Zprávy
Klaus, Němec i Buzková kritizují policii za CzechTek
Prezident Václav Klaus se domnívá, že sobotní policejní zásah proti účastníkům technoparty CzechTek byl hrubou chybou. Je podle něj třeba zjistit i to, "zda některé politické kroky před policejním zásahem i při něm nešly za rámec ústavnosti". ČTK o postoji prezidenta informoval jeho mluvčí Petr Hájek. Klaus podle něj žádá od vlády vysvětlení. "Ti, kteří zásah schválili, nesou plnou odpovědnost za poškození důvěry v policii a za vyvolání další roztržky v naší zemi," prohlásil prezident.
Ke kritikům policejního zásahu na CzechTeku se vedle opozice přidali i někteří vládní politici - ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU), ministryně školství Petra Buzková (ČSSD) a šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Buzková podle své mluvčí Michaely Lagronové věří, že se vláda bude touto záležitostí zabývat a případní viníci budou potrestáni. Kalousek upozornil, že jen na základě informací z médií je těžké vyslovovat jednoznačné soudy, přesto je z průběhu akce rozpačitý. "Mám-li to hodnotit podle výsledků, a výsledkem je několik desítek zraněných, tak se způsob zásahu dá obhajovat jenom velmi těžko. Nemohu se zbavit dojmu, že šlo postupovat elegantněji," řekl Kalousek.
Ministr spravedlnosti Pavel Němec požádal ministra vnitra Františka Bublana o podrobnou zprávu k postupu policie proti účastníkům technoparty CzechTek. "Informace z médií ve mně vyvolávají jisté pochybnosti," řekl Němec novinářům k zákroku policie. Ministr také uvedl, že podle jeho informací nedávalo státní zastupitelství pokyn policii, jakým způsobem má proti příznivcům techna postupovat. Na otázku týkající se postupné politizace policejního zásahu řekl, že celé věci by prospělo, kdyby policie konala přesně podle zákona a nebyla již předem směrována různými prohlášeními politických představitelů.
Až se prezident v pondělí po návratu z dovolené detailně seznámí s průběhem celé "politováníhodné" akce, rozhodne se, zda bude žádat o vysvětlení premiéra Jiřího Paroubka a ministra vnitra Františka Bublana, dodal Hájek. Oba vládní politici tvrdý policejní zásah považují za nutný a přiměřený. "Jednou věcí je oprávněná ochrana soukromého majetku, ale to měla policie patrně učinit preventivně a tisíce lidí na pozemky vůbec nepustit," míní prezident. Následný zásah za použití slzného plynu či vodních děl je podle Klause těžko omluvitelný. "Zvláště v naší zemi, kde zásah policejních těžkooděnců proti mladým lidem automaticky vyvolává velmi nedobré reminiscence z minulosti, je taková událost zlá a svědčí o tom, že u nás něco není v pořádku," tlumočil Hájek názor hlavy státu.
Naopak předseda ČSSD, bývalý premiér a ministr vnitra Stanislav Gross naopak postup policie stejně jako Paroubek a Bublan práci policie hájí. Odmítl současně politizaci její práce. "Bylo by velmi nešťastné a proti zájmům české veřejnosti, aby se jakákoliv práce policie politizovala, jak se to u nás bohužel dlouhodobě děje. Informace, které mám k dispozici, mě opravňují v názoru, že policie postupovala v souladu se zákonem," řekl Gross. Policie podle něj nemůže nečinně přihlížet, pokud se porušují zákony, a navíc jednala na pokyn státního zástupce, dodal expremiér.
Účastníci CzechTeku si na postup policistů sice nyní mohou stěžovat, na výzvu policie ale měli louku opustit, říká k víkendové technoparty známý pražský advokát a někdejší ministr vnitra Tomáš Sokol. Podle něj nezáleží na tom, zda měli pozemek pronajatý, nebo ne. "Na výzvu policie bych musel vyklidit i svůj vlastní pozemek," řekl Sokol. Na její postup si lze až zpětně stěžovat nebo podat trestní oznámení. Podle Sokola je příliš brzo na to hodnotit postup policie, která technoparty v Mlýnci na Tachovsku rozehnala. Jiná je však situace v případě zatarasení sjezdu z dálnice. V takovém případě podle Sokola nesmějí řidiči ani odbočit ani zastavit. Mohou pouze pokračovat v jízdě a později si zjistit, zda bylo rozhodnutí policie oprávněné. Pořadatelé celé akce podle něj postupovali v její legalizaci polovičatě. Sice si zajistili souhlas majitele pozemku, na druhou stranu nevytyčili na louce hranice, ve kterých se můžou účastníci CzechTeku pohybovat. Tak se mohlo stát, že podle policie vstupovali příznivci techna i na cizí pozemky. Pokud na pozemku zůstali i po výzvě policistů k odchodu, museli počítat s tím, že se je policie bude snažit vytlačit, tvrdí Sokol. Jednotlivé sporné střety mezi policisty a mladými lidmi musí podle Sokola nyní vyšetřit Inspekce ministra vnitra.
Účastníci víkendové technoparty CzechTek v Mlýnci na Tachovsku porušovali podle starosty obce Přimda Jana Sobka svým chováním vyhlášku obce. Proto se v sobotu obrátil na okresní ředitelství policie se žádostí, aby zajistila veřejný pořádek. "S tím, že žádám o vyřešení do 30. 7. do 21:00," řekl Sobko na tiskové konferenci v budově ministerstva vnitra. Podle starosty rušili příznivci techna z pátku na sobotu noční klid, v obci močili a odhazovali tam odpadky. Místní děti se prý bály volně pobíhajících cizích psů. "Lidi na mě prskali, chtěli to řešit," uvedl Sobko.
Prezident podle premiéra nahrává ODS, a tím zneužívá ústavní funkci
Kvůli policejnímu zásahu proti účastníkům technoparty CzechTek 2005 se opět vyostřil spor mezi prezidentem Václavem Klausem a premiérem Jiřím Paroubkem. Klaus, který akci těžkooděnců proti příznivcům technohudby označil za spornou a těžko obhajitelnou, podle ministerského předsedy již poněkolikáté v poslední době dal za pravdu názorům ODS. "Konstatuji to s určitou bolestí, protože to vidím jako svého druhu zneužití ústavní funkce čestným předsedou ODS," uvedl Paroubek. Jeho reakci tlumočila vládní mluvčí Lucie Orgoníková. "Svým veřejným vyjádřením prezident zpochybňuje práci policie a státního zástupce, kteří v těžkých podmínkách konali přímo na místě a museli vyhodnotit situaci z pozice, ke které prezident republiky neměl dostatek informací," řekl premiér.
Tachovské okresní státní zastupitelství nedalo souhlas k zásahu policie proti účastníkům technoparty
Tachovské okresní státní zastupitelství nedalo souhlas k zásahu policie proti účastníkům technoparty CzechTek v Mlýnci na Tachovsku, protože mu to ani nepřísluší. "Do způsobu zásahu nemá státní zástupce co mluvit, to je věc policie," řekl okresní státní zástupce v Tachově Zbyněk Eger. Reagoval tak na vyjádření ministra vnitra Františka Bublana a premiéra Jiřího Paroubka, podle nichž policie zasáhla na pokyn státního zástupce. Státní zástupce Milan Pózel, který v sobotu s policií spolupracoval, řekl, že v době zásahu žádný státní zástupce na místě technoparty nebyl. Bublan přitom v sobotu uvedl, že státní zástupce byl na akci přítomen. Pózel upřesnil, že v sobotu pouze dozoroval zahájené trestní stíhání kvůli útoku na veřejného činitele. Podle Egera státní zástupce dozoruje jen samotné trestní řízení. "Jakým způsobem ale policie zakročí, není věcí státního zastupitelství ale policie," sdělil. Také tachovský policejní ředitel Jaromír Kníže na nedělní tiskové konferenci řekl, že policie pouze informovala státní zastupitelství o tom, že zasáhne. "Státní zástupce nám nemůže dávat souhlas, jestli budeme používat jednotky pod hromadným vedením. Toto rozhodnutí je činěno námi," řekl Kníže.
Ochránci práv zatím nechtějí zásah proti CzechTeku moc hodnotit
Někteří ochránci lidských práv zatím nechtějí zásah policie proti účastníkům technoparty CzechTek obšírněji hodnotit. Uvádějí vesměs, že mají pouze zprostředkované informace. Znepokojení z tvrdého zákroku však již vyjádřili v otevřeném dopise ministru vnitra Františku Bublanovi signatáři Charty 77. Policisté z pozemků u Mlýnce na Tachovsku rozehnali několik tisíc účastníků akce, desítky lidí byly zraněny. Zásah policie považují za nepřiměřený Bublanovi bývalí kolegové z disentu. "Domníváme se, že právě Vy, který jste podepsal dokument Charty 77, který kritizoval snahu tehdejších represivních orgánů potlačit svobodu a nezávislou kulturu, byste měl z této situace vyvodit vážné závěry," píše se v dopise, který má ČTK k dispozici. Výzvu podepsalo 15 osobností, například Táňa Fišerová, Svatopluk Karásek, Jaroslav Hutka, Jiřina Šiklová či Petr Uhl.
Před vnitrem se sešly tisíce odpůrců policejní akce na CzechTeku
Před sídlem ministerstva vnitra na pražské Letné se v pondělí odpoledne znovu sešli odpůrci sobotního zásahu policie proti účastníkům technoparty CzechTek 2005 v Mlýnci na Tachovsku. Organizátoři odhadli, že přišlo asi pět tisíc převážně mladých lidí, kteří na transparentech obviňovali policii i vládu ze zvůle a nemístné brutality. Skandovali hesla "Gestapo", "Policejní stát" nebo "Demisi". Další protest má být ve středu. U mikrofonu se během hodiny a půl vystřídalo několik řečníků, kteří obviňovali z odpovědnosti za údajně zbytečný a krvavý zákrok premiéra Jiřího Paroubka a ministra vnitra Františka Bublana. Když ale promluvil Vladimír Hučín nebo antikomunistický aktivista Jan Šinágl, organizátoři se od jejich politických projevů distancovali. "Nechceme, aby se to zvrhlo v politickou agitku," řekl jeden z pořadatelů z internetového serveru www.policejnistat.cz. "Zdá se mi, že se na to nabalilo hodně lidí, kteří by z CzechTeku utekli jako první. Měli by tady hrát spíš techno než protestsongy," uvedl jeden z příznivců technohudby. Kromě projevů se o hudební kulisu staral písničkář Zbyněk Horvát, který pravidelně hraje na protivládních demonstracích. Ministr vnitra Bublan ještě před začátkem akce chtěl se zástupci demonstrantů jednat o tom, kde by CzechTek mohl pokračovat a vyslechnout jejich názory. Aktivista Stanislav Penc ale podle mluvčí ministerstva Radky Kovářové dohodnutou schůzku zrušil. Odpůrci policejního zásahu opakovaně vyjádřili obavy, kam až represivní složky státu příště zajdou. Žádali záruky, aby se něco podobného už neopakovalo, vyšetření zásahu a potrestání viníků. Vadí jim, že při srazech komunistů represivní složky jen přihlížejí a při koncertech skinheadů jen "poslouchají za oknem". Také na fotbalová utkání policie vypravuje pro fanoušky speciální vlaky, upozornili řečníci. "Oni prostě nemají rádi lidi, kteří se nedají ovládnout pomocí piva, televize a sociálních dávek," poznamenala jedna aktivistka. Lidé zcela zaplnili prostor před budovou ministerstva a přilehlé okolí. Ulice Nad Štolou, kde vnitro sídlí, byla kvůli shromáždění uzavřena a policisté odtud odkláněli dopravu. Jinak demonstraci jen zpovzdálí sledovali a monitorovali. Přihlíželi, i když někteří účastníci házeli na zdi ministerstva syrová vajíčka nebo k nápisu Ministerstvo vnitra připsali nápis "a brutality". Někteří účastníci zjevně neuposlechli výzev pořadatelů, aby na akci nechodili opilí nebo pod vlivem drog. U budovy ministerstva zavlály transparenty "Dost násilí", "Policie lže a mlátí holky" nebo "Fašisti z vlády", vidět byly i velkoformátové fotografie z potlačení CzechTeku. Křídou napsaná kritická hesla se objevila také na zdech ministerstva. Před 17:00 skončily projevy, lidé se postupně rozcházeli a za aplausu přítomných začala hrát technohudba z přivezené reprobedny.
Demonstrace několika desítek lidí se konala také na hlavním náměstí ve Zlíně, kde se sešlo několik desítek lidí, aby vyjádřili nesouhlas se zásahem policie. Demonstranti rozvinuli u kašny transparenty s hesly "Na Paroubka slzný plyn", "Policejní zvůle znova" nebo "Policie=lži a teror". Shromáždění sledovali strážníci městské policie, proti pokojnému protestu nezasáhli.
Podnikatel Příplata očekával v Česku větší vstřícnost, je ale zklamán
Podnikatele Františka Příplatu, jenž byl v Rumunsku odsouzen na osm let vězení za podněcování k vraždě, zklamala první reakce ministra vnitra Františka Bublana na jeho útěk z Rumunska do České republiky. Očekával jsem větší ochranu a vstřícnost, řekl ČTK a Českému rozhlasu. Útěk odůvodnil obavami o svůj život. Podle Bublana nebyl Příplatův postup správný. Zákony by se podle něho měly dodržovat, Česká republika je tak postavena do těžké pozice. Podnikatel však řekl, že nechtěl přivést Českou republiku do situace, kdy by Rumunsko kvůli jeho případu něco mohlo od Česka požadovat. Podnikateli, který se cítí nevinný, se podle jeho slov opět zhoršil zdravotní stav. "Byl jsem pod psychickým tlakem pět let, to na vás nechá nějaké stopy. Když jsem si vyslechl ministra Bublana, byl jsem v tom zase zpátky, zase mám průjmy a jsem ve stresu," uvedl Příplata. Příplata kontaktoval zástupce ministerstev spravedlnosti a zahraničí s tím, že si chce domluvit schůzku. "Se sekretářkou ministra zahraniční jsme se domluvili, že se ozvu za dva týdny, kdy se pan ministr vrátí z dovolené a snad najdeme nějaký termín. Panu ministru Němcovi jsem poslal e-mail. Chci je společně s mými právníky přesvědčit o tom, co za hrůzy se v Rumunsku děly, jak se nedodržuje zákon a lidská práva," uvedl. Podnikatel se chce obrátit na Evropský soud pro lidská práva do Štrasburku. "Věřím tomu, chci, aby Štrasburk vrátil věc k přešetření. Bojoval jsem za to už v Rumunsku, ale tam to tehdy zamítli," řekl s tím, že v Rumunsku se prý porušovaly zákony a lidská práva. "Lidé byli nuceni k falešným výpovědím, byl jsem zatčen bez zatykače a týrán. Budu určitě žádat odškodnění," poznamenal. Jinou možnost než útěk podnikatel neviděl. "To, kde se pohybuji nebo kde se skrývám, by podle mého právního zástupce nemělo mít na rozhodování Štrasburku žádný vliv," uvedl Příplata. Ministerstvo spravedlnosti již dříve uvedlo, že od rumunských úřadů očekává vydání mezinárodního zatykače na Příplatu. Potom by soud rozhodoval o podnikatelově vydání zpět. Rumunský soud poslal podnikatele do vězení za to, že před pěti lety podněcoval k vraždě odboráře Virgila Sahleana. Odborář usiloval o zrušení smlouvy, podle níž Železárny Veselí získaly většinový podíl ve válcovně trub v Jasech. Smlouvu podepisoval Příplata. Sedmapadesátiletý Příplata byl odsouzen v červnu. Do vězení měl nastoupit 7. září, soud ve městě Satu Mare mu nástup výkonu trestu na jeho žádost odložil ze zdravotních důvodů. Do Česka se dostal ze čtvrtka na pátek přes Maďarsko potom, co pouze s občanským průkazem překročil takzvanou zelenou hranici. O svém útěku ještě v pátek telefonicky informoval českou konzulku v Bukurešti.
Senát čeká schvalování bodového systému a poplatků za televizi
Schvalování bodového systému hodnocení dopravních přestupků řidičů a návrhu na zvýšení koncesionářských poplatků bude patřit mezi nejdůležitější body pokračující schůze Senátu. Senátoři se po několikadenní přestávce znovu sejdou ve středu odpoledne. Očekává se, že schůzi do konce týdne ukončí. Poslanecká sněmovna v červnu rozhodla, že televizní poplatky vzrostou ze 75 korun měsíčně nejprve na 100 korun, v roce 2007 na 120 korun a o rok později na 135 korun. Za rozhlas by lidé měli místo nynějších 37 platit 45 korun. Poplatky nerostly od roku 1997. Řada senátorů však s podporou takové podoby zákona váhá. Pokud horní komora příslušnou novelu vrátí sněmovně, může se stát, že poslanci ji už znovu neschválí.
Zpět do sněmovny však téměř s jistotou poputuje návrh na zavedení bodového systému hodnocení dopravních přestupků řidičů. Senátoři navrhují například změnit účinnost předlohy a odstranit ustanovení, jež zakazuje předjíždění pro nákladní vozy na dálnici s dvěma jízdními pruhy. Další změny zřejmě ještě doplní senátní ústavně-právní výbor, který se bude zákonem zabývat ve středu.
Horní komora by měla rozhodovat také o novele církevního zákona, kterou většina senátorů pokládá za protiústavní. Novela má upravit evidenci charit a diakonií. Ústava ale církvím umožňuje spravovat své záležitosti nezávisle na státu. Senátoři rozhodnou rovněž o změně zákona o cizincích. Z této normy chtějí odstranit pasáže, které například určují podmínky ubytování cizinců. Z novely zákona o zvláštní ochraně svědka zase doporučil ústavně-právní výbor vypustit připojené změny soudního zákona.
Sledované bude také rozhodování o tom, zda se soudkyně Vlasta Formánková stane členkou Ústavního soudu. Senátní výbory to doporučily. Proti schválení její nominace již minulý čtvrtek protestovala českobudějovická advokátka Elvíra Tomášková. Na senátní galerii pro veřejnost vyvěsila nevelký transparent s nápisem Formánková fuj. Tomáškové vadí, že Formánková před 25 lety odsoudila vedoucího jedné z plzeňských restaurací za protikomunistické vystoupení. Ve čtvrtek by senátoři měli rozhodnout také o tom, zda v čele Úřadu pro ochranu osobních údajů setrvá Karel Neuwirt, nebo ho po pětiletém funkčním období vystřídá pražský radní Igor Němec. Více šancí má s ohledem na dominantní postavení občanských demokratů v Senátu právě tento bývalý ministr a někdejší zastupující primátor Prahy. Na programu schůze jsou rovněž senátorské návrhy. Novelu ústavy, která má zrychlit možnost vypsání předčasných voleb, Senát schválí. Méně jednoznačnou podporu má návrh zařadit velikonoční Velký pátek mezi státní svátky.
Hospodaření státu skončilo v červenci přebytkem
Hospodaření státu skončilo v závěru července přebytkem 10,3 miliardy korun. V meziročním srovnání se hospodaření zlepšilo o 59,1 miliardy korun. Jde o nejlepší červencový výsledek za posledních osm let, státní rozpočet vykázal v červenci přebytek poprvé od roku 1999. Celkové příjmy rozpočtu činily 497,2 miliardy korun a výdaje 486,9 miliardy, sdělil mluvčí ministerstva financí Marek Zeman. "Očekávám, že celkový schodek bude v letošním roce nižší než ten, který schválila Poslanecká sněmovna. Zároveň předpokládám, že Česká republika i v letošním roce dodrží parametry konvergenčního programu," uvedl ministr financí Bohuslav Sobotka. Schválený deficit na letošní rok je 83,6 miliardy Kč a ministerstvo financí před nedávnem uvedlo, že by schodek mohl činit kolem 70 miliard Kč. Viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer označil za možný schodek nižší než 50 miliard korun. Ekonomové mají podobný názor a dosavadní výsledky státního hospodaření hodnotí vesměs pozitivně. Vláda za sedm měsíců roku vynaložila na sociální dávky zhruba 194 miliard korun. To je asi o osm miliard korun více než ve stejném období loňského roku a o 18 miliard korun více, než stát dosud vybral na pojistném na sociální zabezpečení. Sociální dávky se zatím vymykají vládnímu plánu, který za celý rok počítá s deficitem jen 10,5 miliardy Kč. Stav důchodového účtu se mírně zlepšil. Zatímco v červnu se nacházel ve schodku 5,3 miliardy korun, v červenci se schodek snížil na zhruba 1,5 miliardy korun. Stát na důchodovém pojistném vybral 144,9 miliardy korun a mezi penzisty rozdělil 146,4 miliardy korun. Za celý rok stát očekává přebytek 15 miliard korun. Na daních a sociálním pojistném do rozpočtu přiteklo 440,2 miliardy korun. Státu v červnu pomohlo zejména placení daní z příjmu firem, na kterém získal přes 56 miliard Kč. Daří se vybírat také spotřební daně, naopak výběr DPH je meziročně stále ovlivněný loňskými výraznými změnami před vstupem do EU. Stát letos odvedl 14,6 miliardy korun do rozpočtu Evropské unie. Územním rozpočtům vláda poslala 71,2 miliardy korun a dalších 21 miliard mířilo do fondů sociálního a zdravotního pojištění. Téměř 15 miliard korun letos stálo placení úroků státních dluhů.
Česká mise v Kosovu má na starosti Prištinu i pomník Kosovo pole
Střední část Kosova, kde tamější misi KFOR od neděle velí česká jednotka v čele s Alešem Vodehnalem, je strategicky i kulturně nejdůležitější částí provincie, řekl tiskový mluvčí českého kontingentu Pavel Löffler. Nachází se v ní hlavní město Priština s jejím civilním i vojenským letištěm a také ostře sledovaný památník bitvy na Kosově poli. Zatímco do konce července mělo 400 Čechů na starost pouze podřízenou oblast při administrativních hranicích se Srbskem s rozlohou kolem 1200 čtverečních kilometrů, nyní je území dvojnásobně velké a žije na něm polovina kosovského obyvatelstva. Česká armáda kvůli novým úkolům poslala do oblasti dalších asi 80 vojáků. Monitorování terénu ale Češi nadále provádějí pouze v původně svěřené oblasti v okolí základny Šajkovac. Českému veliteli, který sídlí v hlavním stanu mnohonárodní brigády Střed nedaleko Prištiny, podléhají také jednotky z Finska, Švédska, Irska, Slovenska a Lotyšska. Zóny odpovědnosti tak jsou rozděleny mezi ně, velitelství s Vodehnalem v čele má však při rozhodování poslední slovo.
Armáda letos vybaví své zahraniční mise 40 novými Land Rovery
Armáda chce do konce letošního roku vybavit své zahraniční mise 40 novými Land Rovery. S pořizováním britských terénních vozů sice začala už před několika lety, vojáci však doma i v cizině většinou nadále jezdí třicet let starými sovětskými automobily UAZ. Nové rovery poputují nejprve do Iráku a Afghánistánu, řekl ČTK zástupce náčelníka generálního štábu Emil Pupiš. Hlavní výhoda britských vozů spočívá v jejich spolehlivosti, úsporném provozu a dostupnosti náhradních dílů, vysvětlil generál. Stejná auta totiž používají i další státy NATO, servis je tak zajištěn v mnoha zemích světa. Další novinkou proti typu UAZ je podle Pupiše takzvaná balistická ochrana, tedy zabezpečení proti kulkám a pancéřování podlahy, která by měla vydržet i výbuch miny. Je možné je přepravovat i letecky včetně výsadku padákem. Cena jednoho roveru v základní výbavě je zhruba 650.000 korun, vojenská úprava vyjde o několik desítek až set tisíc korun dráž. Armáda však přesný údaj uvést nechce. Vojáci připouští, že v Rusku a později i v Československu vyráběné vozy UAZ jsou nepřekonatelné ve schopnosti projet jakýmkoli terénem včetně vody. Ruská armáda totiž nástupce slavného nástupce typu GAZ vyzkoušela například v bažinatých oblastech východní Sibiře a na Kamčatce, kde je používá dodnes.
Církev: Do voleb se ve věci církevního majetku už asi nic nestane
Majetkové narovnání mezi státem a církvemi a otázka, zda ho vyřeší renta, nebo restituce, nejsou ani patnáct let po změně společenského systému v Česku dosud uzavřeny. Po úmrtí ministra kultury Pavla Dostála není navíc jasné, zda se v dohledné době vůbec budou politici tímto problémem zabývat. "Do voleb v příštím roce už se těžko bude něco zásadního dít, věc je v patové situaci a ustala i jednání ekumenické komise," řekl mluvčí katolické biskupské konference Martin Horálek. Model budoucí kooperace mezi státem a církví a koncepce financování církví je podle něj zásadní, ale neřešenou věcí. "Pokud by byla vůle, jakékoli jednání by samozřejmě bylo vítáno," uvedl nicméně mluvčí církve s nadějí, že by se situace možná mohla změnit po případném nástupu nového ministra kultury do vlády. Za reálné to však příliš nepovažuje. "Pavel Dostál se od roku 1999 opravdu usilovně snažil dokončit problém majetkového narovnání mezi státem na jedné straně a církvemi a náboženskými společnostmi na straně druhé. Není jeho vinou, že jeho poslední návrhy, kdy od poloviny roku 2004 připravil pro vládu celkem tři různé způsoby řešení, neprošly pro návrh takzvané renty," řekla ČTK ředitelka odboru církví na ministerstvu kultury Jana Řepová. Na chodu církví se nyní stát podílí ročně téměř miliardou korun. Dostál, člen sociální demokracie, si představoval "restituční tečku" tak, že by se církve do budoucna vzdaly majetkových nároků a stát by po určitou dobu nadále zajišťoval jejich financování.
Hronov bude popětasedmdesáté patřit přehlídce amatérského divadla
Více než tři desítky amatérských divadelních souborů se od pátku představí na celostátní přehlídce Jiráskův Hronov v Hronově na Náchodsku. Akce se letos koná již popětasedmdesáté a podle organizátorů je nejstarší přehlídkou amatérského divadla v Evropě a zřejmě i na světě. ČTK to řekla mluvčí festivalu Simona Bezoušková. V hlavním programu přehlídky, která slavnostně začne v sobotu odpoledne na náměstí před Jiráskovým divadlem, vystoupí v osmi desítkách představení na 400 herců. O účast na hronovském festivalu bojovali na regionálních přehlídkách. Další divadelní představení návštěvníkům Hronova nabídne také HronOff program, kromě tuzemských souborů vystoupí v Hronově také čtyři zahraniční. Připraveny jsou také nejrůznější výstavy či hudební vystoupení. Součástí Jiráskova Hronova jsou tradičně různé semináře a dílny zaměřené například na režii, herecký trénink či nonverbální komunikaci. Do letošních 13 kurzů se podle mluvčí přihlásilo na 300 zájemců. Letošní program přehlídky skončí 13. srpna. Přehlídka Jiráskův Hronov se koná v rodišti spisovatele Aloise Jiráska, od roku 1991 akce nabízí prostor pro více druhů divadla, v posledních letech jsou tradičně všechna festivalová představení vyprodána.
Ze sportu:
Oštěpař Jan Železný nebude startovat na mistrovství světa v Helsinkách. Ke svému rozhodnutí dospěl po sobotním mítinku v Oslu, kde se ozývalo jeho zranění Achillovy šlachy. Trojnásobný mistr světa a olympijský vítěz to oznámil na pondělní tiskové konferenci v Brně.
Krátce o počasí v České republice:
Bude skoro jasno až polojasno. Nejvyšší teploty 22 až 26 stupňů, ve východní polovině území 26 až 30 stupňů. Na horách v 1000 m kolem 20 stupňů Celsia. Mírný západní až severozápadní vítr, v bouřkách přechodně zesílí.