Zprávy

Prezident Klaus vyjádřil lítost nad oběťmi hurikánu Katrina

Prezident Václav Klaus zaslal svému americkému protějšku Georgi Bushovi dopis, v němž vyjádřil politování nad oběťmi hurikánu Katrina. Soustrastný dopis využil i k tomu, aby Bushovi připomněl svou příští návštěvu Spojených států, již hodlá podniknout v polovině září. Text prezidentova dopisu poskytl mluvčí Hradu Petr Hájek.

"Vaši zemi znám a nepochybuji o tom, že ani tato tragédie občany Spojených států amerických nezlomí. Statečný postoj v těchto a podobných situacích prokázali lidé ve Vaší zemi již mnohokrát. Chci Vás ujistit, že Česká republika stojí i v této těžké chvíli na Vaší straně," napsal mimo jiné Klaus Bushovi.

Podotkl přitom, že rozvoj česko-amerického spojenectví a partnerství je jednou z jeho hlavních priorit. "Dovolte mi proto, abych Vám sdělil, že v polovině září navštívím Vaši zemi. Moc se těším na jednání s viceprezidentem Richardem Cheneym, s ministryní zahraničních věcí Condoleezzou Riceovou a s předsedou zahraničního výboru amerického Senátu Richardem Lugarem," stojí v dopise. Jednání s nimi budou podle Klause příležitostí k dalšímu prohloubení vztahů obou zemí.

Policie prověřuje kauzu Doležela pro možný podvod a braní úplatků

Policie prověřuje případ údajné korupce Zdeňka Doležela, bývalého šéfa kabinetu českého premiéra, pro podezření z trestných činů přijímání úplatku a také pro podvod. Nikoho však zatím neobvinila. ČTK to řekl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Martin Omelka. Doležel údajně požadoval v souvislosti s privatizací Unipetrolu úplatek pět milionů korun od polského lobbisty Jacka Spyry. Jejich tajnou schůzku natočila skrytou kamerou televize Nova. Doležel se však možnému obvinění z korupčního jednání brání. V materiálu natočeném skrytou kamerou se objevuje také podezření z korupce šéfa ČSSD a bývalého premiéra Stanislava Grosse.

Po zveřejnění informací ze schůzky Doležela se Spyrou rozvázal premiér Jiří Paroubek s Doleželem pracovní poměr. Úřad vlády navíc na exšéfa kabinetu podal trestní oznámení. Tomu se nevyhnul ani Spyra, na kterého podal trestní oznámení nejen úřad vlády, ale také Gross a majitel společnosti Agrofert Andrej Babiš. O něm Spyra na schůzce s Doleželem řekl, že je provázaný s Grosem a přes manželku Šárku mu posílal peníze.

Gross i Paroubek obvinění z korupce a také nejasnosti kolem privatizace Unipetrolu popírají. Také ministr financí Bohuslav Sobotka trvá na tom, že vláda loni prodala Unipetrol polskému koncernu PKN Orlen za tržní cenu.

Případem se rovněž zabývá i polská prokuratura, která zřejmě v souvislosti s privatizací Unipetrolu požádá o výslech českých politiků. Podle neoficiálních informací by mezi nimi měli být Stanislav Gross a Bohuslav Sobotka. Prokuratura se o Unipetrol a jeho akvizice zajímá v souvislosti s takzvanou palivovou aférou, která se týká rozsáhlých podvodů s pohonnými hmotami. Do ní je prý zapleteno na 1300 firem a do skandálu je prý zapojena i řada polských politiků.

Chemické firmy se distancují od korupční aféry kolem Spyry

Litvínovská společnost Setadiesel, která je výhradním majitelem ochranné známky Seta, a ústecká společnost Setuza se distancovaly od úplatkářské aféry kolem privatizace petrochemického gigantu Unipetrol. "Seta" v aféře figuruje jako subjekt, který měl polský lobbista Jacek Spyra i pomocí úplatků vrátit do privatizace Unipetrolu, jehož závody se vláda loni rozhodla prodat polskému PKN Orlen. "Vedení akciové společnosti Setuza se důrazně ohrazuje proti všem spekulacím a informacím, že by kdy jakýkoliv její zástupce jednal v souvislosti s privatizací společnosti Unipetrol," uvedla společnost ve svém prohlášení. V případě, že Setuza bude i nadále s aférou spojována, je její vedení připraveno bránit se pomluvám právní cestou.

Klaus pokládá aféru kolem prodeje Unipetrolu za závažnou

Prezident Václav Klaus pokládá současnou aféru kolem prodeje státního podílu v chemickém holdingu Unipetrol za závažnou. Zdůraznil nicméně, že má k dispozici pouze informace z médií, a nechce proto vynášet silné soudy. Jeho nástupce v čele ODS Mirek Topolánek míní, že publikované zprávy zpochybňují transparentnost prodeje polskému koncernu PKN Orlen, a vyzval premiéra Jiřího Paroubka, aby veřejnost informoval o zjištěních polských vyšetřovacích orgánů.

"Mám pocit, že i kdyby z toho desetina byla pravdou, tak je to tak závažný jev, že s ním budeme mít všichni spoustu starostí," řekl prezident novinářům při návštěvě Písecka.

Zaorálek: Pouze etický kodex problém lobbingu nevyřeší

Chystaný etický kodex poslanců, který má upravit také styky mezi lobbisty a zákonodárci, by měl například lobbistům za jejich dobrovolnou registraci nabídnout některé výhody. Ani jeho autor, předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD), však neočekává, že samotný kodex definitivně vyřeší problém lobbingu v české politice. "Je jasné, že kodex nebude okamžitě fungovat, je však důležité, aby se vůbec strany na něčem dohodly a nějaké zásady stanovily," řekl ČTK Zaorálek.

Na problém lobbingu upozornil případ Zdeňka Doležela, bývalého šéfa kabinetu českého premiéra Stanislava Grosse a jeho nástupce Jiřího Paroubka. Doležel údajně požadoval v souvislosti s privatizací Unipetrolu úplatek pět milionů korun od polského lobbisty Jacka Spyry. Po zveřejnění podezření Paroubek okamžitě rozvázal s Doleželem pracovní poměr.

Registrace lobbistů by mohla vyřešit také otázku, koho vlastně za lobbistu považovat. Může jím být prakticky kdokoli, kdo mezi politiky prosazuje a hájí zájmy firmy nebo jiné skupiny. Záleží na něm samotném, zda uzná, že jeho jednání lze považovat za lobbing. Podle Zaorálka je například v zahraničí běžnou praxí, že své lobbisty definují samy zájmové skupiny, které chtějí aby tito lidé byli řádně registrováni.

Lidovci nesouhlasí s návrhem nového územněsprávního členění státu

Lidovci nesouhlasí s návrhem nového územněsprávního členění státu, který vedle 14 krajů počítá se vznikem osmi oblastí pokrývajícími působnost policie a soudů. Podle místopředsedy KDU-ČSL Jana Kasala se příslušná vládní novela stane předmětem ostré koaliční debaty a lidovci budou odhodláni učinit vše pro to, aby nebyla schválena. Kasal nicméně věří v dohodu a doufá, že ČSSD nakonec od návrhu ustoupí. Vládní návrh považuje za "paskvil", který by zablokoval vytvoření 14 rovnoprávných krajů na desítky let. Náklady na zřízení krajských soudů a policejních ředitelství na Vysočině, v Libereckém, Pardubickém, Karlovarském, Olomouckém a Zlínském kraji podle něj nemusejí být enormní. Budou srovnatelné s náklady, jež by vznikly uskutečněním vládního návrhu, kterým by se měnila příslušnost okresních soudů a policií, tvrdí. Zároveň je přesvědčen o tom, že vládní novela odporuje ústavě, podle níž se stát člení pouze na obce a kraje.

Hospodaření státu skončilo v srpnu přebytkem deset miliard Kč

Hospodaření státu skončilo v srpnu přebytkem deset miliard korun. Proti stejnému období minulého roku se zlepšilo o 60,7 miliardy korun. Jde o nejlepší srpnový výsledek za posledních deset let, sdělilo dnes ČTK ministerstvo financí. K lepšímu výsledku zřejmě pomohl vyšší výběr daní. "Nadále pokračuje předstih příjmů před výdaji. Zatímco příjmy vzrostly oproti stejnému období loni o 17,4 procenta, výdaje se meziročně zvýšily pouze o 4,2 procenta," uvedl ministr financí Bohuslav Sobotka. Česká republika by letos podle něj měla dodržet závazky vyplývající z konvergenčního programu, k němuž se zavázala Evropské unii. Schodek veřejných rozpočtu by tak neměl překročit hranici 4,6 procenta HDP.

"Výsledek je samozřejmě pozitivní. Lepší, než se očekávalo. Stále ale chybí zásadní reformy, které by udržely takto skvělou kondici i v případě, že oslabí hospodářský růst," řekl ČTK analytik Patria Finance David Marek. "Toto číslo, které bylo zveřejněno, by však nemělo být přeceňováno," dodal s tím, že je třeba konečně reformovat zdravotnictví, důchody i systém sociálních dávek.

Ve věku 71 let náhle zemřel hlasatel Richard Honzovič

Nejznámější televizní hlasatel šedesátých let Richard Honzovič ve čtvrtek náhle zemřel v Praze. Honzovič začínal s Kamilou Moučkovou jako hlasatel Televizních novin a dalších zpravodajských pořadů. V srpnu 1968 se podílel na protiokupačním vysílání, později nesměl na obrazovku a byl z Československé televize propuštěn. A tak dvakrát radikálně změnil svůj život - v roce 1968 a 1989. Jeho typický hlas zněl v 70. a 80. letech i ze zpravodajských týdeníků v kinech. V letech 1991 a 1992, kdy obnovil spolupráci v televizním dabingu a zpravodajství, se umístil třetí v anketě TýTý. Po návratu na obrazovku uváděl zpravodajský týdeník Objektiv, potom pořad Trh, obchod, finance a večerní zprávy. "Cítil jsem ale, že už to není ono," komentoval později svůj návrat k práci "mimo obraz". Doprovázel pak například pořady Filmopolis, Česká soda, Čtvrtníček, Šteindler, Vávra a spol., Milníky dvacátého století, Královské rodiny a Pozoruhodné století.

Ruzyně otevřela část nového terminálu

Letiště Ruzyně ve čtvrtek slavnostně zprovoznilo část nového terminálu. Část nového terminálu otevírá letiště se čtyřměsíčním předstihem, uvedl ministr dopravy Milan Šimonovský. Hlavní hala začne veřejnosti sloužit od 1. ledna 2006. Nyní otevřené části nové stavby mají pomoci lépe zvládat nápor cestujících. Ruzyně je již druhým rokem přetížena. Loni odbavila 9,7 milionu lidí, projektová kapacita současné odbavovací haly je ale o třetinu nižší. Premiér Jiří Paroubek na tiskové konferenci po otevření terminálu řekl, že letiště je obrovským přínosem pro ekonomiku a rozvoj státu. Letos očekává přes 11 milionů odbavených pasažérů. Loni rostl provoz na letišti o 30 procent, tedy ještě rychleji než celkový počet turistů, kteří Česko navštívili. Z toho je podle Paroubka zřejmé, že roste bonita turistů, kteří směřují do ČR.

Klaus:Jihočeský kraj chce moc projektů naráz, musí určit priority

Jihočeský kraj podle prezidenta Václava Klause usiluje o příliš projektů najednou. Vedení kraje, které chce na jihu Čech dobudovat dálnici D3, rychlostní komunikaci R4 a železniční koridor, převzít letiště v Českých Budějovicích a splavnit Vltavu, podle něj musí jasně definovat priority. "Je naprosto evidentní, že všechny tyto věci současně nelze udělat," řekl Klaus ve čtvrtek v Písku po jednání se zástupci kraje.

Podle jihočeského hejtmana Jana Zahradníka je však jednoznačnou prioritou kraje dálnice D3. "Letiště, o kterém pan prezident mluvil, tam jedině záleží na tom, aby stát nám letiště předal, potom už bude žít vlastním životem," řekl Zahradník. Splavnění Vltavy se podle něj spíše dotýká rozvoje turismu a mělo by být financováno z jiných zdrojů než na infrastrukturu. U železničního koridoru se stát musí rozhodnout, zda chce do Českých Budějovic dvoukolejnou a do Lince jednokolejnou trať, dodal Zahradník.

Výstavba dálnice D3 je ale podle Klause důležitá pro další rozvoj kraje. "Jako někdo, kdo tady často jezdí, vím, o čem skutečně mluvím," poznamenal prezident. Na druhou stranu však volání po stavbě dálnic slyší ze všech krajů. "Minulý týden jsem byl v Karlových Varech a zdálo se mi to z Prahy do Varů skoro horší než sem," poznamenal Klaus.

Odboráři: Plus Discount nevybíravým způsobem brání vzniku odborů

Vedení řetězce diskontních prodejen Plus se podle odborářů snaží nevybíravým způsobem překazit fungování odborové organizace v této obchodní firmě. Odborový svaz pracovníků obchodu tvrdí, že šéfové společnosti Plus Discount se nepohodlných odborářů zbavují pomocí nebývale tučného odchodného či různých výhrůžek. Na chování vedení české pobočky německého obchodního řetězce si odboráři stěžovali německým kolegům a na situaci upozorní i ministerstvo financí a německé velvyslanectví. "Jednatel společnosti Plus Discount André Riennensland odmítá jakoukoli komunikaci s odborovým svazem, přičemž soustavně upírá svým zaměstnancům právo na odborové sdružování a kolektivní vyjednávání, které je garantováno platným právním řádem," řekl novinářům předseda OSPO Alexandr Leiner. Podotkl, že se 17 tuzemskými obchodními řetězci odboráři podobné problémy nemají. Dodal, že vedení společnosti Discount Plus porušuje celou řadu právních předpisů, včetně Základní listiny práv a svobod či úmluvy Mezinárodní organizace práce. "Již jsme informovali zástupce partnerského německého odborového svazu Verdi i německého majitele (Discount Plus) Michaela Hürtra," podotkl Leiner s tím, že v Německu je podobný postup nepřípustný.

Mediální zástupce společnosti Plus Discount Karel Kovář v rozhovoru pro ČTK obvinění odborářů odmítl. Podle něj ze společnosti po vzájemné dohodě odešlo zhruba 20 manažerů, kteří měli jiný pohled na novou obchodní politiku. "Společnost nikdy neposkytla úplatek za opuštění, nýbrž v souladu s českým řádem ukončila pracovní poměr se zaměstnancem po vzájemné dohodě, která také zahrnovala odměnu za práci pro společnost vykonanou v minulosti," uvedl Kovář.

Prvňáčky v Písku uvítal poprvé ve škole prezident Klaus

Prvňáčky v základní škole Josefa Kajetána Tyla v Písku čekalo 1. září překvapení. V lavicích je kromě učitelky přivítal prezident Václav Klaus. "Slibovala jsem vám překvapení, překvapení přišlo. Chtěla bych přivítat pana prezidenta," řekla dětem třídní učitelka Hana Gallasová. Klaus se zeptal dětí, zda už umějí nějaká písmenka a zda se do školy těšily. Prezident si také vzpomněl na dobu, kdy sám do školy vypravoval svoje děti. "Rodiče bych chtěl taky pozdravit. Myslím si, že je to vzácná chvíle v životě, kdy člověk vede to dítko do první třídy," řekl Klaus. Zatímco prvňáčci se prezidentovi většinou odpovídat styděli, starší žáci při besedě už pokládali záludné otázky, například zda prezident chodil za školu. "Také jsem se někdy ulil, ale že by to byla moje specialita či specializace, to ne," odpověděl Klaus.

Odborníci: Hurikán Katrina může vyvolat zdražení pojistek v ČR

Po letních záplavách ve střední a východní Evropě může zdražení pojištění majetku v Česku vyvolat také hurikán Katrina, který způsobil v minulých dnech obrovské škody na jihu USA. Vyplývá to z ankety ČTK mezi pojišťovacími odborníky. O případném zdražení pojistek se rozhodne až na podzim po konečném vyčíslení škod a jednání zajistitelů s pojišťovnami.

Katrina se s odhadovanými škodami okolo 26 miliard dolarů stane pravděpodobně největší pojistnou událostí na světě v dějinách. "Tyto škody mohou mít značný dopad na globální zajistitele, kteří zajišťují i rizika tuzemských pojišťoven. Ztráty v USA tedy budou muset kompenzovat na všech ostatních trzích," řekl ČTK ředitel makléřské pojišťovací společnosti Insia Ivan Špirakus.

O sazbách pojišťoven rozhodne postoj zajistitelů na jednáních o obnovách zajistných smluv v Monte Carlu a Baden-Badenu v září a říjnu. Pojišťovny přistoupily v mnoha případech ke zdražení pojištění majetku po katastrofických záplavách v roce 2002. To bylo vyvoláno právě tlakem zajišťoven na pojišťovny a radikálním zvýšením cen zajištění.

Experti: Hurikán by mohl přispět k ekologičtějšímu chování USA

Přírodní katastrofa v USA by mohla pomoci přinutit americkou administrativu a průmysl k šetrnějšímu přístupu k přírodě, míní čeští ekologové. Spojené státy jsou největším znečišťovatelem ovzduší a vypouštějí čtvrtinu skleníkových plynů ve světě. Právě ty podle některých odborníků vytvářejí klimatické změny, kvůli nimž vznikají rozmary počasí a oteplování, které mají nepříznivý vliv na Zemi. Katastrofální dopad přírodního živlu by měl být varováním, řekl dnes ČTK ředitel české odbočky Greenpeace Jiří Tutter.

Česká pošta získá za provoz Poštovní spořitelny 17 mld. Kč

Česká pošta obdrží od Československé obchodní banky až 17 miliard korun za to, že na svých přepážkách zajistí služby Poštovní spořitelny ze skupiny ČSOB. Zajistí jí to smlouva, kterou Česká pošta uzavřela s ČSOB. Nová smlouva je uzavřena do roku 2017. ČSOB, která do spolupráce vedle bankovního know-how a produktů přináší také dva miliony klientů, si novou smlouvou zajistí základní distribuční síť pro značku Poštovní spořitelna a možnost nabídnout nové, zejména úvěrové produkty. Ty může veřejnosti zpřístupnit prostřednictvím poštovních přepážek.

Výrobce pian Petrof se v pololetí vrátil do zisku deset mil. Kč

Největší evropský výrobce pianin a klavírů Petrof Hradec Králové se v pololetí vrátil do zisku deset milionů korun, zatímco loni za prvních šest měsíců utrpěl ztrátu 68 milionů korun. ČTK to řekla majitelka a jednatelka Petrofu Zuzana Ceralová-Petrofová. Na konci roku podnik plánuje zisk mezi devíti až 20 miliony korun. V minulých dvou letech Petrof vytvořil v kumulaci ztrátu 121 milionů korun.

Pololetní tržby Petrofu dosáhly 315 milionů korun, když na export šlo 95 procent produkce. Hlavními odbytišti byly USA, Francie, Německo, Itálie, Nizozemsko, Rusko a Japonsko. "Celoročně očekáváme prodej minimálně 6000 až 6300 kusů pianin a 1200 křídel, tržby by se měly pohybovat mezi 640 až 690 miliony korun," uvedla Ceralová-Petrofová.

V Ruzyni byl položen základní kámen komplexu služeb Europort

Zástupci developerské skupiny ECM položili na pražském letišti Ruzyně základní kámen multifunkčního komplexu Europort. Ten bude zahrnovat hotel Courtyard by Marriott, konferenční centrum, obchodní jednotky, parkovací místa a zázemí služeb. Objekt by měl být otevřen již v roce 2007 v návaznosti na nový mezinárodní terminál, v jehož blízkosti se nachází. "Hlavní význam projektu Europort spočívá v jeho víceúčelovosti. Přestože jeho základní funkcí bude poskytování krátkodobého ubytování ve 235 hotelových pokojích, nabídne komplex také konferenční prostory s kapacitou 250 lidí, 500 parkovacích míst a hlavně s cca 3200 metrů čtverečních plochy pro maloobchodní jednotky a široké spektrum služeb, které doplní stávající nabídku na letišti Praha - Ruzyně," uvedl manažer projektu Ondřej Buršík.

Greenpeace vyzvali Urbana, aby chránil děti před chemikáliemi

V první den nového školního roku požádali aktivisté mezinárodní organizace Grennpeace ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana, aby se zasadil o co nejpřísnější novou chemickou politiku EU, a ochránil tak děti před vlivem rizikových látek. Evropští politici budou o registraci a případném omezení chemikálií, které obsahuje spotřební zboží, jednat v říjnu v Bruselu. Aktivisté Greenpeace ministrovi předali dopis s výzvou, aby při nadcházejících jednáních pamatoval na zájmy českých občanů a budoucích generací.

Úspěšní Romové se představí na fotografiích

V Letohrádku královny Anny začíná v pátek výstava portrétů českých Romů, které pořídil americký fotograf Chad Evans Wyatt. Projekt nazvaný Roma Rising (Romské obrození) chce představit úspěšné Romy. Připravil ho Nadační fond Dobrý soused, premiéru měl loni na jaře ve Vídni, mohli jej už zhlédnout také obyvatelé Brna. V Praze potrvá do 30. října.

Wyatt v Česku poprvé fotografoval zdejší umělce v první polovině 90. let. "Jediná tehdejší romská poslankyně Monika Horáková mi doporučila lidi, které bych měl portrétovat, pak jsem se ptal dalších lidí v komunitě," popsal Wyatt novinářům zrod projektu. Vyjádřil naději, že by v projektu mohli pokračovat mladí čeští Romové. Netradičně fotografie doplňují delší popisky, kde všichni vyobrazení odpovídají na několik otázek, například jak se jim splnily životní sny či co je pro ně v životě nejdůležitější. Portréty představují několik generací - nejstarší portrétovaní se narodili po roce 1930 a nejmladší slečně je 15 let.

Mezi portrétovanými jsou novináři, zaměstnanci neziskových organizací, ale také policistka, kostymérka, strojní inženýr nebo podnikatel. Patří mezi ně například prezident Mezinárodní romské unie Emil Ščuka, rozhlasový a televizní produkční Richard Samko, ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová, trenér boxu Josef Baier či spisovatelé Vlado Oláh a Tereza Fabiánová. "Naším cílem je změnit běžný názor, že Romové jsou nevzdělatelní a neschopní myslet na budoucnost," řekla Eva Bedrníčková z Nadačního fondu Dobrý soused.

Výkyvy teplot komplikují ladění varhan před festivalem v Olomouci

Rozmary počasí dělají v těchto dnech vrásky na čele pořadatelům mezinárodního varhanního festivalu v Olomouci, jehož 37. ročník začne v pondělí. Kvůli výkyvům teplot mají totiž varhaníci více práce s laděním unikátních Englerových varhan v chrámu svatého Mořice, jež letos slaví 260 let od svého vzniku. Na pěti koncertech na nich na festivalu umělci zahrají zejména skladby Johanna Sebastiana Bacha a Georga Friedricha Händela.

"Jediným handicapem letošního ročníku je nestálé počasí. Naladili jsme varhany v rámci možností. Když se ale teplota změní o pět stupňů, 2600 jazýčkových píšťal z celkového počtu 10.400 píšťal jsou rozladěné," posteskl si organizátor festivalu Antoské filharmonie Olomouc Vladislava Kvapila se letos na pěti koncertech kromě domácích účinkujících představí varhaníci ze Španělska, USA, Francie a Holandska. "Posluchači se letos mohou těšit zejména na skladby Bacha a Händela, protože když je na konci letopočtu pětka, znamená to jejich výročí. Oba dva tito varhanní mistři se narodili shodou okolností ve stejný rok, letos uplyne 320 let od jejich narození.

Jediná repríza Prodané nevěsty připomene slávu divadla v Šárce

Slávu někdejšího přírodního divadla, které v letech 1913 až 1922 působilo v pražské Šárce, připomene v sobotu odpoledne v autentickém prostředí pod širým nebem jediná repríza Smetanovy opery Prodaná nevěsta. Právě ta totiž před dvaadevadesáti lety provoz v tomto areálu zahájila. Iniciátory přírodního divadla v Šárce byli basista Národního divadla Emil Pollert a podnikatel a režisér Antonín Fencl. Pronajatý svažitý pozemek v Liboci, který patří k Čertovu mlýnu, velkoryse upravili. Do obdélníkové jámy nad srázem vestavěla tesařská firma konstrukci pro skladiště kulis a šatny pod jevištěm. Výše byl vyhlouben prostor pro orchestr. Hlediště s dvěma řadami lóží vpředu bylo upraveno pro 9526 míst k sezení a až osm tisíc k stání. Na "jevišti" o ploše 4000 metrů čtverečních se nezřídka pohybovala až tisícovka aktérů včetně statistů.

Vedle Prodané nevěsty, která byla v roce 1913 uvedena třikrát, se hrálo Šubertovo drama Jan Výrava. V režii Jaroslava Kvapila bylo monumentálním, téměř filmově pojatým představením. Ve válečných letech se nehrálo. Prodaná nevěsta se do Šárky vrátila v roce 1919, hvězdou byl Otakar Mařák v roli Jeníka. Kromě oper se do Šárky chodilo i na operety a také dramata Františka Langra a Karla Čapka. Ten tu po premiéře v Národním divadle představil svého Loupežníka. Dle novinových anoncí se v Šárce hrálo naposledy 6. července 1922, kdy ruské komorní divadlo uvedlo drama Alexandra Kotomkina Jan Hus.

Organizátoři: V Příchovicích je běžná technoparty, žádný CzechTek

V Příchovicích na jihu Plzeňska se bude podle organizátorů od pátku do neděle konat běžná technoparty, nepůjde o žádné pokračování CzechTeku. Pořadatelé se dohodli s majiteli pozemků, akci ohlásili radnici, informovali policii. "Je to větší free party s 13 až 14 pódii s techno, ale také rockovou muzikou. Není to žádná monstrakce, očekáváme 1000 až 2000 lidí, ale poté, co se to nafouklo v novinách, tak vůbec nevíme, jak to dopadne," řekl ČTK jeden z organizátorů Jan Štech. Podle něj nikdo z organizátorů nenazývá tuto party jako CZTek, jak se objevilo v médiích.

"Nepřipravujeme žádná zvláštní bezpečnostní opatření, nebyly povolány posily z jiných okresů," uvedla mluvčí policie na Plzni- jihu Jana Václavová. Policie, která ale nechce akci podcenit, posílila hlídky kvůli dodržování silničního provozu a veřejného pořádku. S podobnými akcemi na příchovickém Ostrově a ve Spáleném Poříčí má zkušenosti. Mluvčí potvrdila, že organizátoři ve středu večer s policií jednali. "Prověřovali jsme na místě smlouvy s majiteli pozemků a mělo by být vše v pořádku," dodala.

Místostarostka Příchovic Marie Blažková uvedla, že 850 obyvatel obce není akcí nijak nadšeno. Radnice ve středu dostala písemné ohlášení techno a rockové akce, nemá možnost ji zakázat. Podle ní má louka, kde se má party konat, velikost zhruba pět hektarů. "V červenci jsme tu měli na Ostrově reggae party, kde bylo 5000 lidí. Proběhla v klidu," uvedla. Potvrdila, že ve středu večer přijeli na obecní úřad organizátoři s policií a vymezili podmínky pro konání akce - dopravní omezení, dovoz pitné vody, toalety a dohled nad zákazem vstupu na jiné pozemky, který zajistí sami organizátoři.

Koncerty na protest proti zásahu na CzechTeku měly slabou účast

Shromáždění a koncerty na protest proti policejnímu zásahu na technoparty CzechTek poznamenala slabá účast. Někde přišly desítky lidí, na jiných předem ohlášených místech se žádné akce nekonaly. Plánovanou akci narušilo i to, že řada radnic koncerty nepovolila, neboť je pořadatelé pozdě oznámili. Například na náměstí v Uherském Hradišti, kde se jako na jediném místě ve Zlínském kraji měl protestní koncert konat, nepřišla ani noha. Se shromážděním přitom počítala radnice i policie, která byla v pohotovosti. Podobná situace byla i na Masarykově náměstí v Hradci Králové či hlavních náměstích v Havlíčkově Brodě, Třebíči a Moravských Budějovicích na Třebíčsku. Na táborském Žižkově náměstí se sešlo několik jedinců, jejichž počet i s pořadateli nepřesáhl dvacítku. Zhruba 30 mladých lidí podpořilo demonstraci na Moravském náměstí v Brně. Tanci však neholdovali a většinou jen posedávali po okolních trávnících. Na ústeckém Lidickém náměstí, kde se sešlo do 50 lidí, a to včetně pořadatelů a techniků u aparatur. Na pražské Letenské pláni vystoupilo několik hudebních skupin, v podvečer přihlíželo asi 200 lidí.

Únoscům podnikatele Petrovického potvrzeny tresty 9 a 6,5 roku

Pražský vrchní soud poslal ve čtvrtek definitivně do vězení dvojici mužů, kteří se v listopadu roku 2000 podíleli na únosu a vydírání podnikatele Davida Petrovického. Pachatelé požadovali po jeho rodině pět milionů korun výkupného. Petrovický byl později zavražděn a jeho tělo policie nalezla až loni v říjnu. Pětatřicetiletý Karel Cáha, který policistům místo uložení ostatků podnikatele ukázal, má ve vězení strávit devět let. Osmadvacetiletý Michal Jirka si vysloužil trest 6,5 roku. Vrchní soud pravomocným verdiktem potvrdil dvojici obžalovaných původní tresty, které jim v červnu vyměřil Krajský soud v Hradci Králové. Jeho senát již tehdy konstatoval, že nebyl prokázán podíl obou mužů na smrti Petrovického. Loupeže, únosu a následného vydírání se zúčastnil také Martin Derganz, kterého obžalovaní označili za hlavního organizátora. Údajný iniciátor celé akce byl však předloni zavražděn.

Ze smrti oštěpaře bude po roce obviněn jeho starší soupeř

Ze smrti třináctiletého oštěpaře, který téměř před rokem zemřel na následky zranění po atletickém mítinku v Liberci, bude obviněn atlet, jenž oštěp hodil. Okresní státní zástupce neshledal vinu na straně organizátorů a vrátil spis liberecké policii s tím, aby ho předala kolegům do Hradce Králové. Ti by měli chlapce staršího 15 let obvinit z ublížení na zdraví z nedbalosti.

Pavel Studnička, předseda atletického klubu Hvězda SKP Pardubice, v němž usmrcený atlet působil, považuje celý případ za shodu nešťastných náhod. "Ten (obviněný) chlapec se možná choval svým způsobem nedisciplinovaně, ale určitě tam nebyl úmysl. Jsem přesvědčen o tom, že malá vina je i na pořadatelích závodu, a trochu i na vedoucím družstva," řekl ČTK. Komise rozhodčích podle něj přijala tvrdá opatření, která by měla podobnému neštěstí zabránit. "Dělají se kroky pro to, aby sportovec během rozcvičování ani soutěže nesměl vstoupit do dopadové plochy ani do její blízkosti," dodal Studnička.

Houby rostou míň než v předchozích dnech, začínají podzimní druhy

Houby se již v lesích neobjevují v tak výjimečném množství jako v předchozích dnech. Stále si však houbaři přijdou na své a určitě neodejdou z prázdnou. Místy začínají růst už i podzimní druhy hub, řekl ČTK jednatel České mykologické společnosti Miroslav Smotlacha. Podle něj se mohou houbaři stále těšit při svých výletech do lesa na celý sortiment letních hub, tedy především hřibovité houby. Smotlacha ale uvedl, že se dříve, než je obvyklé, začaly objevovat i první typické podzimní houby. "Našly se už první václavky a čirůvky fialové. Podzim začíná trochu dřív, než jsme čekali," řekl Smotlacha.

Hauge byl u toho, když Češi loni potupili německé fotbalisty

Sobotní zápas české fotbalové reprezentace v Rumunsku bude rozhodovat norský sudí Terje Hauge. Na devětatřicetiletého rozhodčího mají čeští fotbalisté dobré vzpomínky, protože byl u toho, když před rokem na Euru národní tým vyřadil po výhře 2:1 ze šampionátu Německo. V dobrém na něho vzpomínají také na Spartě za to, jakým způsobem zvládl před dvěma lety velmi vypjatý duel předkola Ligy mistrů na trávníku Vardaru Skopje, v němž český klub zvítězil 3:2. Památný je především Gluščevičův gól z trestného kopu; tehdejší letenský útočník totiž vystřelil do opuštěné branky v době, kdy si domácí gólman teprve chystal zeď.

Galásek si poranil koleno, jeho start v Rumunsku je ohrožen

Kapitán české fotbalové reprezentace Tomáš Galásek chyběl na čtvrtečním dopoledním tréninku na pražském Strahově. Ve středu odpoledne si totiž poranil koleno a jeho start v sobotním kvalifikačním utkání s Rumunskem v Konstance je ohrožen. Lékař výpravy Petr Krejčí řekl novinářům, že Galáskovo zranění zpočátku vypadalo jen jako lehké naražení. "Ale večer mu koleno oteklo a už jsme mu z něj tahali vodu i krev," řekl Krejčí a dodal, že má obavy, zda bude Galásek schopen v Konstance nastoupit. Záložník Ajaxu Amsterodam kvůli problémům s kolenem vynechal úvodní zápas kvalifikace v Nizozemsku, na jaře ho na delší dobu vyřadila bolavá záda.

Mladá Boleslav remizovala se Slováckem a je v lize třetí

Fotbalisté Mladé Boleslavi se po remíze se Slováckem 1:1 v dohrávce 2. kola posunuli na třetí místo ligové tabulky. Tým z Uherského Hradiště je dvanáctý, společně s Jihlavou.

Nejlepším českým fotbalovým klubem podle IFFHS jsou Teplice

Téměř o sto míst poskočili fotbalisté Teplic v měsíci srpnu v žebříčku světových klubů a na 154. místě jsou nejlépe hodnoceným tuzemským klubem. Pořadí sestavovanému Mezinárodní federací fotbalových historiků IFFHS již od května vládne Inter Milán. Teplicím pomohl v žebříčku, jenž zahrnuje výsledky v domácích i mezinárodních soutěžích za poslední rok, postup do hlavní soutěže Poháru UEFA. Až na pozici čtvrtého českého klubu klesla mistrovská Sparta, které patří 218. příčka. Pražská Slavia po nezdaru ve třetím předkole Ligy mistrů z pořadí 350 nejlepších světových klubů vypadla úplně.

Baseballisté jedou poprvé na MS, v Nizozemsku nahradí Řecko

Čeští baseballisté se poprvé v historii zúčastní mistrovství světa. Do Nizozemska, kde světový šampionát začne již v pátek, se národní tým dostal na poslední chvíli místo Řeků, kteří svůj start ve středu odvolali. Nizozemci nejdříve nabídli volné místo Itálii, která se ale účasti zřekla. Další v řadě byli jako šestý tým z předloňského mistrovství Evropy Češi. "Přijali jsme to," řekl ČTK předseda České baseballové asociace Petr Ditrich s tím, že se vše upeklo ve středu v poledne. "Čas je limitující, ale je to poprvé a šance se herně zlepšit a zahrát si s nejlepšíma," doplnil Ditrich.

Dubnová skočila do výšky 196 cm, Špotáková hodila 64,08 metru

Dva výkony světové úrovně se nečekaně zrodily na úterním mítinku v Čáslavi. Výškařka Romana Dubnová skočila 196 centimetrů a zařadila se po bok Ivy Strakové na druhé místo české historie, oštěpařka Barbora Špotáková poslala své náčiní na značku 64,08 metru a je letos pátá na světě. Dubnovou osobní rekord o šest centimetrů poslal na desáté místo světových tabulek, Špotáková si osobním maximem o 139 centimetrů takřka zajistila účast ve Světovém atletickém finále příští víkend v Monaku.

Naprosto v utajení, bez přítomnosti novinářů či televizních kamer a jen před pár diváky na mítinku v Čáslavi, se výškařka Romana Dubnová zapsala do české historie. V úterní soutěži, na níž původně ani nechtěla jet, skočila napoprvé 196 cm a vyrovnala druhý nejlepší výkon historie Ivy Strakové. Ta stejnou výšku pokořila v hale před dvěma lety. Český rekord má hodnotu 200 cm a drží jej Zuzana Hlavoňová.

Dubnová zaskočila odborníky, přítomné fanoušky i sama sebe. "Ty dáš dneska dva dvacet," křičel podle deníku MF Dnes na výškařku Michal Pogány, kouč bývalé výškařky Šárky Kašpárkové, když Dubnová napoprvé zdolala laťku ve výšce výborného osobního rekordu. Dosud skočila nejvíce loni, a to o šest centimetrů méně. První úspěšný pokus na 196 cm stačil na nedávném MS v Helsinkách na bronz, tento výkon znamená také desáté místo v aktuálních světových tabulkách.

Skifaři Synek s Knapkovou postoupili na veslařském MS do finále

Favorizovaní skifaři Ondřej Synek a Miroslava Knapková postoupili díky výhrám ve svých semifinálových jízdách do sobotních finále mistrovství světa ve veslování v japonském Gifu. Vyřazeny byly dvojka a čtyřka bez kormidelníka.

Synek s Knapkovou, kteří nemuseli do oprav a naposledy se na kanálu představili v pondělí, potřebovali k postupu do finále skončit minimálně třetí. Oba však nenechali nic náhodě a vyhráli. Knapková zvítězila systémem start-cíl o více než pět sekund, Synek byl na všech mezičasech druhý, až v závěrečné pětistovce předstihl o necelou sekundu Maheo Drysdaleho z Nového Zélandu.

Brno bude hostit evropský turnaj v go, přihlásilo se na 150 hráčů

Na 150 účastníků z devíti zemí Evropy se zatím v Brně přihlásilo do mezinárodního turnaje v deskové hře go. Soutěž se uskuteční o víkendu v brněnském hotelu Santon. Zápasy z první desky budou organizátoři přenášet přes internet do celého světa. Turnaje se zúčastní celá špička domácích hráčů. Mezi nimi je i devatenáctiletý Ondřej Šilt, který je jedním z nejlepších českých goistů. Tři roky studoval go v Japonsku a snažil se dostat mezi profesionály. Před nedávnem porazil na mistrovství Evropy družstev v Petrohradě stávajícího mistra Evropy Alexandra Dinerštejna z Ruska.

Dlouholetým vyznavačem této strategické hry je jihomoravský hejtman Stanislav Juránek, který nad víkendovým turnajem převzal patronát. Již dříve prozradil, že kvůli časové zaneprázdněnosti nezvládá klasickou stolní partii, a soupeře proto nachází na internetové síti. "Go překonává všechny strategické hry svou jednoduchostí a na druhé straně hloubkou přemýšlení," poznamenal Juránek, jenž je rád, když si najde čas na partii jednou týdně.

Go je stará desková hra, která vznikla asi před 4000 lety v Číně. Nabízí více kombinačních možností než šachy, demokratická pravidla hry umožňují rovnocenný souboj i soupeřů různě zdatných. Dva soupeři přitom bojují s hracími kameny o území. Jedna z verzí původu hry údajně souvisí s astrologií, jiná mluví o podobě s budováním starých zavlažovacích systémů. Nejvíce je go rozšířeno v Asii, a to v Japonsku, Číně a Koreji.

Počasí:

V pátek očekávají meteorologové slunečné počasí, během dne v Čechách od západu přibývání oblačnosti, odpoledne a večer na západě a jihozápadě Čech místy přeháňky nebo bouřky. Teploty 25 až 29 stupňů Celsia, na horách kolem 23. Slabý proměnlivý vítr v bouřkách přechodně zesílí.