Zprávy

Česko vypravilo do USA první část humanitární pomoci

Česká republika v neděli vypravila z ruzyňského letiště první část humanitární pomoci obětem hurikánu Katrina ve Spojených státech. Šestnáct tun skládacích lůžek a velkoprostorových stanů odvezl letoun Severoatlantické aliance. Akce se uskutečnila v koordinaci České republiky a NATO. Jde o vůbec první akci, kterou NATO zahajuje svou humanitární pomoc Spojeným státům. "Tato forma pomoci se realizuje úplně poprvé. Je to důkaz kooperace mezi ČR jako členským státem aliance a NATO. I z tohoto důvodu je to symbolické," řekl na letišti v Ruzyni ČTK ministr zahraničí Cyril Svoboda. Předání pomoci byl přítomen americký velvyslanec v ČR William Cabaniss. Poděkoval vládě a lidem České republiky a ocenil, že se tato akce uskutečňuje právě 11. září, v symbolický den pro Spojené státy. Právě před čtyřmi lety zaútočili na New York a Washington unesenými dopravními letouny arabští teroristé.

Pomoc v hodnotě 1,125.000 korun zahrnuje 600 skládacích lůžek a 14 velkoprostorových stanů. V příštích dnech by měla být vypravena další část této pomoci, kterou bude tvořit 24.000 přikrývek. "To je část pomoci, která byla nabídnuta, a o kterou byl projeven zájem. Vláda ČR nabízí širší pomoc a bude záležet na tom, jak bude specifikována potřeba postižených oblastí. Musí jít o skutečnou pomoc. Musí být souhlas a společná vůle obou stran," řekl Svoboda. Česká vláda schválila pomoc ve výši 25 milionů korun. Zatím však není jasné, kdy a zda USA využijí zbývající nabídku.

BIS pomohla zastavit přípravu teroristického útoku v zahraničí

Česká kontrarozvědka přispěla v uplynulých měsících k zastavení přípravy teroristického útoku, a to na území Evropské unie, řekl ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Chystaný útok se podle něj ale neměl týkat České republiky. Případ dál odmítl komentovat včetně toho, zda v něm hráli nějakou roli čeští občané. Skupina lidí, kteří útok připravovali, byla podle informací televize zadržena ve Španělsku. Byla obviněna z příslušnosti k teroristické organizaci a ze spiknutí kvůli spáchání teroristického útoku.

Ředitel BIS připustil i to, nač upozorňují některé tajné služby členských zemí EU, že i z České republiky jsou financováni lidé napojení na teroristické skupiny. "Chcete-li se zeptat, zda je Česká republika nějakým způsobem ve vazbě na některé teroristické akce, její občané nebo její nadace či další uskupení - dá se říci, že ano. Ale je to otázka poměrně podrobné analýzy," uvedl. Civilní rozvědka prověřuje podle Langa všechna podezření. "Zatím nemůžu říci, že by docházelo k nějakým masivním přesunům peněz z České republiky na financování útoků," řekl. BIS se zajímá i o původ výbušnin použitých při některých útocích. Z bývalého Československa byly vyvezeny do zahraničí tuny semtexu, připomněl Lang.

Němec: Personální audit dokázal, že Benešová nepracuje dobře

Personální audit a další kontroly na Nejvyšším státním zastupitelství dokázaly, že šéfka úřadu Marie Benešová nepracuje tak, jak by měla. V nedělním diskusním pořadu TV Nova to řekl ministr spravedlnosti Pavel Němec. Ze 102 zkontrolovaných spisů na úřadu se podle něj u 82 objevily vážné průtahy řízení a dalších sedm spisů se ztratilo, z nich byly pouze dva znovu sestaveny. Výroky ministra Němce označila Benešová za nesmyslné: "Ve skutečnosti vím jen o jediné ztracené věci. Nebyl to spis k případu, ale jisté podání, které jsme navíc měli evidováno duplicitně. Touto starou věcí jsem se osobně zabývala a vysvětlila ji již dřívějšímu ministru spravedlnosti Karlu Čermákovi," uvedla žalobkyně.

Personální audit podle ministra také dokázal, že na Nejvyšším státním zastupitelství pracuje 47 státních zástupců, plánovaný počet byl přitom nanejvýš 20, konstatoval. Osmnáct žalobců přišlo z okresních zastupitelství, čtyři neměli vůbec žádnou praxi, uvedl ministr. Benešová ovšem zdůraznila, že se počet žalobců na jejím úřadu zvýšil na současných 47 na základě pokynů stanovených samotným ministerstvem spravedlnosti. Stalo se tak prý po novele trestního řádu z roku 2002. Ta totiž zastupitelství přidala řadu nových povinností, mimo jiné kontrolu skončených případů, zastavení šetření kauz a dozor nad věznicemi.

Němec Benešovou již několikrát vyzval k rezignaci, v souvislosti s údajnými pomluvami a nekompetentním jednáním na ni podal i kárnou žalobu. Má s ní spor mimo jiné kvůli kauze katarského prince Hámida bin Abdal Sáního, který byl v Česku stíhán za zneužívání nezletilých dívek. Nejvyšší žalobkyně odejít odmítá. Němec má již pět možných kandidátů na funkci Benešové. Je mezi nimi například královehradecká krajská státní zástupkyně Renáta Vesecká. Ministr ubezpečoval, že žádný z kandidátů není nijak spřízněn s US-DEU, jejíž je předsedou.

Bublan: Policie vyšle za Krejčířem na Seychely dva své lidi

Policie vyšle za uprchlým podnikatelem Radovanem Krejčířem na Seychely své dva lidi. Budou s místními úřady jednat o možnostech jeho vydání do České republiky. Ministr vnitra František Bublan to řekl v Nedělní partii televize Prima. Podle ministra spravedlnosti Pavla Němce ale není příliš pravděpodobné, že se podaří Krejčíře ze Seychelských ostrovů dopravit zpět.

Krejčíř, který je stíhán pro rozsáhlou majetkovou trestnou činnost a také za přípravu vraždy celníka, uprchl policii před dvěma měsíci při domovní prohlídce své černošické vily. Útěk stál funkci policejního prezidenta Jiřího Koláře.

V nedělním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce Bublan hájil policii, která umožnila, aby za Krejčířem do zahraničí odcestovala i jeho žena a syn. Podle něj policie neměla jinou možnost, protože vazba na Krejčířovou nemohla být uvalena. Nikdo navíc netušil, že manželka má ještě jiný pas a občanství, uvedl. "Možná, že to byl i taktický postup. Policie potřebovala přirozeně vědět, kde Krejčíř je, takže to byla jedna z možností," prohlásil Bublan.

Ministr vnitra uvedl, že vyšle dva policisty, kteří budou jednat s místními úřady a budou na místě hledat možnosti, jak Krejčíře dostat zpět do země. "My musíme jednat s místní policií, s místním prokurátorem a s těmito lidmi, abychom jim také řekli, jaká osoba se tam vyskytuje," uvedl Bublan.

O vydání Krejčíře bude usilovat také ministerstvo spravedlnosti. "Budou to komplikovaná jednání, protože i jeho rodina má seychelské pasy. To může úsilí ministerstva spravedlnosti zhatit," uvedl Němec v nedělní Sedmičce na Nově. Seychely jsou přitom známy tím, že nevydávají stíhané osoby. "Jaksi naděje umírá poslední a my se o to pokusíme," řekl v této souvislosti Bublan.

Čeští lékaři žádají Senát o schválení úmluvy o kontrole tabáku

Česká společnost Jana Evangelisty Purkyně požádala předsedu Senátu Přemysla Sobotku o podporu co nejrychlejšího schválení Rámcové úmluvy o kontrole tabáku. Tuto úmluvu Senát zamítl v červnu letošního roku. Podiv nad jejím nepřijetím vyjádřil ve svém dopise předsedovi Senátu předseda této společnosti profesor Jaroslav Blahoš. "Ratifikace a podpora Rámcové úmluvy o kontrole tabáku v Evropské unii je podmíněna podporou všech 25 členských zemí. Naše odmítnutí by tedy zkomplikovalo situaci celé EU," píše Blahoš ve svém dopise.

Úmluvu podepsalo 192 zemí, 76 z nich ji už ratifikovalo. Mezi jinými například i Slovensko a Německo. Úmluva podle odbornice na léčbu závislosti na tabáku Evy Králíkové zavádí jen minimální úpravu kontroly tabáku. "Zavádí kontrolu prodeje, upravuje reklamu na tyto výrobky a zabraňuje pašování cigaret," řekla.

Podíl elektřiny z větru je nízký, v příštích letech má ale růst

Podíl elektrické energie vyrobené z větru na celkové produkci elektřiny v České republice je minimální, v příštích letech má ale výrazně vzrůst. V tuzemsku nyní vítr pohání několik desítek vrtulí, do pěti let má výkon v takovýchto zařízeních stoupnout až na čtyřicetinásobek a investice do oboru mají dosáhnout přes 13 miliard korun. Podle Energetického regulačního úřadu činil ke konci července celkový instalovaný výkon větrných elektráren připojených do sítě téměř 19 megawattů (MW). Na celkovém tuzemském výkonu 17.380 MW se větrné elektrárny podílejí 0,11 procenta. Na celkové výrobě má energie z větru podíl 0,01 procenta.

"V současné době se předpokládá nárůst instalovaného výkonu větrných elektráren pracujících do distribuční i přenosové soustavy v roce 2007 na zhruba 530 MW a v roce 2010 na zhruba 800 MW," uvedla pro ČTK mluvčí provozovatele přenosové soustavy ČEPS Jitka Matisková. Do pěti let by tak mohl celkový výkon stoupnout až čtyřicetkrát.

Falešný Kavanův asistent začne soudu vysvětlovat cesty po světě

Soud se začne v úterý zabývat aférou Lukáše Kohouta, falešného asistenta poslance ČSSD Jana Kavana. Kohout nechvalně proslul tím, že údajně za peníze Poslanecké sněmovny podnikl řadu soukromých cest po celém světě. Loni se pro změnu vydával za mluvčího technoparty CzechTek u Boněnova na Tachovsku. Hlavní líčení je zatím kromě úterý naplánováno i na čtvrtek a pátek, řekla ČTK předsedkyně senátu Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Falešný Kavanův asistent se policii již dříve k neoprávněným cestám přiznal. Za peníze sněmovny stihl navštívit mimo jiné Peru, Jihoafrickou republiku, Maledivy, Thajsko, Tunisko, Kolumbii, Venezuelu nebo Albánii.

Policie zadržela pacienta, který utekl z léčebny Kosmonosech

Čtyřiatřicetiletého nebezpečného sexuálního devianta Romana Gábora, který v pátek utekl spolu s dalšími dvěma pacienty z Psychiatrické léčebny Kosmonosy, zadržela v noci na neděli policie v Praze. Druhý uprchlý sexuální deviant Roman Fron, který navíc trpí žloutenkou typu C, je stále na útěku, řekl ČTK mladoboleslavský policejní mluvčí Ladislav Mareš. Třetí uprchlík, šestnáctiletý mladík, se už v sobotu sám přihlásil policii.

Gábora zadrželi policisté hlídkové služby při kontrole v Praze 4 a dopravili ho zpět do léčebny v Kosmonosích. Šestnáctiletý pacient, který s oběma muži uprchl, se přihlásil na policejním oddělení v Praze. Protože se jedná o mladistvého, policie o něm podle zákona bližší informace nesdělila.

Trojice utekla z uzavřeného oddělení se zpřísněným režimem. Muži přeřezali a ohnuli mříže na okně v ložnici v přízemí. Osmadvacetiletý Fron i čtyřiatřicetiletý Gábor již utekli z léčebny v srpnu a policie po nich vyhlásila celostátní pátrání. Přivedla je zpátky, ale pacienti předem varovali, že útěky zopakují. Gábor v léčebně pobýval na základě rozhodnutí soudu kvůli znásilnění. Obětí měla být jeho neteř. Ochrannou léčbu mu soud nařídil v roce 1999. Fron trpí podle lékařů patologickou sexuální agresivitou. Byl i sedm let ve vězení a soud mu nařídil léčení. Šestnáctiletý mladík byl sice do léčebny umístěn na základě rozhodnutí soudu, ale léčba mu zatím nařízena nebyla.

Na Dni NATO v Mošnově v sobotu havaroval bezpilotní letoun Sojka

Na přehlídce bezpečnostních sil Den NATO v Mošnově v sobotu odpoledne havaroval bezpilotní průzkumný letoun Sojka. "Letoun spadl mimo diváky, v žádném případě nemohlo dojít k ohrožení bezpečnosti," řekl ČTK Zbyněk Pavlačík z pořadatelského sdružení Jagello 2000. Podle Pavlačíka srazil letoun na zem krátce po startu poryv větru. "Je to ale jen jedna z verzí, podrobnosti zveřejní armáda v pondělí," dodal Pavlačík. "Jediným ohrožením okolí byly čtyři litry paliva, které z havarovaného stroje vytekly," řekl ČTK operační důstojník hasičů z Nového Jičína.

Víkendovou leteckou show CIAF navštívilo na 50.000 diváků

Kolem 50.000 návštěvníků přilákal o víkendu podle neoficiálních údajů na letiště v Brně-Tuřanech 12. ročník letecké show Czech International Air Fest (CIAF). ČTK to řekl za pořadatele akce Jaroslav Suk. V rámci Czech International Air Fest mohli lidé na zemi i ve vzduchu spatřit na 80 strojů z výzbroje armád 15 zemí světa.

Zvědavost návštěvníků budily zejména stíhačky Jas-39 Gripen, které má od letošního roku k dispozici česká armáda, a akrobatická vystoupení ruské skupiny Striži, létající na strojích MiG 29. Velkému zájmu se těšila také ukázka zadržení nebezpečných pachatelů předvedená vrtulníkovou letkou ministerstva vnitra nebo hašení požáru helikoptérou.

Vodáci čistili Vltavu

Do čištění Vltavy se zapojil rekordní počet vodáků i milovníků přírody. Do sobotního večera uklízelo koryto a břehy řeky 317 lidí z celé republiky, kteří naplnili odpadky více než 1000 igelitových pytlů a vylovili i pneumatiky, železo a další objemný odpad. Vodáci v lodích a lidé na březích zbavili škodlivého odpadu zhruba sedmdesátikilometrový úsek z Loučovic na Českokrumlovsku do Boršova nad Vltavou na Českobudějovicku. V tunách odpadu převažovaly plastové lahve, kuriozitou byly například dveře od lednice, střešní krytina, plechový kontejner či doklady dvou mladých vodáků z Tábora. Pod jezy se našlo několik nepoškozených lahví a plechovek piva.

Minimálně polovina nalezených věcí podle organizátorů nepochází od vodáků, nýbrž od lidí, kteří u řeky žijí. "Máme radost, že na tuto akci jezdí stále víc kamarádů vodáků, letos jí navíc pomohlo pěkné počasí," řekl ČTK Petr Kolínský ze Sdružení pro Vltavu, které akci pořádalo ve spolupráci s půjčovnami lodí, Českým svazem ochránců přírody a dalšími. Obce, které leží podél řeky, zajistily likvidaci vysbíraného odpadu. Pomohlo i Povodí Vltavy, které v pátek snížilo průtok řeky.

Ornitologové: První ptáci se se sklonkem léta vydali na jih

První stěhovaví ptáci začali opouštět území České republiky a postupně se vydávají na jih. Podle přerovských ornitologů se do teplých končin vydali jako první rákosníci, rorýsi či vlaštovky. Při své cestě do zimovišť musejí urazit několik tisíc kilometrů. "Odlet ptáků se už nenápadně rozbíhá, ptáci se už přesouvají. Jde hlavně o ty menší, takže řada lidí to nezaznamená. My však už pozorujeme, že řada vlaštovek je pryč, odletěly břehule říční i řada jiřiček," řekl ČTK Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku.

Ptáci se na cestu vydávají především kvůli stále více se krátícím dnům. Při svých toulkách urazí přitom úctyhodné vzdálenosti. "Naši drobní pěvci, jako je rákosník zpěvný či pěnice slavíková, musejí na cestě do zimovišť v jižní Africe uletět i přes 5000 kilometrů. Rákosníci zpěvní opouštějí střední Moravu již od poloviny července, v polovině srpna jsou v Etiopii, v říjnu v Keni a teprve koncem prosince a začátkem ledna v jižní Africe," uvedl ornitolog. Zpáteční cesta do České republiky jim přitom trvá poměrně kratší dobu. "Vlaštovky letí z jižní Afriky do střední Evropy 25 až 35 dní, průměrně urazí až 200 kilometrů denně," uvedl Jiří Šafránek.

Nad Mikulovicemi by měla vyrůst v příštím roce nová rozhledna

Turisté mířící do okolí Mikulovic na Jesenicku by se mohli již v příštím roce rozhlížet do dálky z nové rozhledny. Postavit ji hodlá na vršku v místní části Kolnovice tamní radnice. Novou dominantou chce město dosáhnout zvýšení turistického ruchu. Nová stavba, která by se měla pnout až dvě desítky metrů nad zemí, by měla stát kolem 3,2 milionů korun. "Stavbou rozhledny chceme zvýšit zájem o naší obec a rozšířit turistický ruch. Vysoká by měla být kolem dvou desítek metrů. Chybět nebude ani ochoz. Výhled by měl být na Polsko i na druhou stranu do České republiky. Vybrali jsme místo, odkud je krásný rozhled," řekl ČTK místostarosta Mikulovic František Kadaňka.

O vítězi Novoměstského hrnce smíchu rozhodnou diváci

O vítězi 27. ročníku festivalu filmových komedií Novoměstský hrnec smíchu rozhodnou diváci. Cenu tradičně získá film, kterému se budou diváci v sále kina nejdéle smát. V sále projekce sledují tři časoměřiči, kteří mačkají stopky a měří délku smíchu diváků. Festival filmových a televizních komedií začne v Novém Městě nad Metují na Náchodsku 24. září a skončí 1. října, informovala ČTK ředitelka novoměstského klubu Ilona Daňková. Na festivalu se utkají snímky natočené a dokončené v období od října 2004 do současnosti. Komedie hodnotí také odborná porota, ve které letos zasedne například režisér a scénárista Zdeněk Zelenka, herečka Zlata Adamovská či dramaturg Jan Gogola. Porotci rozhodnou o ceně Zlatý Prim, který získá nejlepší filmová a televizní komedie. Porotci také rozhodnout o dalších oceněních, jednu z cen udělí i prezident festivalu Pavel Zedníček.

Harry Potter je fenomén, který dává vydělat i českým kouzelníkům

Komerční úspěch knih o malém čarodějnickém učni Harry Potterovi si kromě autorky J.K. Rowlingové mohou pochvalovat i čeští mágové. O kouzelnická představení je díky malému Harrymu větší zájem a kouzelníci si tak podle prezidenta Českého magického svazu Františka Cacha přijdou na více peněz. Navíc se objevuje i "kouzelnický potěr", který stav českých mágů omlazuje a zajistí mu další existenci.

Svět kouzel a čar je natolik specifický, že se do jeho fungování zatím nepodařilo proniknout ani evropských byrokratům s řadou nařízení a direktiv. Králíci dlící v útrobách klobouku tak stojí mimo evropské normy, stejně jako délka kouzelnických holí. Sem tam se mágové setkají při práci se zvířaty s výtkami ochránců zvířat, nic si z toho ale nedělají. "Pro nás je holoubek nebo králík partnerem," tvrdí Cach. Naopak zamyslet by se někdy podle něj měli samotní ochránci. "Ochránce zvířat, který žere maso, není ochránce zvířat, ale lump. My své kolegy nežereme," dodává.

Stejně jako Potter ovlivnil český kouzelnický stav, tuzemští mágové poznamenali o víkendu Brno. Kongresové centrum u výstaviště v Pisárkách totiž na krátký čas proměnili v pomyslnou školu v Bradavicích. Kromě kouzelnické valné hromady mezi sebou soutěžili ve svých mimořádných schopnostech. Pohár mistra čar a kouzel nakonec získal Radek Bakalář z Českých Budějovic.

Největší jedlík snědl ve Vsetíně metr kabanosu za sedm minut

Metr dlouhý kabanos snědl v neděli ve Vsetíně za sedm minut a 19 vteřin vítěz soutěže O valašského otesánka. Výkon Františka Šťastného ze Vsetína zapíší organizátoři do České knihy rekordů a postoupí jej také londýnské redakci Guinnessovy knihy rekordů. Pojídání kabanosu doposud žádný oficiální rekord nemělo. Své síly změřilo pět jedlíků, kteří si museli poradit se syrovým kabanosem vážícím necelý kilogram. Vítěz jako jediný v dvacetiminutovém limitu snědl kabanos celý. "Moc mi ale nechutnal, nebyla to žádná sláva. Vařený by byl lepší," řekl ČTK těsně po soutěži Šťastný, který byl evidentně v dobré formě.

Počasí

Podle meteorologů bude první den týdne skoro zatažený s občasným deštěm a odpoledními místními bouřkami. Ojediněle se mohou vyskytnout přívalové lijáky. Podle varování meteorologů může místy napršet až 40 milimetrů, stále proto hrozí lokální zatopení silnic a sklepů. Teploty mají vystoupit do 25 stupňů, na západě Čech do 21 stupňů.