Zprávy

Klaus opět kritizoval nevládní organizace, srovnal je s komunisty

Prezident Václav Klaus na sobotní konferenci společnosti PepsiCo znovu kritizoval nevládní organizace (NGO) a přirovnal je ke komunistické ideologii. Jsou podle něj podobně nedemokratické. Zopakoval také svůj názor, že v Evropské unii se ztrácí suverenita jejích členských zemí, je proto třeba ji důkladně zreformovat.

Někteří lidé podle prezidenta očekávají od demokracie zázraky, což se jim nemůže splnit. Východisko pak hledají u "kazatelů" občanské společnosti a u nevládních organizací a ztrácí přitom důvěru v parlamentní systém, uvedl. "To je podle mě nebezpečné. Neměli bychom tento vývoj podceňovat ani v této zemi, ani jinde. Pro mě je NGOism skoro na stejné úrovni jako komunismus," prohlásil prezident.

Ke komunistickému modelu přirovnal i ekonomické poměry v Evropě s jejími různými nařízeními, omezeními a byrokracií. Nedostatečně liberalizovaná ekonomika EU stojí za nepříliš dobrými hospodářskými výsledky kontinentu, upozornil. O mnoho lepší situace není podle něj ani v politické rovině, kde byli prý Češi po pádu bývalého režimu plni nadějných očekávání. "Už si ale zase nerozhodujeme sami, ale dělá to za nás poněkud vzdálené město, kde je náš hlas sotva slyšet," poznamenal Klaus na adresu Bruselu.

Na přímou otázku jednoho z účastníků konference, zda by byl Klaus pro odchod Prahy z unie, prezident odpověděl, že Česko je v EU a zůstane v ní i v budoucnu. "Pouze tvrdíme, že je možné změnit mnoho věcí, zefektivnit a zdemokratizovat její instituce," dodal prezident.

Paroubek: Vláda ČSSD s podporou KSČM je lepší než velká koalice

Menšinová vláda ČSSD s podporou komunistů je podle premiéra Jiřího Paroubka po volbách lepším řešením než vláda velké koalice ČSSD s ODS. V rozhovoru pro sobotní Právo Paroubek řekl, že pokud to volební výsledek umožní, vidí spoléhání na komunistickou podporu jako legitimnější než spolupráci s ODS. Zároveň ale odmítl možnost, že by ČSSD chtěla vést vůči ODS politiku nulové tolerance.

"Legitimnější prostě proto, že by to odpovídalo přání voličů. Oni přece nepůjdou volit ty dvě velké strany s velice rozdílnými programy proto, aby pak přihlíželi, jak se ty strany dají dohromady," řekl Právu Paroubek. Podle Paroubka ale zároveň České republice neprospívá, pokud opozice vede politiku nulové tolerance. "Zároveň říkám, že takovou politiku nebude provozovat ani sociální demokracie, jestli se přece jen ocitne v opozici a pokud na to budu mít vliv," uvedl.

Paroubek také řekl, že pokud předseda ČSSD Stanislav Gross bude zvolen a bude mít podporu, měl by vést kandidátku Středočeského kraje pro volby do Poslanecké sněmovny v příštím roce. Nepřiklonil se tak k názoru, že Grossova kandidatura straně ve volbách uškodí. Aféra kolem Unipetrolu, v níž Grossovo jméno figuruje také, je podle něj jen útokem na Agrofert a Andreje Babiše, vedený právě přes Grosse. Paroubek ovšem odmítl spekulaci, že by polské ekonomické zájmy pomáhala v kauze prosazovat polská zpravodajská služba.

Nestraník Jahn byl nominován na pražského volebního lídra ČSSD

Pražskou kandidátku ČSSD by měl příští rok ve volbách vést vicepremiér pro hospodářství a nestraník Martin Jahn. Postaví se tak předsedovi ODS Mirkovi Topolánkovi, který bude pražským lídrem občanských demokratů. Jahnovu nominaci v sobotu doporučil Krajský výkonný výbor ČSSD v Praze drtivou většinou, řekl novinářům předseda pražské organizace Petr Hulinský.

Svého volebního lídra si definitivně určí delegáti pražské krajské konference v listopadu. Centrální vedení strany zasahuje do volebních kandidátek jen ve výjimečných případech. Předseda strany a expremiér Stanislav Gross řekl, že vedení bude respektovat to, že o kandidátkách i lídrech rozhodují krajské organizace a nebude jim nikoho vnucovat. "Máme v úmyslu dosáhnout konsensu a rozhodně nehodláme prosazovat nějaká silová řešení," uvedl.

Jahn řekl, že největšími problémy Prahy, které je třeba řešit, je dopravní infrastruktura a čistička odpadních vod. Obecně chce podporovat podnikání, zvyšování zaměstnanosti, rozvoj vzdělanosti a zaměřit se chce i na problematiku Evropské unie. Nestraník Jahn nevyloučil, že někdy v budoucnu rozšíří řady ČSSD. Teď to ale nepovažuje za vhodné. "Mohlo by to vypadat jako určitý kariérismus, že udělám všechno pro to, abych na kandidátce mohl být," prohlásil. Dodal, že jeho profesní život je s ČSSD velmi úzce spjat a členství ve straně není automaticky garancí, že bude ve volbách úspěšný.

Jahna jako vůdce volební kampaně v hlavním městě prosazuje premiér Jiří Paroubek. Jeho nominace ale vyvolala u mnohých sociálních demokratů nevoli. Odmítla ji například Platforma pro renesanci ČSSD, jež vznikla po loňských volbách do Evropského parlamentu, ve kterých sociální demokraté propadli. Postup, kdy se ČSSD uchyluje k nestraníkům, podle mínění platformy pouze nahrává tvrzení opozice o nedostatku vůdčích osobností v ČSSD. Jahnovo působení ve vládě a obsah dokumentů, které vypracoval, nejsou podle platformy v souladu se sociálnědemokratickým programem. Jahn by mohl sociální demokracii v Praze získat hlasy, celkem by ji prý ale poškodil.

Výběr kandidátů pro sněmovní volby se v ČSSD naplno rozjede tento měsíc. Na místní, okresní a krajské úrovni se budou postupně až do prosince konat primárky. Celostátního lídra má už tento měsíc vybrat ústřední výkonný výbor. Málokdo pochybuje o tom, že se jím stane premiér Paroubek, za jehož vlády vzrostla obliba ČSSD.

Topolánek povede ODS v Praze, Paroubka v Ústí vyzve Gandalovič

Výkonná rada ODS v sobotu oznámila návrhy na lídry krajských kandidátek pro sněmovní volby. Předseda strany Mirek Topolánek se podle očekávání bude o přízeň voličů ucházet v Praze. Občanské demokraty v Ústeckém kraji povede primátor Ústí nad Labem Petr Gandalovič, který se tak střetne s pravděpodobným celostátním lídrem ČSSD, premiérem Jiřím Paroubkem. Nominace musí do 15. listopadu potvrdit krajské konference ODS. Výkonná rada schválila všech 14 nominovaných lídrů jednomyslně. Jedinou změnou oproti očekáváním je Jihomoravský kraj, kde ODS místo brněnského primátora Richarda Svobody povede poslanec Václav Mencl. "Primátor do sněmovny kandidovat nechce," zdůvodnil změnu Topolánek.

ČR i Slovensko chtějí rychle obnovit jednání o rozpočtu EU

Česká republika i Slovensko potvrdily, že si přejí, aby Evropská unie co nejdříve obnovila debatu o svém sedmiletém rámcovém rozpočtu. Ministři Bohuslav Sobotka a Ivan Mikloš se obávají, že kdyby nebyl rozpočet schválen letos, zkomplikuje se příprava jejich vlastních rozpočtů na rok 2007 a následující. "Uvítal bych, kdyby Británie přišla s návrhem co nejdříve; pokud to bude až na konci letošního roku, sníží se tím šance dospět k dohodě do konce britského předsednictví," řekl Sobotka novinářům.

Předsedové parlamentů jednali v OSN o podobě její reformy

Potřeba posílit úlohu národních parlamentů v OSN, ať už jednotlivě, anebo v rámci Meziparlamentní unie. To je jeden z hlavních bodů, na němž se v závěrečné deklaraci shodli účastníci druhé světové konference předsedů národních parlamentů, která se konala v New Yorku. ČTK to potvrdil předseda české Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek, který se konference účastnil. "Hlavním smyslem je najít způsob, jak překonat mezeru v demokratičnosti mezinárodních vztahů," řekl Zaorálek. Větší zapojení parlamentů by podle něj mělo fungovat jako jistá podoba demokratické kontroly.

To ve svém projevu na konferenci zdůraznil také další z účastníků konference, předseda českého Senátu Přemysl Sobotka, když prohlásil, že "sklouzávání společnosti k diktatuře a totalitě vždy začínalo zpochybňováním zastupitelské demokracie, jejímž ztělesněním ... je právě parlament ... Zápas o větší účast parlamentu v rozhodovacích procesech je tudíž vskutku bojem o demokracii samu".

Závěry třídenní konference, která začala ve středu v sídle OSN, budou předloženy nadcházejícímu výročnímu summitu hlav států a vlád členských zemí Spojených národů. Kromě reformy OSN je konference věnována také úsilí o dosažení rozvojových cílů miléniového summitu OSN z roku 2000, mezi nimiž je na prvním místě snížení chudoby ve světě do roku 2015 na polovinu.

Účastníci konference se na znění deklarace shodli, ale do jaké míry se jí OSN bude řídit, je podle Zaorálka těžké odhadnout. "Žádné závazky z deklarace nevyplývají, ani nenese žádné sankce," řekl. "Ale OSN je odedávna místem, kde se o věcech mluví, proto podobná jednání rozhodně mají smysl, byť účinek není přesně změřitelný," dodal.

Letošní konference se účastnilo přes 150 předsedů parlamentů z celého světa. V jejím rámci se uskutečnila řada formálních i neformálních bilaterálních schůzek. Čeští představitelé se na nich mimo jiné zajímali o podporu kandidatuře ČR do Rady bezpečnosti OSN pro roky 2008 a 2009.

Havel se setkal s Kissingerem a "otcem singapuského zázraku"

Bývalý ministr zahraničí Spojených států a nositel Nobelovy ceny za mír Henry Kissinger a poté i singapurský expremiér a takzvaný otec singapurského hospodářského zázraku Lee Kuan Yew v Praze navštívili bývalého českého prezidenta Václava Havla. S oběma osobnostmi Havel hovořil o otázkách mezinárodní politiky, informoval ČTK jeho tajemník Jakub Hladík. Kissinger s Havlem debatoval o budoucnosti evropské integrace či o kořenech terorismu a roli USA v boji proti němu. Zajímal se také o jeho odhad politického vývoje v zemích bývalého Sovětského svazu.

Hasiči po dni práce zlikvidovali požár v Českém Švýcarsku

Hasiči v sobotu ráno zlikvidovali požár v Národním parku České Švýcarsko. Nedaleko Jetřichovic na Děčínsku začalo hořet v pátek před třetí hodinou ranní, ještě večer hasiči požár lokalizovali. Požár, který zničil chatu na Mariánské vyhlídce a část lesa, způsobili dva mladíci ve věku sedmnáct a osmnáct let. Správa parku odhadla škody na 300.000 korun. Na místě bylo devět hasičských jednotek.

Příčinou požáru byla neopatrnost. Dva mladíci v dřevěné chatce na Mariánské vyhlídce manipulovali s otevřeným ohněm. Šli spát a nechali hořet svíčku. Svou neopatrností tak objekt zapálili. Chatka na vyhlídce vzplála, zřítila se ze skály a zapálila les. Mladíci, kteří v chatce přespávali, se pak marně snažili požár uhasit. Policie hochy neobviní. "Žádný úmysl jsme nezjistili, proto případ budou pouze hasiči posuzovat jako přestupek," řekl ČTK operační důstojník děčínské policie.

Škody nejsou podle správců parku velké. "Na lesním porostu žádné zásahy ani odklízecí práce nebudeme činit, ani bychom se tam pořádně nedostali," řekl ČTK ředitel správy parku Zdeněk Patzler. Větší škoda je podle něj pouze na dřevěné chatce, která sloužila turistům pro odpočinek po výstupu na Mariánskou vyhlídku. "Náklady na obnovu chaty odhadujeme na 200.000 korun," řekl. Ostatní škody dosáhnou asi 100.000 korun.

Naposledy zasahovali hasiči v Národním parku České Švýcarsko na konci června, kdy osm jednotek likvidovalo požár vzniklý z nedopalku cigarety. Návštěvníci parku se podle Patzlera chovají spíše opatrně. "Zkušenosti máme vcelku dobré, pouze několik turistů každoročně se nechová, tak jak by v přírodě mělo," dodal. Velké požáry se parku podle Patzlera zatím letos vyhnuly.

Čtyři čeští vojáci byli zraněni při nehodě v Kuvajtu, jeden těžce

Jednoho těžce zraněného a tři lehce zraněné české vojáky si vyžádala v pátek večer dopravní nehoda v Kuvajtu. Řidič vojenského Land Roveru ztratil kvůli defektu pneumatiky kontrolu nad autem, které se následně převrátilo na bok, informoval ČTK Petr Sýkora z tiskového odboru ministerstva obrany. Zatímco tři lehce zranění vojáci mohli být z kuvajtské nemocnice už v sobotu propuštěni, zbývající příslušník armády zůstává hospitalizován a jeho stav je podle českého ministerstva obrany nadále velmi vážný. Armáda již o nehodě informovala rodinné příslušníky zraněných.

Česká republika má v jižním Iráku u kuvajtských hranic necelou stovku vojáků, z nichž většinu tvoří vojenští policisté. Jejich úkolem je výcvik příslušníků místních bezpečnostních složek na základně Šaíba a policejní akademii Az Zubajr, kde se střídají po třech měsících. Kromě nich v oblasti působí malý tým českých lékařů a zdravotních sester.

Letadlo Travel Service muselo kvůli poruše přistát v Brně

Kvůli technické závadě muselo v sobotu dopoledne mimořádně přistát na brněnském letišti v Tuřanech letadlo společnosti Travel Service se 180 cestujícími na palubě. Stroj směřoval z Prahy do krétského letoviska Heraklion. Důvodem byla drobná technická závada, bezpečnost cestujících ani posádky nebyla ohrožena, řekla ČTK mluvčí Travel Service Vladimíra Dufková. Turisté odletěli náhradním letadlem.

Pilot armádního vrtulníku si spletl místo, dosedl mezi školáky

Na hřišti jedné základní školy v Šumperku omylem přistál přerovský armádní vrtulník, který mířil na cvičení záchranářů. Pilot si spletl místo přistání a dosedl na hřiště, kde v té době školáci sledovali výklad o chráněných druzích ptactva. Podle zástupců armády šlo sice o omyl, ale pilot dodržel bezpečnostní předpisy. Informuje o tom Moravský sever.

Armádní záchranářský vrtulník mířil na cvičení záchranářů, které v Šumperku na Lužích připravila bezpečnostní rada města pro studenty středních škol. "Shluk dětí poblíž školy pilota zmátl, domníval se, že děti čekají na vrtulník, tak přistál. Spojení přes mobil nám totiž vázlo," vysvětlil listu šéf bezpečnostní rady města Jiří Skrbek.

Školáci i učitelé byli z nenadálého přistání několikatunového kolosu na hřišti zaskočeni. "Syn byl z vrtulníku nadšený, ale přišel domů plný písku a také přišel o čepici. Nevím, jestli to nebylo nebezpečné, pilot přeci musí mít nějaké údaje o tom, kde má přistát," řekla deníku matka desetiletého Ondřeje. Podle velitele vojenské letecké základny v Přerově Jaroslava Brauna však byly při přistání předpisy dodrženy. "Podobné omyly se nestávají často. Piloti ale v každém případě dodrželi bezpečnostní předpisy. Pokud by plocha nebyla volná, přistát by nemohli," uvedl deníku velitel.

Mošnov byl v sobotu hlavním městem NATO, na show přijelo 30.000 lidí

Vesnička Mošnov u Nového Jičína se v sobotu stala hlavním městem Severoatlantické aliance. Na špičkové umění vojáků, hasičů a celníků i na ukázky moderní techniky, kterou česká armáda i NATO disponují, se přišlo na zdejší letiště podívat přibližně 30.000 lidí. ČTK to řekl Libor Pyško z pořadatelské agentury Petarda Production. Během celého dne se na dvou plochách střídaly prezentace těžké vojenské, policejní i záchranářské techniky s ukázkami výcviku speciálních jednotek a přehlídkami výzbroje speciálních útvarů. Velkolepou atmosféru dodávaly show přelety vrtulníků i letadel.

"Snažíme se každý rok připravit pro diváky něco výjimečného. Letos to byly především dva letouny Tornádo britské armády a také exhibice hasičů v rámci jejich ostravského Mistrovství Evropy. Mnoho lidí si mohlo poprvé na vlastní oči prohlédnout gripeny, které už jsou součástí naší armády," řekl Pyško.

V dnešní době, kdy i České republice mohou hrozit teroristické útoky, jsou podle pořadatelů podobné akce důležitější než dříve. "Nejde o předvedení nablýskané techniky. Lidé si mohli ověřit, že jejich majetek i životy budou v případě ohrožení chránit kvalitně vycvičení specialisté vybavení nejlepší možnou technikou," uvedl Pyško.

Akce je na rozdíl od jiných podobných přehlídek zaměřená na předvedení spolupráce různých složek, které zajišťují bezpečnost lidí. "Představil se jízdní oddíl ostravské městské policie, Generální ředitelství cel ukázalo postup při zadržení pachatele, který se pokusil o únos malého letadla, i násilné zastavení cisterny převážející běžence," řekl Pyško.

Diváci obdivovali i vojska z dalších zemí NATO, speciální oddíly přijely z Velké Británie a Polska. Na akci dohlížela delegace z ústředí NATO. "Myslím, že mohli být spokojeni, stejně jako diváci. Všechny ukázky se podařily a nikdo nebyl zraněn," dodal Pyško.

Leteckou show Czech International Air Fest zahájily gripeny

Skupinovým přeletem armádních vrtulníků a stíhacích strojů Jas-39 Gripen byl v sobotu na brněnském letišti v Tuřanech zahájen 12. ročník letecké show Czech International Air Fest. Do neděle se na něm divákům představí na 80 strojů armád 15 zemí světa. Zastoupeny budou jak vojenské stíhačky, tak helikoptéry nebo akrobatické stroje. Na každý z festivalových dní připravili organizátoři akce sedmihodinový program tvořený například průlety vojenských bojových letounů, ukázkami letecké akrobacie či imitovaným soubojem ruských stíhacích strojů MiG 29.

Mezi návštěvníky akce byl také premiér Jiří Paroubek, podle kterého se může české letectvo pyšnit na svou současnost i minulost. "Vždy, když myslím na letce, vzpomenu si na jejich předchůdce, kteří kdy bojovali za svobodu a demokracii naší země," uvedl Paroubek. Připomněl, že řada z pilotů byla dříve za věrnost ideálům Tomáše Garrigue Masaryka a Edvarda Beneše odsouzena k dlouholetým žalářům nebo popravena.

Praha uzavře pro automobily v rámci týdne mobility část nábřeží

Pražský magistrát uzavře pro automobily v rámci Evropského týdne mobility část nábřeží. Motoristé v neděli 18. září neprojedou Smetanovým nábřežím a Křižovnickou ulicí mezi Národním divadlem a Platnéřskou ulicí v první městské části, uvedl magistrát na svých internetových stránkách. Na týden mobility, který má propagovat ekologické dopravní prostředky, město chystá i další akce. Nábřeží magistrát uzavřel pro motoristy na jeden den poprvé loni. Také letos bude patřit od 09:00 do 22:00 chodcům, cyklistům nebo lidem na kolečkových bruslích. Na ulici se uskuteční různé kulturní a zábavné pořady a také akce pro děti. Bude se propagovat doprava šetrná k životnímu prostředí.

Romové z celé země zamířili na pouť na Svatý Kopeček u Olomouce

Romové z celé České republiky i Slovenska se sešli na tradiční romské pouti na Svatém Kopečku u Olomouce. Akce, která se letos konala již po sedmé, se zúčastnilo zhruba 200 Romů, z nichž mnozí na poutní místo přijeli již po několikáté. Svou pouť zahájili tradičním výstupem poutní alejí z nedalekých Samotišek s dřevěným křížem v ruce a mší v bazilice Navštívení Panny Marie.

"Podobná akce v České republice neexistuje. Někteří Romové se s rodinou setkají jednou za rok právě na této pouti, je to pro ně zážitek. Smyslem pouti je také umožnit Romům z celé České republiky i ze Slovenska prezentaci jejich romské kultury a tím přispět ke sblížení romské menšiny s majoritní společností," řekla ČTK Jana Březinová z olomoucké charity.

Při nehodě v JAR zahynula přední česká romistka Hübschmannová

Při automobilové nehodě v Jihoafrické republice ve čtvrtek tragicky zahynula přední česká romistka a zakladatelka romistických studií na Univerzitě Karlově v Praze Milena Hübschmannová. Uvedl to romský informační servis www.romea.cz. Hübschmannové bylo v červnu 72 let. Vedle Češky zahynul při nehodě podle serveru Novinky i Jihoafričan. Další tři lidé byli těžce zraněni, mezi nimi je i jeden slovenský občan. Nehoda se stala ve čtvrtek přímo před policejní stanicí v Kameeldriftu, severně od Pretorie. Tamní policie prý příčinu čelní srážky automobilů zatím nezná. Záchranná akce trvala desítky minut, hasiči museli zraněné ze silně poškozených vozidel vystříhat.

Po maturitě na anglickém gymnáziu Howarda Fasta Hübschmannová vystudovala hindštinu a urdštinu na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1953 se zajímala o romštinu, kterou se učila přímo v romských rodinách. V letech 1956 až 1967 pracovala v Českém rozhlase a poté v Československé akademii věd. Pro nesouhlas s asimilační politikou vůči Romům byla v letech 1975 až 1982 bez stálého zaměstnání. Od roku 1991 byla profesorkou romistiky Indologického ústavu Filosofické fakulty Univerzity Karlovy. V roce 2002 ji prezident republiky ocenil Medailí za zásluhy III. stupně. Hübschmannová byla spoluautorkou romsko-českého a česko- romského slovníku, autorkou mnoha knih a překladů z romštiny, sběratelkou romských pohádek a redaktorkou časopisu romistických studií Romano Džaniben.

Český Brod přišel o jednu ze svých dominant - cukrovarský komín

Český Brod na Kolínsku v sobotu přišel o jednu ze svých dominant - zhruba osmdesátimetrový komín bývalého cukrovaru starý kolem 145 let. K zemi ho poslalo přes devět kilogramů výbušniny. Jeho demolici sledovalo několik desítek lidí. Mnozí z nich měli v očích slzy. Na věžních hodinách odbilo právě 10:00. Krátce na to se ozvala rána a cihlový velikán se během okamžiku sesul k zemi. Zůstala po něm jen hromada suti a oblaka prachu. "Komín byl z obou stran prasklý, pravděpodobně od blesku nebo od tepla," zdůvodnil ČTK střelmistr Dušan Nekarda, proč se komín nevyvrátil, ale sjel po své ose dolů.

Ve Stříbře otevřeli hornický skanzen důlní techniky

Ve Stříbře na Tachovsku otevřeli venkovní expozici hornického skanzenu důlní techniky. Plzeňský biskup František Radkovský vysvětil při slavnosti sošku patronky horníků svaté Barbory a nový prapor Hornicko-historického spolku Stříbro. Několik stovek lidí využilo mimořádnou příležitost si skanzen prohlédnout. Pro veřejnost bude totiž pravidelně otevřen až v příští turistické sezoně.

Venkovní expozice navazuje na Prokopskou štolu, v níž se těžilo stříbro a olověné rudy. Desítky exponátů přibližují bývalou hornickou činnost ve městě. K vidění jsou důlní vozy, lokomotivy, výklopníky, bagry, sbíječky, koleje a další věci. Všechny exponáty jsou popsané i s vysvětlením, k čemu sloužily. "Vystavené věci jsou z celé republiky. Ve Stříbře skončila těžba před 30 lety. Ve Stříbře se samozřejmě používala podobná zařízení, ale zachovaly se jen tři důlní vozy. Zbytek se už dříve prodal nebo dal do šrotu," řekl ČTK předseda Hornicko- historického spolku Stříbro Radek Strankmüller.

Nejlepší hasiči v Evropě jsou z Běloruska, Češi skončili druzí

Nejlépe likvidují požáry a řeší krizové situace hasiči v Bělorusku. Dobře na tom jsou i Češi, na v sobotu ukončeném Mistrovství Evropy v požárním sportu hasičů a záchranářů skončili celkově na druhém místě právě za hasiči z Běloruska. Třetí místo v třídenním klání hasičů z 15 zemí Evropy, které probíhalo v Ostravě a Mošnově na Novojičínsku, obsadili reprezentanti Ukrajiny. ČTK to řekl mluvčí mistrovství Petr Faster. Téměř dvě stovky nejlepších hasičů z Evropy změřily síly a umění například v běhu na 100 metrů s umělými terénními překážkami, ve výstupu do čtvrtého podlaží cvičné věže nebo v požárním útoku. Právě v této disciplíně česká reprezentace porazila všechny ostatní soutěžící ve světovém rekordu 26,01 sekundy.

Soutěž má pro hasiče zejména motivační význam. "Zároveň je to součást jejich odborné a fyzické přípravy, všechny disciplíny vychází z běžné zásahové praxe," vysvětlil Faster. Požární sport má v České republice velkou tradici, v současnosti se mu aktivně věnují statisíce lidí. Světová sportovní federace hasičů a záchranářů usiluje o to, aby byl požární sport zařazen mezi ukázkové sporty na letní olympiádě v roce 2008 v Pekingu.

Skokan Janda vyhrál v Hakubě a má jisté prvenství v Grand Prix

Skokan na lyžích Jakub Janda vyhrál seriál letní Grand Prix. Zvítězil v sobotním závodu v Japonsku a už před nedělním závěrečným dílem soutěže si zajistil celkové prvenství. V Hakubě český reprezentant předčil o jedenáct bodů druhého Fina Janneho Happonena, třetí skončil Rakušan Thomas Morgenstern. Janda, který dosud vyhrál dva závody letní Grand Prix a jen dvakrát skončil pod stupni vítězů, vedl na olympijském můstku v Hakubě už po prvním kole. V druhém dějství pak své japonské vítězství pojistil nejdelším skokem 129,5 metru. Bodovali i všichni tři další Češi. Jan Mazoch skončil devátý, Jan Matura byl osmnáctý a Antonín Hájek osmadvacátý.

Travní lyžař Němec získal na mistrovství světa titul v kombinaci

Jan Němec získal na světovém šampionátu v travním lyžování v Íránu další zlatou medaili. V součtu tří disciplín byl nejlepší ze všech a vyhrál kombinaci, čímž přidal další úspěch k prvenství ze slalomu a stříbru z obřího slalomu.

Železný skončil v atletickém finále čtvrtý v letošním maximu

Čtvrté místo obsadil oštěpař Jan Železný ve Světovém atletickém finále v Monte Carlu, kde na závěr sezony předvedl svůj nejlepší letošní výkon. Světový rekordman hodil 83,98 metru, od třetího Rusa Makarova ho dělily téměř tři metry.

Cechlové pokus o hattrick nevyšel,v atletickém finále byla čtvrtá

Útok na třetí vítězství ve Světovém atletickém finále po sobě diskařce Věře Pospíšilové- Cechlové absolutně nevyšel. Bronzová medailistka z mistrovství světa letos poprvé v soutěži nepřekonala hranici 60 metrů a výkonem 58,38 metru obsadila v Monaku čtvrté místo. V závěru sezony si tak pokazila výtečnou bilanci, neboť letos teprve podruhé chyběla na stupních vítězů.

Počasí

Meteorologové očekávají, že v neděli bude oblačno až skoro zataženo, občas se objeví déšť nebo přeháňky, místy bouřky, ojediněle i přívalové lijáky. Teploty 22 až 26 stupňů.

Při bouřkách může místy napršet až 40 milimetrů, hrozí proto lokální zatopení silnic a sklepů. Upozornění meteorologů platí až do nedělního večera. ČTK o tom informoval Český hydrometeorologický ústav.