Zprávy

Schwarzenberg chválí Paroubka, vidí zlepšení vztahů s Rakouskem

Senátor Karel Schwarzenberg v noci na úterý pochválil premiéra Jiřího Paroubka za jeho nedávný návrh vstřícného gesta vůči sudetoněmeckým antifašistům. V rozhovoru pro rakouskou televizi zároveň konstatoval, že česko- rakouské vztahy se v posledních letech zlepšily, i když "by mohly být ještě lepší". Paroubek by měl být za svou snahu vysoce oceněn, protože jeho iniciativa znamená odklon od principu kolektivní viny, soudí senátor. To, že Paroubkův návrh vyvolal v Česku kritiku, Schwarzenberga nepřekvapuje, protože "každý krok kupředu vyvolává v každé zemi zpočátku kritiku". Senátor vyslovil v rozhovoru dále přesvědčení, že Rakousko a Česká republika musí v rámci Evropské unie spolupracovat. "Menší středoevropské státy jsou při nynějším vývoji Evropy na sebe vzájemně odkázány," uvedl Schwarzenberg. Vyslovil se také pro to, aby se Evropská unie rozšířila i na celý Balkán, protože jen tak je podle něj možné tento krizový region stabilizovat. Skeptičtěji naopak hodnotil možnost vstupu Turecka nebo Ukrajiny do unie. V otázce boje proti terorismu je podle Schwarzenberga nutné, aby Západ přehodnotil svou politiku vůči islámských zemím. "Měli bychom si rozmyslet, zda naše strategie i taktika jsou správné a zda rozumíme problémům Blízkého východu," řekl. Vyslovil se zároveň proti stažení zahraničních jednotek z Iráku, protože "v boji proti teroru se nesmí polevit, jinak je bitva okamžitě prohrána".

Velvyslancem v Iráku bude Voznica, čeká na souhlas irácké strany

Novým českým velvyslancem v Iráku bude bývalý voják a současný velvyslanec v Litvě Petr Voznica, který nyní čeká na souhlas irácké strany. Současný velvyslanec Martin Klepetko ukončí svoji misi v Iráku 31. července. Lze očekávat, že jeho nástupce se funkce ujme v srpnu nebo v září. Už v květnu se spekulovalo o tom, že Klepetko má být předčasně odvolán. Podle týdeníku Euro údajně kvůli tomu, že se na něm projevoval dlouhodobý stres a nezvládal svou funkci. Česká diplomacie tyto informace popřela s tím, že jsou nepravdivé. Klepetko působí v Iráku od konce roku 2003 a podle představitelů ministerstva odchází z důvodu "uplynutí času". Situace v neklidném Iráku je náročná. Českou misi v Bagdádu chrání 11 elitních policistů ze speciální jednotky URNA. Čeští diplomaté se stávají terčem útoků místních ozbrojenců. Naposledy to bylo minulý týden.

Ministerstvo zahraničí radí v Egyptě obezřetnost, individuálním turistům registraci

Obezřetnost na frekventovaných místech v Egyptě a respektování pokynů tamní policie doporučuje turistům české ministerstvo zahraničí. Individuálním cestovatelům pak radí, aby se po příjezdu do této země zaregistrovali na českém velvyslanectví v Káhiře. Ministerstvo dále žádá cestovní kanceláře, aby zastupitelskému úřadu předaly aktuální kontakty na své delegáty. Ministerstvo sdělilo, že lidé by měli mít riziko teroristických útoků v Egyptě na paměti. "Přestože teroristické útoky z posledních měsíců v Egyptě nebyly namířeny specificky proti občanům České republiky, ministerstvo upozorňuje, aby občané při svých cestách do Egypta vzali toto riziko v úvahu," uvedla česká diplomacie. Lidé, kteří cestují do Egypta na vlastní pěst, mají podle ministerstva zavolat stálé konzulární a diplomatické službě v Káhiře na telefonní číslo +20127427513, aby mohli být v případě potřeby kontaktováni. Informace o aktuální bezpečnostní situaci v zemi je možné získat na internetových stránkách www.mzv.cz nebo mailem cairo@embassy.mzv.cz u velvyslanectví v Káhiře.

Češi se již za službu v cizím vojsku a v legii nemusí bát vězení

Češi, kteří se nechali naverbovat do armády jiného státu NATO nebo do francouzské cizinecké legie, se díky novele armádního zákona již nemusí bát v Česku vězení. Novela platí od začátku letošního roku, vztahuje se ale i na vojáky odvedené v minulosti. Služba v armádě jiného státu NATO již není trestný čin. Do konce loňského roku za odchod do cizího vojska či k cizí policii hrozilo až osm let vězení, v případě ohrožení země dokonce deset let. Většina armád však jako základní podmínku v mírovém stavu vyžaduje státní občanství, nová úprava tak má dopad především na službu ve slavné francouzské legii, kde národní původ nehraje v přijímacím řízení roli. Stejně tak cizinci, kteří mají zájem sloužit v českém vojsku, sice v míru nadále potřebují české občanství, v případě ohrožení nebo ve válce ale podle novely tuto podmínku splňovat nemusí. Armáda zaměstnává hlavně bývalé Slováky. Dosud museli zájemci o práci v zahraničním vojsku či cizinecké legii žádat o výjimku u prezidenta republiky. Hlava státu tak mohla učinit na doporučení ministra vnitra a obrany. Podle dostupných informací ale takové povolení nikdy vydáno nebylo, přestože se o ně každoročně ucházelo kolem deseti mužů. O službu v ozbrojených silách v zemích mimo NATO musí čeští občané prezidenta nadále žádat. Podle neoficiálních údajů jich v zahraničních legiích slouží kolem 200.

V Praze bude v pátek demonstrace proti vstupu Turecka do EU

Demonstraci proti vstupu Turecka do Evropské unie svolala na pátek na Václavské náměstí v Praze Občanská iniciativa Hlas pro Evropu. Akce se mají podle pořadatelů zúčastnit i čeští europoslanci Josef Zieleniec a Tomáš Zatloukal. Hlas pro Evropu sbírá již od května v několika zemích EU včetně České republiky podpisy pod petici proti vstupu Turecka. Zatím se k ní připojilo asi 30.000 lidí, z toho více než 11.000 z ČR, uvedla Jana Kadeřábková z této mezinárodní iniciativy. V pátek by se účastníci demonstrace měli z Václavského náměstí vydat k Úřadu vlády, kde chtějí petici a otevřený dopis předat premiérovi Jiřímu Paroubkovi, sdělili organizátoři. Iniciativa již v červnu jednu demonstraci proti vstupu Turecka do EU pořádala před pražským sídlem tureckého velvyslanectví. Tehdy přišlo asi 50 lidí. V projevech vyjádřili názor, že členství této země v EU by bylo ke škodě nejen unie, ale i samotného Turecka. Míní, že Turecko sice udělalo pokrok na cestě k demokracii, stále ale porušuje lidská práva a jeho kulturní i náboženské kořeny jsou příliš odlišné od zemí unie. Agentura Reuters v pondělí s odvoláním na vysoce postaveného diplomata EU oznámila, že Turecko ve středu podepíše protokol o rozšíření svých vztahů s EU na nové členské státy včetně Kypru, což je poslední podmínka pro zahájení vstupních rozhovorů v říjnu.

Kandidátů na ministra kultury je více

V souvislosti s hledáním nového ministra kultury za zesnulého Pavla Dostála z ČSSD se v politických kuloárech objevilo již několik jmen. Všechny tipy jsou ale zatím v rovině spekulací či "zkušebních balonků", které mají testovat průchodnost některých osobností u veřejnosti i koaličních partnerů. Sám premiér Jiří Paroubek se má ještě do konce tohoto týdne s jedním z adeptů sejít, návrh na nového člena svého kabinetu zveřejní asi až v srpnu, po vládní dovolené. Jako o Dostálově nástupci se v řadách ČSSD hovoří například o bývalém poslanci sociální demokracie Miloslavu Kučerovi. Kdyby se pro něj premiér rozhodl, mohlo by to podle pozorovatelů vyvolat nevoli u koaličních spojenců sociální demokracie. V roce 2001 se v médiích objevily informace, že Kučera před listopadem 1989 vypracovával posudky na texty písní, některé z nich nedoporučil pro veřejná hraní. Kučera tehdy potvrdil, že pro předlistopadová kulturní střediska lektoroval asi 600 písňových textů, ale zdůraznil, že jako lektor "o žádném zákazu nerozhodoval". Důrazně popřel, že by fungoval jako "cenzor".

V médiích se objevily úvahy, že by se Dostálovým nástupcem nemusel stát sociální demokrat, ale nestranická osobnost nominovaná nejsilnější vládní stranou. Možným kandidátem je nestraník z kulturního prostředí, nikdo z poslanců, uvedly Lidové noviny. Mladá fronta Dnes zase cituje poslankyni ČSSD Evu Novákovou, která zmínila prvního náměstka ministra kultury, nestraníka Zdeňka Nováka. Muž, který do jmenování nového ministra řídí úřad, se ale má stát ředitelem Národního památkového ústavu. Kdyby se ČSSD nepodařilo do čela ministerstva vybrat vhodného nestraníka, kandidátem na ministerské křeslo by se mohla podle deníku údajně stát třeba i poslankyně Nováková. Pokud by se sociální demokraté rozhodli pro výměnu ministerstev s KDU-ČSL nebo Unií svobody-DEU, přicházeli by do úvahu i šéf lidoveckých poslanců Jaromír Talíř či unionistická poslankyně Táňa Fischerová, uvedl list.

Nemocnice požádají vládu a sněmovnu o pomoc kvůli platbám

Nemocnice požádají vládu a Poslaneckou sněmovnu, aby se zabývaly problémy v hrazení zdravotní péče. Pojišťovny platí léčebnám dlouhodobé péče a psychiatrickým, plicním či rehabilitačním léčebnám méně, než by podle ministerské vyhlášky měly. To podle ředitelů nemocnic ohrožuje kvalitu péče o pacienty. Léčebny také nebudou mít dostatek prostředků, aby od září navýšily platy zaměstnanců. Právníci nemocnic připravují hromadné žaloby na pojišťovny. "Máme právo i povinnost podle vyhlášky účtovat o 13 procent více, pojišťovny ale faktury vracejí a hradí péči bez navýšení," řekl na úterním shromáždění zástupců nemocnic předseda sekce následné péče Asociace českých a moravských nemocnic. Na setkání je i ministryně zdravotnictví Milada Emmerová, která kvůli tomu přerušila dovolenou. Přítomni jsou také zástupci zdravotních pojišťoven, kteří tak budou moci vysvětlit, proč platí méně, než jim ukládá vyhláška. Emmerová ředitelům řekla, že věří v dohodu nemocnic s pojišťovnami. "I když si nedělám iluze, že bez změny postojů by se dospělo k řešení," řekla. Naději vidí v uplatnění krátkodobých opatření, která by měla vést ke stabilizaci zdravotnických financí. Patří k nim mimo jiné 3,8 miliardy pro zdravotní pojišťovny, navýšení plateb státu za děti, důchodce a nezaměstnané a změna přerozdělení vybraného pojistného mezi pojišťovnami tak, aby více peněz proudilo do Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Nemocnice dostávají od pojišťoven za rok kolem 85 miliard. Následná péče představuje 28 procent výkonů, dostává však jen kolem osmi procent těchto peněz, tedy 6,5 miliardy. Jen za první pololetí dluží pojišťovny nemocnicím podle odhadu jejich ředitelů 700 milionů korun. Špatné ocenění lůžek následné péče vede k tomu, že nemocnice neprovádějí nutnou přeměnu drahých akutních lůžek v úspornější lůžka následné péče. Nemocnice se chtějí domluvit na textu dopisu pro premiéra Jiřího Paroubka, kterého stejně jako Emmerovou požádají o pomoc. Podle nemocnic by politici měli donutit pojišťovny, aby postupovaly podle vyhlášky a platily v předepsané výši, tedy o 13 procent více než loni. Pojišťovny shodně platby nezvýšily s vysvětlením, že jde zatím jen o zálohy plateb. Rada Asociace českých a moravských nemocnic proto schválila podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pro podezření z kartelové dohody zdravotních pojišťoven.

Proces s Hučínem se po třech letech otevřel veřejnosti

Proces bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína sleduje od úterý u přerovského soudu veřejnost. Příznivci Hučína se domáhali vstupu do jednací síně více než tři roky, které uplynuly od zahájení hlavního líčení. Obžaloba Hučína viní za šest trestných činů, například za nelegální držení zbraní či vyvolávání pocitu ohrožení levicovým extremismem. Hučín vinu popírá. Soud začal výslechem civilistů. Předseda senátu soudu Michal Jelínek řekl, že soud již provedl všechny důkazy, které se týkaly utajovaných skutečností. "Další části procesu proto veřejnost může být přítomna," uvedl soudce. Hučín považuje otevření procesu za úspěch a výsledek tlaku veřejnosti. Mrzí ho však, že se tak nestalo už dříve. Podstatné věci byly podle obžalovaného řečeny již dříve. "To, co vám bylo utajováno, ale nebylo vůbec tajné. Bylo to záměrně utajováno před těmi, kteří nemají čisté svědomí. Z celého procesu mohlo být tajných snad deset či 15 minut," míní Hučín. Obžalovaného přišlo podpořit asi 30 lidí. Hučín je vybídl, aby drželi v soudní síni své emoce na uzdě. "Nechci, aby si soudce účelově našel důvod pro vyklizení sálu," řekl Hučín. Podobně se vyjádřit také šéf přerovské Konfederace politických vězňů František Přeslička. Uvedl, že příznivci Hučína mění taktiku. "Ve vlastním zájmu upouštíme od hlasitých protestů," uvedl Přeslička. Hučín podle obžaloby v 90. letech minulého století jako důstojník BIS vyvolával v lidech pocit ohrožení levicovým extremismem, přechovával tajné materiály, neoprávněně shromažďoval osobní data a nelegálně držel zbraně a výbušniny.

Nova: Do letadla mířícího do Řecka se dostal muž bez letenky

Devětadvacetiletému Čechovi původem z Makedonie se v pondělí podařilo projít kontrolami na starém ruzyňském letišti a bez letenky se dostal do letadla, jež se chystalo odletět do Řecka. Personál muže odhalil až těsně před odletem. Ministr vnitra František Bublan chce nechat případ prošetřit, uvedla televize Nova. Cizinecká policie, která podle Novy jakékoli pochybení odmítá, muže po zadržení propustila, neboť neporušil žádný zákon. Česká správa letišť nechtěla případ komentovat. "Vnikl bez platné palubní vstupenky na palubu našeho letadla, kde ho odhalil až palubní personál při kontrole počtu cestujících," uvedla mluvčí letecké společnosti Travel Servis Vlaďka Dufková. Letadlo podle Novy přepravovalo do Řecka děti na ozdravný pobyt. Černý pasažér se chtěl bez peněz dostat co nejblíže své bývalé vlasti, uvedla televize.

Architekti navrhnou, jak by mělo vypadat Václavské náměstí

Václavské náměstí v centru Prahy v budoucnu zřejmě změní svůj vzhled. Radnice první městské části nyní vyhlašuje soutěž, v níž se budou novou podobou prostranství zabývat architekti. V současnosti není stav náměstí upokojivý z hlediska dopravy, umístění zeleně i městského mobiliáře, řekl starosta Vladimír Vihan. Podle představ radnice by z náměstí měly zmizet zaparkované automobily. Mohly by tam zastavit jen vozy zásobování. Měly by se rozšířit chodníky a přibýt další stromořadí. Na náměstí by také mělo být více laviček a naopak méně stánků. Odborníci se budou zabývat také případným návratem tramvají. Starosta zdůraznil, že vzhled Václavského náměstí bude věcí architektonického návrhu. Soutěž bude podle informací z radnice vyhlášena začátkem srpna. Návrhy budou moci architekti odevzdávat do konce října, vítěz bude vyhlášen v listopadu. Autor nejlepšího návrhu získá milion korun. Druhé místo bude spojeno s částkou půl milionu korun, za třetí místo činí odměna 250.000 korun. Všechny návrhy budou podle Vihana vystaveny, aby si je mohli lidé prohlédnout. Kdy by mohly úpravy náměstí začít, není známo. Podle starosty to závisí na mnoha věcech, například způsobu financování, výstavbě podzemních garáží a zrušení takzvané severojižní magistrály před muzeem.

Pravěké lomy v Jistebsku jsou nejstarší ve střední Evropě

Jistebsko na Jablonecku je místem, kde byla doložena nejstarší pravěká těžba ve střední Evropě. Lidé z mladší doby kamenné tam již před 7000 lety dobývali ze země amfibolový rohovec. Z kamene podobného břidlici dělali sekyrky a další broušené nástroje. Řekl to archeolog Muzea Českého ráje v Turnově Jan Prostředník. Těžební jámy s rohovcem v Jistebsku a okolí považuje Prostředník za celoevropsky významný archeologický objev. V Jistebsku nyní provádí výzkum společně se svým kolegou z Národního muzea Petrem Šídou. "Pravěcí lidé se sekyrkami a nástroji z amfibolového rohovce obchodovali. Jejich výrobky se dostaly až do Karpatské kotliny," uvedl Prostředník. Nyní zkoumá těžební jámu o průměru zhruba deset metrů. Pravěkými lomy v Jistebsku se zabývá od roku 2002. Zbytky těžebních jam tam připomínají měsíční krajinu. Pravěcí lidé rohovec dolovali v Jistebsku v nadmořské výšce přes 700 metrů a na místě ho opracovávali do polotovarů ve tvaru oštípaných malých kvádrů. "Předpokládáme, že lidé z mladší doby kamenné v Jistebsku nežili a pro rohovec tam chodili z teplejšího Českého ráje. Cestu mohli zvládnout za půl dne," uvedl Prostředník. Amfibolový rohovec patří mezi velmi tvrdé horniny. Sekyrky, k jejichž výrobě sloužil, byly téměř stejně ostré a odolné jako dnešní železné. "Pravěcí lidé z mladší doby kamenné obývající Český ráj je brousili pravděpodobně o pevné druhy pískovce," konstatoval Prostředník. Podle něj pravěcí řemeslníci k výrobě zbraní a broušených nástrojů používali kromě rohovce také klasický pazourek a polodrahokamy jako například jaspis. Další rohovec se v pravěku v Česku těžil například v okolí Moravského Krumlova a severočeské Nechranické přehrady. Na Jablonecku se amfibolový rohovec nachází v asi 15 kilometrů dlouhém pruhu podél hřebenu Černé Studnice.

První Perseidy by se mohly začít objevovat už koncem července

První meteory Perseidy by se mohly začít objevovat už koncem července. K jejich pozorování není potřeba ani dalekohled, stačí jen lehátko a klidné zákoutí s výhledem na souhvězdí Persea, odkud jakoby vylétají. Meteory nebo také "padající hvězdy" se nejlépe pozorují vleže na zádech a vůbec nejlépe ve společnosti. Astronomové na to i po létech rádi vzpomínají. Tento nejznámější meteorický roj vrcholí kolem 12. a 13. srpna, což je ještě doba dovolených. Ideální je pozorování mimo velká města, není-li zrovna úplněk (nastane 19. srpna), protože ho neruší veřejné osvětlení. Jen počasí nebude nejlepší. Meteorologové hrozí oblačností. Říká se, že když padá hvězda, má si ten, kdo ji vidí, něco přát, protože se mu to vyplní. Astrofyzik Jiří Grygar od jednoho školáka slyšel, že prý si v první řadě přeje, když vidí padající hvězdu, aby mu nespadla na hlavu. Meteorů se ale rozhodně nemusí nikdo bát. Jejich hmotnost se totiž pohybuje kolem miligramu a během letu atmosférou shoří. Světelný efekt vzniká třením prachové částice o molekuly vzduchu. Ty se rozžhaví a většinou vypaří. Přitom dochází k ionizaci okolního plynu, a tak vzniká jasná světelná čára na obloze, kterou je možné pozorovat. Perseidy pocházejí z rozpadlé Swift-Tuttleovy komety, objevené roku 1862. K jiným známým meteorickým rojům patří Leonidy, které vylétají ze souhvězdí Lva (latinsky leon). Jsou to prachová vlákna, která ve své dráze zanechala Tempel-Tuttleova kometa. Objevují se kolem 18. listopadu a čas od času se postarají o podívanou na obloze, které astronomové říkají meteorický déšť. V takovém případě se jich objevuje více než 1000 za hodinu.

Ze sportu:

Pokud se česká fotbalová reprezentace probojuje na mistrovství světa bez nutnosti absolvovat v závěru listopadu baráž pro týmy z druhých míst, střetne se ve volném termínu zřejmě s Itálií i s dalším dosud nespecifikovaným soupeřem. Uvedl to generální sekretář fotbalového svazu Petr Fousek. Fousek tak potvrdil slova trenéra italské reprezentace Marcella Lippiho, který pro agenturu AP prohlásil, že ve volném "barážovém" termínu hodlá sehrát dva zápasy: proti Čechům a s Nizozemci. Český tým je v rozehrané kvalifikaci na mistrovství světa v první skupině na druhém místě a čeká ho zápas s vedoucími Nizozemci na vlastním hřišti. Navíc je zatím hodně pravděpodobné, že z první skupiny si zajistí přímý postup dva týmy. Italové jsou v čele páté skupiny, kde mají po šesti odehraných zápasech v čele čtyřbodový náskok.

Neuvěřitelný příběh se šťastným koncem zažívá český fotbalista Petr Mikolanda. Dvacetiletý hráč Viktorie Žižkov zaujal na třítýdenních testech v anglickém klubu West Ham United natolik, že v Londýně zůstane natrvalo. Vedení klubu mu nabídlo tříletý kontrakt, se zástupci Žižkova je na podmínkách transferu předběžně domluveno. Blížící se přestup potvrdil hráčův agent Ondřej Chovanec.

Fotbalisté Sparty Praha vyhráli přípravný zápas s italským celkem Udinese Calcio na soustředění ve Švýcarsku 2:1. Vítěznou branku vstřelil čtyři minuty před koncem Miroslav Slepička. Za Udine skóroval syn libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Saíd, jenž přišel do klubu v červnu z Perugie.

Hokejový útočník Jaromír Jágr se v neděli večer vrátil do Prahy, ale vedení Omsku se jeho služeb ani po skončení výluky v NHL stále nechce vzdát. Jágr má však smlouvu s New Yorkem Rangers, odkud ho stěží uvolní. "Toho jsme si vědomi, ale proč bychom si nevyslechli někoho, kdo má o něj velký zájem," řekl Jágrův osobní trenér Marian Jelínek. Samotný hráč připustil, že stále není pevně rozhodnut, kde bude dále hrát. "Srdce mě táhne do Omsku, ale rozum do Ameriky," řekl Jágr televizi Nova.

Třiadvacáté místo obsadil plavec Květoslav Svoboda v rozplavbách na 200 metrů volný způsob na mistrovství světa v Montrealu a stejně jako v neděli na dvojnásobné trati do dalších bojů nepostoupil. Účast v semifinále unikla obhájci senzačního čtvrtého místa v této disciplíně z předloňského šampionátu v Barceloně o 45 setin.

Cyklistický speciál, na němž vytvořil Ondřej Sosenka v Moskvě na dráze v Krylatském světový rekord v hodinovce, hodlá dát český cyklista do aukce. Utržené peníze věnuje na charitu. Vydražit se chystá i dres a helmu, v nichž úspěšný pokus absolvoval. Tvůrce speciálu Francesco Moser, jeden z předchůdců Sosenky v rekordních zápisech, se však nechal slyšet, že chce kolo zpět. "Kdepak, já ho z ruky nedám," řekl Sosenka, jenž před týdnem zajel za šedesát minut 49,700 kilometru a o 250 metrů překonal výkon Brita Chrise Boardmana. "Měl jsem slíbena kola dvě, ale přišlo jen jedno. Myslím, že to druhé je v Itálii," uvedl český cyklista.

Krátce o počasí v České republice:

Bude polojasno, ojediněle při zvětšené oblačnosti přeháňky. Odpolední teploty 27 až 31 stupeň, v 1000 m na horách kolem 22 stupňů Celsia. Slabý proměnlivý vítr.