Zprávy

Premiér Paroubek nařídil ministrovi vnitra, aby policie postupovala proti účastníkům CzechTeku co nejrázněji

Premiér Jiří Paroubek nařídil ministrovi vnitra Františku Bublanovi, aby policie postupovala proti účastníkům technoparty CzechTek co nejrázněji. Premiér uvedl, že policie jedná podle jeho představ. Podle Paroubka je důležité ochránit majetek lidí, který chtěli účastníci obsadit. Kvůli účastníkům festivalu byla od rána zablokována část rozvadovské dálnice D5 poté, co jim policie znemožnila sjezd na místo technoparty. V koloně uvízly také lidé, kteří nemají s technoparty nic společného včetně zájezdových autobusů, kamionů či rodin s dětmi. Na dálnici nastoupily desítky policejních těžkooděnců včetně vodního děla a uvolnily komunikaci. Strana zelených spolu se senátorem Jaromírem Štětinou zásah policie kritizovala.

Postup policie, která neumožnila účastníkům technoparty CzechTek sjezd z dálnice D5, považuje za správný také ministr vnitra František Bublan. Policie podle něj chtěla zabránit, aby vyznavači technohudby projížděli přes pozemky majitelů, kteří s tím nesouhlasí. Ministr také uvedl, že člověk, na jehož pozemku se měla party uskutečnit a na který mířily desetitisíce lidí, pronajal louku na na oslavu narozenin pro 50 lidí. "Když se dozvěděl o co jde, tak už s tím nesouhlasí," řekl Bublan. Podle něj se policie snaží situaci, která na dálnici vznikla, vyřešit odklonem dopravy. K dalšímu možnému postupu policie řekl, že při obnovení veřejného pořádku může policie použít také násilí. Ministr dopravy Milan Šimonovský nechtěl postup policie hodnotit, situaci nicméně označil za problematickou. Způsobili ji podle něho spíš účastníci CzechTeku tím, že dálnici blokovali. Ministr ČTK a Českému rozhlasu řekl, že situaci konzultoval s ministrem vnitra Františkem Bublanem a nabídl mu spolupráci silničářů při vyznačování objížděk. Proti některým účastníkům CzechTeku u dálničního sjezdu v Mlýnci na Tachovsku zahájily postup desítky policejních těžkooděnců. Policisté postupovali v rojnici a nutili k odjezdu z prostotu dálničního sjezdu lidi, kteří zde stáli. Několik aut skutečně odjelo. Jediný možný směr odjezdu je na Rozvadov. Jedno z nákladních aut účastníků akce zranilo zasahujícího policistu.

Část cizinců, kteří do Česka přijeli na taneční technoparty CzechTek v Mlýnci na Tachovsku, se po policejním ukončení akce vrátila do zahraničí. Bylo jich ale jen nepatrné množství, naprostá většina lidí se s auty otočila na následujícím dálničním sjezdu a vracela se zpět směrem na Plzeň, řekla ČTK mluvčí cizinecké policie Helena Fertšaková. Na západočeské hranice přijel v pátek největší nápor zahraničních účastníků akce. Policisté jich podle mluvčí kontrolovali 132, polovinu jich ale do republiky nevpustili, nejčastěji kvůli nedostatkům v dokladech, špatnému technickému stavu aut a kvůli tomu, že nemají v pořádku doklady na své psy. Ve čtvrtek na hranice přijelo na 80 zahraničních účastníků CzechTeku, policie jich 30 vrátila. Ve středu se z 93 lidí muselo z hranic vrátit zpět do Německa 52 lidí. V úterý prověřovali policisté 94 osob, z nichž 27 do republiky nevpustili. Celkem od poloviny července přijely stovky účastníků akce, nejčastěji z Francie, Itálie, Belgie a Británie.

Senát je proti účtenkám za malé nákupy

Podnikatelé možná brzy nebudou muset vystavovat účtenky při každém nákupu nad 50 korun. Senátoři navrhli tuto povinnost zrušit. Horní komora chce také dát obcím a krajům možnost víc ovlivnit to, zda na jejich území vznikne úložiště vyhořelého paliva z jaderných reaktorů. Senátoři schůzi přerušili do středy. Příští týden mají mimo jiné hlasovat o zvýšení televizních poplatků, bodovém systému trestání řidičů a o tom, zda se Vlasta Formánková stane ústavní soudkyní. Kritici Formánkové vytýkají, že před 25 lety odsoudila vedoucího jedné z plzeňských restaurací za jeho protikomunistické vystoupení. Návrh zrušit povinnost vydávat účtenky při nákupech nad 50 korun senátoři zapracovali do zákona o úvěru na nákup vlaků, a právě to vyvolalo v horní komoře bouřlivou debatu. Senátoři někdy sněmovně vyčítají, že "lepí" různé změny do naprosto nesouvisejících norem. V pátek to udělala horní komora a zákon úvěru pro železnici vrátila i s touto změnou sněmovně. Většina senátorů se ale přiklonila k názoru, že je důležitější co nejrychleji zrušit uvedenou povinnost, která podnikatelům komplikuje život. Existuje tedy reálná šance, že do konce prázdnin budou podnikatelé této povinnosti zbaveni.

Senátoři schválili rovněž návrh novely atomového zákona. Měl by mimo jiné dát obcím a krajům výslovné právo účastnit se povolovacích řízení o tom, zda se bude na jejich území budovat úložiště radioaktivních odpadů. Jde o vlastní návrh horní komory. Znamená to, že ve sněmovně začne od začátku, tedy od prvního čtení, kdy poslanci rozhodnou, zda předlohu posoudí výbory. Po pátku je jasné, že sněmovna se bude opět zabývat novelou zákona o ochraně ovzduší. Senát jí předlohu vrátil a navrhl v ní udělat několik změn. Někteří senátoři se mimo jiné domnívají, že sněmovní znění by příliš narušovalo právo občanů na ochranu soukromí. Podle nich by starosta mohl vstupovat do soukromých objektů někoho, kdo například podle souseda neekologicky spaluje palivo, znečišťuje ovzduší, a obtěžuje tak své spoluobčany. Horní komora beze změn přijala vládní novelu zákona o geneticky modifikovaných organismech. Znamená to, že stejně jako poslanci ani senátoři nedali právo účastnit se schvalovacího řízení o geneticky upravených potravinách občanským sdružením, která se věnují ekologii či ochraně spotřebitelů. Senát ponechal právo být účastníky řízení krajům. Předlohu posoudí prezident.

Ministerstvo financí mírně snížilo odhad růstu ekonomiky

Ministerstvo financí mírně snížilo odhad růstu české ekonomiky v dalších třech letech. Hospodářství by až do roku 2007 mělo růst o čtyři procenta ročně a v roce 2008 o 4,2 procenta. Dosud úřad předpokládal každoroční zrychlování tempa o desetinu procenta až na 4,3 procenta v roce 2008. Inflace by letos měla v průměru činit 1,8 procenta a do roku 2007 zrychlit na 2,6 procenta. Ekonomiku by letos měl táhnout vzhůru především zahraniční obchod. V dalších letech pak otěže hospodářského růstu převezmou investice a spotřeba domácností. Koruna by měla k euru v příštím roce posílit ze 30 na 29,4 Kč/EUR. Postupně by mělo ubývat také lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti podle staré metodiky by se měla z letošního průměru 9,8 procenta snížit na 9,1 procenta v roce 2007. Bez práce by tak bylo 475.000 lidí, tedy asi o 41.000 méně než letos. Tempo růstu spotřeby domácností by mělo zrychlit z letošních 2,5 procenta na 3,6 procenta v roce 2006. Růst investic by letos měl činit asi pět procent a v dalších letech podle prognózy zrychlí nad šest procent.

Pro stanovení termínu přijetí eura bude klíčový podzim

Pro stanovení termínu zavedení eura v České republice bude podle guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy klíčový podzim letošního roku. Pokud by měla Česká republika zavést euro již v roce 2009, bylo by podle něj potřeba v příštím roce zahájit přípravu konkrétních kroků. Tůma to řekl v rozhovoru pro zpravodajský kanál ČT24. Zavedení jednotné evropské měny trvá podle guvernéra až tři roky. "Je platná oficiální strategie vlády a České národní banky, která říká, že by to mělo být v letech 2009, 2010," dodal Tůma. Na podzim provede ministerstvo financí spolu s ČNB analýzu přijetí eura. Tůma již dříve uvedl, že pokud chce Česká republika přijmout euro v letech 2009 až 2010, bude se muset na jednotnou měnu začít intenzivněji připravovat. Česká ekonomika podle Tůmy zatím stále není dostatečně pružná a konkurenceschopná, jak by si společná unijní měna žádala. Některé plánované reformní kroky zatím podle něj vlády neučinily.

Aktivisté v Praze sbírali podpisy proti vstupu Turecka do EU

Kolem 200 podpisů proti vstupu Turecka do Evropské unie získali na Václavském náměstí aktivisté mezinárodní občanské iniciativy Hlas pro Evropu. V pátek odpoledne se zhruba stovka lidí, z nichž větší část tvořili organizátoři akce, vydala za doprovodu policie k sídlu vlády, kde předali otevřený dopis premiérovi Jiřímu Paroubkovi. Kampaň přišli pod sochu svatého Václava podpořit také europoslanci Josef Zieleniec a Tomáš Zatloukal. Podle bývalého ministra zahraničí Zieleniece není v zájmu Evropské unie ani České republiky, aby Turecko do unie vstoupilo. "Znamenalo by to, že by EU ztratila základ, na němž stojí," uvedl. Dodal, že porušení územního vymezení Evropy by povzbudilo ke členství další země, například ze severní Afriky a střední Asie. Skupina mladých lidí z Česka, Maďarska, Rakouska a dalších zemí postavilo pod sochou svatého Václava stánek s informačními letáky a podpisovými archy a vedle něj rozvinulo transparenty s nápisy "Další turecká ghetta v evropských městech?", "Demokracií k islamizaci?" či "Demokracie nebo islamizace?". Modré a červené balonky byly zase popsány hesly "Turecko není Evropa". Kolemjdoucím, kteří se pod výzvu podepsali, vadí hlavně kulturní rozdíly. Podle iniciativy by přijetí Turecka do unie mělo pro Evropu mnohem nebezpečnější dopady než zklamání Ankary v případě jejího odmítnutí. Země na Bosporu se podle nich nepřibližuje standardům EU, ale míří opačným směrem. V zemi se pošlapávají lidská práva, ženy nemají rovnoprávné postavení s muži a pokračuje diskriminace menšin, upozorňuje kampaň. Ani jedna strana není podle aktivistů na případný vstup Ankary do EU připravena. Turecko by však mělo zůstat strategickým partnerem EU, tvrdí organizátoři akce. Iniciativa podle mluvčí Jany Kadeřábkové získala od jarního zahájení v různých evropských městech kolem 30.000 podpisů, v České republice se prý pod ni podepsalo více než 11.000 lidí. Pokračovat bude do září. Turecko by se podle expertů mohlo stát členem EU v nejlepším případě za deset až 15 let. Evropská komise koncem června rozhodla, že vyjednávání s Ankarou začne letos v říjnu.

Ministr Bublan pro širší jednotnou evropskou bezpečnostní spolupráci

Pro jednotný postup při řešení bezpečnostních otázek v širším evropském prostoru se na setkání vedoucích představitelů resortů vnitra šesti středoevropských zemí a Rumunska v rakouském Štýrském Hradci vyslovil český ministr vnitra František Bublan. "Považujeme za důležité i výhodné navazovat dobré styky se sousedy, aby zejména státy s vnější hranicí Evropské unie s nimi měly co nejlepší vztahy," řekl Bublan po podpisu o přidružení Rumunska a Bulharska k zemím takzvané salcburské skupiny, kterou tvoří vedle Česka také Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Polsko a Slovinsko. Podle českého ministra vnitra nebudou muset oba nováčci prozatím plnit řadu norem jako ostatní země Fóra Salcburk, neboť zatím nejsou členy Evropské unie. Jejich přítomnost na zasedáních sdružení je ale podle Bublana přínosem a shromážděné informace mohou posloužit celé EU k přijímání opatření či norem. "Stále se mluví o azylu, migraci a o kontrolách, ale my ten problém musíme řešit už tam, kde vznikl, odkud ti lidé přicházejí. U nás už mnohdy bývá pozdě," vyložil. V této souvislosti se na schůzce států salcburské skupiny hovořilo především o Ukrajině, Moldavsku a Bělorusku. V otázkách vnitřní bezpečnostní politiky se středoevropské země potýkají s obdobnými problémy a hodlají tudíž nadále prohlubovat koordinaci policejní spolupráce v boji proti organizovanému zločinu, terorismu a korupci. Cílem je umožnit efektivnější výměnu informací z databází, posílit kooperaci v oblasti přeshraničního pronásledování a nastavit podmínky ke společnému vstupu pětice zemí salcburské skupiny do schengenského prostoru v roce 2007. Tím dojde ke zrušení hraničních kontrol mezi starými a novými členy EU. Středoevropské země se chtějí společně zasadit rovněž o přijetí evropského azylového zákona. Podle rakouské ministryně vnitra Liese Prokopové, jejíž země bude v prvním pololetí příštího roku Evropské unii předsedat, je výhledovým horizontem rok 2010. Její slovenský kolega Vladimír Palko předložil návrh na vytvoření fondu EU, z něhož by státy poměrně k délce vnější hranice mohly čerpat finance k zajištění její ochrany. Jednání, která osobně podpořil také místopředseda Evropské komise Franco Frattini, provázela ve Štýrském Hradci rozsáhlá bezpečnostní opatření.

Železný bude kandidovat na předsedu Nezávislých demokratů

Poslanec Evropského parlamentu Vladimír Železný má zájem vést novou politickou stranu Nezávislí demokraté, kterou v červnu veřejnosti představila bývalá poslankyně ČSSD Jana Volfová. O funkci předsedy se bude Železný ucházet na ustavujícím sněmu Nezávislých demokratů, který se bude konat v sobotu 6. srpna, informoval ČTK Martin Fraško z přípravného výboru strany. Nezávislí demokraté se chtějí zaměřit především na obranu českých národních zájmů, nebudou se prý vyhýbat ani problémům Evropské unie. Železný napsal nově vzniklé straně program a již dříve připustil, že by se příští rok mohl stát lídrem Nezávislých demokratů ve sněmovních volbách. V případě úspěchu by ale zřejmě svůj poslanecký mandát postoupil někomu jinému a zůstal v Bruselu. Železný byl členem Evropského parlamentu zvolen na kandidátce hnutí Nezávislí. Bývalý ředitel televize Nova byl však s mnoha dalšími členy z uskupení vyloučen a nyní vede s hnutím soudní spor. Věří, že ho vyhraje a že se potom hnutí s novou stranou Nezávislých demokratů sloučí. Železný čelí obvinění z poškozování věřitele a krácení daní. O tom, zda ho zbaví imunity, má Evropský parlament rozhodnout na podzim.

Aktivisté v Praze opět sbírají podpisy proti vstupu Turecka do EU

Aktivisté občanské iniciativy Hlas pro Evropu sbírají na pražském Václavském náměstí podpisy proti vstupu Turecka do Evropské unie. Na mezinárodní akci, která se letos v Praze koná již poněkolikáté, mají vystoupit také poslanci Evropského parlamentu Josef Zieleniec a Tomáš Zatloukal (oba SNK). Odpoledne průvod zamíří k sídlu vlády, kde představitelé kampaně předají otevřený dopis premiérovi Jiřímu Paroubkovi. Podle iniciativy jsou kulturní i ekonomické rozdíly mezi Tureckem a Evropou příliš velké a ani jedna strana není na případný vstup Ankary do EU připravena. Turecko by však mělo zůstat strategickým partnerem EU, píše se v dopise premiérovi.

Na trhu se objevily zdravotně závadné kojenecké láhve

Na trhu se objevily kojenecké láhve, které jsou zdraví nebezpečné. Jejich savičky totiž podle hlavního hygienika Michaela Víta obsahuje chemická změkčovadla. Množství ftalátů ve výrobku asi dvěstěpadesátkrát překračuje povolenou normu. Hrozí tak riziko, že se tyto látky budou spolu s potravou dostávat do dětského organismu. Ftaláty zřejmě způsobují poruchy rozmnožovacího a hormonálního systému, poruchy ledvin a jater, kde se hromadí. Ministerstvo zdravotnictví proto nařídilo ostravské firmě Bovid, která výrobek do Česka dováží, aby ho okamžitě stáhla z trhu. Nebezpečný výrobek se v Česku prodával jako kojenecká sada, která se skládala z plastové kojenecké láhve s barevným potiskem, plastového krytu láhve, savičky z měkčeného PVC a kartáčku na čištění lahví. Některé druhy ftalátů se používaly také při výrobě hraček. Evropský parlament nakonec po osmiletém sporu s výrobci hraček schválil tento měsíc zákaz používat tato změkčovadla při výrobě těch hraček, které by si děti mohly strkat do pusy.

V Praze 8 se zřítila část pětipodlažního domu, dva lidé zraněni

U křižovatky Balabenka v Praze 8 v Sokolovské ulici se ze čtvrtka na pátek zřítila rohová část pětipodlažního domu. Dva lidé byli zraněni. Deset osob museli hasiči evakuovat, pěti z nich bylo v noci zajištěno náhradní ubytování. K pádu části budovy mohly podle městského statika Petra Macháně přispět stavební práce. Muži ve věku 18 a 19 let byli zraněni lehce. "Utrpěli pohmožděniny hlavy a nějaké oděrky na těle," řekla mluvčí pražské záchranné služby. Podle majitele nočního klubu, který v poškozeném domě sídlí, se ze strany do dvora zřítila asi třetina až polovina domu. Bylo tam deset až 12 lidí, řekl na místě majitel podniku Night Club 161 Petr Kouklík. Mezi obyvateli zborcené části byli údajně i cizinci, mimo jiné asi pět Vietnamců a jedna Ruska. Zeď se zřítila patrně vlivem špatného stavu a klimatických podmínek, uvedla policie. Macháň, který dům prohlédl, však vliv horkého počasí vyloučil. K pádu přispělo to, že štítová zeď byla zateplena přizdívkou. Začala se prý oddělovat od zdi a nájemníci měli strach, že spadne. Majitel domu ji nechal před časem odstranit, popsal. Dělníci při stavbě zateplení a jeho odstraňování sbíječkami štítovou zeď narušili. "Podle mě je to jeden z podstatných důvodů, proč to spadlo," uvedl statik, který nechal dům okamžitě uzavřít. "Je předpoklad, že zde zřejmě probíhaly nepovolené stavební úpravy," řekl vedoucí stavebního úřadu Prahy 8 Filip Koucký. Dům nestál v části Libně, která byla těžce zasažena katastrofálními povodněmi v roce 2002.

Mladí lidé pomohou s opravou židovského hřbitova v Holešově

Mladí lidé ze sedmi zemí se začali sjíždět do Holešova na Kroměřížsku, aby tam pomohli s opravou židovského hřbitova. Čtrnáctidenní brigády se pod vedením dvou českých studentů historie zúčastní deset dobrovolníků z Polska, Turecka, Koreje, Francie, Maďarska, Itálie a Kyrgyzstánu. Řekl to organizátor Jiří Richter ze Společnosti Judaica Holešov. "Úkolem brigádníků bude likvidace náletových dřevin, povrchová úprava hřbitova a také technická pomoc při organizování festivalu Týden židovské kultury, který začne v neděli," uvedl Richter s tím, že mezi nejvýznamnější akce patří například světová premiéra dramatizace románu Maxe Habeho s názvem Mise v podání pražských herců Bohumila Švarce, Rudolfa Jelínka, Gabriely Filippi a dalších nebo návštěva spisovatele Arnošta Lustiga. Mladí lidé přijíždějí opravovat holešovský hřbitov již pátým rokem. Nejstarší náhrobek na hřbitově je z roku 1647. Nejnavštěvovanějším je hrob současníka Jana Amose Komenského, rabína Sabbataje Kohena, zvaného Šach. Hovoří se o něm jako o potomku velekněze Árona a biblického krále Davida, který založil Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Židé se do Holešova přistěhovali po roce 1454, když byli vyhnáni z královských měst. Holešovský rabinát se rozprostíral od Dřevohostic po Vizovice na Zlínsku. V polovině 19. století žilo v Holešově 1700 Židů. Momentálně se o oživení židovství ve městě stará Oloam - Společnost Judaica Holešov.

Rysi zabili na Českokrumlovsku asi třináct ovcí

Minimálně 13 ovcí zabil v minulých dnech u Bohdalovic na Českokrumlovsku rys. Útočila zřejmě samice s mláďaty, napsaly dnešní Deníky Bohemia. "Ze třinácti mrtvých kusů, které jsme na místě našli, bylo sedm pouze zakousnutých, bez potrhání a škrábanců. Tímto způsobem se koťata učí lovit," řekl listu Josef Bukovský, ředitel společnosti, která ovce vlastní. Dodal, že před pár dny sám viděl nedaleko místa útoku mladého rysa. Marie Beňová z odboru životního prostředí jihočeského krajského úřadu deníku potvrdila, že podle doložené veterinární zprávy se opravdu jedná o útok rysice s mláďaty. Kromě mrtvých ovcí majitelé postrádají ještě dalších 12 kusů. Předpokládají, že zvířata se zřejmě v panice rozutekla a někam zatoulala. Rys je státem chráněný. Pokud se tedy prokáže napadení touto šelmou, škody majiteli uhradí stát. "Účetní vyčíslila škodu přibližně na 60.000 korun. A to nejsou započítané náklady na likvidaci mrtvých zvířat v kafilérii," řekl listu Bukovský.

Pražská zoo bude mít novou expozici dikobrazů a restauraci

Pražská zoologické zahrada v sobotu slavnostně otevře novou expozici dikobrazů nedaleko pavilonu Sečuán. Zvířata s typickými dlouhými ostny budou využívat otevřený přírodní výběh s vodními plochami a vegetací i vyhřívanou ubikaci. "Expozice dikobrazů je výtvarně a vodními plochami propojena s restaurací Gaston, která nahradila povodní zničenou restauraci Koliba," informovala ČTK pracovnice zoo Romana Anděrová. Samoobslužná restaurace byla postavena z přírodních materiálů, stejně jako prostorná terasa, v jejímž okolí je vodní plocha i dětské hřiště. Restaurace je pojmenována po legendárním lachtanovi Gastonovi, jehož cestu po rozvodněné řece z Troje až do Německa sledovala před třemi lety celá republika. Dvanáctiletý samec zemřel vysílením při transportu domů. Slavnostní otevření obou staveb doprovodí křtiny vzácné želvy pardálí. V trojském areálu žije vzácný jihoafrický podruh těchto suchozemských želv a narození mláďat je pro chovatele vzácností. V sobotu 23. července se narodilo pět želvích mláďat. Kmotrou jedné z týdenních želviček bude olympijská vítězka v hodu oštěpem Dana Zátopková.

Tropická vedra dávají zabrat i zvířatům z afrického kontinentu

Ve stínu, pod sprchou a především téměř bez pohybu přečkává půldruhého tisíce zvířat ze Zoologické zahrady na Svatém Kopečku u Olomouce současná tropická vedra. Podle tamních pracovníků žhavé slunce a vysoké teploty dávají pořádně zabrat i zvířatům z afrického kontinentu. Odborníci proto radí návštěvníkům, aby do zoo vyráželi hlavně ráno a vpodvečer, kdy jsou zvířata aktivnější. "Vedra snášejí zvířata podobně jako lidi. Hledají stín, mají sníženou aktivitu a potřebují dostatek tekutin. Týká se to i těch, která jsou z Afriky," řekla mluvčí zoo Hana Labská. V ležící poloze přečkávají vedra také zvířata ze severských zemí. "Většinou se rozplácnou ve stínu a snaží se vůbec nehýbat. Sobi a pižmoni mají i svou speciální sprchu, pod kterou se mohou ochlazovat. Polévání milují také jeleni či lamy. Mnohá zvířata si s chutí ve vodě máchají i nohy," uvedla Labská.

Roman Šeberle vyhrál trojboj ve Finsku

Olympijský vítěz v desetiboji Roman Šebrle vyhrál trojboj na mítinku ve finském Aänekoski, který pro něj byl posledním mezinárodním testem před mistrovstvím světa v Helsinkách. Diskem hodil světový rekordman 48,19 metru, 110 metrů překážek zvládl za 14,45 sekundy a dvoustovku zaběhl za 22,38. Celkem nasbíral 2595 bodů a jasně zvítězil. Šebrle si vyzkoušel i skandinávské počasí, podmínky v Aänekoski rozhodně nebyly ideální. "Bylo jen sedmnáct stupňů, občas pršelo a navíc dost foukal vítr. Pocitově to už bylo výrazně lepší než o víkendu v Bernu, cítil jsem se hlavně rychlejší," řekl Šebrle.

Český fotbal chce pořádat ME do jednadvaceti let v roce 2007

Vedení Českomoravského fotbalového svazu rozhodlo, že se bude ucházet o pořádání mistrovství Evropy hráčů do 21 let v roce 2007. Turnaj se uskuteční poprvé podle nového systému a bude současně kvalifikací na olympijské hry v roce 2008. Poprvé v historii bude mít pořádající země zajištěnou účast v závěrečném turnaji bez kvalifikace. O šampionát v roce 2006, který se bude hrát naposledy podle starého modelu, se Česká republika nebude ucházet. Dalším významným turnajem by mohlo být mistrovství Evropy do 19 let, které hodlá svaz pořádat v roce 2008. Ten by se uskutečnil na stadionech v Čechách.

Počasí:

Bude oblačno až zataženo s přeháňkami a bouřkami, místy s kroupami. Nejvyšší teploty 25 až 29 stupňů. Na horách v 1000 metrech kolem 25 stupňů Celsia. Mírný západní až severozápadní vítr, v bouřkách přechodně zesílí.