Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Zeman podpoří ve volbách Paroubka, Gross podle něj není dobrý šéf

Expremiér a bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman podpoří ve volbách do Poslanecké sněmovny premiéra Jiřího Paroubka. Naopak s jeho podporou nemůže počítat předseda ČSSD Stanislav Gross, bude- li ve volbách kandidovat. Nepovažuje ho totiž za dobrého šéfa strany. Zeman to řekl novinářům v Lučanech nad Nisou na Jablonecku, kde trávil víkend u Paroubka na chalupě.

Zeman zopakoval, že nebude usilovat o žádnou funkci. Uvedl, že je připraven, bude-li o to požádán, selektivně podpořit i jiné poslance. Mnohé z nich prý ale rozhodně nepodpoří, protože pochybuje o jejich "intelektuálních a mravních kvalitách" a považuje je za "žvanily" a lidi, které podezřívá z klientelismu. Jejich počet ani jména však neuvedl.

Podle mluvčí ČSSD Lucie Vaverové se Gross s Paroubkem dohodl na tom, že ke schůzce se Zemanem bude vyjadřovat pouze premiér, jakožto její účastník. "Pan předseda Stanislav Gross se dohodl na celkovém postupu i na cílech jednání s Jiřím Paroubkem," řekla ČTK. "Pan předseda již dříve řekl, že by byl rád, kdyby byl lídrem Jiří Paroubek. Je dobře, že má Miloš Zeman stejný názor," dodala Vaverová později.

Zeman rozhodně odmítl, že by kritikou některých sociálních demokratů poškozoval sociální demokracii. Nekritizuje prý stranu, ale jednotlivé sociální demokraty, kteří straně škodí deficitem inteligence, pracovitosti nebo charakteru. Taková kritika podle jeho přesvědčení nejsilnější vládní straně neškodí.

Paroubek ale očekává, že se Zeman nebude vyjadřovat kontroverzně ke kandidátům, kteří mu nesedí. Selektivní podpora v kampani mu ale nevadí. Kdo je důchodcem a neusiluje o žádné funkce, tak si může vybírat, koho podpoří, nebo nepodpoří, řekl. Paroubek uvedl, že se Zemanem se shodli na tom, že je potřeba se vymezit vůči Modré šanci ODS a v zájmu země zamezit jejímu rozkvětu. Zeman uvedl, že program nejsilnější opoziční strany tři měsíce studoval a dospěl k závěru, že by Českou republiku vrátila o 150 let zpět do éry divokého kapitalismu.

Dlouhodobějším úkolem, na kterém se Paroubek se Zemanem rovněž shodl, je vypracování kariérního řádu ČSSD. Měl by umožnit politický postup úspěšným komunálním politikům, ale i zkušeným manažerům, a naopak neúspěšným v kariéře zamezit. "Lidé, kteří pracují druhé nebo třetí volební období jako starostové či místostarostové, tak by měli být vyzdviženi," uvedl jako příklad Paroubek. Zeman dodal, že se shodli na zrušení antidarwinismu, kdy je za úspěch trest a za neúspěch odměna.

Zeman a Paroubek spolu o víkendu hovořili dlouhé hodiny. Diskutovali v chalupě i na zahradě. V neděli ráno si našli čas i na hledání hub. Víkend s oběma politiky v Jizerských horách strávily i jejich manželky. Zeman poznamenal, že paní Paroubková je znamenitá kuchařka.

Česko posílá obětem záplav v Rumunsku materiální pomoc

Česká republika rozhodla o vyslání humanitární pomoci Rumunsku postiženému záplavami. Do oblasti v úterý zamíří kamiony s balíčky potravin, hygienických potřeb a zařízeními na výrobu elektřiny. "Výše pomoci je zhruba pět milionů korun," řekl ČTK mluvčí generálního ředitelství hasičů Petr Kopáček. Na záplavy v Rumunsku už reagovaly i některé české humanitární organizace. Společnost ADRA a Česká katolická charita vyhlásily sbírky na pomoc zaplaveným oblastem. Česká katolická charita navíc odeslala své partnerské organizaci v Rumunsku 3000 dolarů (asi 73.000 korun).

Paroubek odmítl multikulturalismus jako příčinu terorismu

Premiér Jiří Paroubek odmítl, že by byl multikulturalismus prapříčinou terorismu, jak tvrdí prezident Václav Klaus. "Teroristé mohou přicestovat letadly, a tak to většinou i je," řekl premiér na své chalupě v Jizerských horách novinářům. Multikulturalismus je podle Klause tragickým omylem současné západní civilizace a všichni na něj doplácejí. Nemůže za teror přímo, ale je jeho prapříčinou, uvedl Klaus a přirovnal to k vlivu Marxova učení na zločiny komunismu. Zároveň dodal, že tím nehledá výklad k nedávným atentátům v Londýně. V dnešním globálním světě je podle Paroubka vzdálenost dopravní a informační úplně jiná než před 100 lety. Teroristé proto mohou pocházet z řad přistěhovalců, ale také to nemusí být pravda, soudí premiér.

K útokům radikálních islamistických teroristů na cíle v západních zemích pomáhá podle Klause přílišná otevřenost Západu vůči imigraci lidí z jiného kulturního prostředí. "Je to v každém případě vhodná půda k tomu, aby se tyto věci staly," uvedl prezident v rozhovoru pro sobotní Mladou frontu Dnes.

Paroubek neřekl, zda je migrace dobrá, nebo není. Je to podle něj ale fakt. Podotkl, že v Německu jsou tři miliony Turků a ve Francii pět milionů muslimů. "Co s nimi, než se snažit je integrovat do společnosti," dodal.

Evropské řeky oslavovaly po celém kontinentu tisíce lidí

Tisícovky lidí o víkendu oslavily vodní toky při Evropském dni koupání v řekách. Jen zlomek z nich se však v rámci akce označené také heslem Velký skok odhodlal do vody ponořit. Mezinárodního dne, který má upozorňovat na čistotu vody a budovat pozitivní vztah lidí k řekám, se zúčastnilo 12 zemí. V České republice akci, kterou doprovází kultura i úklid řek, organizuje ekologické sdružení Arnika.

V Česku, kde se letos koupání v řekách konalo na 17 místech, se nejvíce lidí sešlo v Děčíně. Na Slavnosti Labe přišlo v neděli na 10.000 lidí a deset odvážlivců se do řeky ponořilo. Sdružení Arnika koupací den na Labi uspořádalo poprvé před třemi lety. Také díky této tradici se Labe pyšní největším počtem koupacích míst ze všech evropských povodí. Na různých místech Labe v Česku a Německu je jich asi 70.

Na ostatních koupacích místech Česka tak vysoká účast jako v Děčíně nebyla. Ve Špindlerově Mlýně na Trutnovsku do Labe vstoupilo zhruba 15 lidí, v centru Hradce Králové se ke dni koupání v řekách zapojilo na 40 milovníků vodních radovánek. V Římově na řece Malši se už v sobotu uskutečnila módní přehlídka historických koupacích a plážových oděvů. Ve Volyni na Strakonicku čistila asi desítka lidí řeku Volyňku. V Černošicích u Prahy na břehu Berounky otevírali novou městskou pláž. Kvůli evropské akci její zpřístupnění načasovali právě na dnešek. Někde, například v Klatovech, se koupací den teprve uskuteční. V Litoměřicích se zase akce za účasti 50 lidí konala už před týdnem.

Evropský den koupání v řekách sleduje vedle oslavy řek a znovunalezení vztahu lidí k řekám i konkrétní cíl. Organizátoři se touto kampaní domáhají naplnění rámcové směrnice Evropské unie o vodách, jejímž cílem je do roku 2015 dosáhnout dobrého stavu vody v řekách a jezerech. Podle průzkumu Eurobarometer znepokojuje znečištění vod 47 procent Evropanů.

Vláda posoudí návrh, aby si starší lidé neměnili občanské průkazy

Vláda ve středu posoudí návrh skupiny poslanců ze všech parlamentních stran, podle něhož by si lidé starší 70 let nemuseli povinně měnit občanské průkazy. Návrh počítá s tím, že tito občané by do konce života používali průkazy dosavadní. Postoj vlády ale nebude rozhodující. O definitivním osudu návrhu rozhodne parlament, který by ho měl projednávat po prázdninách. Podle novely by si průkazy bez vymezené doby platnosti nemuseli měnit občané narození před 1. lednem 1936. Kdyby parlament novelu neschválil, musela by drtivá většina občanů starších 70 let podat žádost o jejich výměnu do konce listopadu. Návrh poslanci odůvodnili tím, že ne všichni zmínění občané vědí, že si do konce roku mají průkazy vyměnit. Kdyby to neudělali, spáchali by přestupek a navíc by to mohlo ohrozit i pobírání důchodu či jejich přijímání do zdravotnických a sociálních zařízení. Autoři novely si myslí, že pro tyto běžné věci postačují občanské průkazy staršího typu.

Výměna průkazů se netýká jen starších lidí. Jejím cílem je sjednotit podobu průkazů a vydat nové s bezpečnostními prvky. Podle ministerstva vnitra je teď v zemi platných až deset typů občanských průkazů. Skoro čtyři miliony lidí používají průkazy bez strojem čitelných údajů. Nové mají vedle strojově čitelných údajů i počítačově tištěnou fotografii držitele. Strojově čitelný kód urychluje třeba odbavování na hranicích.

Do konce letošního roku si musejí vyměnit průkazy bez strojově čitelných údajů lidé, kteří je dostali do konce roku 1994. Ostatní si je musejí vyměnit postupně ve stanovených lhůtách do konce roku 2008. Průkazů, jimž skončí platnost letos 31. prosince a lidé si je dosud nevyměnili, je přes půl milionu.

Britský princ Edward stráví dva dny v České republice

Mariánské Lázně a Prahu navštíví v pondělí a úterý syn britské královny Alžběty II. princ Edward. V západočeských lázních zahájí benefiční golfový turnaj a předá Pohár vévody z Edinburghu mladým českým golfistům. V Praze pak udělí Cenu vévody z Edinburghu účastníkům české varianty celosvětového dobrovolného programu pro mládež Edie (zdrobnělina od Edward), který je součástí mezinárodního programu Cena vévody z Edinburghu. Poobědvá ve francouzské restauraci Obecního domu.

K Ediemu, který si klade za cíl pozitivní nasměrování a motivování mladých lidí podporou sportovních aktivit a praktických dovedností, se zapojili Češi ve věku od 14 do 25 let. Dva nejlepší hráči lázeňského turnaje čeká postup do světového finále, které se odehraje 2. až 6. října. Golfový turnaj je zároveň spojen s oslavami 100. výročí Královského golfového klubu Mariánské Lázně. Provoz tamního golfového hřiště shodou okolností zahájil prapradědeček prince Edwarda, král Eduard VII. Místní golfový klub má od roku 2003 od královny Alžběty II. přiznáno právo používat přídomek "královský", údajně jako jediný klub mimo území britského Společenství.

Do Olomouce přijelo na koncert 200 skinů; akce byla bez incidentů

Přes 200 skinheadů z celé České republiky i ze zahraničí se sjelo v sobotu večer do Olomouce na koncert kapel z ČR, Slovenska a Polska. Soukromou akci, která se konala v pronajatém sále na periferii města, monitorovalo až do třetí hodiny ranní několik desítek policistů. Podle olomoucké policejní mluvčí se akce obešla bez incidentů. "Akci jsme monitorovali zvenčí, bylo kvůli ní vyčleněno i několik policistů navíc. Neměli však důvod k zásahu, nezaznamenali jsme žádné výtržnictví či narušení klidu a pořádku," řekla ČTK olomoucká policejní mluvčí Marta Hanzlová.

Podle Ondřeje Cakla ze sdružení Tolerance a občanská společnost koncert pořádala v Olomouci neonacistická organizace Národní odpor. "Vystoupily čtyři kapely, které mají v repertoáru i písně s rasistickými a antisemitskými texty. Zpívají je pouze tehdy, když nejsou v blízkosti policisté," řekl ČTK Cakl. Upřesnil, že na koncertě vystoupila například česká kapela Imperium či slovenská Patriot.

Policie na Sokolovsku rozpustila sraz skinů, jednoho muže zatkla

Policisté rozpustili v noci na neděli v Libavském Údolí na Sokolovsku sraz asi 200 skinheadů, spojený s koncerty. Zpěvák ukrajinské kapely byl zadržen, po výslechu ho ale policie propustila. Policisté se na ukončení akce domluvili s pořadateli kolem půlnoci kvůli podezření z provolávání rasistických hesel, řekl ČTK velitel zásahu Jiří Matouš ze sokolovské policie.

"Akce proběhla bez komplikací a bez problémů, měli jsme zkontrolováno 178 osob, což bylo asi 99 procent všech účastníků," řekl Matouš. V závěru setkání podle něj tlumočník upozornil policisty na to, že v písni ukrajinské skupiny se hovořilo o vítězství bílé síly, což by mohlo být považováno za projev s rasistickým podtextem. Policisté proto vyzvali pořadatele k ukončení akce, během krátké chvíle se účastníci v klidu rozešli.

Na srazu vystupovalo šest skupin, dvě byly české, dvě ukrajinské a o dalších dvou policisté podle Matouše nic nevědí. Jedna mohla být snad ze Švédska. Policisté nasadili do akce asi stovku příslušníků, kteří hlídali okolí restaurace a kontrolovali lidi. Vyšetřovatelé nyní podle Matouše vyhodnocují a zkoumají, zda se někdo dopustil trestného činu. Policisté pořizovali záznam akce, který bude třeba vyhodnotit, stejně tak jako překlady textů.

Čeští záchranáři jeli pátrat do Turecka po ztraceném Čechovi

Šest záchranářů české Horské služby se vydalo do Turecka pomáhat při pátrání po pohřešovaném českém turistovi. "Akci zorganizovala manželka pohřešovaného poté, co pátrací akce turecké armády a policie byla neúspěšná," informoval ČTK náčelník Horské služby Jiří Brožek. Devětapadesátiletý muž zmizel začátkem července na jihozápadě země.

"Členové horské služby se akce zúčastňují v rámci svého volna společně s dalšími dobrovolníky. Celou záchrannou akci financuje sama manželka pohřešovaného," upřesnil Brožek s tím, že žena na místě také osobně zajišťuje pátracím skupinám servis.

Výnosy fondů postupně rostou, nejvíce vydělávají akciové fondy

Výnosy domácích podílových fondů ve druhém čtvrtletí vzrostly a dostaly se až na loňskou úroveň. Největší výnosy měly akciové fondy, které v průměru vynesly sedm procent. Smíšené fondy se zhodnotily o více než čtyři procenta, dluhopisové fondy o 3,5 procenta. Fondy peněžního trhu vykázaly vesměs zhodnocení kolem jednoho procenta. Vyplývá to ze statistiky fondů Unie investičních společností (UNIS) k 8. červenci.

Domácí akciový trh pokračoval díky privatizujícím firmám v růstu z předchozího roku. Portfolio manažeři s agresivnějšími strategiemi tak mohli dosahovat v porovnání s konzervativnějšími dosti odlišných výsledků, což se odrazilo i na výsledcích fondů, řekl ČTK analytik serveru Finance.cz Lukáš Buřík. "Výsledky za pololetí hodnotíme jako slušné, na počátku roku je očekával jen málokdo," dodal.

Do budoucna očekává Buřík mírně optimistický vývoj. V poslední době se vedlo dobře nejen tuzemskému akciovému trhu, ale na několikaletá historická maxima se dostaly i západoevropské tituly. "Čím více domácích titulů bude obchodováno na evropských trzích, tím větší vliv bude mít vývoj zahraničních indexů na vývoj indexů tuzemských," upozornil.

Zemřel akademický malíř, grafik a ilustrátor Jiří Běhounek

Ve věku nedožitých 76 let zemřel akademický malíř, grafik a ilustrátor Jiří Běhounek. Umělec zemřel v úterý po těžké nemoci, oznámil v neděli ČTK synovec malíře Pavel Černý. Běhounek se věnoval především knižní ilustraci. Jeho ilustrace znají především děti a mládež z desítek knih, například Čaroděj ze země Oz, Ivanhoe, souborů národních pohádek od vietnamských (Čarovný pták) přes kavkazské (Oslí vejce) až po židovské. Běhounek však svými kresbami opatřil také naučné publikace o lékařství, životě v přírodě a vesmíru.

Za své dílo také získal mnoho zahraničních a českých ocenění. V roce 1957 dostal stříbrnou číši a zlatý podnos na římské Mezinárodní výstavě poštovních známek se sportovní tematikou. V roce 1982 jej ocenili v Lipsku stříbrnou medailí za ilustraci k bibliofilii Heinrich Heine a za ilustraci Knihy o Faustovi.

V Česku posbíral Běhounek nejvíce cen v 90. letech. Například v roce 1995 mu byly uděleny dvě Zlaté stuhy za ilustrace ke knize Čaroděj ze země Oz, o rok později rovněž Zlatá stuha za nejkrásnější ilustrace ke knihám Petr Pan a v roce 1997 za knížky Rabín a čarodějnice a Nejkrásnější pohádky o strašidlech.

Boskovice hostily kulturní festival pro židovskou čtvrť

Nedostatek ubytovacích kapacit byl podle pořadatelů zřejmě jediným problémem právě skončeného 13. ročníku kulturního festivalu v Boskovicích na Blanensku, který propaguje tamní židovskou čtvrť. Obsazeny byly všechny hotely a takřka vyčerpána byla i možnost spaní v tělocvičnách a v kempu, řekl ČTK Čestmír Huňát z pořádajícího sdružení Unijazz. Pořadatelé podle něj chtějí před příštím ročníkem jednat s boskovickou radnicí o možnostech rozvoje ubytování. Samotnou akci ale pořadatelé více rozšiřovat nechtějí. Monstróznější podoba festivalu by narušila genia loci festivalu; město má své limity, míní Huňát. "Příští rok se chceme zaměřit spíše na zvýšení komfortu návštěvnických služeb," dodal.

Letos se podle něj na akcích vystřídalo zhruba 2500 platících návštěvníků. Překvapila jej účast na "menších" akcích. Vyprodán byl například koncert Zdenka Vřešťála v synagoze, ač začínal až před půlnocí a konal se paralelně s koncerty na hlavní scéně. Největším tahákem podle něj byly koncerty maďarské zpěvačky Erzi Kiss Music a domácích Tata Bojs.

Přehlídka na několika místech po celém městě nabídla po čtyři dny koncerty, autorská čtení, divadelní vystoupení, výstavy či filmové projekce. Boskovický hrad nabídl divadelní představení, prostor před hradem vystoupení dýdžejů, zámecký skleník jazzové koncerty. Rocková scéna byla za muzeem, do amfiteátru letního kina se mohli zájemci vydat na koncerty folkových interpretů. Muzeum Boskovicka představuje i nadále fotografie Dany Kyndrové a Michaely Thelenové.

Unijazz pořádá festival pro zachování a obnovu židovské čtvrti od roku 1993. Židovská komunita v Boskovicích patřila k nejvýznamnějším na Moravě a v době největšího rozkvětu v polovině 19. století tvořila třetinu obyvatel.

Dvě velká knihkupectví prodala kolem 1600 výtisků nového Pottera

Dvě velká česká knihkupectví prodala během víkendu kolem 1600 výtisků nového dílu knihy o čarodějnickém učni Harry Potterovi.Kniha se na celém světě začala prodávat o půlnoci z pátku na sobotu londýnského času - v Praze ji tedy mohli obchodníci nabídnout až v 01:00. Otevřeno kvůli tomu měla obě knihkupectví. Pracovnice Paláce knih uvedla, že se šestý díl nazvaný Harry Potter a Princ dvojí krve řadí mezi nejlépe prodávané knihy v angličtině. I v porovnání s českými knihami se řadí mezi "trháky". Ještě větší zájem bude ale podle ní o český překlad. Zatím se ale neví, kdy se dostane na pulty obchodů. Nakladatelství Albatros, které knihy v Česku vydává, a překladatel dostali knihu také až v sobotu.

Na vizovický rockový festival již zavítalo na 18.000 návštěvníků

Asi 18.000 příznivců rockové hudby zavítalo na třetí ročník festivalu Masters of Rock, který se od pátku koná ve Vizovicích na Zlínsku. V programu největšího rockového festivalu na Moravě jsou čtyři desítky kapel z celého světa. Největší hvězdou sobotní noci byla americká skupina Manowar, kterou doprovodila zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů a pěvecký sbor. Festival vyvrcholí v noci na pondělí.

V sobotním programu kromě kapely Manowar vystoupila i německá hardrocková skupina Die Happy se zpěvačkou Martou Jandovou. S kytarou ji podpořil také její otec, frontman Olympiku Petr Janda. Přijelo také několik českých a slovenských kapel a dalších hostů. Nedělní program ukončili Hammerfall ze Švédska a finští Waltari.

Na festival přijely tisíce lidí nejen z Česka, ale i Slovenska, Polska, Maďarska a dalších evropských zemí. Letos si přes internet rezervovali vstupenky i fanoušci z Asie, Austrálie a Spojených států.

Jakeš a Kadlec získali titul mistrů republiky v letecké rallye

Pilot Jiří Jakeš s navigátorem Jiřím Kadlecem získali v Jindřichově Hradci titul mistrů republiky v letecké rallye. Druhá skončila posádka Miloš Fiala s Michalem Filipem a třetí Luboš Hájek s Tomášem Rajdlem.

Na mezinárodním mistrovství ČR se od pátku letěly tři soutěžní etapy s celkovou délkou 600 kilometrů. Posádky obdržely půl hodiny před startem pokyny k provedení letu a k zakreslení tratě do mapy. V každé etapě pak z výšky 300 metrů nad zemí pilot s navigátorem vyhledávali objekty podle fotografií a znaky složené z třímetrových plachet na zemi. Museli přitom dodržovat zadaný čas. Za opožděný nebo dřívější průlet nad otočnými body o víc než dvě vteřiny nebo za nenalezení fotografií a znaků byla posádka penalizována. Každá etapa byla zakončena bodovaným přistáním na přesnost.

Šampionát byl poslední prověrkou reprezentantů před mistrovstvím Evropy v letecké rallye a přesném létání, které se koná začátkem srpna ve slovenské Dubnici. Češi tam budou obhajovat stříbro a zlato v týmových soutěžích. Navázat chtějí podle trenéra reprezentačního týmu Miloše Fialy na historicky nejúspěšnější loňskou sezonu, kdy získali v rallye zlato v týmech a zlatou i stříbrnou medaili v posádkách. V přesném létání, což je obdobná navigační soutěž jednočlenných posádek, vybojovali stříbrné medaile v týmech a stříbro také v posádkách na mistrovství světa v dánském Herningu. Základ týmu tvoří piloti Českých aerolinií.

Corser neměl v prvním závodu superbiků v Brně soupeře

Zcela suverénně zvítězil v prvním závodu mistrovství světa superbiků na Masarykově okruhu v Brně Australan Troy Corser na stroji Suzuki. Před druhým Britem Jamesem Toselandem na ducati měl v cíli po dvaceti okruzích náskok 6,592 sekundy, třetí skončil Francouz Regis Laconi rovněž na ducati. Nejlepší z českých jezdců Jiří Dražďák obsadil 26. místo se ztrátou 1:52,574 minuty na vítěze.

Třiatřicetiletý Corser potvrdil, že mu Masarykův okruh vyhovuje. Stejně suverénně v Brně zvítězil v obou závodech před devíti lety. Svůj tehdejší traťový rekord 2:04,019 vylepšil ve čtvrtém kole závodu na 2:03,812. Corser hned od začátku nedal soupeřům šanci a dojel si pro jubilejní třicáté vítězství v mistrovství světa superbiků. Letos zvítězil posedmé a upevnil si vedení v průběžném pořadí celkové klasifikace.

Čeští jezdci obsadili místa na samém chvostu výsledkové listiny. Za Dražďákem skončil na 27. místě Miloš Čihák a poslední 28. místo obsadil šestačtyřicetiletý Jiří Trčka. Pouze dvě kola strávil na trati Jiří Mrkývka, kterému na vypůjčeném motocyklu Ducati upadla řadící páka.

Siláci se dřeli s kovovými kufry i s obřími pneumatikou

Přenášení až 170 kilogramů těžkých kovových kufrů nebo převracení pneumatiky o váze 350 kilogramů patřilo do sobotního siláckého šestiboje, kterého se v Liberci zúčastnilo 16 závodníků z Česka, Slovenska a Slovinska. Klání sledovalo několik tisíc diváků.

"Pneumatiku převraceli siláci na dráze dlouhé 20 metrů a nejrychlejší z nich, Jan Bártl, ji překonal za necelých 39 vteřin," řekl ČTK jeden z organizátorů Ladislav Slánský. Při druhé disciplině závodníci soutěžili, kdo dostane za jednu minutu víckrát nad hlavu kládu těžkou 125 kilogramů. Tři z nich to dokázali šestkrát. Potom siláci tahali po třech schodech břemena o váze 200, 220 a 250 kilogramů. Nejlepší z nich, Zdeněk Sedmík, je dostal všechny nahoru za 43 vteřin. Navíc ještě stihl vynést na schody dva padesátilitrové sudy s pivem. Mezi magnety šestiboje patřily soutěže, v nichž hrály klíčovou roli automobily. Siláci museli na laně táhnout kamion a překonat s ním vzdálenost 20 metrů. Nejrychlejšímu Zdeňkovi Sedmíkovi trvala cesta do cíle necelých 22 vteřin. Závodníci dostali rovněž za úkol, aby udrželi co nejdéle na v klidu dvě octavie. Auta stála na šikmé ploše se sklonem zhruba 30 stupňů a siláci s rozpaženýma rukama mezi nimi. Nejlepší z nich, Josef Masaryk, tam zůstal jednu minutu a 16 vteřin.

"Celkovým vítězem se stal Martin Štefl před Zdeňkem Sedmíkem a Janem Bártlem, který byl jako osmatřicetiletý nejstarším účastníkem soutěže," shrnul Slánský.

Pět recesistů zdolalo Ještěd s velkým sudem piva na zádech

Pět českých recesistických obdob himálájských šerpů dopravilo v sobotu na 1012 metrů vysoký Ještěd padesátilitrové sudy s pivem. Se sedmdesátikilovou zátěží, uloženou v krosnách, překonali od spodní stanice lanovky převýšení téměř 400 metrů. Vítěz Karel Ouhrabka se vyšplhal na horu za hodinu a čtvrt.

"Rekord při vynášení sudů na Ještěd drží z roku 2003 časem padesát osm a půl minuty Petr Schneider," řekl ČTK pořadatel soutěže, předseda Jizersko-ještědského horského spolku Pavel Schneider. Na vrchol hory vyrazilo šest mužů, jeden z nich závod vzdal. Čas Ouhrabky zanesla pelhřimovská agentura Dobrý den do české Guinnessovy knihy rekordů.

Tradici výstupů na Ještěd založil na konci 19. století Německý horský spolek pro Ještědské a Jizerské hory. Za druhé světové války však soutěž i spolek zanikly. JJHS ji obnovil před pěti lety a 100 výstupů si připsalo již sedm turistů. Jedním z nich se stal pes, doprovázející svého pána.

Počasí:

V pondělí očekávají meteorologové slunečno, v Čechách odpoledne přibývání oblačnosti a k večeru na jihozápadě místy bouřky. Odpolední teploty 28 až 32 stupňů Celsia, na horách kolem 25ti. Povane slabý proměnlivý, později jižní vítr, který při bouřkách zesílí.