Zprávy

Dohoda Paroubka se Zemanem na spolupráci má v ČSSD kladný ohlas

Víkendová dohoda předsedy vlády a místopředsedy ČSSD Jiřího Paroubka s expremiérem a bývalým šéfem ČSSD Zemanem na spolupráci má v ČSSD příznivý ohlas. U některých sociálních demokratů vzbudila naději, že by si mohla ČSSD nejen udržet významnou pozici na politické scéně, ale dokonce potřetí zvítězit v příštích parlamentních volbách. Příprava kariérního řádu ale vyvolává pochybnosti.

Předseda sněmovního zahraničního výboru Vladimír Laštůvka ČTK řekl, že Miloš Zeman je podle něj ve svých postojích konzistentní. "Myslím si, že to neobyčejně posílilo pozici premiéra Paroubka. Určité zklidnění uvnitř ČSSD to přinést taky může a současně v očích veřejnosti to posílí jak premiéra Paroubka, tak i sociální demokracii," řekl.

"Kdyby se to jen zčásti podařilo, tak je to první krok ke třetímu vítězství sociální demokracie a také cesta ke smíření ve straně," komentoval víkendovou dohodu obou politiků na spolupráci předseda děčínské organizace ČSSD Jaroslav Foldyna. Paroubek byl totiž v roce 1993, kdy byl Zeman poprvé zvolen šéfem ČSSD, jeho rivalem a od té doby byly vztahy mezi nimi chladné. "Smířit se dá s těmi, kdo se smířit chtějí," dodal Foldyna.

"Sociální demokracie bez Miloše Zemana těžko může fungovat," soudí vicepremiér Zdeněk Škromach. Expředseda podle něj znamená pro ČSSD přínos preferencí. Snahou každé strany je volby vyhrát, a nyní se ukazuje, že nic není nemožné, řekl Škromach. Připomněl, že i před minulými volbami sociální demokracie zaostávala za ODS. "Rozhodne poslední půlrok. A víra ve vítězství je motorem, který žene kampaň," uzavřel.

Zatímco problémy při spolupráci ve volební kampani vidí jen málokdo, pochybnosti panují o kariérním řádu, který by měl dávat příležitost schopným lidem. "Potíž je v tom, že neschopní a všehoschopní jsou právě velmi akční," uvedl Foldyna. Podobné obavy má i exministr zdravotnictví Ivan David. Kariérní řád se dá podle něj vypracovat právě takovým způsobem, aby podporoval klientelismus, proti kterému Zeman brojí. "Přesně tak by ho připravili lidé, kteří nyní stranu ovládají," dodal.

ODS se brání kritice Klause, že neplní dobře svoji opoziční roli

Vedení občanských demokratů si myslí, že ODS plní svoji opoziční roli dobře. Nesouhlasí tak s názorem prezidenta republiky Václava Klause, že ODS je málo aktivní, neplní dobře svoji opoziční roli a měla by být zřetelnější. Klausovi vadí pasivita ODS mimo jiné v souvislosti s návrhem premiéra Jiřího Paroubka učinit vstřícné gesto vůči sudetoněmeckým antifašistům. Klaus ODS kritizoval za to, že nechává Paroubka rozehrávat mediální souboje s prezidentem. Klaus v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes uvedl, že se sám s Paroubkem nemůže pouštět do boje, protože ctí zájmy České republiky a jako prezident takové věci dělat nemůže.

Postoj ODS ale hájí místopředsedkyně strany a Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Uvedla, že již před časem v médiích prohlásila, že česko- německá deklarace z roku 1997, kterou tehdy podepsal jako předseda vlády Václav Klaus, je přesně tou tečkou, která by za vztahy mezi ČR a Německem měla být udělána. "Řekla jsem také, že žádné další kroky si nepředstavuji. Bylo to dlouhodobé stanovisko ODS. Toto naše stanovisko je velmi zřetelné a oficiální. Myslím si, že v tom naše opoziční role neselhala," řekla ČTK. K opoziční roli ODS obecně Němcová podotkla, že ji strana plní "někdy lépe a někdy hůře". "V rámci možností si myslím, že někdy by to mohlo být i lepší, ale nějakou dramatickou chybu z naší strany nevidím," řekla ČTK.

Také předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý si myslí, že ODS plní svoji opoziční roli poměrně dobře. "ODS je z jedné strany kritizována za to, že je moc tvrdá a z druhé strany za to, že je příliš měkká. Z toho se dá odhadnout, že je to tak akorát. Za sebe mohu říci, že dělám co můžu," řekl ČTK Tlustý. Podobně reagoval také místopředseda ODS a Poslanecké sněmovny Ivan Langer. "Myslím si, že tu opoziční roli plníme dobře. "A to i přes to, že vláda má obrovský mediální bonus. Přesto si myslím, a tomu také odpovídají naše preference, že tu opoziční roli zvládáme dobře," řekl ČTK.

Klaus v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes uvedl, že nemůže vytáhnout do boje s předsedou vlády, protože by to bylo interpretováno jako fatální spor prezidenta a vlády. Spor obou ústavních činitelů rozvířil Paroubkův návrh učinit vstřícné gesto vůči sudetoněmeckým antifašistům. Klaus na Paroubkovu adresu prohlásil, že asi zcela přišel o rozum. Paroubek kontroval mimo jiné výrokem, že český prezident není absolutistický monarcha, aby mohl premiéra peskovat a vytýkat mu "mimořádnou drzost". Do otevřených rozepří se oba politikové dostali už před nedávnem kvůli rozdílným postojům k evropské ústavě.

Vláda chce zrušit povinné účtenky při nákupech nad 50 Kč

Vláda chce zrušit povinnost vydávat účtenku ke každému nákupu nad 50 korun. Návrh půjde v září do Poslanecké sněmovny, řekl ČTK mluvčí ministerstva financí Marek Zeman. Povinnost vydat tištěnou nebo ručně psanou stvrzenku mají všichni čeští podnikatelé od července a v případě opakovaného porušení jim hrozí pokuta až dva miliony korun. Nová povinnost se v tichosti dostala do novely zákona o živnostenském podnikání a podle živnostníků tím od července výrazně zkomplikovala jejich podnikání. Vláda se nyní rozhodla vrátit k původnímu systému, kdy musí prodejce vydat účtenku vždy, když o to zákazník požádá. O zrušení povinnosti vydávat povinně účty k nákupům nad 50 Kč se ve sněmovně již pokusila i opoziční ODS, ale neuspěla. S účtenkami na drobné nákupy nesouhlasil ani ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Problém navíc vznikl třeba u automatů na cigarety, které jsou dražší než 50 Kč. Automaty totiž nedokáží stvrzenku vydat.

Emmerová: Česká léková politika je příliš liberální

Česká léková politika je podle ministryně zdravotnictví Milady Emmerové příliš liberální, řekla to v pondělí novinářům na tiskové konferenci k nové lékové vyhlášce. Pomoci by mohly zdravotnické knížky, které umožní lépe sledovat, jaké léky lékaři předepisují. Velký prostor pro dohodu farmaceutických firem vytváří také ministerstvo financí, které stanovilo příliš vysoké maximální ceny léků. "Ve Slovinsku mají registrovaných téměř 3000 léků, u nás přes 6000, neboli ta kuchařka pro lékaře je u nás velmi široká, nepřehledná, a nepřehledné je i všechno ostatní," řekla novinářům Emmerová. Tato situace vyhovuje podle ní právě farmaceutickým firmám. Podle ředitelky odboru farmacie ministerstva zdravotnictví Gabriely Bartíkové stanovilo ministerstvo financí zbytečně vysoké maximální ceny léků. Farmaceutickým firmám se tak otevřel zbytečně velký prostor pro tvorbu cen.

Úroveň maximálních stanovených cen kritizoval i Josef Mrázek ze Svazu pacientů. "Maximální ceny jsou stanovovány velmi libovolně, takže jsou v řadě případů někde vysoko nad průměrnými evropskými cenami," řekl novinářům. Kdyby se zavedlo pravidlo, že maximální ceny bude ministerstvo financí stanovovat podle nejnižších cen v Evropě, byl by podle Mrázka, prostor pro dohodnuté ceny mnohem užší.

V České republice se v případě léků hrazených z veřejného zdravotního pojištění používá několik druhů cen. Nejvyšší možnou cenu, za kterou může být lék prodáván, stanoví ministerstvo financí. Často se ale výrobce, aby učinil svá léčiva prodejnějšími, zaváže k nižší ceně, takzvané nejnižší dohodnuté ceně. V takto nastaveném systému podle Mrázka stanovení cen příliš záleží na trhu a dohodě firem. Upozornil, že zbytečně vysoká úroveň maximálních cen, také komplikuje a prodlužuje vyjednávání o dohodnutých cenách.

Právě za zpoždění kritizovala letošní lékovou vyhlášku česká lékárnická komora. Lékárny totiž neměly dost času své ceny přizpůsobit. Letošní vyhláška byla v posledních měsících podrobena kritice, kritizovali ji vedle lékárníků i lékaři, pojišťovny a farmaceutické firmy. Podle Emmerové by se ale neměla pacientů nijak negativně dotknout. Vyhláška by měla znamenat snížení tempu růstu výdajů na léčiva o 1,7 miliard korun ročně. Lékaři by podle ministerstva měli věnovat zvýšenou pozornost, zda nemají pacientovi předepisovat jiný lék než dosud, ale plně hrazený.

MF: Výdajové paušály pro živnostníky budou od 30 do 80 procent

Výdajové paušály pro živnostníky by se měly od příštího roku zvýšit z dnešních 25 procent na 30 až 80 procent v závislosti na typu podnikání. Nejvyšší paušály budou mít zemědělci, naopak nízké se budou týkat pronájmů, služeb nebo autorských honorářů. ČTK to řekl mluvčí ministerstva financí Marek Zeman. Paušály by měly především u drobných živnostníků nahradit složité účetnictví a ulehčit tak podnikatelům život.

Dnes činí výdajové paušály u všech živnostníků 25 procent a podnikatelé je téměř nevyužívají. Vláda to chce jejich zvýšením napravit. Podnikatelé by již nemuseli vést podrobné účetnictví, ale pouze informace o celkových příjmech a výdajích. Odečetli by si určité procento výdajů a ze zbylé části vypočetli daň. Strop by neměl existovat, takže by paušály mohli využít i velcí podnikatelé.

Ministr financí Bohuslav Sobotka původně navrhoval zvýšení paušálů na 50 procent. Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn prosazoval 70 procent a pro zemědělské prvovýrobce 80 procent. Štědřejší podporu zemědělcům navrhoval i šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek, který chtěl paušál 80 procent u rolníků prosadit i formou pozměňovacího návrhu v Poslanecké sněmovně.

Návrh paušálů je součástí chystané novely daně z příjmu. Ta by měla od příštího roku snížit daně všem zaměstnancům s nízkými a středními příjmy. Velká většina Čechů by tak ušetřila asi tři až čtyři tisíce korun ročně. Vláda tak chce před volbami konkurovat návrhu opoziční ODS na rovnou daň. Poslanci by mohli novelu zákona o dani z příjmu projednat možná již na mimořádné schůzi, která bude zahájena 16. srpna.

O výtisky euroústavy zdarma byl v Praze velký zájem

O výtisky evropské ústavy v češtině byl v Praze velký zájem. Přeložené dokumenty jsou od pondělí k dispozici zdarma v Eurocentru v Rytířské ulici. Během první hodiny bylo rozebráno více než 300 exemplářů, po poledni už přes 700, řekla ČTK ředitelka vládního odboru pro informování o EU Petra Mašínová. "Takový zájem veřejnosti o skoro pětisetstránkový dokument nás překvapil," dodala Mašínová. Ještě dopoledne proto do Rytířské ulice dorazil kamion s dalšími 1200 výtisky. Minimálně tisícovka euroústav bude podle Mašínové rozdána ještě dnes a dalších 1500 výtisků má být v pražském centru k dispozici v úterý, ale i tento počet prý bude možné v případě zájmu zvýšit. Dosud si mohli zájemci dokument buď stáhnout z internetu, nebo zakoupit v knihkupectvích, nejlevnější za 49 korun, nejdražší za 250 korun.

Princ Edward navštívil golfové hřiště, které otvíral jeho předek

Britský princ Edward, hrabě z Wessexu, navštívil v pondělí golfové hřiště v Mariánských Lázních, aby předal dvě nejvyšší ceny v turnaji o Cenu vévody z Edinburghu. Těmi jsou výlet pro dvě osoby do Anglie na finále turnaje Ceny vévody z Edinburgu, včetně setkání s královskou rodinou. Člen britské panovnické rodiny se na hřišti v Mariánských Lázních objevil už podruhé; před sto lety golfové hřiště otevíral Edwardův prapradědeček, anglický král Edward VII.

Mariánskolázeňský golfový klub, který je se svým letošním stoletým výročím nejstarší v Česku, má jako jediný klub mimo země britského společenství oprávnění používat označení royal (královský). "Náš klub byl v pořadí 60. klubem, který tento titul získal. Kromě kvality hřiště je podmínkou i vztah ke královské rodině," řekl ČTK prezident Royal golf clubu Mariánské Lázně Oldřich Tobrman. Princi Edwardovi předal na závěr turnaje knihu o stoleté historii hřiště.

"Je to pro nás samozřejmě prestižní záležitost," řekl Tobrman. "Nabídku uspořádat turnaj jsme dostali před třemi měsíci a ihned jsme přijali," uvedl. Jak princ Edward přiznal, v golfu není příliš dobrý. "Dělám ale různé jiné sporty," řekl. Do Mariánských Lázní by se ale chtěl ještě vrátit. "Tak často, jak to bude možné," řekl Edward.

Prezident se bude stěhovat

Prezident Václav Klaus se během letních měsíců přestěhuje ze Slunné ulice do vily na Brusnici, která je součástí areálu Pražského hradu. "Nové bydliště prezidenta republiky se tak stane definitivním řešením ubytování českých prezidentů," sdělil ČTK Klausův mluvčí Petr Hájek. Rekonstrukce objektu podle něj začala v roce 1995, respektive v roce 2003, a bude dokončena během několika týdnů. Turistická stezka v Jelením příkopu pod vilou zůstane podle Hájka pro návštěvníky přístupná beze změn.

Klaus od počátku loňského roku obývá vilu ve Slunné ulici, která patří armádě a kterou dostal do užívání jako vrchní velitel ozbrojených sil. Dříve sloužila k ubytovávání zahraničních návštěv, ale od roku 2001 byl objekt prázdný. Hájek uvedl, že ministerstvo obrany využije vilu pro své účely.

Zrušení národní telekomunikační firmy není riziko, tvrdí znalci

Zrušení národního telekomunikačního operátora pro krizové situace, kterým byl do června Český Telecom, neznamená pro stát bezpečnostní riziko. Vyplývá to ze zprávy ministerstva informatiky, jíž se má v úterý zabývat Bezpečnostní rada státu. Podle mluvčí ministerstva Kláry Volné mohou nyní v případě ohrožení své služby poskytovat i jiní operátoři, například provozovatelé mobilních sítí. "Kvalita poskytování služeb pro potřeby krizové komunikace po zrušení národního operátora je dostatečně zajištěna," uvádí se v předkládaném materiálu. Na jeho vypracování s ministerstvem informatiky spolupracovaly ministerstva obrany, vnitra, Národní bezpečnostní úřad a Český telekomunikační úřad.

Provozovatelé telekomunikačních sítí mají povinnost přednostně poskytnout svá zařízení státu v případě krize, k níž patří nouzový stav, stav ohrožení státu či válka. Vláda jmenovala Telecom národním operátorem pro účely krizového plánování a spolupráci s ostatními státy Severoatlantické aliance v roce 2002. Její usnesení se ale dostalo do rozporu s novým zákonem o elektronických komunikacích a pravidly EU. Podle dřívějšího vyjádření Volné popírá mimo jiné princip liberalizace a významu konkurenčního prostředí a narušuje volný přístup všech podnikatelů. Letos v červnu Český Telecom ovládla španělská společnost Telefónica.

Po nedávných teroristických útocích na Londýn vlády mnoha evropských zemí včetně české uvažují o vytvoření pravomoci, která by jim umožnila přikázat vypnutí mobilních sítí. Právě pomocí mobilních telefonů totiž teroristé zřejmě odpálili nálože v londýnském metru a městském autobusu. Telekomunikační firmy však zajímá, zda by jim někdo uhradil ušlé příjmy, či zda by opatření nešlo zneužít v konkurenčním boji.

Vláda ve středu zřejmě rozhodne o budoucnosti Aera Vodochody

Vláda na středečním zasedání zřejmě rozhodne o budoucnosti zbrojovky Aero Vodochody. Ministři by měli posoudit materiál ministerstev průmyslu a obchodu a financí o vyhlášení dvoukolového výběrového řízení na prodej téměř stoprocentního státního podílu. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva financí Marek Zeman. Podle něj nyní materiál putuje na Úřad vlády a bude záležet na premiérovi, zda jej na program středečního zasedání zařadí. Ve dvoukolovém výběrovém řízení by měl nejprve rozhodovat podnikatelský plán a ve druhé fázi cena. Podle ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana stát eviduje mezi pěti až deseti zájemci.

Vláda se nyní snaží podruhé najít pro vodochodskou firmu majitele. Od roku 1998 Aero vlastnila americká společnost Boeing, s tou však stát loni na podzim partnerství ukončil a převzal firmu zpět. Za Aero zaplatil stát symbolické dvě koruny, převzal však zároveň dluhy podniku přes devět miliard korun. Stát minulý týden provedl ve vedení firmy změnu, kdy dosavadního prezidenta Antonína Jakubšeho nahradil předseda představenstva Petr Klimeš. Oficiální důvod odvolání Jakubšeho nikdo nechtěl komentovat.

Aero Vodochody zaměstnává zhruba 1600 lidí, ke konci roku 2002 jich měla firma o 700 více. Loni Aero zakončilo rok se ziskem 295 milionů korun. Za poslední čtyři roky firma vydělala 2,1 miliardy, celková výše ztrát z minulých období však ke konci minulého roku činila 8,1 miliardy. Za pět měsíců letošního roku firma vykázala provozní zisk 72 milionů korun. Firma provádí generální opravy letadel L-39 a L-59, poskytuje služby armádě na programu letounů L-159 a spolupracuje například na dodávkách vrtulníků Sikorsky. Letos však končí zakázka Aera na dodávky letounů armádě, a předpokládá se tak propad tržeb. Obchodní příležitosti firma očekává od civilního programu, kde čeká na certifikaci letounu Ae270.

Policisté při Kryštofovi plus sledovali především dálnice

Především na bezpečnost provozu na dálnicích a rychlostních komunikacích se zaměřila dopravně-bezpečnostní akce Kryštof plus, která začala v pátek. Zvýšený počet policejních hlídek dohlížel hlavně na dodržování rychlosti a zákazu předjíždění pro kamiony. Pokut rozdali policisté méně než při předchozích Kryštofech, protože akce měla spíše preventivní charakter, řekla ČTK mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Dopravní hlídky podle ní měly svou přítomností přimět řidiče, aby přizpůsobili jízdu v místech, kde je nařízena snížená rychlost. Dalším sledovaným přestupkem bylo předjíždění kamionů. "Chtěli jsme, aby řidiči viděli přítomnost policie," řekla mluvčí.

Policisté ale také pokutovali. Například severočeští zkontrolovali na dálnici D8 od pátku do neděle 987 vozidel a zjistili 196 dopravních přestupků. Řidičům vyměřili blokové pokuty v celkové výši 120.000 korun. "Nejčastějším přestupkem bylo nedodržení nejvyšší povolené rychlosti a chybějící platná dálniční známka. Rychlost překročilo 100 řidičů, známku nemělo 71 vozidel," uvedla mluvčí krajské policejní správy.

Celkové výsledky dopravně-bezpečnostní akce policie zatím nezveřejnila. Kombinací preventivních a represivních opatření chce zvýšit bezpečnost a průjezdnost českých dálnic, které zůstávají v posledních letech stále stejně nebezpečné. Letos se na dálnicích stalo více než 2300 nehod, což je podobný počet jako v první polovině loňského a předloňského roku. Dálniční nehody si letos vyžádaly 14 lidských životů, 63 lidí při nich utrpělo těžká zranění.

Temelín připojil druhý blok, kvůli závadě ale omezil jeho výkon

Obsluha jaderné elektrárny Temelín v pondělí dopoledne připojila druhý blok elektrárny k síti. Skončila tak tříměsíční plánovaná odstávka, při níž energetici vyměnili čtvrtinu paliva a zkontrolovali zařízení. Plného výkonu ale zatím nedosáhne. Kontrola turbíny totiž objevila závady na součásti rotoru. ČTK o tom informoval mluvčí elektrárny Milan Nebesář. "Pro nás je v tuto chvíli výhodnější provozovat druhý blok i několik měsíců se sníženým výkonem o cca 15 procent než nevyrábět a čekat na dodání opraveného dílu. Přistoupili jsme proto na doporučení expertů a technické řešení, kdy vysokotlaká část turbíny bude pracovat bez čtvrtého oběžného kola, a proto s nižším výkonem," řekl Nebesář.

Analytici: Ceny potravin mírně porostou, zemědělci stále zdražují

Češi si v příštích měsících zřejmě budou muset připlatit za potraviny. Důvodem je zdražování produktů českých zemědělců, což se podle ekonomů brzy promítne i do cen v obchodech. K růstu cen potravin přispěje i letošní nižší úroda, zdražování však podle analytiků nebude velké. Podle prezidenta Potravinářské komory Jaroslava Camplíka mohou některé druhy potravin o něco podražit, celkově ale zatím ceny výrazněji neporostou. "Neočekávám, že by to šlo výrazně nahoru, není důvod," řekl ČTK s tím, že z pohledu potravinářů žádoucímu zvýšení brání konkurence a tlak obchodních řetězců. U některých surovin si zpracovatelé v reakci na zdražení v tuzemsku vypomáhají dovozem. Mírný růst cen potravin však podle ekonomů určitě nastane nejen kvůli současnému zdražování vstupů, ale i kvůli očekávané slabší úrodě. Zatímco v loňském roce byla sklizeň rekordní a čeští zemědělci se spíše potýkali s odbytem, letos jim počasí tolik nepřeje. I přes zdražování však své produkty nabízejí téměř o desetinu levněji než před rokem.

Žně začnou naplno koncem tohoto a v příštím týdnu, soudí šéf AK

Žně začnou podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby naplno koncem tohoto a během příštího týdne. Pokud vydrží počasí, může být rozhodující část hotova do půli srpna, dodal. Podle odhadu ČSÚ se letos sklidí asi 7,3 milionu tun obilovin, což je proti loňské vysoké úrodě pokles o 0,9 milionu tun. Nižší objem produkce a přetrvávající nízké ceny mohou způsobit několikamiliardový výpadek v příjmech rolníků, odhaduje předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský.

První kombajny vjely do polí počátkem července ke sklizni ozimého ječmene. Zatím je pod střechou úroda z 12 procent ploch této plodiny. U ostatních plodin, pšenice či řepky, jsou práce v samém počátku, vyplývá ze šetření komory. Ve vyšších nadmořských výškách se nezačalo, doplnil Veleba. Podle Jirovského jsou problémem nízké ceny obilí, které přetrvávají po loňské rekordní úrodě a kvůli nimž mohou zemědělci proti loňsku přijít na příjmech řádově o miliardy. Naproti tomu do nákladů se promítnou dražší pohonné hmoty.

Na nižší letošní produkci základních obilovin se podílí jak pokles osevních ploch, tak snížení průměrného hektarového výnosu, uvedl ČSÚ. Osevní plochy u základních obilovin se meziročně snížily o půl procenta na 1,505.346 hektarů. Průměrný výnos pak poklesl o 10,7 procenta na 4,85 tuny na hektar.

Libye odvolala diplomaty, jejichž synové údajně napadli děti

Dva libyjští diplomaté, jejichž synové údajně napadli v Praze dva malé chlapce, byli na žádost české diplomacie odvoláni zpět do své země. I s rodinami již odjeli z Prahy, řekl ČTK Richard Krpač z tiskového oddělení ministerstva zahraničí. "Ministerstvo zahraničních věcí využilo možností poskytovaných Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích a požádalo o odvolání diplomatů, jejichž rodinní příslušníci byli vyšetřováni v souvislosti s touto kauzou," sdělil Krpač. Podle deníku Blesk a magazínu Ring napadli na jednom z pražských dětských hřišť tři třináctiletí Libyjci dva desetileté chlapce, z nichž jeden byl synem publicisty Radka Johna. "Péťu a jeho kamaráda přepadli tři synáčci libyjských diplomatů. Náš syn se ubránil, ale jeho malého kamaráda znásilnili," řekl již dříve John Ringu. Podle vyjádření policejní mluvčí Evy Brožové v médiích byl případ posuzován jako znásilnění, avšak vzhledem k věku pachatelů byl odložen.

Čech odsouzený ve Švédsku za pašování drog možná pojede domů

Ladislav Žerovnický, kterému švédský soud vyměřil deset let za pašování téměř 17 kilogramů heroinu, si zřejmě trest odsedí v České republice. Městský soud v Praze v pondělí rozhodl, že uzná švédský verdikt z roku 2002, a Žerovnického odsoudil ke stejnému trestu. Učinil tak první krok k jeho vydání do Čech. Třicetiletý muž ale s postupem nesouhlasí a chce zůstat ve švédském vězení.

Švédská policie zadržela Žerovnického v červenci 2001 zároveň se ženou s českým pasem, když připluli trajektem do západošvédského Göteborgu. Švédští celníci tehdy pojali vůči Čechům podezření, a proto prohledali jejich automobil. V úkrytu za zadním sedadlem našli 16,9 kilogramu heroinu. Podle tehdejších vyjádření šlo o třetí největší zásilku heroinu, kterou švédští celníci od roku 1998 odhalili. Podle švédských médií se neoficiální cena zabaveného heroinu pohybovala kolem 17 milionů švédských korun, což před čtyřmi lety v přepočtu představovalo téměř 60 milionů korun. Švédské ministerstvo spravedlnosti nedávno na základě mezinárodních smluv požádalo českou stranu, aby si Žerovnický odpykal trest Česku.

Předseda senátu Kamil Kydalka konstatoval, že stejně jako ve Švédsku je i v Česku pašování drog trestné a v obou zemích za něj lze uložit stejně vysoký trest. Uvedl, že tak rozsudkem pouze "přetransformoval" švédský rozsudek na český. To, že Žerovnický s postupem nesouhlasí a chce zůstat ve Švédsku, podle něj není důležité. "Švédská strana již má své postupy, jak toto vyřešit," řekl Kydalka. Obhájkyně odsouzeného tvrdí, že Žerovnický ve švédském vězení studuje angličtinu a informatiku a chce školu dokončit. Má mu pomoci snáze si najít zaměstnání. Také nechce platit asi 50.000 korun, které by ho stála cesta do českého vězení.

Počasí

V úterý čekáme oblačno, místy přeháňky, a východě a severovýchodě zpočátku zataženo a srážky četnější. Ojediněle bouřky. Teploty 21 až 25 stupňů, na horách kolem 15 stupňů. Čerstvý západní až severozápadní vítr bude mít v nárazech kolem 50 km za h.