Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Při útocích v Egyptě zahynul český občan

Přes osm desítek mrtvých a asi 200 zraněných si v sobotu časně ráno vyžádaly tři pumové výbuchy v egyptské rekreační oblasti Šarm aš-Šajch. Bilance podle všeho stále není konečná. Zahynul také jeden Čech a další český občan utrpěl zranění. K útokům se údajně přihlásila odnož Al-Káidy. Jde o zatím nejkrvavější útok v Egyptě proti turistickým cílům. Podle dostupných údajů jde také o vůbec první případ zabitého Čecha při teroristickém atentátu v zahraničí. Smrt Čecha potvrdil český ministr zahraničí Cyril Svoboda. Jde zřejmě o třiadvacetiletého muže.

Ministr Svoboda sdělil, že čeští diplomaté v Egyptě nyní objíždějí tamější nemocnice a zjišťují, zda mezi oběťmi teroristického činu nejsou i další Češi. Podle Svobody se v oblasti nachází 1500 až 2000 českých občanů, kteří jsou ubytováni ve 30 až 40 hotelech. Lidé, kteří byli při teroristickém útoku zraněni, jsou pode Svobody rozváženi i do nemocnic vzdálených 100 kilometrů od místa neštěstí. ČSA vyslaly do Egypta speciál s pomocí. V letadle do Egypta odcestovali rovněž lékař a psycholog. Letadlo přepravuje potraviny a vodu a na zpáteční cestě je dispozici českým turistům.

Klaus a Paroubek odsoudili teroristický útok v Egyptě

Prezident Václav Klaus i premiér Jiří Paroubek ostře odsoudili útok teroristů v Egyptě. Krvavý útok podle Klause znovu dokládá, že terorismus je jedním z nejnebezpečnějších fenoménů, jakému současná civilizace čelí. "Bezprecedentní série útoků svědčí o tom, jak moc se svět zmenšil. Teroristé mohou udeřit kdekoliv. Jsou, dalo by se říci, za humny," řekl ČTK Jiří Paroubek. Je podle něj proto velmi důležité vyzkoušet ve zvláštním cvičení funkčnost integrovaného záchranného systému v České republice. Václav Klaus poslal telegram egyptskému prezidentovi Husnímu Mubarakovi. Připomněl v něm odhodlání ČR "neustupovat tomuto zlu, postavit se mu a vykořenit ho". "Civilizovaný svět se nemůže v této věci vzdát zápasu o to, aby náš svět byl bezpečný," řekl novinářům ministr zahraničí Cyril Svoboda. V souvislosti s bombovými útoky kondoloval egyptské vládě a vyjádřil soustrast pozůstalým obětí.

BIS kvůli terorismu zvažuje rozšíření kontaktů se severní Afrikou

Bezpečnostní informační služba (BIS) uvažuje po teroristických útocích v Egyptě o rozšíření spolupráce s některými státy severní Afriky. ČTK to řekl její mluvčí Jan Šubert. Jakékoli dlouhodobější zpravodajské styky ale musí schválit vláda. Šubert naznačil, že civilní kontrarozvědka již nyní s některými arabskými zeměmi určité kontakty má. Po celém světě BIS spolupracuje s více než 50 službami z přibližně 40 zemí. "V případě akutního nebezpečí jsme připraveni navázat další spolupráci," dodal mluvčí.

Beránek: Čechů pojede letos do Egypta kvůli útokům o pětinu méně

Počet českých turistů, kteří letos navštíví Egypt, klesne kvůli sobotním teroristickým útokům až o pětinu. Původně se očekávalo, že zemi navštíví v letošním roce 160 až 165 tisíc Čechů. ČTK to řekl ředitel analytické firmy Mag Consulting Jaromír Beránek. Ti, kteří mají zájezdy již zakoupeny, do Egypta v naprosté většině odjedou, prodej nových pobytů však klesne, uvedl.

Beránek upozornil, že teroristický útok není důvodem pro to, aby CK vracela klientům peníze. Cestovní kanceláře avizují, že klientům, kteří mají pořízen zájezd do Egypta, nabídnou jiné destinace. Roman Fisek z Firo Tour uvedl, že se budou snažit klientům vyměnit Egypt například za Řecko. Problémem podle něj je, že v Evropě vrcholí sezona a letoviska na jihu kontinentu jsou vesměs plná. Nyní se zde situace ještě zhorší.

Zdravotní stav ministra Dostála se v noci na sobotu zhoršil

Zdravotní stav ministra kultury Pavla Dostála se v noci na sobotu výrazně zhoršil a je velmi vážný. Uvedl to server Novinky. Dostál se léčí v Masarykově onkologickém ústavu v Brně. Brněnští onkologové se o Dostála starají od loňského prosince. Léčba má zabránit recidivě nádoru slinivky břišní a zlikvidovat zhoubné metastáze z jater. V Brně Dostál absolvoval i menší chirurgický zákrok. Nejdříve na léčebné procedury ministr dojížděl jednou týdně, v poslední době byl v nemocnici již několikrát hospitalizován.

Bém: Praha může být na případnou povodeň připravena za půl dne

Protipovodňové cvičení v Praze dokázalo, že město může být na záplavy připraveno za půl dne. Tak dlouho totiž trvala cvičná výstavba ochranných hrází podél Vltavy, která začala v pátek večer a skončila v sobotu ráno. Limit byl přitom 36 hodin. Novinářům to řekl primátor Pavel Bém. Dodal, že Praha bude proti pětisetleté vodě kompletně zabezpečena v polovině příštího roku.

Na 500 hasičů ve spolupráci s policií postavilo pomocí 47 nákladních aut 2,5 kilometru hliníkových zábran, jejichž výška se podle potřeby pohybuje mezi 60 centimetry a čtyřmi metry. Měly by zadržet povodeň dosahující ode dna řeky 11 metrů. Na stejné úrovni byla voda při katastrofálních záplavách v roce 2002, které město stály 26 miliard korun. Celková cena ochranných zařízení má být podle Béma minimálně desetkrát nižší.

Protipovodňové cvičení v ceně dvou milionů korun se v takovém rozsahu v Praze koná poprvé. Vyžádalo si řadu dopravních omezení, primátor však je se spoluprací občanů spokojen. "Nemuseli jsme odtáhnout jediné auto," uvedl. Několik lidí mu prý ale v noci na sobotu volalo, aby si postěžovali na silniční uzavírky. Kvůli cvičení museli obyvatelé některých ulic, zejména v okolí Vltavy, přeparkovat své automobily. Mnozí si stěžovali na nedostatek informací. Bém dodal, že tato akce je největším cvičením svého druhu v Evropě.

Plzeňský kraj podpořil česko-bavorský kulturní internetový portál

Sumou 200.000 korun podpořil Plzeňský kraj česko-bavorský kulturní internetový portál bbkult.net. V českém a německém jazyce poskytuje informace o kulturních akcích, umělcích a památkách Plzeňského kraje a Horního Falcka. ČTK to řekla mluvčí kraje Alena Šatrová. Bbkult.net je jediným portálem, který informuje dvojjazyčně o kulturním dění v obou oblastech. "V databázi má přes 1200 adres, z toho polovinu českých. Měsíčně se v jeho kalendáři zveřejňuje kolem 200 kulturních akcí," uvedla mluvčí. Portál vznikl před pěti lety z iniciativy města Schönsee v okrese Schwandorf. Jeho oficiálním partnerem na české straně je sdružení právnických osob Šance pro jihozápad z Klatovska.

Nemocnice v Třinci zavedla schránky na podněty pacientů

Nemocnice v Třinci na Frýdecko- Místecku zavedla takzvané modré schránky, které jsou určeny pro náměty a připomínky pacientů. Nemocnice tak chce zlepšit komunikaci mezi léčenými lidmi a zdravotnickým personálem, řekla ČTK mluvčí Lenka Franková. "Budeme se zabývat všemi rozumnými podněty. Chceme, aby nám lidé řekli, co se jim v nemocnici nelíbí a proč. Pokud to bude v našich silách, situaci změníme," vysvětlil náměstek pro ošetřovatelskou péči Vladimír Suchomel. Dodal, že na druhou stranu bude nemocnice také ráda, pokud pacienti napíšou, s čím jsou naopak spokojeni.

Frýdek-Místek chce kvůli nevidomým upravit některé křižovatky

Město Frýdek-Místek upraví kvůli nevidomým a slabozrakým občanům některé křižovatky, což by jim mělo usnadnit přecházení přes frekventované ulice. ČTK to řekla mluvčí městského úřadu Kateřina Šimůnková. Od srpna do konce září by mělo být pro takto postižené lidi upraveno sedm křižovatek. Nová zařízení budou mít silnější zvukovou signalizaci a budou v nepřetržitém celodenním provozu. Město do úprav investuje 350.000 korun. Problematické křižovatky si vybrali sami nevidomí. "Věřím, že úprava křižovatek lidem umožní alespoň částečně překonávat jejich handicap při pohybu ve městě," doplnil místostarosta Petr Cvik.

Vznikne nový časopis o architektuře

Dosavadní šéfredaktor měsíčníku Architekt Jiří Horský zakládá nový časopis o architektuře. První číslo periodika s názvem Architektura má vyjít na podzim. Horský ČTK řekl, že od července přestává vést Architekta jeho dosavadní tým a přechází s ním do nového projektu. Architekt pět let vznikal ve společnosti J.H. & Archys, která měla s Obcí architektů uzavřenu časově omezenou dohodu. Vypršela tento měsíc a Obec architektů chce časopis vydávat dál sama. Redakční rada časopisu Architekt napsala v dubnu otevřený dopis, ve kterém vyjádřila své obavy o další osud tohoto periodika. Členové rady se obávali, že Obec architektů důrazem na komerční úspěch časopisu ohrožuje jeho odbornost a nezávislost, a požadovali, aby příjmy z obchodní činnosti zůstávaly uvnitř časopisu. Obec architektů se tehdy bránila a tvrdila, že nároky na ekonomickou úspěšnost měsíčníku nemusejí vést k ohrožení jeho kvality. Obec tvrdí, že časopis Architekt je "významným, nikoli však jediným prostředkem k naplňování jejích cílů". Podle ní je ale jedním z mála prostředků, které k "naplňování těchto cílů daných stanovami zajišťují a budou zajišťovat příjmy". Nedávný návrh společnosti J.H. & Archys na rozdělení agendy na odbornou, kterou by zajišťovala společnost J.H. & Archys, a ekonomicko-provozní, zajišťovanou Obcí architektů, obec odmítla, řekl Horský.

Rožnovským skanzenem zněly romské písně, poslouchal i premiér Paroubek

Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku v sobotu zněly romské písně. Konal se zde 11. ročník mezinárodního festivalu Romská píseň 2005, jehož zahájení se zúčastnil také premiér Jiří Paroubek. "Hudba je součástí každého z nás, ať už jsou naše kořeny kdekoliv. V romské písni je vše, čím Romové v historii prošli," řekl při zahájení a vzpomněl také romské přísloví: Zůstávej tam, kde se zpívá, ďáblové zpívat nedovedou. Předseda vlády přiznal, že i když romské písně občas poslouchá a líbí se mu, žádný bližší vztah k nim nemá. "Mně se líbí skoro každá hudba," poznamenal. Svou přítomnost bral premiér hlavně jako vyjádření podpory podobným akcím, které se týkají menšinové části českých občanů. "Je to určitá morální povinnost premiéra, aby ukázal cestu svým spoluobčanům. Je totiž znepokojivé, že podle průzkumů veřejného mínění 93 procent našich spoluobčanů nemá k Romům zrovna nejlepší vztah. Právě takovéto akce nám mohou pomáhat bořit bariéry mezi většinovým etnikem a Romy," uvedl Paroubek. Tento význam festivalu zdůraznil také organizátor Petr Tulia: "Cílem festivalu je větší poznání mezi Romy a majoritní společností. Nechceme, aby se hrálo jen pro Romy. Proto děkuji všem lidem, kteří se na festival přišli podívat."

Hrad Buchlov ovládli milovníci zbraní a vojenské techniky

Milovníkům vojenské historie patří o tomto víkendu hrad Buchlov na Uherskohradišťsku. Návštěvníci si mohou prohlédnout několik desítek zbraní, militárie a vojenskou techniku z druhé světové války. Na hradním nádvoří vznikl také dobový tábor Rudé armády a menší tábor německých vojáků. Do dobových uniforem se převlékli členové Klubu vojenské historie. "Žádné cvičení neplánujeme, jen jsme chtěli lidem ukázat, jak takový tábor vypadal. Jsme vlastně taková živá expozice," řekl ČTK organizátor akce Filip Hrnčiřík. Vojáci mohli lidem ukázat různé zbraně, od samopalů až po kulomety a protitankové dělo. Lidí zabývajících se vojenskou historií a konkrétně druhou světovou válkou podle Hrnčiříka stále přibývá, v reakci na to také roste cena zbraní a militárií. "Některé věci se dají ještě různě sehnat v rodinách, něco se kupuje například v bazarech. Věcí je dost, ale jsou čím dál dražší," poznamenal.

Noční návštěvníky jindřichohradeckého zámku provází kat

Zpestřením pro návštěvníky jindřichohradeckého zámku se od pátečního večera staly noční prohlídky. Divákům, které působivě nasvíceným areálem provází kat, dávají až do začátku září šanci vrátit se do období konce 16. století, kdy zde vládl Adam II. z Hradce. Zjeví se jim i tajuplná Perchta z Rožmberka, známá jako Bílá paní. "Letos máme už 12. sezonu a ukazujeme návštěvníkům černou kuchyni, kapli, rondel a nádvoří, svůj osud vypráví i zámecká kašna. Nositelem děje je tentokrát kat, a myslím, že je to příběh nejen děsivý, ale i zábavný," řekl ČTK režisér představení Antonín Kaška.

Návštěvníky, jichž v pátek do zámku přišlo asi 300, uvítal kat tím, že si se zalíbením prohlížel jejich krky a mluvil o "mučeníčku" a "popravičce". Jeho sen však zůstal v představení nenaplněn, zvítězila romantika, humor a naděje ukrytá v kapesníčku, který upustila Bílá paní. "Když ho sebere malé dítě, dojde velkého štěstí a velké slávy," předznamenala jedna z hereček a vzápětí se na kapesník, snášející se z arkád, vrhl houf nejmenších diváků.

Působivě nasvíceným areálem letos provází mimo jiné architekt Maggi, který upravoval fasády několika zámeckých stavení, kronikář či šlechtična Kateřina z Montfortu, manželka Adama II., která přivedla do Hradce jezuitský řád. Hosté mohou ochutnat sladkou kaši, kterou vařila Bílá paní a rozdávala ji na Zelený čtvrtek chudým. V zámeckém rondelu dostanou šanci naučit se italský renesanční tanec, který předvádí místní soubor Bellare. Už tradičně, od roku 1995, zpestřuje prohlídku mluvicí kašna na nádvoří, jejíž vyprávění doplňuje hudba s tancem rusalky.

Stovky diváků zhlédly ve Voleči boj vojáků se zbojníky

Na 40 uniformovaných strážců zákona a rozedraných loupežníků se do sebe v sobotu pustilo ve Volči na Pardubicku. Stejnokroje představovaly dobu napoleonských válek a pozdější prusko-rakouské války, řekl ČTK pořadatel představení Roman Salavec. Bitvě přihlížely stovky návštěvníků. "Naše ukázka spadá mezi léta 1813 až 1866, kdy se po porážkách Napoleona v Evropě pohybovalo velké množství bývalých žoldáků a zběhů, pro něž nebylo uplatnění, ale pořádnému životu civilisty již odvykli," prohlásil Salavec. Ukázka tak měla navodit atmosféru pohnutých dob, kdy se v odlehlejších krajích toulali jedinci pohybující se na hranici zákona. Vojenští zběhové a lupiči sužovali život místního obyvatelstva, jemuž často musela přijít na pomoc vojska tamního panovníka. Rovněž v sobotní bitvě zvítězili představitelé pořádku, kteří vystrnadili vzbouřence z opevněného ležení na kopci. Na obou stranách hřměly křesadlové a perkusní pušky, vojsko mělo navíc moždíř. Nezabránilo však před konečnou porážkou zbojníků "znásilnění" ženy, která hrabala seno.

Na Střeleckém ostrově v Praze se cvrnkaly kuličky

Zástupci Česka a Německa svedli v sobotu na Střeleckém ostrově v Praze kvalifikační boj před nedělním finále mistrovství světa jednotlivců v kuličkách. Pod kaštany u Vltavy cvrnkali kuličky do důlku především dospělí, kdysi tolik oblíbená hra kluků a dívek dnešní děti už příliš nezajímá. "Kuličky nemají klávesnici ani monitor, takže děti to nebaví tak, jak to bavilo nás zamlada. Nás to navíc baví pořád. Věkový průměr hráčů tady je kolem 40 let," řekl ČTK Pavel Zoufalý, mistr republiky v kuličkách z roku 2003. Do sobotní kvalifikace se pustilo 15 hráčů. Jejím smyslem bylo stanovit pořadí, v jakém budou soutěžící nasazeni ve finále. Zatímco Češi používali při cvrnkání zásadně dva prsty, Němci pouze jeden. "Nedá se nic dělat, musíme to respektovat," konstatoval prezident Českého kuličkového svazu Petr Šejba. Zdůraznil, že kolektivní mistrovství světa týmů pořádají sice již desítky let nadšenci v Británii, světový šampionát jednotlivců na Střeleckém ostrově je ale historickou premiérou.

A jaká jsou pravidla? S deseti kuličkami jedné barvy hraje vždy jeden hráč proti jednomu. Nejdřív kuličkami hází z místa vzdáleného 7,5 metru od jamky, mnozí jsou schopni se i z takové vzdálenosti strefit. Zbylé kuličky rozmístěné po hřišti se pak snaží docvrnknout do důlku. "Používáme zásadně skleněnky. S hliněnkami se nedá hrát třeba na mokrém povrchu, což je problém, protože hrajeme za každého počasí," vysvětlil Zoufalý. "V týmech jsme mistry světa a věříme, že vyhrajeme i v jednotlivcích," popichoval své soupeře Randolf Hildekandt. Kuličky hraje "profesionálně" deset let a nepřestává ho to prý bavit.

Ve Štěchovicích závodily dračí lodě

Vltavu ve Štěchovicích v sobotu brázdily dračí lodě. Závod netradičních plavidel s dvaadvacetičlennou posádkou sledovaly z mostu i okolních břehů stovky lidí. "Přišlo jich víc než na festival v Praze," pochvaloval si Miroslav "Rafi" Ratajský z pořádající České asociace dračích lodí. Za zvuku bubnů se na trať dlouhou 200 metrů vydávaly vždy dvě lodě. Jedna z nich se převrátila už při cestě na start. "Pádlovat musí všichni stejně, nedá se to naučit za deset minut," komentoval to Ratajský. Snahu promáčených závodníků ocenili přihlížejí mohutným potleskem. "Ta voda má kolem devíti stupňů," otřásla se při vidině nedobrovolné koupele štěchovická starostka Miloslava Vlková. Sama se chystala usednout jako bubeník do jednoho z 12 soutěžních plavidel. Většinu jejich posádek totiž tvořili dobrovolníci a nadšenci. Jen zdejší spolek Vltavan postavil tři soutěžní týmy. A uvažuje dokonce o tom, že jednu loď koupí a bude jezdit český pohár, prozradil Ratajský. Závody dračích lodí v Česku teprve své příznivce hledají. Plavidel dlouhých 13,5 metru a vážících 250 kilogramů je v republice jen šest. Dovážejí se z Číny a jedna stojí 250.000 korun, uvedl Ratajský. Každou posádku tvoří vedle 20 pádlujících ještě kormidelník a bubeník. Sobotní závod byl součástí oslav připomínajících 800 let od první písemné zmínky o Štěchovicích. Oslavy vyvrcholí 3. září a připomenou také výročí ničivých povodní v roce 2002, které obec zasáhly.

Strnadová potřetí za sebou vyhrála klasický závod na ME ve sjezdu

Kajakářka Michala Strnadová v sobotu vyhrála na mistrovství Evropy ve sjezdu klasický závod a získala v této disciplíně třetí zlatou medaili za sebou. Česká suverénka vyhrála před pár dny i sprint. Medailovou sbírku doplnili o stříbro a bronz kajakáři Kamil Mrůzek a Aleš Marek, další třetí místo vybojoval na C1 Lukáš Uncajtík.

Hejnová na MEJ vylepšila 22 let starý český rekord na 400 metrů překážek

Osmnáctiletá překážkářka Zuzana Hejnová vytvořila v Kaunasu český rekord v běhu na 400 metrů překážek časem 55,89 sekundy. Zlepšení osobního maxima o devět desetin sekundy jí zároveň vyneslo titul juniorské mistryně Evropy. Z čela českých seniorských tabulek Hejnová vymazala 22 let staré maximum Anny Filíčkové 56,18.

Počasí

V neděli čekáme polojasno, odpoledne od jihozápadu přibývání oblačnosti, k večeru na jihozápadě místy slabý déšť. Teploty 21 až 25, na horách 17 stupňů. Zpočátku slabý, odpoledne mírný jihozápadní až jižní vítr.