Zprávy

Prezident Václav Klaus nezavrhl myšlenku většinového volebního systému

Prezident Václav Klaus nezavrhl myšlenku většinového volebního systému, který by nahrával dvěma nejsilnějším politickým stranám, tedy ODS a ČSSD. V televizní diskusi na Primě oprášil svůj plán, který neúspěšně prosazoval v období opoziční smlouvy mezi ČSSD a ODS v letech 1998-2002. Cestou, jak se vyhnout patovým situacím po volbách a problému křehkých vládních koalic, je podle prezidenta Václava Klause právě změna volebního systému. Proti přijetí většinového systému se v lednu 2001 vyslovil Ústavní soud, který v návrhu z dílny sociálních a především občanských demokratů spatřoval nebezpečí nerespektování polistopadového vývoje.

Prezident ČR se vyjádřil i k marnému úsilí umělců Michaela Kocáb a Bořka Šípka vyvěsit na Hradě také vlajku EU. Klaus jejich snahu považuje za "falešnou". "Není důvod, aby evropská vlajka vlála na Hradě, jsme Českou republikou, ne provincií EU," zdůraznil prezident. Podle něj by nikdy nedovolil, aby jiná vlajka zastínila tu českou. Vlajku EU se na Hradě pokusili ve čtvrtek u příležitosti dne státního svátku vztyčit hudebník Michael Kocáb a výtvarník Bořek Šípek. Jejich záměr ale zmařila v samém počátku Hradní stráž.

Ideologie multikulturalismu a idea sociálního státu v Evropě jsou podle prezidenta Václava Klause příčinami nedávných rozsáhlých nepokojů ve Francii. "Nevytvořil to islám, opravdu si nemyslím, že to vytvořili teroristé tam či onde a Al-Káida. Nemyslím si, že to vytvořila kvalita nebo nekvalita různých sociálních služeb ve Francii," uvedl Klaus. "To není individuální migrace, to není individuální stěhování se, to je prostě masový jev, který byl vyvolán tragickým evropským omylem," vysvětlil Klaus svůj názor na důvody nejhorších nepokojů, jaké Francie zažila od roku 1968.

Abbás a Svoboda mluvili o roli EU na Blízkém východě

Evropská unie je nejužitečnější pomocník v řešení konfliktu mezi Palestinci a Izraelci, řekl palestinský prezident Mahmúd Abbás při jednání s českým ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou. Česko zřejmě v příštím roce vyšle dva policejní experty do kanceláře na podporu palestinské policie, kterou zřídila EU. Vznik kanceláře palestinský prezident podporuje. Česko plánuje pokračovat v elektrifikaci palestinských území. Na rok 2006 navrhlo projekt budování malých zdrojů a sítí elektrického vedení. Během Svobodovy návštěvy Palestiny uzavřel palestinský Betlém smlouvu o partnerství s Třebechovicemi pod Orebem, které jsou známé muzeem betlémů.

Vilu VyVolených obsadili bodyguardi, Prima ji přesune na Slovensko

Vilu, ve které už přes dva měsíce žijí účastníci reality show televize Prima VyVolení, obsadilo v neděli brzy ráno asi 40 ozbrojených bodyguardů se psy, které si najal majitel pozemků. Důvodem je údajné neplacení nájemného. "Přepadli členy bezpečnostní služby, dále zaměstnance vily a násilným způsobem je vyvedli z objektu. Někteří zaměstnanci odmítli odejít, přesto jim nebylo umožněno pokračovat ve své práci," informovala ČTK mluvčí televize Prima Jana Malíková. Zpravodaj ČTK přímo na místě viděl, že areál s vilou hlídá venku zhruba desítka bodyguardů s jedním psem. Dovnitř pustili pouze štáb konkurenční televize Nova, ale nikoli zpravodajský tým Primy.

"Údajným důvodem je tvrzení majitele objektu, že je naplněna ultimativní výpověď nájemní smlouvy. Mezi televizí Prima a protistranou jde o spor, zda je smlouva vůbec platná. Pozemky s budovami, ze kterých je vila obsluhována, patří Obilnímu lihovaru Kralupy. Jeho právní zástupce Prokop Beneš ČTK řekl, že smlouva mezi jeho klientem a Primou od ní umožňovala odstoupit v případě prodlení splácení nájemného. Splatnost nájemného vypršela podle Beneše 12. září, Obilní lihovar Kralupy od ní odstoupil 3. října. Prima byla vyzvána k opuštění objektů, na což měla od začátku října více než měsíc. Dvořák si ale rozhodně nemyslí, že by Prima jakkoli porušila smlouvu s majitelem pozemku. Velmi nás překvapil extrémní a násilný přístup protistrany, který nic neřeší a jen všechny poškozuje, sdělil Dvořák prostředním Malíkové ČTK.

Reality show VyVolení televize Prima bude pokračovat na Slovensku. Vilu, technické zázemí a studia poskytne Primě slovenská televize JOJ, která vysílá podobný pořad. Soutěžící se do domu slovenských VyVolených přesunou v pondělí a budou s nimi dále obývat stejný prostor. "Jsme velmi rádi, že nám vedení televize JOJ vyšlo vstříc a Diváci se tak mohou těšit na světový unikát, spojení dvou rozběhlých reality show," sdělil ředitel Primy Martin Dvořák v tiskové zprávě. Hra podle Primy bude pokračovat podle původních pravidel.

Antimonopolní úřad zahájí správní řízení se společností Transgas

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájí v pondělí správní řízení se společností RWE Transgas. Podezřívá ji ze zneužití dominantního postavení na trhu s plynem, a to v uplatňování rozdílných podmínek ve smlouvách na koupi a prodej zemního plynu. RWE měla problémy také kvůli cenám plynu. Šéf antimonopolního řadu Pecina se kvůli tomu v srpnu sešel se šéfem Energetického regulačního úřadu Josefem Fiřtem. Případné šetření se týká pouze cen, které firma stanovuje pro velké odběratele, tedy nikoliv domácností, kterým ceny určuje Energetický regulační úřad.

Kraje hospodaří bez dluhů, situace se však může brzy obrátit

Kraje zatím hospodaří bez dluhů, ale během několika málo let se situace může obrátit, vyplývá z ankety krajských zpravodajů ČTK. Největším nebezpečím krajských rozpočtů je paradoxně rostoucí příliv peněz z Evropské unie. Samosprávy se totiž musí podílet na financování téměř každého projektu, na nějž unie přispívá. Pokud EU schválí finanční perspektivu na další léta, ČR získá stovky miliard, a kraje si tak stále častěji budou muset brát bankovní úvěry. Podle expertů se však tato hrozba stane aktuální za dva nebo tři roky. Již nyní ale kraje oslovují bankovní domy, zda by jim nepůjčily peníze, především na obnovu infrastruktury. Například Středočeský kraj nyní nemá dluhy žádné, ale výhledově si bude muset půjčit až několik miliard korun.

Na větší příliv peněz od státu však kraje mohou zřejmě zatím zapomenout. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky by vláda o navýšení finančních prostředků uvažovala pouze tehdy, kdyby krajské samosprávy získaly další pravomoci. Podle ekonoma Davida Marka ze společnosti Patria Finance však riziko nadměrného zadlužení krajů vzniká nejen v souvislosti s potřebou spolufinancování projektů podporovaných Evropskou unií, ale také s přenášením nákladů ze státního rozpočtu či mimorozpočtových fondů na rozpočty krajů. "Asi by bylo vhodné, aby existoval podobný kontrolní mechanismus zadluženosti krajů jako existuje v případě obcí a měst," uvedl. Prostor pro zadlužování však neustále existuje, byť je to podle ekonomů "hra s ohněm". Obavy zatím nemusí mít ani Praha, která dluží zhruba 32 miliard korun. Podle primátorova ekonomického náměstka Petra Hulinského (ČSSD) ale činí dluhová služba města zhruba pět procent. Ministerstvo financí přitom uznává nejvyšší únosný poměr mezi splátkami úvěrů a příjmy obce 30 procent, uvedl.

ČSSD chce, aby šéfem VZP byl sociální demokrat František Svoboda

Sociální demokracie možná navrhne na funkci ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) svého člena a zaměstnance Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Františka Svobodu. V sobotu ho podpořila odborná komise ČSSD. Pokud by sociální demokracie Svobodu prosadila, nahradil by v čele VZP Jiřinu Musílkovou, o jejíž odvolání usilují ministr zdravotnictví David Rath i premiér Jiří Paroubek. Zástupci ODS uvedli, že jeho případné jmenování by potvrdilo, že ve sporech kolem VZP jde sociálním demokratům o mocenské ovládnutí této pojišťovny.

Poslanecká sněmovna by o Svobodovi hlasovala až poté, co by odvolala Musílkovou. To ale zatím není jisté. Rath i Paroubek tlačí na odvolání Musílkové kvůli mnohamiliardovým dluhům VZP. Ve snaze přimět Musílkovou k rezignaci uvalil Rath na VZP nucenou správu a navrhl personální změny ve správní radě VZP. Musílková sama odstoupit nehodlá.

Předseda sněmovny Zaorálek: Musílková čelila trestnímu oznámení kvůli poškození VZP

Ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiřina Musílková čelila trestnímu oznámení kvůli prodeji akcií šperkařské společnosti Preciosa. Prodej z roku 1999 byl prý nevýhodný pro VZP, která akcie vlastnila. Oznámení na Musílkovou podal ministr zdravotnictví David Rath ještě jako prezident České lékařské komory. V pořadu Sedmička televize Nova to uvedl předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek z vládní ČSSD. Trestní oznámení bylo podle něj odloženo, neboť Rath jej podal tři měsíce po uplynutí pětileté promlčecí lhůty. "To je možná smůla," podotkl Zaorálek s tím, že Musílková je členkou dozorčí rady Preciosy, což pokládá za nepochopitelné.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka z opoziční ODS se pozastavil nad tím, proč se vládní ČSSD nepokusila již dříve odvolat Musílkovou, když o jejím propojení s Preciosou musela vědět. Sobotka v úvodu pořadu uvedl, že není důvod pro odvolání Musílkové a členové dozorčí rady VZP za ODS pro ně nebudou hlasovat. Rath podle Sobotky ještě žádné důvody pro odvolání nepředložil, "zatím pouze blafuje".

Evropská komise podle Špidly v prvním roce obstála

Ačkoli Evropská komise v čele s Josém Barrosem má za sebou nesmírně obtížný první rok, obstála v něm podle českého komisaře Vladimíra Špidly se ctí. On sám je přesvědčen, že dokázal počínání komise vtisknout výraznou osobní pečeť. Pozorovatelé a analytici v Bruselu komisi vyčítají v prvním roce nedostatek vize, malou ambici být motorem integrace, řadu omylů včetně nesprávného povýšení konkurenceschopnosti na hlavní cíl snažení. Špidla se však s Barrosovými prioritami plně ztotožňuje, výtky považuje za liché. "Žádná předchozí komise neměla tak těžký začátek," uvedl s poukazem mimo jiné na odmítnutí euroústavy ve Francii a Nizozemsku.Za nejvýraznější osobní přínos považuje Špidla nastolení problematiky demografického stárnutí v EU a změn, které s ním souvisejí.

Evropa musí více naslouchat občanům, řekl v Rakousku Havel

Evropští politici by měli podle Václava Havla více naslouchat občanům a zaměřit se na posilování tradičních společenských hodnot a demokracie místo populistického prosazování nacionálních zájmů. Bývalý československý a český prezident to řekl při debatě v rámci mezinárodního sympózia ve Vídni. Podle něho se Evropa ocitla na křižovatce. Havel zdůraznil, že političtí představitelé nedisponují pouze ústavní formou moci, ale svým vystupováním a chováním na veřejnosti rovněž ovlivňují společenské klima v zemi. Právě z toho důvodu by měli podle spoluzakladatele občanské iniciativy Charta 77 prosazovat dobré věci i v případě, že to nepřinese okamžitý efekt, a v tomto smyslu obhajovat také menšinový zájem.

Vybrané pasáže z Havlova díla Moc bezmocných (1978) a jeho rozpravu s ředitelem vídeňské diplomatické akademie Jiřím Grušou si do Festelského paláce přišlo poslechnout zhruba osm stovek zájemců. Po jejím skončení se někdejší disident a státník, který v pátek obdržel v Hofburgu Rakouský čestný kříž za vědu a umění, dočkal dlouhotrvajícího potlesku.

Policie nebude Ransdorfa stíhat kvůli výroku o táboře v Letech

Poslanec Evropského parlamentu za KSČM Miloslav Ransdorf se podle policie nedopustil výrokem o táboře pro Romy zřízeném za druhé světové války v Letech u Písku trestného činu. Policie nehodlá Ransdorfa obvinit, řekl ČTK zdroj obeznámený s vyšetřováním trestního oznámení, které v květnu podal na europoslance bývalý vládní zmocněnec pro lidská práva a novinář Petr Uhl. Uhlovi vadila Ransdorfova věta, kterou v dubnu argumentoval proti usnesení Evropského parlamentu o Romech, v němž byla Česká republika vyzvána, aby zrušila vepřín stojící v místech bývalého tábora. "Jako historik vím, že se ohledně Letů bezuzdně lže. Žádný skutečný koncentrák tam nikdy nebyl," prohlásil tehdy komunistický europoslanec. Znalci mu dali za pravdu. "V odborném posudku se říká, že nešlo o koncentrační tábor v tom slova smyslu, v jakém ho chápeme," řekl ČTK zdroj.

V trestním oznámení se Uhl opíral o paragraf, podle kterého má být veřejné popírání nebo zpochybňování nacistické a komunistické genocidy potrestáno vězením na šest měsíců až tři roky. Podle historických pramenů přišlo v táboře o život 326 lidí. Romové se již delší dobu snaží o uzavření vepřína, ale zatím neúspěšně. V roce 2000 byl obětem tábora odhalen památník na hřbitově v nedalekých Mirovicích. Po výzvě Evropského parlamentu se diskuse o Letech opět rozvířila. Pro zrušení vepřína je i premiér Jiří Paroubek a zmocněnec vlády pro lidská práva a poslanec Svatopluk Karásek. Snahy sice dosud narážely na velkou finanční náročnost přesunu vepřína, nyní ale vláda v rozpočtu na rok 2006 počítá se sumou na jeho odkoupení.

Eurostat: V Česku a Maďarsku nejsou téměř žádní pracující lidé chudí

V Česku a Maďarsku nejsou téměř žádní pracující lidé chudí, naopak třeba ve Španělsku je takových zaměstnanců sedm procent a v Lucembursku osm procent. Vyplývá to z údajů statistického úřadu EU Eurostat. Ten za chudé považuje ty pracovníky, již pobírají méně než 60 procent platu, na který dosáhne přesně polovina populace. Informoval o tom finanční server Měšec.cz. Ekonomové považují nízká čísla spíše za projev rovnostářství ve společnosti. "Mzdové rozdíly se v ČR postupně prohlubují, přesto zůstávají jedny z nejnižších v Evropě," řekl ČTK analytik Patria Finance David Marek. Důvodem je podle něj dědictví rovnostářského socialismu, udržované štědrým systémem sociálních dávek a rychlým zvyšováním minimální mzdy. "Na jedné straně to eliminuje problém chudoby a udržuje sociální smír, na straně druhé to přináší brzdu hospodářského růstu v podobě demotivace k vyšší ekonomické aktivitě," podotkl.

Analytik PPF Pavel Kohout upozornil na to, že statistika chudoby podle Eurostatu vůbec neměří chudobu, ale hodnotí míru rovnosti příjmů. "V ní je Česko skutečně na světové špičce, dá-li se to tak říci," podotkl. "Kdyby se počítala skutečná chudoba, mohlo by například vyjít, že Švédsko je na tom hůře než Irsko. To by pro vlivné zastánce sociálního státu v řídících orgánech EU bylo prostě nepřijatelné," dodal.

V Česku je nyní čistá průměrná mzda asi 13.700 korun, medián (plat poloviny populace) ale představuje pouze 10.800 Kč. Chudý je podle ukazatele EU tedy každý, jehož čistý měsíční příjem včetně přídavků na děti a dalších sociálních dávek činí 6480 Kč. Minimální mzda je 7185 Kč, čistá mzda bezdětného občana s minimální mzdou činí 5800 Kč, uvedl analytik Měšec.cz Petr Gola. Mzdu nižší než 8000 Kč pobírají v ČR podle Goly jen dvě procenta lidí a za minimální mzdu pracuje asi jedno procento. Ve většině případů občané pracující za minimální mzdu mají děti, takže berou ještě přídavky na děti či příspěvek na bydlení.

Euro: Banky odmítly většinu požadavků ministerstva financí na regulaci trhu

Banky odmítly většinu požadavků ministerstva financí na regulaci bankovního trhu. Napsal to týdeník Euro s odkazem na stanovisko České bankovní asociace (ČBA). Banky podle listu u části požadavků poukázaly na nemožnost jejich zavedení kvůli antimonopolnímu právu. Podle bank stát hodlá regulovat pouze finanční odvětví, a tím ministerstvo podlamuje důvěru v bankovní sektor. Ministerstvo koncem října oznámilo, že chce zlepšit postavení klientů bank mj. úpravami zákonů, které by například měly zakázat účtování poplatků za neuznané reklamace či rušení účtů. Povinně by banky měly přikládat sazebníky ke smlouvám a zákazníci by měli být o případných změnách včas informováni.

Herec Marian Labuda před sobotní havárií nepožil alkohol

Před sobotní havárií na dálnici D1, při níž usmrtil dvě starší ženy, nepožil slovenský herec Marian Labuda alkohol. Míra řidičova zavinění nehody je stále předmětem policejního šetření. "Budou se provádět odborné expertizy a výslechy svědků, vyšetřování může trvat několik týdnů," řekla mluvčí. Nehoda se stala v sobotu dopoledne na 156. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu u Velké Bíteše na Žďársku. Automobil, v němž jely dvě ženy ve věku 51 a 73 let, po smyku na zasněžené a zledovatělé vozovce narazil do středových svodidel. Pasažérky bez zranění vystoupily z auta a zůstaly stát u svodidel. Po několika minutách přijíždějící další auto, které řídil Labuda. Také dostalo smyk, narazilo do žen zadní částí a na místě je usmrtilo.

České mozky a české peníze pomáhají ruskému jadernému výzkumu

České mozky a české peníze využívá už téměř půl století ruský ústav jaderných výzkumů v Dubně, asi 130 kilometrů od Moskvy. Ročně se ve výzkumném středisku, které se zaměřuje na základní studium hmoty, vystřídají až tři desítky vědců, aspirantů a studentů z České republiky. Na dlouhodobějších projektech zde pracuje asi tucet českých odborníků. Česká vláda přispívá každý rok na jejich práci 1,4 milionu dolarů. Podle náměstka ředitele Spojeného ústavu jaderných výzkumů (SÚJV) Cvetana Vylova je to možná málo, ale potenciál českých vědců je pro ústav nedocenitelný. V roce 1956 patřilo tehdejší Československo k jedenácti zemím, které institut založily. V současnosti v něm pracuje 5500 lidí z 18 zemí světa, především bývalých sovětských republik a socialistických satelitů. Ústav je ve světě uznávaný především kvůli ojedinělému vybavení laboratoří, ve kterých se vědcům podařilo objevit několik nových chemických prvků.

Vietnamská rodina hostila českou svým národním jídlem

Tradiční a sváteční vietnamský pokrm - nadívané vepřové závitky a krevety s nudlemi - připravila na oběd manželka Phan Van Daa. Čekali totiž vzácnou návštěvu. V projektu Rodina odvedle k nim do bytu v Ostravě-Zábřehu na oběd přišla rodina Jana Faita z Ostravy. "Měla jsem trochu zábrany a strach, že budeme muset jíst kočky nebo pejsky. Takové informace jsem měla z televize," přiznala ČTK Lucie Foitová. Nakonec si ale všichni pochutnali na tom nejlepším, co podle hostitele vietnamská kuchyně nabízí. Do projektu, v jehož prvním kole rodiny cizinců navštěvovaly české hostitele a letos se role obrátily, přihlásila Faitovy hlava rodiny. "Jsme v Ostravě také cizinci, protože jsme se sem přestěhovali ze Šumperka. Nemáme tady moc přátel. Jen v Moravskoslezském kraji se v neděli setkalo šest rodin cizinců. Kromě vietnamských to byly i ukrajinské a čečenské.

Účastníci bitvy u Slavkova měli v areálu o víkendu generálku

Generální zkoušku před velkolepou rekonstrukcí Bitvy tří císařů absolvovalo o víkendu asi 250 jejích účastníků z Česka. Procházeli si po jednotlivých krocích scénář, který má představit celý děj původně téměř celodenního vojenského střetu za 1,5 hodiny. Terén si také vyzkoušela desítka koní; při akci jich bude dvacetkrát více, řekl ČTK Miroslav Jandora z pořádajícího sdružení Austerlitz 2005. České jednotky nadšenců vojenské historie budou podle něj páteří celé bitvy, k nim se pak postupně přidají zahraniční účastníci. Zkouška byla i poslední příležitostí k secvičení akce, protože od pondělka vypuknou v mnohých obcích různá vzpomínková setkání, a to i za účasti vojáků v historických uniformách. V pátek bude premiéra opery Vojna a mír a v sobotu vydá centrální banka pamětní stříbrnou minci, připomněl Jandora chystané akce.

Bitva se odehraje na pětačtyřicetihektarové ploše slavkovského bojiště, kde postupně vyrůstají tři obří tribuny, kulisy a malé vesnice. K sezení je připraveno 4500 míst, ale většina je již zadána. Na stání je zajištěna kapacita pro dalších 25.000 diváků. Rekonstrukce bitvy se uskuteční 3. prosince. Do bojových ukázek se zapojí v uniformách až 3500 členů napoleonských klubů z 23 zemí světa, což akci řadí k největším na světě.

Bitva u Slavkova se odehrála 2. prosince 1805. Střetly se v ní armáda francouzského císaře Napoleona se šiky ruského cara Alexandra I. a rakouského císaře Františka I. Vítězně z bitvy vyšel Napoleon, ale počet obětí byl velký. Francouzi zaznamenali na 1500 padlých, Rusové a Rakušané pak na 15.000.

Atletem roku se počtvrté za sebou stal desetibojař Šebrle

Už čtyři roky kraluje české atletice desetibojař Roman Šebrle. Vicemistr světa z Helsinek vyhrál podle očekávání anketu novinářů, funkcionářů a trenérů o Atleta roku, jejíž výsledky byly dnes vyhlášeny na galavečeru v Praze. Druhá skončila diskařka Věra Cechlová-Pospíšilová, třetí je výškař Jaroslav Bába.

Světový rekordman a olympijský šampion Šebrle, který letos vedle zisku stříbra z MS vyhrál i halové mistrovství Evropy a vícebojařskou Grand Prix, dostal za vítězství stejně jako další dva "medailisté" cihličku ze čtyřiadvacetikarátového zlata o hmotnosti jedné trojské unce (31,104 gramu). Ostatní v desítce dostali dvacet gramů zlata.

Enge dojel v Sepangu pro nejlepší český výsledek v A1 Grand Prix

Třetí místo v hlavním závodu vybojoval Tomáš Enge v pátém pokračování automobilové série A1 Grand Prix a postaral se o nejlepší výsledek České republiky v tomto novém šampionátu. Zdvojnásobil tak zisk českého týmu, který se s 16 body posunul na dvanácté místo průběžného pořadí.

Freestyloví šílenci si podmanili Prahu

Cirkus okřídlených motorek si opět podmanil Prahu. Téměř vyprodaná Sazka Arena byla o víkendu již podruhé svědkem neuvěřitelných vylomenin a kousků v podání předních světových freestylových šílenců. Salta a další složité a řadě běžných motocyklistů nepochopitelné triky předvádělo patnáct jezdců bez pudu sebezáchovy, mezi nimiž byl i jeden z nejlepších světových představitelů tohoto adrenalinového sportu Američan Nate Adams. Stejně jako před rokem, kdy si libeňskou arénu podmanil Petr Kuchař, se dnes možná největších ovací dostalo českému jezdci. Tentokrát směřovaly k teprve čtrnáctiletému Petru Pilátovi, který jako pravděpodobně nejmladší freestylista na světě předvedl backflip neboli salto vzad. Před rokem přitom Pilát ležel na jednotce intenzivní péče s řadou vážných zranění po těžkém pádu při exhibici. Po patnácti měsících byl ale žák základní školy zpět za řidítky motorky, navíc silnější a pod dohledem svého otce a trenéra Kuchaře zvládl hlavně psychicky náročný skok.

České lyžařky doběhly ve štafetě osmé, vyhrály Norky

Osmé místo obsadily české běžkyně na lyžích v úvodní štafetě Světového poháru v Beitostölenu. Závod na 4x5 kilometrů s přehledem vyhrály domácí Norky, které dovedla do cíle vedoucí žena seriálu Marit Björgenová s náskokem devíti sekund před druhým Německem. Pro české kvarteto nezačal závod příliš dobře. Helena Erbenová i Kamila Rajdlová předávaly štafetu na předposledním patnáctém místě. Po druhém úseku ztrácely české reprezentantky na vedoucí Rusky půldruhé minuty, Norky byly sedmé s mankem necelých deseti sekund. Na třetí pětce Kateřina Neumannová posunula českou štafetu na osmé místo a snížila odstup na vedoucí tým na minutu a 17 sekund.

Až do samého závěru bojovali čeští lyžaři o stupně vítězů ve štafetě Světového poháru v norském Beitostölenu. Nakonec obsadilo kvarteto Martin Koukal, Lukáš Bauer, Jiří Magál a Dušan Kožíšek sedmé místo se ztrátou osmi sekund na vítězné Německo, které narušilo nadvládu domácích reprezentantů.

Počasí

Bude oblačno, teploty minus 1 až plus 3 stupně Celsia.