Zprávy

Děkovný dopis Klause nacionalistům vyvolal kritiku i mlčení

Dopis, ve kterém prezidentův tajemník Ladislav Jakl jménem Václava Klause poděkoval krajně pravicové a nacionalistické straně Národní sjednocení za podporu ve sporu s europoslanci, nenašel na politické scéně zastání. Komunisté a unionisté ho kritizují, zástupci občanských demokratů, lidovců a sociálních demokratů se k němu nechtějí vyjadřovat. List, v němž Jakl politické straně děkuje a píše, že prezidenta těší zájem strany o dění na současné politické scéně, šokoval některé politology. Například Rudolf Kučera považuje za "bezprecedentní, aby prezident takto poděkoval extremistické politické straně". Naopak specialista na extremismus Zdeněk Zbořil Klause hájí. Tvrdí, že Národní sjednocení je "přijatelným hlasatelem českého vlastenectví". "Byla to zdvořilá odpověď na velmi slušný dopis. Na slušný dopis bych odpověděl dokonce i třeba sociálnímu demokratovi," odmítá kritiku autor dopisu Ladislav Jakl. Podle místopředsedy US-DEU Františka Pelce je "absolutně nepřijatelné", když pohled na svět, který prezentují krajně pravicové nacionalistické síly, najde, byť jenom v určité oblasti, společnou řeč s představou prezidenta. Podobně reagoval předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. Místopředseda ODS a Poslanecké sněmovny Ivan Langer a předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jaromír Talíř odmítli dopis s odkazem na nedostatek informací komentovat.

Ministr Bublan se obává, že Česko by se mohlo stát centrem pro teroristy

Ministr vnitra František Bublan soudí, že pokud nebudou pravomoci bezpečnostních složek včetně policie dost silné, Česká republika by se v budoucnu mohla stát logistickým centrem pro teroristické skupiny. Řekl to po skončení zasedání Bezpečnostní rady státu. Dodal však, že v současné době této hrozbě nic nenasvědčuje. "Apeloval jsem na to, abychom nezůstávali pozadu v některých oprávněních pro zpravodajské služby a policii, protože bychom se mohli stát v budoucnu logistickým územím pro teroristy," prohlásil. Podle Bublana by zpravodajské služby mohly mít v budoucnu na základě příslušných zákonů právo vypnout sítě telekomunikačních operátorů, vstoupit do jejich databáze hovorů a SMS zpráv či snadněji kontrolovat bankovními účty a cenné papíry. "Nyní se tyto informace získávají velice těžko a většinou až v případě zahájení trestního řízení," řekl ministr. S podobnými opatřeními podle něj po nedávných teroristických útocích v Londýně počítá celá Evropská unie.

Paroubek by chtěl o EU s Klausem diskutovat v televizi a rozhlase

Předseda vlády Jiří Paroubek si umí představit, že by o směřování EU a euroústavě diskutoval s prezidentem Václavem Klausem v televizních a rozhlasových pořadech. Debatovat na schůzkách politiků nebo si vyměňovat články v médiích podle něj nemá smysl. Paroubek to řekl v pořadu Press klub rozhlasové stanice Frekvence 1. Reagoval tak na výzvu Václava Klause z počátku července, aby nejvyšší ústavní činitelé a šéfové pěti parlamentních stran seriózně diskutovali o EU a jejím směřování. "Pane prezidente, pojďme diskutovat před lidmi o euroústavě. Uvidíme, jestli to vyhrajete vy, nebo lidé dají přednost mému názoru," vyzval Klause Paroubek. Myslí si, že je zapotřebí opustit debaty, kdy politici hovoří jazykem, kterému lidé nerozumějí. "Určitě by bylo dobré, abychom debatovali před očima celého národa," uvedl předseda vlády.

Podobně již v pátek reagoval předseda sněmovny Lubomír Zaorálek. "Trvám na tom, že společný zájem České republiky v Evropské unii nelze formulovat ani v separátně vedených monolozích, ani v kuloárních debatách politických elit. Naopak musí být hledán v diskusi před zraky veřejnosti a za její účasti," napsal předseda sněmovny v dopise prezidentovi.

Prezident nejvyšším ústavním činitelům a šéfům parlamentních stran počátkem července napsal, že by uvítal, kdyby se jejich setkání konalo co nejdříve během léta. Klaus, který odmítl nálepku euroskeptika, s nimi chtěl najít místa, kde se shodnou, a výchozí pozici země pro celoevropskou diskusi. K výzvě vedla prezidenta situace, která vznikla po krachu referend o euroústavě ve Francii a Nizozemsku a neúspěšném jednání o budoucím rozpočtu EU. To podle Klause před Českou republiku postavilo řadu nových otázek.

Paroubek chce zrušit povinné účtenky při nákupech nad 50 Kč

Premiér Jiří Paroubek chce zrušit povinnost vydávat účtenku ke každému nákupu nad 50 korun. Povinnost vydat tištěnou nebo ručně psanou stvrzenku pod hrozbou až dvoumilionové pokuty přitom prosadili mimo jiné právě poslanci ČSSD. Paroubek chce rovněž společně s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou zvýšit výdajové paušály podnikatelů na 30 až 80 procent. Živnostníkům by měla obě opatření ulehčit podnikání a snížit administrativu. Návrh na zrušení povinnosti vydávat účty při nákupu nad 50 Kč půjde v září do sněmovny a premiér věří, že své poslance přiměje i "silou autority" ke změně názoru. "Kromě administrativní zátěže to nepřinese nic dobrého," řekl Paroubek na tiskové konferenci. Podle něj zcela postačuje původní systém, kdy musí prodejce vydat účtenku vždy, když o to zákazník požádá.

Proti zavedení povinnosti vydávat účtenky nad 50 korun ostře protestovali podnikatelé, kteří poukazovali na to, že se jim pouze zvýší náklady a sníží tržby. O zrušení povinnosti se ve sněmovně již pokusila opoziční ODS, ale neuspěla, protože komunisté a vládní ČSSD ji přehlasovali.

Do vlády míří plán, jak zrychlit růst ekonomiky na šest procent

Na jednání vlády míří plán, jak zrychlit růst české ekonomiky na šest procent a do roku 2013 dohnat průměr Evropské unie. Tzv. strategie hospodářského růstu, kterou nechal vypracovat vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn, počítá s velkými investicemi do infrastruktury, vzdělání, vědy a výzkumu. K růstu hospodářství by měly přispět i stovky miliard z fondů EU. Zatímco v příštím roce bude česká ekonomika ještě na úrovni necelých 73 procent průměru EU, o sedm let později by již měla dosáhnout průměru unijní pětadvacítky. Podle propočtů Jahnových expertů by k tomu měl stačit roční růst HDP o šest procent, který je v případě splnění strategie v silách ČR. Celá unie by však nesměla růst rychleji než o dvě procenta a tuzemskou ekonomiku by nesměl postihnout žádný vnější šok. Přestože dnes táhne české hospodářství vzhůru především zahraniční obchod, Jahn do budoucna sází spíše na rostoucí spotřebu obyvatel. O několik procentních bodů by mohly růst HDP urychlit i prostředky z fondů EU. Přestože se unie na rozpočtu po roce 2007 ještě neshodla, do ČR by podle odhadů mohlo proudit až 160 miliard korun ročně. Strategie by tak měla určit priority pro čerpání peněz. Podle původních plánů měl kabinet o strategii jednat až někdy v říjnu. O rychlé přijetí dokumentu však stojí premiér Jiří Paroubek. Výrazně kvůli tomu zkrátil i vypořádání připomínkového řízení, ve kterém se k dokumentu sešlo kolem 700 návrhů na změny. Řadě ministerstev, odborům, ale i premiérovi původně vadil původní hodně liberální duch strategie. První verze počítala mimo jiné s okamžitou deregulací nájmů, zavedením školného nebo poplatků u lékaře. Jahnovi experti prosazovali také snížení vysokých vedlejších nákladů práce a navrhovali konkrétní řešení důchodové reformy. Text, který míří na jednání vlády, již tyto návrhy neobsahuje. Strategie by měla také určit priority pro čerpání peněz z unijních fondů v dalším rozpočtovém období 2007 až 2013. Toto čerpání bude upraveno v Národním rozvojovém plánu. Na základě strategie vznikne i Národní program reforem na léta 2005 až 2008.

Vnitro ve středu přeloží vládě zákon o regulaci prostituce

Ministerstvo vnitra předloží vládě návrh zákona o regulaci prostituce, podle kterého by jednotlivé obce mohly prostituci na vybraných místech povolit. Provozovat by ji umožnilo oprávnění vydané obecním úřadem. Regulace podle vnitra umožní bojovat proti trestné činnosti, která je často s prostitucí spojená. Ukázalo se, že ani zákazy ani nejpřísnější tresty nedokázaly prostituci z našeho života vymýtit, uvedla k předloze mluvčí ministerstva Radka Kovářová. Prostituci teď žádný zákon nezakazuje ani neupravuje. Živnostenský zákon pouze stanoví, že tato činnost není živnost. Pokud by byl zákon přijat v navrhovaném znění, prostituce by se stala podnikáním. Prostitutkou nebo prostitutem by se mohla stát osoba straší 18 let, trestně bezúhonná, pojištěná a zdravotně způsobilá. Když by žadatel splnil veškeré podmínky, mohla by mu obec vystavit oprávnění umožňující nabízet sexuální služby. Bylo by možné nabízet je pouze ve vybraných prostorech. Prostituci na veřejných prostranstvích by musela povolit obec vyhláškou, v níž by mohla přesně vymezit, kde a kdy lze sex nabízet. Oprávnění by platilo jeden rok. Jeho držitel by se prokazoval speciálním průkazem. Velký důraz je v návrhu kladen na zdravotní péči. Od zavedení zákona do praxe si vnitro slibuje omezení některých negativních jevů, které s prostitucí souvisí, mimo jiné nucené prostituce, prostituce dětí a vykořisťování osob, které prostituci provozují.

Cena dálnice D47 se kvůli změně sazby DPH zvýší o 6,7 mld. Kč

Cena výstavby dálnice D47 na severu Moravy se kvůli loňské změně sazby DPH na stavební práce zvýší o 6,7 miliardy na 55,1 miliardy korun. O zvýšení rozpočtu projektu má jednat vláda. Sazba DPH na stavební práce se loni v květnu zvýšila z pěti na 19 procent. Navýšení finančních prostředků o vyšší daň podle mluvčí nebude mít vliv na saldo veřejných výdajů, protože se prostřednictvím dodavatelů staveb vrátí zpět do státního rozpočtu. Pokud by vláda navýšení rozpočtu neschválila, znamenalo by to pozastavení výstavby dálničních přivaděčů. Ty mají zajistit kvalitní připojení na stávající silniční síť, která má ve většině případů nevyhovující parametry a není schopna absorbovat zvýšený objem dopravy. Ministerstvo dopravy by mělo zvýšené prostředky čerpat v letech 2008 a 2009. Asi 80 kilometrů dálnice D47 z Lipníka nad Bečvou přes Ostravu na polské hranice do Bohumína se dělí na sedm úseků, z nichž jsou nyní ve výstavbě tři. Vláda v roce 2002 zadala zakázku na stavbu dálnice bez výběrového řízení izraelské společnosti Housing&Construction. Stavba i s následnou 30letou údržbou měla vyjít na 125 miliard korun a stát ji měl splácet po dokončení komunikace. Necelý rok poté se vláda rozhodla po pochybnostech o předražení zakázky dohodu vypovědět a dálnici postavit z vlastních zdrojů. Dálnice má být v provozu v roce 2008. Vláda by se měla také zabývat opatřeními na zlepšení situace na přetížené dálnici D1. Ministr dopravy Milan Šimonovský již minulý týden žádal o zvýšení přítomnosti policie na dálnici i navýšení prostředků na opravy, údržbu a technická opatření na asi jednu miliardu Kč, tedy dvojnásobek současného stavu.

Odklad změny penzijního systému je nezodpovědný

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek ostře nesouhlasí s prohlášením premiéra Jiřího Paroubka, že Česko zatím nepotřebuje změny v penzijním systému. Kalousek řekl, že stanovisko premiéra nevidí dál než do konce volebního období. Také podle vicepremiéra Jahna bude reforma důchodů v příštím volebním období nezbytná. Paroubek si myslí, že současný penzijní systém nezačne zatěžovat rozpočet ještě dvacet let a zvyšující se porodnost udrží systém několik desetiletí. Kalousek ale dodal, že odkládání změn je nezodpovědné vůči dnešním generacím třicátníků a čtyřicátníků. "Jsme pravděpodobně jediná země v EU, jejíž třicátníci netuší, jaký budou brát důchod a v jakém systému," řekl předseda lidovců. Připomněl, že na páteční schůzce předsedů parlamentních stran u premiéra Paroubka se politici shodli na tom, že systém změnu potřebuje. "Já samozřejmě s tím stanoviskem nesouhlasím. Současný systém je možné ještě několik let provozovat s tím, že čas se bude krátit a každý rok, kdy tu změnu neuděláme, se chováme méně a méně odpovědně vůči generaci dnešních třicátníků a čtyřicátníků," řekl Kalousek. Podle vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna je reforma penzí nutná a čím dříve se provede, tím menší bude mít dopad na občany. Předseda poslaneckého klubu ODS a stínový ministr financí Vlastimil Tlustý řekl, že Paroubek se zřejmě chce učinit stejně slavným jako komunisté, "když předstírá, že problém neexistuje". "Zastíráním existence problému se problém neodstraní, byť si umím představit, že on si myslí, že pro příští volby alespoň ano," řekl Tlustý. Podle expertního týmu, který propočítával představy pěti hlavních politických stran o podobě penzijní soustavy, je však reforma potřebná, a to i přesto, že důchodový systém zůstane ještě asi dvacet let vyrovnaný. Společnost stárne a důchodců bude přibývat. Současně ubude lidí, kteří budou pracovat a na penze přispívat. Beze změn důchodové soustavy by její dluhy za sto let nesrovnaly ani dva roční hrubé domácí produkty. K důchodové reformě přistoupily kromě Česka všechny země bývalého východního bloku ve středoevropském regionu.

Česku a Slovensku se nelíbí zpřísnění podmínek pro chov brojlerů

Česko, Slovensko, Maďarsko a Francie na jednání ministrů zemědělství vyjádřily výhrady vůči návrhu nové směrnice, která má sjednotit i zpřísnit podmínky pro chov brojlerů v EU. "Nemůžeme v Evropě jednostranně přitvrzovat, když ve světě se mnoho zemí o zvířata moc nestará," řekl ČTK ministr zemědělství Petr Zgarba. "Řadu opatření jsme již přijali, ale dalšími jednostrannými kroky bychom poškodili naši výrobu. Spotřebitel by nakonec dostal kuře od výrobce, který je chová za mnohem horších podmínek," uvedl ministr.

Obdobný názor vyjádřil i slovenský ministr Zsolt Simon. Podle něj by zpřísnění norem jen snížilo konkurenceschopnost evropských chovatelů vůči dovozcům ze zemí, kde by se přísnější normy nemusely respektovat. "Základní princip spočívá v tom, že zvíře roste, pokud má dobré podmínky - ve stísněných nepřibírá. Není proto potřebný byrokratický přístup," řekl. Žádá, aby komise nejprve vypracovala k direktivě dopadovou studii.

Evropská komise koncem května předložila návrh direktivy, podle níž by hustota chovu kuřat nesměla přesáhnout 30 kilogramů na metr čtvereční, respektive 38 kilogramů při zajištění maximální péče o zvířata. Mezi posuzovanými podmínkami jsou například teplota prostředí, účinnost ventilace, světlo apod.

Česko poslalo do Rumunska šest kamionů s humanitární pomocí

Česko poslalo do povodněmi postiženého Rumunska šest nákladních aut s humanitární pomocí v hodnotě asi pět milionů korun. Vozidla vypravil hasiči ze skladu Státních hmotných rezerv, který je v Pohořelicích na Břeclavsku. V autech putuje do Rumunska šest elektrocentrál a také 4500 balíčků s potravinami a hygienickými potřebami. "Předpokládáme, že konvoj dorazí do Bukurešti ve čtvrtek. Která konkrétní postižená oblast naši zásilku dostane, to zatím není jasné. Rozhodne si o tom rumunská strana," řekl ČTK mluvčí generálního ředitelství hasičského sboru Petr Kopáček. Hodnotu české humanitární pomoci lze podle něj odhadnout na asi pět milionů korun. Elektrocentrály budou využity v oblastech, v nichž voda přerušila dodávku elektrického proudu. V balíčcích jsou především konzervy, trvanlivé potraviny a mýdlo.

Povodeň v Rumunsku připravila o život 20 lidí. Nejhůře jsou postiženy čtyři východorumunské župy (Bacau, Braila, Galatsi a Vrancea), kde bylo evakuováno asi 13.000 osob. Na 600 domů voda strhla, 10.000 dalších poničila. Tisíce lidí zůstaly bez střechy nad hlavou a jsou závislé na armádních dodávkách potravin. Na záplavy reagovaly i některé české humanitární organizace. Společnost ADRA a Česká katolická charita vyhlásily sbírky na pomoc zaplaveným oblastem. Česká katolická charita navíc odeslala své partnerské organizaci v Rumunsku 3000 dolarů (asi 73.000 korun).

Inspekce prošetřila Krejčířův útěk, obvinění nenavrhla

Inspekce ministra vnitra ukončila vyšetřování útěku podnikatele Radovana Krejčíře, aniž navrhla obvinění některého z policistů. Spis předala státnímu zástupci, který o případném obvinění rozhodne. Informovala o tom Česká televize. Žalobce má nyní podle mluvčí ministerstva vnitra Radky Kovářové tři možnosti. Může některé z policistů obvinit, vrátit případ inspekci k došetření nebo postoupit spis na policejní prezidium k přestupkovému řízení.

Policie po Krejčířovi nadále pátrá, jednou z variant je podle ČT útěk přes Slovensko na území bývalé Jugoslávie. "Balkán patří mezi ta místa, která se prověřují," potvrdila televizi mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Policie prošetřuje také variantu, že Krejčíř pobývá v některém z takzvaných daňových rájů. Jedna z domovních prohlídek odhalila, že celá rodina Radovana Krejčíře má seychelské pasy.

Krejčíř je obviněn z přípravy vraždy celníka a z přípravy podvodu. Policii utekl při domovní prohlídce své černošické luxusní vily. Kauza souvisí se sporem Čepra a Tukového průmyslu o pohledávku ve výši 2,8 miliardy korun. Kvůli skandálu rezignoval policejní prezident Jiří Kolář, ministr vnitra František Bublan dále odvolal šéfa protikorupční policie a jeho náměstka.

Nezávislý konzultant OSN: Zatopení metra nebylo možné zabránit

Nezávislý konzultant Organizace spojených národů v oboru hydrologie Jaroslav Balek dospěl stejně jako další znalci k závěru, že zaplavení pražského metra při katastrofálních povodních v roce 2002 se nedalo zabránit vhodnější manipulací na vltavské kaskádě. ČTK to řekl státní zástupce. Balek již dokončil posudek, na který vyšetřovatel okolností zaplavení metra čeká.

Balek podle žalobce tvrdí, že pokud by se voda z vltavské kaskády začala vypouštět v dostatečném předstihu, snížil by se průtok hlavní vlny pouze o 17 procent, kulminace povodně by tak stejně přesahovala dvousetletou vodu. "Do podloží a podzemních částí města by i zredukované povodňové vlny stejně prosákly netěsnými opěrnými zdmi pobřežní regulace a zatopenou kanalizační sítí," uvádí v posudku Balek. Podle něj by se navíc radikálním vypouštěním vody z kaskády pro značnou část obyvatel Prahy doba trvání povodně prodloužila.

Podle Balka by navíc muselo být vypouštění vody z vltavských nádrží zahájeno včas, jinými slovy - muselo by se vycházet z přesné znalosti vývoje meteorologické a hydrologické situace s pětidenním až šestidenním předstihem. "Taková hydrologická a meteorologická předpověď není v současné době k dispozici ani u nás ani v okolních zemích," uvedl Balek. Snížit kulminaci vody na úroveň vody stoleté, kterou by Praha mohla zvládnout, bylo podle něj v srpnu 2002 nemožné.

Manipulaci na vltavské kaskádě bezprostředně před povodněmi zkoumaly již dva posudky - jeden si vyžádal pražský magistrát, druhý vláda. Oba se shodly, že systém vodních děl na Vltavě nemohl stav povodně v Praze nijak ovlivnit. Vzhledem k zadavateli však posudky nemusí být objektivní, žalobce proto hledal nezávislého experta.

Průzkum: 41 procent žen preferuje při nákupu české potraviny

Na 41 procent nakupujících žen v Česku preferuje potraviny domácích výrobců, dvě procenta dávají přednost výrobkům ze zahraničí. Zbývajících 57 procent hospodyň země původu nakupovaných potravin neovlivňuje. Vyplývá z výzkumu agentury STEM/MARK, jeho výsledky ČTK poskytl Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). Výzkum byl zaměřen na znalost značky kvalitních domácích potravin Klasa těsně před zahájením reklamní kampaně na její podporu. Kampaň se koná od začátku června, kdy byly vylepeny první billboardy a spuštěna televizní propagace. SZIF si od kampaně slibuje růst spontánní znalosti Klasy i to, že se označení stane orientačním faktorem při nákupu potravin. Klasu si jako označení potravinářských výrobků vybavilo s nápovědou 17 procent dotázaných. Zhruba šest procent lidí jmenovalo značku spontánně. Podle loga ji pozná pětina dotázaných osob. Z výzkumu také vyplývá, že tuzemské hospodyně nakupují i přes rozvoj velkých obchodních center a víkendového nakupování potraviny takřka denně.

Klasu uděluje českým potravinářským a zemědělským výrobkům ministr zemědělství od roku 2003. Značku spravuje od počátku roku 2004 Odbor pro marketing SZIF. Ke konci června ji mohli spotřebitelé nalézt na obalech 678 potravinářských výrobků od 117 výrobců.

V ulicích hlavního města si budou lidé moci opět přečíst básně

V ulicích hlavního města, na autobusových, tramvajových zastávkách a v metru se lidé opět setkají s poezií. Básně se ve městě objeví od úterý do 2. srpna. Praha se již potřetí zapojila do mezinárodní akce Čas pro báseň, která přináší tvorbu současných evropských autorů. Akce se souběžně uskuteční také ve Vídni, Budapešti, Bratislavě a Lublani. Lidé budou letos moci na veřejných prostranstvích číst básně od českého autora Jiřího Gruši, Doris Mühringerové z Rakouska, Barbary Korunové ze Slovinska, Mariána Hataly ze Slovenska a Zoltána Sumonyiho z Maďarska. Vybrali je zástupci jednotlivých Pen-klubů. Každý autor přispěl jednou básní. Díla budou v Praze umístěna na 450 reklamních plochách.

Myšlenka umístit básně na plakáty v ulicích vznikla ve Vídni. Poprvé zde lidé mohli poezii číst v roce 1983. Každý rok má akce zvláštní motto, k němuž se vztahují i vybrané básně, tím letošním je tolerance, loni byly verše na téma transformace.

Ze sportu:

Cyklista Sosenka vytvořil světový rekord v hodinovce

Devětadvacetiletý cyklista Ondřej Sosenka vytvořil nový světový rekord v hodinovce výkonem 49,700 kilometru. Úřadující český šampion v časovce překonal pět let starý rekordní zápis Brita Chrise Boardmana, který v Manchesteru ujel za šedesát minut o 259 metrů méně - 49,441 km. Sosenka je prvním Čechem mezi rekordmany v hodinovce, bájná hranice 50 kilometrů však jeho útoku odolala a zůstává nadále pro něj výzvou. Přesto byl po zdařilém vystoupení v Moskvě nesmírně šťastný, ale také totálně vyčerpaný. Nikdy v životě prý ještě nic tak těžkého neabsolvoval.

Krátce o počasí v České republice:

Bude polojasno, přechodně oblačno a ojediněle přeháňky, k večeru na severozápadě přibývání oblačnosti a vydatnější srážky. Odpolední teploty 20 až 24 stupňů Celsia, na horách kolem 16-ti. Vát bude mírný západní až jihozápadní vítr.