Zprávy
Sněmovna schválila vyvlastnění pozemků pro novou dráhu v Ruzyni
Poslanecká sněmovna schválila zákon, který umožní vyvlastnění pozemků potřebných pro stavbu nové vzletové a přistávací dráhy v Ruzyni. Asi čtvrtinu pozemků nutných pro výstavbu nové dráhy vlastní finanční skupina Penta. Nový zákon umožňuje pozemky vyvlastnit za cenu v místě obvyklou. Projednat ho ale ještě musí pravicový Senát a podepsat prezident republiky.
Mluvčí Letiště Praha Anna Kovaříková označila rozhodnutí sněmovny za krok správným směrem. Naopak Penta Investments s ním nesouhlasí a považuje zákon za protiústavní. Rozhodnutí podle Kovaříkové podpoří urychlenou stavbu tzv. paralelní dráhy, kterou bude Ruzyně podle odhadů potřebovat nejpozději kolem roku 2009 až 2010. Již nyní letiště s omezeným počtem časů pro vzlety a přistání nemůže vyhovět všem požadavkům leteckých dopravců a ti musejí do Prahy létat mnohdy v jiných časech, než požadovali. Penta Investments však předpokládá, že senát nepřipustí, aby tento návrh prošel parlamentem. "Je zarážející, že předkladatelé zákona pod vlajkou boje proti spekulantům neváhají jít cestou prosazování protiústavního zákona. My jsme pozemky nenakupovali za účelem spekulací, ale jako seriózní zájemce o výstavbu další dráhy na ruzyňském letišti," řekla mluvčí Penty Jana Studničková. Penta nabídla letišti dvě varianty řešení současné situace. První možností bylo, že Penta od letiště koupí i zbývající pozemky a bude financovat výstavbu dráhy zhruba za pět až sedm miliard korun sama. Ranvej by pak letišti pronajímala. Druhou možností bylo založit společný podnik.
Evropský parlament vyzval členské státy a komisi k řadě kroků proti chřipce
Evropský parlament vyzval členské státy a komisi, aby vystupňovaly spolupráci a koordinaci při přípravě na hrozící chřipkovou pandemii. Jeho požadavky zahrnují preventivní očkování, vytvoření zásob antivirových léků, přípravu plánů na omezení cestování či pomoc zemím jihovýchodní Asie a Afriky. EP chce, aby se zabránilo panice ve veřejnosti, aby byly vytipovány oblasti, které budou přednostně izolovány, a skupiny obyvatelstva, jež musí mít prioritu při očkování. Státy, které ještě nezačaly dělat zásoby léků, tak mají neprodleně učinit. Komise má spolupracovat s průmyslem, aby dodal dostatečné množství antivirotik a aby byl připraven rychle vyvinout novou vakcínu. Pro země, které nemají dost peněz na vytvoření vlastních zásob léků, by měla komise zvážit využití Evropského fondu solidarity.
Česká republika se chystá zakázat dovoz ptáků kromě drůbeže z všech států mimo EU. Stane se tak, jakmile vstoupí v platnost příslušné nařízení Evropské komise, tedy zřejmě během několika dní. Po jednání nákazové komise to uvedl ministr zemědělství Petr Zgarba.
Lékárny nemají vakcíny proti sezónní chřipce
Lékárny nemají vakcíny proti sezónní chřipce a přinejmenším dva týdny je podle prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby ještě mít nebudou. Pak by mělo přijít zhruba 120.000 dávek, které již firmy lékárnám přislíbily. Hlavní hygienik Michael Vít objednal letos pro potřeby hygienických stanic čtvrtinu množství, které šlo do republiky v předchozích letech. Obvykle to bylo 500.000 dávek, letos 120.000. V Česku se totiž od letoška změnil systém očkování, a tak Vít předpokládal, že si potřebné vakcíny pro své pacienty objednají praktičtí lékaři přímo. Problémem je také extrémně vysoká poptávka po očkování, která se nedala očekávat. Za to podle náměstka ministerstva Davida Ratha může i mediální prezentace chřipky, která směšuje běžnou chřipku s ptačí. "Řada lidí z toho pochopila, že hrozí ptačí chřipka a mohou se chránit očkováním, což není pravda," řekl.
Premiér Paroubek: Cílem vlády zůstává přijmout euro v roce 2010
Česká vláda má v úmyslu zachovat dosavadní cíl přijmout euro v roce 2010. Bude se proto držet plánu snižování deficitu veřejných financí i přes nutnost výrazných investic do infrastruktury, řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters premiér Jiří Paroubek. Premiér tak nepřímo potvrdil informaci z minulého týdne, kdy ČTK řekl, že pokud by byl deficit veřejných financí pod třemi procenty, vláda přesto nejspíš nebude uvažovat o změně termínu pro zavedení eura. Paroubek připustil, že v příštích letech bude vláda muset hodně investovat do infrastruktury a přitom nebude chtít omezovat sociální a další mandatorní výdaje.
Na Bruntálsku se srazil vlak s lokomotivou, deset lidí zraněno
Mezi železničními zastávkami na Bruntálsku se srazil osobní vlak s lokomotivou. Při nehodě bylo zraněno deset lidí, jeden člověk těžce, řekl mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar. K nehodě zřejmě přispělo i špatné počasí. V místě byla silná mlha a v kolejišti spadané listí. Osobní vlak jedoucí z Krnova do Olomouce na trati uvízl. V prudkém stoupání zastavil a kvůli mokrému listí na trati se nemohl rozjet. Z Milotic mu proto vyjela na pomoc lokomotiva, která ale do vlaku narazila.
Podle předběžných závěrů Drážní inspekce vyjela pomocná lokomotiva na trať z Milotic nad Opavou rychlostí přibližně 40 kilometrů za hodinu a strojvedoucí ihned za stanicí začal brzdit. "Lokomotiva nicméně na mokrém listí dostala smyk a strojvedoucímu se ji před uvízlým vlakem nepodařilo zastavit ani po 800 metrech intenzivního brzdění za použití pískovačů," podotkl Neusar.
V Letenském tunelu se srazily dva autobusy a sedm aut
V pražském Letenském tunelu v blízkosti nábřeží se srazily dva autobusy a sedm osobních aut. Podle mluvčí záchranné služby Simony Cigánkové bylo předběžně ohlášeno 12 zraněných lidí, z toho osm dětí. "U těch jde převážně o odřeniny a pohmožděniny," uvedla. K havárii došlo i v Praze 10. Zde se srazila tramvaj s několika osobními vozidly.
Václav Klaus jmenuje 39 nových soudců, některým z nich ještě není 30 let
Prezident Václav Klaus příští týden jmenuje do funkce 39 nových soudců. Mezi nimi jsou podle ministra spravedlnosti Pavla Němce rovněž justiční čekatelé, kteří ještě nedosáhli 30 let, tedy věku, který si prezident dříve kladl jako podmínku pro jmenování. Slavnostní slib složí 1. listopadu na Pražském hradě i ti právníci, které letos na jaře Klaus odmítl jmenovat právě kvůli nízkému věku. Vláda poslala na Hrad jména 68 čekatelů, o osudu zbylých 29 Klaus rozhodne později. Věkovou hranici 30 let stanovil pro soudce zákon v roce 2003. Podle jeho přechodného ustanovení se ale omezení netýká právníků, kteří byli justičními čekateli už před přijetím zákona.
Náchodsko zasáhlo zemětřesení, škody nezpůsobilo
Zemětřesení o síle 3,4 stupně Richterovy stupnice zasáhlo v úterý odpoledne část Náchodska, především okolí města Hronova. Otřesy půdy byly tak silné, že někteří lidé pozorovali drnčení oken a pohyb nábytku. V Červeném Kostelci se v jednom případě objevily vlásečnicové trhliny v omítce, řekl Jan Zedník ze seismologického oddělení Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. "Bylo to na naše poměry silné zemětřesení, poslední otřesy v České republice, které překročily tři stupně, byly zaznamenány před pěti lety v západních Čechách," řekl Zedník.
Policie neušetří na placení za odposlechy, sněmovna je proti
Policie bude muset telefonním operátorům nadále plně hradit odposlechy telefonních hovorů. Poslanecká sněmovna při závěrečném schvalování trochu překvapivě odmítla novelu zákona o elektronických komunikacích, podle níž měla policie platit jen pevně stanoveným paušálem. O zamítnutí novely rozhodla sněmovna na návrh poslance opoziční ODS Jana Klase, podle něhož by měl stát platit za každou službu, kterou od soukromých firem požaduje. Nejasné bylo podle poslance také to, kdo by paušál určil a jak bude vysoký. V zahraničí je obvyklá kombinace paušálních poplatků s jednorázovými platbami, podotkl Klas. Jeho návrh sněmovna podpořila k nelibosti ministra vnitra Františka Bublana nadvakrát, neboť výsledek prvního hlasování úspěšně zpochybnila Hana Orgoníková z vládní ČSSD.
Ministra vnitra Františka Bublana rozhodnutí poslanců rozladilo. "Je to špatná zpráva, poslanci ani nevěděli, o čem vlastně rozhodují. Tento způsob placení operátorům je ve střední Evropě ojedinělý. Míní, že v tomto volebním období již není reálné s podobným návrhem znovu uspět. "Navíc mám pocit, že je to politicky podbarveno, kdy se tady naprosto iracionálně spojila ODS s komunisty," dodal Bublan.
Konečné rozhodnutí o platech policistů odložili poslanci o rok
Definitivní rozhodnutí o platech policistů sněmovna odložila nejméně o další rok. Poslanci sice schválili novelu služebního zákona, která nové platové podmínky stanovuje, její účinnost ale posunuli až na začátek roku 2007. Lze očekávat, že do té doby budou předlohu znovu upravovat. Novela se kromě policistů týká také hasičů, celníků, zaměstnanců vězeňské služby a příslušníků tajných služeb. Omezuje razantní zvýšení platů, které prosadil někdejší ministr vnitra Stanislav Gross (ČSSD). Předpokládá také, že se pracovníkům bezpečnostních složek sníží odchodné a výslužné.
STEM: České policii nedůvěřuje téměř 60 procent občanů
České policii nedůvěřuje 59 procent občanů. Vyplývá to z říjnového průzkumu společnosti STEM, kterého se zúčastnilo 1540 respondentů starších 18 let. Lepší výsledek zaznamenala česká armáda, které naopak stejný počet lidí důvěřoval. Více než polovina dotázaných také vyjádřila svou podporu NATO, nejvíce lidí - 75 procent - důvěřovalo Interpolu. Podle společnosti STEM provází relativně špatné hodnocení českou policii po většinu let její existence.
Česko se připojuje k novému systému protivzdušné obrany NATO
Česká republika se spolu s Maďarskem, Polskem, Portugalskem a Británií oficiálně připojila k dalším šesti zemím Severoatlantické aliance, které se již podílejí na budování nového jednotného systému protivzdušné obrany NATO. Stálé zastoupení ČR při NATO oznámilo, že příslušné memorandum v Bruselu podepsal ředitel sekce vyzbrojování ministerstva obrany Jiří Martínek. Projekt předpokládá, že ve stávajícím objektu vzdušných sil ve Staré Boleslavi bude instalován jednotný systém určený k řízení protivzdušné obrany a plánování leteckých operací. Aliance má na tento projekt v ČR vynaložit do roku 2010 přibližně 520 milionů korun, zbývající část ve výši zhruba 204 milionů korun bude hrazena z rozpočtu ministerstva obrany.
Dělostřelecká brigáda z Jinců se připravuje na mírovou misi
Příslušníci 13. dělostřelecké bigády z Jinců na Příbramsku se připravují na první zahraniční mírovou operaci v historii útvaru. Budou tvořit jádro 8. kontingentu Armády ČR v silách KFOR, který bude od ledna příštího roku působit v Kosovu. Velitel českého kontingentu tam bude následujících šest měsíců velet mnohonárodní brigádě Střed. Armáda dá do modernizace posádky v Jincích několik miliard korun. Opravy se budou týkat zejména inženýrských sítí, ubytování vojáků, jejich služebních prostorů a garáží. Do konce roku 2006 by měla mít jinecká brigáda 1300 lidí a bude plně profesionální.
Člověk v tísni pošle do Pákistánu další české zdravotníky
Do Pákistánu, který se vzpamatovává z katastrofálního zemětřesení, míří další čeští zdravotníci. Čtyřčlennou skupinu lékařů a sester tam ve čtvrtek vyšle humanitární společnost Člověk v tísni. V zemi již je skupina doktorů a záchranářů, které tam poslala česká vláda, a chystají se tam také vojenští lékaři. Člověk v tísni sdělil, že po příletu se čtveřice Čechů přesune do vesnice Rutnoi nedaleko města Bágh, kde se zapojí do práce v ambulanci nazvané Basic Health Unit. Ambulance denně ošetří kolem 200 pacientů.
V Pákistánu, kde si zemětřesení před necelými třemi týdny vyžádalo na 80.000 obětí, již pacienty ošetřuje asi dvacetičlenná skupina českých civilních i vojenských lékařů a záchranářů. Do malé ambulance za nimi přišly už stovky zraněných, tisíce dalších ale v oblasti pomoc stále potřebují. Tým se má koncem tohoto týdne vrátit domů, jeho zdravotnické vybavení je totiž určeno především na prvotní péči.
Dokud Rath nepůjde z čela ČLK, zubaři a lékárníci s ním nejednají
Prezidenti lékárnické a stomatologické komory Lubomír Chudoba a Jiří Pekárek odmítají jednat s prvním náměstkem ministra zdravotnictví Davidem Rathem, dokud bude současně zastávat funkci prezidenta České lékařské komory (ČLK). Ke stejnému postoji vyzvali představitele dalších organizací ve zdravotnictví. Zatím se připojila Koalice soukromých lékařů. "Souběh apolitické funkce šéfa komory a politické funkce ve vedení ministerstva je pro nás neslučitelný a je v rozporu s ústavou, zákony o lékařských komorách i etikou lékařské profese," vysvětlil Pekárek. Za neslučitelné považuje obě funkce také prezident Václav Klaus, který proto odmítl Ratha ministrem jmenovat. Rathovi příznivci prosadili změnu komorových předpisů, aby komoru do té doby vedlo celé představenstvo a Rath výkon funkce jen přerušil.
Dema: Dvě třetiny lidí nechtějí jen jedinou zdravotní pojišťovnu
Dvě třetiny lidí odmítají nápad, aby v Česku existovala jen jediná zdravotní pojišťovna místo nynějších devíti. Téměř polovina občanů je ochotna si na určitou péči připlácet, dalších 15 procent je připraveno vynaložit na své zdraví víc peněz. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Dema. V Česku funguje vedle Všeobecné zdravotní pojišťovny ještě osm zaměstnaneckých. Možnost zavedení jediné pojišťovny se objevila v koncepci zdravotnictví bývalé ministryně Milady Emmerové (ČSSD). Zmínil se o ní i premiér Jiří Paroubek (ČSSD). Dluh zdravotního pojištění překročil již deset miliard korun. Růst finanční spoluúčasti vláda odmítá.
Prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu se zřejmě stane František Dohnal
Novým prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) se zřejmě stane lidovecký kandidát František Dohnal. V tajných volbách získal od poslanců 101 ze 181 hlasů, takže ho sněmovna navrhne prezidentovi Václavu Klausovi ke jmenování. Funkce prezidenta NKÚ je volná od počátku června 2003, kdy zemřel Lubomír Voleník. Od té doby se parlamentní strany nedokázaly shodnout na tom, kdo ho nahradí.
František Dohnal pracoval v období 1991 až 1998 jako starosta Jihlavy. Poté se stal vůbec prvním hejtmanem kraje Vysočina a od loňských voleb je jeho zástupcem. "Podle mě se úřad potýká se dvěma problémy," tvrdí Dohnal. "Jedním je nedůvěra v kontroly jako takové a pak především to, jak se s nálezy zachází. Myslím, že je nutné formulovat závěry úřadu tak jasně, aby nebyla pochybnost o jejich důležitosti - a to tam teď nikdo nedělá. Kromě správné práce s médii vidím svoji roli i v potýkání s politiky. Nenechám se jimi odbýt. Pokud mě vyhodí dveřmi, vlezu tam oknem," řekl nedávno týdeníku Respekt.
Výpisy z rejstříku trestů budou možná i na poštách
Pro ověřené výpisy z rejstříků, jako jsou katastr nemovitostí či obchodní rejstřík, lidé již zřejmě nebudou muset jen na příslušné úřady. Vydávat by je nově mohli i pošty, notáři a místní úřady. Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o informačních systémech veřejné správy, který to umožňuje. Pokud uspěje i v Senátu a u prezidenta, začne zákon platit od nového roku. Podle ministryně informatiky Dany Bérové by měl zákon služby státu přiblížit občanům.
Nový sklad vyhořelého paliva v Dukovanech začne sloužit od jara
Nový sklad na vyhořelé palivo v jaderné elektrárně Dukovany začne sloužit v prvním čtvrtletí příštího roku. Stavební práce skončily v září, budovu i vybavení nyní budou několik měsíců prověřovat odborníci. Sklad s kapacitou 1340 tun nahradí již téměř zaplněné zařízení a bude stačit na ukládání použitého paliva až do konce provozu elektrárny, řekl mluvčí Petr Spilka. Výroba elektřiny v Dukovanech začala před 20 lety a nejméně stejnou dobu ještě potrvá.
Kraj je proti vydání mikulovského zámku, jinak požádá o náhradu
Jihomoravský hraj nesouhlasí s vydáním zámku v Mikulově na Břeclavsku včetně vinařského muzea potomkům šlechtického rodu Dietrichsteinů. Dědička Mercedes Dietrichsteinová chce zámek zpět spolu s dalším rozsáhlým majetkem na Mikulovsku. "Věříme, že soud rozhodne, že majetek zůstane v majetku kraje. Jinak bychom vynaložené náklady žádali zpět," řekl krajský radní Jan Letocha. Podle něj stát od roku 1995 do postupné obnovy cenné památky a tamního Regionálního muzea s vinařskou expozicí investoval 61,5 milionu korun a Jihomoravský kraj dalších 13,5 milionu. Dietrichsteinové neusilují o klasickou restituci. V principu postupují obdobně jako František Oldřich Kinský a podávají takzvané určovací žaloby.
Vojáci z třetího odboje chtěli v roce 1948 vystoupit proti vládě
Vojáci, kteří po únorovém převratu v roce 1948 založili takzvaný třetí odboj, byli připraveni vystoupit na rozkaz tehdejšího prezidenta Edvarda Beneše proti komunistické vládě. Na shromáždění vojenské části Konfederace politických vězňů to ČTK řekl její předseda Miroslav Kolenatý. "Kdyby tenkrát Beneš pískl, tak jsme do toho šli. Ale on nepískl," tvrdí Kolenatý, který 25. únor 1948 přirovnal k příchodu nacistů do Čech v březnu 1939. Postavit se proti vládě a části armády by podle něj nebylo jednoduché, za režimem stál navíc Sovětský svaz. Kolenatý si ve vězení za protistátní činnost odpykal čtyři roky. Na počátku 50. let existovaly stovky ilegálních odbojových skupin. Byla v nich i řada bývalých vojáků. Podle Kolenatého režim většinu z nich do roku 1955 zlikvidoval.
Čínská firma neuhradila Blatě škodu za padělání motocyklů
Čínský výrobce plagiátů minimotocyklů firma Blata nereagoval na návrh blanenského podniku na mimosoudní vyrovnání za způsobené škody, řekl Lukáš Vašíček z vedení Blaty. Firma zatím plagiátora žalovat nebude, lhůtu prodloužila o dalších deset dní. Nabídku čínskému podnikateli učinil podnik začátkem měsíce, kdy na Maltě s pomocí tamních celníků zadržel čínský kontejner se 160 padělky motorových čtyřkolek. "Není to z naší strany ústupek, pouze chceme vyčerpat všechny možnosti před zahájením procesu s čínským výrobcem," uvedl Vašíček. Hrozící soudní proces by se konal na Maltě.
Sněmovna: Výcvik služebních psů nemá být považován za týrání
Výcvik služebních psů pro potřeby armády a policie by neměl být považován za týrání. Počítá s tím vládní novela zákona o ochraně zvířat proti týrání, kterou bez problémů schválila Poslanecká sněmovna. Novelu nyní dostane k posouzení Senát. Platný zákon za týrání zvířat považuje mimo jiné i vychovávání, cvičení nebo účelové používání zvířete k agresivnímu chování vůči člověku. To ale způsobilo podle vlády komplikace při výcviku psů pro jejich použití jako donucovacího prostředku pro zabezpečení bezpečnosti státu, lidí nebo ochranu majetku a veřejného pořádku.
Novým rektorem Univerzity Karlovy byl zvolen Václav Hampl
Akademický senát zvolil novým rektorem Univerzity Karlovy svého bývalého předsedu Václava Hampla, který působil na 2. lékařské fakultě. V únoru po jmenování prezidentem republiky by měl v čele největší a nejstarší české univerzity vystřídat fyzika Ivana Wilhelma, který je rektorem už druhé tříleté funkční období. Ze sedmdesátičlenného senátu bylo potřeba ke zvolení nejméně 36 hlasů. Hampl jich dostal 46, ale až ve třetím kole.
Sněmovna schválila stipendia pro chudé studenty
Studenti z chudších rodin by měli od začátku příštího roku dostávat sociální stipendia. Počítá s tím novela vysokoškolského zákona, kterou schválila sněmovna. Příspěvek ve výši pravděpodobně 1600 korun měsíčně by mělo dostávat zhruba 13.000 studentů. Sociální stipendia mají po dobu deseti měsíců v roce pobírat studenti z rodin, jejichž příjem nedosahuje 1,1násobek životního minima. Stipendia ve sněmovně získala širokou podporu, pro byli i občanští demokraté. Stínový ministr školství za ODS Walter Bartoš si ale myslí, že podporu by potřebovalo dalších 40.000 studentů z rodin, jejichž příjem nepřesahuje 1,8násobek životního minima.
Ministr Ambrozek jedná v Nikaragui o prodloužení mise českých geologů
Až do roku 2009 možná zůstanou čeští geologové v Nikaragui, aby tam zkoumali rizika a zranitelnost nestabilního území. Výsledky jejich práce slouží k plánování územního rozvoje země, ve které je 11 sopek a již postihují častá zemětřesení a sesuvy půdy. O možnosti další spolupráce jedná tento týden s tamními vládními činiteli a politiky Kostariky ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL). Vědci z České geologické služby pracují v Nikaragui devátý rok. O prodloužení mise požádala Nikaragua.
Mzda asi nebude ovlivňovat nárok na částečný invalidní důchod
Lidé, kteří pobírají částečný invalidní důchod, si možná budou moci bez omezení přivydělat, aniž by tím na něj ztratili nárok. Nemělo by jim hrozit ani to, že jim stát částečnou invalidní penzi zkrátí. Počítá s tím návrh novely důchodového zákona, který velkou většinou hlasů schválila sněmovna. Novelu předložili poslanci ODS. Částeční invalidní důchodci jsou navíc podle ODS znevýhodněni proti lidem, kteří mají plný invalidní důchod - těm už nyní náleží penze bez ohledu na to, kolik si jinak vydělají. Předlohu ODS již dříve podpořil i ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD), což není právě častý jev.
Odborníci: ČR patří k zemím, kde na silnicích umírá nejvíce dětí
Česko stále patří ke státům, v nichž při dopravních nehodách umírá nejvíce dětí. V roce 2004 zemřelo na silnicích 27 dětí do 15 let, letos za prvních sedm měsíců to bylo 22 chlapců a děvčat. Situace se navíc zlepšuje pomaleji než v jiných vyspělých státech. Na semináři o dopravních úrazech dětí to řekli odborníci na problematiku dopravních nehod. V ČR například na 100.000 obyvatel zemře při dopravních nehodách 1,98 dětí do pěti let, ve Švédsku je to 0,84.
Policie prošetřuje, zda zlínští strážníci nespáchali více útoků
Kriminalisté prověřují, zda dvojice zlínských strážníků, podezřelá z říjnového usmrcení bezdomovce, spáchala i další brutální útoky v únoru a srpnu. Jeden skončil smrtí bezdomovce a další zraněním opilého muže. Novinářům to řekl Igor Crha z jihomoravské policejní správy, který se kauzou strážníků zabývá. V únoru zahynul muž, jehož našli strážníci opilého v ulicích Zlína. Muž s poraněnou hlavou zemřel krátce poté, co byl přepraven s vážným poraněním do jedné z brněnských nemocnic. V srpnu skončil v nemocnici jiný podnapilý muž. Strážníci jej dopadli v souvislosti s drobnou krádeží v jedné zlínské prodejně. Po kontaktu s příslušníky městské policie byl hospitalizován se zlomeninami žeber a závažným poraněním plic.
Prošetřování aktivit zlínské městské policie způsobila smrt dvaačtyřicetiletého bezdomovece, který zemřel 2. října v noci. Muž podle dostupných informací neměl na zaplacení útraty v jednom ze zlínských barů, v němž se pohádal s personálem. Na místo byla proto vyslána hlídka strážníků, která bezdomovce vyvlekla ven. Opilý muž byl pak údajně dvojicí napaden a zbit. Podle Crhy tomu nasvědčují i záběry pořízené z městských bezpečnostních kamer.
V Praze jsou podle průzkumu 17. nejvyšší nájmy obchodů na světě
Nájmy obchodů v Praze patří podle průzkumu společnosti Cushman & Wakefield Healey & Baker (C&W/H&B) mezi nejvyšší ve střední a východní Evropě. Podnikatelé za metr čtvereční prodejní plochy v nejdražší ulici Na Příkopě platí až 1920 eur ročně, což je stejná částka, jakou stojí pronájem obchodů na vídeňské Kärntnerstraße. Praze tak připadla 17. příčka na žebříčku nejdražších nákupních ulic světa, který s 11.558 eury ročně za metr čtvereční plochy vede Pátá Avenue v New Yorku. Vysoké nájemné v Praze je výsledkem obrovského zájmu obchodníků o centrum hlavního města.
Praha 5 má plán na bezplatný internet pro celé hlavní město
Občané na celém území hlavního města by mohli mít od července příštího roku internet zdarma, řekl místostarosta Prahy 5 Martin Stránský. Současně s tím by lidé mohli získat řadu služeb. Bezplatně by například mohli bezdrátově telefonovat po celé Praze. Pro plán chce Praha 5 získat primátora Pavla Béma. Bezplatný internet mají už od března obyvatelé Prahy 5. Radnice za to získala Křišťálový disk na evropském veletrhu informatiky Invex, který se v těchto dnech koná v Brně. Počáteční investice radnice byla dva miliony a provoz jí bude ročně stát další dva miliony korun. Od března se na bezplatnou internetovou síť zaregistrovalo 3700 uživatelů. Podobnou službu neposkytuje žádná jiná městská část.
Chirurgové zachránili vlasy ženě, kterou skalpoval stroj
Českobudějovičtí plastičtí chirurgové pomohli pětatřicetileté Ivetě Centkové, kterou skalpoval stroj na třídění brambor. Unikátní operace je pátou svého druhu v republice. Ženě už po zákroku rostou vlasy. Začátkem října při sklizni brambor zachytila třídička ženu za vlasy a zcela jí odtrhla kůži od kořene nosu a části horních očních víček až po zátylek. Díky sedmihodinové operaci, při které museli lékaři spojit tři tepny a čtyři žíly o průměru do 1,5 milimetru, se může Centková bez omezení navrátit do běžného života.
Moskevská výstava ukazuje neznámé stránky české vojenské emigrace
S historií československých legií i poválečnými osudy vojáků, kteří druhou světovou válku prožili na východní frontě, se mohou seznámit obyvatelé ruské metropole. Známé i méně známé osudy československých vojáků přibližuje výstava Český vojenský exil 20. století zahájená v Českém centru v Moskvě. "Je to výstava věnovaná všem třem vojenským odbojům. Ten první byl proti Rakousku-Uhersku, druhý proti nacismu a třetí proti komunismu. Poprvé je v Moskvě výstava z části věnovaná zločinům komunismu," řekl ČTK kurátor Jan Kratochvíl. Velká část výstavy je zasvěcena československým legiím v Rusku a jejich poválečné anabázi přes Sibiř do Vladivostoku. Další část je o lidech z Československa, kteří bojovali proti fašismu v československém armádním sboru i mimo něj.
Výstava podrobně informuje i o československých vojácích na západní frontě. Součástí expozice je totiž také panel o vojácích zavražděných československým komunistickým režimem, připravený ve spolupráci s Úřadem dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. Moskevští návštěvníci se tak mohou dočíst o pohnutém osudu generála Heliodora Píky, který za druhé světové války pracoval jako vojenský přidělenec v Moskvě a po roce 1948 byl popraven.
Počasí
Bude polojasno, teploty 15 až 19 stupňů Celsia.