Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Misionář Roman Musil, který byl unesen na Haiti, byl propuštěn

Český misionář Roman Musil, který byl před několika dny unesen na Haiti, byl propuštěn, oznámil v sobotu ministr zahraničí Cyril Svoboda. O Musilovo propuštění se zasloužil jiný misionář, který také na Haiti pomáhá, řekl ČTK s případem obeznámený kněz Tomáš Vyhnálek. Musil, který je z řádu Oblátů Neposkvrněné Panny Marie, je podle Vyhnálka v dobré psychické a fyzické kondici. Na Haiti zůstává. Ministr novinářům řekl, že k záchraně Musilova života pomohl fakt, že je katolický kněz. "Je potvrzeno, že pan Musil je na svobodě. To říkáme s velkou úlevou. Jsme rádi, že se tak stalo," uvedl Svoboda.

Únosci požadovali výkupné. Česká republika nic neplatila, to zajišťoval řád. Vyhnálek uvedl, že třebaže byl zaplacen první požadavek ve výši necelých 4000 dolarů (asi 98.000 korun), Musila odmítli únosci i přes sliby pustit. Naopak požadovali dalších 50.000 dolarů (zhruba 1,25 milionu korun). Tato částka se už platit nemusela, neboť se o Musilovi dozvěděl jiný misionář, kněz z řádu pasionistů. "Únosce znal. Když se dozvěděl, že zadržují Romana, vyjednal, aby ho pustili," přiblížil Vyhnálek. Musil byl podle něj držen v chudinské čtvrti, které kněz z řádu pasionistů pomáhal mimo jiné s dodávkami vody.

Musil, který studoval na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, spolupracuje s olomouckou Agenturou rozvojové a humanitární pomoci. V den únosu jel spolu s patnáctiletým chlapcem do hlavního města pro balíky, které ze Zábřehu či Olomouce odeslala Charita. Údajně těsně před cílem ale byli uneseni.

S Haiti nemá Česká republika navázané diplomatické vztahy. V únoru se ale česká vláda usnesla, že je naváže a že otevře honorární konzulát. V případu se podle Svobody velmi angažoval kandidát na českého honorárního konzula, který spolupracoval s řádem Oblátů Neposkvrněné Panny Marie. Ministr dodal, že také česká diplomacie udělala vše, co v dané situaci bylo třeba. Svoboda telefonoval s tamním ministrem zahraničí Hérardem Abrahamem, připraven byl odjet do země i český diplomat. Podle Svobody Haiti není pro turisty bezpečná země, pro dovolenou by si měli vybírat jiné destinace. Nebezpečí tam číhá na každého člověka bílé pleti - je totiž považován za bohatého. "Haiti je země chaosu, kde vládnou různé guerilly," řekl Svoboda, podle něhož si někteří tamní lidé únosy vydělávají. Podle agentury Reuters bylo od března na Haiti uneseno přes 1000 lidí.

Paroubek čeká volební vítězství ČSSD se ziskem až 35 procent

Premiér Jiří Paroubek, který je jediným kandidátem na předsedu ČSSD, jehož příští rok v květnu zvolí mimořádný sjezd, nepochybuje o vítězství v parlamentních volbách se ziskem 30 až 35 procent hlasů. Na tiskové konferenci po zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD novinářům řekl, že platí slib stranického vedení z letošního jarního sjezdu, že odstoupí, bude-li výsledek nižší než 30 procent. Za zcela logické Paroubek považuje, že mimořádný sjezd, který se uskuteční několik týdnů před volbami do Poslanecké sněmovny, bude součástí volební kampaně. Na konci ledna se bude konat programová konference, v únoru budou socialisté diskutovat o programu v okresech, v březnu v krajích a počátkem května na sjezdu sdělí veřejnosti výsledky, uvedl premiér.

Paroubek, který je hlavním volebním lídrem, považuje za správné, že ČSSD před volbami doplní vedení strany, které je po rezignaci Stanislava Grosse nekompletní. Vhodné podle něj také bude sjednotit funkci předsedy strany s funkcí volebního lídra. Na mimořádném sjezdu Paroubek také představí své budoucí ministry, kteří budou hovořit o svých vizích. Paroubek nepochybuje o tom, že bude po volbách sestavovat vládu on. Na sjezdu Paroubek zřejmě nebude mít protikandidáta. Nynější úřadující předseda Bohuslav Sobotka řekl, že kandidovat nehodlá. "Předsedou by měl být někdo, kdo je zkušenější a starší," uvedl s tím, že podpoří Paroubka. Kandidovat se nechystá ani ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, který bojoval o předsednické křeslo s Grossem na letošním jarním sjezdu. Paroubkovi nevadí, že nebude mít protikandidáta. Když prý někdo bude mít odvahu, ať kandiduje, dodal. Sociální demokraté v sobotu rovněž rozhodli, že budoucí poslanci budou podepisovat slib, kterým se zaváží podporovat stranu.

LN: Topolánek by zrušil investiční pobídky pro výrobní sektor

Předseda opoziční ODS Mirek Topolánek by zrušil státem poskytované investiční pobídky ve výrobních odvětvích. Státní podpora by podle něj měla směřovat do výroby s vyšší přidanou hodnotou a hlavně do výzkumu a vývoje. Řekl to sobotním Lidovým novinám. "Speciálně u firem montážního charakteru tyto pobídky danému regionu nic zvláštního nepřinášejí. Nesnižuje se nezaměstnanost, dělá to problémy obcím, které se zadlužují například při výstavbě obcí," tvrdí Topolánek. Zahraniční investoři podle něj do ČR přicházejí hlavně kvůli její výhodné poloze, politické a ekonomické stabilitě.

Plzeň přidělila tři byty přesídleným rodinám z Kazachstánu

Plzeň přidělila tři byty kazachstánským rodinám. Celkem tak získalo bydlení 12 krajanů přesídlených v minulých letech z Kazachstánu. Tito lidé, kteří v ČR získali azyl, už se bez problémů zařadili do života ve městě, řekl ČTK náměstek plzeňského primátora Petr Náhlík. "Stavíme se k tomu stejně jako země a města, která pomáhala našim lidem, když utíkali ven," uvedl. Podle náměstka přidělí Plzeň každý rok dva až tři integrační byty. Přispívá na ně ministerstvo vnitra 150.000 korunami plus 50.000 korun na každého člena rodiny. Hodnota přidělených bytů, které město opravilo, je přitom podle Náhlíka kolem 1,5 milionu korun. Radnice už uzavřela s krajany standardní nájemní smlouvu, stejnou jako mají Plzeňané. Letos v září požádalo ministerstvo kraje a města, aby v rámci pokračování programu přesídlení krajanů z Kazachstánu pomohlo dalším 35 kazašským rodinám. "Vnitro nemá žádné byty, a proto bylo zcela odkázáno na odezvu obcí. Pokud by byla negativní, přesidlovací program by nepokračoval," uvedl náměstek.

MfD: Lidé dluží české justici necelých pět miliard korun

České justici se nedaří od občanů vymoci téměř pět miliard korun, které jí dluží například za přidělené právníky či za soudní náklady. Ministerstvo spravedlnosti si nechalo vypracovat analýzu, jak tyto peníze od dlužníků dostat. Ta poukazuje mimo jiné i na nepříliš dobrou práci úředníků jednotlivých soudů a vězeňské služby, kteří mají vymáhání peněz na starosti, informuje sobotní Mladá fronta Dnes. Za přidělené právníky Češi dluží téměř 1,4 miliardy korun, za soudní náklady zhruba stejnou částku. Dalších 700 milionů korun nezaplatili za pobyt za mřížemi. "Dluhy za soudní řízení nebo za pobyt ve vězení se roky nikdo příliš nezabýval. Právě proto ta částka tak narostla," řekl listu mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun.

Soudci se hájí tím, že jejich úředníci mají při vymáhání dluhů malé pravomoci. "Řeší vlastně stejnou věc jako finanční úřady, chybějí jim ale pravomoci. Zdlouhavě třeba zjišťují, kde dlužník žije a jak je na tom s penězi," řekl Mladé frontě Dnes předseda Obvodního soudu pro Prahu 1 Libor Vávra. "Bylo by lepší, kdyby vznikl centrální úřad, který by vymáhal dluhy za všechny státní instituce," dodal. Soud sice může nařídit u dlužníka exekuci, ale není to možné ve všech případech. U některých lidí - třeba recidivistů - nemá podle Vávry příliš smysl dluhy vymáhat. Řada z nich nic nemá a pokud se ocitnou za mřížemi, je jim jedno, že mají něco platit. "Stejné je to i u cizinců, které soud vyhostí. Od nich peníze stát nikdy neuvidí," doplnil.

Týdeník Respekt proti "informační bariéře" při Wenově návštěvě

Proti průběhu čtvrteční tiskové konference českého a čínského premiéra Jiřího Paroubka a Wen Ťia-paa protestoval šéfredaktor týdeníku Respekt Marek Švehla, podle něhož jde o "útok na svobodu slova". V dopise Paroubkovi Švehla kritizoval "informační bariéru, kterou pro novináře, a tím i pro celou českou veřejnost vytvořil úřad vlády během návštěvy čínského premiéra Wen Ťia-paa". Podle něj to bylo především patrné během tiskové konference obou premiérů, kdy Paroubkova mluvčí "umožnila otázky pouze předem vybraným médiím". "Ostatní nedostali možnost ani se o slovo přihlásit," uvedl Švehla. Z průběhu tiskové konference vyplývá, že slovo bylo uděleno pouze médiím, u nichž úřad vlády patrně předpokládal, že čínského hosta nebudou "obtěžovat" nevhodnými otázkami na stav lidských práv v Číně, napsal ve svém dopise šéfredaktor Respektu. "Podobný přístup je pro nás nepřijatelný a považujeme jej za útok na svobodu slova," uvedl. Při tiskové konferenci byl vyhrazen čas jen pro dvě otázky českých médií a pro dvě otázky čínských novinářů. Další otázky již mluvčí nepřipustila a někteří přítomní novináři si stěžovali, že nebyli s to se k položení otázky dostat ani poté, co se snažili s tiskovým oddělením předem domluvit.

V Praze demonstrovalo zhruba 300 odpůrců zákroků proti CzechTeku

Na tři sta lidí v sobotu v Praze na Kampě demonstrovalo za vyšetření zásahu policistů na technoparty CzechTek. Tvrdí, že kvůli zákroku nebyl dosud obviněn jediný policista a naopak stíháno je 18 účastníků taneční akce. Po ukončení krátkého protestu se část technařů vydala k úřadu vlády. Organizátoři demonstrace účastníkům rozdávali plakáty s portrétem premiéra Jiřího Paroubka a textem: "Zejtra dostaneš do dršky i ty". Jedna z účastnic uvedla, že když svědčila na inspekci ministra vnitra, cítila se tak, jako by se dopustila něčeho ona sama. "Výslechy jsou vedeny stylem, aby se lidé lekli a žaloby byly staženy," řekla žena, která byla představena jako Eva.

Asi 50 extremistů demonstrovalo před rakouským velvyslanectvím

Asi padesát pravicových extremistů se v sobotu sešlo před rakouským velvyslanectvím, aby podpořili britského historika Davida Irvinga, který byl v Rakousku zatčen kvůli popírání holokaustu. Povolenou demonstraci se pokusili zvoněním zvonků narušit odpůrci akce, mezi nimiž byli zástupci židovské obce a bývalí vězni z koncentračních táborů. "Tady ta řeka je Vltava, to není Jordán," reagoval na jejich protest organizátor akce neonacistů David Macháček. Požádal policii, aby skupinku asi deseti lidí vykázala z prostoru vyhrazeného pro demonstraci. "To chráníte ty nácky, víte, proč tu demonstrují," bránili se odpůrci. Policisté poté ulici, kde se demonstrace konala, přehradila páskou. Odpůrci demonstrace se pak snažili rušit projevy extremistů zpíváním vánočních koled.

Policie v hradeckém kraji zatkla osm výrobců a prodejců drog

Policie v minulých dnech při dvou raziích na Trutnovsku a Náchodsku zatkla osm výrobců a prodejců drog. Detektivové zároveň odhalili kompletní laboratoř na výrobu narkotik a zatím zadrženým prokázali výrobu a distribuci 3,5 kilogramu pervitinu za zhruba 3,5 milionu korun. Čtyři zadržení jsou ve vazbě, sdělila ČTK Renata Šanderová z tiskového oddělení hradecké krajské policie. Výrobce a prodejce drog, kterým nyní hrozí až deset let vězení, kriminalisté ze speciálního týmu Toxi sledovali více než půl roku. Začátkem tohoto týdne pozatýkali na Trutnovsku při akci Kotva pětičlennou skupinu ve věku 23 až 40 let. Při současné akci Srna zatkli na Náchodsku tři osoby ve věku 20 až 28 let. Mezi zatčenými je jedna žena.

Ke smíření Čechů a Němců na Olomoucku má přispět nové centrum

Společensko-vzdělávací centrum v Luké na Olomoucku má v budoucnu přispět ke zlepšení česko-německých vztahů v regionu, kde je stále živá událost z května 1945. Němci tehdy obec vypálili a popravili všechny přítomné muže v nedalekém Javoříčku. Myšlenku založení centra, jež má sloužit jaké nástroj smíření, v sobotu podpořili v Olomouci účastníci konference nazvané Češi a Němci v nové Evropě. "Když jsme se dostali do Javoříčka a okolí, zaskočila nás obrovská nenávist ze strany místních lidí. Proto jsme tři roky spolupracovali na přípravě konference a budeme se dále podílet na projektu, jehož významnou částí je vybudování společensko-vzdělávacího centra," řekl novinářům Adolf Ullmann ze sdružení Ackermann-Gemeinde, jež se snaží o zlepšení česko-německých vztahů. Centrum, které je místními nazýváno malým klášterem, by mělo vyrůst ve středu obce Luká. Sídlit tam mají členky řádu karmelitek. Budou se věnovat zejména dětem a mládeži, ale dům bude otevřen všem zájemcům. "Klášter bude ukazovat, že existuje ohnisko usmíření. Bude to formou například výuky cizích jazyků, hudební výchovy a religiozity. Nabídneme dětem na vesnici možnost, jak využít volný čas. Jinak musí totiž dojíždět 12 kilometrů do Litovel," vysvětlil Zdeněk Mašek z občanského sdružení Speranza.

Na jarmarku v Rožnově se předvedl rekordní počet řemeslníků

Rekordní počet lidových řemeslníků předvedl letos své umění na tradičním Vánočním jarmarku v rožnovském Valašském muzeu v přírodě. Sešlo se jich celkem 106, návštěvníkům ukázali například řezbářskou práci, tkaní různých textilií, vyšívání či zpracovávání kůží. Jarmark ve skanzenu patří k největším v regionu, každoročně jej navštíví tisícovky lidí. "Zájem mezi lidovými řemeslníky byl letos skutečně velký, běžně jich tady bývá kolem osmi desítek. Potěšující je, že se mezi nimi objevují také mladí lidé, že se řemesla předávají dalším generacím," řekla ČTK organizátorka Julie Hlavenková. Novinkou letošního jarmarku byla například rodina řemeslníků z jižní Moravy, která vyrábí dřevěné houpací koně pro děti, věrné kopie hraček našich předků. Své umění v Rožnově předvedla také Božena Vráželová, která vyrábí jemné štípané holubičky. "Už je dělám spoustu roků, naučil mne to můj otec, který pracoval se dřevem. Začínala jsem s vyřezáváním figurek, pak jsem začala dělat holubičky," řekla Vráželová a dodala, že při jejich výrobě je nezbytné mít kvalitní dřevo a dobře nabroušené nářadí. Lidé si mohli také prohlédnout spoustu betlémů vyrobených ze dřeva, pečiva, vizovického těsta nebo vyšívaných. V dřevěných staveních pamětníci vařili tradiční jídla, drali peří, odlévali olovo nebo zdobili perníčky. Jarmark provázel bohatý kulturní program, vyhrávala cimbálová muzika, vystoupily také folklorní soubory, které předvedly tradice typické pro vánoční svátky.

Brno hostí Vánoční mosty mezi městy

Více než 450 dětí z sedmi evropských měst se letos účastní projektu Vánoční mosty mezi městy, jehož cílem je umožnit vzájemné poznání a získání nových kamarádů. Třídenní festival dětských kulturních aktivit začal v sobotu v Brně společným vystoupením dětských souborů z Prahy, Vídně, Krakova, Bratislavy, Budapešti a anglického Leedsu. Divákům nabízí festival na brněnském náměstí Svobody vystoupení pěveckých, tanečních a folklórních souborů. "Narozdíl od jiných akcí, které jsou jen přehlídkou jednotlivých souborů, je naším cílem vytvořit prostor pro to, aby se děti mezi sebou poznaly a skamarádily," řekla ČTK autorka projektu Markéta Vorlová. Původně jednodenní hostování souborů ve zúčastěných městech proto organizátoři prodloužili vždy na dva až tři dny. Prodloužení doby pobytu na jednotlivých místech umožní dětem poznat navzájem sebe, ale i místa, kde se festivaly konají, doplnila Vorlová. Nedílnou součástí akce je proto doprovodný program, který vedle společenských večerů zahrnuje i prohlídku památek. Vánoční mosty mezi městy vznikly v Brně v roce 1997 a postupně se k nim připojila partnerská města Praha, Bratislava, Vídeň, Krakow a Budapešť. Brno si letos i loni pozvalo také děti z partnerského města Leeds.

V pražské zoo se slavily první narozeniny gorilího mláděte

Oslavy prvních narozenin první gorily narozené v Česku uspořádala v sobotu pražská zoo. Gorilí mládě Moja oslaví první rok života v úterý. Přestože chovatelé dali gorilímu potomkovi ženské jméno, stále ještě stoprocentně neznají jeho pohlaví. Proto jej oficiálně označují ve středním rodě. V běžné řeči však většina zaměstnanců zahrady o Moje mluví jako o gorilí slečně. "To, že dnes slavíme, je hlavně lidský svátek, Moje je to buřt, ale to je dobře, chceme, aby se cítila dobře stejně dnes jako kdykoli jindy," řekl před několika desítkami přihlížejících návštěvníků ředitel zoo Petr Fejk.

Narození Moji označuje zoo za jednu z nejvýznamnějších chovatelských událostí ve své historii. Fejk připomněl, že v přírodě dnes žije asi 100.000 goril, v zajetí 1000 jedinců. Zatímco však v přírodě je roční úbytek těchto zvířat asi pět procent, tedy 5000, v zahradách se ročně narodí kolem 50 mláďat. "Věřím, že až bude Moje tak 30 let, že nenastane situace, kdy už gorily v přírodě nebudou. Snad k tomu přispěje i Moja," řekl. Dlouho očekávané mládě našli ošetřovatelé loňského 13. prosince brzy ráno u jeho matky. Porod zvládla Kijivu žijící celý život v zajetí zcela sama a mládě od začátku chránila.

Lidé mohli kromě prohlídky pavilonu a živých zvířat také zhlédnout sestřih událostí, které se doposud staly v rámci projektu Odhalení. Ten připravil Český rozhlas jako reakci na nečekanou popularitu reality show, při kterých jsou lidští dobrovolníci zavřeni ve speciálních prostorech, nepřetržitě sledováni kamerami a jejich konání sledují televizní diváci. Pavilon goril sledují kamery od 7. listopadu. Cílem je podle pořadatelů přiblížit lidem populární formou život goril a zároveň získat peníze na pomoc gorilám žijícím ve volné přírodě.

Čeští fotbalisté se na MS utkají s Itálií, Ghanou a Američany

Čeští fotbalisté se na mistrovství světa v Německu utkají v základní skupině E s Itálií, Ghanou a Američany. Rozhodl o tom páteční los závěrečného turnaje v Lipsku. Národní tým nastoupí poprvé na šampionátu 12. června v Gelsenkirchenu proti USA. O pět dní později se v Kolíně nad Rýnem utká s Ghanou a skupinu uzavře 22. června v Hamburku s Itálií. Míček se jménem České republiky vytáhl do vyrovnané skupiny legendární Brazilec Pelé. Příliš radosti tím ale českým fotbalistům neudělal. Pokud Brücknerův výběr postoupí do dalších bojů z druhého místa, narazí v osmifinále na vítěze skupiny F, jímž se s největší pravděpodobností stane obhájce zlata a největší favorit turnaje Brazílie.

Skokan Janda skončil v Harrachově sedmý, vyhrál Švýcar Küttel

Skokan na lyžích Jakub Janda skončil sedmý v sobotním závodu Světového poháru v Harrachově a udržel si první místo v průběžném pořadí. Na můstku HS 142 suverénně vyhrál Švýcar Andreas Küttel, který v druhém kole předvedl nejdelší skok dne 143,5 metru. Druhý byl Němec Michael Uhrmann a třetí skončil díky zlepšení v druhém kole Fin Janne Ahonen. Vedle Jandy získali body i čtrnáctý Jan Matura, sedmadvacátý Antonín Hájek a Borek Sedlák, jenž uzavřel elitní třicítku. Čtveřice českých skokanů bodovala v SP poprvé skoro pěti letech, naposledy se to reprezentantům povedlo na začátku února 2001 v německém Willingenu.

Počasí

V neděli by podle meteorologů mělo být převážně zataženo, na severu se občas objeví sněžení nebo mrznoucí déšť, jinde se srážky vyskytnou jen místy. Teploty vystoupí na -2 až 2, na horách bude kolem 1 stupně.