Zprávy

Paroubek doufá, že prezident nakonec Ratha ministrem jmenuje

Premiér Jiří Paroubek věří, že prezident Václav Klaus nakonec šéfa České lékařské komory Davida Ratha ministrem zdravotnictví jmenuje. "Myslím, že zvítězí konstruktivní pohled pana prezidenta na věc," řekl v sobotu premiér novinářům v Brně. Doplnil, že prezident by měl při rozhodování o jmenování dát stranou "osobní antipatie k panu Rathovi". Podle Klause nejsou funkce šéfa ČLK a ministra slučitelné.

Paroubek poslal prezidentovi už druhou žádost o jmenování šéfa komory ministrem. Prohlásil, že pokud by neuspěl, žádal by převod ministerstva pod svoji správu. Zdůraznil zároveň, že fakticky by ale ministerstvo řídil Rath, který už byl jmenován prvním náměstkem. "Byla by to legrace, a já doufám, že to legrace nebude," uvedl Paroubek. Reakci prezidenta na svůj druhý návrh zatím nezná. Podle premiéra nic nebrání prezidentovi ve jmenování Ratha. Nástupem do funkce totiž přeruší činnost v komoře.

Spor premiéra a prezidenta o nového ministra zdravotnictví by nakonec mohl řešit i Ústavní soud. Obě strany sporu se již obvinily z protiústavního chování.

Rath chce zlepšit hospodaření VZP, chystá i personální změny

Lepší hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny, kontrola kvality poskytované péče a personální změny v čele resortu patří mezi priority Davida Ratha, který v pátek přes odpor prezidenta Václava Klause začal řídit ministerstvo zdravotnictví.

Rathovy záměry jsou známé již delší dobu. Chtěl by ustálit finance VZP a pokračovat v jednáních, která zahájil premiér Jiří Paroubek. Dohodu o úsporných opatřeních, kterou ve středu podepsaly pojišťovny s ministerstvem, ale zpochybnil. Dokument se v příštích měsících podle něj nejspíš ještě změní. Rath řekl, že dohoda nemá charakter smlouvy, ale představuje pracovní materiál. Premiér se s pojišťovnami shodl na krocích ke snížení více než desetimiliardového dluhu zdravotního pojištění. Dohodu ale nepodepsal. Jeho chybějící podpis považovali zástupci pojišťoven za formalitu. Věřili, že dokument bude dodržen. Případných změn, jež by mohl Rath prosadit, se někteří obávali.

Podle dohody s premiérem by měl stát do zdravotního pojištění v příštím roce nalít asi 6,7 miliardy korun. Částka má zkrátit zpožďování plateb za péči a dorovnat zdravotnickým zařízením inflaci a zvýšení mezd. Zahrnuje i vyšší pojistné, které by měl stát platit za důchodce, nezaměstnané či studenty. Výdaje na léky by měly být o dvě procenta nižší než letos. Sporné body, jako seznam výkonů a růst mezd, mají být ještě projednány.

Rath chce rovněž navrhnout změny v organizaci práce nemocnic, které řídí ministerstvo. K poslaneckému zákonu o veřejných neziskových ústavních zařízeních by chtěl přidat seznam nemocnic, které by měly povinně poskytovat základní péči. Dokument má vyjmenovat nemocnice, které stát nedovolí privatizovat. Rath oznámil, že personální změny na ministerstvu se budou týkat náměstků i ředitelů odborů. Na ministerstvo by měl přijít například ředitel brněnské nemocnice u svaté Anny Michal Pohanka, který byl v minulosti náměstkem bývalého ministra Bohumila Fišera. Rathovým poradcem a sekretářem se stal jeho kolega z ČLK Michal Sojka.

Předsednictvo ČSSD trvá na vládním návrhu zákoníku práce

Předsednictvo ČSSD trvá na vládním návrhu zákoníku práce. Pracovní kodex by také měl podle sociálních demokratů i v budoucnu zůstat samostatnou zákonnou normou, řekl to úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Přípravě nynějšího vládního návrhu, který sociální demokraté prosadili ve sněmovně proti vůli lidovců, byl dán velký prostor. Zaměstnavatelé ho ale podle Sobotky na rozdíl od odborářů nevyužili. ČSSD ale i nyní dává podle svého úřadujícího předsedy přednost dohodě v koalici a je připravena k jednání s lidovci do posledního okamžiku. Když se to ale nepodaří, bude hledat podporu i u jiných stran v Poslanecké sněmovně. "Pro nás je důležitý obsah zákoníku práce, nikoli to, kdo bude hlasovat pro jeho finální verzi," uvedl Sobotka. Důležité pro sociální demokraty podle Sobotky také je, aby veškeré změny návrhu pracovního kodexu, k nimž by mohlo dojít během projednávání ve sněmovně, nevedly ke zhoršení práv zaměstnanců. "Voliči nás nevolili proto, abychom přijímali změny, které by byly nevýhodné pro zaměstnance," uzavřel šéf nejsilnější vládní strany.

Výstava holubářů bez holubů ve Šternberku vzbudila paniku

Veterinární opatření proti zavlečení ptačí chřipky, které začalo platit od soboty, zhatilo plány i pořadatelům tradiční výstavy několika stovek chovatelů holubů z celé České republiky ve Šternberku na Olomoucku. I přesto, že v expozici Městského klubu mohou návštěvníci spatřit pouze prázdné klece, krmiva nebo navštívit besedy, otevření výstavy vzbudilo u mnohých obyvatel paniku. Podle zástupců města mnozí lidé volají i na policii či starostovi. "Volají, aniž by se přesvědčili, že ptáci zde vystaveni nejsou," řekla ČTK mluvčí radnice Irena Hamplová.

Nařízení, které začalo platit od půlnoci, překazilo plány vystavovatelů i v ostatních koutech České republiky. Podobný osud například postihl výstavu v Litoměřicích či prestižní celostátní výstavu andulek, která v pátek začala v Botanické zahradě v Praze 2. Jen těsně unikla zákazu největší výstava papoušků ve střední Evropě s názvem Exota Olomouc. Přehlídku 5000 opeřenců mohli návštěvníci olomouckého výstaviště spatřit minulý víkend.

Podle veterinárního opatření jsou zakázány trhy s drůbeží a ostatními ptáky, jejich výstavy nebo přehlídky. Je také zákaz pořádání soutěží poštovních holubů s mezinárodní účastní. Česko tak reaguje na čtvrteční doporučení Evropské komise, která rovněž doporučila zakázat volný chov drůbeže v rizikových oblastech, kde zvláště hrozí nákaza, či zvážit preventivní očkování ptáků v zoologických zahradách a cirkusech.

Volebním lídrem ODS ve Zlínském kraji je Petr Nečas

Lídrem kandidátky ODS ve Zlínském kraji pro blížící se volby do sněmovny je místopředseda občanských demokratů Petr Nečas. Všeobecně očekávaného lídra potvrdili v sobotu delegáti regionálního sněmu v Luhačovicích na Zlínsku. "Chceme především splnit náš program, který umožní rychlý ekonomický růst Zlínského kraje, který trošku zaostává za průměrem republiky. K tomu potřebujeme získat hlasy voličů a volby v kraji vyhrát," řekl ČTK Nečas, který pochází z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku. Občanští demokraté chtějí podle jeho slov navázat na úspěch, kterého dosáhli v posledních krajských a senátních volbách, které vyhráli. Po posledních volbách mají ve sněmovně občanští demokraté z regionu tři zástupce. "V každém kraji bychom nyní chtěli mít o jeden až dva mandáty více," poznamenal Nečas.

Regionální lídr ODS má již jistého soupeře z řad KDU-ČSL, lidovci zvolili do čela kandidátky současnou poslankyni Michaelu Šojdrovou. Nečas se s největší pravděpodobností utká také s místopředsedou vlády Zdeňkem Škromachem (ČSSD), kterého již na lídra nominoval krajský výbor, rozhodnutí musí ještě na začátku prosince schválit krajská konference.

Prezident hospodářské komory lídrem lidovců v Libereckém kraji

Prezidenta Hospodářské komory ČR Jaroslava Drábka zvolili v sobotu křesťanští demokraté v Libereckém kraji do čela své kandidátky pro blížící se volby do sněmovny. "Vstup do politiky chápu jako cestu, jak se přímo zapojit do rozhodování například o podpoře rozvoje malého a středního podnikání," řekl ČTK Drábek, který bude za KDU-ČSL v kraji kandidovat jako nestraník.

Podle předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska by strana v parlamentních volbách v Libereckém kraji ráda získala jeden mandát. "Zisk dvou mandátů už budeme považovat za nečekaný úspěch," řekl novinářům. Vedení strany si je totiž vědomo slabého postavení liberecké organizace. KDU-ČSL neuspěla v posledních komunálních volbách v Liberci ani krajských volbách, a nemá tak v zastupitelstvech kraje ani stotisícového města jediného zástupce.

Aneta Langerová nevidomým dětem "vyzpívala" 4,8 milionu korun

Celkový výtěžek benefičního koncertu Aneta pro Světlušku, který ve středu uspořádala Aneta Langerová v pražské Lucerně, dosáhl částky 4,8 milionu korun. ČTK to sdělila Martina Kaderková z Nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška, který rozdělí vybrané peníze nevidomým dětem. Benefiční koncert odvysílaly v přímém přenosu Český rozhlas 1 - Radiožurnál a Česká televize. Posluchači a diváci během vysílání zaslali Světlušce celkem 164.000 dárcovských SMS zpráv z mobilních telefonů, čímž přispěli částkou přes 4,4 milionu korun; zbytek vybraných peněz tvoří výtěžek ze vstupného. Velký sál Lucerny byl totiž při koncertě téměř zaplněn diváky. Langerová jim za doprovodu své kapely zazpívala řadu písní ze svého loňského debutového alba Spousta andělů. Se závěrečným hitem Voda živá jí na pódiu pomohli studenti pražské Deylovy konzervatoře pro zdravotně postižené. Na koncertě dále jako hosté vystoupily zpěvačky Lenka Dusilová a Hana Hegerová; zahrála i kapela Ready Kirken.

Houslista Šporcl je na turné po Česku, už nehraje v šátcích

Oblíbený nonkonformní houslista Pavel Šporcl, který proslul hrou v pirátských šátcích, radikálně změnil image a vydal se na koncertní turné po českých městech. Přes Brno, Zlín, Ostravu, Liberec a Tábor směřuje podle Karla Švarce z agentury Tabuc do Prahy, kde má zahrát 5. listopadu.

Svou sbírku šátků uložil Šporcl do skříně poté, co si podle médií nechal implantovat a posléze i výrazně prodloužit vlasy. Mladý umělec koncertuje v těchto dnech v tuzemsku společně s jazzovým Triem Josefa Vejvody a Severočeskou filharmonií Teplice. Účinkoval od 12. října už v Karlových Varech, Plzni, Teplicích, Hradci Králové, Jihlavě a Jičíně.

Šporcl letos na podzim mimo jiné s úspěchem zahrál ve Výmaru. Společně s českým dirigentem Tomášem Netopilem zahájil koncertní sezonu tamního státního orchestru, a to Dvořákovým Houslovým koncertem.

Památník národního písemnictví prodloužil výstavu o Otu Pavlovi

Památník národního písemnictví prodloužil pro velký zájem veřejnosti výstavu, kterou uspořádal k letošním nedožitým 75. narozeninám spisovatele Oty Pavla. Expozice nazvaná Ota Pavel - Umět se radovat potrvá v Malé výstavní síni památníku na Strahově až do 29. ledna.

Výstavu tvoří fotografie ze spisovatelova soukromí, ukázky rukopisů jeho povídek, filmových scénářů i osobních dopisů. Návštěvníci uvidí dokumenty a předměty vztahující se jak k životním osudům autora samotného, tak i k jeho textům. Přehlídku doplňují ilustrace českých i zahraničních vydání Pavlových knih. Výstava chce připomenout život a dílo významného českého spisovatele a novináře, který je vedle sportovních reportáží a několika knih se sportovní tematikou - například Dukla mezi mrakodrapy, Plná bedna šampaňského, Syn celerového krále či Pohádka o Raškovi - znám především jako autor vzpomínkových knih Smrt krásných srnců a Jak jsem potkal ryby.

Hlavním zdrojem inspirace byly Pavlovi jeho zážitky z dětství a mládí spjaté s krajinou v okolí hradu Křivoklátu, řekou Berounkou a krajinou na Rakovnicku. Nejznámější postavou jeho povídek je spisovatelův otec, legendární Leo Popper, v němž autor vytvořil typ nepokořeného furianta sdílejícího tragický osud židovského národa ve 20. století. Díky svému nezdolnému optimismu a schopnosti odolávat nepřízni osudu se stal jednou z nejpopulárnějších postav poválečné české prózy.

Vodáci se rozloučili se Sázavou

Dědek Sázava v sobotu v Týnci symbolicky zamkl velkým klíčem z pečeného těsta řeku. Na poslední cestu před zimní přestávkou pak vyprovodil téměř stovku vodáků. Vedle místních mezi nimi byli i příznivci mokrých sportů z Liberce, Havířova a Frýdku-Místku. "Letošní léto bylo krušné. Bylo tak náročné, že mé staré kosti už sotva drží pohromadě. Těším se na zimní spánek," řekl dědek Sázava, když ve žluté lodi přirazil ke břehu. Tvář mu zdobil dlouhý prošedivělý plnovous, z klobouku, kalhot i bot mu čouhaly trsy trávy. Už delší dobu o sobě tvrdí, že mu je 333 let, šeptalo se mezi lidmi. "Vodička letos pěkně zavlažovala, ale byl to neuvěřitelný mumraj. Byla to spousta starostí, spousta vodáků," zhodnotil dědek letošní vodáckou sezonu. Do Týnce nad Sázavou prý přišel před 11 lety hlavně za klidem. Jestli ale bude takové léto jako letos i za rok, pojede jinam. Aby měl od vodáků pokoj, ochotně řeku zamkl. "Sázavo, Sázavo, řeko prastará, zamknem tě klíčem z podzimu do jara. Až ledy odplují a sníh sleze ze strání, Sázavo, Sázavo, na šťastné shledání," zarecitoval dědek a nad hladinou několikrát otočil velkým klíčem.

"Letošní sezona byla úplně skvělá, protože po dvou letech bylo dost vody," řekl ČTK Jaromír Biolek z týneckého vodáckého centra. Připomněl, že loni se kvůli malému množství vody jezdilo jen do 31. července, předloni sezona skončila ještě o dva týdny dřív. "Letos se jezdilo od odemčení řeky 19. března až dodnes, tedy celou sezonu," dodal.

Muž se nechal střelit do zad a nyní bojuje v nemocnici o život

Čtyřicetiletý muž z Rovné na Sokolovsku se nechal dobrovolně střelit do zad, aby dokázal, že použitý obranný náboj člověka nezraní. Střela ale pronikla do orgánů a vážně ho zranila. Ve fakultní nemocnici v Plzni nyní bojuje po operaci o život a jeho stav je vážný, uvedl mluvčí západočeské policie. Před neobvyklým pokusem, který se udál v pátek v rovenské restauraci, si majitel pistole ráže 7,65 milimetru nejdříve oblékl vatovaný kabát. Obranný náboj s broky měl ztlumit. Pak předal pistoli kamarádovi a řekl mu, že může klidně střílet. Broky z náboje však prošly kabátem a pronikly do mužovy plíce, žaludku a sleziny. Střelce policisté obvinili z ublížení na zdraví, vyšetřování ještě pokračuje, dodal mluvčí.

Účastníci Kudějova Memoriálu ozvláštnili malostranské hospody

Přes tři desítky zralých mužů, jejichž biblí je Haškův Švejk a nebeskou manou dobře vychlazená dvanáctka, vyrazily v sobotu v dobových uniformách někdejší rakousko- uherské armády na pochod odpoledním sluncem vyhřátými malostranskými ulicemi. Cestovatelé směřovali po stopách svého proroka ze světoznámého románu z Hradčan dolů přes Karlův most. Cestou si v řadě hospůdek museli svlažit vyschlá hrdla. Přikázala jim tak pravidla tradičního Memoriálu Matěje Kuděje. "Tříčlenné hlídky projdou devět hospod a v každé si dva její členové musejí dát dva (alkoholické) nápoje," řekl ČTK Jan Profous, "ideový vůdce" poutníků v uniformách a alkoholovém oparu. Na trať vycházejí postupně a pořadatelé jim měří čas. Odměna za jejich vítězství bývá pouze "morální" - pocit z dobře vykonaného díla a lepší výchozí čas v následujícím ročníku pochodu. Jejich pouť kopíruje trasu Švejkovy eskorty při cestě za feldkurátem Katzem. Haškův hrdina v doprovodu dvou vojáků doputoval až do vzdáleného Karlína; novodobí poutníci však znaveni usedli k posledním půllitrům již ve staroměstské hospodě U Pivrnce.

Spisovatel a dobrodruh Zdeněk Matěj Kuděj, jemuž je memoriál připsán, byl před stoletím jedním z blízkých bohémských přátel Jaroslava Haška. Nejprve procestoval USA a Kanadu, živil se jako plavčík, farmář, kovboj a zlatokop. Neméně dobrodružný byl jeho život i po návratu do vlasti, po určitou dobu dokonce s Haškem sdílel společnou domácnost. Jeho kniha vzpomínek nazvaná Ve dvou se to lépe táhne před třemi desítkami let inspirovala iniciátory dnes již tradičního pochodu. Tehdy několik let každoročně chodili od hospody k hospodě v přestrojení za běžné občany, jejich následovníci se po obnovení pochodu před 11 lety již svými milovanými uniformami netají.

Šest českých dětí se účastní mezinárodní dětské vesmírné expedice

Mezinárodní dětské simulované vesmírné expedice Space One 2005 v Evropském vesmírném centru v belgickém Transinne se počátkem listopadu zúčastní šest českých dětí. Po výcviku budou čtyři z nich vybrány do mezinárodní posádky se svými vrstevníky z dalších sedmi zemí Evropské unie. "Měly jet čtyři, ale výběr byl těžký, protože byly všechny vynikající, tak porota rozhodla, že jich pojede šest," řekl ČTK Slávek Hrzal z pořádajícího Klubu Domino - Dětské tiskové agentury. Soutěž byla podle Hrzala veřejná a přihlásit se do ní mohly děti do šestnácti let věku. Hodnotila je pětičlenná porota. Zasedali v ní první československý kosmonaut Vladimír Remek, ředitel pražské hvězdárny a planetária Marcel Grün, psychiatr Jan Cimický, Hrzal a Petr Zapletal, prezident Asociace malých debrujárů ČR, která je rovněž pořadatelem akce. Debrujáři jsou šikovné děti, které se zajímají především o fyziku. Porotci vybrali tři chlapce: Tomáše Pejchala ze Žďáru nad Sázavou, Petra Adámka z Mělníka a Karla Kořínka z Prahy, a tři děvčata: Kláru Koperdakovou z Karviné a Barboru Šrámkovou a Veroniku Šímovou ze Stříbra.

Cílem akce je podle organizátorů propagace vzdělanosti a touhy po zvládnutí překážek a popularizace zájmu o astronomii a moderní kosmický výzkum mezi dětmi.

Do Prahy se sjely stovky odpůrců Darwinovy vývojové teorie

Do Prahy se sjely stovky odpůrců Darwinovy vývojové teorie z téměř dvaceti zemí. Přední čeští vědci pozvání na konferenci odmítli. "Podstatou je zamýšlet se nad chybami v Darwinově evoluční teorii a zamýšlet se nad alternativními přístupy," řekli ČTK organizátoři. Na konferenci přijeli také kreacionisté, kteří vykládají vznik světa tvůrčím zásahem nadpřirozené bytosti. Někteří například tvrdí, že vesmír vznikl před šesti tisíci lety zásahem Božím. Toto datum odvozují z textů Bible.

Předseda Akademie věd Václav Pačes, který patří mezi pozvané české vědce, ČTK řekl, že považuje konferenci za zbytečnou. Připustil, že jde o pestrou škálu názorů od "skalních kreacionistů", kteří tvrdí, že Bůh stvořil všechno a že život bez božího zásahu nebo záměru nemohl vůbec vzniknout, až po ty, kteří jen upozorňují na nevysvětlená místa ve vývojové teorii. "Nic z toho, co říkají, nemá racionální vysvětlení. To, že ještě nedovedeme vysvětlit původ života na Zemi, ještě neznamená, že tady je nějaký Bůh, který to stvořil," upozornil Pačes.

Duchové obsadili královédvorskou ZOO

S malou dušičkou vstupovali v sobotu do zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem někteří její malí návštěvníci. Odvahu však nepotřebovali k překonání strachu z dravých šelem a jiných divokých zvířat. Zahrada se totiž na týden proměnila v místo, kde vládnou duchové a čarodějnice. Během Týdne duchů na návštěvníky čeká strašidelná výzdoba z více než stovky vydlabaných dýní se svíčkou uvnitř ve stylu amerického svátku Halloween. Vše doplňuje několik pravých českých čarodějnic. Ta největší, vyvedená velmi realisticky v životní velikosti, na návštěvníky číhá na stromě u pavilonu šelem nedaleko hlavního vchodu.

"Týden duchů pravidelně pořádáme od roku 2001 a zájem návštěvníků je rok od roku větší. Když je pěkné počasí, zavítá k nám za den i kolem 2000 lidí," řekla ČTK Jana Myslivečková z vedení zoo. Pokud se děti osmělí, mohu si samy zkusit strašidlo z dýně vydlabat. Zásobu dýní jim pracovníci zoo dvakrát denně připraví před restauraci U Lemura. "Jezdíme sem s dětmi na Halloween pravidelně. Čarodějnice u vchodu nás letos opravdu polekala," řekl ČTK Milan Šíma z Hradce Králové.

Mokrý slíbil fotbalu více peněz, Haškovi nabídl spolupráci

Půl roku trvalo, než si český fotbal našel nového šéfa - v pátek se jím stal jednapadesátiletý Pavel Mokrý z Brna. Nový předseda svazu neprožíval žádnou euforii, své zvolení hodnotil opatrně, pragmaticky a smířlivě. V krátkém vystoupení před delegáty valné hromady nabídl spolupráci svému poraženému protivníkovi bývalému fotbalovému reprezentantovi Ivanu Haškovi, který ji však odmítá. K tomu, jaké budou jeho první kroky v nové funkci, se Mokrý vyjadřoval spíše opatrně. Hodlá pracovat na potírání korupce a zvýšení přísunu peněz do českého fotbalu, další plány nechtěl v této chvíli specifikovat. Zvolení celého výkonného výboru označil za dobrou zprávu pro fotbalovou veřejnost i sponzory. Haška označil za velkého soupeře. "Bez ohledu na to, co všechno volby provázelo, se domnívám, že byl velkým sokem. I proto si dokážu představit, že bychom v budoucnu spolupracovali. O konkrétních nabídkách se nechci bavit," uvedl Mokrý, jenž dosáhl vrcholu své mnohaleté funkcionářské dráhy.

V českém fotbale se nic nezmění, soudí komentáře tisku

Český fotbal odmítl naději na radikální změnu, v tom se shoduje většina deníků při hodnocení vítězství Pavla Mokrého v boji o předsednické křeslo. Listy připomínají, že delegáti páteční valné hromady ignorovali přání většiny fanoušků. Některé deníky dodávají, že ani jméno Ivana Haška nebylo zárukou revolučních změn, ale bylo prý alespoň určitou šancí. "Lidé, kteří rozhodují o budoucnosti fotbalu, tedy především bývalí sudí, dali jasně najevo, že si žádné změny nepřejí a že na většinové názory příznivců kašlou," napsal deník Sport a znovu poukázal na zákulisní dohodu dvou bývalých nesmiřitelných soupeřů: "Pavel Mokrý musel o titul předsedy velmi stát. Když mu nevadí, že ho bude fakticky šéfovat místopředseda Košťál," uvedl list.

I sloupek Lidových novinek pod titulkem "My už se nějak domluvíme" vyjadřuje obavy, že fotbal žádná očista nečeká. Delegátům prý zřejmě nikdo neřekl, že je český fotbal na dně a že ztratil důvěryhodnost. "Kdyby to věděli, nemohli by zvolit do čela Pavla Mokrého a na další funkce dosadit známé tváře," napsaly Lidové noviny.

Ještě mnohem ostřeji se do delegátů opřely bulvární listy. "Nic se nezmění. Podhoubí korupce si dál bude vesele bujet, lesklý nátěr národního týmu zaroste plevelem pokrytectví, licoměrnosti a prospěchářství," odhadl Blesk. Když prý staronové vedení o korupci nic nevědělo, ani se o ni nezajímalo, těžko lze očekávat, že teď to bude jiné.

"Valná hromada vyslala signál, že kupčení, lži, hochštaplerství, uplácení a podvody jsou a dál budou základní fotbalovou normou. Stejně jako nemravnost, pokrytectví, zastrašování, intriky," napsal deník Šíp. "Volebním handlem Košťála s Mokrým fotbal stvrdil, že je nepoučitelný," soudí list.

Umírněnější komentáře poukazují na to, že ani vítězství Ivana Haška by nemuselo být východiskem z krize. "Nikde není psáno, že by jejich oponenti mohli být lepší," napsalo Právo. Zároveň však poukázalo na to, že s novými lidmi by se důvěra veřejnosti ve fotbal obnovovala lépe. "Břímě korupční aféry nemizí. Delegáti rozhodli, že ho fotbal ponese dál. Bude to těžká cesta," uzavírá svou poznámku deník.

Komentář Mladé fronty Dnes vyjádřil názor, že by nebylo správné při vyslovení jména Pavla Mokrého propadat hysterii. Ani jeden z kandidátů prý nebyl žádný mesiáš, u obou prý existovala hrozba, že je někdo bude ovládat. "Víc než osoba Mokrého bude důležité, jací lidé a jakým způsobem se pod ním budou podílet na vládě nad fotbalem," napsala MfDnes a vyzvala fotbalovou veřejnost, aby reagovala na každé pochybení nového šéfa. "Fotbal si v tuhle dobu špatné vedení rozhodně nemůže dovolit," uzavřel autor.

Počasí:

V neděli očekávají meteorologové vesměs oblačno, místy déšť nebo přeháňky. Nejvyšší odpolední teploty 13 až 17, na horách kolem 12 stupňů Celsia.