unipetrolu, v níž je z braní úplatku podezřelý bývalý šéf premiérova kabinetu Zdeněk Doležel.

Novou předsedkyní výkonného výboru PF bude Jiřina Böhmová

Novou předsedkyní výkonného výboru Pozemkového fondu bude od 16. ledna Jiřina Böhmová. Prezidium PF schválilo návrh na její jmenování. Řadu personálních změn na fondu vyvolala aféra s převody půdy spekulantům. Böhmová uvedla, že by ráda dosáhla toho, aby Pozemkový fond působil korektním způsobem a v rámci zákonů, které určují jeho působnost.

Kvůli pozemkové aféře odešel z funkce ministra zemědělství Petr Zgarba. V kauze již padlo několik trestních oznámení. Všechny smlouvy z mimořádného režimu byly zažalovány. Režim přijalo loni v červnu kvůli blížícímu se termínu tzv. restituční tečky prezidium fondu, který spravuje státní zemědělské nemovitosti. Rozhodlo, že s ohledem na nedostatek pozemků ve velkých městech má být všem držitelům restitučních nároků, kteří se soudně domáhají určitého pozemku, žalovaný pozemek převeden. Zájemci si tak mohli ukázat žalobou na půdu, kterou chtějí. Režim byl po měsíci zrušen, mezitím ale bylo vydáno asi 600 hektarů vesměs lukrativních pozemků v Praze i na dalších místech v ČR. Standardně Pozemkový fond nabízel restituentům náhradní pozemky formou veřejných nabídek.

Klaus: Po revoluci většina lidí nechtěla kapitalismus

Po revoluci v roce 1989 nechtěla většina lidí kapitalismus, ale různé třetí cesty. Na semináři Centra pro ekonomiku a politiku to v úterý řekl prezident Václav Klaus. Reformní komunisté a disidenti z kulturní a intelektuální sféry se podle něj snažili o nový kolektivismus a různé utopie. Zvolená tržní cesta ke kapitalismu podle něj byla úspěšná a ČR v první polovině 90. let utrpěla nejméně z transformujících se zemí.

"Byla to nevíra v trh a naopak víra v osvícené ekonomické centrum, které bude s internetem v ruce a populárními manažerskými brožurkami 'Jak řídit ekonomiku... a nás všechny' moudře organizovat," řekl Klaus a dodal, že řada z tehdejších jeho obav začíná být dnes znovu aktuální. Střet o další směřování státu podle něj nebyl veden mezi reformátory a obhájci starých pořádků. Komunističtí politici prý dobře věděli o své prohře. Systémové změny podle Klause ohrožovali reformní komunisté vyloučení ze strany v 60. letech a disidenti z kulturní a intelektuální sféry. V první skupině zmínil Miloše Zemana, Valtra Komárka, Zdeňka Jičínského či Miroslava Grégra, u druhé Václava Havla, Jiřího Dienstbiera a Petra Pitharta. Odpůrci tržního hospodářství a parlamentní demokracie chtěli podle Klause vytvořit něco nového. "Svět měla řídit skupina vyvolených, do které by patřili oni sami spolu s Rollling Stones a Billem Gatesem," poznamenal Klaus.

Na počátku roku uplynulo 15 let od ostrého startu ekonomické transformace tehdejšího Československa. Vláda tehdy musela uvolnit ceny, zkrotit inflaci, privatizovat velké množství společností či liberalizovat zahraniční obchod.

EK žalovala ČR u soudu za nesoulad v uznávání kvalifikací lékařů

Evropská komise sdělila, že zažalovala Českou republiku u Evropského soudního dvora za to, že stále zcela nesladila svou legislativu a praxi s požadavky EU na uznávání diplomů lékařů a zubařů. Příslušné směrnice měly být plně převedeny do českého práva k 1. květnu 2004, kdy ČR vstoupila do EU. Komise uvedla, že ČR sice převedla do svého práva základní požadavky těchto směrnic, nikoli však opatření, jimiž se zjednodušuje dočasné poskytování služeb zubaři a lékaři z jiných zemí EU, kteří nejsou v Česku trvale usazeni. Evropské právo zajišťuje řadě profesí, včetně lékařů a zubařů, uznávání diplomů a kvalifikací ve všech zemích EU. Poskytuje jim tak možnost bez větších překážek poskytovat služby v celé unii.

Stížnost k Evropskému soudnímu dvoru je třetí etapou procedury EU pro porušení práva. Soud se jí bude nyní zabývat a vyzve českou stranu k vyjádření. Procedura v těchto případech trvá obvykle zhruba rok. Pokud soud dá za pravdu komisi, "odsoudí" Českou republiku k nápravě, tedy k odstranění nedostatků. Případný finanční postih může nastat teprve v případě, že by ČR nadále evropské právo porušovala a nereagovala na dvě výzvy EK ke splnění rozsudku. Komise by se pak obrátila opět na soud s návrhem na uvalení finanční sankce.

Průzkum: Většina lidí podporuje zdražení dálnic pro nákladní vozy

Stát by měl podle mínění více než 60 procent obyvatel do doby zavedení mýtného razantně zvýšit ceny dálničních známek pro nákladní vozidla. Polovina obyvatel by tento krok podpořila i přes nesouhlas Evropské unie a možné zdražení zboží v obchodech kvůli vyšším nákladům na dopravu. Vyplynulo to z listopadového průzkumu, jehož výsledky ČTK poskytla agentura pro marketingový výzkum a výzkum veřejného mínění AVE marketing.

Mýtné by mělo být zavedeno od počátku roku 2007 a mělo by platit pro nákladní vozidla s hmotností nad 12 tun asi na 2100 kilometrech komunikací. Státu by mělo přinést kolem deseti miliard korun ročně. Nyní stát kamionům prodá dálniční známky za necelou miliardu korun ročně.

RWE Transgas převedl přepravu a zásobníky na RWE Transgas Net

Plynárenská společnost RWE Transgas převedla s platností od začátku roku většinu aktivit na nově vzniklou přepravní firmu RWE Transgas Net. Ta nyní zabezpečuje přepravu zemního plynu v České republice pro české zákazníky, tranzit plynu do zahraničí a provozuje podzemní zásobníky plynu. Oddělení přepravních a obchodních aktivit souvisí s liberalizací trhu s plynem. Na setkání s novináři to uvedli zástupci obou firem.

V rámci příprav na oddělení obou hlavních aktivit musela firma rozdělit účetnictví, informační systémy i organizační strukturu. "To pro nás znamená mimo jiné řadu nových nákladů. Jejich výše se pohybuje přibližně ve výši sto milionů korun," uvedl předseda představenstva RWE Transgas Ulrich Jobs. Oddělení přepravy a obchodu vyžaduje energetický zákon, který navazuje na příslušnou evropskou směrnici.

Bulharsko možná začne jednat o prodeji elektrárny ve Varně s ČEZ

Bulharsko by mělo začít jednat o prodeji své tepelné elektrárny ve Varně s českou společností ČEZ jakožto předkladatelem druhé nejvyšší nabídky. Řekl to v úterý ve státní televizi ředitel bulharského privatizačního úřadu poté, co se vítěz tendru, ruská společnost UES, na koupi s vládními úřady nedohodl. Mluvčí ČEZ Eva Nováková ČTK řekla, že firma počká na oficiální rozhodnutí a případnou výzvu privatizační agentury k jednání. "Deklarujeme ovšem svojí připravenost se takovéhoto jednání účastnit. I nadále máme vážný zájem o bulharský energetický sektor, kde již vlastníme část distribuce," uvedla.

Lidovci sbírají podpisy pod ústavní stížnost na církevní novelu

Senátoři KDU-ČSL začali shromažďovat podpisy pod ústavní stížnost, v níž zpochybňují pasáže o evidenci charit, diakonií a vzdělávacích zařízení ve sporné novele církevního zákona. Norma porušuje principy obsažené v Listině základních práv a svobod, omezuje právo církví zřizovat své instituce nezávisle na státu a je v rozporu s nálezem Ústavního soudu, který již jednou podobná ustanovení zrušil, řekl novinářům předseda lidoveckých senátorů Adolf Jílek.

Novelu ve sněmovně přes veto Senátu prosadily ČSSD a KSČM, i přes naléhání církví ji poté podepsal prezident Václav Klaus. Klaus soudí, že právnické osoby musejí být subjekty podle českého právního řádu, ne podle vnitřních předpisů či pravidel církví. Kardinál Miloslav Vlk pak uvedl, že Klaus podpisem porušil ústavu, v níž je zaručena svoboda církví, kterou ale podle něj novela nerespektuje.

Na Vyšehradě bude mše za prvního krále Vratislava II.

Katolická církev bude v sobotu dopoledne sloužit v Praze na Vyšehradě mši k uctění památky prvního českého krále Vratislava II. Podle Vyšehradské kapituly se tak na základě králova testamentu děje každoročně v den jeho úmrtí nepřerušeně od 11. století.

První český král, zakladatel Královské kolegiální kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě a moravského biskupství se sídlem v Olomouci, zemřel 14. ledna 1092. Vyšehradská kapitula je jednou z nejstarších dosud existujících právnických osob v českých zemích. Český král Vratislav II. ji založil v roce 1070. Do druhé poloviny 15. století zastával její probošt místo kancléře království a vedl zahraniční politiku českého státu. Od roku 1992 stojí v čele kapituly probošt Antonín Doležal.

Práci misionáře na Haiti lidé podpořili již více než půl milionem

Výtěžek veřejné sbírky na podporu činnosti českého misionáře Romana Musila, který byl v prosinci unesen na Haiti, již překročil půl milionu korun. Peníze podle zástupců Arcidiecézní charity v Olomouci půjdou především na nákup nového vozidla, které únosci zničili. Unesený misionář se již vrátil zpět na svou farnost a znovu pracuje. "Na konto nám přitom přicházejí peníze i nadále. Přispívali dárci z celé České republiky, lidé volali a o událost se zajímali," řekl novinářům ředitel Arcidiecézní charity v Olomouci Václav Keprt.

Čtyřiatřicetiletý Musil působí na Haiti již několik let, je členem řádu Oblátů Neposkvrněné Panny Marie. Ozbrojenci jej na začátku prosince unesli ve chvíli, když jel do hlavního města pro balíky s pomocí, kterou zasílala česká charita. O jeho propuštění se zasloužil jiný misionář, jenž také na Haiti pomáhá.

Kolínu se podařilo dosáhnout 30.000 obyvatel, vyplácí odměny

Kolínu se do konce loňského roku podařilo překročit hranici 30.000 obyvatel, která mu zajistí vyšší daňové příjmy. Radnice v lednu začala vyplácet tisícikorunové odměny, které lidem slíbila za přihlášení k trvalému pobytu. Nabídky využilo asi 600 občanů, řekl novinářům tajemník Jiří Kamínek. "Nenaplnila se vize, že se do Kolína přihlásí sociálně problematičtí lidé," dodal. Většina nových obyvatel jsou lidé, kteří ve městě bydleli, ale neměli v něm trvalý pobyt. Podobným způsobem zvýšily v poslední době počet svých obyvatel i Pardubice, Kladno a Jihlava. Zvýšení počtu obyvatel nad hranici 30.000 přinese městu příští rok na daních od státu nejméně deset milionů korun víc.

Letošní cyklus hradních koncertů zahájí Saxtet Štěpána Markoviče

Vystoupení Štěpána Markoviče a jeho Saxtetu zahájí 19. ledna letošní ročník cyklu koncertů Jazz na Hradě. Koncert se uskuteční v Nové galerii na Pražském hradě. Podle pořadatelů připravil Markovič pro tento koncert speciální projekt, jímž se chce vyznat z náklonnosti k "nejjazovějšímu" nástroji - saxofonu. Sedmačtyřicetiletý Štěpán Markovič založil v roce 1980 vlastní kapelu E.S.P., později nastoupil jako sólista do rozhlasového orchestru TOČR. Spolupracoval s řadou domácích i zahraničních muzikantů. V roce 1994 si v pražské Redutě s Markovičovým kvintetem zahrál dvě písničky na saxofon během své oficiální návštěvy Česka tehdejší americký prezident Bill Clinton. Markovič nyní působí také jako hudební pedagog.

Soud odročil kvůli doplnění důkazů projednávání Kajínkova případu

Plzeňský krajský soud v úterý opět odročil projednávání případu nájemného vraha Jiřího Kajínka, aby mohly být doplněny důkazy. O případném obnovení procesu s Kajínkem bude rozhodovat 7. března. Soud vyslechl Janu Chalupovou, jejíž svědectví si vyžádala Kajínkova obhájkyně Klára Slámová. Chalupová měla v prezidentské kanceláři Václava Havla na starosti udělování milostí. Kajínek tehdy požádal prezidenta o milost a Havel ji zamítl. Podle Slámové ale prý Chalupová pochybovala o tom, že soudy rozhodly v Kajínkově případu spravedlivě.

Kajínek byl odsouzen k doživotnímu vězení za dvojnásobnou nájemnou vraždu. Podle soudů zastřelil v roce 1993 plzeňského podnikatele a jeho ochranku. Vězeň tvrdí, že je nevinný. Domáhá se u krajského soudu v Plzni obnovy procesu. Řízení se vleče už třetí rok. Krajský soud jeho žádost v roce 2004 zamítl, ale vrchní soud případ vrátil zpátky. Kauza se začala znovu projednávat v Plzni loni na jaře.

Chalupová u soudu uvedla, že při zpracovávání podkladů u žádosti o milost pro Kajínka se v červenci 2002 sešla se svědkem v tomto případu Alexandrem Hegedüssem. Sám ji vyhledal a vyvinul nemalé úsilí, aby s ní mohl hovořit. "Řekl mi, že nemá čisté svědomí a že nevypovídal před orgány činnými v trestním řízení ve věci pana Kajínka pravdu," uvedla Chalupová. Hegedüss původně v přípravném řízení řekl, že zprostředkoval Kajínkovi kontakt s člověkem, od něhož pak Kajínek dostal 100.000 korun za nájemné vraždy. Chalupová je přesvědčena o tom, že když ji Hegedüss vyhledal, mluvil pravdu. Podle jeho slov pochopila, že k původní výpovědi proti Kajínkovi, byl dotlačen policií.

Žalobkyně zrušila obvinění Stanislava Pence pro pomluvu

Státní zástupkyně Ivona Horská zrušila obvinění bývalého disidenta Stanislava Pence pro pomluvu. Podle policie se Penc pomluvy údajně dopustil na tiskové konferenci ministerstva vnitra. Aktivista tvrdí, že se pouze zeptal, zda František Pachl, který velel zásahu proti technoparty CzechTek, pracoval pro Státní bezpečnost. Policie lustracemi na ministerstvu vnitra zjistila, že Pachl nebyl nikdy zařazen ve složce komunistické Státní bezpečnosti a nebyl ani v evidenci jejích spolupracovníků. Trestní oznámení podle Pence nepodal sám Pachl, ale jeho nadřízený, ředitel tachovské policie Jaromír Kníže.

Soudní exekutoři v Matiční ulici pokračují se stěhováním dlužníků

Soudní exekutoři v úterý pokračovali ve stěhování dlužníků z obecních bytů v ústecké Matiční ulici. Pětičlennou rodinu, která dluží na nájmu a vodě přes 150.000 korun, ale už v bytě nenašli. Zjistili, že nájemníci si našli bydlení v ústecké části Předlice a v pondělí se tam přestěhovali. ČTK to řekla soudní exekutorka Alice Perková. Dluhy na nájemném a službách ve 39 obecních bytech v Matiční ulici dosahují téměř dvou milionů korun. Radnice proto podala žaloby na vystěhování neplatičů. V Matiční ulici byli soudní exekutoři podle Perkové již pětkrát. Vždy je doprovází městská policie. Exekutoři se totiž při své práci někdy setkávají s agresivitou vystěhovávaných dlužníků.

Do obecních bytů v Matiční ulici sestěhovala radnice ústeckého obvodu Neštěmice v polovině 90. let neplatiče. Na jejich chování si stěžovali obyvatelé tamních rodinných domků. Radnice proto nechala mezi areálem obecních bytů a rodinnými domky postavit betonový plot. Čeští i zahraniční ochránci lidských práv ale považovali plot za projev rasismu, protože v obecních bytech bydlí většinou Romové. Proto chtěli plot zbourat. Radnici ale tyto kritiky ke zbourání plotu nepřiměly. Plot zmizel, až když vláda poslala do Ústí deset milionů korun na zlepšení soužití občanů v této lokalitě. Za zhruba třetinu vládních peněz radnice vykoupila domky v bezprostřední blízkosti obecních bytů. Jejich majitelé se z nich pak vystěhovali.

Hliník bude mít v Humpolci muzeum

Humpolec bude mít další turistickou atrakci. Po hliníkové destičce, umístěné na obelisku v městském parku Stromovka, která je věnovaná přistěhovalci Hliníkovi, vzniká v městském kině Hliníkova komůrka. To je pracovní název pro Hliníkovo muzeum, který mu přiřkl jeden z duchovních otců Hliníka Zdeněk Svěrák. Informuje o tom deník Vysočina. V expozici nebudou chybět fotografické ani hrané ukázky z filmu Marečku, podejte mi pero, kde z úst Zdeňka Srstky zazněla bájná věta: "Hliník se odstěhoval do Humpolce". Část výstavy bude věnována artefaktům vytvořeným příznivci této postavičky, a recesisty, uvádí list. Své místo zde najde i pohled odeslaný z Ameriky na adresáta Hliníka v Aluminiové ulici.

Odhalení: Testy zadané zoo se mýlily, podle nových je Moja samice

Testy DNA pražské gorily Moji, které v polovině prosince určily, že zvíře je mužského pohlaví, se mýlily. Tvrdí to autoři projektu sledování skupiny goril z Českého rozhlasu. Jejich testy potvrdily původní předpoklad, že Moja je samička. "Dopoledne o tom informovali ředitele Fejka," potvrdil informaci ČTK mluvčí zoo Vít Kahle s tím, že zatím tedy existují dvě analýzy. Zoo proto nechá provést ještě další dvě.

V neděli po poledni vyvrcholí v areálu zahrady tato reality show vyhlášením výsledků soutěže. Lidé v ní hlasují o tom, která ze čtyř dospělých goril vyhraje tucet melounů. Zaměstnanci zoo od narození gorily o mláděti hovořili v ženském rodě. Jméno gorily znamená první, což lze použít i pro samce. Mládě žije od narození se svými rodiči v pavilonu bez lidského kontaktu, proto ošetřovatelé nemohli Moju ohledat. Pro testy DNA získali chovatelé v prosinci nejdříve sliny rodičů z hrdla lahve, ze které gorily pily. Vzorek Moji získali otěrem pokožky.

Moja je nejvzácnějším přírůstkem zoo v posledních letech. Na planetě v současnosti žije asi 100.000 goril, v zajetí 1000 jedinců. V přírodě ročně ubude těchto zvířat asi pět procent, tedy 5000, v zahradách se ročně narodí kolem 50 mláďat. Dlouho očekávané mládě našli ošetřovatelé 13. prosince 2004 brzy ráno u jeho matky. Porod zvládla Kijivu žijící celý život v zajetí zcela sama a mládě od začátku chránila.

Hokejová Sparta mění strategii, chce systematicky budovat kádr

Hokejová Sparta končí s každoročním velkým přebudováváním kádru. Nové vedení klubu, jež reprezentuje zejména ředitel a dočasný generální manažer Viliam Sivek, chce pro budoucí sezony systematicky skládat mužstvo, které by v budoucnosti dominovalo extralize a jehož hráči by se stali pevnou součástí reprezentačního týmu. "V posledních třech letech se v A-týmu vystřídalo 98 hráčů, to chceme zastavit. Upustili jsme od systematického budování kádru, zajímali se jen o výsledky a starali se o hráče, kteří přicházeli za velké peníze z jiných klubů. To chceme ukončit," řekl Sivek na úterní tiskové konferenci vedení momentálně osmého celku tabulky. Nástupce Luboše Koželuha v pozici šéfa klubu hodlá sázet hlavně na odchovance, kteří dobře znají specifické prostředí na Spartě. "Musí hrát pod obrovským tlakem, který v žádném jiném klubu není," podotkl Sivek.

Momentálně se Sparta zaměřuje na hlavní krátkodobý cíl - postup do play off. Před sezonou byl pražský celek považován za jednoho z hlavních favoritů soutěže, nyní jej však čeká tvrdý boj o samotný start ve vylučovacích bojích. "Posledních pár zápasů se nám vydařilo, ale nic jistého není. Stále létáme v tabulce nahoru dolů," řekl trenér Výborný.

Benešová a Vaidišová postoupily v Austrálii do čtvrtfinále

Tenistky Nicole Vaidišová a Iveta Benešová postoupily na turnajích WTA v Austrálii do čtvrtfinále. Šestnáctiletá česká jednička Vaidišová, která v Sydney plní roli osmé nasazené, ve druhém kole porazila Julianu Fedakovou z Ukrajiny dvakrát 6:3. Benešová v generálce před Australian Open v Hobartu zvládla třísetovou bitvu s Američankou Mashonou Washingtonovou.

Ze hry venku už jsou v Sydney Radek Štěpánek a Tomáš Berdych, kteří tak nenavážou na své semifinálové účasti z minulého týdne. Česká jednička Štěpánek v prvním kole nestačil na Paradorna Srichaphana z Thajska, kterému podlehl 3:6 a 4:6. Berdych prohrál s druhým nasazeným Nikolajem Davyděnkem z Ruska rovněž ve dvou setech.

Tepličtí fotbalisté vyhráli halový turnaj v Drážďanech

Tepličtí fotbalisté si odvážejí prvenství z halového turnaje v Drážďanech. Severočeši si výhru zajistili poté, co ve finále po penaltovém rozstřelu porazili domácí druholigový tým 3:2. Rozhodující pokutový kop proměnil obránce Michal Doležal. Tepličtí kromě stříbrného poháru pro šampiona získali i finanční prémii tři tisíce eur (asi 90 tisíc korun). Teplický hráč Edin Džeko byl navíc vyhlášen nejlepším hráčem turnaje.

Po podzimu druhý tým české ligy šel do turnaje z plné přípravy a trenér Vlastislav Mareček doma nechal odpočívat zkušené hráče Radu, Hunala či Tesaříka. Žlutomodří ale v bouřlivé atmosféře drážďanské haly několikrát ukázali vnitřní sílu, když ve třech zápasech ze čtyř prohrávali, ale pokaždé dokázali otočit výsledek na svoji stranu.

Ve finálovém duelu hala bouřila nadšením, když domácí Drážďany po prvním poločase vedly už o dvě branky. Český tým však vrátil do hry Jirsák a chvíli po něm srovnal Bosňan Džeko, který do Teplic přišel v zimě z druholigového Ústí nad Labem. V penaltách byli opět šťastnější Severočeši: Poštulka pustil jen jeden gól, na druhé straně sice neuspěl kapitán Verbíř, ale Jirsák a nakonec Doležal zajistili Teplicím celkové prvenství. V zápase o třetí místo porazil bundesligový Duisburg vysoko 6:1 Saskou Kamenici, o páté a šesté místo se podělily Austria Vídeň s Jenou.

Fotbalista Jun odletěl do Španělska jednat s Norimberkem

Český fotbalista Tomáš Jun udělal další krok k tomu, aby ukončil své angažmá v tureckém Trabzonsporu. V úterý odletěl v doprovodu svého manažera Davida Nehody do španělské Málagy, odkud se přesune do Marbelly na soustředění 1. FC Norimberk. Tam by měl absolvovat vstupní rozhovory s funkcionáři bundesligového klubu, který ho chce získat na hostování. Jednání o Junově odchodu z Turecka se táhnou již od prosince, kdy se o českého útočníka ucházel Wolfsburg. Zájem tamního klubu však opadl poté, co došlo k trenérské výměně, a chvíli se zdálo, že Jun bude muset zpátky do Turecka. Pak ale přišly nabídky Norimberku a také Sportingu Lisabon, jejichž funkcionáři by rádi bývalého sparťanského kanonýra angažovali.

Počasí:

Jasno až skoro jasno, místy zataženo nízkou oblačností nebo mrznoucí mlhy. Nejnižší ranní teploty -8 až -12, v údolích až -18 stupňů Celsia. Nejvyšší odpolední ve středu -3 až +1 stupeň Celsia, na horách kolem plus 1 stupně.