Zprávy

Do čela ministerstva kultury vybral premiér Paroubek Vítězslava Jandáka

Po zesnulém Pavlu Dostálovi povede ministerstvo kultury herec a ředitel filmového festivalu ve Zlíně Vítězslav Jandák. Premiér Jiří Paroubek se v pondělí rozhodl, že ho navrhne prezidentovi Václavu Klausovi ke jmenování. Novinářům řekl, že prezident by mohl Jandáka jmenovat ve středu odpoledne. Téhož dne večer by se už nový ministr kultury měl zúčastnit zasedání kabinetu. Od nového ministra premiér mimo jiné očekává, že naváže dialog s církvemi. Připomněl také, že sněmovna se zabývá zákonem o kinematografii. Na dotaz, co říká tomu, že Jandák byl pražským zastupitelem za ODS, premiér uvedl, že Jandáka znal velmi dobře v době, kdy byl zastupitelem za Republikánskou unii, možná byl podle něj chvíli i v ODS. "Já bych to nazval jako dětskou nemoc pravičáctví a myslím, že pro svůj názor jsem získal naprostou většinu členů předsednictva sociální demokracie," uvedl předseda vlády.

Jandák, který byl počátkem 90. let členem pražského zastupitelstva a později radním, uvedl v sobotním Právu, že by chtěl za necelý rok dotáhnout to, co Dostál zahájil. Zmínil se o zákonu o kinematografii či novém systému rozdělování grantů. Chtěl by hledat alternativní zdroje pro ochranu památek a začít dialog s církvemi, kde měl podle Jandáka Dostál "malinko blok". V tiskové zprávě, kterou zaslala ČTK mluvčí vlády Lucie Orgoníková, se uvádí, že Jandák "má řadu přátel v uměleckých kruzích po celém světě, patří mezi ně i slavný hollywoodský herec Michael York, který osobně navštívil letošní zlínský festival".

V havarovaném letadle nebyli podle zveřejněného seznamu Češi

Na palubě kyperského letounu mířícího z Larnaky do Prahy, který v neděli havaroval u Atén, nebyli žádní čeští občané. Vyplývá to ze zveřejněného seznamu cestujících, který cituje agentura Reuters. České úřady však soudí, že českou oběť stále nelze definitivně vyloučit. Podle zprostředkovaných informací kyperské vlády zahynulo všech 121 osob na palubě: 104 Kypřanů, dvanáct Řeků, čtyřčlenná arménská rodina a Němec, který byl jedním z pilotů. "Až doposud zveřejněná jména a bydliště napovídají skutečnosti, že mezi oběťmi žádný Čech nebyl. Stoprocentně to ale stále nemáme," řekl ovšem ČTK Richard Krpač z tiskového odboru českého ministerstva zahraničí. Praha podle něj urgovala vydání úplného seznamu. Česká ambasáda v Aténách dosud oficiální seznam nedostala, potvrdil ČTK pracovník velvyslanectví Jan Husák. Řekl, že o seznamu informovala místní televizní stanice. Novináři údajně dostali soupis jmen s kolonkami pro bydliště a profesi. "U řady z nich tyto údaje chyběly," poznamenal.

Jméno nového policejního prezidenta zřejmě padne ve středu

Jméno nového policejního prezidenta oznámí ministr vnitra František Bublan zřejmě tuto středu po zasedání vlády. "Budu mít ještě několik jednání, pokud se mi podaří nalézt shodu, oznámím to ve středu, pokud ne, tak to možná o týden nebo dva odložím," řekl novinářům Bublan. "Náměstek Husák byl a stále zůstává favoritem," dodal na adresu současného náměstka policejního prezidenta pro uniformovanou policii Vladislava Husáka.

Ministr má tři kandidáty, mezi kterými se bude rozhodovat. Jména ostatních dvou ale odmítl zveřejnit. Konečné rozhodnutí, kdo nahradí odstupujícího Jiřího Koláře, podle Bublana zdržely události kolem technoparty CzechTek 2005. K avizovaným politickým jednáním o novém policejním prezidentovi ministr uvedl, že obdržel několik tipů. "Konzultace nebyly příliš bohaté, nějaké tipy jsem dostal spíše při separátních jednáních," řekl Bublan, který očekával spíše otevřenou debatu. Všichni tři uvažovaní kandidáti jsou podle ministra policisté a všichni již také Bublanovi předběžně na nabídku kývli.

Jiří Kolář, který v pondělí ve své funkci skončil, už vyklidil kancelář a nastupuje na dovolenou. Jeho funkci bude do konečného rozhodnutí zastávat Husák. Kolář potvrdil, že se přihlásil do výběrového řízení na policejního atašé na Slovensku. Pondělí bylo konečným termínem pro podání přihlášek a počet zájemců zatím policejní prezidium nechtělo upřesnit. Pokud by Kolář v konkurzu zvítězil, do nové funkce na českém velvyslanectví v Bratislavě by nastoupil počátkem příštího roku.

Odcházející policejní prezident, který byl v čele policie sedm let, rezignoval na funkci 22. června kvůli skandálu s útěkem miliardáře Radovana Krejčíře. Podnikatel, stíhaný za přípravu vraždy celníka a přípravu podvodu, uprchl policistům při domovní prohlídce ve své luxusní černošické vile 18. června. Pátrání po něm je stále neúspěšné. Kolář novinářům řekl, že odchází s pocitem dobře vykonané práce. Za svůj největší úspěch označil především zvládnutý summit Mezinárodního měnového fondu v roce 2000 a generační obměnu v policejním sboru. Naopak největším neúspěchem je pro Koláře tragické úmrtí dvouapůlletého chlapce, který se v roce 2002 ztratil rodičům na Trutnovsku. Do pátrání se bezvýsledně zapojilo přes 300 policistů a vrtulník s termovizí. Chlapec se psem několik hodin bloudil krajinou a poté umrzl. "To mě bude asi navždy provázet a mrzet, že se nám ho nepodařilo zachránit," řekl Kolář. Odcházející policejní prezident se také kriticky vyjádřil ke zpolitizování některých policejních kauz. "Policie se bohužel stala nástrojem politických půtek. Jakýmsi beranidlem, kdy byly jasně profesní kauzy zpolitizovány," poznamenal Kolář.

Velvyslanec Bašta byl jmenován náměstkem ministra zahraničí

Dosavadní český velvyslanec v Rusku Jaroslav Bašta byl jmenován náměstkem ministra zahraničí pro aktuální politické otázky. Funkci prvního náměstka po Janu Winklerovi, jenž odjíždí jako velvyslanec do Londýna, převezme od září. ČTK o tom informoval tiskový odbor ministerstva. Baštovo jmenování se očekávalo - před časem se na něm dohodly špičky nejsilnější vládní strany a také ministr zahraničí Cyril Svoboda již dříve oznámil, že Bašta je pro něj přijatelný.

Bašta je znám především jako někdejší bezpečnostní expert ČSSD a ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana. Do jeho působnosti patřila oblast zpravodajských služeb a byl garantem protikorupční akce Čisté ruce. Slabé výsledky této akce však byly jedním z důvodů, proč musel Bašta v březnu 2000 Zemanův vládní tým předčasně opustit. V září téhož roku se vzdal poslaneckého mandátu a přijal nabídku stát se velvyslancem v Moskvě.

Členem ÚVV ČSSD je bývalý elitní komunistický rozvědčík

Jedním z členů Ústředního výkonného výboru ČSSD je i bývalý elitní komunistický rozvědčík. Podle zjištění Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu se Marian Kuš před rokem 1989 infiltroval do církevního prostředí v Česku a Polsku a rozvědka počítala dokonce i s jeho vysazením ve Vatikánu. Kuš již dříve Českému rozhlasu řekl, že nikdy s nedemokratickou tajnou policií nespolupracoval. Jeho tvrzení ale definitivně zpochybnily důkazy z archivu ministerstva vnitra v Pardubicích. Kuš prý začal s rozvědkou spolupracovat v březnu 1986. Jeho svazek podle Radiožurnálu čítá za dva roky práce přes 500 stran.

Kuš se infiltroval do církevního prostředí na severu Moravy a v Polsku a podařilo se mu mimo jiné navázat úzký kontakt s bývalým kardinálem a biskupem v Katowicích Herbertem Bednorzem. Rozvědka Kušovi uměle vytvářela obraz režimu nepřátelského studenta, který mu měl pomoci projít složitým sítem výběru studentů elitního katolického semináře v Římě. Ve spise je také uvedeno, že Kuš svým řídícím důstojníkům navrhoval, že by mohl být do Itálie vyslán ne jako pouhý spolupracovník, ale už jako kádrový důstojník ministerstva vnitra. Protože se však nástup do katolického semináře oddaloval a Kušova příprava na studium v Římě začala polevovat, v roce 1988 už řídící důstojníci do hlášení uvedli, že vyslání do Říma nevidí jako příliš reálné. Rozvědka s ním ukončila spolupráci v srpnu 1988.

Kušův problém vyšel najevo, když své straně předložil negativní lustrační osvědčení. Ministerstvo vnitra, které mu ale vydalo pozitivní osvědčení, na něho podalo trestní oznámení. Obvinění později zrušili, protože dospěli k závěru, že zfalšoval jen kopii osvědčení, a ne ověřenou listinu, uvedl Radiožurnál. Kuš byl také místostarostou Českého Těšína na Karvinsku, na funkci ale letos v květnu rezignoval.

V úterý začne schůze sněmovny, na programu budou hlavně zákony

Projednávání zákonů, jež zamítl nebo s pozměňovacími návrhy vrátil Senát, a první čtení nových předloh má být náplní mimořádné schůze Poslanecké sněmovny, která začne v úterý. Nelze vyloučit, že se bude věnovat i aktuálním tématům, hlavně červencovému policejnímu zásahu proti technoparty CzechTek 2005 na Tachovsku. Schůze by měla trvat dva až tři dny, možná potrvá až do pátku.

Poslanci kvůli schůzi přeruší po více než šesti týdnech parlamentní prázdniny. Schůzi ale plánovali dlouhodobě od začátku léta. S její myšlenkou přišel premiér Jiří Paroubek. Vláda do prázdnin nestihla předložit všechny zákony, které chtěla. Když je sněmovna začne posuzovat nyní, ne až po prázdninách, zvýší šance na to, že je parlament projedná a prezident podepíše do konce roku a začnou platit co nejdříve.

Schůze začne v úterý odpoledne. V jejím úvodu má složit slib nová poslankyně Jana Hamplová, která nahradí zesnulého poslance ČSSD a ministra kultury Pavla Dostála. I když měla v minulosti s ČSSD spory a stranu opustila, deklarovala, že vstoupí do klubu poslanců sociální demokracie a bude podporovat vládu. Po jejím slibu by sněmovna měla schválit program jednání. Hned při tom se dají předpokládat první spory. Někteří poslanci, hlavně z ODS, možná budou požadovat rozšíření pořadu jednání o debatu o zásahu policie proti CzechTek 2005. Zásah má být i předmětem čtvrtečních interpelací premiéra Jiřího Paroubka a ministrů, zejména ministra vnitra Františka Bublana. Zásah rozdělil politiky i veřejnost. Část politiků volá po vytvoření parlamentní vyšetřovací komise. Úterní schvalování programu schůze může naznačit, jakou mají tyto úvahy šanci.

Podle návrhu programu by se poslanci měli v úterý věnovat předlohám, které zamítl nebo vrátil Senát. Mezi prvními by na řadu mohly přijít protikuřácký zákon a předloha, která by vyšetřovatelům a soudcům umožnila v boji proti zločinu využívat korunní svědky. Nelze vyloučit, že předlohy zamítnuté a vrácené Senátem sice dolní komora začne projednávat, ale hlasování o nich odloží na září. To by se mohlo stát tehdy, kdyby kvůli prázdninám přišlo málo poslanců, hlavně zastánců schvalovaných předloh. Po projednání více než desítky zamítnutých a vrácených zákonů má přijít na řadu první čtení dvacítky nových vládních předloh. Budou mezi nimi například návrhy zákonů o jednostranném zvyšování nájemného z bytu, o střetu zájmů a o životním a existenčním minimu. Na programu bude i návrh daňových úlev a zákon, který umožňuje vybírat mýtné na dálnicích.

V kauze technoparty nejsou další obvinění, stíhaných je osm lidí

V případu technoparty CzechTek 2005 nepadla další obvinění, zatím je stíháno osm lidí. Jedním z nich je i organizátor Václav Šroub, který čelí obvinění z poškozování cizí věci. Nic nového není ani ohledně případného porušení zákona ze strany policistů. Vyplývá to z informací, které poskytli ČTK státní zástupci a sám Šroub.

Tachovské státní zastupitelství vydalo celkem osm usnesení o zahájení stíhání, v dalších osmi případech vede ještě vyšetřování. Státní zástupce Milan Pozel v pondělí ČTK řekl, že zatím nemá oficiálně potvrzeno, že Šroub zahájení trestního stíhání převzal. Aby to mohl s určitostí říci, musí nejprve dostat od policie kopii doručenky. Tu dosud nemá. "Materiál je rozsáhlý, žádné předběžné závěry dělat nebudeme," řekla ČTK státní zástupkyně Antonie Zelená, která prošetřuje policejní zákrok. Podle ní bude vyšetřování trvat několik týdnů, možná i měsíců.

Šroub si od firmy Italinvest pronajal na Tachovsku na přelomu července a srpna pozemek, na němž se měla konat technoparty. Policie ji 30. července násilím ukončila. Zásah hájila tím, že účastníci poškodili i přilehlé pozemky. Policejní těžkooděnci technaře rozehnali za pomoci slzného plynu a vodních děl. Zásah si vyžádal desítky zraněných na obou stranách. Postup policie u obce Mlýnec na Tachovsku už odsoudil Senát jako nepřiměřeně tvrdý, ve středu se jím bude zabývat vláda.

Nemocnice varují, že nemají peníze na zářijové zvýšení platů

Nemocnice varují, že nemají od pojišťoven dost peněz na zářijové zvýšení platů. Jejich spor s pojišťovnami o výši plateb za péči nevyřešila v pondělí ani ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. Obě strany jí předložily své argumenty, k dohodě však nedospěly.

"Rozpory trvají a nezaručují možnost navýšení platů od 1. září o osm procent," řekla novinářům po tříhodinovém jednání předsedkyně Asociace nemocnic Jaroslava Kunová. O zvýšení platů k tomuto datu rozhodla vláda, u lékařů by to mělo být v průměru z 37.000 zhruba na 40.000 korun, u sester v průměru z 18.000 na 19.500 korun. Další jednání bude 29. srpna, do té doby pojišťovny i nemocnice vyhodnotí data, pak by se podle Kunové mohly dohodnout. Pokud ne, budou muset nemocnice zřejmě požádat o odklad zvýšení platů zdravotníků, dodala. Pojišťovny dají ročně za péči zdravotnickým zařízením kolem 180 miliard, z toho 47 procent dostanou nemocnice a téměř polovinu vydají na platy. Navýšení peněz za péči jim tak umožní zvyšovat platy.

Ministerstvo zahraničí vyhlásilo soutěž na vytvoření loga ČR

Ministerstvo zahraničních věcí vyhlásilo soutěž na vytvoření loga České republiky. Mělo by sloužit jako jednotný symbol země používaný při prezentacích a informačních akcích státní správy v zahraničí, jakými jsou například výstavy, veletrhy, kulturní akce či konference.

Vytvořením koncepce jednotné prezentace pověřila ministerstvo zahraničí letos v lednu vláda, logo je součástí koncepce. Podle rozhodnutí kabinetu musí Česko změnit svou současnou image nepříliš vyspělé postkomunistické země s levnou pracovní silou a působit ve světě jako moderní stát EU, který má světovou úroveň služeb, bohatou historii a zajímavou současnost.

Dosavadní obraz ČR vzniká podle vlády bez efektivní koordinace a naprosto neodpovídá potřebám státu. Sjednoceno by tak například mělo být používání státních symbolů. "Česká republika by měla vystupovat pod jednotnou značkou, názvem a symboly," uvedl v lednu mluvčí ministerstva Vít Kolář. Marketingová značka země by podle dostupných informací neměla být totožná s vlajkou a jejími barvami.

Státní veterinární správa zakázala dovoz ptáků a drůbežího z Ruska a z Kazachstánu

Státní veterinární správa zakázala dovoz ptáků a drůbežího masa z Ruska a z Kazachstánu. V těchto zemích se totiž objevila ptačí chřipka, uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben s tím, že postup je v souladu s rozhodnutím EU. "Přestože se z těchto zemí žádné drůbeží maso ani ptáci v poslední době nedovezli, přijala Státní veterinární správa ČR odpovídající opatření na jediné naší pohraniční veterinární stanici v Praze na letišti Ruzyně," řekl Duben. Veterináři také informovali o vzniklé situaci Generální ředitelství cel. Do Česka nesmí být z Ruska a Kazachstánu vpuštěna žádná zásilka drůbežího masa, násadových vajec, živých ptáků ani neošetřeného peří. Opatření bude platit do odvolání.

Posunu Prahy v žebříčku nejdražších měst pomohla hlavně turistika

Praha se posunula na žebříčku nejdražších měst Evropy. Posunu českého hlavního města z předloňského 49. na loňské 28. místo pomohla podle analytika cestovního ruchu Jaromíra Beránka hlavně turistika. Počet cizinců, kteří se loni ubytovali v hotelích a penzionech v Česku, se totiž zvýšil o 19 procent. Do Prahy jich přijelo dokonce o 31 procent víc než o rok dříve. V posledním hodnocení nejdražších měst v Evropě, které dělá každý rok anglický úřad Mercer Human Resources Consulting, se o několik příček dopředu neposunula jen Praha, ale všechna hlavní města zemí střední a východní Evropy. Jako kritéria hodnocení se berou například ceny nemovitostí, životní náklady, kvalita veřejných služeb a průměrný příjem na obyvatele.

Praze pomohl vyšší počet turistů ale také vyšší cena ubytování. V průměru zaplatili hosté v čtyřhvězdičkových hotelech v ČR loni 1400 korun a v Praze dokonce 1800 korun. V regionech přitom ceny rostly o tři procenta, v Praze však o deset procent. Zvýšily se ceny v restauracích, což způsobilo zvýšení DPH z pěti na 19 procent od loňského května. Ceny za stravování přitom vzrostly hlavně v Praze, v regionech se restauratéři více snažili zvýšené náklady pokrýt ze své marže a ceny se jim tak zvýšily o sedm procent, kdežto v Praze restaurace zdražily o deset procent. Na růstu Prahy v žebříčku nejdražších měst se samozřejmě podepsal také fakt, že v hlavním městě rostou náklady na bydlení nebo vzdělání. Naopak stagnují ceny potravin v obchodech. Kupní síla je v Praze o třetinu vyšší než celorepublikový průměr.

Výstavu Flora Olomouc obohatí expozice trav a travin

Olomouc se ve čtvrtek promění v ráj milovníků květin. Místní výstaviště pro ně tradičně uspořádá Mezinárodní výstavu květin Flora Olomouc a letní zahradnické trhy. Novinkou letošní letní etapy výstavy bude speciální expozice trav a travin, řekl novinářům Josef Roušar z Výstaviště Flora. Mezinárodní přehlídky květin a zahradnických trhů se zúčastní celkem 292 vystavovatelů z Česka, Slovenska a Polska. Dohromady obsadí 3274 metrů čtverečních plochy v interiérech a exteriérech výstaviště. Mottem letní etapy květinové výstavy je heslo "Léto, budiž pochváleno". Hlavní výstavnický pavilon proto zaplní jiřiny, růže, gladioly, lilie a další květy typické pro vrcholné léto, uvedl Roušar. Kromě pestrobarevných květů si návštěvnici Flory budou moci prohlédnout speciální přehlídku trav a travin, která bude čítat až 250 odrůd těchto rostlin. "Trávy jsou mnohdy neprávem opomíjenou součástí flory. Také proto jsme letos pozvali její pěstitele," řekl novinářům ředitel výstaviště Zdeněk Štefka. Organizátoři výstavy Flora dále zájemcům nabídnou expozici léčivých bylin a kořeninových rostlin, která bude spojená s ochutnávkami a prodejem čajů. V průběhu letních zahradnických trhů si lidé budou moci koupit květiny, floristické potřeby či zahradní nábytek a keramiku.

Policie zjišťuje, zda zničené věci z Pernštejna někdo neukradl

Kriminalisté prověřují, zda dubnový požár sýpky hradu Pernštejna na Brněnsku nebyl úmyslně založen poté, co z ní někdo ukradl 700 cenných historických předmětů. Na internetové stránce ministerstva vnitra zveřejnili fotografie všech věcí, které měl údajně oheň beze zbytku zničit. "Krádež je jedna z možných verzí. Zatím ji nemůžeme vyloučit," řekl ČTK Zdeněk Sycha, náměstek policejního ředitele okresu Brno-venkov. V rámci objasňování příčin neštěstí se policie rozhodla požádat o pomoc veřejnost. Na internetu upozornila, že "nelze vyloučit výskyt" některých údajně zničených předmětů na burzách a místech nelegálního prodeje uměleckých děl a předmětů.

Národní knihovna prodala kostel sv. Michala jeho nájemci

Bývalý kostel svatého Michala poblíž Staroměstského náměstí v Praze 1 mění vlastníka. Národní knihovna prodala památkově chráněnou budovu nájemci, který tam dříve provozoval rozporný a komerčně neúspěšný pořad s historickou tematikou. Knihovna získá 46 milionů korun, které použije na opravy Klementina, uvedla knihovna na internetových stránkách.

Prodej kostela knihovna navrhla po rozboru několika možností, mezi které patřilo ukončení nájemní smlouvy a naopak její dodržení. Budovu získal nájemce v roce 1994. Smlouva měla skončit v roce 2029. Firma se v ní zavázala památku opravit. Pokud by knihovna od smlouvy odstoupila, stát by musel uhradit nájemci investici do oprav téměř 300 milionů korun, uvedl ředitel knihovny Vlastimil Ježek. Podle úředního odhadu přitom má bývalý kostel po rekonstrukci hodnotu zhruba 180 milionů korun, dodal. Vhodná se prý nejevila ani možnost ponechat nájemní smlouvu v platnosti. "Pro areál Klementina potřebujeme peníze hned a ne až za čtvrt století," podotkl Ježek. Ministerstvo kultury návrh na prodej památky minulý měsíc schválilo. Nájemce nabídl za budovu 42 milionů korun, po jednání byla cena o čtyři miliony zvýšena. "Když připočítáme to, co už zaplatil na nájemném, dojdeme k celkové částce 74 milionů korun," poznamenal Ježek. Výnos z prodeje budovy knihovna použije na dokončení oprav střech Klementina a na rekonstrukci jeho traktu do Karlovy ulice, který je kvůli havarijnímu stavu několik let uzavřen.

Ve smlouvě o prodeji bývalého kostela nejsou podle Ježka žádné podmínky, které by omezovaly jeho využití. Po stavební stránce chrání budovu zákony, řekl ČTK ředitel. Nedomnívá se, že by se firma vrátila k provozování podobného typu programu, který měl řadu kritiků. Podle Ježka se naposledy uvažovalo o galerii moderního umění. "Zda plány trvají, netuším," dodal Ježek.

Původně gotický kostel je poprvé zmiňován v roce 1311. Je památným místem husitského hnutí; kázali v něm Jan Hus i Jakoubek ze Stříbra. Kolem poloviny 18. století byl kostel přestavěn, císař Josef II. jej v roce 1786 zrušil. Kostel byl odsvěcen a dvě století sloužil jako sklad. Další budoucnost památky byla údajně jedním z důvodů, proč ministerstvo kultury loni odvolalo tehdejšího ředitele knihovny Vojtěcha Balíka. Ministerstvo ho pověřilo, aby připravil dražbu, Balík byl proti prodeji. Ministerstvo však možnou souvislost Balíkova odvolání s odlišnými názory na osud kostela tehdy popřelo. Ježek požádal ministerstvo o souhlas s prodejem kostela letos v dubnu. Knihovna budovu přednostně nabídla státním úřadům, žádný z nich neměl zájem.

Baroš: Vypadá to tak, že budu muset z Liverpoolu odejít

Několik týdnů táhnoucí se spekulace o přestupu útočníka Milana Baroše zřejmě brzy skončí. Hráčův odchod z Liverpoolu získává stále reálnější kontury a podle Baroše by o jeho budoucnosti mohlo být jasněji už po středečním přátelském utkání české reprezentace ve Švédsku. Fotbalista nepopírá, že zájem z Aston Villy, kde působí jeho někdejší spoluhráč z Liverpoolu Patrik Berger, je stále velmi vážný. Třiadvacetiletý kanonýr se začíná smiřovat s myšlenkou, že jeho působení v Liverpoolu se nenávratně chýlí ke konci. "Vypadá to tak, že pro mě neexistuje jiná možnost než se rozloučit a z klubu odejít," řekl Baroš při setkání s českými žurnalisty v Praze. Baroš není spokojen s herní vytížeností. "Trenér podle všeho chce sázet na jiné hráče. A já nechci vysedávat na tribuně," uvedl reprezentační útočník.

Počasí

V úterý čekáme většinou zataženo s přeháňkami, silnějšími na jihovýchodě. Teploty 17 až 21 stupňů.