Zprávy

Atmosféra v koalici houstne, Paroubek ostře kritizoval lidovce

Vztahy ve vládní koalici jsou kvůli zákoníku práce i kauze Unipetrol znovu vyhrocené. Premiér Jiří Paroubek prohlásil, že lidovci nejsou ideálním partnerem a on se jimi nenechá vydírat jako jeho předchůdci. Paroubka rozčililo, že se lidovci přidali k ODS a byli pro to, aby sněmovna jednala o zřízení vyšetřovací komise k Unipetrolu. "V každé jiné zemi by vyletěli z koalice," prohlásil ministerský předseda na adresu menšího koaličního partnera. Dodal, že kvůli zachování politické stability "alespoň do konce roku" on nikoho z koalice vyhazovat nebude. "Já to neučiním a doufám, že koalice vydrží přinejmenším do konce roku," reagoval později premiér na spekulace, že by mohl od příštího roku vládnout v menšinovém kabinetu. ČSSD podle něj ponese vládní odpovědnost až do konce volebního období, od lidovců prý lze čekat s blížícími se volbami cokoliv. Kdyby se KDU-ČSL rozhodla sama koalici opustit, bránit jí nebude.

Především bývalý premiér Vladimír Špidla se podle Paroubka nechal lidovci často bezprecedentně vydírat. Premiér řekl, že on hodlá vrátit ČSSD důvěru a bude prosazovat zákony, k nimž se koalice včetně KDU-ČSL v programovém prohlášení vlády zavázala. To platí například o zákoníku práce. Na klíčovém kodexu se koalice nedokázala dohodnout a ČSSD je připravena jej ve vládě prosadit sama a ve sněmovně s podporou opozice, pravděpodobně komunistů. "Jak řekl jeden čínský politik, mně nezáleží na tom, jestli je kočka černá, nebo bílá, hlavně, že chytá myši. Já chytám myši, a to jsou ty zákony," prohlásil Paroubek. Zdůraznil, že mu je jedno, zda zákoník práce prosadí koalice, nebo ČSSD s pomocí KSČM či ODS. "Zákoník práce bude přijat," uvedl.

Lidovci nabízejí ČSSD dohodu o zákoníku

KDU-ČSL nabídla ČSSD, že podpoří návrh nového zákoníku práce. Předpokladem dohody je, aby z návrhu byla vypuštěna ustanovení o rozhodovací a kontrolní pravomoci odborů. Od všech ostatních požadavků KDU-ČSL ustupuje, řekl předseda lidovců Miroslav Kalousek. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach vzápětí návrhy lidovců označil za nepřijatelné. "Kdybychom tyto paragrafy vypustili, odbory by ztratily kontrolní pravomoci. Lidovci podle Kalouska chtějí umožnit ČSSD, aby mohla prosadit zákoník bez podpory komunistů. "Jestli je skutečnou prioritou (premiéra) Jiřího Paroubka přijmout zákoník práce tak, aby nebyla ohrožena ochrana zaměstnanců, pak nemá žádný důvod nepřijmout náš návrh," uvedl Kalousek. Rozhodovací a kontrolní pravomoci odborů, které chtějí lidovci omezit, jsou podle Kalouska přežitkem z 60. let, kdy byli v odborech prakticky všichni zaměstnanci. Nyní je to méně než 40 procent zaměstnanců. Pokud by byl přijat Škromachův návrh, zvýhodňovalo by to odborové funkcionáře, zatímco zaměstnanci neorganizovaní v odborech by na to doplatili, dodal Kalousek.

Pro odbory by byl podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha návrh zákoníku práce nepřijatelný, kdyby byly přijaty požadavky KDU-ČSL omezující pravomoci odborů. Kalousek chce podle něj odbory postavit proti ČSSD nebo snížit jejich roli v ochraně zaměstnanců. Podle Štěcha jsou tyto názory ovlivněny zaměstnavateli. "Koho chleba jíš, toho píseň zpíváš," řekl ČTK ještě před Kalouskovým prohlášením.

Přijetí zákoníku práce spolu s několika dalšími novými normami by znamenalo největší změnu systému pracovněprávních vztahů od roku 1990. Současný kodex, který za 15 let prošel desítkami novel, platí od roku 1966 a patří k nejstarším zákonům.

Podle Klause v česko-amerických vztazích nejsou žádné problémy

V česko-amerických vztazích nejsou žádné problémy, uvedl český prezident Václav Klaus po jednání v Bílém domě s americkým viceprezidentem Richardem Cheneym. USA pozorně sledují situaci v Evropě po nedávných německých volbách, řekl Klaus novinářům po bezmála hodinové návštěvě u Cheneyho. Volby v Německu mají vliv na situaci jak ve Spolkové republice, tak i v Evropě a ČR, dodal. Americká strana podle Klause vyslechla pozorně informace o české pomoci po hurikánu Katrina. Klaus s Cheneym si vyměnili názory i na mezinárodní situaci, zejména na Blízkém východě, v Afghánistánu a Iráku.

Prezident Václav Klaus se v New Yorku seznámil s postupem rekonstrukce Národní budovy, kterou od krajanů koupil před čtyřmi lety český stát za symbolický dolar a nyní ji nákladem 450 milionů opravuje. Při setkání s krajany řekl, že má pocit, že parlamentní volby v České republice příští rok "budou velmi nejasné" a "blízké tomu", co se událo o víkendu v Německu. Tamější volby přinesly mimořádně těsné výsledky, na jejichž základě se bude velmi složitě hledat řešení pro sestavení vlády. Když hovořil o přestavbě Národní budovy na východní 73. ulici, která je největší státní investicí v zahraničí, vyjádřil naději, že se ji podaří dokončit včas a že se stane "oázou češství" na Manhattanu. Na více než stoleté stavbě byla už opravena celá konstrukce a jedno poschodí převzali v květnu do užívání krajanské spolky.

Na newyorské radnici v dolní části Manhattanu přivítal Václava Klause starosta Michael Bloomberg, který stojí v čele osmimilionového města čtvrtým rokem. Předtím, než byl zvolený starostou, se pohyboval ve finančním světě na Wall Street, odkud si také přinesl zkušenosti pro založení svého mediálního impéria vedeného informační agenturou Bloomberg. Poté prezident Klaus otevřel v newyorském Metropolitním muzeu unikátní výstavu gotického umění doby vlády císaře Karla IV. a jeho synů krále Václava IV. a císaře Zikmunda. "Jsem přesvědčen, že česká gotika z lucemburského období je věcí, na kterou můžeme být pyšní. Máme šanci ukázat ji světu. Není tolik míst na světě, jako je Metropolitní muzeum v New Yorku, která by umožnila, abychom tuto věc co největšímu počtu lidí ve světě ukázali. Věřím, že to bude výstava úspěšná," řekl prezident bezprostředně po zahájení českým novinářům. V Metropolitním muzeu se představují vrcholná díla středověkých mistrů, jež vznikla na českém královském dvoře nebo jejichž tvůrci byli s lucemburským panovnickým domem nějak spojeni. Její jedinečnost spočívá v tom, že na jednom místě shromažďuje dobově a tematicky příslušná díla rozesetá za uplynulých více než 600 let po celém světě. Zahájení výstavy se zúčastnil také český ministr zahraničí Cyril Svoboda a pražský primátor Pavel Bém. Za lucemburský panovnický rod byl přítomen následník velkovévody princ Gillaume.

Korespondenční hlasování má v parlamentu stále šanci

Lidé, kteří chtějí hlasovat v parlamentních volbách, možná v budoucnu nebudou muset vážit cestu do volebních místností. Poslance a senátory by mohli volit poštou, předpokládá to novela volebních zákonů, kterou sněmovna pustila do závěrečného čtení. Poslanci o korespondenční volbě zřejmě rozhodnou již v říjnu. Aby začal nový zákon platit, musí ho ve stejné podobě schválit sněmovna i Senát.

Po možnosti hlasovat poštou volali zejména čeští krajané. Nyní mohli poslance volit pouze na zastupitelských úřadech, čehož využilo při posledních sněmovních volbách jen minimum voličů. Vláda chce umožnit korespondenční hlasování všem českým občanům ve volbách do sněmovny i do Senátu. Autoři předlohy mimo jiné doufají, že by to přispělo ke zvýšení účasti lidí v parlamentních volbách.

Středeční sněmovní debata však naznačila, že schvalování předlohy nebude úplně jednoduché. Autorka senátního návrhu Jitka Seitlová se rozšíření korespondenční volby nebránila. Varovala ale poslance, aby novelu nezatěžovali dalšími kontroverzními zásahy do volebních pravidel. Osud zákona v senátu by pak podle ní byl nejistý.

Pokud Parlament korespondenční hlasování schválí, Češi v zahraničí by hlasovací lístky mohli pouze poslat na svůj zastupitelský úřad. Podobnou možnost by měli lidé v Česku; pokud budou v době voleb mimo svůj domov, hlasovací lístek by mohli předem doručit na obecní úřad.

Sněmovna schválila zavedení bodového systému pro řidiče

Bodový systém hodnocení dopravních přestupků řidičů bude zřejmě platit od poloviny příštího roku. Rozhodla o tom dnes sněmovna. Vládní návrh počítá s tím, že každý řidič bude moci získat až 12 trestných bodů. Po jejich vyčerpání přijde na rok o řidičský průkaz a bude muset znovu do autoškoly. Zákon počítá také s tím, že pokud řidič po dobu jednoho roku neučiní žádný přestupek, tak se mu odečtou z registru čtyři body. Změny v zákoně obsahují například i povinnost celoročního svícení, používání autosedaček pro děti a přileb pro cyklisty mladší 18 let. Předloha reaguje na hrozivý stav na českých silnicích, kde každý rok přijde o život na 1300 lidí.

Zákon o zavedení bodového systému vrátil sněmovně s vlastními pozměňovacími návrhy Senát. Požadoval například zrušit zákaz předjíždění pro kamiony na dálnici a oddálit účinnost zákona o půl roku, tedy na 1. ledna 2007. Sněmovna ale doporučení senátorů odmítla a přijala předlohu v původní sněmovní. Předlohu musí ještě podepsat prezident.

Novinkou je v zákoně také to, že řidič bude moci při nesprávném postupu policisty a následně vzniklé škodě požadovat po policii náhradu škody. Velkých změn doznaly také pokuty. Jejich strop zvedli poslanci až na 50.000 korun. Přijat ale nakonec nebyl návrh, aby profesionální řidiči byli trestáni za nejzávažnější přestupky až dvojnásobnou sazbou. Více pravomocí bude mít i policie. Dozor nad silničním provozem bude rozšířen i o městskou policii, která bude moci zastavovat vozidla a měřit rychlost. Dopravní policie také dostala zpět právo odejmout řidiči řidičský průkaz. Novinkou je i to, že vlastník auta bude muset oznámit, kdo řídil jeho vůz v případě, že jím byl spáchán dopravní přestupek.

STEM: Paroubek nejpopulárnějším politikem, druhý je Jandák

Nejpopulárnějším politikem je v září podle průzkumu agentury STEM premiér Jiří Paroubek, který byl před prázdninami na druhém místě za zesnulým Pavlem Dostálem. Na druhé místo se mezi nejoblíbenější politiky dostal nový člen vlády Vítězslav Jandák. Na třetím a čtvrtém místě jsou vládní politici Bohuslav Sobotka a Petra Buzková. Nejpopulárnějším opozičním politikem je celkově pátý Pavel Bém z ODS.

Paroubek považuje podporu 54 procent lidí za "vynikající číslo". "Zejména u člověka, který vystupuje razantním způsobem. Myslím, že mi lidé rozumějí," řekl premiér novinářům. Nebývá obvyklé, aby byl právě premiér nejoblíbenějším politikem, dodal. Druhé místo Jandáka podle něj ukazuje, že nový ministr kultury by mohl být pro ČSSD přínosem i ve volbách. Nestraník Jandák se možná objeví na některé kandidátce ČSSD, hovoří se o jižních Čechách.

Mezi nejhůře hodnocenými politiky zůstávají dlouhodobě tři předsedové silných parlamentních stran. Předsedu ČSSD Stanislava Grosse nepříznivě hodnotilo 77 procent Čechů, předáka KSČM Miroslava Grebeníčka vnímalo kriticky 74 procent lidí, šéfa KDU- ČSL Miroslava Kalouska nemá v oblibě 60 procent respondentů.

Ministerstvo financí zahájilo cenové kontroly pohonných hmot

Ministerstvo financí v těchto dnech zahájilo cenové kontroly pohonných hmot v jednotlivých krajích. ČTK o tom informoval mluvčí MF Marek Zeman. Ministr financí Bohuslav Sobotka je znepokojen pomalými, opožděnými a jen částečnými reakcemi prodejců pohonných hmot na snižování světových cen ropy. Prodejci se ale kritice brání. Ministerstvo chce posoudit, zda nedochází ke zneužívání případného výhodnějšího hospodářského postavení na českém trhu a k uplatňování vyšších cen, než jaké by se utvářely na konkurenčním trhu. "V tomto smyslu ve středu také ministerstvo financí prostřednictvím dopisu ministra nabídlo spolupráci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže," dodal Zeman.

SZPI zakázala prodej potravin v jindřichohradecké Hypernově

Státní zemědělská a potravinářská inspekce s okamžitou platností zakázala prodej všech potravin v jindřichohradecké Hypernově. Svůj krok zdůvodnila ohrožením zdraví spotřebitelů, protože při opakovaných kontrolách našli inspektoři z Tábora důkazy o značném zamoření prostoru myšmi. ČTK to řekla mluvčí inspekce Daniela Kolejková. "Na celé prodejní ploše, skladech i přímo v regálech bylo množství myšího trusu, rozkousané obaly potravin a dokonce živé a mrtvé myši," uvedla mluvčí. Prodejnu provozuje firma Ahold Czech Republic, s níž SZPI zahájí správní řízení a uloží jí pokutu ve výši několik set tisíc korun.

Podle vedoucího supermarketu, který nechtěl prozradit své jméno, je prý zákaz prodeje potravin od SZPI hloupost. "To je blbost, holý nesmysl, nic takového. V takových podmínkách bychom nemohli ani prodávat," řekl ČTK. Víc však nechtěl situaci komentovat. "Obraťte se na našeho tiskového mluvčího," dodal.

"Velké množství myšího trusu leželo na zemi také v přípravně pečiva a zákusků, dále zde byly prokousané igelitové sáčky kontaminované myším trusem," popsala mluvčí. Do těchto sáčků navíc balili zaměstnanci prodejny spotřebitelům pečivo. Pod paletami s uloženými oplatkami a cukrovinkami ležela mrtvá myš. SZPI již dříve přikázala Aholdu nápravu zjištěných nedostatků, ale bezúspěšně.

Krejčíř se teď vydání bát nemusí, Seychely chtějí nejdřív smlouvu

Stíhaný miliardář Radovan Krejčíř se nemusí obávat brzkého vydání ze Seychelských ostrovů do České republiky, minimálně měsíce mu nic takového nehrozí. Dřív, než totiž stačila z Česka odejít žádost o jeho vydání, seychelské úřady diplomatickou cestou oznámily, že extradiční žádost nebude akceptována do doby, než bude mezi oběma státy uzavřena smlouva o vydávání stíhaných a odsouzených osob. ČTK to řekl mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Pro ministerstvo spravedlnosti to podle něj znamená jediné. "Urychlit jednání o uzavření příslušné smlouvy tak, aby se obvyklá doba jednání o takovém druhu smlouvy, která trvají i několik let, zkrátila na dobu v řádu měsíců," konstatoval Dimun.

Sněmovna podpořila novelu o výrobě biolihu pro pohonné hmoty

Poslanecká sněmovna postoupila do závěrečného čtení vládní novelu, která vytváří právní podmínky pro výrobu biolihu a jeho přimíchávání do pohonných hmot. Přimíchávání bioetanolu do benzinu a nafty má snížit závislost Česka na dovozu ropy, přispět ke zlepšení ovzduší a také přinést odbyt produkce obilovin. Novela mimo jiné stanoví, že lihovary na výrobu biolihu nebudou moci produkovat či upravovat jiné druhy lihu. Omezení má podle ministerstva zemědělství zabránit zneužití tohoto lihu a daňovým únikům; z podílu biolihu v palivech bude totiž stát vracet spotřební daň.

NKÚ je dál bez prezidenta, Dohnalovi k úspěchu chyběl jeden hlas

Nejvyšší kontrolní úřad zatím stále zůstane bez šéfa. Sněmovně se ani ve středu nepodařilo nikoho zvolit. Žádný z uchazečů o místo prezidenta NKÚ nezískal nadpoloviční většinu hlasů, lidoveckému kandidátovi Františku Dohnalovi k tomu ale chyběl jen jediný hlas. Dolní komora se o zvolení kandidáta na místo prezidenta úřadu může znovu pokusit nejdřív v říjnu. Funkce prezidenta NKÚ je volná od počátku června 2003, kdy zemřel Lubomír Voleník. Od té doby se parlamentní strany nedokázaly shodnout na tom, kdo ho nahradí.

Svoboda hodnotí závěr summitu OSN se střízlivým optimismem

Český ministr zahraničí Cyril Svoboda ve středu v New Yorku zhodnotil výsledky nedávno završeného Summitu OSN se "střízlivým optimismem" a dodal, že snad přinese tolik potřebnou politickou vůli k prosazování reforem. Podle šéfa české diplomacie byl summit výjimečný tím, že zřejmě poprvé na tak velkém světovém shromáždění byla "lidská práva postavena na stejnou úroveň důležitosti jako rozvoj a bezpečnost". Rokování však ztroskotalo, pokud jde o odzbrojení a nešíření zbraní hromadného ničení a nejvíce v rozšíření Rady bezpečnosti. "Naše mise je nedokončena a musí pokračovat," řekl ministr na zasedání Valného shromáždění OSN. "Je naděje a šance, ale odpověď závisí na nás," dodal. "Mohu vás ujistit, že Česká republika je připravena nést svoji část úkolu i na poli Rady bezpečnosti, pokud tam bude zvolena na období let 2008-2009," zdůraznil Svoboda.

Do Iráku odletěla první část čerstvých vojenských policistů

Kolem 50 vojenských policistů odletělo ve středu večer vojenským speciálem z Prahy do jihoirácké Basry. Tři měsíce tam budou cvičit iráckou policii. S vojenskými policisty odcestoval i vojenský chirurgický tým, který vystřídá své kolegy v tamní britské polní nemocnici. ČTK to řekla mluvčí vojenské policie Petra Palečková. Velitel nového kontingentu Roman Gottfried uvedl, že část nových vojáků včetně něj již zkušenosti z Iráku má, mnoho dalších pracovalo v jiných zahraničních misích. Situaci v okolí Basry, kde Češi působí, je podle něj ve srovnání se zbytkem země stále relativně klidná, i když už ne tak, jako dříve, poznamenal. Kvůli bezpečnosti se například zavírá policejní akademie na základně Az Zubajr u kuvajtských hranic; vojenští policisté budou školit pouze na své domovské základně Šaíba.

Stovka vojenských policistů působí v jižním Iráku od konce roku 2003, kdy vystřídali českou polní nemocnici. Ta pracovala v Basře od dubna 2003. Původně měl kontingent na začátku letošního roku skončit, Česko však vyhovělo žádosti Velké Británie a irácké vlády a rozhodlo, že misi prodlouží. Česká vláda již schválila její působení i v dalším roce.

Zastupitelé Šternberku zbavili Gottwalda čestného občanství

Klement Gottwald již není čestným občanem města Šternberk na Olomoucku. O titul ho po 57 letech připravili městští zastupitelé. Vyšli tak vstříc kritickým hlasům řady lidí, kteří si nepřáli mít představitele komunistického režimu za čestného spoluobčana. "Pro návrh hlasovali všichni zastupitelé s výjimkou komunistů, kteří se hlasování zdrželi. Zastupitelé tak vyšli vstříc výtkám obyvatel," řekla ČTK mluvčí radnice Irena Hamplová.

AK: Kvůli chybějící hotovosti rolníků hrozí protesty, i v Bruselu

Kvůli tíživé situaci zemědělců s nedostatkem hotovosti hrozí protesty, řekl ČTK prezident Agrární komory Jan Veleba. Podle něj je možné, že nejrazantnější Jihomoravský kraj vyrazí vyjádřit svou nespokojenost i do Bruselu. Agrární komora chce komisařce Mariann Fischerové-Bölové poslat protestní nótu. Domácím rolníkům chybí hotové peníze kvůli snížení příjmů z hlavních komodit a požadují dřívější výplatu dotací. Podle Veleby může dojít i na kolapsy podniků. Žádost ministerstva zemědělství o povolení časnějšího termínu pro výplatu přímých podpor z EU ale v Bruselu neuspěla.

České nebe bude patrně za rok střežit první vojenská pilotka

Za rok bude patrně na bezpečnost českého nebe dohlížet první žena v novodobé historii republiky. Do řad vojenských pilotů by se měla zařadit dvaadvacetiletá praporčice Kateřina Hlavsová z Pardubic. Studuje na brněnské Univerzitě obrany kam v roce 2002 nastoupila jako vůbec první příslušnice něžného pohlaví na obor pilot bojového letounu. Blondýnce v modré uniformě vojenských letců zatím její plány vycházejí. Zbývá ji již poslední rok studia. V silné konkurenci mužů se ve svém ročníku dostala mezi šestici šťastlivců, s nimiž se počítá jako s budoucími piloty stíhaček. Podle svých slov chce udělat vše, aby mohla usednout i do kokpitů kvalitnějších strojů, jako například lehkých bitevníků L- 159 Alca. Zatímco většina dívek v jejím věku sní o romantických vztazích, velkým přáním Hlavsové je proletět se ve stíhačce Jas- 39 Gripen, která je novinkou ve výzbroji českého letectva.

Poslední českou vojenskou bojovou pilotkou byla Eleonóra Báčová, která létala až do roku 1958. Později se tato profese stala výsadní doménou mužů. Muselo uplynout téměř 45 let, aby se s ženami jako vojenskými pilotkami v Česku zase začalo počítat.

Topolánek řekl velvyslanci, že pracovní omezení jsou nepřijatelná

Pro nejsilnější opoziční stranu ODS jsou nepřijatelná pracovní omezení, která vůči českým občanům po vstupu do EU uplatňuje Německo. Novému německému velvyslanci Helmutu Elfenkämperovi to řekl předseda ODS Mirek Topolánek. Německo a většina dalších zemí EU má možnost si chránit svůj pracovní trh až sedm let. Bojí se přílivu levné pracovní síly. "Přechodná období nemají opodstatnění," řekl ČTK Topolánek. Také česká vláda se snaží své partnery v EU přesvědčit, aby přechodné omezení odstranili. Zcela volný přístup k pracovním místům je jen v Irsku, Británii a Švédsku.

Bublan i Husák přiznali pochybení policie v Křtěticích

Ministr vnitra František Bublan i pověřený policejní prezident Vladislav Husák při jednání sněmovního branného výboru přiznali, že postup policie při sobotním koncertu neonacistických kapel v Křtěticích na Strakonicku byl chybný. Koncertu se zúčastnilo na 500 příznivců extremistických skupin z ČR a ze zahraničí. Policie koncert monitorovala, ale nezasáhla. "Bylo to nedostatečně připraveno," řekl Bublan. Ministr má o postupu policie vypracovat zprávu pro premiéra Jiřího Paroubka. Ten chce na jejím základě vyvodit důsledky proti osobě, která byla za akci zodpovědná. Na jednání výboru zazněla také ostrá kritika Bezpečnostní informační služby (BIS), která měla podle poslanců předem akci monitorovat a předat policii potřebné informace. Ke kritice služby se částečně přidal i ministr Bublan.

Soud zprostil viny muže stíhaného kvůli neonacistickému koncertu

Středočeský krajský soud osvobodil třiadvacetiletého Jaroslava Švihlíka, který byl obžalován z toho, že před čtyřmi roky organizoval neonacistický koncert v Senohrabech u Prahy. ČTK to sdělila obhájkyně Klára Samková. Krajský soud tak zamítl odvolání státního zástupce proti červnovému rozsudku Okresního soudu pro Prahu-východ. Také ten uznal Švihlíka nevinným. Muži hrozily až tři roky vězení.

Obžaloba Švihlíka vinila z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod a z podněcování k nenávisti vůči skupině osob. Podle státního zástupce Švihlík celý koncert připravoval a organizoval. Švihlík dříve přiznal, že se koncertu zúčastnil, s jeho organizací prý ale neměl nic společného. Pouhé uvedení jména na objednávce není podle něj věrohodným důkazem, že akci pořádal.

Na srazu měla mimo jiné vystoupit kapela Juden Mord s písní Cikánský problém. "To, že v textu je napsáno, že nosí zlaté řetězy a plní stránky černé kroniky, nenaplňuje podstatu trestného činu, pouze to něco konstatuje," tvrdila obhájkyně o textech skupiny. Soud nakonec dospěl k názoru, že Švihlíkovi nelze vinu prokázat.

Na problematičnost dokazování trestné činnosti účastníkům neonacistických koncertů poukázal také ministr vnitra František Bublan v souvislosti s víkendovým postupem policie v Křtěticích na Strakonicku, kde policie nezasáhla a vysloužila si za to kritiku. "Už jsme zažili soudní proces, kde jsme dali k dispozici i nahrávku, v níž se provolávalo jméno Rudolf Hess, a u soudu jsme to prohráli, protože dotyční řekli, že provolávali Rudolf Pes," uvedl příklad.

Falešný Kavanův asistent dostal za cesty po světě podmíněný trest

Falešný asistent poslance ČSSD Jana Kavana Lukáš Kohout si za cestování po světě na cizí útraty vysloužil dvouletý trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Dvaadvacetiletý Kohout, kterému hrozily dva roky až osm let vězení, podle obžaloby objednával v roce 2002 jako údajný Kavanův asistent pod hlavičkou sněmovny letenky do různých částí světa. Pro sebe i známé, se kterými navštívil například Jihoafrickou republiku, Maledivy či Thajsko. Letenky ale Kohout nezaplatil. Vyučený kuchař-číšník přitom podle obžaloby vylákal z firmy Weber service letenky za téměř 1,8 milionu korun. Společnost je fakturovala sněmovně, která je však uhradit odmítla. O další bezmála milion korun přišla podle obžaloby i firma, která v prosinci 2002 zařizovala Kohoutovi let na Srí Lanku. Pro údajnou Kavanovu cestu si prý Kohout zamluvil tryskové letadlo za 2,5 milionu korun. A právě tehdy byl odhalen.

Dovoz ojetin do srpna stoupl o čtvrtinu, překonal prodej nových

Dovoz ojetých osobních vozů za osm měsíců roku proti loňsku stoupl téměř o čtvrtinu na 95.552 aut. O 7872 vozů tak překonal tuzemský prodej nových automobilů. Odbyt nových vozů do srpna stoupl o téměř čtyři procenta na 87.680 aut. Vyplývá to z údajů o registracích, které zveřejnilo Sdružení automobilového průmyslu. Do ČR se mohou dovážet ojetá auta, od jejichž první registrace v zahraničí neuplynulo více než osm let. Přihlásit lze v tuzemsku ale i vozy s globální evropskou homologací. První takto označené vozy se přitom začaly objevovat již v roce 1993, tedy před 12 lety. Po loňském vstupu do EU se dovoz zjednodušil. Za dováženou ojetinu kupec nemusí platit clo ani DPH, kterou zaplatil již při koupi auta v zahraničí.

O Pavla je stále zájem, studenti budou fotit jeho literární svět

I více než třicet let od smrti spisovatele Oty Pavla je o něj mezi mladými lidmi stále velký zájem. Podle jeho rodiny a přátel je to hlavně proto, že dokázal popsat opravdové lidské osudy a vnitřní souboje, kterými sám procházel. Gymnázium v Radotíně, které nese jeho jméno, spolu s internetovým časopisem Fotoaparat připravilo pro žáky středních škol fotografickou soutěž na témata, o kterých tento autor psal. Organizátoři s ní ve středu seznámili novináře.

"Fotografie pro něj byla školou života," řekl ČTK Hugo Pavel, nejstarší bratr spisovatele, od jehož narození letos uplynulo 75 let. Témata fotografické soutěže krajina, živá příroda, portrét a sport podle organizátorů mapují to, co měl Pavla obklopovalo a o čem psal. "Jsem zvědavá, jak dnešní studenti vnímají to, co měl Ota rád," řekla spisovatelka a rodinná přítelkyně Pavlových Jaroslava Pechová. Pavel podle ní měl jakýsi fotoaparát ve své hlavě. "Snímky pak ve slovech ukládal do svých knih," dodala Pechová.

Podle Otova bratra je spisovatelovo dílo mezi mladými stále populární. Soudí tak například podle zájmu, se kterým se setkává na besedách se školáky. "Všichni lidé prožívají vnitřní boje, Ota je dokázal výborně popsat. Nejsou vykonstruované, ale prožité," soudí Pavel. "Ota se nejvíc bál, že se stane povinnou četbou a teď v čítankách už skutečně je," dodal.

Bohdalová se poprvé setká na jevišti s dcerou - Simonou Stašovou

Populární herečka Jiřina Bohdalová se poprvé setká na jevišti se svou dcerou Simonou Stašovou. Stane se tak v pražském Divadle na Jezerce v komedii irského dramatika Briana Friela Lásky paní Katty. Premiéra je připravena na 3. října a první čtyři říjnová představení byla podle majitele scény Jana Hrušínského hned vyprodána.

"Já sám jsem s tátou na jevišti nikdy nestál," řekl Hrušínský ČTK. Stašové proto takovou krásnou příležitost velmi přeje. O Bohdalové hovoří jako o skvělé herečce, která dokáže v divácích vyvolat nejen vlny smíchu, ale i slzy dojetí, což právě v této hře může bohatě využít.

V Praze bude Saudkova retrospektiva nejméně půl roku

Nejméně půl roku bude od středy v Domě U bílého jednorožce na Staroměstském náměstí instalována retrospektivní výstava fotografických obrazů Jana Saudka, letošního sedmdesátníka, jednoho z nejslavnějších českých fotografů posledních desetiletí. Kolekce soustřeďuje na 150 velkoformátových snímků. Na expozici se Jan Saudek, který dal kdysi slovo, že v Česku vystavovat nebude, osobně nepodílel. Výstava je dárkem určeným osobně jemu, ale i jeho příznivcům. "Je koncipovaná tak, aby ji snesly oči všech generací, lidé úzkoprsí, i ti, kteří mají rozhled a vyhledávají extrémy. Z výběru vyšly fotografie, které snesou pohled starších lidí i dětí," řekla ČTK fotografka Sára Saudková, dlouholetá přítelkyně, modelka a "pravá ruka" Jana Saudka, jehož jméno přijala. Saudkovy snímky jsou většinou inscenované erotické fotografie. Pokud podle ní Saudka někdo vidí jako kontroverzní bytost, je to jen póza. "Jan tvrdí, že chce být nenápadný, že nechce nikoho provokovat. Pouze fotografuje v upřímnosti a nahotě srdce, fotografuje lidi, které má rád, dokumentuje svůj život," dodala Saudková. Saudek podle ní na fotografiích obnažuje to, co každý člověk na celém světě má v podvědomí. "To, co sami před sebou i před druhými skrýváme, čeho se bojíme, maskujeme, to, co si nedokážeme přiznat. On to ve svých fotografiích ukazuje. To je možná důvod, proč někoho dráždí," uvedla Saudková.

Jitka Molavcová vydala "vzpomínkové" album Tak hádej

Herečka a zpěvačka Jitka Molavcová vydala "vzpomínkové" album nazvané Tak hádej, na kterém vyšlo 15 jejích archívních písní v původní podobě, jak je nahrála v 70. a 80. letech. "Tohle CD vzniklo vlastně náhodou. Je to zmapování určité doby, řekla bych, že mého mládí až dětství," řekla Molavcová ČTK v Praze při úterním křtu alba. Vedle zahraničních převzatých skladeb jsou s písničkami, podle Molavcové "čistými jak studánka lesní", na albu autorsky zastoupeni například Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák, Petr Žák a Jan Werich. "Jsou tam i písničky z dílny Divadla Semafor od Ferdinanda Havlíka a Jiřího Suchého," uvedla Molavcová.

První česká pivní slavnost v Bruselu spíše v tónu recepce

Tlumené hlasy v diskrétním pološeru ještě letního večera, naleštěné černé polobotky na čerstvě střiženém trávníku, sotva slyšitelný zpěv pípy a hovor točící se neustále kolem Evropské unie. Tak vypadala první česká pivní slavnost v Bruselu. Ty další prý budou bujařejší. Zahrada nové rezidence velvyslance při EU Jana Kohouta přivítala v této roli své první hosty. Letenku do Prahy od ČSA vyhráli v tombole stálý zástupce Finska při EU a poslanci EP Petr Duchoň a Zuzana Roithová, která přijela na kole. "Tak ti to zrovna nepotřebovali," zareptal v davu jakýsi úředník. Hostitel vyložil, že i jinde, třeba v New Yorku nebo ve Vídni, byly počátky českých pivních slavností spíše rozpačité; pak se ale chytly a staly se součástí místního kalendáře. To si Kohout představuje i pro Brusel, kde se český element bude dál množit a růst.

Poborský už není kapitánem Sparty, odmítá Hřebíkovy metody

Karel Poborský už není kapitánem fotbalistů pražské Sparty. Třiatřicetiletý záložník se ve středu rozhodl na funkci rezignovat a své rozhodnutí sdělil spoluhráčům před ranní rozcvičkou, která předcházela pohárovému zápasu v Litvínově. Důvodem jeho kroku je nesouhlas s některými metodami, které praktikuje trenér Jaroslav Hřebík.

Sparťany v Litvínově při neúčasti Poborského zástupců Blažka a Sivoka vedl jako kapitán záložník Lukáš Zelenka. V utkání vyhrál úřadující český mistr vysoko 7:1, ale svým výkonem znovu nepřesvědčil. Poborský odehrál celých 90 minut a patřil k nejlepším sparťanům. Po zápase vysvětlil, co ho k rozhodnutí vedlo. "Kapitán by měl být prodlouženou rukou trenéra, ale protože já některé jeho metody nesdílím, bude toto rozhodnutí lepší. Vím, že za mnou mužstvo stálo, a být kapitánem Sparty pro mě byla čest, ale došel jsem k rozhodnutí po zralé úvaze," prohlásil Poborský před novináři ještě na litvínovském trávníku.

Celá atmosféra kolem současné Sparty prý dospěla mediálně někam, kde by neměla být. "Možná to zní divně, ale já věřím, že i tento krok pomůže utišit vše, co se teď kolem Sparty děje," uzavřel Poborský své vyjádření. Celá letenská kabina byla ráno po jeho oznámení šokovaná. "Byl jsem jako zjevenej. Karel řekl, že má diametrálně odlišné názory na fotbal než trenér Hřebík," uvedl Miroslav Matušovič. Ještě vpodvečer nemohl přijmout fakt, že se šéf šatny stáhl do ústraní. "Pokud se s trenérem na něčem neshodli, tak se to odehrávalo mimo kabinu. To, že se nám nedaří, byla věc nás všech a mrzí nás, že se to svedlo na Karla. Byl to nejlepší kapitán, jakého jsme mohli mít," prohlásil letenský útočník.

Šokovaní byli ale také trenéři. Tým ve středu vedl asistent Jaroslav Šilhavý. "Bylo to obrovské překvapení, nic podobného jsem nečekal. Hned jak to Karel oznámil, tak jsem to volal hlavnímu trenérovi. On prý čekal nějaké prohlášení, ale netušil, že půjde o tuto záležitost," řekl Šilhavý a dodal, že jméno Poborského nástupce se bude řešit co nejdříve.

Poborského rozhodnutí je jen potvrzením zákulisních spekulací, že mezi nejzkušenějším českým reprezentantem a sparťanským koučem zuří válka. Jejich spory se vyhrotily především po utkání předminulého ligového kola s Jihlavou, kdy Hřebík nechal Poborského jen na lavičce náhradníků a do hry jej poslal až v 56. minutě. Zdůvodnil to tím, že třiatřicetiletý hráč potřebuje odpočívat. "Mám z toho smíšené pocity, odpočívat jsem nepotřeboval," prohlásil tehdy Poborský. V sobotním duelu na Slovácku pak Hřebík největší hvězdu Sparty stáhl ze hry již v 68. minutě, přestože Poborský nebyl nejhorším hráčem v rudém dresu. Naposledy se Hřebík vyjádřil na fotbalistovu adresu ve středečním rozhovoru pro deník Sport. "Máme absolutně pracovní vztah. Já plním roli trenéra, on plní roli kapitána," řekl Hřebík.

Tenisté lákají fanoušky, po Liberci jezdí auto s tlampačem

V plném proudu je příprava tenistů na utkání o setrvání ve Světové skupině Davisova poháru s Německem. Svěřenci kapitána Cyrila Suka ve středu trénovali na antuce připravené v liberecké Tipsport aréně a Jiří Novák o něco více zatížil zraněnou nohu. Všichni si přejí, že se probudí fanoušci, naplní halu a připraví hráčům domácí atmosféru.

Podél dálnice z Prahy do Turnova jsou rozesety billboardy lákající na Nováka a Berdycha. Po Liberci jezdí od středy auto s tlampačem zvoucím na zápas. Suk doufá, že Němci nebudou mít v hledišti převahu, i když to zpoza hranic nemají do Liberce daleko. "Snad nás fanoušci přijdou podpořit, to je výhoda domácího prostředí," řekl kapitán. Nováka šokovalo, že se při Fed Cupu nepřišlo na hvězdu Nicole Vaidišovou podívat mnohem více lidí. "Snad na nás bude plno, protože výborná kulisa dokáže dohnat hráče ke skvělým výsledkům," uvedl Novák.

V Liberci dokázali lidé novou arénu zaplnit jen při extraligovém utkání hokejistů. Na jiné sportovní akce ale zatím cestu hledají. Málo jich ale přišlo na fedcupové utkání tenistek a ani turnaj hokejových reprezentací ze série Euro Hockey Tour diváky nepřilákal.

Počasí:

Také ve středu klesla na některých místech České republiky teplota pod nulu. V Čechách se minimální teploty pohybovaly od čtyř do minus jednoho stupně Celsia, na Moravě a ve Slezsku bylo podle Českého hydrometeorologického ústavu tepleji. Ve čtvrtek by měly být ranní teploty o něco vyšší i v Čechách, s přízemními mrazíky mají ale podle předpovědi lidé počítat i nadále. Přes den by pak mělo být ve čtvrtek o pár stupňů tepleji než ve středu, rtuť teploměru by se měla vyšplhat ke 20 stupňům Celsia. Postupně oteplovat se má podle meteorologů minimálně do soboty.