Zprávy

Václav Klaus se setká s americkým velvyslancem kvůli živelní pohromě

Prezident Václav Klaus se v pondělí setká s americkým velvyslancem Williamem Cabanissem, bude s ním hovořit o důsledcích živelní pohromy ve Spojených státech. Spojené státy v neděli oficiálně požádaly o pomoc pro oběti hurikánu Evropskou unii a Severoatlantickou alianci. Pomoc USA nabídla řada zemí, včetně České republiky. Veřejnou sbírku na pomoc postiženým již vyhlásila organizace ADRA. Lidé mohou přispět i na konto Mezinárodního koordinačního výboru zahraničních Čechů.

Zdražení pohonných hmot zvedlo prodejcům až čtyřnásobně tržby

Zájem motoristů o pohonné hmoty zvedl čerpacím stanicím v sobotu až čtyřnásobně tržby. Řada lidí chtěla benzin koupit ještě za nižší ceny, u některých pump se proto tvořily kolony aut. V neděli byla situace klidnější, fronty většinou nevznikaly. Jedna čerpací stanice na Plzeňsku však hlásila, že kvůli velkému zájmu jí došel benzin. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se od pátku zvedla i o tři koruny na litr a dosáhla až 33 korun. Na některých místech ceny ještě rostou. Zástupci sítí čerpacích stanic nechtějí další cenový vývoj komentovat. Ve zdražování se odráží vývoj cen na světových trzích. Ropa sice v posledních dnech stagnuje, výrazně však vzrostou ceny ropných produktů.

Tlustý: ODS navrhne snížení spotřební daně na pohonné hmoty

Opoziční ODS navrhne ještě v září ve sněmovně kvůli růstu cen snížení spotřebních daní na pohonné hmoty. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl předseda poslaneckého klubu ODS a stínový ministr financí Vlastimil Tlustý. Daň by měla klesnout hned po vyhlášení příslušného zákona ve sbírce. Jeho oponent v diskusi, předseda ČSSD Stanislav Gross, však označil tento návrh za populismus.

"Ano, navrhneme úpravu spotřební daně tak, aby neprobíhalo to, co probíhá teď, to znamená, aby nerostl zisk státu právě z tohoto vývoje cen pohonných hmot," řekl Tlustý. Snížení daně by mělo představovat dvě koruny na jeden litr a stát by podle Tlustého přišel jen o tolik, o kolik nyní získává navíc. Gross upozornil, že by tím ODS, pokud by byla ve vládě, porušila závazky vůči EU týkající se harmonizace daní. Tlustý reagoval tím, že by bylo možné dohodnout přechodné období. Podle premiéra Jiřího Paroubka je návrh ODS populistický. "Myslím si, že v tuhle chvíli je potřeba ty věci zkalkulovat," uvedl Paroubek. Budou podle něj spíše zvažovat příspěvek v "sociální oblasti" a také na dopravu do zaměstnaní. "To uděláme v krátké době, na tom už ministerstvo práce a sociálních věcí už pracuje," dodal.

Plyny z chemické výroby vystrašily obyvatele v okolí Synthesie

Barevný mrak vystrašil v neděli ráno obyvatele Rybitví a dalších obcí v okolí pardubické chemičky Synthesia. Podle mluvčího společnosti Daniela Rubeše se páry uvolnily z nitrační kyseliny, která unikla z provozu a byla zachycena do jímky. Obyvatele Rybitví varoval před nebezpečím místní rozhlas, sousední Lázně Bohdaneč se však podle starostky o nehodě dozvěděly až s více než hodinovým zpožděním od pardubických hasičů.

Podobnou situaci zažili obyvatelé žijící v okolí chemičky loni v březnu. Při provozní nehodě unikla směs plynů a vytvořila barevný mrak, který vyděsil lidi v širokém okolí. Starostové okolních obcí tehdy poukazovali i na to, že nebyli o úniku včas informováni. Pardubická chemička Synthesia se pak rozhodla zkrátit čas, v němž bude informovat prostřednictvím SMS zpráv obce ve svém okolí o možném nebezpečí.

S fungováním varovného systému není ani teď spokojena starostka Lázní Bohdaneč Květoslava Jeníčková. "Stalo se to kolem 05:00, my jsme dostali informaci od hasičů po více než hodině," řekla ČTK. Až poté začali strážníci zjišťovat, co se v chemičce stalo a zda obyvatelům městečka nehrozí nebezpečí. "Žlutý mrak tentokrát visel nad Rybitvím, naši hasiči hlídali, aby lidi varovali, kdyby se posunul a šel jako minule na nás. Postupně se rozplynul," dodala Jeníčková.

Jiří Suchý převzal symbolický klíč od nového Divadla Semafor

Starosta Městské části Praha 6 Tomáš Chalupa předal v neděli Jiřímu Suchému klíč od nového Divadla Semafor v Dejvické ulici. "Dvě legendy se spojily," řekl a vysvětlil, že legendární divadelník získal definitivní střechu nad hlavou. A to na neméně legendárním místě, v rekonstruovaném prostoru někdejší tančírny Globus, která se začátkem 60. let změnila na sklad a chátrala. Architektem sálu byl Josef Melena, který navrhl i Karlínek, v roce 2002 zničený povodněmi.

Akci doprovázel Den otevřených dveří, v jehož rámci scénou prošly stovky lidí. Zbývá vybavit ji nábytkem a technickým zařízením, než Semafor 1. října zahájí slavnostním představením Koncert s.r.o. První premiérou bude 25. října muzikálek o bulvárním tisku nazvaný Jako když tiskne.

Rekonstrukce někdejší tančírny Globus, jíž se kdysi přezdívalo "malá Lucerna", stála podle Chalupy radnici 55 milionů korun. "Na dalších deset přišla rekonstrukce domu. Nechtěli jsme, aby nad divadlem třeba praskly stoupačky," řekl Chalupa ČTK. Podle něj se tak završuje vznik definitivního Divadla Semafor, které je už 46 let součástí kultury tohoto národa. "Když jsme se po záplavách dozvěděli, že i Šlitrův klavír odnesla velká voda, nemohli jsme to tak nechat," uvedl bývalý místostarosta Prahy 6 Jiří Vihan, který jako první přišel s novou semaforskou adresou. V duchu jedné z písniček dvojice S+Š popřál, aby sem pro inspiraci přicházeli i ti, jimž se "sny zásadně nezdají".

Předání klíče se uskutečnilo v rámci Dne Prahy 6. Přesně před 85 lety totiž prezident Masaryk podepsal zákon, kterým se osm z dnešních deseti katastrálních území Prahy 6 stalo součástí hlavního města Praha.

Téměř tři desítky adres vystřídal během své šestačtyřicetileté existence pražský Semafor. Principál Jiří Suchý přiznává, že někdy si mohli listonoši nohy uběhat, než korespondenci doručili na tu správnou. Nadlouho skončil Semafor v paláci Alfa. O tento prostor přišel restitucemi. "Měli jsme však štěstí a usadili se v suterénu Hudebního divadla Karlín. Toto pěkné divadélko - Karlínek - nám sebrala pitomá Vltava. Od té doby, kdykoliv jedu přes most, tak na ni vypláznu jazyk," uvedl Suchý. Tou poslední aderesou byl Nostický palác na Malé Straně. "Každé nové divadlo, které jsme otvírali, bylo pro mě mezníkem. Těch mezníků byla spousta. Chci doufat, že tenhle sál v Dejvické ulici bude poslední a nejvýznamnější. Budu se snažit, aby to, co se tady bude dít, bylo pěkné. Aby bavilo a těšilo diváky a vneslo do této ulice - po Hurvínkovi a Spejblovi - další ostrůvek radosti," řekl Suchý ČTK.

Paroubek a Topolánek se opět střetli před televizními kamerami

Premiér Jiří Paroubek tvrdí, že se nechystá po volbách zformovat společnou vládu sociální demokracie s komunisty. Předseda ODS Mirek Topolánek mu ale nevěří a před vznikem takového kabinetu varuje. Lídři obou nejsilnějších politických stran se v neděli utkali v pořadu Nedělní partie televize Prima. Nenechali na sobě nit suchou a jejich televizní debatu provázely vzájemné slovní výpady.

"Mně pan předseda (vlády) připomíná někdy boxera Mika Tysona, který před každým prohraným zápasem vykřikuje, jak toho soupeře semele," prohlásil Topolánek. Paroubek odpověděl, že "semlít" předsedu ODS by byla škoda. "Je to soupeř, který mně vyhovuje," řekl a dodal, že rád nechává šéfa ODS dlouho hovořit. "Čím déle mluví, tak tím víc nabíhají procenta pro mě," míní. Rovněž Topolánek si ale prý Paroubka "tak trochu pěstuje". "Sestupná tendence těch posledních tří předsedů vlád za 15 měsíců mě vede k tomu, že to, co by přišlo po něm, by bylo ještě horší," poznamenal.

V diváckém hlasování Nedělní partie nakonec dopadl jejich slovní duel takřka nerozhodně. Na dotaz, zda se vláda zasloužila o zlepšení životní úrovně, odpovědělo 49 procent hlasujících kladně, 51 procent mělo opačný názor.

Topolánek a Paroubek se přeli hlavně o interpretaci hospodářské politiky kabinetu. Předseda ODS míní, že vláda zbytečně utrácí, nevyužila růst ekonomiky k tomu, aby provedla nutné reformy, a nedokázala si ani poradit s nezaměstnaností. Premiér naopak několikrát odkázal na rostoucí reálnou mzdu a "vlídnou hospodářskou politiku", která podle něj přilákala do republiky zahraniční investory.

Topolánek varoval před nástupem komunistů k moci. Hlavním tématem voleb v příštím roce bude podle něj to, zda "tady budeme mít koalici pana Paroubka a soudruha (předsedy KSČM Miroslava) Grebeníčka". Paroubek řekl, že Topolánek straší vládou levice. "Určitě se nechystáme na nic takového, já jsem to několikrát řekl," prohlásil. V úvahu by podle něj připadala menšinová vláda s podporou všech stran. Tato varianta by mu přišla "mnohem legitimnější" než vláda takzvané velké koalice, tedy vládní spolupráce ČSSD a ODS. Rovněž Topolánek ale v minulosti opakovaně řekl, že velkou koalici považuje jen za havarijní scénář a udělá vše pro to, aby taková koalice po volbách nemusela vzniknout.

ODS asi navrhne komisi k Unipetrolu, premiér zatím nevidí důvod

Občanští demokraté asi ve sněmovně navrhnou zřízení vyšetřovací komise, která by se zabývala okolnostmi privatizace Unipetrolu. Vyplynulo to z vyjádření předsedy ODS Mirka Topolánka v televizi Prima. Premiér Jiří Paroubek v pořadu řekl, že zatím k tomu nevidí důvod. Předseda ČSSD Stanislav Gross se ale vzniku komise nebrání. "Bylo by dobře, aby komise vznikla," řekl v České televizi. Obává se ale, že se z vyšetřování stane "politickým tyjátr".

Privatizaci Unipetrolu teď provází podezření z korupce. V centru kauzy stojí polský lobbista Jacek Spyra. Unipetrol koupil polský koncern PKN Orlen, ve hře jsou ale i některé tuzemské podniky, padají jména českých i polských politiků.

Kauza Unipetrol nyní ovládá českou politickou scénu. ODS hrozí, že si sama opatří informace polských vyšetřovacích orgánů, ČSSD hovoří o diskreditační kampani. Nejsilnější vládní strana rovněž vyzvala bezpečnostní složky, aby rozkryly skupiny, které za údajnou kampaní stojí.

Záběry natočené skrytou kamerou a odvysílané v televizi Nova ukázaly, jak si nyní již bývalý šéf kabinetu premiéra Zdeněk Doležel (ČSSD) údajně řekl na schůzce se Spyrou o pětimilionový úplatek. Peníze prý žádal právě v souvislosti s privatizací Unipetrolu. Doležel tvrdí, že si o úplatek neřekl. V případu figuruje i jméno předsedy ČSSD Grosse, který ale obvinění z korupce odmítl a na Spyru podal trestní oznámení. Sám Spyra uvedl, že Gross od něj nikdy úplatek nechtěl. V místy nepřehledné kauze již padlo trestních oznámení několik.

Podle Doležela je kauza Unipetrol útokem na Grosse. Se Spyrou se údajně sešel proto, aby získal informace o diskreditační kampani proti předsedovi ČSSD, uvedl v neděli v rozhovoru pro Českou televizi. Gross podle Doležela považoval Spyru za nedůvěryhodného a odmítl se s ním osobně setkat.

Paroubek v neděli novinářům řekl, že kauza je zcela vykonstruovaná a Unipetrol byl privatizován ještě za vlády Vladimíra Špidly. Proto prý nechápe, proč by se případ měl týkat bývalého premiéra Grosse. Poznamenal, že Spyra je spolu se svými společníky trestně stíhán za pokus o podvod. "Je to zcela nevěrohodná osoba, může být kýmkoliv vydírán," řekl.

Kdyby sněmovna vyšetřovací tým k případu Unipetrol zřídila, byla by to v tomto volebním období již několikátá obdobná komise. Kritici o těchto komisích někdy tvrdí, že stejně nic podstatného neodhalí.

Bublan na Nově: Žádné neznámé spisy StB se v archivu neobjevily

Ministr vnitra František Bublan popírá, že v archivech ministerstva byly dosud nezaevidované spisy Státní bezpečnosti. Dokumenty, které se podle informací České televize v archivech nově objevily, byly přesunuty z jiného skladu do centrálního archivu v Pardubicích. Jejich obsah je znám, k dispozici v Pardubicích však nebyly, proto je tam vnitro přemístilo, uvedl Bublan v diskusním pořadu televize Nova. "Pouze došlo k tomu, že některé spisy takzvané čtvrté správy, což byla sledovačka (správa sledování), které byly na několika místech, byly svezeny na místo jedno," řekl.

Podle ČT je v archivu nově 70 metrů dokumentů, které se týkají především některých českých disidentů a zahraničních diplomatů. Mezi novými svazky je i spis o sledování disidenta Petra Uhla. Když Uhl v roce 1997 oficiálně zažádal o spis vedený na něho, bylo mu předloženo pouze sedmnáct stran dokumentů, nyní je v archivu objemný svazek o několika stovkách stran, uvedla v sobotu televize.

Urban v úterý odletí do Ruska na jednodenní návštěvu Petrohradu

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban v úterý odletí na jednodenní pracovní návštěvu ruského Petrohradu, kde se má setkat například s gubernátorkou města Valentinou Matvijenkovou. Cesta má posílit rozvoj hospodářské spolupráce s Petrohradem a podpořit projekty českých firem. Ministra do Petrohradu doprovodí zástupci Exportní garanční a pojišťovací společnosti, České exportní banky a ředitelé společností Železniční stavitelství Brno či Škoda Transportation Plzeň, která má zájem o modernizaci místního metra.

Vláda na začátku roku přijala obchodní strategii zaměřenou právě na export do Ruska, obdobný materiál přijala i ve vztahu k Číně. Rusko s Čínou a Japonskem patří mezi země, se kterými má Česká republika největší obchodní deficit. V prvním pololetí roku činil 1,4 miliardy dolarů (34 miliard korun).

Technoparty na Plzeňsku proběhla v poklidu

Technoparty v Příchovicích skončila. Nevznikly žádné vážné konflikty, policisté nemuseli zasahovat. Poslední zvukový systém přestal hrát v neděli chvíli po 12:00, jak se k tomu zavázali organizátoři ve smlouvě s majiteli pozemků. Účastníci se pustili do úklidu louky.

"Vše, k čemu se zavázali, organizátoři splnili. Jsme příjemně překvapeni," uvedla policejní mluvčí Jana Václavová. Šlo zejména o dopravu účastníků předem vymezenou cestou, což si zajišťovali sami organizátoři, dále o toalety a cisternu s pitnou vodou. Louku musí technaři uklidit do 72 hodin a přilehlý Ostrov u řeky Úhlavy a parkoviště do úterý. "Většinu ploch chceme vyčistit ještě dnes," uvedl jeden z organizátorů Zbyněk Ambrož.

Po celou dobu party se v okolí pohybovala stovka policistů, kteří měli hned vedle louky spolu s hasiči a zdravotníky stan. Půl kilometru vzdálená obec Příchovice s 1000 lidmi přežila akci bez větších problémů. Radnice zatím nedostala jedinou stížnost od občanů, hluk byl v mezích běžné diskotéky. "Spolupráce s policisty, hasiči i organizátory byla perfektní," uvedla místostarostka Marie Blažková. Problémy působily v obci pouze desítky parkujících vozů.

Party, která začala v pátek odpoledne, navštívilo nejvíce účastníků v noci na sobotu, kdy na louce tančilo zhruba 4000 mladých lidí zejména z Plzeňského a Středočeského kraje. Majitelé zvukových systémů i účastníci byli výhradně Češi.

V sobotu ráno zdravotníci ošetřovali dva mladíky pod vlivem návykových látek, jednoho z nich ambulantně v Přešticích, druhý byl převezen do plzeňské fakultní nemocnice a je mimo nebezpečí ohrožení života. Dále hlásili záchranáři zlomenou nohu a žebra po pádu reprobedny a zlomenou ruku. Policie zajistila dva pachatele, kteří vykradli dva stany technařů.

Festival Semtex Culture přitáhl zatím rekordních 9000 diváků

Hudební festival Semtex Culture, který se uskutečnil o víkendu v Brně, přitáhl do líšeňského Mariánského údolí rekordních 9000 diváků. Bylo to o 4000 více než loni, ale organizátoři vše zvládli bez problémů. S policisty na hudební produkci dohlížely dvě desítky strážníků, kteří se ale museli spíše soustředit na zajištění dopravy. "Z naší strany bylo vše v pořádku," řekl ČTK mluvčí strážníků Vít Cvrček. Hlavním magnetem festivalu byla britská kapela Morcheeba, tvořená zpěvačkou Daisy Marteyovou a bratry Rossem a Paulem Godfreyovými. Kromě Morcheeby hrály na hlavní scéně také skupiny Sunshine, Umakart, Wohnout nebo Tata bojs.

Nedělní Blesk: Na festivalu menšin Romové napadli úředníky obce

Posádky několika policejních vozů musely v sobotu ukončit hromadnou rvačku na festivalu menšin Umíme se domluvit v Olomouci. Romové napadli úředníky magistrátu, kteří proti nim hráli fotbal, napsal Nedělní Blesk. Podle výpovědi jednoho z úředníků jeho kolega strčil do romského hráče, který mu před tím dal pěstí do krku. Na hřiště pak údajně vběhlo asi padesát Romů a strhla se rvačka. Na úředníky křičeli, že jim povraždí rodiny, vylíčil událost zaměstnanec magistrátu. Policie dva nejagresivnější útočníky předvedla ke zjištění totožnosti. Případ ale zřejmě bude řešit jako přestupek, uvedla policejní mluvčí.

Pořadatelé akce uvedli, že se na hřišti neodehrálo žádné drama. Krajská koordinátorka pro národnostní menšiny Renáta Köttnerová ČTK řekla, že podle některých účastníků akce střet vyprovokovali sami úředníci magistrátu. "Předsedkyně Společenství Romů na Moravě upozorňovala v průběhu zápasu, že člen družstva úředníků zranil jednoho hráče a napadl nezletilého, a vyslovila podezření, že mužstvo úředníků je pod vlivem alkoholu. Nepřála si však, aby organizátoři šli na hrací plochu," uvedla Köttnerová. "Byl to zcela podružný incident, nikdo si žádného pekla nevšiml," řekl ČTK jeden z organizátorů setkání Dušan Dvořák.

Mostecká OHK podporuje novelu zákona o ochraně přírody

Mostecká hospodářská komora (OHK) podporuje iniciativu skupiny poslanců, kteří navrhli novelu zákona o ochraně přírody a krajiny. Jejím cílem je zpřesnit účast veřejnosti ve správních řízeních, při nichž mohou být dotčeny zájmy ochrany přírody. Stávající zákonná úprava komplikuje rozvoj nových investic a tvorbu dalších pracovních míst ve strukturálně postiženém regionu Mostecka, informoval ČTK předseda mostecké komory Rudolf Jung. Cílem novely zákony je podle Junga zjednodušení a zpřehlednění procesu stavebních řízení. "Záměrem je dát firmám a podnikatelům jistotu, že jejich investice nebude zmařena. A to na základě nikoli věcných argumentů, ale samoúčelných procesních záležitostí, jak se v mnoha případech nyní děje.," uvedl.

Novela navrhuje vyloučit veřejnost z účasti ve stavebním řízení. "Ochranu životního prostředí lze řešit už při projednávání územního plánu, posuzování vlivu na životní prostředí dle EIA a v územním řízení. Zamezí se tak riziku, že firma vydá peníze za studii, nákup pozemků a nemovitostí a v důsledku uplatnění zákona o ochraně přírody potom nezíská stavební povolení. Takový postup není v okolních zemích možný, a Česko tak u zahraničních investorů znevýhodňuje," dodal Jung.

Návrh novely prosazuje teplický poslanec a vládní zmocněnec pro severozápadní Čechy Vlastimil Aubrecht (ČSSD) či mostecký poslanec a místopředseda sněmovního hospodářského výboru Oldřich Vojíř (ODS).

V Olomouci bude znít z městských hradeb poezie v angličtině

Sérii přednášek, ale také předčítání milostné poezie na městských hradbách nabízí zájemcům 12. ročník Kolokvia amerických studií, který začal v neděli na Univerzitě Palackého v Olomouci. Akce nejsou určeny jen pro akademiky. Zúčastnit se jich může každý, jedinou podmínkou je znalost angličtiny. Kolokvium je zaměřeno především na kultovní díla americké literatury a filmu. Největší hvězdou přednáškového cyklu bude Werner Sollors z Harvardské univerzity, doplňovat jej budou další významní amerikanisté z celkem sedmi zemí včetně České republiky. "Publikum si bude moci poslechnout příspěvky týkající se nejrůznějšícude o Star Treku, komiksech, ale také o kultu irského patrona svatého Patrika," sdělil ČTK Radek Palaščák z Univerzity Palackého. V úterý večer zazní z olomouckých hradeb anglicky recitovaná milostná poezie. Půjde o originální studentské překlady českých básníků do angličtiny z místní překladatelské dílny vedené pedagogy Matthewem Sweneym a Robertem Hýskem.

Dýšina má nejen pomník generála Pattona, ale i mezinárodní folklorní festival

Závěrečným zpěvem tří místních lidových písní v podání dvou stovek účinkujících z různých souborů skončil v Dýšině u Plzně mezinárodní folklorní festival. Přijelo přes 2000 diváků a 350 účinkujících z Česka, Řecka, Gruzie, Číny a Slovenska. Třídenní akce Česká náves - Dýšina 2005 se uskutečnila v obci poprvé a bude se opakovat příští rok.

"Prvním vrcholem bylo sobotní vystoupení čínské zpěvačky Feng-Jüng Song, která nezpívala klasický folklor, ale etno hudbu," řekla ČTK organizátorka Dagmar Braunová. V místním kostele vystoupila se skupinou pekingské opery Horská karavana, která hraje lidovou hudbu Číny, Mongolska a Tibetu. Dalším zážitkem byla třiatřicetičlenná gruzínská skupina Marula, která hrála a zpívala v Dýšině po celé tři dny. Dalším tahákem byli řečtí Horeftikos Omilos a pražští Slováci Šarvanci. Na sobotní galavečer, kde měli největší úspěch právě Gruzínci, přijeli také romští Giňovci a neočekávaně vystoupil s kytarou také bratr Karla Kryla Jan.

"Byla to druhá dýšinská pouť," řekla starostka Václava Kuklíková. Připomněla, že na návsi se již několik let odehrávala část plzeňského folklorního festivalu. Letos se obec rozhodla, že uspořádá samostatnou akci. "Na rozdíl od Plzně, kde bylo více účinkujících, jsme tu měli kvalitnější soubory," uvedla Braunová.

Součástí festivalu bylo sobotní odhalení desky na základní škole, nově pojmenované po legendárním americkém generálovi George Pattonovi. Před školou byla také letos 7. května slavnostně odhalena první socha generála Pattona v Česku. Dýšina tak předstihla Plzeň, která o sochu rovněž usilovala.

Císařský průvod Karla IV. projel centrem Prahy

Především zahraniční turisté v centru Prahy mohli v neděli odpoledne strhat své fotoaparáty a videokamery. Byli totiž svědky korunovačního průvodu českého krále Karla IV., který se svým dvořanstvem projel z Vyšehradu na Pražský hrad. Akce byla součástí Dnů evropského dědictví, jehož kontinentální zahájení hlavní město v pátek hostilo. Připomněla 650 let od korunovace Karla IV. na císaře římského. Na Staroměstském náměstí, kde byl připraven historický trh, vzbudila jeho suita za zvonění kostelních zvonů doslova pozdvižení. Dvousethlavý průvod v historických kostýmech na dlouhé cestě doprovázeli policisté ve vozech i na koních. Další koně, viditelně znervóznělí vířením bubnů za sebou i kluzkou dlažbou, vezli vedle praporečníků vladaře s manželkou Annou Svídnickou. V doprovodu byli dvořané, měšťané, rytíři v brnění, kejklíři, pištci i lid prostý obého pohlaví. V převleku pozdravil panovníka "nejvyšší purkmistr pražský", jinak primátor Pavel Bém. "Je mi ctí přivítat na Starém Městě pražském jeho královskou a císařskou výsost po návratu ze slavné korunovace," uvedl Bém a složil mu hold.

"Velkým vládcem byl proto, že byl velkým mužem," řekl pak Ivan Wilhelm, který je rektorem univerzity, první vysoké školy ve střední Evropě, již Karel IV. v roce 1348 založil.

Průvod, který pak pokračoval po královské cestě přes Karlův most a Malou Stranu na Pražský hrad, zorganizovaly Praha 1 a 2 spolu s hlavním městem a společností Jindřišská věž. Akce začala už před polednem na Vyšehradě programem nazvaným Obrazy z dějin přemyslovského a lucemburského rodu a českého království. Proroctví kněžny Libuše dokumentovaly živé obrazy.

Konstruktér: Velorex je nejlevnější vůz na českých silnicích

Tříkolka značky Velorex, které se lidově říká hadrák, je údajně nejlevnějším vozidlem na českých silnicích. Ojetou tříkolku lze pořídit i za 5000 korun a velmi levný je také její provoz, od pojištění přes spotřebu až po náhradní díly. "Ve světě se přišlo na to, že není ekvivalent lidovějšího vozu," řekl ČTK jednasedmdesátiletý Mojmír Stránský, který s bratrem vozítko před 55 lety zkonstruoval.

Celorepublikový sraz těchto vozů se konal tento víkend v Plzni. Jeho součástí byla také sobotní jízda zručnosti po obcích Plzeňska a Rokycanska a rychlostní soutěž. Organizátor Květoslav Nový se přiřítil se svým strojem na plzeňské náměstí rychlostí až 140 kilometrů v hodině. Tříkolek se na náměstí sjelo zhruba 130, na nezájem diváků si nemohly stěžovat.

Velorexů bylo v letech 1951 až 1971 vyrobeno 17.500, třetina byla vyvezena do zahraničí. Organizátoři akce odhadují, že se zachovalo 2500 tříkolek, z toho v ČR je jich podle Stránského do 500. V letech 1971 až 1974 se vyráběly i čtyřkolové Velorexy, které ale podle účastníků srazu dělají klasickým tříkolkám jen ostudu. "Klasika je hnědá koženka. Bílý, modrý nebo oplechovaný hadrák jsou výstřelky," dodal Nový. Vozy se ujaly nejen v Československu. Podle Stránského bude nyní Velorex obsáhle popsán v edici světových rarit jako obrázek doby, kterou charakterizuje poctivá jednoduchost a přímočarost. Ideu vozítka pro příjmově slabou skupinu lidí Stránský dále rozvíjí. Má připraven modernější vůz.

Létající cirkus přilákal do Hodkovic téměř 6000 návštěvníků

Létající cirkus Martina Kindenaye přilákal v sobotu a v neděli na letiště v Hodkovicích na Liberecku dohromady téměř 6000 diváků. Rekonstrukce vzdušných soubojů z první a druhé světové války a další atrakce byly součástí oslav 60. výročí založení Aeroklubu v Hodkovicích.

"Navazujeme na létající cirkusy z 20. let minulého století, jež se tehdy staly populární podívanou nejen v Evropě, ale také v Americe. Bývalí vojenští piloti tehdy předváděli nadšeným příznivcům aviatiky efektní vystoupení," řekl ČTK Kindenay. Všechny letecké i další scény doprovázely v Hodkovicích pyrotechnické efekty. Pozemní letištní personál byl v dobovém oblečení. Program létajícího cirkusu se skládal z ukázek, které zachycují období od roku 1903, kdy poprvé vzlétl stroj bratří Wrightů, až do konce druhé světové války. "Návštěvníci viděli například obranu německého polního letiště, rychlostní soutěž mezi letadly a automobily nebo sestřelení britského pozorovacího letadla," podotkl Kindenay. Létající cirkus využívá kromě jiného repliky německých strojů Fokker, DFW Albatros nebo britského letadla Tiger Moth.

Na novojičínské slavnosti padl nový kloboukový rekord

Během 12. ročníku městské slavnosti v historickém centru Nového Jičína padl v sobotu večer dosavadní český rekord v počtu lidí s kloboukem na hlavě na jednom místě. Ve městě proslulém výrobou klobouků se s pokrývkou hlavy sešlo přes 2200 lidí, což je proti předchozímu rekordu zhruba o 1900 více. Nový rekord bude zapsán v české části Guinnessovy knihy rekordů. "Zaregistrovalo se přesně 2209 lidí s kloboukem, což stačilo na nový český rekord," oznámil divákům archivář města Karel Chobot, podle něhož se nyní bude zjišťovat, zda nejde i o světové prvenství. Poslední český rekord představoval 289 klobouků a utvořili jej lidé v Dnešicích na Plzeňsku letos v srpnu.

Řada návštěvníků slavností se přihlásila do soutěže o nejoriginálnější klobouk. Byli mezi nimi i výrobci kartonového klobouku ve tvaru zdejšího Žerotínského zámku nebo továrního komínu zdejšího výrobce klobouků Tonak. K vidění byl klobouk opatřený cigaretovými krabičkami, pravými klobáskami či bankovkami. Jedna dáma se hrdě nesla s kloboukem s čapím hnízdem. Největší obdiv diváků celého dne ovšem sklízel Eduard Janusch ze Studénky, který se pyšnil kloboukem představujícím akvárium se dvěma živými zlatými rybkami. Toho nakonec i pětičlenná porota vybrala jako vítěze soutěže. Porotci zřejmě ocenili i fakt, že rybičky celodenní pobyt na sluníčku přežily. "Je to pro mě velká pocta, ale už mě z toho bolí hlava," svěřil se divákům sedmačtyřicetiletý vítěz kloboukové soutěže. Jeho netradiční pokrývka hlavy totiž vážila pět kilogramů.

Paraglidista uvízl na stožáru vysokého napětí, utrpěl oděrky

Na stožáru vysokého napětí na Javorovém vrchu u Třince na Frýdecko-Místecku uvízl v neděli paraglidista. Záchranářům se třiatřicetiletého muže z Ostravy s pomocí armádního vrtulníku podařilo vyprostit během hodiny. Během zásahu hasičů museli pracovníci Severomoravské energetiky odpojit vedení vysokého napětí v okolí. Zachráněný paraglidista nebyl první, kdo na stožáru zůstal viset. "Na hoře je totiž škola paraglidingu a oni mají poblíž vysokého napětí místo pro přistávání. Každý rok se stane, že tam někdo skončí v drátech," uvedl dispečer frýdecko-místeckých hasičů.

Fotbalová reprezentace bije na poplach, nedává branky

Fotbalová reprezentace si sobotní prohrou v Rumunsku hodně zkomplikovala svůj plán postoupit na mistrovství světa. Už ve druhém utkání za sebou střelecky propadla a před finálovou fází kvalifikace trenér Karel Brückner bije na poplach. Největší nedostatky má český tým s proměňováním šancí, soupeři v produktivitě jeho svěřence výrazně převyšují. Když se Brückner v noční Konstance vracel k zápasu (0:2), opakoval podobné důvody porážky jako před dvěma týdny ve Švédsku. Oba zápasy si totiž byly v mnohém podobné: také tentokrát si dokázali Češi vypracovat řadu výhodných střeleckých pozicí, ale bez efektu, také tentokrát se to naopak dařilo soupeři. Podle kouče je nynější střelecké trápení způsobeno řadou okolností, které umí pojmenovat. "Potýkáme se s nestabilní sestavou, ale i poklesem některých hráčů," vysvětluje si Brückner, který byl navíc výrazně nespokojen i se žalostným způsobem, jakým jeho svěřenci nakládali se zahráváním standardních situací. Tam podle všeho týmu nejvíce chyběl Tomáš Rosický, který musel kvůli zraněným tříslům usednout pouze do hlediště. "Ve středu hřiště, zvlášť v prvním poločase, dokázali Heinz s Polákem zdatně zastoupit Rosického s Galáskem. Jenže Rosického schopnosti při zakládání útočných akcí jsou vysoké, dokáže na sebe vzít také zodpovědnost," povzdychl si trenér nad absencí klíčového záložníka. Ten mu chyběl i při zahrávání standardek, které bývaly chloubou českého mužstva. Citelnou ztrátou v tomto ohledu byl také odchod Marka Jankulovského, kterému se ozval nedávno operovaný kotník. "Chyběl nám pak typický levák v některých momentech," připomněl trenér.

Právě časté změny sestavy jsou podle kouče největším problémem posledního období. O některé opory přišel už před rokem, když se blížil zápas s Nizozemskem, před Rumunskem to bylo podobné. "To potkává i jiné týmy, nedávno se s tím potýkaly třeba i Rumuni. Ale je skutečnost, že zatímco v minulé kvalifikaci jsme vystačili obvykle s dvanácti hráči pro základní sestavu, nyní jsme mnohem méně konsolidovaní," vidí trenér další příčinu nevyrovnaných výkonů. Absence ke škodě mužstva zasáhly především záložní řadu: po odchodu Nedvěda jsou zraněni Rosický s Galáskem, s poklesem formy se potýká Poborský, na kterém se až nečekaně silně odráží krizová situace ze Sparty.

Právě ve změnách ve středu hřiště lze totiž vidět i základní potíže ve střelecké potenci. Koller s Barošem se sice i tentokrát statečně bili na hrotu, ale nemají už zdaleka tolik šancí, jako dříve; chybí jednoduše mozek, který by je vymýšlel a připravoval. Trenér ale vidí i jiné důvody včetně kvalitní hry soupeře. "Soupeř měl tentokrát skutečně skvělou obrannou čtverku, těžko jsme se přes ni prosazovali," uznal Brückner sílu soupeře, jehož klíčovým mužem byl podle něj Munteanu. "Mutu byl také výborný, ale Munteanu nás přečísloval a vytvořil těch několik málo šancí," dodal ke hře Rumunů.

Už v neděli, krátce po půlnoci, ale trenér spřádal plány, jak na sobotní porážku rychle zapomenout a zbytek kvalifikace dotáhnout k vlastní radosti. Možnou výhodou může být, že chytit se může český tým už ve středu, kdy narazí v Olomouci na Arménii. Trenér ale ještě netuší, s kterými hráči může vlastně počítat. "Zranění je celá řada, byl to tvrdý zápas. Uvidíme, jména případných náhradníků bych ale nechtěl zatím zveřejňovat," uzavřel.

Brankář Čech má poraněné rameno a vrací se do Londýna

Brankář Petr Čech má pohmožděné rameno a bude českým fotbalistům chybět ve středečním zápase s Arménií v Olomouci. Gólman Chelsea, který zatím nevynechal ani jeden kvalifikační zápas, se už chystá zpátky do Londýna, aby tam co nejrychleji zahájil léčbu. Novinářům to řekl mluvčí reprezentace Lukáš Tuček. "Čech si po utkání v Rumunsku stěžoval na bolest v rameni a po konzultaci s klubem se vrací do Londýna," řekl Tuček. Trenér Karel Brückner tak bude ve středu v Olomouci volit mezi Jaromírem Blažkem ze Sparty a Antonínem Kinským ze Saturnu Ramenskoje. Až po lékařském vyšetření se ukáže, jak jsou na tom zranění Tomáš Rosický, Marek Jankulovski a Jan Polák, kteří nedělní trénink také vynechali.

Rumunský tisk chválí domácí, výkon Čechů zůstal za očekáváním

Bylo to sice fantastické utkání a velké vítězství domácích fotbalistů, přesto má Rumunsko už jen teoretickou šanci, že se kvalifikuje na mistrovství světa, konstatoval v neděli rumunský list Libertatea. Češi podle něj v sobotu ukázali své skutečné schopnosti až v závěru. Porážku 0:2 však neodvrátili. Podle Libertatey Rumunům vyšlo prakticky všechno, zatímco čeští reprezentanti byli bez Galáska i Rosického a nešťastnou ztrátou Jankulovského "mírně dezorientováni a jen těžko se dostávali do útoku". Co umějí, ukázali prý jen na konci zápasu, kdy zatlačili Rumuny k jejich brance a spálili několik dobrých šancí. Rumuni se v tabulce sice dostali na druhé místo za Nizozemce, ale čeští hráči mají dvě utkání k dobru. "Rumunsko nyní musí věřit v zázrak, protože naděje umírá poslední," konstatoval deník.

Bývalého vynikajícího hráče a reprezentačního trenéra Mirceu Luceska Češi zklamali. "Podají-li podobný výkon i v příštích utkáních, budou prohrávat," předpověděl svěřencům Karla Brücknera v rozhovoru pro list Sportul.

České basketbalistky porazily na mistrovství Evropy Řecko 61:54

České basketbalistky porazily ve svém třetím utkání na mistrovství Evropy v Turecku Řecko 61:54. Nejlepší střelkyní českého týmu byla se 14 body Michaela Pavlíčková. V úterý bude dalším soupeřem svěřenkyň Jana Bobrovského Německo.

Vaidišová vypadla, Češi ve dvouhrách na US Open skončili

Česká tenistka Nicole Vaidišová vypadla v osmifinále grandslamového US Open. V boji o postup mezi posledních osm nestačila na devátou nasazenou Naděždu Petrovovou z Ruska, které podlehla 6:7 a 5:7. Ve dvouhrách tak už český tenis zastoupení nemá.

Párová čtyřka na medaili na MS nedosáhla, skončila čtvrtá

Párová čtyřka ve složení David Jirka, Jakub Hanák, Václav Chalupa, Milan Doleček na medaili na mistrovství světa v japonském Gifu nedosáhla. Česká čtveřice obsadila v ostře sledovaném finále nepopulární čtvrté místo a nedokázala tak navázat na druhé místo z loňských olympijských her v Aténách.

Pro svěřence trenéra Sergeje Kruťjakova se v Japonsku závod nevyvíjel moc dobře již od startu. Až do poloviny tratě se sice drželi na třetím místě, ale 500 metrů před cílem se propadli až na pátou pozici. Poté se jim sice podařilo zrychlit a předjet Německo, na lepší než čtvrté místo to ale nestačilo.

Česká výprava se tak v pondělí vrátí z Japonska se dvěma medailemi, o které se již v sobotu zasloužili skifaři Miroslava Knapková a Ondřej Synek. Knapková skončila druhá, Synek třetí. Na historicky první zlato v olympijské disciplíně si bude muset české veslování počkat minimálně do příštího roku, kdy se šampionát uskuteční v britském Etonu.

Evropský turnaj v deskové hře go v Brně vyhrál Rumun Kristian Pop

Rumunský hráč Kristian Pop se v neděli stal v Brně vítězem mezinárodního turnaje v deskové hře go. Do hotelu Santon na přehradě přilákalo klání od pátku 145 hráčů z deseti zemí. Vítěz má 7. dan a patří k těm nejsilnějším, kdo tu byli, řekl ČTK po vyhlášení výsledků ředitel turnaje Martin Kovařík. Nejlepší z českých hráčů, držitel 6. danu Radek Nechanický z Nymburku skončil na čtvrtém místě. Brněnský turnaj je jedním ze tří největších v Evropě a organizátoři ho chtějí uspořádat i v příštím roce.

Případným novým adeptům této strategické hry mohl poradit i jihomoravský hejtman Stanislav Juránek, který je dlouholetým vyznavačem go a nad turnajem převzal patronát. Kvůli časovému zaneprázdnění se ale o víkendu s žádným z goistů neutkal. "Go překonává všechny strategické hry svou jednoduchostí a na druhé straně hloubkou přemýšlení," prohlásil již dříve. Go je stará desková hra, která vznikla asi před 4000 let v Číně. Nabízí více kombinačních možností než šachy a pravidla hry umožňují rovnocenný souboj i soupeřů různě zdatných. Dva soupeři přitom bojují s hracími kameny o území. Nejvíce je go rozšířeno v Asii, a to v Japonsku, Číně a Koreji.

Počasí:

V pondělí čekají meteorologové skoro jasné počasí s teplotami mezi 22 až 26 stupni Celsia a mírný jihovýchodní vítr.