Zprávy

Po zemětřesení hledají příbuzní skupinu Čechů v Karákóramu

Po ničivém zemětřesení, které v sobotu postihlo Asii, pohřešují příbuzní skupinu Čechů, kteří se údajně měli touto dobou pohybovat v okolí osmitisícové hory Nanga Parbat, tedy asi 300 kilometrů od epicentra. ČTK to řekla zástupkyně českého velvyslance v Islámábádu Dana Denková. "Ve skupině je sedm lidí, zkušených horolezců," řekl ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. Skupinu podle něj vede pětašedesátiletá horolezkyně Dina Štěrbová, která jako první Češka zdolala osmitisícový vrchol. Podle posledních zpráv skupina směřovala do města Skárdu, které se nachází pod osmitisícovou horou Nanga Parbat, tedy asi 300 kilometrů od epicentra zemětřesení, uvedl Kolář. "Nepředpokládáme, že by to byla silně postižená oblast," doplnil. Skupina neměla podle Koláře žádný pevný termín, kdy se má příště ozvat. "Fakt, že se neozvali, neznamená nutně, že jsou v nebezpečí, nebo že jsou pohřešovaní," řekl mluvčí.

V Asii potvrzeno na 20.000 obětí zemětřesení, žádá o pomoc

Na 20.000 lidí zahynulo a přes 42.000 je raněno po zemětřesení, které v sobotu zasáhlo pomezí Pákistánu a Indie a projevilo se i v Afghánistánu. Naprostá většina obětí, přes 19.000 je v severním Pákistánu, kde byly některé vesnice srovnány se zemí. Pákistán hovoří o největší katastrofě ve své novodobé historii a naléhavě žádá svět o nákladní vrtulníky, aby se záchranáři mohli dostat do odlehlých oblastí. OSN již začala koordinovat pomoc, některé státy do Pákistánu vyslaly záchranáře.

Zemětřesení o síle 7,6 stupně otřáslo v sobotu ráno severem Pákistánu, severozápadní Indií a východním Afghánistánem. Otřesy trvaly bez přerušení tři minuty. V následujících 24 hodinách seizmologové naměřili dalších 45 otřesů, některé až o síle šesti stupňů. Lidé jsou proto stále vyděšeni, v noci na neděli mnozí spali navzdory špatnému počasí venku a bojí se vrátit do poškozených staveb.

Nejpostiženější je pákistánská část Kašmíru a její středisko Muzaffarábád. Podle armády je zde zničena polovina domů a jenom v tomto městě zahynulo 11.000 lidí. Podle místních úřadů se katastrofa týká území s 2,4 milionu lidí a z nich polovina je postižena. Člen místní správy pákistánského Kašmíru odhadl, že počet obětí možná dosáhne až 30.000. Zemětřesení mělo epicentrum asi 100 kilometrů severně od Islámábádu.

Značné škody hlásí také Indie. V její části Kašmíru zahynulo přes 500 lidí. Otřesy zaznamenali také občané východního Afghánistánu; zahynuli tam čtyři lidé.

Česko chce pomoci zemím po zemětřesení 25 miliony korun

Asijským zemím, které v sobotu postihlo silné zemětřesení, by Česko mohlo poskytnout pomoc za milion amerických dolarů, tedy za 25 milionů korun. Ve středu o tom bude jednat vláda. V diskusním pořadu České televize to uvedl premiér Jiří Paroubek. Mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář již předtím oznámil, že ministerstvo zahraničí uvolnilo pět milionů korun. Paroubek řekl, že zvažovaná pomoc 25 milionů korun je obdobná jako pomoc Česka USA po ničivém hurikánu Katrina. Na tom, že vláda bude ve středu jednat o pomoci za 25 milionů korun, se premiér dohodl s ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou.

České záchranné týmy se psy jsou připraveny k okamžitému odjezdu. Česko ale potřebuje mít podle premiéra logistické zabezpečení, konkrétně vrtulníky, aby mohlo pomáhat. Paroubek uvedl, že Česko by v této věci mohlo spolupracovat s některou z velkých zemí. Konkrétní nebyl. Mluvčí ministerstva zahraničí Kolář upřesnil, že pákistánské úřady již rozeslaly zastupitelským úřadům cizích zemí nótu, ve které specifikovaly svou žádost o humanitární pomoc. "Jde v prvé řadě o přikrývky, přístřešky, stany a izolační podložky," řekl Kolář. Zájem také podle něj mají o potravinové balíčky, vysokoenergetické sušenky, masové konzervy bez vepřového masa a léky - antibiotika a přípravky na léčbu tyfu a dalších infekčních onemocnění.

Česko také podle Koláře nabídlo zemi záchranářské týmy. Pákistánský krizový štáb si pak vyžádal specifikaci nabídky. Chce vědět, kolik záchranářů by mohlo přijet a s jakým technickým vybavením. "Pošleme jim specifikaci, kterou vytvoří hasičský záchranný sbor," dodal Kolář. Česká strana již dříve nabídla záchranáře Evropské unii a zemím, které Pákistán o pomoc požádal.

Woolsey: Příští útok teroristů by mohl zasáhnout infrastrukturu

Příští velký teroristický útok by se podle bývalého ředitele americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Jamese Woolseyho mohl zaměřit na zranitelné body infrastruktury, třeba na rozvody elektřiny nebo ropné rafinerie na Blízkém východě. Podle něj jsou teroristické organizace jako Al-Káida nebezpečné v tom, že se navzájem doplňují se saúdskými penězi, které pomáhají ve světě šířit nenávistnou islamistickou ideologii. Ve většině zemí je snadné zasáhnout infrastrukturu, jako části elektrických rozvodných sítí, dopravních nebo energetických systémů, řekl ČTK Woolsey, který přijel do Prahy na konferenci Fórum 2000, které pořádá exprezident Václav Havel. Jako příklad uvedl možný útok na zařízení v rafinerii v Saúdské Arábii, které čistí ropu od síry. Takový útok ze světové nabídky odčerpá šest až sedm milionů barelů ropy denně po dobu asi jednoho roku. Nebude to teroristický útok v USA nebo v ČR, ale bude mít na ně vliv, řekl.

Cyril Svoboda: Image Československa lze využít společně se Slovenskem

Rozpracování myšlenky premiéra Jiřího Paroubka, který by chtěl využít značku někdejšího Československa, by mělo být podle ministra zahraničí Cyrila Svobody založeno na úzké spolupráci mezi Českou republikou a Slovenskem. Svoboda to řekl ČTK. Zdrženlivě reagoval na Paroubkův nápad zástupce slovenského ministerstva zahraničí. "Nástupnické státy bývalého Československa jsou dva - Česká republika a Slovenská republika. Navíc, pokud vím, pravidla Evropské unie umožňují používat pouze značky existujících států," řekl ČTK mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Juraj Tomaga. Podle Svobody by Paroubkova myšlenka mohla mít podobu třeba společné česko-slovenské humanitární pomoci jiným zemím postiženým přírodními katastrofami či společných rozvojových programů a dalších projektů.

O svém nápadu se Paroubek zmínil v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny. "Československo je dobrou značkou v zahraničí. Tam, kde jsem byl trošku dál od našich hranic, lidé nevnímají, že došlo k nějakému rozdělení. Proto myslím, že by jak Češi, tak Slováci mohli té obchodní značky využít. Řekl jsem to jako nápad. Čekáme určité rozpracování, pokud je něco takového reálné, od ministerstva zahraničí, řekl Paroubek.

OECD: V Japonsku a Česku nejnižší rozdíly mezi bohatými a chudými

Česko patří mezi země s nejnižšími rozdíly mezi bohatými a chudými na světě. Relativně nejmenší bohatství vlastní pětina nejbohatších lidí na Slovensku, ve Slovinsku, Japonsku, Dánsku a ČR. Naopak nejchudších dvacet procent domácností je na tom v Česku po Japonsku nejlépe na světě. Vyplývá to z analýzy OECD, kterou zveřejnil Petr Gola ze serveru Měšec.cz. Pro ekonomiku je podle analytiků optimální, když příjmové nerovnosti nejsou přehnaně vysoké, ale ani nízké.

V Česku vlastní nejchudší pětina lidí 10,3 procenta celkového bohatství, zatímco nejbohatších dvacet procent domácností má téměř 36 procent. Důvodem malého rozdílu mezi chudou a bohatou částí populace v Česku je vysoká úroveň sociálního zabezpečení, která musí být vykoupena vysokou úrovní zdanění práce, řekl ČTK analytik HVB Bank Pavel Sobíšek. Taková kombinace není ideální, protože podvazuje mzdovou konkurenceschopnost vůči zahraničí. Navíc tak rostou jen velmi pomalu zdroje střední třídy, která bývá motorem růstu soukromé spotřeby a tím i celé ekonomiky, dodal.

Oba extrémní stavy způsobují sociální obtíže svého druhu a brzdí hospodářský růst, souhlasil analytik PPF Pavel Kohout. Optimální by podle něj bylo, kdyby míra příjmové nerovnosti v ČR mírně vzrostla na úroveň Francie nebo Německa. Současná "skandinávská" míra nerovnosti poškozuje ekonomiku, poznamenal.

Paroubek chce do Česká lákat i investory ze zemí mimo EU

Vláda chce do Česka lákat investory i ze zemí mimo Evropskou unii. Jde jí zejména o ruské, čínské, japonské, ale i indické investory. V diskusním pořadu České televize to řekl premiér Jiří Paroubek. "My usilujeme o to, aby k nám přišli investoři nejen z Evropské unie, ale také nově z Ruska. Proto je tady ten ruský investor, který vyhrál soutěž na Vítkovice Steel (ruská společnost Evraz Holding)," řekl. V jednání jsou podle něj i možné investice čínských firem. Investice korejské automobilky Hyundai, která by chtěla postavit závod v Moravskoslezském kraji, není podle Paroubka jistá, ale označil ji jako "80procentní".

Cestu ke snížení nezaměstnanosti vidí hlavně v urychlení hospodářského růstu. "Ten hospodářský růst je dneska na pěti procentech. My si myslíme, že se dá ještě urychlit," řekl. Dalším způsobem jsou podle premiéra investiční pobídky a noví zahraniční investoři, od kterých pak získají práci české malé a střední firmy.

Místopředseda opoziční ODS Petr Nečas, který se v debatě s Paroubkem utkal, řekl, že ODS bude místo investičních pobídek prosazovat systém obecné podpory investic založený na změnách například v daňové nebo právní oblasti. Odvolal se přitom na tři roky starou zprávu agentury CzechInvest, podle níž je základním motivem pro zahraniční investory geografická poloha ČR, kvalifikovaná síla, stav infrastruktury a až na čtvrtém místě jsou teprve investiční pobídky.

Ministr Urban: Případnou investici Hyundai lze označit za veřejný zájem

Případnou investici jihokorejské automobilky Hyundai v Česku lze označit za veřejný zájem, uvedl v diskusním pořadu TV Nova ministr průmysl a obchodu Milan Urban. Naopak stínový ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) to odmítl. V Poslanecké sněmovně leží návrh zákona o vyvlastňování pozemků, kterým chce vláda urychlit výstavbu projektů ve veřejném zájmu. "Je veřejným zájmem, aby regionální rozdíly ve výkonnosti hospodářství a zaměstnanosti se vyrovnávaly," uvedl Urban. Podle svých slov ale preferuje dohodu mezi státem, krajem a vlastníky půdy a věří že k ní dojde. Případné vyvlastňování by bylo za tržní úhradu, zdůraznil. Na severní Moravě jsou tři průmyslové zóny" Nošovice, Dolní Lutyně a Mošnov. "Myslím, že dokonce roku jedna z těch zón připravena bude," řekl ministr s tím, že na tento účel je dostatek peněz.

Podle Římana je severní Morava, kam by investice mohla směřovat, regionem, který potřebuje impulz a ten by Hyundai přinesl. Investici by uvítal, ale ne za každou cenu. Pokud jde o pozemky, musí se podle něj dospět k dohodě. Říman dále uvedl, že ODS by zrušila investiční pobídky pro některé vybrané skupiny a nahradila je pobídkami pro všechny v podobě jednoduššího daňového systému a zjednodušené byrokracie. Dosavadní smlouvy uzavřené s investory by byly dodrženy.

Nová továrna automobilky Hyundai Motor má mít roční kapacitu asi 300.000 vozů. Korejci chtějí do její výstavby investovat v přepočtu 30 miliard korun. Kromě České republiky zvažují také Polsko a Slovensko. Rozhodnout by se zřejmě mělo do konce roku.

Aero Vodochody získalo první zakázku na dodávku pro Airbus A340

Společnost Aero Vodochody získala první zakázku od francouzské společnosti Aircelle na dodávku součásti pro letoun Airbus A340. Podle mluvčího firmy Vítězslava Kulicha zakázka dosáhne desítek tisíc eur. "Je to naše první referenční zakázka pro francouzské dodavatele výrobců letounů Airbus. Pokud se osvědčíme jsem si jistý, že od Aircelle získáme další zakázky," uvedl Stanislav Štefanov z divize kooperací. S francouzskou firmou Aero podle Štefanova nyní jedná i o dalších čtyřech obchodních případech. Aero by mělo do poloviny ledna zhotovit dva transportní přípravky na obraceč tahu Airbus A340. Hmotnost zařízení má být dvě tuny.

Aircelle, která je součástí skupiny Safran Group, je vedoucím dodavatelem motorových gondol v Evropě, loňský obrat firmy přesáhl 500 milionů euro (15 miliard korun). Firma zaměstnává 2600 lidí. V Aeru pracuje zhruba o tisíc lidí méně, tržby podniku loni dosáhly téměř čtyř miliard korun.

Skotu v tuzemsku ubývá, rozšiřují se jen stáda masných krav

Po roce 1989 v Česku soustavně ubývá skotu, podle údajů ČSÚ jeho stavy klesly za posledních 15 let o 60 procent na 1,4 milionu kusů. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby představuje přitom hovězí dobytek páteř zemědělství a omezování jeho chovu, způsobené hlavně nízkými výkupními cenami masa i mléka, má řadu negativních důsledků. V posledních letech se ale rozšiřují stáda krav na produkci masa. Jejich počet se mezi lety 1999 až 2005 více než zdvojnásobil na 141.000 kusů. "Kvůli převážně nízkým farmářským cenám mléka i hovězího masa, se chov skotu řadě farmářů nevyplácel a omezili ho," uvedl dále Veleba. Od roku 1989 ale výrazně klesla i spotřeba hovězího.

Důsledkem úbytku skotu je nadprodukce obilí, které se nezužitkuje jako krmivo. Za posledních deset let vlivem poklesu stavů skotu a prasat vznikl přebytek 1,3 milionu tun obilí z celkové domácí úrody mezi šesti až sedmi miliony tun. Negativem je také klesající produkce statkových hnojiv, která pak zemědělci musí nahrazovat hnojivy průmyslovými. Příznivé je podle Veleby naopak rozšiřování chovů masných krav. "Hovězí je jedna z mála živočišných komodit, jejíž produkce lze zvyšovat, protože EU není v tomto druhu masa soběstačná," prohlásil.

Kováčik: KSČM by měla podat trestní oznámení na Štětinu a Pavlatu

KSČM by měla podat trestní oznámení na senátora ODS Josefa Pavlatu a senátora za Zelené Jaromíra Štětinu za to, že označili KSČM za zločineckou organizaci, řekl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik v diskusním pořadu české soukromé televize Prima. Ze stejného důvodu už komunisté podali trestní oznámení na předsedu KDU-ČSL Miroslava Kalouska. "Jsem pro trestní oznámení už jen proto, aby se upozornilo, že nelze bezostyšně urážet kohokoli jakýmkoli způsobem," uvedl v televizi Kováčik. Podle něj se senátoři svými výroky zřejmě dopustili šíření nenávisti.

Kalousek již dříve prohlásil, že se klidně vzdá své poslanecké imunity a bude před soudem své výroky obhajovat. Komunistická strana Československa se dopouštěla zločinů, což je jasně řečeno v platných zákonech, argumentuje šéf lidovců a dodává, že sám předseda komunistů Vojtěch Filip přitom označil KSČM za přímého pokračovatele KSČ. Komunisté zase výroky pravicových politiků považují za vyvolávání nenávisti k určité skupině obyvatelstva pro politické přesvědčení.

Senát ve čtvrtek díky podpoře svých pravicových členů navrhl výslovně zakázat propagaci komunismu a nacismu pod hrozbou trestu až osmi let vězení. Novelu trestního zákona, iniciovanou Štětinou a dalším senátorem Martinem Mejstříkem, která by české komunisty přinutila ke změně názvů a dokumentů, nyní dostane k projednání sněmovna. V ní má ale většinu levice, která asi těžko umožní její přijetí.

Pomník obětem holokaustu v Ústí nad Labem

Za značného zájmu veřejnosti odhalili v neděli v Ústí nad Labem primátor Petr Gandalovič a předseda ústecké židovské obce Bedřich Heller Pomník obětem holokaustu. Davidova hvězda ze žuly, která jako by byla z poloviny zabořena do země, má připomínat památku více než 1000 ústeckých Židů, kteří holokaust nepřežili. Pomník stojí na místě bývalého židovského hřbitova. Gandalovič připomněl, že židovská komunita, která ve městě žila od 60. let 19. století do roku 1938, přispěla mimořádně k průmyslovému, obchodnímu a kulturnímu rozvoji města. Jako příklad uvedl Eduarda Jakoba Weinmanna a Ignaze Petschka, jejichž zásluhou se Ústí stalo v druhé polovině 19. století významným evropským centrem obchodu s uhlím, které mělo i vlastní burzu. Na rozvoji města se podle Gandaloviče podílely i další osobnosti z židovské komunity, zejména lékaři a umělci.

Obětmi holokaustu se stalo na tisíc ústeckých Židů. Na Silvestra 1938 byla nacisty vypálena ústecká synagoga, později byla přestavěna na výrobu uzenin. V 50. letech bylo zcela zničena židovská část centrálního hřbitova na Ovčím vrchu, připomněl osud památek na ústecké Židy Gandalovič. Odhalení pomníku se kromě početné ústecké veřejnosti zúčastnili i izraelský velvyslanec Artur Avnon a zástupci dalších velvyslanectví evropských zemí v Praze.

Velkou cenu Ekofilmu získal český film Zdroj o těžbě ropy v Baku

Český film Zdroj, který se zabývá těžbou ropy v ázerbájdžánském Baku, získal v Českém Krumlově Velkou cenu Ekofilmu. Tento mezinárodní festival, jehož 31. ročník po celý týden představoval na jihu Čech filmy o životním prostředí a přírodním a kulturním dědictví, vyvrcholil v sobotu večer v Českém Krumlově vyhlášením výsledků. Porota ocenila, že dokument Zdroj režiséra Martina Marečka, který je spolu s Martinem Skalským i autorem scénáře, se s minimálními finančními a výrazovými prostředky dotkl závažného tématu korupce, která s těžbou ropy souvisí. "Tvůrci riskovali spory se státními orgány cizího státu, šli na doraz, jak toto téma zpracovat. Použili různé způsoby skrytého snímání a ukázali, že korupce nemá hranice," řekl ČTK člen mezinárodní poroty architekt Vlado Milunič.

Snímek Zdroj vznikl vlastně náhodou, když chtěl režisér Mareček pořídit jen několik záběrů ropných polí v Ázerbájdžánu. Když ale tvůrci na místě viděli zdevastovanou krajinu a zjistili, co se kolem těžby ropy děje, jak se staví obří ropovod, zaimprovizovali a pustili se do natáčení materiálu pro celovečerní dokument. Zdroj už získal cenu na filmovém festivalu v Lipsku.

Zvláštní cenu mezinárodní poroty dostal slovenský cestopis Amazonia Vertical režiséra Pavla Barabáše o dobrodružné horolezecké výpravě do Amazonie s připomenutím negativního zacházení člověka s živočišnými druhy. Mezi dokumenty vyhrál téměř dvouhodinový brazilský film Estamira vyprávějící o ženě, která už několik let žije na rozsáhlém smetišti blízko Rio de Janeira. V kategorii publicistika, zpravodajství byly nejúspěšnější české filmy Ivana Bareše Jezy 1 a 2, které naznačují způsob, jak vyřešit problém dopravy zboží vodní cestou. Ve volné tvorbě uspěl dvouminutový indický film Deštník, mezi vzdělávacími pořady se porotě nejvíc líbil rakouský snímek Mravenci - Tajná síla přírody. Cenu za scénář získali Vít Klusák a Filip Remunda za film Český sen.

Letošní ročník byl mimořádný tím, že se na něj přihlásilo nejvíc snímků v dosavadní historii této přehlídky, a to 167 titulů ze 34 zemí světa. Komise z nich vybrala 46 do soutěže.

Na Plzeňsku bude koncem října třetí festival čajové kultury

Už třetí ročník Festivalu čajové kultury, který má propojit východní a západní filozofii a umění, se uskuteční od 28. do 30. října v jízdárně zámku Kozel. Akci pořádá Bezejmenná čajovna Šťáhlavice spolu s Česko-japonskou společností a Národním památkovým ústavem Plzeň. ČTK to řekl organizátor akce Ivoš Hucl. Festival se koná pod záštitou hejtmana Plzeňského kraje Petra Zimmermanna a japonského velvyslance v ČR Hideakiho Kumazawy. "Japonským ministerstvem zahraničních věcí byl zařazen do projektu 2005 - Rok mezilidských vztahů mezi EU a Japonskem," uvedl Hucl.

Smyslem akce bude reflexe čajové kultury a souvisejících disciplín v Čechách. Půjde například o aranžování květin, architekturu, keramiku a porcelán, estetiku, filozofii. Dále má festival poskytnout inspiraci pro naplnění volného času a připomenout, že krásu lze obdivovat i uprostřed běžných událostí všedního dne.

Festival začne čajovým obřadem školy Urasenke, bude se konat přednáška o japonské neformální čajové ceremonii, zazní také japonská elektronická hudba a brněnské Malé divadlo uvede japonské frašky Kjógen. Součástí festivalu je také výstava bonsají, keramiky a porcelánu, fotografií, autorského skla, literatury a filmů.

Ústecká zoo asi bude mít slony ze sloního sirotčince na Srí Lance

Ústecká zoologická zahrada se připravuje na transport slonů ze sloního sirotčince na Srí Lance. "Tamní vláda by chtěla darem těchto zvířat poděkovat Česku za pomoc při odstraňování následků přírodní katastrofy z konce loňského roku," řekl ČTK veterinář ústecké zoologické zahrady Václav Poživil. Na přijetí slonů indických ze sloního sirotčince se spolu s ústeckou zoo připravuje i ostravská zahrada. "My bychom mohli přijmout jednoho až dva slony, Ostrava dva až tři," uvedl Poživil. Srí Lanka postižená cunami má podle něj stále mnoho jiných problémů. "Pokud slony do Česka přivezeme, bude mít tamní vláda o starost méně," poznamenal Poživil. Sloni mají být darem srílanské vlády.

Ze sportu:

V předposledním zápase kvalifikace o postup na mistrovství světa prohráli čeští fotbalisté v Praze na Letné s Nizozemskem 0:2. Branky vítězů vstřelili již v prvním poločase Rafael Van der Vaart a Barry Opdam. Ještě předtím však Tomáš Rosický neproměnil penaltu. Pokud chtějí čeští fotbalisté postoupit alespoň do baráže, musejí ve středu zvítězit ve Finsku.

Jedenáctiletý hřebec Maskul s německým žokejem Dirkem Fuhrmannem vyhrál 115. ročník Velké pardubické steeplechase a navázal na své vítězství z roku 2002. Pro obhájkyni prvenství Registanu skončil pokus o vítězný hattrick už na druhé překážce, kde devítiletá klisna, vedená britským žokejem Jamesem Crowleyem, upadla. Vítěz zaběhl rekordní čas celé historie: třicet překážek na téměř sedmikilometrové trati zvládl za 9:11,26 minuty.

Šestnáctiletá česká tenistka Nicole Vaidišová vyhrála již svůj čtvrtý turnaj na okruhu WTA. Ve finále turnaje v Tokiu porazila Francouzku Tatianu Golovinovou v prvním setu 7:6 a ve druhém za stavu 3:2 soupeřka vzdala.

Házenkáři Baníku Karviná prohráli zápas Ligy mistrů v Paříži o tři branky 18:21. Po dvou kolech tak zůstali ve skupině H bez bodu na třetím místě za svým nynějším přemožitelem a vedoucím německým Flensburgem.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Polojasno, ráno a dopoledne četné mlhy. Teploty 15 až 19 stupňů Celsia.