Zprávy

Prezident Klaus věří, že lidé letos přijdou k volbám a kampaň bude slušná

Prezident Václav Klaus v letošním novoročním projevu vyzval občany, aby v červnu přišli k volbám do Poslanecké sněmovny, protože tím projeví spoluodpovědnost za vývoj země. Apeloval na politiky, aby vedli předvolební kampaň férově, věcně a uměřeně. Klaus v tradičním vystoupení kritizoval nadměrnou byrokracii v zemi a přílišné množství zákonů, které podle něj zužují prostor pro svobodné jednání a podnikání lidí. Uplynulý rok označil za nijak výjimečný, zvraty nečeká ani letos.

Prezident zdůraznil odpovědnost každého člověka za vlastní život - nikdo by podle něj neměl pasivně čekat na to, co pro něj udělá stát. Ani politici by neměli slibovat nesplnitelné a namlouvat, že jsou schopni vyléčit všechny neduhy, uvedl. Každý je podle Klause odpovědný i za vývoj své země, a měl by to projevit účastí ve volbách. Lidé by neměli propadnout mylnému pocitu, že jejich hlas nic neznamená. "A navíc právě volební účast nám dává právo klást na politiky patřičně vysoké nároky," řekl. Dodal, že prezident nemůže přímo ani nepřímo lidem naznačovat, koho mají volit - odpovědnost nese každý sám za sebe. Klaus si přeje, aby volební agitace byla slušná a uměřená. "Přejme si, aby se nevolilo šikovnější zvládání mediálních vystoupení, ale důvěryhodnost, myšlenky, podstata věci," uvedl.

Krátce zmínil i loňskou vládní krizi, která vyústila v demisi premiéra Stanislava Grosse a příchod Jiřího Paroubka, s nímž se Klaus opakovaně dostal do ostrých sporů. "Standardní, byť opožděné řešení - výměna na postu předsedy vlády - umožnilo, aby dosavadní vládní koalice pokračovala až do řádných voleb," řekl. Navzdory krizi, která zvýšila skepsi občanů k politice, označil uplynulý rok za nijak zvlášť výjimečný, což podle něj svědčí o stabilitě a jisté zralosti demokracie v Česku.

Také v minulém novoročním projevu Klaus řekl, že uplynulý rok z hlediska republiky nijak výrazně nevybočil z vývoje posledních let a žádným viditelným předělem nebyl ani vstup do Evropské unie. Letos uvedl, že rok a půl trvající členství země v EU velké změny nepřineslo, po odmítnutí euroústavy ve Francii a Nizozemí ale snad nastal vážně míněný dialog o budoucí podobě EU. "Skončila éra, kdy byla o evropské integraci povolena jen jedna jediná pravda. Nasloucháno začíná být i zastáncům jiných pohledů, což je dobře, i když to přišlo s mnohaletým zpožděním," řekl Klaus, který často kritizuje současné směřování pětadvacítky. Zároveň ale prezident uvedl, že stabilitu republiky posiluje právě členství v Evropské unii a v Severoatlantické alianci.

V projevu Klaus kritizoval i nadměrné státní zásahy do každodenního života lidí. "Papírů, razítek, povolení či zákazů, které život neusnadňují, u nás však evidentně přibývá," uvedl. Konstatoval, že za dva a třičtvrtě roku, kdy je v čele státu, dostal k podpisu téměř 350 zákonů. "Tím je zužován prostor pro svobodné jednání a podnikání lidí, tím klesá úcta k zákonům a k jejich dodržování. To změnit je velkou výzvou pro naši budoucnost," řekl prezident.

Politikům se líbil Klausův apel na volební účast a odpovědnost

Lídři všech parlamentních stran považují novoroční projev prezidenta Václava Klause za vyvážený a neměli k němu zásadní výhrady. Ocenili, že prezident vyzval lidi k účasti v letošních volbách a k odpovědnosti za vlastní život. Premiér Jiří Paroubek, považovaný za největšího Klausova rivala na domácí scéně, nevnímá jako kritiku své vlády varování prezidenta před bující byrokracií a přemírou zákonů. Paroubek prohlásil, že projev nepřinesl "nic převratného". Potěšilo jej, že se Klaus odvolal na členství v EU jako na jednu ze záruk stability země, i když je prezident podle něj "největší euroskeptik v Evropě".

"Legislativní smršť", která si vysloužila kritiku hlavy státu, je podle něj hlavně důsledek harmonizace českého práva s evropským. Sám se pochlubil tím, že jeho kabinet za necelých osm měsíců předložil 120 nových zákonů. Klaus má podle něj jiné vidění světa.

Předseda ODS Mirek Topolánek se omezil na vyjádření, že Klausův projev byl vyvážený, více ho nechtěl komentovat. Soudí, že lidi mají politiky "plné zuby", proto se obává, kolik lidí přijde k volbách. Byl by rád, kdyby volební účast byla alespoň stejná jako v roce 2002, kdy činila 58 procent. Paroubek by si přál účast mezi 60 až 70 procenty, i když neví, zda je to reálné.

Kladně reagovali na prezidentův projev předsedové KDU-ČSL, KSČM a Unie svobody-DEU Miroslav Kalousek, Vojtěch Filip a Pavel Němec a šéf poslanců ČSSD Michal Kraus. V nedělním diskusním pořadu televize Nova většinou označili projev za vyvážený, pozitivní a motivační. Neshodli se v tom, zda se v příštích letech podaří snížit počet projednávaných a schvalovaných zákonů.

Premiér Paroubek slíbil občanům razantní boj s kriminalitou i vyšší platy

Nekompromisní boj s korupcí a závažnou kriminalitou stejně jako další zvyšování životní úrovně včetně průměrných platů slíbil občanům do začínajícího roku 2006 premiér Jiří Paroubek. V projevu, který krátce před silvestrovskou půlnocí odvysílala parlamentní televize 24.cz, vyzdvihl i výhody plynoucí z členství země v Evropské unii. Premiér hodlá prosadit razantní změny v legislativě, policii i soudnictví, které zaručí "razantní výpad do řad korupčníků". "Jde mi o nové účinné zásahy do celé organizační i kádrové struktury policie i justice s ambicí dosáhnout konečně rozhodný zlom.

Musíme naši zemi očistit od kriminálních živlů a jejich podhoubí," řekl Paroubek. Zmínil v té souvislosti případy stíhaných podnikatelů Radovana Krejčíře a Viktora Koženého. První z nich uprchl z republiky při policejní prohlídce svého domu a nyní se zdržuje na Seychelských ostrovech, druhý čeká na soud na Bahamách. Paroubek vyzval veřejnost, aby se nenechala zmást "výtečníky, co křičí 'chyťte zloděje', všemi těmi pány Krejčíři a mafiány". Kožený kdysi "oslnivě vystupoval a poučoval" i se svými "známými politickými oporami", nyní "už konečně sedí a vláda se nesmí bát zaútočit na ty další," uvedl premiér.

Češi se podle něj mohou v nadcházejícím roce těšit na lepší ekonomické podmínky a z nich plynoucí vyšší mzdy i důchody. Očekává, že Česko udrží pětiprocentní hospodářský růst. "Vláda vytváří takové investiční a exportní šance, že ať už volby dopadnou jakkoliv, průměrná mzda překročí kdysi planě slibovanou bájnou hranici 20.000 korun," prohlásil v narážce na prezidenta Václava Klause, který před volbami v roce 1996 jako tehdejší premiér a šéf ODS předvídal do roku 2000 až dvacetitisícové průměrné platy. Podle posledních údajů statistiků berou lidé v České republice v průměru 18.833 korun měsíčně.

Paroubek v novoročním projevu zmínil i boj proti mezinárodnímu terorismu. Hodlá výrazně zaktivizovat domácí tajné služby a bezpečnostní složky, daleko větší nároky bude mít i na českou zahraniční politiku. Optimisticky vidí premiér výhody plynoucí Česku z Evropské unie, zvláště po schválení rozpočtu na příštích sedm let. "Euroskeptičtí hrobaři, kteří tak horečně mudrovali kolem problémů francouzského referenda, dnes nakonec mlčí. Kolik oni by asi svou politikou dokázali získat peněz od EU? Také těch 90 miliard?" poznamenal premiér. V závěru popřál šťastný rok lidem v České republice i jejich evropským spoluobčanům. Paroubkův projev byl vysílán v češtině s anglickými titulky.

Volební rok začal ostrým soubojem Paroubka s Topolánkem

Hned první den nového roku naznačil, že nadcházející předvolební období bude plný ostrých konfliktů, osobních výpadů a emotivních narážek na politické soupeře. I když prezident Václav Klaus v novoročním projevu vyzval politiky ke férové a věcné předvolební kampani, premiér Jiří Paroubek (ČSSD) a předseda ODS Mirek Topolánek vzápětí svedli na televizní obrazovce duel, v němž se vzájemně vinili ze lží, manipulace s fakty, neznalosti či arogance. Připomínali si také aféry svých spolupracovníků či stranických kolegů.

Paroubek vyčetl Topolánkovi, že nejsilnější opoziční strana poškodila zemi svou politikou nulové tolerance a na podzimním kongresu "odpískala" svůj volební program Modrá šance. "Jediný program, který máte, je dostat se k moci," řekl. Topolánek zdůraznil, že nulová tolerance je mýtus a Modré šance se ČSSD bojí. Příchodem Paroubka i ministrů Davida Ratha a Vítězslava Jandáka podle něj česká politika citelně zhrubla, stojí nikoliv na střetu idejí a programů, ale na osobních útocích, pomluvách a lžích, čímž se deformuje, uvedl šéf občanských demokratů. Za největší prohru loňského roku vidí otevřený nástup komunistů k moci, který podle Topolánka umožnil právě Paroubek.

Premiér reagoval slovy, že ne každý antikomunista je také demokrat. Obvinil ODS, že není schopna diskuse a spolupráce. "I diváci vidí, že to s vámi nejde," řekl svému soupeři. Vyjádřil názor, že jeho koaliční vláda se fakticky chová jako menšinová, tedy hledá podporu napříč sněmovnou, i když formálně se opírá o většinu 101 hlasů sociálních demokratů, lidovců a unionistů. Premiér řekl, že koalice není mrtvá, ale kvůli přístupu šéfa KDU- ČSL Miroslava Kalouska by vláda prosadila jen minimum zákonů.

Oba předáci dvou nejsilnějších stran navzdory vyhrocené diskusi tvrdí, že nechtějí vést útočnou předvolební kampaň. Topolánek řekl, že ODS bude voličům představovat svůj program a nemá důvod k negativní agitaci. Paroubek uvedl, že jeho strana předloží lidem výsledky své práce, které jsou podle něj dobré. ČSSD se ale bude bránit, pokud na ni někdo zaútočí, dodal.

Dohoda stran o důchodové reformě do voleb zřejmě nebude

Pětice parlamentních stran do červnových voleb podle všeho nestihne podepsat dohodu o základních parametrech budoucího důchodového systému v zemi. Připustili to premiér Jiří Paroubek i předseda opoziční ODS Mirek Topolánek. Oba také vyjádřili výhrady ke zvýšení rodičovského příspěvku, který má od roku 2007 vzrůst z nynějších 3635 korun na zhruba dvojnásobek.

Lídři stran se sešli kvůli podpisu dohody o důchodech opakovaně, k dohodě ale nedospěli. Podpis vázl na nesouhlasu komunistů s prodlužováním odchodu do penze, na konci roku se schůzka nekonala kvůli neúčasti zástupce ODS. Topolánek řekl, že občanští demokraté i lidovci byli už na podzim ochotni ujednání stvrdit i bez KSČM, ale ČSSD trvala na podpisu všech. Paroubek podle svých slov má zájem na tom, aby odpovědnost za budoucí důchodový systém nesly všechny strany, ale nyní je už na dohodu asi pozdě. "Neumím si představit, že bychom ty věci podepsali," prohlásil předseda vlády.

Přípravy reformy se tím ale nezastaví, tvrdí. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach podle něj v dohledné době předloží do vlády návrh na podporu penzijního spoření, které je jedním z pilířů plánované reformy a může se spustit ještě do voleb. Topolánek je přesvědčen, že ČSSD nejdřív nechtěla žádné změny penzijního systému, poté se snažila dohodou s ostatními stranami zamaskovat vlastní neschopnost problém řešit.

Paroubek míní, že zvýšení rodičovského příspěvku, který ještě posoudí Senát a prezident, není šťastné řešení. "Nejsem z toho nadšen. Samozřejmě je to dobrá věc, ale já jsem si to představoval trošku jinak - ne s takovou zátěží pro stát," uvedl. Chtěl by postupné zvyšování, ne skokový nárůst, který bude znamenat výrazné zatížení rozpočtu od příštího roku. "Lidovci, kteří rádi hovoří o rozpočtové disciplíně, tady předložili bez ohledu na koaličního partnera zákon, který má hodnotu 12 miliard korun mandatorních výdajů. Neříkám, že je to zákon ve svých důsledcích špatný, naopak. Prostě je takový, že v tuto chvíli zatěžuje od roku 2007 státní pokladnu poněkud neúměrně," řekl premiér. Normu ve sněmovně podpořili poslanci napříč politickým spektrem.

Paroubek si dal předsevzetí zhubnout, Topolánek nemá raději žádné

Premiér Jiří Paroubek by rád v letošním roce vyhrál parlamentní volby, sestavoval novou vládu, ale také změnil svůj fyzický stav. "Chtěl bych zhubnout, ale to se mi asi nepovede," prozradil své novoroční předsevzetí. Naopak šéf nejsilnější opoziční strany Mirek Topolánek si prý raději přímo novoroční předsevzetí nedává, protože by je nesplnil. Rád by ale trávil více času s rodinou a těší se na jaře vnuka či vnučku.

Paroubek věří, že nový rok pro něj bude úspěšný, především pak výsledek červnových parlamentních voleb. "Chci je vyhrát a sestavovat příští vládu a samozřejmě také dotáhnout do konce naprostou většinu návrhů zákonů, které jsou v Poslanecké sněmovně," uvedl premiér.

"Já si novoroční předsevzetí nedávám, protože je potom stejně neplním. Mám celou řadu předsevzetí a letos je pro mě poměrně významný rok. Kromě voleb dosáhnu Abrahámovin, tedy bude mi 50 let, a stanu se navíc dědečkem. Kromě těch společenských a politických cílů mám i soukromá předsevzetí, a to je věnovat se více rodině," uvedl Topolánek, který se svého prvního vnoučete dočká zřejmě v dubnu.

Václav Havel: Nejhorší povolební situací by byla velká koalice

Bývalý prezident Václav Havel se v souvislosti s letošními parlamentními volbami obává možného vzniku velké koalice ODS a ČSSD. "Podle mého mínění je to varianta nejhorší," řekl Havel v diskusním pořadu České televize. Podle něj hrozí, že strany velké koalice by mohly opakovat pokus o změnu volebního zákona v neprospěch malých stran. Šéf ODS Mirek Topolánek možnost velké koalice vylučuje. Premiér Jiří Paroubek soudí, že velká koalice je možné, ale krajní řešení povolební situace. "Je to možné řešení, ale s pohledem bývalého prezidenta Havla se ztotožňuji," řekl.

Topolánek označil koalici ČSSD a ODS za nereálný sen některých lidí. Podle něj připadá v úvahu buď menšinová vládu ČSSD s podporou KSČM, nebo středopravicová koalice ODS, KDU-ČSL, případně dalšího subjektu. Pokud by Topolánka někdo tlačil k velké koalici, nezůstal by v čele strany. Paroubek se tak jasně nevyjádřil. "S velkou pravděpodobností by se to ale obešlo beze mě," dodal.

Skrytou velkou koalicí byla dříve podle Havla i opoziční smlouva ČSSD s ODS, jejímž výsledkem byla podle exprezidenta politika "já na bráchu, brácha na mě, rozdělíme si ty různé posty, nebudeme o tom moc mluvit, shodneme se na tom i na onom, co je pro nás výhodné". Takovým způsobem se podle exprezidenta strany opoziční smlouvy shodly i na změně volebního zákona, který ale u Ústavního soudu neprošel. Soud v lednu 2001 z podnětu Havla a skupiny senátorů zrušil části novely volebního zákona s tím, že porušovaly ústavně zakotvený princip poměrného volebního systému do Poslanecké sněmovny a také volnou soutěž politických stran.

Havel si myslí, že pokud by po červnových volbách vznikla velká koalice, pokus o změnu volebního zákona by se opakoval. "Je to nebezpečná věc," řekl v ČT. Podle něj tento zákon ukrývá například ustanovení, podle kterých potřebuje nová malá strana k získání mandátu v parlamentu 100.000 hlasů, přičemž velké osvědčené straně stačí hlasů 10.000. Havel varoval, že takový volební zákon by navždy zakonzervoval vedoucí roli dvou určitým způsobem provázaných stran. "Navenek proti sobě žbrblají a různě se urážejí, hlavně před volbami, ale ve skutečnosti jim jde o jediné - aby se jim do toho nepletl nikdo jiný....," prohlásil Havel v televizi.

Zatímco Paroubek není zastáncem změny poměrného na většinový volební systém, Topolánek je pro. Odmítl přitom Havlův i Paroubkův názor, že většinový model znevýhodňuje menší strany. "Opak je pravdou," řekl lídr nejsilnější opoziční strany.

Na příkladu ODS Havel v televizi kritizoval i prorůstání stran se státem. Podle něj není v pořádku, když pražský primátor Pavel Bém rozdává magistrátní polévku, kterou zároveň s ním naděluje potřebným i šéf jeho strany Topolánek. Havel v ČT vyjádřil i přání, aby v Česku dále vznikaly různé občanské iniciativy, hnutí i strany. "Aby tady byl ten trvalý kvas. Zdá se mi, že je jakýmsi způsobem omezen," poznamenal s tím, že v současném prostředí je dobře hlídáno, aby něco nového neproniklo do sféry, kde se o něčem rozhoduje.

Mladí lidé podle exprezidenta touží po změně na politické scéně, nevědí, koho volit. Hledají prý alternativu, která by zdůraznila mravní stránku a navázala na občanský étos, který byl charakteristický pro první léta po pádu totalitního režimu. Pokusy o vznik takových alternativ podle Havla existují. "Zatím jsou na mé gusto příliš plaché, příliš opatrné," poznamenal. Menších politických stran a hnutí je však podle něj dost a disponují i potenciálem zajímavých lidí. To, že průzkumy naznačují nezájem o tyto menší subjekty, jej ale znepokojuje. Pročišťování politické scény považuje za nebezpečný úkaz. "My jsme se očišťovali mnohokrát - od Židů, od Němců, od Slováků, teď možná od Romů. Abychom jednoho dne nezjistili, že jsme absolutně čistí idioti," prohlásil Havel.

Václav Havel vyloučil, že by se znovu ucházel o prezidentskou funkci

Bývalý prezident Václav Havel nechce v roce 2008 znovu kandidovat na roli hlavy českého státu. Souhlasí ale s názory právníků, že po pětileté pauze by se o funkci teoreticky znovu ucházet mohl. "Ústavně je to možné, o tom není pochyb. Já sám ale nechci," řekl Havel v nedělním diskusním pořadu České televize. Exprezident zastává názor, že generace lidí, která v minulosti připravovala proměnu totalitních poměrů a v uplynulých 16 letech se na politice podílela, by měla vyklidit prostor mladším lidem. Těm, kteří už vyrůstali ve svobodné zemi. "Vysmíval bych se tomuto svému názoru, kdybych najednou připustil možnost své kandidatury (na prezidenta)," prohlásil Havel v ČT.

Zároveň se domnívá, že do letošních sněmovních voleb by politické strany měly jít s tím, že voličům představí svého prezidentského kandidáta. "Sám si myslím, že by to měl být někdo odjinud. Že by to měl být člověk z občanského prostředí. Z nějakých neziskových organizací," uvedl Havel. V této souvislosti jmenoval například Šimona Pánka ze společnosti Člověk v tísni a zakladatelku sítě mateřských center v Česku Rut Kolínskou.

Současný prezident Václav Klaus už dal najevo, že po vypršení pětiletého mandátu se hodlá o nejvyšší ústavní funkci ucházet znovu. Předseda ODS Mirek Topolánek uvedl, že čtyřiašedesátiletý Klaus je v nejlepším věku a jeho strana svého čestného předsedu bude v prezidentské volbě podporovat. Premiér a volební lídr ČSSD Jiří Paroubek již dříve řekl, že nejsilnější vládní strana nedovolí Klausovo znovuzvolení, jeho favoritem je expremiér Miloš Zeman, který v roce 2003 duel s Klausem prohrál. "Neřeknu vám kandidáta ČSSD, řeknu vám kandidáta Jiřího Paroubka, a tím je Miloš Zeman," uvedl v České televizi předseda vlády. Záleží podle něj na Zemanovi, zda bude mít o kandidaturu zájem.

Havel si v televizi posteskl na nedostatek času a soustředění na literární činnost. "Mám tolik rozmanitých veřejných povinností, hlavně mezinárodních, které mě rozptylují," podotkl s tím, že má v plánu divadelní hru a další knihu. Obě by rád dokončil letos, kdy dovrší 70 let. Řekl také, že se zlepšuje zdravotní stav jeho manželky Dagmar, kterou trápí recidivující onemocnění štítné žlázy a problémy se srdeční činností. V pondělí už podle něj začíná zkoušet ve vinohradském divadle. Bývalá herečka se chystá po osmi letech vrátit na divadelní prkna.

Česká republika má za sebou nečekaně klidné silvestrovské oslavy

Nečekaně klidné silvestrovské oslavy má za sebou Česká republika. Zatímco před rokem si příchod Nového roku vyžádal čtyři mrtvé a několik těžce zraněných, letošek tak tragický nebyl. Platí to hlavně o Praze. Na mnoha místech časně ráno nastoupily úklidové čety, aby ulice měst a obcí vyčistily od skleněných střepů a zbytků zábavní pyrotechniky.

Silvestrovských oslav se v celé zemi zúčastnily tisíce lidí. Například v Ostravě byly největší oslavy tradičně ve Stodolní ulici, kde více než dvě desítky barů a klubů měly otevřeno až do ranních hodin. Tisíce Brňanů se kolem půlnoci sešly na centrálním náměstí Svobody. V Praze se oslavy soustředily na Staroměstském a Václavském náměstí. Někde budou oslavy pokračovaly i v neděli, kdy centrum Prahy ozářil večer novoroční ohňostroj.

První děti letošního roku se narodily v Ústí a Praze

První letošní děti přišly na svět v první minutě roku v porodnicích v Ústí nad Labem a Praze a jsou to chlapci. V ústecké Masarykově nemocnici se narodil Stanislav Mejzlík a v Ústavu péče o matku a dítě v Praze Podolí pomohli na svět Hynku Hegerovi. Do deseti minut po půlnoci se ještě narodilo dalších pět dětí, a to v Plzeňském, Jihomoravském, Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Na prvního občánka naopak dlouho čekali na Karlovarsku.

Češi odeslali na Silvestra opět rekordní počet SMS

Češi odeslali na Silvestra opět rekordní počet krátkých textových zpráv. Celkem jich bylo za celý den a první hodinu Nového roku víc než 33 milionů, což byl meziroční růst skoro o pět procent. Proti Vánocům byl počet odeslaných SMS zhruba poloviční a také nižší než v běžný pracovní den, vyplývá to z údajů telekomunikačních operátorů. Špičku v posílání SMS měli všichni tři mobilní operátoři v minutách kolem přelomu roku. Zákazníci Eurotelu poslali v jedné minutě těsně po půlnoci 31.000 SMS.

Největší růst zaznamenaly obrazové zprávy MMS. Celkem jich na Silvestra Češi odeslali víc než 200.000, což je o 90.000 víc než loni. MMSky mají špičku mimo půlnoční čas. Nejvíce obrazových zpráv odeslali například klienti Eurotelu mezi 19 až 20 hodinou, zákazníci T-Mobilu před půlnocí a sítě Oskar Vodafone před 22:00.

Naopak zanedbatelný meziroční růst zaznamenaly počty hovorů. Celkem jich Češi za celý poslední den roku a první hodinu nového uskutečnili 39,8 milionu, což byl meziročně růst o 2,3 procenta. Eurotel zaznamenal dokonce pokles hovorů z loňských 18 na letošních 17 milionů. Přes vysoké počty odeslaných zpráv a uskutečněných hovorů je provoz v síti na Silvestra a na Nový rok nižší než v běžný pracovní den, poznamenal mluvčí Eurotelu Pavel Kaidl.

Český Telecom ve své pevné síti zaznamenal na Silvestra v první hodině nového roku 7,2 milionu hovorů, což bylo o 48 procent víc než je obvyklé v den pracovního klidu. Rekordně se zvýšil počet volání do ciziny, a to na 6,1 milionu hovorů. Proti běžné neděli byl tak mezinárodní provoz s síti Telecomu o 60 procent vyšší.

Ze sportu:

Jakub Janda dokázal jako první český skokan na lyžích po šestnácti letech vyhrát závod Turné čtyř můstků. V Garmisch-Partenkirchenu zvítězil před Finy Jannem Ahonenem a Mattim Hautamäkim.

Česká hokejová reprezentace do dvaceti let prohrála ve svém posledním vystoupení v základní skupině na juniorském mistrovství světa v Kanadě s Ruskem vysoko 2:7 a do čtvrtfinále tak postoupila ze třetího místa. Svěřenci trenéra Radima Rulíka a Jana Votruby sice se sbornou prohrávali od první třetiny, o šanci na dobrý výsledek však přišli až ve třetím dějství, kdy Rusové překonali českého brankáře Radka Fialu hned pětkrát.

Havárie Tomáše Tomečka s Tatrou poznamenala druhou etapu dakarské rallye. Český pilot převrátil na 45. kilometru trasy svůj kamion a zatarasil cestu z Portimaa v Portugalsku do španělské Málagy ostatním soutěžícím. Posádka zůstala podle informací z Letka Racing Teamu nezraněna, nad její další účastí ale visí otazník.

Silvestrovské derby fotbalových internacionálů se letos hrálo nezvykle na Nový rok, ale jeho výsledek byl tradiční: vyhráli v něm totiž slávisté. Na umělém trávníku v pražském Edenu využili domácí prostředí a svého odvěkého rivala porazili 6:5. Byla to už čtrnáctá výhra červenobílých v jubilejním dvacátém derby.

Vyšperkovat svou olympijskou jízdu a doladit i sebemenší detaily chce v lednu v zámoří akrobatická lyžařka Nikola Sudová. I proto pro ni nebudou výsledky ze čtyř Světových pohárů důležité, hlavní bude zažití jízdy a zvládnutí nového skoku. Vicemistryně světa v jízdě v boulích tudíž v případě, že pro to budou podmínky, zařadí do každé finálové jízdy takzvaný D Spin X, pokrčené salto s rotací mimo osu. Do Kanady odletí Sudová v pondělí.

Iveta Benešová, Lucie Šafářová i sedmá nasazená Klára Koukalová postoupily vesměs bez ztráty setu do druhého kola tenisového turnaje v Gold Coastu v Austrálii. Šafářová nečekaně hladce vyřadila turnajovou šestku Ai Sugijamaovou z Japonska 6:1 a 6:2, Benešová přešla přes domácí hráčku Sophii Fergusonovou a Koukalová si poradila s Američankou Meghann Shaughnessyovou.

Žokej Filip Minařík se stal německým šampionem v rovinových dostizích za letošní rok, čímž se postaral o největší úspěch českých jezdců v historii. Třicetiletý Minařík vybojoval primát v poslední den roku na mítinku v Neussu, kde zvítězil ve dvou dostizích.

Krátcě o pondělním počasí v České republice:

Oblačno, místy sněhové přeháňky. Teploty minus 2 až plus 2 stupně Celsia.