Zprávy

Paroubek shrnul své priority do voleb, výměny ministrů nechystá

Přijetí nového stavebního zákona, zákona o veřejných zakázkách nebo vyvlastňovacího zákona, které mají podnítit investiční výstavbu a hospodářský růst - to jsou priotity, které chce předseda vlády Jiří Paroubek stihnout za devět měsíců zbývajících do voleb. Jak řekl, na poslední měsíce, kdy bude v premiérském křesle, neuvažuje o změně v čele jednotlivých ministerstev. Kabinet by rád podle Paroubka schválil zákony, které budou oslovovat různé skupiny obyvatel. "Zaměstnancům k ochraně jejich práv by měl hovořit především zákoník práce, pro udržení hospodářského vývoje je důležitá strategie hospodářského růstu," řekl Paroubek. Nový zákoník práce projedná ve středu vláda. Podle předkladatelů dává větší prostor kolektivnímu vyjednání a je liberálnější.

Vyvlastňovací zákon prošel prvním čtením na srpnovém mimořádném zasedání sněmovny. Zákonem chce vláda urychlit výstavbu silnic, dálnic nebo železnic ve veřejném zájmu. Soukromé pozemky potřebné pro výstavbu mají být vyvlastňovány za náhradu. Na srpnové schůzi sněmovny prošel do dalšího čtení i zákon o veřejných zakázkách. Ten počítá například s tím, že výběrové řízení na veřejnou zakázku již nebude možné směřovat na jednu konkrétní firmu.

Podle předsedy nejsilnější opoziční strany Miroslava Topolánka by se Paroubkův kabinet už neměl pouštět do žádných závažných ekonomických a ani privatizačních rozhodnutí. "Vláda nesmí také zdestruovat zdravotnictví a víceméně znárodnit pojišťovny," řekl šéf ODS. Podle návrhu ministryně zdravotnictví Milady Emmerové, by její resort měl mít větší pravomoci při rozhodování o záležitostech jednotlivých pojišťoven.

Topolánek a Paroubek se střetli kvůli německým antifašistům

Předseda opoziční ODS Mirek Topolánek a premiér Jiří Paroubek se znovu střetli kvůli vládnímu ocenění německých antifašistů. I když vládní gesto s žádným hmotným odškodněním nepočítá, podle Topolánka nastoluje případné požadavky a mohlo by sehrát roli i v majetkových soudních sporech sudetských Němců. Paroubek to odmítl. Německá ani rakouská vláda o nějaké podpoře majetkových nároků neuvažují. "O tom nepadlo z jejich strany, že by o něčem takovém uvažovali, jako o podpoře majetkových požadavků bývalých sudetských Němců, ani slovo," uvedl Paroubek.

Topolánek poznamenal, že vlády samozřejmě na konkrétní rozhodnutí evropských soudů nebudou mít žádný vliv. "Proč máte potřebu se někomu omlouvat, když ta omluva byla provedena v rámci česko-německé deklarace," obořil se na Paroubka. Premiér naopak citoval slova bývalého německého kancléře a křesťanského demokrata Helmuta Khola po podpisu deklarace: "To v žádném případě nevylučuje majetkové požadavky sudetských Němců". Vláda sociálního demokrata Gerharda Schrödera v žádném případě nepodpoří případné majetkové nároky sudetských Němců, dodal Paroubek. Topolánek mu vyčetl, že záměr vlády s ODS nekonzultoval.

Vláda ve středu uznala zásluhy německých antifašistů a omluvila se jim za křivdy způsobené po osvobození. Morální gesto je určeno někdejším československým občanům německé národnosti, kteří se vzepřeli nacistickému režimu, zůstali loajální republice a po válce byli diskriminováni kvůli svému německému původu jako takzvané nepřátelské obyvatelstvo.

Prohlášení kabinetu jako jednostranné a zbytečné kritizoval kromě ODS i prezident Václav Klaus; obávají se znovuotevření citlivé kapitoly česko-německých a česko-rakouských vztahů. Představitelé vyhnanců a sudetských Němců naopak gesto české vlády uvítali.

Finský list chválí gesto české vlády vůči německým antifašistům

Jako důležitý příklad pro Evropu oceňuje největší finský list Helsingin Sanomat ve svém nedělním vydání čerstvé gesto české vlády, která symbolicky uznala zásluhy německých antifašistů a omluvila se za příkoří, jež jim byla způsobena poválečným režimem. "Vláda v Praze udělala v této záležitosti malý, ale správný krok. Pozitivních příkladů je v Evropě zapotřebí, protože podobný spor stále ještě zatěžuje i německo-polské vztahy," citovala z finského listu agentura APA. A tento spor by mohl znovu silněji vystoupit na povrch, kdyby v podzimních volbách v Německu i v Polsku zvítězila pravice, varuje Helsingin Sanomat.

Topolánek chce kandidovat v Praze, Paroubek tam chce Jahna

Premiér a pravděpodobný volební lídr ČSSD Jiří Paroubek nevyslyšel výzvu šéfa nejsilnější opoziční strany Mirka Topolánka, aby spolu za rok svedli volební souboj ve stejném regionu. Šéf ODS uvedl, že při volbách do sněmovny bude pravděpodobně kandidovat v Praze. Paroubek ještě není zcela rozhodnut, zamýšlí prý kandidovat v Ústeckém kraji. V metropoli chce jako volební jedničku ČSSD vicepremiéra pro hospodářství a nestraníka Martina Jahna. "Myslím, že je to člověk, ze kterého může mít ODS strach," řekl premiér na Jahnovu adresu v nedělní debatě v televizi Nova.

Topolánek k tomu řekl, že z Jahna strach "samozřejmě" nemá. "Klíčové pro to, jestli Jahn pro nás je, nebo není riziko, je to, co se mu podařilo prosadit," poznamenal předseda ODS. Připomněl, že Jahnovy liberální návrhy byly smetány jak ministrem financí a místopředsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou, tak i Paroubkem. Topolánek poznamenal, že kandidatura Jahna i ministryně zdravotnictví Milady Emmerové svědčí vzhledem k jejich názorové rozdílnosti o programové prázdnotě ČSSD.

Paroubek nevyloučil, že pražskou kandidátku ČSSD by mohla znovu vést ministryně školství Petra Buzková. Sestavení kandidátky je na pražských členech strany, Jahn možná nakonec nebude kandidovat, uvedl premiér. V jeho podpoře Jahnovi prý "nehraje výraznou roli" kritický názor Buzkové na policejní řešení situace kolem letošní technoparty CzechTek. O volebním lídrovi ČSSD podle Paroubka rozhodne Ústřední výkonný výbor strany na zasedání 24. září. ODS bude mít dvoutýdenní časový náskok, její Výkonná rada se sejde už 10.září v Třešti u Jihlavy.

Paroubek: Odvolání Benešové by nyní bylo politicky neprozíravé

Odvolání nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové by nyní bylo podle premiéra Jiřího Paroubka politicky neprozíravé. Veřejnost by to dávala do spojitosti s kauzou katarského prince Hámida bin Abdal Sáního, který byl v ČR stíhán za zneužívání nezletilých dívek a vydán do vlasti. Případ eskaloval spor mezi Benešovou a ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem, jenž o odvolání nejvyšší žalobkyně usiluje. "V tomto případě by to veřejnost v tuto chvíli nepochopila jinak než tak, že je to spojeno s případem katarského prince. Viděl bych to jako politicky neprozíravé a nešťastné. Pokud to bude jiný důvod (odvolání Benešové), který bude zřetelný, můžeme o tom jednat," uvedl Paroubek.

Předseda opoziční ODS Mirek Topolánek v debatě souhlasil s tím, že kdyby byla Benešová odvolána kvůli katarské kauze, "bylo by to bezprecedentní, bylo by to chybné". Odvolání Benešové odmítají také lidovci. Topolánek připomněl, že ODS požádala o přezkum případu Sáního Ústavní soud. Domnívá se, že Němec jako představitel výkonné moci zasáhl do moci soudní možná v rozporu s ústavou. Základem problému je Němcova neschopnost resort zvládat, dodal šéf nejsilnější opoziční strany na adresu předsedy unionistů a někdejšího ministra pro místní rozvoj.

Katarský princ byl propuštěn z vazby na kauci

Po 48 hodinách strávených v katarském vězení byl člen tamní královské rodiny Hámid bin Abdal Sání propuštěn na kauci. "Byl mu také odebrán pas a zakázáno vycestovat do zahraničí," řekl ČTK Sáního právník Josef Lžičař. Sání byl v Česku stíhán za sex s dětmi, Nejvyšší soud ale v pondělí předal případ do Kataru. O předání prince krátce po podání obžaloby rozhodl ministr spravedlnosti Pavel Němec, soudy ale jeho rozhodnutí neakceptovaly a Sání byl nepravomocně odsouzen ke 2,5 roku vězení. Katarské úřady mu údajně hned po příletu předaly obvinění.

Husák by považoval za úspěch, kdyby policii opustilo do 3000 lidí

Úřadující policejní prezident Vladislav Husák by považoval za úspěch, kdyby kvůli obavám ze snížení nároků na odchodné a výslužné letos odešlo od policie do 3000 lidí. V diskusním pořadu České televize také uvedl, že zástupci policejního prezidia nyní objíždějí krajské správy a žádají policisty, aby ve služebním poměru setrvali. Řady české policie letos v prvních sedmi měsících opustilo 1788 mužů a žen, tedy dvakrát více než ve stejném období loňského roku. Hlavním důvodem jsou podle prezidia obavy policistů ze snížení nároků na odchodné a výslužné, pokud by odešli již v době platnosti nového zákonao podle současné úpravy se může odchodné dostat podle odsloužených let na osminásobek platu, předloha jej zmrazuje na šestinásobku. Novela možná nabude účinnosti již 1. ledna.

Husák uvedl, že si policejní prezidium loni nechalo udělat personální audit, ze kterého vyplynulo, že by policii mohlo opustit kolem osmi až deseti procent příslušníků. "Což je zhruba do 5000 (policistů)," dodal. Nejvíce policistů podle Husáka odchází od služby cizinecké a pohraniční policie, což ale souvisí i se změnou organizační struktury v souvislosti se zapojením do schengenské dohody. Tito policisté by totiž museli být převeleni jinam.

Husák: Vrácení policistů od Krejčíře zpátky do služby je správné

Pověřený šéf protikorupční služby Milan Šiška postupoval podle zákona, když vrátil do služby policisty, kteří prováděli domovní prohlídku ve vile uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Tento názor sdílí úřadující policejní prezident Vladislav Husák. Zároveň uvedl, že na místo ředitele protikorupční služby bude v dohledné době vyhlášeno výběrové řízení. Husák je přesvědčen, že Šiška má ztíženou pozici, protože jeho mandát není stoprocentní. Vedení policejního prezidia podle něj vyhlásí výběrové řízení na místo ředitele útvaru i jeho zástupce zřejmě do 15. září.

Postup policistů v Krejčířově vile prověřovala Inspekce ministra vnitra, která již spis předala státnímu zástupci s návrhem na stíhání velitele zásahu Jana Špitálského. Husák podotkl, že u ostatních policistů nebylo zatím zjištěno žádné pochybení. "Nemělo absolutně další smysl držet tyto policisty mimo výkon služby, platit jim určitou část platu za to, že sedí doma a že čtou noviny," uvedl. Hodlá nicméně zkoumat, jak bude Šiška v případu dále postupovat a zda z něj pro policisty případně vyvodí nějakou zodpovědnost.

Korejský výrobce karoserií uvažuje o výstavbě továrny v Česku

Korejský výrobce automobilových karoserií Sungwoo hledá vhodné místo pro stavbu velkého závodu. Rozhoduje se mezi Českem, Polskem a Slovenskem. Informovala o tom mluvčí CzechInvestu Jana Víšková. V továrně, kterou chce firma ve střední Evropě vybudovat, by zaměstnala více než tisícovku lidí. Místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn po návratu ze své pracovní cesty do Jižní Koreji řekl, že do dvou let přijdou do střední a východní Evropy z této asijské země nové investice v celkovém objemu více než dvou miliard dolarů. Jako nejnadějnější po této misi vidí Jahn získání právě investice společnosti Sungwoo.

Jahn věří, že korejský investor nakonec dá před Slovenskem a Polskem přednost České republice. "Jeho rozhodnutí bychom měli znát v nejbližším týdnu," řekl. Podle něj jihokorejští investoři mají o region střední a východní Evropy čím dál větší zájem. "Českou republiku berou stále častěji jako lokalitu vhodnou pro umísťování jejich nových investičních projektů," řekl.

Odborníci: Záplavy v Evropě mohou v ČR mírně zdražit pojistky

Letní záplavy, které postihly řadu zemí střední a východní Evropy, mohou u některých klientů v České republice mírně zdražit pojištění majetku, nárůst by ale neměl být dramatický, shodli se odborníci v anketě ČTK. O případném zdražení pojistek se rozhodne až na podzim po definitivním vyčíslení škod a jednání zajistitelů s pojišťovnami. "Je značně pravděpodobné, že k navýšení zajistného, a tedy následně i ke navýšení pojistného, může dojít," řekl ČTK Petr Šafránek z Asociace finančních zprostředkovatelů a poradců ČR. Pojišťovny by ale zvýšení pojistného neměly uplatňovat plošně na veškeré pojištění majetku, ale ještě více rozlišovat cenu pojistného podle míry rizika povodně a záplavy u konkrétního pojištěného majetku, dodal.

Jaroslav Šulc z Vysoké školy finanční a správní míní, že se střetnou dvě tendence. Na růst cen bude působit rozsah škod, které způsobila v Německu a Švýcarsku lokální padesátiletá voda. Faktorem proti bude vybudování protipovodňových bariér v reakci na středoevropskou povodeň v roce 2002. Výsledek bude záviset na analýze konkrétních poměrů v konkrétních regionech, podotkl Šulc.

Dobrovolníci budou v Úštěku opravovat starý židovský hřbitov

Dobrovolníci z celého světa budou v Úštěku na Litoměřicku opravovat jeden z nejstarších židovských hřbitovů na severu Čech. Mladé lidi z Japonska, Ruska, Francie nebo Ghany čekají během čtrnáctidenního pobytu nejen práce na hřbitově, ale také výlety po okolí, besedy nebo divadelní představení. Dobrovolnický projekt na opravu hřbitova připravilo centrum INEX společně s Občanským sdružením pro úštěckou synagogu a hřbitov. "Do Úštěka přijede asi devět dobrovolníků. Letos se akce koná poprvé, doufáme, že ne naposledy," řekla ČTK Eva Greblerová z centra INEX. Dobrovolníci, kteří budou v Úštěku od 4. do 17. září, si hradí pouze cestu do České republiky. O vše ostatní se postarají pořadatelé.

Během dvou týdnů by se podle Greblerové mohlo podařit sestavit na hřbitově zaniklou obřadní síň, jejíž části jsou rozházené po okolí. "Pracovat budeme také na obnově hřbitovní zdi a úpravě poničených náhrobků," uvedla. Práci na hřbitově podle Greblerové již podpořila Federace židovských obcí v ČR. Mladí lidé společně navštíví Terezín, Litoměřice nebo Zubrnice na Ústecku, kde se dobrovolnické akce konají už několik let.

Praha hostí pravidelné setkání kuchařů světových státníků

Třicet kuchařů, kteří se starají o spokojenost žaludků králů, prezidentů a premiérů z celého světa, se sjelo do Prahy na své každoroční setkání. Během pětidenního pobytu v metropoli mají na programu poznávání tradiční české kuchyně i zdejší historie a kultury. "Setkání se konají na pozvání hlavy státu a mají vždy velmi oficiální charakter," řekl ČTK organizátor letošního "kulinářského summitu" Roman Cibulka.

Prestižní kuchaři se sdružují ve společenství nazvaném Club des Chefs des Chefs (CCC), který založil před třemi desítkami let francouzský výrobce luxusního gastronomického oblečení Gilles Bragard. Nechybí mezi nimi šéfkuchaři britské královny, thajského a norského krále, amerického prezidenta nebo německého kancléře. Podle Cibulky má mezi členy CCC svého zástupce také Česko jako jediná ze zemí z někdejšího východního bloku.

"Summit" předních kuchařů skončí v úterý; jeho účastníci mají na programu koktejl na Pražském hradě, středověkou hostinu na hradě Křivoklát, projížďky lodí nebo prohlídky českých pivovarů. V minulých letech se členové klubu setkali ve Francii a USA, za rok je čeká výlet do Číny.

Největší jedlík snědl ve Slušovicích 166 švestkových knedlíků

Úctyhodných 166 knedlíků snědl největší jedlík při nedělní soutěži v pojídání švestkových knedlíků na festivalu Trnkobraní Open Air u Slušovic na Zlínsku. Kamil Hamerský z Víru na Žďársku navázal na svá vítězství z minulých letech, překonal svůj loňský výkon 156 knedlíků; rekord z roku 2003 v podobě 191 spořádaných kousků však nepokořil. Co nejvíce trnkových knedlíků se do sebe snažili nasoukat také jedlíci na konkurenční akci, Tradičním vizovickém trnkobraní v nedalekých Vizovicích. Tamní vítěz, Jaromír Rafaj ze Zlína, jich snědl 134.

Výkon Hamerského je hodný obdivu také proto, že se zapojil do pojídačské soutěže i v sobotu, kdy při festivalové exhibici spořádal kilogram párků a stejné množství špaget a banánů. Jedlík podle svých slov nijak speciálně netrénuje, jen pije hodně vody a jí o něco větší porce než běžní strávníci, ale denně se rozhodně nepřejídá. Váží také průměrných 88 kilogramů. Do budoucna by chtěl zkusit jíst knedlíky na rychlost, například spořádat první stovku do deseti minut a po krátké pauze zbytek.

Na závody se musely náležitě připravit také kuchařky. Ve Slušovicích bylo k dispozici 1800 knedlíků, jeden přitom vážil asi 30 gramů, z toho 20 gramů byla váha švestky. Ve Vizovicích měli pro jedlíky v zásobě 1500 knedlíků, jeden vážil 12 až 13 gramů.

Spotřeba tvrdého alkoholu v ČR klesá, "panák" vytlačují koktejly

Spotřeba tvrdého alkoholu v Česku klesá a loni se pohybovala kolem 91 milionů litrů proti 109 milionům litrů v roce 2000, vyplývá z údajů International Wine and Spirit Record (IWSR). Podle odborníků je to výsledek řady vlivů, mezi něž patří změna životního stylu, rostoucí motorismus ale také zvyšující se obliba vína či koktejlů. V tuzemské spotřebě loni vodka předstihla do té doby dominující hořké lihoviny a aperitivy, následovaly likéry a rum. Češi se ale spíš odklání od 40procentních lihovin a roste zájem o slabší nápoje, například s obsahem alkoholu kolem 20 až 22 procent, řekl ČTK vydavatel časopisu BarLife Martin Kraut. Asi čtyři pětiny tvrdého alkoholu domácí spotřebitelé koupí v obchodech, jen pětinu vypijí v restauracích, barech a hospodách. Klesá přitom obliba klasického "panáku", který je z barových pultů vytlačován míchanými nápoji a koktejly. Nejpopulárnější je stále klasika, jako je rum s colou či fernet s tonikem, mezi koktejly je zatím bezkonkurenční stálicí Mojito.

Na česko-slovenském Rockfestu v USA slavil úspěch Michal David

Michal David se svými písničkami z 80. let měl v sobotu největší ohlas u diváků šestého česko-slovenského Rockfestu v americkém městě Yorkville nedaleko Chicaga. Mladí Češi a Slováci, kteří do USA přijeli v posledních letech především za prací, si s ním zazpívali hity z filmů Vítr v kapse, Láska z pasáže a z obou Diskopříběhů, ve své době slavná Céčka, Decibely lásky či Nenapovídej a v jednom z přídavků i spartakiádní Poupata. Skutečného rocku si diváci Rockfestu užili při koncertech české kapely Doggybag z Chicaga, zlínského Voicebandu a slovenské formace Horkýže slíže. Původně ohlášená skupina Kabát účast na festivalu, kde měla vystupovat už počtvrté, na poslední chvíli zrušila. Podle pořadatelů se tak rozhodla poté, kdy manželka jednoho z jejích členů nedostala americké vízum.

Chopinův festival uzavřel jeho prezident, klavírista Klánský

Mezinárodní festival Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních zakončil koncert Západočeského symfonického orchestru, polského dirigenta Tadeusze Strugaly a pianisty Ivana Klánského, prezidenta festivalu a české Chopinovy společnosti. Od 20. srpna se na 46. ročníku hudební přehlídky vystřídali umělci z Česka, Polska, Velké Británie, Německa, Itálie, Slovenska a Maďarska. Mezi jedenácti koncerty byly tři orchestrální a ostatní klavírní recitály.

Festival pořádá česká Společnost Fryderyka Chopina, jedna ze čtyř desítek existujících po celém světě. Vznikla v roce 1959. Polsko-francouzský romantický skladatel navštívil Čechy čtyřikrát. Traduje se, že pobyty v západočeských lázních mu přinesly šťastné chvíle.

Ze sportu:

Nědelní výsledky 4. kola první fotbalové ligy: Blšany - Příbram 1:0, Teplice - Zlín 2:1, Jihlava - Liberec 0:2 a Jablonec - Plzeň 3:1. Kolo zkompletuje v pondělí zápas Sparta - Brno.

Bez šesti nominovaných hráčů se v Liberci začal připravovat národní tým hokejistů na nadcházející turnaj o Pohár České pojišťovny. Kouč Alois Hadamczik musel oželet tři krajánky Jana Hlaváče, Michala Groška a Radka Hamra i trojici Jan Marek, Michal Sivek, František Ptáček, kteří si plní klubové povinnosti na turnajích ve Švýcarsku. Celá šestice se k týmu připojí v pondělí.

Čtyřkanoe ve složení Petr Fuksa, Petr Netušil, Jan Břečka a Petr Procházka získala na mistrovství světa v rychlostní kanoistice v chorvatském Záhřebu stříbrnou medaili v závodu na 200 metrů. Posádka, která obhajovala bronz z předchozího šampionátu, tak na neolympijské trati vybojovala jediný cenný kov pro českou výpravu.

Lucie Šafářová vyhrála ve Forest Hills podruhé v kariéře turnaj WTA. Osmnáctiletá česká tenistka porazila ve finále stejně starou Indku Saniu Mirzaovou po setech 3:6, 7:5 a 6:4. Svůj první turnaj vyhrála Šafářová v květnu v Estorilu.

Švýcarský motocyklový závodník Thomas Lüthi vyhrál závod Velké ceny České republiky v nejslabší kategorii do 125 ccm. Největší česká naděje na bodované umístění Lukáš Pešek na brněnském Masarykově okruhu upadl a domácí Grand Prix nedokončil. V v kategorii do 250 ccm vyhrál Španěl Daniel Pedrosa. Na bodované příčky se prosadili i dva čeští jezdci - Jakub Smrž obsadil jedenácté místo, Radomil Rous skončil čtrnáctý. V královské kubatuře MotoGP vyhrál popáté v kariéře Velkou cenu České republiky Ital Valentino Rossi a připsal si již devátý triumf v sezoně.

Český skokan na lyžích Jakub Janda vyhrál suverénním způsobem čtvrtý individuální závod letní Grand Prix v polském Zakopaném. Dvojnásobný medailista z mistrovství světa v Oberstdorfu předvedl v druhém kole výkonem 138 metrů nejdelší pokus dne a druhého v pořadí Thomase Morgensterna z Rakouska porazil o více než deset bodů.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Jasno až polojasno. Teploty 21 až 25 stupňů Celsia.