Zprávy

Návrh gesta vůči německým antifašistům je podle polského premiéra odvážný a cenný

Premiér Jiří Paroubek našel u svého polského kolegy Marka Belky pochopení pro zvažované usmiřovací gesto vůči německým antifašistům pocházejícím z předválečného Československa. "To gesto premiéra Paroubka je odvážné a zároveň cenné pro lidstvo, pro budoucnost našich zemí," řekl Belka novinářům po jednání s Paroubkem. Český premiér seznámil Belku s podstatou návrhu a jeho historickém pozadí mezi čtyřma očima. Paroubek zdůraznil, že gesto je navrženo v podobě ocenění a vyjádření lítosti a nebude spjato s odškodněním. Návrhem podle Paroubka nikdo nechce změnit poválečnou legislativu, nazývanou Benešovy dekrety. Ty se ani antifašistů, kteří zemi zůstali věrni, netýkaly, dodal Paroubek. Podstata návrhu vychází z nejednoduchého vztahu mezi Čechy a Němci, který je podobný i polsko-německým vztahům, uvedl k tomu polský premiér. Na rozdíl od Belky narazil Paroubek s návrhem u slovenského premiéra Mikuláše Dzurindy, jemuž se nezamlouvá, a také u českého prezidenta Václava Klause. Český premiér chtěl o návrhu hovořit také se slovinskými a maďarskými představiteli, představil ho už u rakouského kancléře Wolfganga Schüssela, který ho uvítal, stejně jako všechny parlamentní strany mimo ODS.

Podle vnitra dosavadní opatření po nových útocích v Londýně stačí

Po sérii dalších teroristických útoků v londýnských dopravních prostředcích zatím české ústřední orgány nechystají dodatečná bezpečnostní opatření. Oslovená ministerstva čekají na konkrétnější informace z britské metropole. "Čekáme na relevantní informace. Současná bezpečnostní opatření jsou však na dostatečné úrovni," řekla mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová. Šéf londýnské policie Ian Blair označil události v londýnských dopravních prostředcích za "velmi vážný incident". Na další zprávy z Londýna čeká také vláda či ministerstva obrany a zahraničí. Mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář řekl, že zatím nejsou k dispozici konkrétní informace, které by úřady vedly k zásadnějším opatřením. Ministerstvo je ve spojení s českým velvyslanectvím v Londýně. Podle ministra spravedlnosti Pavla Němce jsou londýnské události "velmi znepokojivé". Uvedl, že se dotýkají i České republiky, protože je členem Evropské unii a NATO. Je však přesvědčen, že české zpravodajské služby pracují na vyhodnocení informací.

Kalouska pobouřilo, že ČSSD prosadila nominaci na šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže silou

Předsedu KDU-ČSL Miroslava Kalouska pobouřilo, že sociální demokracie využila své většiny ve vládě a prosadila náměstka ministra průmyslu a obchodu Martina Pecinu jako kandidáta na předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. ČSSD její převaha v kabinetu tento postup umožňuje, je ale nešťastný od samého počátku a zpochybňuje nezávislost úřadu, řekl šéf lidovců. "Dvě koaliční strany ČSSD a US-DEU ho podpořily ve vládě převážnou většinou svých hlasů," poznamenal premiér Jiří Paroubek. Pecina je podle něj mimořádně kvalifikovaný člověk. "Nemyslím, že dohoda s lidovci něco dělá demokratičtějším," řekl vicepremiér Zdeněk Škromach. "Je to jen pocit pana Kalouska, že není všechno podle jeho představ, vláda ale rozhoduje ve sboru a tam byla většina jednoznačná," uvedl s tím, že pro Pecinu hlasoval celý kabinet kromě tří lidoveckých ministrů. Podle neoficiálních informací socialisté Pecinovu nominaci konzultovali i s prezidentem Václavem Klausem. Podobné výstupy jako Kalouskovy mohou posunout do "roviny nesplněných přání" lidovecké nominace na funkci prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu, uvedl Škromach. Lidovci chtějí do této funkce prosadit zástupce hejtmana kraje Vysočina Františka Dohnala. Také Paroubek řekl, že Kalouskova slova jeho podporu Dohnalovi nahlodávají a mohou komplikovat i podporu poslaneckého klubu ČSSD.

Komunisté se ohradili proti tomu, že by zneužívali Krylovy písně

Komunisté se ohradili proti tomu, že by jejich internetová rozhlasová stanice zneužívala písně legendárního zpěváka Karla Kryla. Tuto informaci otiskl Večerník Praha. "Nemůže být vůbec řeči o tom, že by ve zkušebním vysílání internetového Rádia Haló Futura byla použita jakákoli píseň k politické agitaci či nějakému ideovému nátlaku," řekla tisková mluvčí KSČM Monika Hoření. Několik Krylových písní Rádio Haló Futura podle Hoření vysílalo v bloku českých interpretů. Ocitly se ve společnosti písní Pavla Nováka, Heleny Vondráčkové a Karla Gotta i v dalších dnech. Krylova píseň Martina se podle ní hrála také v neděli 17. července. Rádio jí přálo všem Martinám k svátku, prý i Martině Navrátilové, též emigrantce. Podle Večerníku Praha manželka zesnulého zpěváka Marlene KSČM vzkazuje, že to tak nenechá a že se poradí s rodinou, jak to zastavit. "Nechci, aby byly Karlovy písně používány k politickým účelům," řekla deníku. Komunisté totiž po roce 1968 Kryla přinutili odejít to exilu. Hoření přiznala, že Kryl byl vyštván z Československa komunistickým režimem. Připomněla ale, že po návratu v posledních měsících svého života nesouhlasil s tím, co se v republice v 90. letech dělo. "Zvláště nesouhlasil s rozpadem Československé republiky," dodala.

Stát zahájil prodej Aera, nový majitel zřejmě do voleb 2006

Vláda schválila návrh ministerstev financí a průmyslu na zahájení prodeje výrobce letadel Aero Vodochody. Do materiálu však resorty musí ještě dopracovat podmínky zajištění zájmu státu ve zbrojním programu. Řekl to vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. O novém majiteli podniku by mělo rozhodnout dvoukolové veřejné výběrové řízení. Nový vlastník by měl být znám na jaře příštího roku. Ministerstvo průmyslu a obchodu prý eviduje pět až deset zájemců. K prodeji firmy mělo výhrady ministerstvo obrany, které požadovalo garanci zachování opravárenských kapacit pro armádní letouny a doporučuje tuto část aktivit převést do jiného státního podniku. "S privatizací souhlasíme, na druhou stranu je naší povinnosti chránit zájem obranyschopnost České republiky," řekl mluvčí ministerstva Andrej Čírtek. "Potřebujeme, aby byla naprosto stoprocentní garance, že zůstane servis a podpora letounů L-39 a L159," doplnil.

Vízový režim s USA se bude podle Topolánka spíš přitvrzovat

Vízový režim se Spojenými státy se bude kvůli bezpečnostní situaci ve světě spíš přitvrzovat, řekl ve Washingtonu po jednání na americkém ministerstvu zahraničí předseda ODS Mirek Topolánek. Uvítal by alespoň určitý symbolický pokrok, jako například vracení poplatků v případě neudělení víza. Američané cestují do Evropy, včetně České republiky, bez víz. Americký model soužití příslušníků různých kultur, kdy menšiny dostávají stejnou šanci začlenit se do společnosti, pokud plní její striktně daná základní pravidla, je podle předsedy ODS Mirka Topolánka "daleko zdravější než segregační multikulturální přístup praktikovaný Evropskou unií. To neznamená, že bychom byli schopni do budoucna zabránit příchodu nových emigrantů," řekl Topolánek českým novinářům během své návštěvy Washingtonu. "Ale měli bychom usilovat o to, aby respektovali pravidla, která jsou obvyklá na území, kam přicházejí. Myslím, že americký příklad je v tomto velmi pozitivní," uvedl Topolánek. V pohledu na tuto problematiku se shoduje s prezidentem Václavem Klausem, který multikulturalismus označil za tragický omyl současné západní civilizace a za prapříčinu terorismu.

Korespondenční hlasování ve volbách má podporu vlády

Vláda souhlasí s možností korespondenčního hlasování při volbách do Poslanecké sněmovny a Senátu. Ministerstvo vnitra, které je autorem návrhu, reaguje zejména na opakované požadavky Senátu a českých občanů žijících v zahraničí. Nyní mohou čeští krajané volit poslance na velvyslanectví, kvůli senátním volbám ale musejí jezdit do České republiky. Korespondenčního hlasování budou moci využít voliči žijící v zahraničí i ti, kteří sice v Česku bydlí, ale v době voleb se zdržují mimo svůj domov. V případě dlouhodobého pobytu mimo místo trvalého pobytu ale bude dál existovat možnost zápisu do zvláštního seznamu voličů vedeného místními úřady. Vzhledem k tomu, že s korespondenčním hlasováním nejsou v České republice žádné zkušenosti, vychází návrh ze zákonů zemí, kde se tato forma hlasování užívá. Mezi ně například patří Německo, Rakousko, Švýcarsko, Itálie a nově i Slovensko. Ministerstvo předpokládá, že zavedení zákona do praxe by mohlo zvýšit volební účast. Přiznává zároveň, že novela si ještě vyžádá vyřešení některých technických problémů.

Čtvrt miliardy pro oběti okupace v roce 1968

Vláda schválila 259 milionů korun na odškodnění obětí okupace Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy. S jejich rozdělením se počítá v příštích dvou letech. Odškodnění se týká lidí, kteří byli od srpna 1968 do června 1991 zabiti, zraněni nebo znásilněni v souvislosti s pobytem okupačních vojsk Sovětského svazu, Německa, Polska, Maďarska a Bulharska v Československu. Zákon o odškodnění obětí okupace byl schválen již v květnu, o penězích se rozhodlo nyní. Zákon dává dětem, manželům nebo manželkám či rodičům lidí, které okupační vojáci usmrtili, nárok na odškodnění ve výši 150.000 korun. Částku 70.000 korun mohou požadovat lidé, které okupační vojáci zranili a znásilnili a toto zranění či znásilnění zanechalo trvalé následky. Kdyby oběti zemřely, dostaly by odškodnění jejich děti, manželé a manželky, případně rodiče. V ostatních případech by oběti okupace měly nárok na 30.000 korun. O odškodnění musejí lidé požádat nejpozději do konce příštího roku. Nárok mohou prokázat lékařskou zprávou, úmrtním listem, svědeckou výpovědí nejméně dvou svědků nebo jiným způsobem, který ale zákon neupřesňuje. Podle Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu zemřelo od 21. srpna do 3. září 1968 při demonstracích proti obsazení Československa 72 lidí. Těžké zranění utrpělo 267 lidí.

Vláda nesouhlasí s novelou omezující práva občanských sdružení

Vláda nepodpořila návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny, která omezuje možnosti občanských sdružení ovlivnit rozhodování úřadů v oblasti životního prostředí. Novelu předložila skupina poslanců ČSSD, ODS a KSČM; navrhují vypustit účast veřejnosti ve stavebním řízení, aby ochránili investory před procesními obstrukcemi zájmových skupin. "Jsem potěšen, že vláda nesouhlasí s omezením občanských práv v oblasti životního prostředí. Pokud by byl poslanecký návrh přijat, lidé by neměli možnost ovlivnit, jestli za jejich domy někdo vybuduje skládku odpadů, novou továrnu nebo velkolom," sdělil prostřednictvím své mluvčí ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Autoři předlohy v důvodové zprávě uvádějí, že smyslem novely je dát investorům jistotu, že jejich investice nebude zmařena kvůli samoúčelným procesním záležitostem. Podle nich je problém v tom, že současné znění zákona často zneužívají úzké zájmové skupiny či jednotlivci v neprospěch veřejnosti.

Vláda je pro výzkum kmenových buněk, ale proti klonování lidí

Vláda schválila nový zákon, podle kterého budou smět čeští vědci pracovat jen s kmenovými embryonálními buňkami z nadbytečných nebo poškozených vajíček, nebude ale možné klonovat lidí. Návrh stanovuje také postih pro vědce, kteří nedodrží etická pravidla při nakládání s embryi, budou dělat jiný než povolený výzkum nebo se pokusí naklonovat člověka. Hrozí jim pokuta až dva miliony korun, zákaz činnosti nebo osm let vězení. Podle ministryně školství Petry Buzkové je embryonální výzkum v České republice úspěšný a země v něm nezaostává za zahraničím. Legislativní úprava mu podle ní prospěje. "Může být zabráněno zneužívání tohoto výzkumu," řekla. Vědci budou moci embryo získat například od zařízení, která umožňují asistovanou reprodukci. Mohou také použít embryonální buňky, které pocházejí z ciziny. Proti zákonu je Hnutí Pro život, které zahájilo petiční akci. "Petice má zabránit dalšímu porušování základních lidských práv v souvislosti se záměrem ministerstva školství legalizovat pokusy na lidských embryích" sdělila viceprezidentka hnutí Zdeňka Rybová. menové buňky mají schopnost přeměnit se v jakoukoli buňku nebo tkáň. Podle odborníků je možné jimi léčit závažné nemoci nebo napravit poškozené tkáně, protože dokážou nahradit poškozené buňky.

České misi při EU vadí, že zpráva Evropské komise neodráží dobrý trend Česka

Česká republika je sice v přejímání směrnic jednotného vnitřního trhu EK k 1. červnu na 22. místě z 25 členských zemí, má však spolu s Maltou nejrychlejší trend zlepšování, uvedlo Stálé zastoupení ČR při EU v reakci na pondělní zprávu Evropské komise. Na pozitivní trend poukazuje i odbor kompatibility při Úřadu vlády ČR. Zatímco před rokem činil český deficit 23,6 procenta směrnic EU, letos je to 3,6 procenta, což znamená "pozoruhodnou redukci o dvacet procent, po Maltě největší ze všech. Představuje to převedení 303 směrnic," uvedl mluvčí mise Jan Vytopil. Velvyslance Jana Kohouta popudilo, že komise v tiskovém prohlášení vypíchla s vykřičníkem český výkon jako nejhorší z deseti nových členů. "Přitom si dobře uvědomují, že jsme vyšli loni z velmi špatné situace a podstatně jsme ji vylepšili. Trend je jasný, blížíme se k cíli mílovými kroky," řekl. Připomněl vlastní přesvědčovací úsilí vůči řadě českých ministerstev, které také přineslo ovoce. Ze statistiky uzavřené k 1. červnu vyplývá, že ČR nepřevedla včas do národního práva 3,6 procenta směrnic EU v oblasti vnitřního trhu, tedy 57 zákonů. Průměr unie přitom činí 1,9 procenta. Větší deficity než ČR mají Řecko, Lucembursko a Itálie.

Expremiérovi Zemanovi už vydělala jeho kniha víc než dva a půl milionu

Bývalému předsedovi vlády a sociální demokracie Miloši Zemanovi už vydělala jeho kniha Jak jsem se mýlil v politice 2,552.960 korun. Celkem se jí ke konci druhého čtvrtletí podle Ottova nakladatelství, které ji vydalo, prodalo 127.648 kusů. V českých poměrech se považuje za bestseller kniha, které se prodá více než 10.000 kusů. Zeman chce peníze, které dostal, dát na vzdělání své dcery, protože je věrný svému přesvědčení, že je to ta nejlepší investice do budoucnosti.

Raiffeisenbank odstraní ze sazebníku poplatek za zrušení účtu

Raiffeisenbank je další bankou, která začátkem srpna odstraní ze sazebníku poplatek za zrušení účtu. Dosud poplatek činil 300 korun. Rušení poplatků přichází po nedávné hrozbě žalob od Sdružení obrany spotřebitelů a během současné debaty, kterou kolem poplatků rozvířilo ministerstvo financí. "Zrušení poplatku se týká všech běžných účtů vedených v korunách i cizích měnách, stejně tak všech balíčků služeb, jejichž součástí je běžný či spořící účet," dodal Kofroň. Ke zrušení poplatku již v květnu přistoupila HVB Bank, a to den po hrozbě žalob od SOS. Koncem června následovala Česká spořitelna. Tyto poplatky již delší dobu nemají ani Komerční banka, Citibank, Živnobanka a Bawag. Jednou z posledních bank, která poplatek stále má, je ČSOB. Ministr financí Bohuslav Sobotka na počátku června přišel se seznamem opatření, kterými chtěl regulovat tuzemské banky a lépe chránit jejich klienty. Navrhl mimo jiné zrušit některé poplatky, včetně toho za zrušení účtu, ulehčit klientům přechod k jiné bance a zprůhlednit nabídky finančních ústavů. Proti se postavili Česká národní banka, některé komerční banky i ekonomové. Konečné návrhy, včetně možných změn zákonů, budou hotové do konce září.

Soud opět přiřkl práva na Spejbla a Hurvínka ředitelce divadla Heleně Štáchové

Autorská práva na loutky Spejbla a Hurvínka patří podle pražského městského soudu nynější ředitelce jejich divadla Heleně Štáchové. Soud již podruhé zamítl žalobu, kterou na Štáchovou podal Městský ústav sociálních služeb v Plzni, dědic zakladatele divadla Josefa Skupy. Plzeňský ústav chce žalobou docílit toho, aby Štáchová nemohla užívat ochranné známky na loutky, které podle ústavu zasahovaly do jeho autorských práv zděděných po Skupovi. Známky zaregistroval v roce 1994 Skupův nástupce Miloš Kirschner. Po jeho smrti je zdědila jeho manželka a současná ředitelka divadla Helena Štáchová. Helena Štáchová se domnívá, že kdyby prohrála soudní spor o autorská práva na loutky, divadlo by se muselo zavřít. Tvrdí, že Městský ústav sociálních služeb v Plzni, dědic zakladatele divadla Josefa Skupy, který na ni žalobu podal, má vysoké finanční požadavky. Spor sice vyhrála, sociální ústav ale zvažuje odvolání. Již dříve uvedla, že ústav by v případě výhry chtěl 400.000 korun ročně jen za to, že divadlo má v názvu jména Spejbla a Hurvínka, dalších 300.000 za to, že hraje s oběma loutkami, 30 procent ze všech tržeb a všeho, co kdy a kde bude dělat. Kromě toho by je prý ústav chtěl úkolovat i umělecky. Štáchová se s ústavem o práva pře již osm let, z toho čtyři roky před soudem. Právní problémy podle ní divadlu již znemožnily řadu zajímavých projektů.

Více než půl roku po cunami zbývá stále identifikovat dva Čechy

Více než půl roku po katastrofálních záplavách v Thajsku nebyli stále v této zemi identifikováni dva zbývající pohřešovaní Češi. Uedlo to misterstvo zahraničí. Z České republiky bylo dosud potvrzeno šest obětí. Lze očekávat, že číslo nakonec stoupne na osm, jestliže bude identifikace úspěšná. "Identifikační proces pomocí DNA je velmi náročný a dle informací thajské strany lze očekávat jeho trvání v řádu měsíců," sdělilo ministerstvo. Podle dřívějších sdělení muž a žena zmizeli na thajském ostrově Phi Phi, kde byli na společné dovolené.

Pražské Žluté lázně vyhověly zájemcům a otevřely nudistickou pláž

Žluté lázně v Praze-Podolí otevřely na břehu Vltavy nudistickou pláž o rozloze přibližně 500 metrů čtverečních. Plochu ohraničenou paravány navštěvuje poměrně dost lidí. Provozovatele k tomuto kroku vedly výsledky průzkumu mezi hosty areálu všech věkových skupin, v němž požadavek na zřízení takové pláže patřil k nejčetnějším. Průzkum inspiroval lázně i k zavedení dalších služeb. Od uplynulého víkendu hosté využívají rozlehlou písečnou pláž. V areálu vznikla půjčovna motorových člunů. Zatím jsou k dispozici dva, jeden pro čtyřčlennou a druhý pro šestičlennou posádku. Od srpna se budou moci návštěvníci nejen rekreovat, ale také vzdělávat. Čekají je kurzy angličtiny, němčiny a španělštiny. Podle sexuologa Radima Uzla tabuizace nahoty většinou neprospívá sexuálnímu rozvoji. Nudistické pláže podle Uzla působí příznivě na psychosociální vývoj dětí. Nejvíce exhibicionistů a lidí, kteří navrtávají dírky do převlékacích kabin, naopak prošlo puritánskou výchovou, dodal.

Kdo chce vidět záření z vesmíru, spěchá do Štefánikovy hvězdárny

Kdo chce vidět neutrina, jinak neviditelné částice kosmického záření, spěchá na pražský Petřín do Štefánikovy hvězdárny. Mají tam totiž Wilsonovu mlžnou komoru, která umožňuje jejich nepřímé pozorování. Tento způsob detekce neutrin, která neustále rychlostí blízkou světlu bombardují Zemi, byl objeven teprve letos, uvedl autor výstavy, fyzik plazmatu a elementárních částic Petr Kulhánek. Neutrina se od ostatní látky podle Kulhánka oddělila zhruba jednu sekundu po velkém třesku. Nesou v sobě proto obraz struktury tehdejšího vesmíru. Dnes je jich přibližně 150 v každém centimetru krychlovém. Lidé jsou ponoření do oceánu neutrin, která jimi bez povšimnutí procházejí. Jsou to totiž málo hmotné částice bez elektrického náboje, proto snadno procházejí běžnou látkou. Pochopení stavby a slabé interakce neutrin je nutné ke zvládnutí termojaderné syntézy ve prospěch lidstva. Jejich výzkum má také klíčový význam při odhalování tajemství vesmíru, jeho historie i jeho počátků, uvedl Kulhánek.

Česká republika se zapojí do buddhistického meditačního maratonu

Česká republika se zapojí do buddhistického meditačního maratonu, který se od 24. července uskuteční na 470 místech na celém světě. Lidé se budou po tři dny a noci střídat v odříkávání soucitné mantry, což je druh posvátného zpěvu sloužícího k meditaci. Čeští buddhisté se mohou maratonu zúčastnit ve 40 centrech, začínat se bude v neděli večer, informovala Dana Homolková ze Společnosti Diamantové cesty, zastřešující meditační centra.

A jaké bude počasí?

Čekáme postupné protrhávání velké oblačnosti a přeháňky. Teploty 16 až 19, při zmenšené oblačnosti zejména na jihovýchodě kolem 21 stupňů. Čerstvý západní vítr bude k večeru slábnout.