Zprávy

Paroubek: Nejčistší řešení Kosova by bylo oddělení etnik

Premiér Jiří Paroubek je přesvědčen, že nejčistším řešením pro národnostně rozdělenou jihosrbskou provincii Kosovo by bylo oddělení znesvářených etnik. Takový model by podle něj zabránil opakování násilných konfliktů, které touto oblastí v minulosti zmítaly. V Kosovu mají převahu Albánci, Srbové jsou v menšině. Na soužití obou znepřátelených etnik dohlíží i pět stovek českých vojáků. "Neumím si představit, že by příští kosovská vláda byla schopna zajistit práva menšin, tedy kosovských Srbů, a naopak kosovští Srbové že by měli důvěru v takovou vládu," řekl Paroubek ve sněmovně, když odpovídal na interpelaci poslance ODS Petra Nečase.

Paroubkův postoj ke Kosovu považuje Nečas za popření společné pozice EU a soudí, že by mohl dostat Česko do diplomatické izolace. Tím, že premiér ve sněmovně hájil právo etnické menšiny na sebeurčení a odtržení od většinového území, Paroubek legitimizoval mnichovskou dohodu, prohlásil Nečas.

Ministerský předseda to označil za "čirou demagogii", srovnání s Mnichovem má za nevkusné. Odmítl i názory, že jeho návrhy na řešení kosovského problému vzbudily v diplomatických kruzích poprask a že by mohly eskalovat napětí v provincii. Paroubek řekl, že právě kvůli přítomnosti českých vojáků na Balkáně je třeba hledat "životné" řešení.

Podle čtvrteční Mladé fronty Dnes Paroubkovy názory šokovaly evropské diplomaty, kteří se rozdělení Kosova obávají kvůli dominovému efektu v dalších národnostně smíšených oblastech. Paroubek ale namítl, že evropští lídři, s nimiž o Kosovu hovořil, takové řešení jako jednu z možných variant naopak přivítali.

Vedení KSČM doporučilo poslancům, aby nepodpořili rozpočet

Výkonný výbor KSČM ve čtvrtek doporučil komunistickým poslancům, aby nepodpořili návrh státního rozpočtu pro rok 2006, protože neodpovídá volebnímu programu strany. Komunističtí poslanci se mají hlasování o rozpočtu zdržet, řekl na tiskové konferenci během zasedání výboru předseda frakce Pavel Kováčik. Komunističtí zákonodárci se při hlasování o rozpočtu zdrželi i při prvním parlamentním čtení. Poslanecká sněmovna bude vládní návrh zákona o státním rozpočtu schvalovat v pátek. Pro by měli zvednout ruku poslanci vládní koalice. Proti bude ODS.

Rath: Šéf ODS kvůli možnému napojení na VZP mohl jednat korupčně

Podle ministra zdravotnictví Davida Ratha může být šéf ODS Mirek Topolánek napojen na peníze ze Všeobecné zdravotní pojišťovny a mohl se dopustit korupce. Rath ve čtvrtek uvedl, že Topolánkovu vzdělávacímu sdružení Becario daly sponzorský dar Třinecké železárny, které jsou údajně napojeny na několik soukromých nemocnic. Tato zařízení měla prý nadstandardní smlouvy s VZP. "Já se nemohu skutečně zbavit dojmu, že se pan předseda Topolánek tady mohl dopustit i korupčního chování," uvedl ministr. Zdůraznil, že šéf ODS nyní hájil ředitelku VZP a sešel se s ní, když prý dřív o zdravotnictví zájem nejevil. Napojení ODS na VZP dokládá Rath na internetových zdravotních knížkách IZIP. Ve společnosti, která je spravuje, figuruje místopředseda Evropského parlamentu Miroslav Ouzký a europoslanec Milan Cabrnoch (oba ODS). Také senátor za ODS Tomáš Julínek mohl podle Ratha vytvořit svou zdravotnickou publikaci za peníze VZP.

Topolánek se proti nařčení ohradil. Veškerá ministrova tvrzení se podle něj nezakládají na pravdě a nejsou podložena důkazy. Šéf ODS zváží, zda se kvůli obvinění neobrátí na soud. Podle ODS by do korupce mohl být případně zapleten sám ministr. Jeho bývalá poradkyně a spolupracovnice z lékařské komory Eva Klimovičová totiž podle reportáže České televize mohla chtít po farmaceutické firmě Pfizer za Rathovu podporu při jednání o úhradách léků miliony korun za inzerci v časopise. ODS vyzvala Ratha k odstoupení, její členové zvažují žaloby. Ministr uvedl, že Klimovičové ale nejspíš úplatek nabízel zástupce Pfizera Aleš Prokopenko. Zdůraznil, že je členem ODS. Proti tomuto tvrzení se občanští demokraté důrazně ohradili, Prokopenko v jejich straně není. Po Rathovi chtějí omluvu.

Rath z korupce obvinil farmaceutickou firmu Roche, ta to popírá

Podle ministra zdravotnictví Davida Ratha se o uplácení kvůli úhradám léků mohl údajně pokusit i zástupce farmaceutické firmy Roche. Své tvrzení dokládal dopisem, který v lednu zaslal generálnímu řediteli společnosti. List ve čtvrtek předal novinářům. Firma se proti obvinění ohradila. Z korupčního jednání byla prý nařčena v lednu poté, co odmítla dál inzerovat v lékařském časopise Tempus. ČTK to sdělil generální ředitel Roche Tomáš Votruba.

Rath chtěl ve čtvrtek svým dopisem farmaceutické firmě Roche z letošního ledna doložit to, jak na případnou korupci sám upozorňoval a chtěl se s ní vypořádat.

Paroubek hájil Ratha, rušení desítek nemocnic prý nehrozí

Premiér Jiří Paroubek tvrdí, že ministerstvo zdravotnictví nechystá likvidaci desítek nemocnic v krajích. Před ní varovala ODS. Paroubek ve čtvrtek ve sněmovně při ústních interpelacích také hájil ministra Davida Ratha. Je prý razantní, ve zdravotnictví se vyzná a "chce věci změnit", a to je podle Paroubka i kvůli dluhům Všeobecné zdravotní pojišťovny a rostoucím výdajům na léky nutné.

Seznam asi osmi desítek nemocnic, které by v budoucnu údajně mělo čekat zrušení, přečetl v úterý poslanec ODS Petr Tluchoř. Podle připravovaného zákona o veřejných neziskových nemocnicích by podle něj prý vypadly ze základní zdravotnické sítě, a tak by zdravotní pojišťovny jejich péči nemusely hradit. "Žádný seznam nemocnic nebyl z tohoto ministerstva (zdravotnictví) někam předán nebo vypracován," odpověděl na dotaz ČTK Rath.

Rath ve čtvrtek odmítl přijít do Senátu vysvětlit uvalení nucené správy na VZP, za což ho ostře kritizoval předseda horní komory Přemysl Sobotka (ODS). Ministr to zdůvodnil mimo jiné tím, že projednávání této věci náleží podle zákona sněmovně. Poslanci se situací ve VZP zabývali již třikrát. Kvůli vzájemnému obviňování a urážkám debatu neukončili a vrátí se k ní v úterý.

Ministr zahraničí Cyril Svoboda je zklamán přístupem Británie ke tvoření rozpočtu EU

Českého ministra zahraničí Cyrila Svobodu zklamalo, že Británie jako předsedající stát EU dosud nepředložila návrh budoucího unijního rozpočtu. Svoboda rovněž pochybuje o tom, zda pro Británii je skutečně dohoda o rozpočtu na roky 2007 až 2013 prioritou. Svoboda to řekl v Senátu při debatě o Evropské unii. K pochybám podotkl, že britské předsednictví už jeden úspěch má - tím je oznámení zahájení přístupových rozhovorů s Tureckem. "Ale kdy a jak se schválil rozpočet EU, v žádných učebnicích nikdy nebude," řekl.

Jednání o rozpočtu ztroskotala už v půli roku a současné vyhlídky nejsou podle pozorovatelů nijak růžové. Hlavně nové členské země chtějí, aby byl rozpočet hotov do konce letošního roku. Chtějí mít také zajištěnou maximální možnost čerpání z fondů EU. Podle Svobody je již nyní jasné, že se v rozpočtu EU bude šetřit. Již dopředu ale Česká republika podle ministra odmítá možnost, že některé země na šetření přistoupí, a dostanou za to nějaké "zvláštní bonbonky". Premiéři České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska upozornili v otevřeném dopise předsedu britské vlády Tonyho Blaira, že pokud summit EU nenalezne dohodu o sedmiletém unijním rozpočtu, bude podkopána důvěra v akceschopnost rozšířené unie. Vyslovili se pro zásadu solidarity jako základního pilíře EU.

Slovensko prý možná nepůjde proti britskému návrhu rozpočtu EU

Nová desítka členů EU hodlá odmítnout škrty v budoucím rozpočtu unie, které se chystá navrhnout předsedající Británie, ale Slovensko možná nakonec příslušný společný dopis nepodepíše. Uvedla to agentura Reuters. Návrh dopisu podepsaly Česko, Litva, Lotyšsko, Polsko, Maďarsko, Kypr, Estonsko, Malta a Slovinsko, ale ne Slovensko. To prý váhá, protože mu Británie slíbila hodně peněz na odstavení starých jaderných reaktorů v Jaslovských Bohunicích, citoval Reuters nejmenované diplomaty z řad nových členů. "Jedná se o typickou politiku pod heslem rozděluj a panuj. Británie chce rozdělit nově příchozí státy," řekl v Bruselu agentuře jeden z diplomatů krátce před pátečním jednáním britského premiéra Tonyho Blaira s novými členy unie. Mluvčí slovenské diplomatické mise v Bruselu uvedla, že o tom nic neví, dodala britská agentura.

Syn Cyrila Svoboda ve Francii jako "Číňan"

Cyril Svoboda doufá, že Evropská komise dospěje k závěru, že přechodné omezování přístupu za prací v zemích EU nemá opodstatnění. "Doufám, že i náš komisař Vladimír Špidla v tomto svede svůj díl zápasu a že komise dá pozitivní čísla," řekl senátorům Svoboda, podle něhož je ochrana pracovních trhů pouze politické téma. Doplnil, že Češi se hromadně do zemí EU nehrnou a s pracováním v cizině v podstatě problém není. "S výjimkou mého syna, který požádal o sezónní práci ve Francii, nezvládl to administrativně a zaměstnavatel mu řekl, že pro něj to je stejná komplikace, jako kdyby zaměstnával Číňana. Takže si radši zaměstná někoho z Maroka, což jsem řekl ministrovi zahraničních věcí, že pro něj můj syn v EU je jako Číňan," řekl ministr. Od té doby má prý dojem, že všechny úřady práce ve Francii dostaly pokyn zaměstnat syna okamžitě, až se někde objeví.

Katolická církev varovala před rostoucí zadlužeností

Česká katolická církev varovala před rostoucí zadlužeností domácností i státu a před zotročováním lidí konzumem. Touha mít všechno a rychle, mít to, co mají druzí, není cestou ke štěstí, zdůraznila Rada Iustitia et Pax (Spravedlnost a mír) České biskupské konference v dokumentu podepsaném biskupem Václavem Malým.

"Při plánování rodinných financí je třeba vycházet ze zdravého životního názoru, z pokorného vědomí, že my lidé nemáme nikdy budoucnost plně ve svých rukou," vysvětlil Malý křesťanské názorové pozice. Rodinné finance a životní styl by lidé podle církve neměli nikdy zakládat na filozofii "žití na doraz", a už vůbec ne na názoru "po nás potopa". Člověk, který se domnívá, že má všechno "dobře spočítané", a přesvědčovaný reklamou, že "na to má", může snadno podlehnout psychologickému sebeklamu, že je "svého štěstí výlučným strůjcem". Vyléčení z této iluze může mít podobu léčby šokovou terapií, připomínají katoličtí biskupové.

V případě růstu státního dluhu mohou mít lidé podle Malého pocit, že "za to mohou politici", i když ve skutečnosti na tom mají podíl i oni sami. Rychlé zadlužování českých domácností je však důsledkem zcela dobrovolně uzavíraných smluv mezi domácnostmi a věřiteli. Za morálně ospravedlnitelné církev považuje snad jen dlouhodobé investice domácností do bydlení.

"Je plně v Božím záměru s člověkem, aby pracoval na zlepšování svých pracovních a životních podmínek. Avšak daleko zpátky do historie sahající náboženská zkušenost nás varuje: Nezakládejme svůj život na hromadění majetku, na věcech. Peníze jsou dobrý sluha a zlý pán, a to platí i pro zadlužování našich domácností, stejně jako pro vedení státních financí," stojí v dokumentu.

Ministestvo financí čeká, že letošní schodek rozpočtu bude 50 miliard Kč

Ministerstvo financí očekává, že státní rozpočet letos skončí s výrazně nižším schodkem, než se původně očekávalo. Místo plánovaných 83,6 miliardy korun by deficit měl být ve výši zhruba 50 miliard korun. Vyplývá to ze strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2006, kterou ministerstvo zveřejnilo na svých webových stránkách. Ke konci listopadu byl státní rozpočet přitom stále v mírném přebytku přibližně dvě miliardy korun, uvedlo MF v uvedené strategii.

Šéf OECD: ČR se stala velmi dobře fungující ekonomikou

ČR se stala během svého členství v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj velmi dobře fungující ekonomikou, řekl ve čtvrtek při zahájení mimořádného zasedání OECD v Praze šéf organizace Donald Johnston. Zástupci organizace, která sdružuje 30 nejvyspělejších zemí světa, se v české metropoli sešli při příležitosti 10. výročí vstupu ČR.

Česko se ne vždy dočká od OECD pozitivního hodnocení. Například v úterý organizace kritizovala ČR za pomalost strukturálních reforem, která by podle ní mohla perspektivy růstu zhoršit a v dlouhodobém výhledu ohrozit zvládnutelnost veřejných financí.

CVVM: ČSSD dále snižuje náskok ODS, rozdíl je 1,5 procenta

ČSSD dále snižuje náskok ODS v předvolebních preferencích. Volby do sněmovny by ODS nyní vyhrála s náskokem 1,5 procenta před sociálním demokraty- získala by 26 procent, zatímco ČSSD by volilo 24,5 procenta lidí. Do sněmovny by se ještě dostali komunisté a KDU-ČSL. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Před měsícem ještě činil náskok ODS podle CVVM 6,5 procenta.

Graubner požádal Klause, aby nepodepsal novelu církevního zákona

Předseda České biskupské konference Jan Graubner, olomoucký katolický arcibiskup, se obrátil na prezidenta Václava Klause s prosbou, aby nepodepsal novelu zákona o církvích. Církve upozorňují, že novela obsahuje opět sporné pasáže, které už před dvěma lety zrušil Ústavní soud. Jádrem sporu se státem je otázka, zda se zákon dotýká práva církví zřizovat podle vlastních norem duchovní i jiné instituce, třeba charity, diakonie nebo školy a zdravotnická zařízení.

Gross před komisí: Za prodej Unipetrolu jsem úplatky nebral

Bývalý premiér Stanislav Gross před sněmovní vyšetřovací komisí popřel, že by se nechal uplácet v souvislosti s prodejem ropné společnosti Unipetrol. Prohlásil také, že podnikatel Andrej Babiš vládu při rozhodování o privatizaci neovlivňoval. Expremiér komisi s případem příliš nepomohl. Často odkazoval na ministry, kteří byli za prodej Unipetrolu odpovědní, a tvrdil, že většinu informací o kauze má pouze z médií. "Celou kauzu jsem sledoval v médiích jako většina ostatních, pouze s tím rozdílem, že se tam skloňovalo moje jméno. Považuji to za jedno velké lidské selhání," řekl Gross. Prodej Unipetrolu podle některých spekulací provázela korupce. Bývalý šéf kabinetu premiéra Zdeněk Doležel je podezřelý, že v této věci požadoval od polského lobbisty Jacka Spyry úplatek pět milionů korun. Schůzku natočila skrytou kamerou televize Nova.

Expert Rady Evropy: Nejvíce mne zaujal institut ombudsmana

České zkušenosti s prací veřejného ochránce práv se zřejmě dostanou do Konvence o vězeňství, kterou příští rok vydá Rada Evropy. ČTK to řekl člen Výboru pro právní otázky a lidská práva Parlamentního shromáždění Rady Evropy Michel Hunault. "Ze dvou dnů své návštěvy si budu především pamatovat, že tu máte institut ombudsmana," uvedl ČTK Hunault. Cílem jeho návštěvy v Česku bylo získat nové podněty a zkušenosti při tvorbě konvence o vězeňství v Evropě. Tento dokument by měl zaručovat dodržování lidských práv ve věznicích. Jeho hlavním cílem je vytvořit pravidla zaručující především presumpci neviny, spravedlivý proces i zacházení s vězni v duchu civilizovaných norem. "Chci se inspirovat úlohou, jakou má v Česku ochránce práv a o tuto myšlenku doplnit svůj návrh textu konventu," řekl Hunault. Ocenil také rozšíření ombudsmanových pravomocí, které začnou platit od 1. ledna příštího roku.

Klaus podpořil Mesiče v kritice odškodňovací dohody s Rakouskem

Prezident Václav Klaus telefonoval ve čtvrtek chorvatskému prezidentovi Stjepanu Mesičovi, aby mu vyjádřil svou podporu v jeho odmítavém postoji k připravované restituční smlouvě mezi Chorvatskem a Rakouskem. Na jejím základě mají být odškodněni někteří příslušníci německojazyčné menšiny vysídlené po druhé světové válce z chorvatského území. Klaus označil, podobně jako nedávno Mesič, případnou ratifikaci této smlouvy za nebezpečný precedens.

Chystaná smlouva, která má mnoho odpůrců i přímo v Chorvatsku a podle pozorovatelů v chorvatském parlamentu zřejmě neprojde, vyvolala mezitím rozruch také v Itálii. Chorvatské ministerstvo spravedlnosti ve zřejmé snaze uklidnit situaci upřesnilo, že navrhovaná dohoda by se týkala jen velmi omezeného okruhu lidí.

Mluvčí rakouských vládních lidovců pro záležitosti vyhnanců Norbert Kapeller označil podle APA dohodu za "příklad pro řadu dalších států" a vyzval Česko a Slovinsko, aby chorvatský příklad následovaly. Podle APA odmítl úvahy, že ochota chorvatské vlády je "protislužbou" za to, že rakouská vláda významně přispěla k zahájení vstupních rozhovorů Chorvatsku s EU.

Chorvatsko bylo za války samostatným státem bojujícím na straně nacistického Německa. AVNOJ koncem války rozhodla o vysídlení německojazyčné menšiny, takzvaných Dunajských Švábů, z tehdy obnovované Jugoslávie s ohledem na roli, kterou menšina hrála během nacistické okupace. Ostatní bývalé jugoslávské republiky, které za války na straně Německa nestály, rušení dekretů AVNOJ odmítají.

Investice automobilky Hyundai v Česku je ohrožena

Zemědělské družstvo vlastníků Nošovice přestěhuje kvůli budoucí průmyslové zóně pro případnou stavbu korejské automobilky Hyundai svou rostlinnou výrobu jinam, ale jen za předpokladu, že Moravskoslezský kraj přistoupí na většinu jeho podmínek. Na tiskové konferenci to zopakoval předseda družstva Jiří Vícha. Podle mluvčí kraje Šárky Swiderové jsou některé podmínky družstevníků přehnané. Pokud zóna v Nošovicích nevznikne, bude investice Hyundai za 35 až 40 miliard korun v ČR ohrožena. Družstvo chce, aby kraj ve dvou třech splátkách vyplatil náhrady za přestěhování k Žermanické přehradě, tedy asi kilometrů. Spočítalo, že za 20 let jde o částku 147 milionů korun. Moravskoslezský kraj byl zatím ochoten zemědělcům zaplatit 60 milionů korun. Zemědělcům jde podle Víchy zejména o záruku patnáctiletého pronájmu půdy a náhrad za ekonomickou újmu za možné přestěhování. Kraj chce pozemky pronajmout maximálně na pět let.

Jihokorejská automobilka Hyundai se rozhodla postavit v Evropě továrnu na výrobu 300.000 automobilů ročně, v níž by vzniklo 3000 přímých pracovních míst. Favoritem je Česká republika, Korejcům se líbí právě Nošovice, které si nedávno přijeli prohlédnout. Rozhodnutí, kde automobilku postaví, zatím neoznámili. Kraj chce nyní půdu pro průmyslovou zónu vykupovat, je prý dohodnut s 95 procenty vlastníků. Prodej asi 30 hektarů půdy pro zónu zatím blokuje celkem sedm vlastníků. Pokud kraj nevykoupí 100 procent půdy, Korejci zde prý továrnu nepostaví. Proti stavbě zóny jsou ekologové, kteří poslali Korejcům dopis, aby si investici v Podbeskydí rozmysleli.

Urban: Evropská unie potřebuje vyšší podíl jaderné energie

Evropská unie potřebuje vyšší podíl jaderné energie, pokud si chce udržet vysoký stupeň energetické nezávislosti. Novinářům to řekl ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Připomněl, že řada členských států s tím nesouhlasí. Debata o jádru by se podle něj měla přesunout z politické do odborné roviny. "Pokud se nepovede věcná debata o jaderné energetice, tak těžko dosáhneme nezávislosti na dovozu," řekl s tím, že se podíl jaderné energie bude zvyšovat i v České republice. Vláda podle něj rovněž plánuje do roku 2015 obnovovat uhelné elektrárny a stavět nové.

O potřebě nových jaderných elektráren se v EU mluví stále více. Výstavbu nové generace atomových elektráren podle čtvrtečního vyjádření premiéra Tonyho Blaira zváží i Velká Británie. Nová elektrárna se nyní staví ve Finsku, pro další výstavbu je i italský premiér Silvio Berlusconi. Hlavním odpůrcem v EU tak zůstává Rakousko. Podle Urbana by jádro nemělo být předmětem politických hádek, ale vlády by měly více naslouchat názoru odborníků.

Jádro a hnědé uhlí podle Urbana zůstanou v příštích desetiletích hlavním zdrojem energie v ČR. Podíl obnovitelných zdrojů by se mohl postupně zvýšit ze současných zhruba tří procent na maximálně 15 procent do roku 2030, podstatnou úlohu však prý nikdy hrát nebudou. "Máme své přirozené limity," řekl ministr a připomněl, že ČR příliš nemůže spoléhat na vodní, větrnou či sluneční energii, ale v zásadě jen na biomasu.

Paroubek u Figeľa lobboval za umístění eurocentra vědy do Brna

Premiér Jiří Paroubek se ve čtvrtek u eurokomisaře Jána Figeľa přimlouval za umístění Evropského technologického institutu do Brna. Otázka sídla institutu, který by měl EU pomoct posílit vědu, vzdělávání a inovace, byla jedním z témat dvacetiminutového setkání politiků ve Strakově akademii. Vláda se o umístění institutu do Brna ucházela už v březnu na summitu EU. Komise však zatím neví, zda by měl institut sídlit na jediném místě, nebo jestli to bude síť zařízení po celé EU. Novinářům Paroubek po setkání řekl, že jednání budou ještě pokračovat.

Od institutu si Evropská komise mimo jiné slibuje zlepšení komunikace mezi vědci a byznysem, která nyní pokulhává. Technologický pokrok a inovace jsou přitom jedním z motorů růstu. O vytvoření institutu by mohl s definitivní platností rozhodovat summit EU na jaře.

Íránští poslanci vyzvali ČR ke spolupráci na jaderném výzkumu

Šestice íránských poslanců, kteří jsou od pondělí v Praze na pětidenní návštěvě, vyzvala Českou republiku, aby spolupracovala s Íránem v oblasti "mírového jaderného výzkumu". "Vzhledem k tomu, že je Česká republika členem Evropské unie, může hrát velkou roli a upevnit naše snahy z hlediska mírového využití jaderné energie," uvedl Hamíd Rezá Hádží Babají, který stojí v čele delegace. Dodal, že jednání vedli poslanci pouze v obecné rovině. K žádné konkrétní dohodě nedospěli.

Mezinárodní společenství je přesvědčeno, že Írán chce získat jaderné zbraně, Teherán však tvrdí, že mu jde o jadernou energetiku. Záležitostí se zabývá Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Británie, Francie a Německo, které zastupují EU při rozhovorech s Teheránem, přerušily jednání poté, co Írán v srpnu znovu přistoupil ke konverzi uranu, což je předstupeň k jeho obohacování. Obohacený uran lze využít v jaderné energetice, ale také k výrobě nukleárních zbraní.

Zemřel znalec meteoritů a meziplanetární hmoty Petr Jakeš

V úterý 29. listopadu zemřel ve věku 65 let znalec meteoritů a meziplanetární hmoty Petr Jakeš. ČTK o tom informovali jeho kolegové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Jakeš se zabýval studiem sopečné činnosti, meteoritů, měsíčních hornin a podílel se také na přípravě sond na Mars.

Jakeš publikoval desítky vědeckých prací v zahraničních časopisech a napsal řadu knih o sopkách v Pacifiku, tektonice zemských desek, o planetě Zemi a vesmíru. Jeho kolegové oceňují také jeho popularizaci oboru, vynikající pedagogické schopnosti a smysl pro humor.

Uherské Hradiště patří od dneška britskému filmu a hudbě

Celovečerní film Petera Greenawaye Umělcova smlouva zahájil ve čtvrtek v Uherském Hradišti čtyřdenní seminář britského filmu. Letošní 11. seminář představí především propojení britského filmu s hudbou. Diváci v kinech zhlédnou téměř pět desítek snímků. Součástí programu je také prezentace nové kolekce filmové přehlídky Projektu 100 a pracovní setkání zástupců kin, v nichž se přehlídka od ledna uskuteční.

Letošní ročník přináší divákům ve spolupráci s Britskou radou i minipřehlídku filmů z Walesu. Návštěvníci uvidí šest snímků. Blok věnovaný britské hudbě v britském filmu nabídne divákům minimálně dvě desítky celovečerních snímků, které představí jednotlivé žánry britské hudby, například lidovou hudbu, folk, jazz, rock nebo muzikál. Tradice britské hudby je nesmírně bohatá a stále inspirující, řekl ČTK jeden z organizátorů semináře David Huspenina.

Chantal Polívková obdivuje ženskou krásu

Z obdivu ke krásnému ženskému tělu se ve čtvrtek vyznala při prezentaci exkluzivního kalendáře Pirelli 2006 herečka Chantal Poullainová-Polívková. Při jeho pražské premiéře představila dvanáct snímků známých světových topmodelek nafocených letos ve Francii. Svěřila se přitom, že má slabost pro akt ve fotografii. "Přiznám se, že poprvé odhaluji ženy," řekla 49letá herečka se smíchem, když sundávala barevné závoje z jednotlivých snímků. Uvedla pak, že se moderování akce ujala mimo jiné proto, že byly nafoceny poblíž místa jejího rodiště.

Série 27 převážně černobílých snímků vznikla letos v prostředí francouzské Riviéry. "Jsou úžasné a elegantní. Modelky jsou osobnosti, které tam dávají něco ze sebe," komentovala smyslné fotografie krásek. Dokumentární snímek o tvorbě kalendáře, který zachycuje náladu 60. let, pak v ní prý vyvolal nostalgii. "Tam jsem se narodila. Když jsem to viděla, cítím stesk. Chybí mi to," řekla o místě poblíž Marseille, odkud pochází. Domů se prý podívá jen zřídka.

Na letošních stránkách kalendáře, který si zpravidla pořizují nejbohatší lidé na světě, modelky odhalují podstatně více, než v minulých ročnících. Podle autorů jde o "nejhříšnější edici". "Miluji akt ve fotografii. Je to úžasné, když je elegantní, umělecký a černobílý. To je pro mě zásadní," řekla Polívková ke snímkům. Připustila, že sama by také neměla nic proti focení pro eroticky laděný kalendář, kdyby však byla mladší. "Samozřejmě, že teď ne. Na to už nemám věk. Ale jinak - proč ne? Vždyť je to krásné. Ženy jsou nádherné. Já říkám, že nejkrásnější nahé tělo je ženské a pak miminko. Pro to mám slabost," uvedla.

Armáda bude bránit Česko podle nových map

Armáda bude území Česka bránit podle nových map. V pátek převezme rozsáhlý mapový soubor, který nahradí atlasy z 90. let, jejichž první vydání sahá do poválečného období. Autor souboru, dobrušský Vojenský geografický a hydrometeorologický úřad, považuje předání map za historický mezník - dílo bude teprve pátým dokončeným souborem armádních map od roku 1763, kdy bylo území dnešního Česka na vojenských mapách poprvé zobrazeno. Na vytvoření nového digitálního zobrazení se podílela americká Národní mapovací agentura. Její experti pomáhali s odbornou přípravou personálu a výcviku českých specialistů. Zároveň poskytli finanční pomoc ve výši více než sto milionů korun, které vojáci použijí k zavedení špičkových technologií pro získávání a zpracování podkladů i pro vlastní tisk map.

Pořadatelé: Děti v peřinkách a psi na slavkovské bojiště nepatří

Batolata v peřinkách a psi na slavkovské bojiště v době konání vzpomínkových akcí na bitvu tří císařů podle pořadatelů nepatří. "Divácky velmi atraktivní scény s četnými výbuchy pro ně rozhodně nejsou ničím příjemným. Psi při nich obvykle trpí jako zvířata," řekl ČTK Miroslav Jandora se sdružení Austerlitz 2005, které akci pořádá. Scény se uskuteční v sobotu od 13:00 do 14:30. Bezmála 4000 milovníků historie v kostýmech si při nich připomene 200. výročí vítězství Napoleonových šiků nad vojsky rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I. Při ukázce spotřebují 1500 kilogramů střelného prachu a 200 kilogramů pyrotechniky. Na bitevním poli bude tentokrát také 200 koní.

V době rekonstrukce bitvy se dálnice D1 změní v obří parkoviště

Rozsáhlé změny v dopravě si v sobotu vyžádá rekonstrukce bitvy tří císařů, která se uskuteční na slavkovském bitevním poli. Dálnice D1 bude ve směru Brno-Vyškov v šestikilometrovém úseku uzavřena. Změní se v obří parkoviště pro 3500 aut. Bitvě by mělo přihlížet kolem 30.000 lidí. Policie využije k řízení dopravy vrtulník.

Někteří ve Francii nespokojeni s úrovní oslav výročí Slavkova

Pátečních francouzských oslav dvoustého výročí bitvy u Slavkova se nezúčastní ani prezident Jacques Chirac ani premiér Dominique de Villepin. Oba budou mimo Paříž a s jejich účastí se od začátku nepočítalo. To se nelíbí čtvrtečnímu vydání deníku France Soir, podle něhož si Francie připomíná Napoleonovo nejslavnější vítězství jen velmi diskrétně a bez lesku. "Naštěstí Češi nezaváhali," napsal list s připomínkou velkých oslav ve Slavkově, kde bude přítomna i francouzská ministryně obrany Michele Alliotová-Marieová.

Izraelský soud rozhodl vydat muže stíhaného za útok v Praze

Izraelský soud ve čtvrtek rozhodl o vydání muže stíhaného v České republice za útok na majitele kasina Royal v centru Prahy. Na své internetové stránce to oznámil izraelský list Haarec. Jakov Mošajlov je v Česku stíhán za pokus o obecné ohrožení. Loni v srpnu podle policie zaútočil granátem na vůz s Assafem Abutbulem na ulici Na Příkopě. Zranil přitom 18 lidí, z místa utekl a odletěl do ciziny. V Izraeli byl tento imigrant z bývalého Sovětského svazu, nyní izraelský státní příslušník, zatčen loni v září na základě mezinárodního zatykače vydaného v ČR. Bude-li mu vina prokázána, hrozí mu v Česku osm až 15 let vězení.

Policie v kauze České pivo obvinila zástupce japonské Nomury

Česká policie obvinila v kauze České pivo zástupce japonské společnosti Nomura. Sedmatřicetiletý muž údajně spáchal trestný čin zneužití informací v obchodním styku, Nomura se tak podle policie neoprávněně obohatila o více než sedm miliard korun. Informuje o tom Jana Pinková z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality na internetových stránkách ministerstva vnitra. Obviněnému, který v Česku zastupoval Nomuru na konci 90. let, nyní hrozí až 12 let vězení. Neoprávněný majetkový prospěch získala Nomura podle Pinkové v souvislosti s akciemi Plzeňského Prazdroje.

Podnikatel v těžbě zlata Kožíšek má jít na osm let do vězení

Podnikatel Milan Kožíšek, který před sedmi lety vzbudil pozornost prohlášením, že získal zlatý důl v Ugandě, má jít na osm let do vězení. Krajský soud v Hradci Králové jej ve čtvrtek k tomuto trestu odsoudil za finanční machinace v náchodské společnosti Ex Orior. Na šest let do vězení má jít druhý představitel Ex Orioru, podnikatel Pavel Španko. Rozsudek není pravomocný, protože oba odsouzení i žalobkyně si ve věci odvolání nechali lhůty na rozmyšlenou.

Kožíšek a Španko (oba 34 let) podle soudu v letech 1997 až 1999 přijali od několika desítek lidí asi 13 milionů korun, na které jim vystavili směnky s vyšší hodnotou. Směnky však neproplatili. Kožíšek sám také podle verdiktu senátu poškodil společnost Ex Orior o 32 milionů korun. Španko pak údajně ošidil stát na daních o 2,5 milionu korun.

AP: Čeští fotbalisté patří do čtvrtého koše, ale skončí v druhém

Podle agentury AP by čeští fotbalisté měli při nasazování pro losování fotbalového mistrovství světa v Německu skončit až ve čtvrtém koši. Mezinárodní fotbalová federace FIFA je ale zřejmě zařadí do druhého. Mezi outsidery by bronzoví medailisté z posledního mistrovství Evropy spadli, pokud by se jako jediné kritérium braly v úvahu výsledky na posledních světových šampionátech. Na nich totiž naposledy hrálo ještě bývalé Československo v roce 1990. FIFA však zřejmě uplatní svůj vliv a prostřednictvím doplňkových kritérií, kterým může být i světový žebříček národních týmů, zřejmě nasazení změní a pošle Čechy do druhého koše. Vedle svěřenců Karla Brücknera, jež jsou v žebříčku druzí za Brazílií, by se to mohlo týkat i desátých Portugalců, kteří by měli být až v třetím koši.

"I když Češi museli porazit v baráži Norsko, aby se dostali na MS, jejich pozice v posledním koši by byla nefér vůči nim i vůči ostatním týmům. Podobně Portugalci skončili druzí na posledním mistrovství Evropy a měli druhý nejvyšší počet bodů v evropské kvalifikaci," napsala AP. Při zařazení české a portugalské reprezentace do druhého koše by dva týmy musely o výhodnější pozici přijít. Největšími kandidáty na pád do horší skupiny jsou podle AP Paraguay, Japonsko a Srbsko a Černá Hora.

V desítce na Sportovce roku jsou oba favorité Neumannová a Jágr

Lyžaři mají největší zastoupení v nominované desítce v anketě Sportovec roku, kterou v prvním kole určilo svými hlasy 174 členů Klubu sportovních novinářů. V desítce nechybí ani hokejista Jaromír Jágr a běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, největší favorité na premiérové vítězství.

Novináři do konečného pořadí zařadili celkem 72 jednotlivců a 18 kolektivů. Z desítky budou nyní sportovní žurnalisté do příštího pátku určovat konečné pořadí v každoroční prestižní anketě, jejíž vyhlášení proběhne v přímém televizním přenosu v sobotu 17. prosince. Vedle skokana na lyžích Jakuba Jandy, Neumannové a slalomářky Šárky Záhrobské se do nejlepší desítky dostali i dva fotbalisté (gólman Petr Čech a útočník Vladimír Šmicer) a dva atleti - diskařka Věra Cechlová-Pospíšilová a desetibojař Roman Šebrle, obhájce loňského prvenství. Elitu mezi českými sportovci podle názoru sportovních novinářů doplňují biatlonista Roman Dostál a tenistka Nicole Vaidišová.

Mezi týmy se do nominované trojice dostali podle očekávání basketbalové mistryně Evropy, fotbaloví reprezentanti, kteří postoupili z baráže na mistrovství světa, a hokejoví mistři světa. Titul z posledních dvou ročníků obhajují fotbalisté, za favority však lze letos považovat světové šampiony v hokeji.

Mistr světa a jeden z nejproduktivnějších útočníků zámořské hokejové NHL Jágr patří mezi velké favority na celkové vítězství, na které nikdy v kariéře nedosáhl. Šlapat na paty mu může Neumannová, mistryně světa v běhu na 10 kilometrů volnou technikou. Na předních místech by se mohli objevit i Janda, který má ze světového šampionátu stříbro a bronz, či Šebrle. Ten se stal vicemistrem světa a vyhrál vícebojařskou Grand Prix, Cechlová-Pospíšilová byla na šampionátu v Helsinkách třetí a v letošních světových tabulkách je ve své disciplíně nejvýše. Dostál je mistrem světa ve vytrvalostním závodu, Záhrobská byla na MS třetí ve slalomu a Vaidišová vyhrála tři turnaje WTA a na žebříčku se dostala až na patnácté místo. Brankář Čech vyhrál anglickou ligu s Chelsea a stal se držitelem několika rekordů v neprůstřelnosti, Šmicer vyhrál s Liverpoolem Ligu mistrů, v jejímž finále vstřelil gól ve hře a vítěznou branku v penaltovém rozstřelu. Do desítky se jen těsně nevešel fotbalista Pavel Nedvěd, vítěz z roku 2003, jemuž na poslední postupové místo chybělo sedmnáct bodů. Naopak basketbalistkám Gambrinusu Brno scházelo na třetí pozici v kolektivech plných 294 bodů.

Králem českých cyklistů je Sosenka

Ondřej Sosenka byl ve čtvrtek v Praze vyhlášen Králem české cyklistiky. V 41. ročníku ankety zvítězil devětadvacetiletý jezdec především díky překonání světového rekordu v hodinovce, na moskevské dráze v Krylatském ujel 19. července za šedesát minut 49,700 km. Po loňském prvenství nejmladšího vítěze ankety v historii Romana Kreuzigra tak českým cyklistům opět dominuje silničář, i když největšího úspěchu letos Sosenka, jezdec stáje Acqua e Sapone, dosáhl na dráze. Nejvíce prvenství v anketě získali dvacetinásobní mistři světa v kolové bratři Jan a Jindřich Pospíšilové, kteří vyhráli osmkrát, silničář Ján Svorada zvítězil pětkrát.

Slavie má naději na postup v poháru UEFA i přes prohru s Monakem

Přestože fotbalisté Slavie Praha ve svém třetím zápase skupiny Poháru UEFA podlehli doma mužstvu AS Monako, jejich naděje na postup do dalších bojů ještě nezemřela. O všem rozhodnou dva poslední zápasy 15. prosince - Slavia nastoupí v Hamburku a Monako přivítá tým CSKA Sofia. Trenér Karel Jarolím s odstupem necelého dne po strahovské prohře 0:2 přiznal, že byl soupeř lepším týmem a vyhrál zaslouženě. "Podařil se nám vstup do zápasu, byli jsme aktivní, vytvořili si i gólové situace, ty však zůstaly bez efektu. V průběhu zápasu se nakonec ukázalo, že to sehrálo dost podstatnou roli," hledal v rozhovoru s novináři příčiny první prohry v soutěži Jarolím. Kouči Slavie vadilo, že jeho svěřenci hráli zakřiknutě a měli k soupeři zbytečný respekt. "Obránci měli pomáhat středové řadě, ale nedělali to. Kdyby byl Latka v pořádku, tak jsme ve druhém poločase stáhli hru na tři obránce a posílili bychom střed hřiště. V podstatě nám nic jiného nezbývalo," naznačil Jarolím připravenou taktiku, kterou však po zranění beka Latky nemohl využít. Fotbalisté Monaka převyšovali domácí i v jiných aspektech. Měli rychlejší start na míč, hráli důrazněji a byli podstatně technicky vybavenější. "Nespokojen jsem hlavně s tím, že jsme vzadu zůstávali tři na jednoho či čtyři na dva a potom většinu odražených míčů posbíral soupeř. Více situací se pak pochopitelně odehrávalo na naší polovině," uvedl Jarolím.

Vývoj ve skupině však hraje Slavii do karet a i v případě prohry v Hamburku může myslet na třetí postupové místo. Pokud Sofia prohraje v Monaku, tak si může Slavia dokonce dovolit podlehnout i 0:3. Kdyby však Bulhaři remizovali, tak Slavia nesmí prohrát o více než jeden gól.

Nejlepší český amatérský boxer Adámek odchází k profesionálům

Nejlepší český amatérský boxer současnosti Tomáš Adámek přestupuje k profesionálům. Pětadvacetiletý rohovník z Hradce Králové se od čtvrtka stal členem nového týmu Siam box, který byl vytvořený prakticky jemu na míru. Adámkův odchod k profesionálům prý nesouvisí s nedávným neúspěchem na mistrovství světa v Číně, kde vypadl hned v prvním kole a nezískal tak vytouženou medaili. "Uvažoval jsem o tom již delší dobu, prakticky od neúspěšné nominace na olympiádu v Aténách. Už tehdy jsem chtěl odejít. Čekat další tři roky se mi už nechtělo," řekl Adámek ČTK. Jedním z hlavních důvodů je prý velký počet zápasů, které musel v amatérské ringu podstupovat. Letos jich bylo dvaatřicet. "Rozhodla i finanční stránka. Navíc jsem potřeboval změnu. Tělu tolik zápasů nesvědčilo," vysvětlil Adámek, který také po šesti letech strávených v ústeckém klubu ztrácel motivaci. "Všude byli stejní lidé, stejné zvyky," řekl.

Počasí:

V pátek má být převážně zataženo s nízkou oblačností, ojediněle slabé sněžení nebo mrznoucí mrholení. Na hřebenech hor a ojediněle i v nižších polohách ale bude skoro jasno. Teploty -3 až +1 stupeň Celsia, na horách kolem 2 stupňů nad nulou.