Zprávy

Prezidentův projev rozdělil politiky, Paroubek ho kritizoval

Páteční projev prezidenta Václava Klause k výročí vzniku Československa rozdělil politickou scénu. Zatímco podle premiéra Jiřího Paroubka z Klausova projevu prosvítaly prezidentovy "bezprostřední politické zájmy", místopředseda ODS Ivan Langer soudí, že to byla brilantní řeč. Třeba při nepřímém popisu vztahu s EU podle Paroubka Klaus "nevycházel z většinových představ našeho národa". Langer si ale myslí, že prezident dokázal v projevu vhodně propojit minulost, přítomnost a budoucnost. "Jeden z nejlepších, jaký jsem od něj kdy slyšel," zhodnotil Langer Klausův projev v rozhovoru s ČTK. Naopak předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik soudí, že z prezidentova projevu bylo příliš znát, že byl léta šéfem ODS. "Docela hezký předvolební projev," poznamenal Kováčik. Předseda lidovců Miroslav Kalousek uvedl, že projev byl vyvážený. Nesouhlasí ale s prezidentovými obavami z integrace EU. "Ale to je věc názoru, jinak ten projev byl podle mě vyvážený," řekl ČTK šéf KDU-ČSL. Politolog Bohumil Doležal soudí, že Klaus v kritice EU hystericky přehání.

Prezident v pátek varoval před omezováním lidské svobody státní mocí a byrokracií a dal najevo, že tendence k takovému vývoji vidí v ČR i v Evropě. "Za prospěšný proto nemohu považovat soudobý domácí i evropský trend směřující k stále většímu dirigismu, regulacím, příkazům a zákazům," řekl mimo jiné. Klaus se dlouhodobě netají tím, že k některým aspektům nynější podoby a tempa evropské integrace má výhrady. Je znám jako odpůrce příliš těsné integrace EU a představ o federální Evropě. Na tuzemské politické scéně se v uplynulých týdnech několikrát dostal do sporu se sociálnědemokratickým premiérem.

Paroubek prohlásil, že Klaus v poslední době "mnohokrát prokázal, že lidi chce spíš rozdělovat, než aby je spojoval". Prezidentovy obavy z ohrožení lidské svobody považuje premiér za silně přehnané. Víc prý nechce o Klausově projevu hovořit, aby si ho lidé nezačali víc číst. Langer naopak míní, že prezident dokázal ve své řeči spojit výročí státnosti s aktuálními problémy země. S Klausovým varováním před směřováním k dirigismu, regulacím a zákazům místopředseda ODS naprosto souhlasí. Politolog Rudolf Kučera si ale nemyslí, že v EU lze nyní pozorovat nějaký mimořádný trend směrem k dirigismu a zákazům. Například v referendech o euroústavě podle něj občané některých zemí jasně ukázali, že se nebojí říct své názory.

Prezident v minulosti opakovaně kritizoval také některé nevládní organizace, které podle něj chtějí mluvit do života lidí, aniž k tomu měly mandát z voleb. Toto téma otevřel i v pátečním projevu. "Naše republika musí být svobodným prostorem pro důsledné uplatňování občanského principu, v němž demokracie nedegeneruje v postdemokracii a v němž se republika svobodných občanů nerozkládá pod náporem různých účelových seskupení, usilujících - pod maskou vznešených frází a bez demokratické legitimace - o politickou moc," řekl. Politolog Doležal tuto část Klausovy řeči vnímá tak, že si neodpustil "kopanec" do exprezidenta Václava Havla, který na Hradě projev poslouchal a který je považován naopak za přímluvce různých občanských organizací. "Co ten člověk (Klaus) ještě chce? Už tam sedí v jeho křesle, těší se popularitě u veřejnosti a ještě má zapotřebí se na něj (na Havla) vytahovat," uvedl Doležal.

Prezident v pátek udělil při příležitosti výročí 23 vyznamenání. "Je to vždycky složité, je to věc názoru. Já bych měl trošku jiný (názor) než pan prezident, ale myslím si, že to se dá napravit zase příště," řekl Paroubek na dotaz, co říká tomu, že mezi vyznamenanými nebyl příslušník domácího odboje.

Oslava státního svátku ČR v Havaně označena za "kontrarevoluční aktivitu"

Recepce organizovaná u příležitosti 87. výročí vzniku samostatného československého státu, která se měla konat v pátek v luxusním hotelu v Havaně, byla zakázána. Místní úřady ji totiž kvůli účasti členek sdružení Dámy v bílém, tedy manželek a blízkých kubánských politických vězňů, označily za "kontrarevoluční akci". Informovala o tom agentura AFP.

Hosté, kteří se dostavili v pátek večer do luxusního španělsko-kubánského hotelu, byli u vchodu informováni, že recepce byla zrušena a přemístěna do rezidence českého velvyslance Petra Stieglera. "Byl jsem ve 14:30 hodin vedením hotelu informován, že hotel nemůže být místem kontrarevolučních aktivit," řekl podle AFP velvyslanec. Improvizované recepce v jeho rezidenci se zúčastnila řada velvyslanců evropských zemí. Byla mezi nimi i dvacítka "dam v bílém", jak jsou nazývány ženy vězněných kubánských disidentů, protože se na veřejnosti často objevují v bílých šatech, tedy v barvě naděje. Česká republika obvykle zve přestavitele kubánské vlády i "civilizované společnosti", mezi nimi i disidenty, na oslavy státních svátků. Kubánští představitelé ale pozvání tohoto typu systematicky bojkotují.

Socialistické Československo bývalo jedním z hlavních spojenců Kuby, po jeho rozpadu začala Česká republika otevřeně kritizovat Castrův režim a mezi oběma zeměmi nyní panuje napětí, poznamenala AFP. V rámci EU česká diplomacie vystupuje proti smířlivým postojům některých evropských zemí k diktátorskému režimu na Kubě. Česku se v minulosti rovněž podařilo prosadit v OSN rezoluce poukazující na nedodržování lidských práv na Kubě.

Paroubek: Spolupráce s ODS bude jen na bázi sociálního státu

Velká koalice ČSSD s ODS je po volbách podle premiéra Jiřího Paroubka možná jen v případě, že ČSSD vyhraje volby. Jako slabší partner by sociální demokracie do vlády s ODS určitě nešla, řekl Paroubek v rozhovoru pro sobotní Právo. Koalice by navíc podle něj musela stát na bázi sociálnědemokratického pojetí sociálního státu a proevropské politiky. "Mohu vám zaručit, že o spolupráci s Občanskou demokratickou stranou nebudeme uvažovat, pokud nebudou splněny přinejmenším dva předpoklady. Ten první předpoklad je, že se ODS v podstatě ztotožní s naším pojetím sociálního státu," řekl Právu Paroubek. Druhou oblastí, na které by se musely obě strany dohodnout, je podle Paroubka vztah k Evropské unii a k evropské integraci. Ani to by ale podle něj nemusel být pro ODS jako člena Evropské lidové strany nepřekonatelný problém. V nedávném rozhovoru pro Reuters ovšem Paroubek uvedl, že by po volbách preferoval spolupráci s KSČM před vytvořením velké koalice s ODS. "Myslím, že je to čistší než možnost velké koalice," řekl. Zároveň zdůraznil, že nemá v plánu po volbách spolupracovat s komunisty na vládní úrovni. Posty ve vládě či pozice v exekutivě pro komunisty jsou podle něj "zcela mimo debatu".

Liberečtí záchranáři odletí do Pákistánu později

Záchranářům z liberecké společnosti Hand for Help se v pátek nepodařilo vyslat do zemětřesením poničeného Pákistánu průzkumný štáb, jak původně plánovali. "Termín odletu se posunul na 1. listopad, jednáme o něm nejen s ministerstvem zahraničí, ale i přímo s pákistánským velvyslanectvím," řekla ČTK mluvčí záchranářů Jana Eichlerová. Pákistánské velvyslanectví podle ní záchranáře samo kontaktovalo a potvrdilo zájem o co nejrychlejší pomoc. Přislíbilo i zajištění letecké přepravy. Záchranáři shánějí intenzivně peníze na misi, v sobotu například uspořádali prezentaci na Šaldově náměstí v Liberci. Celkem potřebují 20 milionů korun.

Pákistán požádal liberecké záchranáře o dětskou mobilní ambulanci. Na cestu se chystá tým 30 lidí - lékařů, zdravotníků a techniků. Dětská ambulance se podle Eichlerové osvědčila už po zemětřesení na Srí Lance. Záchranáři ale v nemocnici v Belliate na jihu země nechali veškeré zdravotnické vybavení. Zemětřesení z 8. října způsobilo smrt téměř 80.000 lidí, z velké většiny v severovýchodním Pákistánu. Česká pomoc Islámábádu, kterou schválila vláda, již podle ministra zahraničí Cyrila Svobody dosáhla výše 110 milionů korun.

Kampaň Trikem proti komunismu nabídne nové návrhy designů

Rozšířit protikomunistický oděvní sortiment chtějí organizátoři kampaně Trikem proti komunismu. V akci Listopadový trikopad se chystají oslovit novou nabídkou zájemce o netradiční design. Pro novou kolekci připravili více než 150 návrhů. "Triko je jedním z nejrozšířenějších oděvů a představuje obrovskou reklamní plochu. Noste trika do zaměstnání, na úřady a veřejná místa! Dejte svým trikem jasně najevo svůj názor," vyzývají organizátoři kampaně, jejichž cílem je potlačit popularitu komunistů v Česku.

Designéři a grafici, kteří nesouhlasí s podporou, jakou získávají v Česku komunisté, zahájili letos v květnu protikomunistickou kampaň výrobou triček. Na negativní důsledky totalitního režimu upozorňují potiskem s protikomunistickým obsahem, které je možné objednat prostřednictvím internetu. "Udělejte si vánočního strýčka! Rozdávejte pod stromeček trička," uvádí ve své výzvě k nákupu protikomunistické symboliky. "Zatím se vyráběla a prodávala jen omezená kolekce vítězných návrhů. Dosud se prodalo přes 4000 kusů triček a zájem veřejnosti neklesá," sdělil ČTK jeden z organizátorů akce Ondřej Matyáš.

Kampaň Trikem proti komunismu je podle organizátorů nenásilná výtvarná akce, která upozorňuje na nebezpečnost komunistické ideologie. Mají za to, že společnost příliš rychle zapomíná ničivé dopady 40 let vlády komunistického režimu a chtějí tak připomenout hrůzy totalitní zvůle. Svou produkci autoři představili také v Rakousku, kde také rostou preference komunistů. V Českém centru ve Vídni předváděli některé modely bývalí disidenti.

Uprchlíci ve Žďárských vrších vysadili stovky stromů

Uprchlíci z pobytových středisek Zastávka a Zbýšov u Brna vysadili v sobotu více než 350 stromů v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy v lokalitě Lucký vrch. Akce je součástí kampaně sdružení Nesehnutí Bezpečí pro uprchlíky a studentského projektu Poznávám a pomáhám. "V odlesněném území, kde jsou jen pozůstatky dřívější smrkové monokultury, jsme po dohodě s ekology vysadili borovice, javory a buky," řekl ČTK Jiří Koželouh ze sdružení.

Vysazování stromů se zúčastnili uprchlíci ze Sýrie, Palestiny, Čečenska, Ingušska, Somálska a Súdánu. Akce je součástí víkendového programu, který na Luckém Vrchu sdružení Nesehnutí připravilo pro uprchlíky a hlavně jejich děti. Kromě sázení stromů je na programu promítání filmů, hry pro děti a výlety po okolí. V neděli je na řadě výroba a pouštění draků. "Uprchlíci alespoň na chvíli opustí středisko, kde nemají takové možnosti pro trávení volného času. Je to pro ně vytržení z ubíjejícího stereotypu," řekl Koželouh. O různé aktivity pro uprchlíky se podle Koželouha stará řada nevládních organizací i Správa uprchlických zařízení. "Každá akce je dobrá, ti lidé čekají na rozhodnutí o azylu a to je u nás dlouhodobá záležitost. Jsou v bezvýchodné situaci," míní Koželouh.

Anonym hrozil bombou Tesku na Národní třídě, policie nic nenašla

Neznámý pachatel oznámil v sobotu ve 13:00 na tísňové telefonní lince 158, že nese výbušninu do obchodního domu na pražské Národní třídě. Podle informací ČTK šlo o obchodní dům společnosti Tesco. "Policie na místo vyslala pyrotechnika se psem, kteří celý dům prohledali, žádnou výbušninu však nenašli," řekla ČTK mluvčí pražské policie Eva Miklíková. Obchodní dům, který byl v tu dobu plný lidí, byl podle ní vyklizen a asi na hodinu uzavřen. Zákazníci se mohli vrátit po 14:00. Pachatele policie dosud nezná.

Za tento prodloužený víkend jde již o druhý případ anonymní výhrůžky v centru hlavního města. V pátek krátce před 15:00 hrozil neznámý pachatel uložením výbušniny v sídle Rádia Svobodná Evropa/Rádia Evropa (RFE/RL) v blízkosti Národního muzea v Praze. Budova bývalého Federálního shromáždění, kde rádio sídlí, byla vyklizena a policie ji prohledala. Ani v tomto případě žádnou bombu nenašla. Do budovy začali policisté pouštět veřejnost krátce po 17:00. Do té doby rádio přerušilo vysílání.

V Alpách se vážně zranil český lyžař

Český lyžař se v pátek vážně zranil po srážce s neznámým mužem na Hintertuxerském ledovci v tyrolských Alpách. Rakouská agentura APA informovala, že druhý milovník zimních sportů nechal těžce zraněného Čecha bez pomoci a z místa neštěstí utekl. Český lyžař utrpěl, přestože byl vybaven helmou, vážná poranění hlavy a těžké zlomeniny na ruce a bérci. Čtyřiačtyřicetiletý Čech sjížděl ledovec do údolí Zillertal se svou čtrnáctiletou dcerou. Kolize se odehrála ve výšce zhruba 2950 metrů. Druhý lyžař údajně zůstal krátce stát, ale pak pokračoval ve sjíždění, aniž se o českého turistu postaral. Zraněného lyžaře přepravil vrtulník záchranné služby do nemocnice v městečku Schwaz, odkud byl převezen do innsbrucké kliniky.

Při nehodě a požáru auta na Břeclavsku tři mrtví a tři zranění

Tři oběti - mladíka a dívku ve věku 20 let a jednatřicetiletou ženu - a stejný počet zraněných si v sobotu časně ráno vyžádala nehoda osobního vozu Audi A6 u Kobylí na Břeclavsku. Dvojice mladých lidí zemřela na místě v hořícím voze, žena dopoledne po převozu do brněnské fakultní nemocnice. Skupina šesti lidí se kolem 04:00 vracela z taneční zábavy, v mírné zatáčce řidič nezvládl řízení a narazil do mostku.

Hygienici: Led v některých restauracích nemusí být vždy v pořádku

Led podávaný do nápojů v restauracích v Moravskoslezském kraji nemusí být vždy v pořádku. Hygienici v těchto dnech během kontrolní akce odebrali v 21 podnicích vzorky ledu. U šesti pak v laboratořích odhalili zvýšené množství škodlivých bakterií. ČTK to řekla ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Helena Šebáková. "Při kontrole jednotlivých provozoven jsme odhalili i další nedostatky. V jednom případě to byl nedostačující úklid a jednou zase byl porušen technologický postup výroby ledu. Ve dvou pak kontroloři našli závady při jeho skladování. Vadilo nám především to, že led skladovali v jednou mrazicím boxu společně s masem," uvedla.

Poličské muzeum dětem zprostředkuje cestu do pravěku

Cestu do pravěku a starověku zprostředkuje v posledních dvou měsících letošního roku dětem ze základních škol muzeum v Poličce na Svitavsku. Výstava Od doby kamenné do doby slovanských hradišť, na níž se děti mohou potkat s mamutem a osahat si předměty, které před mnoha staletími lidé používali, se do muzea vrací již poosmé. Přesto je expozice stále plná dětí. "Děti se ve školách obměňují, a tak o návštěvníky nemáme nouzi. Každoročně se k nám vracejí školy ze širokého okolí. Nejen ze Svitavska, ale třeba i z Chrudimska a dalších okresů," řekl ČTK ředitel muzea David Junek.

Výstava patří do projektu Muzeum a škola, za který poličské muzeum získalo v roce 1999 cenu nadace Open society fund Praha Světlo do muzejní brány. Projekt původně obsahoval soubor tří výstav, navazujících na výuku vlastivědy a dějepisu na základních školách. Výstavu přibližující novověk již muzeum zrušilo, zbývající dvě, pravěk a středověk, každoročně doplňuje a instaluje ve svých prostorách. V mezidobí půjčuje expozice jiným muzeím.

Expozicí provázejí průvodci oblečeni v dobových kostýmech, a navozují tak atmosféru dávno minulých časů. Výklad děti seznámí se zajímavostmi z dob, kterým je výstava věnována, do rukou mohou vzít repliky zbraní a nástrojů, které tehdy lidé používali při lovu, výrobě předmětů nebo vaření. "Mohou se vžít do role našich předků a vyzkoušet si drcení obilí, tkaní na vertikálním stavu či malovat na keramiku podle starodávných vzorů nebo jako pračlověk na stěnu jeskyně. Mohou si potěžkat kamenné, bronzové a železné sekery, nože, kamenný srp, bronzový meč či velkomoravský štít nebo se na okamžik stát Keltem a obléknout se do keltského oděvu nebo Slovanem a pokusit se psát ve staroslověnském písmu - hlaholici," zvou děti pracovníci muzea.

Brněnský M-palác hostil výstavu ušlechtilých koček z 15 zemí

Mňoukání se v sobotu ozývalo v brněnským M-paláci. Hostil totiž mezinárodní výstavu ušlechtilých koček. O přízeň devítičlenné mezinárodní poroty se utkalo 320 koček různých plemen chovatelů z 15 zemí. Ceny za vítězství v kategoriích byly různé, nejčastěji krmení. Porotci hodnotili každou kočku zvlášť, na rozdíl od společných promenád psů. "Kočky jsou na rozdíl od psů silní individualisté. Když neznají souseda, mohly by se velmi rozčílit," řekla ČTK organizátorka Jana Stěničková. Porotci hodnotili, jak je zvíře harmonické "od hlavy k patě", důležitým kritériem je například srst či ocas.

Hubertova jízda přilákala k hradu Šelmberk 26 koní a 200 diváků

Tradiční Hubertova jízda v sobotu do Mladé Vožice na Táborsku přilákala kolem 200 diváků. Za nezvykle teplého počasí mohli sledovat zdatnost 26 jezdců na koních. Slavnostní ukončení jezdecké sezony se v okolí hradu Šelmberk konalo již popáté. "Loni přišlo kolem 80 diváků, letos nám více přálo počasí," řekl ČTK Jaroslav Mareš z místního jezdeckého oddílu.

K hradu Šelmberk, vzdáleném zhruba dva kilometry od obce, přijeli jezdci i chovatelé z širokého okolí. "Především z Táborska, ale koně přivezli také od Benešovska," řekl Mareš. Do sedla jednoho z několika běloušů se vyhoupla také čtrnáctiletá Aneta Hrobská z Prahy. "Hubertovu jízdu absolvuji poprvé, ale na koních jezdím již od pěti let. Strach nemám, jede se mnou kamarádka Jana, tak to bude dobrý," svěřila se mladá jezdkyně.

Hubertova jízda v Mladé Vožici má již několik let stálý program. Po slavnostním nástupu a fanfáře se četla pravidla. Lesní roh pak jezdce doprovodil na zhruba desetikilometrovou trať po loukách a kolem lesů s připravenými skoky. Diváky nejvíc zajímala závěrečná část s honem na lišku, kterou s liščím ohonem na rukávu představoval jeden z jezdců. Hubertova jízda, která připomíná anglické hony na lišku, vyvrcholila závodem na 200 metrů. Celodenní akci pak završil "soud", v němž se hodnotily výkony úspěšných i neúspěšných jezdců.

Sport: Kubina může přijít o olympiádu, pokud nezaplatí pokutu

Hokejový svaz hrozí obránci Pavlu Kubinovi zákazem startu na olympijských hrách v Turíně, pokud nezaplatí pokutu 200 tisíc korun, kterou dostal v play off minulé extraligové sezony. V sobotu to uvedl deník Sport. Kubina, jenž během výluky v NHL pomáhal Vítkovicím, se po obnovení soutěže vrátil do Tampy Bay, ale svazoví funkcionáři trvají na tom, aby uhradil pokutu. Tou byl hokejista potrestán za to, že po sedmém semifinálovém utkání se Zlínem obvinil rozhodčího Petra Bolinu z korupce. Vedení svazu nyní uvažuje o tom, že pokud Kubina pokutu nezaplatí, zakáže mu v krajním případě start na olympiádě. "Ta možnost existuje. Je mi jasné, že by mě za tento krok mohla veřejnost odsoudit. Ale nejde být zároveň hodný a spravedlivý," řekl Sportu šéf českého hokeje Vratislav Kulhánek, který doufá, že se povede případ vyřešit jinak. "Pevně věřím, že Pavel částku uhradí. Je naším společným zájmem, aby na turnaji hrál," uvedl.

Trojnásobný mistr světa prohlásil, že pokutu zaplatí, až se bude chtít vrátit do extraligy. "Nejde o peníze, ale i o princip," uvedl Kubina, který se o celé věci nechce příliš bavit. Možností, že by přišel o účast na olympijském turnaji, se netrápí. "Ještě jsem o tom nepřemýšlel, olympiáda je daleko. Ale jestli mi ji opravdu zakáží, tak ať si to pak vyřídí s fanoušky," řekl. Kubinovi fanoušci nesouhlasili už s trestem pro hráče a rozhodli se uspořádat sbírku, z níž by byla pokuta uhrazena. Vybrali mezi sebou patnáct tisíc korun, které však vítěz Stanleyova poháru v srpnu věnoval Dětskému ranči v Hlučíně.

Sport: Dopita je po operaci kolena na měsíc mimo hru

Hokejový útočník Jiří Dopita se podrobil operaci zraněného kolena, po níž bude Znojmu chybět minimálně měsíc. V sobotu to uvedl deník Sport. Sedminásobný mistr extraligy nemohl kvůli problémům s meniskem a chrupavkou v kloubu na pravé noze nastoupit už v uplynulých dvou zápasech Orlů. "Bylo potřeba ten zákrok udělat, operoval jsem odtrženou část zevního menisku. Dva týdny nebude Dopita na nohu došlapovat, pak může začít s rehabilitací na rotopedu a zhruba za tři týdny by mohl lehce bruslit," řekl Sportu lékař Radomír Holibka. Dopita, který přišel do Znojma v dubnu po triumfu s Pardubicemi v minulém ročníku extraligy, je momentálně spolu s Markem Uramem nejproduktivnějším hráčem Orlů. Oba mají na kontě devět kanadských bodů. Vedení Znojma zatím neví, jak se s Dopitovou absencí vypořádá. "Zvažujeme všechny varianty," uvedl předseda klubu Jaroslav Vlasák.

Světový pohár cyklokrosařů v Táboře vyhrál Nijs před Dlaskem a Ausbuherem

Druhý závod Světového poháru v cyklokrosu vyhrál v sobotu v Táboře mistr světa Belgičan Sven Nijs před dvojicí českých reprezentantů Petrem Dlaskem a Kamilem Ausbuherem, který obhajoval loňské prvenství. Nijs zopakoval triumf z úvodu seriálu, Dlask vylepšil týden staré třetí místo z belgického Kalmthoutu.

Počasí

Podle předpovědi meteorologů má být v neděli jasno s teplotami od 11 do 15 stupňů.