Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Prezident Klaus v pátek jmenuje Davida Ratha ministrem zdravotnictví

Prezident Václav Klaus tento pátek jmenuje Davida Ratha novým ministrem zdravotnictví. Klaus dosud Ratha odmítal uvést do vládní funkce kvůli tomu, že kandidát na ministra současně stojí v čele České lékařské komory. Souběh obou funkcí prezident považoval za nepřípustný střet zájmů. Rath nakonec tento týden oznámil, že se ve středu vzdá vedení komory. Ministerstvo zdravotnictví po odvolané Miladě Emmerové dosud vedl vicepremiér Zdeněk Škromach, fakticky jej však řídil Rath jako první náměstek.

"Pozdě, ale přece," reagoval na oznámení Hradu premiér Jiří Paroubek, který se kvůli osobě nového ministra zdravotnictví dostal s prezidentem do dalšího ze vzájemných konfliktů. Novinářům řekl, že Klausovo rozhodnutí mohlo padnout daleko dříve - například začátkem minulého týdne, kdy se Rath v čestném prohlášení zavázal, že vzápětí po jmenování ukončí veškeré činnosti neslučitelné s ministerskou funkcí. "Ztratili jsme několik dní. My jsme tu věc řešili rozumným a pragmatickým způsobem, že byl praktickým vedením resortu okamžitě pověřen pan doktor Rath ... Pro mě je to ukončená epizoda," prohlásil Paroubek.

Rath nepředpokládá v chodu úřadu zásadní změny. Jen se po jeho jmenování zjednoduší administrativa, protože dosud musel řadu dokumentů podepisovat Škromach. "Z tohoto pohledu to bude šikovnější pro chod úřadu," uvedl. "Vítáme jmenování a děkujeme panu prezidentu Klausovi, že po zbytečných průtazích bude splněna povinnost, která vyplývá z ústavy," řekla ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Kocová.

Premiér navrhl Ratha do ministerského křesla již dvakrát. V pondělí pak na Hrad poslal žádost, aby prezident pověřil řízením ministerstva jeho samého. Den poté prezidentská kancelář oznámila, že prezident o jmenování ministra rozhodne až poté, co se vyjasní, kdo je na ministra vlastně nominován - zda Rath, nebo Paroubek. "Mě to nepřekvapilo, mě to docela příjemně pobavilo," reagoval ve středu Rath. Trvá na tom, že postupoval podle rad ústavních právníků. "Za to, že má prezident trochu svéráznější výklad ústavy, já nemohu," dodal. Premiér ve středu Klausovi oznámil, že bere zpět svůj návrh, aby prezident pověřil řízením resortu jeho, a už potřetí navrhl za ministra Ratha. "Prezident republiky vzal tuto žádost na vědomí a rozhodl se, že v pátek 4. listopadu 2005 jmenuje doktora Ratha ministrem zdravotnictví," uvedl mluvčí Hradu Petr Hájek. Rath již dříve ČTK řekl, že když se stane ministrem, hodlá vyměnit řadu vedoucích pracovníků na ministerstvu. Svá místa dali ještě před odvoláním Emmerové k dispozici všichni ministerští náměstci, Rath počítá s odchodem většiny z nich.

Paroubek nevyloučil, že by Rath mohl kandidovat za ČSSD

Premiér a volební lídr ČSSD Jiří Paroubek nevyloučil, že by se budoucí ministr zdravotnictví David Rath mohl objevit na kandidátce nejsilnější vládní strany. Předseda vlády ve středu řekl, že chce s Rathem dlouhodobě spolupracovat a jednání mohou vyústit třeba i v jeho kandidaturu za sociální demokracii. Nestraník Rath, který byl začátkem 90. let členem ODS, se zatím nerozhodl o svém případném politickém angažmá. Konstatoval jen, že po odchodu z čela České lékařské komory má větší "manévrovací prostor". "Tedy nejsem tak úzce vázán tím být apolitickou osobou. Ale zda vstoupím aktivně do předvolebního zápasu, nemám vůbec jasno," řekl Rath novinářům. Dodal, že žádnou nabídku, aby kandidoval za ČSSD, zatím nedostal.

Paroubek považuje Ratha za jednu z osobností, které zapadají do jeho představy příští menšinové vlády ČSSD s podporou nezávislých osobností. Zatím ale oba jednali výlučně o pracovních věcech - v otázce řešení problémů zdravotnictví si prý velmi rozumějí. "No ale já nevylučuji, že se naše kroky budou v budoucnu sbíhat, že můžeme uvažovat o lecčems, i třeba s účastí pana doktora Ratha na nějaké kandidátce," řekl premiér s tím, že je to věc dalšího jednání. "Příští vláda, kterou povedu, menšinová vláda sociální demokracie, bude vláda talentů. Určitě budu hledat další talentované lidi, kteří budou schopni dobrým způsobem řídit své resorty," uzavřel ministerský předseda.

Čeští diplomaté předali oficiální ostrý protest Kubě kvůli svátku

České ministerstvo zahraničí oficiálně protestovalo proti tomu, jakým způsobem kubánské úřady 28. října zabraňovaly v Havaně konání oslav českého státního svátku. Čeští diplomaté do Černínského paláce povolali kubánskou chargé d'affaires Aymée Hernándezovou Quesadaovou a předali jí diplomatickou nótu s vyjádřením ostrého protestu, sdělilo ministerstvo ČTK. Recepci na počest státního svátku, kterou české velvyslanectví chtělo pořádat v luxusním hotelu, kubánské úřady zakázaly s tím, že to je "kontrarevoluční akce". Přemístěna proto byla do rezidence českého chargé d'affaires Petra Stieglera. "Byl jsem ve 14:30 hodin vedením hotelu informován, že hotel nemůže být místem kontrarevolučních aktivit," řekl podle AFP český diplomat na Kubě.

Tamním úřadům vadilo, že se oslavy mají účastnit členky sdružení Dámy v bílém, tedy manželek a blízkých kubánských politických vězňů. Česká republika podle dřívějších informací obvykle zve na oslavy státních svátků přestavitele kubánské vlády i "civilizované společnosti", mezi nimi i disidenty. Kubánští představitelé ale pozvání tohoto typu systematicky bojkotují.

Česko-kubánské vztahy jsou dlouhodobě napjaté, proto obě země mají diplomatické zastoupení na nižší úrovni chargé d'affaires. Česká republika je velkým kritikem kubánského vůdce Fidela Castra a jeho totalitního režimu, v minulosti prosadila rezoluce OSN kritizující Havanu. Podpoře se v Česku těší kubánští disidenti a další obránci lidských práv. V Evropské unii proti Castrovi vystupují čeští představitelé razantněji než jiní členové, kteří se snaží o smířlivější postup. Castro v minulosti označil Českou republiku za "loutku" Spojených států. Kubánský ministr zahraničí Felipe Pérez Roque loni na zasedání Komise OSN pro lidská práva v Ženevě označil Česko za "opovrženíhodného lokaje USA" a "šplhouna Washingtonu". V květnu Kuba vyhostila českého senátora Karla Schwarzenberga, který přiletěl do Havany na schůzku organizovanou kubánskými disidenty.

Česko vyšle k mezinárodnímu tribunálu ICTY čtyři vězeňské dozorce

Čtyři příslušníci české vězeňské služby by měli působit ve vazební věznici OSN v Haagu, která slouží Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY). Příslušnou smlouvu mezi Českou republikou a OSN ve středu schválila vláda. S dokumentem ještě musí souhlasit parlament. Ministerstvo spravedlnosti odhadlo, že ho vyslání čtyř dozorců bude ročně stát 7,6 milionu korun. To je dvojnásobek částky, kterou Česká republika každý rok obdrží od ICTY jako smluvní příjem. Projekt je však podle úřadu Pavla Němce v zahraničněpolitickém zájmu České republiky. "Smlouva bude mít nepochybně pozitivní dopad na posílení mezinárodní prestiže České republiky jako státu aktivně se podílejícího na činnosti OSN v jedné z nejzávažnějších oblastí jejího působení," sdělil mluvčí ministerstva Petr Dimun. Dozorci se budou muset zavázat, že po dobu svého působení u trestního tribunálu nebudou přijímat pokyny české vlády.

Představitelé ICTY požádali Česko o personální výpomoc v květnu 2002, a to kvůli nedostatku pracovníků po avizovaném ukončení působení dánských dozorců. Složení pracovníků haagské vazební věznice má být podle zástupců mezinárodního tribunálu národnostně různorodější. ICTY se navíc snaží získat pracovníky ze zemí, které mají bližší jazykovou vazbu na osoby ve vazební věznici pocházející z oblasti bývalé Jugoslávie. "V současné době působí v silách vazební věznice na základě smluv o zapůjčení personálu zástupci Nizozemí, Rakouska a Dánska," upřesnil Dimun. ICTY má trestat lidi obviněné z odpovědnosti za vážná porušení mezinárodního humanitárního práva spáchaná na území bývalé Jugoslávie od roku 1991. Všechny případy, včetně odvolacích procesů, by měl tribunál vyřešit do konce roku 2010, kdy má ukončit svoji činnost.

Německá velká koalice se dohodla na památníku vyhnanců

Pracovní skupina při nynějších přípravných jednáních o vytvoření velké koalice stran SPD a CDU/CSU v Německu se údajně dohodla na tom, aby byl v Berlíně zřízen památník, připomínající utrpení Němců vysídlených po válce ze zemí střední a východní Evropy. Oznamuje to ve svém čtvrtečním vydání list Die Welt, o jehož článku s předstihem informuje agentura DPA. Závěrečný dokument této pracovní skupiny pro otázky kultury prý sice nehovoří přímo o Centru proti vyhánění, jehož zřízení požadují organizace odsunutých Němců, ale uvádí, že strany usilují v Berlíně o "znamení" usmíření, které by připomínalo "bezpráví spáchané na vyhnancích" a vyhánění trvale odsuzovalo.

Ze zprávy tak není zcela jasné, jaký záměr se prosadil. Střechová organizace odsunutých - Svaz vyhnanců - stále požaduje, aby centrum bylo zřízeno v Berlíně a zaměřilo se především na osudy odsunutých Němců; na vybudování střediska pak žádá přidělení prostředků ze státního rozpočtu. Dosavadní německá vláda SPD a Zelených toto centrum se sídlem v Berlíně odmítala a místo toho se vyslovovala pro nějaký celoevropský projekt, který by se věnoval všem případům vyhánění v historii kontinentu. Centrum proti vyháněním podle představ Svazu vyhnanců rozhodně odmítá Polsko i Česká republika, kriticky se k němu stavějí i další evropské země.

Ministr Zgarba chce kvůli spekulaci s pozemky prosadit obměnu prezidia Pozemkového fondu

Ministr zemědělství Petr Zgarba chce kvůli spekulaci s pozemky prosadit výměnu některých členů prezidia Pozemkového fondu. Protože orgán volí Poslanecká sněmovna, bude obměna předmětem koaličního jednání, řekl Zgarba novinářům. Pozemkový fond podle informací médií umožnil spekulantům získat lukrativní pozemky v okolí Prahy, na nichž obchodníci mohou vydělat přes dvě miliardy korun, ale i na dalších místech republiky. Celkem jde o 600 hektarů. Ministr Zgarba, který fondu předsedá, převodu pozemků nezabránil. Za neetické a hájící zájmy lobbystických skupin považuje rozhodování prezidia Pozemkového fondu Agrární komora. Vadí jí spekulace s restitučními nároky a požaduje návrat restitučního procesu k původnímu účelu, tedy napravení minulých křivd. Prezidium Pozemkového fondu vzhledem k blížícímu se termínu restituční tečky letos v červnu rozhodlo, že s ohledem na nedostatek pozemků v Praze a jiných velkých městech má být všem, kteří se soudně domáhají určitého pozemku, žalovaný pozemek převeden. Usnesení platilo pouhý měsíc, právě kvůli obavám ze spekulací bylo zrušeno 1. července. Zgarba byl podle svých slov proti tomuto tzv. zvláštnímu režimu a zastavil ho prý hned jak to bylo možné. V listopadu by měla poslanecká sněmovna hlasovat o návrhu, podle nějž budou mít absolutní přednost převodu pozemků pouze původní restituenti a jejich potomci. Další zájemci včetně těch, kdo skupují restituční nároky, budou muset o lukrativní půdu soutěžit v dražbách. "Jestli si pan ministr myslí, že tuto situaci vyřeší výměnou některých členů prezidia podle politické příslušnosti, tak má na to právo, ale měl by se zamyslet sám nad sebou," řekl ČTK člen vrcholného orgánu Pozemkového fondu Martin Kocourek z ODS. Pozemkový fond evidoval od počátku své činnosti nevypořádané restituční nároky v hodnotě 7,3 miliardy korun. Z toho objemu bylo vypořádáno 5,3 miliardy a zbývá vyřešit nároky za dvě miliardy. Toto číslo reprezentuje asi 90.000 dosud nevypořádaných oprávněných osob. Jde ze tří čtvrtin o osoby s postoupenými nároky, tedy ne ty, jimž se přímo stala majetková křivda.

Ministerstvo financí požádalo o prošetření internetového sázení

Ministerstvo financí požádalo Nejvyšší státní zastupitelství o prověření, zda se provozovatelé nepovolených internetových hazardních her nedopouštějí trestného činu. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva Marek Zeman. Ministerstvo financí také uložilo finančním ředitelstvím, aby prověřila činnost provozovatelů internetových her a aby finanční úřady zvážily uložení pokut. "Naším cílem není někoho zbytečně sankcionovat, ale ochránit společnost před nežádoucími vlivy nekontrolovaných hazardních her na internetu," uvedl vedoucí Úřadu státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi Pavel Němec. "Loterie a jiné podobné hry je možno provozovat jen na základě povolení. Kdo provozuje hry bez povolení, musí počítat s tím, že bude podle zákona sankcionován," dodal. Základním problémem internetového hazardu zůstává anonymita hráčů a nemožnost kontroly zákazu hraní u osob mladších 18 let, uvedlo ministerstvo financí. Osoby mladší 18 let nemohou a nesmějí hazardní hry hrát. Pokud někdo provozuje herní systém, který navíc neobsahuje dostatečná opatření ke kontrole tohoto zákazu, jedná podle ministerstva financí v rozporu s povolením a se zákonem.

Zábrany proti povodni jsou v centrální části Prahy skoro hotovy

Zábrany proti povodni jsou v centrální části Prahy podél Vltavy v podstatě hotovy. Stejně katastrofálním záplavám, jako město postihly v srpnu 2002, by měly odolat oblasti od Modřan po Libeň a od Smíchova po Stromovku. Zbývá ještě postavit hrazení na jihu Prahy a v Troji. Ve středu magistrát převzal zábrany, které ochrání Holešovice a Stromovku. "Povodňová ochrana celé Prahy s výjimkou Zbraslavi, Chuchle, Radotína a Troji je hotova s výjimkou posledních sto metrů u holešovického nádraží," řekl novinářům primátorův náměstek Jan Bürgermeister. Závěrečný úsek u nádraží bude dokončen zhruba do měsíce, dodal.

Švarc: Čepro má nevýhodné smlouvy, na jedné prodělalo 300 mil. Kč

Státní podnik Čepro má z doby minulého vedení uzavřeny nevýhodné obchodní smlouvy, které firmu finančně poškozují více než soudní spory o pohledávky za téměř šest miliard korun. Například s německou firmou Marimpex uzavřelo Čepro smlouvu, která je platná do roku 2008 a kvůli níž jen loni a letos prodělalo 300 milionů korun. Současné vedení se ji proto snaží změnit. V rozhovoru pro ČTK to řekl generální ředitel Čepra Pavel Švarc. Dalších 500 milionů korun jsou otevřené pohledávky vůči deseti tuzemským firmám, u kterých není jisté, že zaplatí. Smlouvy uzavřelo rovněž bývalé vedení Čepra v čele s Tomášem Kadlecem. "Chceme s těmito firmami pokračovat ve spolupráci za podmínek, kdy budou naše pohledávky zajištěny," uvedl Švarc.

Kvůli nevýhodným smlouvám již současné vedení Čepra podalo trestní oznámení na bývalého obchodního ředitele Alexandra Houšku. Letos na jaře podepsal spolu s Kadlecem smlouvu, která Čepru způsobila škodu 30 milionů korun. Kadlec ale tvrdí, že důvodem špatné finanční situace Čepra jsou soudní spory o pohledávky spojené s firmou Bena. Právě kvůli špatné finanční situaci Čepra v letošním roce byl Kadlec odvolán a na jeho místo premiér Jiří Paroubek navrhl Švarce.

Pacienti se možná brzy začnou objednávat k lékaři přes internet

Pacienti se možná již v brzké době začnou na nejrůznější vyšetření k lékařům běžně objednávat přes internet. Systémy, které propojí ordinace s nemocnými, připravuje několik firem. Internetové objednávání by mělo ušetřit čas nemocných i zdravotnického personálu. "Papírováním a telefonováním se ztratí čas, který by se mohl věnovat pacientovi. Mnozí přijdou k lékaři a jsou ztraceni. Dostanou do ruky štos žádanek a nevědí, kam jít," řekl novinářům při představování jednoho z objednacích systémů přednosta kliniky zobrazovacích metod brněnské nemocnice u svaté Anny Petr Krupa. Připomněl, že objednací lhůty u některých vyšetření trvají měsíce. Když se náhodou uvolní místo a prohlídka je možná dřív, pacienti se to ani nedozvědí, dodal lékař.

Při internetovém objednávání by si mohl člověk vyhledat příslušné vyšetření a lékaře ve svém okolí. Okamžitě by viděl, které termíny jsou volné, a mohl by se na ně přihlásit. Zpětně by pak dostal potvrzení na svůj mobilní telefon či mail, že o něm lékař ví a s jeho návštěvou počítá. Objednávání za lidi, kteří nemají přístup k internetu, by mohla udělat zdravotní sestra či speciální agentura, míní Krupa. Objednávání přes internet by podle přednosty kliniky mohlo fungovat i uvnitř nemocnic. Pacienta by zdravotníci odeslali na jednotlivá oddělení k vyšetřením podle volných míst v počítači.

Spor o Lucernu nekončí, konkurzní správce však myslí na smír

Soudní spor švagrové bývalého prezidenta Václava Havla Dagmar Havlové o polovinu pražského paláce Lucerna zřejmě hned tak neskončí. Soudkyně Kateřina Hrudková po středečním druhém stání termín příštího jednání nestanovila, soud odročila na neurčito. Pravděpodobně totiž bude muset nechat vyhotovit další znalecký posudek, který by určil, jaká byla při prodeji půlky paláce jeho tržní hodnota. Znalec, který byl ve středu vyslechnut, nevnesl do sporu o ceně jasno. Žádná ze stran s jeho závěry nesouhlasila. Účastníci sporu posudek odmítli, je prý neurčitý.

K dalšímu líčení však také vůbec nemusí dojít, správce konkurzní podstaty společnosti Chemapol Reality (C.H.R.), který zatím odmítá vyjmout polovinu Lucerny z majetku konkurzu, se rozhodl iniciovat mimosoudní jednání s návrhem na smír. "Myslím si, že to není v zájmu žádné strany ani v zájmu Lucerny, aby spor pokračoval i nadále," podotkl konkurzní správce Pavel Plch.

K prvnímu mimosoudnímu jednání došlo ihned po skončení líčení, ovšem bez konkrétních výsledků. "Bude muset dojít zřejmě k více schůzkám. My budeme navrhovat určitou finanční kompenzaci za to, že bychom vyjmuli Lucernu z konkurzní podstaty," upřesnil Plch. Stále však podle něj platí, že Havlová koupila polovinu Lucerny od C.H.R. pod cenou a způsob prodeje byl pro úpadce i věřitele této společnosti nevýhodný. "My se nebráníme schůzce, je dobré si pohovořit, ale musí to být výhodné pro obě strany. Jsem však zatím velmi spokojen s postupem důkazního řízení u soudu. I metodicky vadně provedený znalecký posudek dal za pravdu naší pozici," uvedl advokát Havlové Jan Kalvoda.

Švagrová bývalého prezidenta Václava Havla Dagmar v žalobě u soudu žádá vyjmout polovinu paláce Lucerna z majetku konkurzu, který byl vyhlášen na společnost Chemapol Reality, v jejímž čele stál podnikatel Václav Junek. Právě Junkova firma v roce 1997 odkoupila od exprezidenta polovinu Lucerny za 200 milionů korun a o dva roky později ji prodala Havlové za 145 milionů. Podle Plcha je však sleva 55 milionů nepochopitelná, navíc tuto půlku paláce zahrnul do konkurzní podstaty. Právě za to ho a také druhého správce konkurzu Jaromíra Henyše Havlová zažalovala.

Kulturní a jedinečnou památku Lucernu získali bratři Václav a Ivan Havlové v roce 1992 v restituci. Ivan svou polovinu daroval manželce Dagmar, která pak chtěla odkoupit druhou část od švagra. Prezident ji však prodal Junkovu Chemapolu a až v roce 1999 se druhá půle dostala do rukou Havlové. Majitelka paláce vidí možné mimosoudní vyrovnání skepticky. "Smír navrhli konkurzní správci. Mně bylo od počátku jasné, že jim jde o peníze do jejich vlastní kapsy. Nyní již vyčerpali to, co v konkurzní podstatě bylo. Uvidíme, s jakým návrhem přijdou. Ráda bych dosáhla spravedlnosti, protože od počátku je tento soudní spor nesmysl. Toto věčné přetahování poškozuje Lucernu i mě osobně," řekla ČTK Havlová, která tak stále nemůže realizovat svůj plán na rozsáhlou rekonstrukci pomalu chátrající památky. "Je to škoda," dodala.

Do klubových kin přichází film Jana Němce o malířce Toyen

Surrealistické malířce Marii Čermínové - Toyen věnoval svůj film režisér Jan Němec. Natočil ho podle scénáře Terezy Brdečkové, na jehož přípravě se také podílel. Snímek trvá 63 minut, je většinou bez zvuku a hudby. "Ještě mokrou kopii představíme symbolicky na Dušičky a tehdy ji vlastně uvidím poprvé i já," řekl v polovině října novinářům Němec, který na projektu pracoval do poslední chvíle. Zdůraznil, že toto dílo s podtituly Ticho a tma a Střípky snů surrealistické malířky považuje ve své tvorbě po Démantech noci za nejvýznamnější.

Do rolí Toyen a dalšího předního evropského surrealisty Jindřicha Heislera Němec obsadil Zuzanu Stivínovou a Jana Budaře. Má ale za to, že si jejich příznivci příliš na své nepřijdou, neboť snímek je bez dialogů a záběry s herci se na plátně často objevují ve dvojexpozicích. "Vím, že lidé od herců obvykle chtějí víc," dodal. Do snímku však zařadil autentické záběry ze soudního líčení s historikem, kritikem a estetikem Závišem Kalandrou. Patřil k přátelům Toyen a byl popraven v roce 1950 v procesu s Miladou Horákovou. Pouze tato část bude se zvukem.

"Můj vztah k surrealismu není vyhraněný, chápu ho jako jedno z období výtvarného umění," uvedl Němec. Hudba podle něj k surrealistům nikdy příliš nepatřila. Proto ji jako doprovod odmítl. Ač je snímek založen na historických faktech a konkrétních uměleckých dílech, nebude prý životopisným příběhem či dokumentem o tomto období a jeho umění. Má existovat nezávisle jako originální umělecké dílo s vlastním světem a poetikou. Časem vyjde i DVD se spoustou bonusů a kniha se scénářem, ilustracemi Toyen a snímky z filmu.

Do Turína pojedu i jako náhradník, řekl gólman Hašek

Na své čtvrté olympijské hry by jel Dominik Hašek i v roli náhradníka. Čtyřicetiletý český hokejový brankář, jehož jméno nechybí v širší nominaci 66 hráčů trenéra Aloise Hadamczika, to řekl listu Ottawa Sun. Hrdina olympijských her v Naganu 1998, který v dresu Senators načal svou čtrnáctou sezonu v NHL, prý právě o své případné roli v národním mužstvu s koučem nedávno mluvil. "Byl to dobrý rozhovor, začal jsem se tam těšit," prohlásil Hašek, jenž se v reprezentačním dresu představil naposledy na hrách v Salt Lake City, kde obhájci prvenství vypadli ve čtvrtfinále s Ruskem.

Počasí

Podle předpovědi meteorologů má být ve čtvrtek oblačno až zataženo, v Čechách s deštěm. Během dne se bude oblačnost od západu protrhávat. Nejvyšší teploty vystoupí na 10 až 14 stupňů.