Zprávy

Policie zvýšila ostrahu, zpřísnil se i režim na hranicích

Policie zavedla v celé republice v reakci na čtvrteční sérii teroristických útoků v centru Londýna přísnější bezpečnostní opatření. Lidé tak mohou v ulicích a na nádražích vidět více policistů, hlídky důsledněji kontrolují také například vodní nádrže či elektrárny. Na všech hraničních přechodech s Německem platí zvýšená pohotovost, důkladněji se střeží také takzvaná zelená hranice.

Podle mluvčí západočeské cizinecké a pohraniční policie Heleny Fertšakové se zesílené kontroly na hranicích zaměřují zejména na osoby z rizikových oblastí, tedy z arabských zemí. Celníci je pečlivě prověřují. "Zaměřujeme se zejména na místa, kde by bylo možné ukrývat zbraně, střelivo a jiné nebezpečné látky," uvedla. Zvýšené kontroly se podle ní týkají i kamionové a železniční dopravy.

Policisté plní pokyny ministra vnitra Františka Bublana, který nařídil posílit ochranu metra, důležitých dopravních uzlů, železnic, letišť a elektráren. V metropoli dohlížejí posílené hlídky policistů na provoz v pražském metru či na Hlavním nádraží. Dalším stráženým objektem v blízkosti Václavského náměstí je budova Rádia Svobodná Evropa.

O bezpečnostní situaci jednal v pátek pražský primátor Pavel Bém s řediteli policie, strážníků i dopravního podniku. "Situaci bereme nesmírně vážně, v současné době však nemáme žádné signály, které by svědčily o přímém ohrožení města či jeho obyvatel," uvedl.

Paroubek: Mezi oběťmi londýnských útoků Češi zřejmě nejsou

Mezi oběťmi čtvrteční série teroristických útoků v Londýně zřejmě nejsou čeští občané. Po pátečním jednání bezpečnostní rady státu to řekl předseda vlády Jiří Paroubek. Dodal, že zatím se svým rodinám a zaměstnavatelům neozvalo sedm českých občanů. Ministerstvo zahraničních věcí přitom hovořilo odpoledne o pěti lidech, později zvýšilo jejich počet na šest.

Vodárny ze skupiny Veolia zvýšily kvůli útoku v Londýně pozornost

Společnost Veolia Water ČR nařídila kvůli čtvrtečnímu teroristickému útoku v Londýně zvýšenou pozornost na všech vodárenských zařízeních, které provozuje přes dceřiné firmy. ČTK to řekla mluvčí skupiny Eva Kučerová. Veolia působí v Praze, Plzni, severních Čechách, Českých Budějovicích, na Kladensku, Příbramsku, Zlínsku a v Olomouckém kraji. Na českém vodohospodářském trhu je největší, zásobuje více než čtyři miliony obyvatel. Do skupiny patří i společnost Pražské vodovody a kanalizace, která obsluhuje zhruba 1,4 milionu obyvatel Prahy a Středočeského kraje. Její úpravny vody nyní hlídá stálá bezpečnostní služba. Velká pozornost se věnuje kontrole kvality vody. Na všech úpravnách vody PVK se k monitorování okamžité toxicity využívá pstruh duhový, který je podle odborníků nejvhodnější. Tento druh byl vybrán jako nejcitlivější organismus k toxikantům ve vodním prostředí.

Hrobka Karla IV. po 130 letech opět vydala své tajemství

Stará královská hrobka, kterou dal někdy po roce 1350 vybudovat český král Karel IV. pro sebe a svou rodinu, byla opět objevena a vydala svá tajemství. Nyní obsahuje zbytky rakví, kostí a oblečení církevních hodnostářů, které tam pohřbívali od 16. století, řekla v pátek umělecká historička Jana Maříková-Kubková, která se na výzkumu podílela.

Odborníci, kteří hrobku po 130 letech znovu objevili, do ní nahlédli prostřednictvím videokamery. Do komor ji spustili vyvrtaným otvorem širokým necelé čtyři centimetry. "Příprava trvala pět let a samotný výzkum sondou dva dny," uvedla Maříková. "My jsme vlastně nevěděli, v jakém stavu ta hrobka bude. Že tam nějaká dutina je, to jsme věděli, ale jestli je zasypaná, upravená, to jsme netušili, takže nás čekalo překvapení," sdělovala své dojmy Maříková. Hrobka je v dobrém stavu. Potvrdilo to měření teploty a vlhkosti a stěry vzorků ze stěn. "Není jediný důvod ji otevírat," dodala.

Dvě dřevěné schrány s kosterními pozůstatky jsou ve východní komoře. Poblíž nich kamera zachytila dvě nestejně velké měděné či bronzové nádoby. Uchovávaly se v nich orgány zemřelého, nejčastěji srdce a mozek. Ve východní komoře jsou naskládány i zbytky rakví, kování, štítků a dalších ozdob. Dvě truhly jsou i v západní komoře. Výzkum ale nepotvrdil, že by obsahovaly kosterní pozůstatky.

V hrobce byl objeven také nápis, že ji už v 19. století prozkoumal architekt a restaurátor Josef Mocker, když před 130 lety upravoval hlavní oltář. Chór katedrály byl pak nově vydlážděn a na hrobku se zapomnělo.

Štít dříve devastované hartmanické synagogy zdobí desky desatera

Štít staré horské synagogy v Hartmanicích na Klatovsku od pátku opět zdobí dvě kamenné desky s hebrejským desaterem. Zhruba 120 let stará stavba je jednou z posledních synagog a židovských modliteben, kterých bylo dříve na Šumavě šest desítek. Několik posledních desetiletí ale chátrala. Když ji začali v roce 2003 opravovat nadšenci z občanského sdružení Památník Hartmanice, byla téměř na spadnutí. "Letos máme od státu slíbenou dotaci tři miliony korun, celkem opravy přijdou na zhruba sedm milionů," řekl ČTK předseda sdružení Michal Klíma. Věří, že ještě letos se podaří dokončit zbývající části rekonstrukce - vnitřní a vnější omítky a stavba se ještě na podzim po dlouhých desetiletích otevře veřejnosti.

V synagoze bude památník soužití Čechů, Němců a Židů v pohraničí Šumavy, plánuje Klíma. S muzeem v Dobré Vodě bude dokumentovat dřívější židovské osídlení. Na konci 19. století tvořili Židé 13 procent obyvatelstva Hartmanic.

Kamenné desky o rozměrech asi 80 krát 40 centimetrů strhli z čela synagogy němečtí vojáci na podzim 1938 a použili je na schody do zahrady. Podařilo se je objevit až na začátku 90. let minulého století, do dneška byly umístěné v Muzeu Dr. Šimona Adlera v nedaleké Dobré Vodě. Po vyhnání Židů zřídili Němci v synagoze truhlárnu, která tam fungovala i po válce. Pak zde byl armádní sklad pneumatik. Stavba se měla bourat, ale zachránil ji listopad 1989.

Policie obvinila manželku Krejčíře z praní špinavých peněz

Finanční policie obvinila manželku uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře z praní špinavých peněz a státní zastupitelství jí obstavilo luxusní vilu v Černošicích u Prahy. "Žena je podezřelá z toho, že umožnila manželovi zastřít původ části finančních prostředků, které pocházely z jím spáchané trestné činnosti," informovala ČTK mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Zastírání původu peněz podle ní spočívalo především v nákupu a následné přestavbě a rekonstrukci rozsáhlé nemovitosti v Černošicích. "Příjmy obviněné ženy jsou podle dosavadních zjištění ve zjevném nepoměru s náklady vynaloženými na pořízení a úpravy tohoto domu," zdůraznila Kosinová. Státní zastupitelství vilu Krejčířové v hodnotě asi 400 miliónů korun obstavilo.

Advokát Kateřiny Krejčířové Tomáš Sokol, který obhajuje i jejího uprchlého manžela, už podal kvůli obvinění klientky stížnost. "Poté, co si celý národ i s politiky odhlasoval, že je Krejčíř zločinec, je logické, že musí být zlikvidována i jeho manželka," okomentoval nové stíhání pro ČTK Sokol.

Právě při domovní prohlídce černošické nemovitosti Krejčířové 18. června její manžel přítomným policistům zmizel. Podle policie jde o nebezpečného muže, kterému teď k dřívějším obviněním za majetkovou trestnou činnost přibyla i obvinění ze zločinného spolčení, osnování dalšího podvodu a dokonce i z přípravy vraždy celníka. Sokol považuje Krejčířovo stíhání za nesmyslné.

Prezident udělil milost dalším jedenácti odsouzeným lidem

Prezident Václav Klaus udělil milost jedenácti odsouzeným. Ve většině případů ho k tomu vedly humanitární důvody - zdravotní stav odsouzených, péče o nemohoucí příbuzné či zajištění fungování rodiny. Prezident podle svého mluvčího Petra Hájka prominul zbytek trestu například Michaele Křížové, která byla odsouzena za dopravní nehodu se smrtelnými následky k dvěma letům vězení. Křížová sama je po nehodě ochrnutá a plně odkázaná na invalidní vozík.

Svoboda je v Bogotě, kde se setká s kolumbijskými politiky

Český ministr zahraničí Cyril Svoboda zahájil v pátek oficiální návštěvu Kolumbie. Ministr údajně absolvuje všechna plánovaná jednání, přestože do Kolumbie přicestoval kvůli poruše vládního letounu s mnohahodinovým zpožděním. Odpadla tak zatím jen schůzka s kolumbijským ministrem energetiky, která se měla konat ve čtvrtek.

Ve středu měl vládní letoun Tu-154, kterým Svoboda letěl, závadu na jednom ze tří hydraulických systémů a přibližně 30 minut před plánovaným mezipřistáním v senegalském Dakaru musel nouzově přistát na pouštním letišti v Mauritánii.

Šéf české diplomacie na svém turné po Jižní Americe zavítá po Kolumbii také do Guatemaly, Dominikánské republiky a Paraguaye.

Emmerová nechá nemocnicím více peněz, pojišťovny to prý zadluží

Nemocnice si ve druhém pololetí udrží dosavadní příjmy. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová v pátek oznámila, že nevydá na druhé pololetí vyhlášku o úhradách péče v lůžkových zařízeních, v domácí péči a fyzioterapii. V platnosti tak zůstává vyhláška z prvního pololetí s vyššími úhradami za péči. Nemocnice to vítají, pojišťovny však varují, že tento krok podstatně zvýší desetimiliardový dluh veřejného zdravotního pojištění.

Odpůrce těžby neodradil od pochodu do Libkovic ani hustý déšť

Na 50 obyvatel Horního Jiřetína na Mostecku a ekologických aktivistů vyrazilo v pátek na dvanáctikilometrový pochod z Horního Jiřetína do Libkovic, jež začátkem 90. let musely jako poslední obec v Česku ustoupit těžbě hnědého uhlí. Účastníky pochodu neodradil ani vytrvalý hustý déšť. "Cílem akce je upozornit na smutný osud Libkovic a zabránit jeho opakování v případě Horního Jiřetína a sousedních Černic," řekl ČTK Petr Holub z Hnutí Duha.

Po příchodu do Libkovic se účastníci pochodu pokusí obec alespoň na chvíli znovu oživit. V místě zbourané hospody budou čepovat pivo, v sutinách kina promítnou film o vlivu těžby uhlí na krajinu severních Čech. "Obec je definitivně mrtvá, domy jsou srovnány se zemí. Před třemi lety nechala těžební společnost strhnout i kostel. Nejsmutnější je, že lidé se vystěhovali zbytečně. Později se ukázalo, že těžba pod obcí je nerentabilní a Mostecká uhelná od ní upustila," uvedl Holub.

Páteční pochod odpůrců pokračování těžby je součástí akce Týden na hraně, kterou od 3. července v Horním Jiřetíně a okolí organizuje ekologická organizace Hnutí Duha. Kromě pomoci při úklidu obce a opravách nedalekého zámku Jezeří se ekologičtí aktivisté zaměřují zejména na kampaň za zachování nynějších územních limitů těžby uhlí. Právě jejich prolomení by podle aktivistů ohrozilo další existenci Horního Jiřetína i Černic.

Osud limitů těžby, o nichž rozhodla vláda v roce 1991, závisí na podobě územního plánu Ústeckého kraje. Krajští zastupitelé by ho měli schválit na podzim.

Policisty napadlo na Jesenicku 15 mužů; dva z nich jsou ve vazbě

Do potyčky s 15 podnapilými muži se dostali v neděli u Žulové na Jesenicku tamní policisté. Konflikt začal devětadvacetiletý muž z Vidnavy, který hlídku napadl s nožem v ruce a poškodil jí i služební vůz. Muže, kteří na policisty poštvali i psa, pak až po třech dnech zpacifikovala zásahová jednotka. Dva z násilníků obvinili vyšetřovatelé z několika trestných činů. Soud na ně v pátek uvalil vazbu.

Do potyčky se policisté s útočníky dostali, když pátrali po viníkovi dopravní nehody. "Do stojícího auta v Žulové v neděli čelně narazil jiný řidič. Z místa nehody poté viník i se zcela zdemolovaným autem odjel," řekl ČTK šéf jesenické policie Tomáš Kužel. Policejní hlídka se potom vydala viníka hledat podle olejových stop, které zničený vůz na silnici zanechal. Auto pak objevila u opuštěné usedlosti u Žulové. "Poté, co policisté začali auto prohlížet, vyšel z usedlosti devětadvacetiletý podnapilý muž a začal jim sprostě nadávat. Poté se vrátil s nožem, kterým propíchl policistům dvě pneumatiky u služebního auta a začal jim následně i s nožem vyhrožovat," uvedl ředitel. Policisté po varování vystřelili z pistole do vzduchu a z usedlosti vyběhlo dalších zhruba 15 třicetiletých mužů. "Násilníka poté osvobodili a odvedli do domu. Zákrok policistů nemohla dokončit ani přivolaná posila," uvedl Kužel. Útočníky pak z domu vyvedla ve středu až zásahová jednotka.

Vyšetřovatel muže, který policisty napadl s nožem, obvinili z útoku na veřejného činitele, z poškozování cizích věcí a výtržnictví. O rok mladšího muže z Žulové, který se potyčky aktivně účastnil a na policisty poštval také psa, obvinili z maření výkonu úředního rozhodnutí, výtržnictví a útoku na veřejného činitele.

Mladík dostal osm let za vraždu bratrance a pokus o vraždu otce

Osm let by měl strávit ve speciálním vězení sedmnáctiletý vietnamský mladík, který loni v listopadu v Ostravě-Mariánských Horách podle obžaloby brutálně ubodal svého bratrance a sekáčkem na maso se pokusil zabít i svého otce. Rozhodl o tom v pátek ostravský krajský soud. Zároveň mladíka vyhostil ze země. Podle soudu zabíjel kvůli penězům, které měl otec schované v trezoru. Hoch se proti rozsudku ještě v soudní síni odvolal a podal si stížnost proti rozhodnutí, jímž předsedkyně senátu zamítla jeho žádost o propuštění z vazby.

V kamionu na dálnici D1 zadrželi celníci 24 běženců z Číny

Celkem 24 běženců z Číny zadrželi celníci v noci na pátek v kamionu s českou poznávací značkou, který zastavili při standardní kontrole na 11. kilometru dálnice D1 spojující Prahu s Brnem. Běženci se na celníky snažili zaútočit, celníci proto museli použít násilí, oznámil ČTK mluvčí pražských celníků Zdeněk Málek. Při zásahu podle něj nebyl nikdo zraněn.

Celníci vůz zastavili při běžné kontrole, která se zaměřuje na pátrání po neprocleném zboží. Řidič vozidla na kontrolujícího celníka okamžitě zaútočil. Běženci se pak pokoušeli násilím dostat z nákladového prostoru. Zadržet všechny osoby pomáhali také přivolaní policisté. Číňané bez dokladů budou umístěni v zařízení pro zajištění cizinců a s největší pravděpodobností budou vyhoštěni z České republiky, informoval Málek.

Policie navrhla obžalovat řidiče tramvaje kvůli tragické nehodě

Policie navrhla postavit před soud řidiče tramvaje, která v březnu vykolejila na pražském Karlově náměstí a zabila dva lidi. Návrh na podání obžaloby pro obecné ohrožení přišel od policie ve čtvrtek, řekla ČTK státní zástupkyně.

Řidič podle policie zavinil tragickou nehodu tím, že jel dvakrát rychleji, než podle předpisů směl. Při nehodě dva lidé zemřeli a tři utrpěli zranění, dva z nich těžká. V případě prokázání viny soudem hrozí řidiči tři roky až deset let vězení a zákaz činnosti.

Billboardy s kritikou vlády za stav D1 mají "viset" celý červenec

Deset obřích billboardů s kritikou vlády za stav dálnice D1 "zdobí" nejfrekventovanější dálniční tepnu z Prahy do Brna. Billboardy budou moci čeští řidiči sledovat zřejmě celý červenec. Jejich cílem je podle autorů vtipnou formou upozornit na neutěšený stav dálnice D1. ČTK o tom informovala Lucie Češpivová, výkonná ředitelka reklamní agentury, která kampaň vymyslela.

Billboardy obsahují například karikaturu ministra dopravy Milana Šimonovského (KDU-ČSL) s nápisem "Zácpa ministra Šimonovského" nebo kresbu bývalého premiéra a předsedy ČSSD Stanislava Grosse s nápisem "Velká díra předsedy Grosse". Na dalším billboardu je také nápis "Děkujeme vládě za stav D1" s uvedením internetové adresy www.vlada.cz a telefonního čísla na ústřednu úřadu vlády.

"Jedná se o pět ploch na dálnici D1 ve směru Praha - Brno a o pět ploch na dálnici D1 ve směru Brno - Praha," uvedla Češpivová. Nechtěla ale prozradit, kdo si kampaň objednal a kolik stála: "Je mi líto, ale tyto údaje jsou součástí obchodních podmínek, a nebudeme je tedy zveřejňovat."

Čeští a slovenští vojáci společně nastoupili před misí KFOR

Čeští a slovenští vojáci se poprvé od roku 1993 sešli ke společnému nástupu před odjezdem do mise KFOR v Kosovu. Slavnostní shromáždění, kterého se zúčastnili ministři obrany obou zemí, se konalo na společné hranici u obce Bumbálka na Frýdeckomístecku. Praha a Bratislava mají v jihosrbské provincii od roku 2002 společný prapor.

Střídání misí v kosovské misi NATO začne příští týden, rotace skončí na konci července. Česká republika se s novým, již sedmým kontingentem stane na rok velitelskou zemí mnohonárodní brigády Střed. Bude mít na starosti asi 1600 vojáků z Finska, Švédska, Irska, Lotyšska a Slovenska. Češi se tak dostanou na podobnou úroveň jako Francouzi, Britové či Američané, kteří velí v dalších oblastech.

"Ve všech misích se naši vojáci ukázali jako velmi schopní," uvedl po páteční ceremonii náčelník generálního štábu Pavel Štefka jeden z důvodů, proč se Praha mohla ujmout vedení vícenárodní brigády. "Velet brigádě v zahraničí pro mladý stát NATO je velký závazek i velká čest," dodal.

Veleba:Deštivé počasí bude mít vliv na vyšší ztráty v úrodě obilí

Nynější deštivé počasí bude mít vliv na zvýšené ztráty v produkci obilí, řekl ČTK prezident Agrární komory Jan Veleba. Dopad na celkovou sklizeň je podle něj předčasné odhadovat. "Bude to ale jeden z faktorů, který podtrhuje to, že se nebude opakovat loňský rekordní rok, kdy byly podmínky přede žněmi a během nich naprosto ideální," uvedl. Veleba dříve odhadl, že úroda obilí by po loňském rekordním objemu letos měla představovat lepší průměr, zhruba kolem sedmi milionů tun. Loni se v Česku sklidilo 8,8 milionu tun obilovin.

Zgarba: Stát asi stihne vykoupit všechno obilí do konce července

Státní zemědělský intervenční fond stihne zřejmě všechno obilí z loňské nadúrody vykoupit v plánovaném termínu do konce července, i když nákup vázne na nedostatku skladovacích prostor. Stát už dohodl prodej 40.000 tun obilí do Německa a téměř 400.000 tun do Belgie, další obilí nabídl do Portugalska, Španělska a Itálie, kde se letos očekává nižší úroda. ČTK to řekl ministr zemědělství Petr Zgarba.

Lidé mohou ve Znojmě ochutnat stovky vín, domácích i exotických

Stovky druhů známých i exotických vín mohou od pátku do sobotního odpoledne ochutnávat spolu s odborníky návštěvníci mezinárodní výstavy Vinoforum 2005 ve Znojmě. Prestižní akce se koná každoročně v jiné středoevropské zemi. Ve znojemském Louckém klášteře se letos prezentuje 520 druhů vín tuzemské, ale například i brazilské provenience, řekl ČTK ředitel spolupořadatelské firmy Znovín Znojmo Pavel Vajčner. Vítězné vzorky budou v závěru výstavy oceněny medailemi a certifikáty.

Turisty a milovníky vinného moku přijde degustace zhruba na 2000 korun. Za to mohou ochutnat nejméně 30 vzorků, mnohdy i vín, která nejsou běžně k dostání. Cílem soutěže je podle Vajčnera porovnat středoevropskou produkci vína se světem.

Peníze z EU pro prvovýrobce potravin budou nejdříve na podzim

Prvovýrobci potravin, tedy například mlékárny a pekárny, si budou moci o peníze z operačních fondů Evropské unie požádat nejdříve na podzim nebo až začátkem příštího roku. V roce 2006 by na investiční akce mohly vyčerpat stamiliony korun. ČTK to řekl ministr zemědělství Petr Zgarba. Podle původních záměrů měly firmy čerpat dotace už mnohem dříve. Potravinářská komora ale loni přešla pod ministerstvo průmyslu a obchodu, prostřednictvím kterého chtěla dotace získat. Ministerstvo průmyslu ale firmám peníze nepřidělilo, protože Úřad pro hospodářskou soutěž rozhodl, že zpracovatelé prvotních zemědělských produktů spadají pod ministerstvo zemědělství. Firmy se vrátily zpět k ministerstvu zemědělství, které novou dohodu s EU teprve připravuje, řekl Zgarba.

Výrobcům potravin evropské peníze chybí. "Investovat musíme v každém případě, jinak bychom nebyli schopní konkurovat na zahraničních trzích. Firmy z okolních států, především z Polska, se nám diví, že jsme na tom s dotacemi tak špatně," řekl generální ředitel Mlékárny Kunín Zbyněk Gebauer. Mlékárna potřebuje investovat především do drahých technologií na výrobu produktů s dlouhou záruční lhůtou.

Folkový festival ve Strážnici odstartovala etnická hudba

Vystoupení valašské skupiny Docuku, která hraje etnickou hudbu založenou na českých lidových písních, odstartovalo v pátek letošní ročník strážnického festivalu Slunce. Festival, který je zaměřen především na folkovou hudbu, potrvá ve Strážnici na Hodonínsku až do soboty.

Pátečnímu večeru dali organizátoři podtitul "Pod tlakem světové hudby". "Myslím, že všechny jeho účastníky bude stát hodně energie," řekl ČTK ředitel festivalu Pavel Kopřiva. Koncert, na kterém vystoupí například kapela Cop z Plzně, brněnská skupina Čankišou, ostravská Banana či skupina Zdob Si Zdub z Moldavie je plánován asi 01:00. "Pro ty, kterým zbudou síly, bude pokračovat tancovačka, která většinou končívá nad ránem," doplnil Kopřiva.

V sobotu večer je pro návštěvníky připraven další komponovaný pořad nazvaný Kdyby tisíc kytaristů aneb Písně legend. "Diváky jsme vyzvali, aby si s sebou vzali kytary a přišli si zahrát s těmi, jejichž písně zlidověly a bez nichž se neobejde žádný večírek," prozradil ředitel festivalu. Z hudebních legend, s nimiž si budou moci diváci zazpívat, jmenoval Petra Jandu, Ivana Hlase a Ivana Mládka.

Kvůli deštivému počasí očekávají organizátoři menší návštěvnost. Festival se odehrává ve strážnickém amfiteátru, takže je podle organizátorů vždy závislý na počasí. "Na druhou stranu je to u nás jedna z nejhezčích otevřených scén, protože je stavěn do kruhu a diváci jsou umělcům velmi blízko," zdůraznil Kopřiva.

Znojemský festival klasické hudby je letos ve znamení baroka

Obyvatelé a návštěvníci Znojma mohou od pátku až do neděle zavítat na hudební festival, který má na programu seriál koncertů klasického i nevšedního zpracování mistrovských děl barokní hudby. Znojemský hudební festival se ve městě koná vůbec poprvé a jeho první ročník je věnován 320. výročí narození skladatelů Johanna Sebastiana Bacha a Georga Friedricha Händela. Posluchačům se představí zkušení interpreti z Česka, Polska a Slovenska.

"Hudební festival takového rozsahu Znojmu chyběl, ve městě se dosud konají pouze koncerty určitých hudebních žánrů," řekl ČTK prezident festivalu Jiří Ludvík. Při výběru interpretů kladli pořadatelé akce důraz na kvalitu a originalitu hudebníků, kteří se Händlovu a Bachovu dílu věnují dlouhodobě. Cílem festivalu je přiblížit vážnou hudbu nejen milovníkům klasické hudby, ale i těm, které tento hudební žánr neoslovuje, poznamenal Ludvík. Kromě známých klasických provedení barokní hudby tak zazní i jazzové, nebo dokonce cimbálové pojetí barokních mistrovských děl.

Na závěrečnou party do Puppu se přes kuchyni už nikdo nedostane

Velkolepá party na závěr karlovarského mezinárodního filmového festivalu se chystá v karlovarském Grandhotelu Pupp. V sobotu večer tady očekávají až tisícovku vybraných hostů a do přísně střeženého hotelu prý bez zvláštní pozvánky nikdo nepronikne. Ty tam jsou údajně časy, kdy se na podobné akce procházelo například přes kuchyni či jinými tajnými vchody.

Zpřísnění bezpečnostních opatření proti vniknutí nezvaných hostů inicioval sám personál Puppu, který apeloval na pořadatele filmového festivalu, aby byli při kontrolách přísnější. Příliš velký nával na rautech snižoval jejich kvalitu, řekl šéfkuchař Grandhotelu Jiří Hrdý. "Je rozdíl, jestli na raut připravený pro určitý počet lidí dorazí nakonec jednou tolik hostů. U stolů se pak tlačí, vznikají fronty a na všechny se nemusí dostat. Zmizí veškerý zážitek z kulinářského umění našich kuchařů," poznamenal Hrdý.

Peschkeová začne fedcupové utkání tenistek o postup mezi elitu

Květa Peschkeová začne utkání českých tenistek proti Itálii o postup mezi elitu Světové skupiny Fed Cupu. Osmifinalistka Wimbledonu nastoupí v den svých třicetin v úvodní sobotní dvouhře od 11:00 na taraflexu nové liberecké haly proti Francesce Schiavoneové. Ve druhé dvouhře se utkají česká jednička Nicole Vaidišová s Flavií Pennettaovou. Nedělní program zahájí dvouhra jedniček týmů, pak by měly hrát dvojky a pro závěrečnou čtyřhru jsou nahlášeny páry Peschkeová, Iveta Benešová a Pennettaová, Roberta Vinciová. Nedělní nasazení do.

"Vyšlo to, jak jsem si přál. Jasnými favority nejsme, ale díky povrchu a domácímu prostředí věřím, že vyhrajeme," řekl český kapitán Tomáš Petera po losování. Jeho italský protějšek Corrado Barazzutti připomněl, že jde o postup mezi nejlepší fedcupovou osmičku týmů. "Pro český tým je kurt opravdu výhodou, ale Světová skupina je obrovský důvod hrát skvěle a snažit se postoupit. K tomuto cíli směřujeme," uvedl Barazzutti.

Cestu Sparty do finále turnaje ve Schrunsu režíroval Slepička

Fotbalistům Sparty se vstup do letní přípravy vydařil. V prvním utkání po zisku mistrovského titulu se čtyřmi novými posilami v sestavě porazili v pátek v semifinále turnaje o Zlatý klíč Montafonu v Rakousku kostarický klub Deportivo Saprissa 3:1 a v sobotu je čeká finále proti vítězi duelu mezi Herthou Berlín a FC Thun. Dvěma góly se ve Spartě uvedl Miroslav Slepička, který přišel ve čtvrtek z Liberce.

Fotbalista Kincl podepsal v Rapidu dvouletou smlouvu

Český fotbalista Marek Kincl podepsal v pátek v Rapidu Vídeň novou dvouletou smlouvu a v rakouské metropoli by měl zůstat až do června roku 2007. Dvaatřicetiletý útočník odešel do Rapidu na hostování před loňskou sezonu ze Zenitu Petrohrad a hned pomohl týmu k zisku mistrovského titulu. Po pátečním podpisu nového kontraktu se tak stal definitivně hráčem vídeňského klubu.

Kincl v české nejvyšší soutěži hrál za Hradec Králové, Příbram, Liberec, Viktorii Žižkov a pražskou Spartu, celkem v ní odehrál 187 zápasů a zaznamenal 55 branek. Zelenobílý dres Rapidu bude v nové sezoně vedle něj oblékat i český stoper Radek Bejbl, jenž přišel ze Slavie Praha.

Čeští běžci do vrchu odjeli na ME v čele s obhájkyní Pichrtovou

Spoléhat na obhájkyni loňského vítězství Annu Pichrtovou bude český tým atletů na mistrovství Evropy v běhu do vrchu, které se v neděli koná v Heiligenblutu. Pod nejvyšší horou Rakouska Grossglocknerem budou reprezentovat také Jan Bláha, Robert Krupička, Pavel Faschingbauer, Róbert Štefko, Pavla Havlová, Irena Šádková a Pavla Matyášová.

Dvaatřicetiletá Pichrtová před třemi lety získala vůbec první medaili v historii, kdy v Madeiře skončila v individuálním závodu třetí a reprezentační družstvo dovedla ke stříbrným medailím. Loni v Korbielowu díky Pichrtové obsadil český tým druhou příčku v hodnocení národů, čtvrté místo přidal Krupička a družstvo mužů.

Neumannovou bolí klenba, ale v přípravě jí to prý neomezuje

Se splněným tréninkovým plánem, s různými zážitky, ale také s bolavou klenbou se vrátila domů ze soustředění ve Svatém Mořici Kateřina Neumannová. Mistryně světa v běhu na lyžích už naskočila do vysokohorské přípravy na sezonu, jejímž vrcholem budou olympijské hry v Turíně. Letošní sezona prý nebude typická, několikanásobná olympijská medailistka nehodlá tolik závodit, chce se věnovat přípravě ve vysokohorském prostředí. Vynechá tak závody SP v zámoří. "Raději pojedu na soustředění v Evropě do vyšší nadmořské výšky," řekla na páteční tiskové konferenci.

"Jsem fyzicky tam, kde jsem byla loni," radovala se. Trochu jí činí potíže klenba v chodidlu, musí proto nosit speciální vložky na míru do bot. "Při běhání a na kolečkových lyžích to bolí, ale v přípravě mě to nebrzdí," ujistila lyžařka. "Musím na sebe ve svém věku dávat větší pozor a věnovat se také regeneraci," prohlásil s úsměvem dvaatřicetiletá Neumannová.

Spor Neumannové se svazem kvůli smlouvě se opět vleče

Problém Kateřina Neumannová versus Svaz lyžařů České republiky ohledně podpisu reprezentační smlouvy není ani v letos zatím zažehnán. Úřadující mistryni světa v běhu na lyžích se nelíbí některá vyjádření svazového předsedy Aleše Vaňka a spory o reklamní plochy na kombinéze několikanásobné olympijské medailistky se tak vlečou. Přesto obě strany věří, že se ještě před zahájením sezony dohodnou. "Já o tom budu mluvit takhle veřejně naposledy. Chci, aby to řešili manažeři a já měla klid na trénink," prohlásila Neumannová.

Chtěla reagovat na nedávná Vaňkova slova v tisku, která ji rozčílila. Vaněk v rozhovoru pro MF Dnes tvrdil, že Neumannové dal svaz na přípravu 1,95 milionu korun. "Jenže to nebyly peníze od svazu, ten fungoval pouze jako prostředník při jejich převodu," oznámila lyžařka.

Loni se rozpoutala mediální smršť kolem potřeby Neumannové angažovat švédského servismana Ulfa Olssona, na něhož neměl svaz peníze. Lyžařka ho mohla zaplatit z prostředků svých sponzorů, chtěla ale reklamní plochu na svém dresu. V tom je potíž i letos. Sedmdesát procent plochy vlastní Neumannová. "A na těch zbylých třiceti se musíme dohodnout. Já hájím zájmy svazových sponzorů," obhajoval se Čestmír Skrbek, sportovní ředitel běžců na lyžích.

Lyžařka by si přála mít všechny reklamní plochy pro sebe, jak to mají akrobat Aleš Valenta a sjezdařka Šárka Záhrobská. "Také smlouvy bych podepsala hned," prohlásila Neumannová, které Vaněk údajně nabídl stejný kontrakt, s jakým lyžařka loni souhlasila. "Já jsem závodnice stejných světových kvalit. Není to tak, že já bych si vymýšlela, chci jen zajistit nejlepší možnou přípravu a podmínky," říkala Neumannová.

V Mostu se sejde dostihová elita na dvoukilometrové trati

Druhý prázdninový víkend na českých drahách je ve znamení dvou mítinků: v sobotu mohou příznivci dostihového sportu zamířit do Slušovic, v neděli je čeká klání na závodišti v Mostu. Zatímco slušovický program obstarají dostihy nižších kategorií, mostecký hipodrom se i tentokrát může těšit na vrcholné zážitky. Mostecké závodiště se v neděli dočká tradiční Ceny Jockey Clubu ČR, největšího tuzemského dostihu na trati 2000 metrů - tedy vzdálenosti, která v posledních letech začíná ve světovém kontextu vytlačovat v Česku oblíbenější delší tratě. Favoritem je Swangoo (ž. Minařík), vítěz chuchelské Velké dubnové ceny, pro kterého by měly být dva kilometry ideální porcí. Ze soupeřů ho může ohrozit Our Diamond, který už v Mostu mezi elitní společností letos vyhrál, nebo Red Riot (ž. Kobzarev). Ten se po Mostu chystá na start ve Slovenském derby, které se koná příští neděli.

Karpov bude hrát v Praze šachy s Navarou i s Haškem

Exmistr světa Anatolij Karpov znovu předvede své umění českým milovníkům šachu v Praze. V závěru příštího týdne se utká v hotelu Kampa - Stará zbrojnice s českou jedničkou Davidem Navarou. V rámci simultánky proti 25 soupeřům si pak zahraje i s hokejovým brankářem Dominikem Haškem.

Čtyřiapadesátiletý Karpov byl celkem patnáct let mistrem světa, ale od roku 1998, kdy o titul podruhé přišel, se na světovém žebříčku FIDE postupně propadá. V současné době je až na 33. místě a dvacetiletý Navara, který naopak stále stoupá, je už jen osm příček za ním.

Klause od golfu neodradilo ani zranění při tenisu, ani silný déšť

Prezidenta Václava Klause od pátečního golfu v Olšových Vratech neodradilo ani zranění svalu ze čtvrtečního tenisového turnaje osobností, který nedohrál, ani vydatný déšť snášející se celé dopoledne na trávník. V klubovně si půjčil nepromokavý oděv a v doprovodu profesionálního trenéra Luboše Štiky si nejdříve vyzkoušel několik cvičných odpalů. Pak se vydal projít alespoň část hřiště. Překvapil tak řadu lidí, protože při nepřízni počasí příliš nepočítali s tím, že by chtěl prezident opravdu hrát. Ten sice zpočátku chvíli váhal, ale pak vábení trávníku neodolal. Podařilo se mu zahrát několik pěkných míčků, ovšem nechyběl ani takzvaný řízek, kdy po odpalu letěl i kus drnu. Trenér Štika byl s jeho výkonem spokojený. "Během roku udělal velký pokrok. Pokud mu to čas dovolí, chodí trénovat v Praze s mým synen Danielem," řekl Štika.

Přítomnost prezidenta na hřišti překvapila několik hráčů ze zahraničí. Jeden se dokonce snažil získat od prezidenta podpis a fotografii. Klaus by mu býval ochotně vyhověl, ale jeho osobnímu strážci fotky došly. Na hřišti pak prezident vydržel téměř dvě hodiny a k odchodu ho přiměl jen slib manželce, že přijde včas na oběd. "Jsem s dnešní hrou docela spokojený, mohlo to být i horší. Navíc jsem se přesvědčil o tom, co říkají zkušení hráči. Není špatné počasí, ale jen špatně oblečený golfista. Tohle je hra i do nepohody," řekl Klaus.

Počasí:

V sobotu bude převážně zataženo, s občasným deštěm, místními bouřkami a místy se mohou vyskytnout i trvalejší srážky - tam budou teploty kolem 14 stupňů Celsia. Jinak bude mezi 17 až 21, na horách bude kolem 13 stupňů. Severní až severovýchodní vítr bude mít rychlost do 20 kilometrů za hodinu.