Zprávy

Výročí upálení mistra Jana Husa vyvrcholilo Husineckou výzvou

Několik stovek věřících si ve středu při bohoslužbě v pražské Betlémské kapli připomnělo památku reformátora Jana Husa, od jehož upálení uplynulo 590 let. "Jeho osvobodivá cesta za pravdou nás i dnes může oslovit," řekl shromážděným mimo jiné biskup Církve československé husitské Štěpán Klásek. Myslí si ale, že Hus by ani dnes neměl mnoho důvodů chválit. V České republice ho sice připomíná řada pomníků, "ale neschováváme někdy za jejich nadživotní velikost svou vlastní lidskou malost?" dotázal se řečnicky biskup.

Mezi hosty byli i premiér a člen CČSH Jiří Paroubek a také místopředseda Poslanecké sněmovny a KDU-ČSL Jan Kasal. Paroubek v krátkém projevu ocenil například to, že Hus dokázal oslovovat kromě tehdejších učenců i široké vrstvy obyvatelstva. Hnutí, na jehož počátku stál, bylo podle předsedy vlády nejen náboženské, ale i národní a sociální. V závěru shromáždění zazněl v Betlémské kapli i husitský chorál Ktož jsú boží bojovníci.

Současní protestanti vyzdvihují na Husově odkazu jako živé momenty stálý zřetel k autoritě Písma, svobodu svědomí, ochotu držet se pravdy, nedogmatickou otevřenost a životní opravdovost. Hus kritizoval církevní praxi a požadoval návrat k chudé církvi, za což na něj byla uvalena klatba. Odmítl ale své učení odvolat. Rozhodnutím církevního koncilu v Kostnici byl v roce 1415 upálen.

Nedávno zesnulý papež Jan Pavel II. vyjádřil v roce 1999 nad Husovou smrtí lítost. Neznamená to však jeho úplnou rehabilitaci. Katolíci stále některé reformátorovy myšlenky považují za mylné.

Husa si ve středu lidé připomněli také bohoslužbou v Husinci na Prachaticku, kde se reformátor narodil. Program tam vyvrcholil Husineckou výzvou, v níž církevní historici prosí papeže, aby se Hus stal pramenem smíření pro všechny vyznavače Krista. Akce v Husinci se zúčastnil i prezident Václav Klaus, který se k CČSH rovněž hlásí.

Tuto církev momentálně sužují vnitřní rozepře, které v červnu vyvrcholily odstoupením Jana Schwarze z funkce církevního patriarchy. Schwarz odstoupil kvůli několikaměsíčnímu sporu plnému osobních invektiv a obviňování z nečistých záměrů při nakládání s penězi a církevním majetkem. Vedením CČSH byl prozatím pověřen biskup Klásek.

Prezident Václav Klaus přijel na MFF, zůstane až do jeho závěru

Prezident Václav Klaus přijel ve středu do dějiště 40. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, kde by měl zůstat až do jeho závěru. První dáma by se k němu měla připojit ve čtvrtek, sdělil novinářům mluvčí Pražského hradu Petr Hájek. Na rozdíl od bývalého prezidenta Václava Havla, který při návštěvách festivalu obýval prezidentské apartmá v Grandhotelu Pupp, dal Klaus přednost sanatoriu Imperial.

Už ve čtvrtek dopoledne má v tradičním tenisovém turnaji obhajovat loňské vítězství. Pak zamíří na projekci některého filmu. V pátek se patrně vypraví na golf a poté znovu do kina. Chybět by neměl ani při slavnostním zakončení festivalu v sobotu.

Prezident přijíždí na karlovarský festival v jeho polovině už podruhé. Vloni byl velmi zvědavý na kontroverzní snímek amerického dokumentaristy Michaela Moora. Nakonec z něj ale příliš nadšený nebyl, jak po projekci řekl ČTK. "Letos žádný konkrétní film, na který bych byl natolik zvědavý, nemám. Ale po cestě jsem si prohlížel program a zaškrtával si různé projekce. Takže si z nich určitě nějakou vyberu. Je tady celá řada pozoruhodných filmů," řekl ČTK Klaus.

Lidé z Horního Jiřetína vytvořili živý řetěz proti těžbě uhlí

Téměř 200 lidí z Horního Jiřetína a Černic na Mostecku se ve středu zapojilo do živého řetězu, jenž má obce symbolicky chránit před postupem těžby uhlí. Místní lidé spolu s ekologickými aktivisty zároveň vysadili pět lip jako trvalou ochranu domů před zbouráním. "Nepochybujeme o tom, že boj za zachování našich domovů bude úspěšný," řekl ČTK zastupitel Horního Jiřetína Vladimír Buřt.

Středeční shromáždění odpůrců pokračování těžby bylo součástí akce Týden na hraně, kterou v Horním Jiřetíně a okolí organizuje ekologická organizace Hnutí Duha. Kromě pomoci při úklidu obce a opravách nedalekého zámku Jezeří se ekologičtí aktivisté zaměřují zejména na kampaň za zachování stávajících územních limitů těžby uhlí. Právě jejich prolomení by podle nich ohrozilo další existenci Horního Jiřetína i Černic. Obyvatelé obou obcí sousedících s lokalitami soukromé těžební firmy Mostecká uhelná vyjádřili v únorovém referendu jednoznačný nesouhlas s rozšířením těžby uhlí. V žádném případě se nechtějí stěhovat, drtivá většina ze 1430 oprávněných voličů proto hlasovala za záchranu svých domovů.

Osud limitů těžby závisí na podobě územního plánu Ústeckého kraje, který by krajští zastupitelé měli schválit na podzim. Při nedávné besedě s obyvateli obou obcí ústecký hejtman Jiří Šulc (ODS) vyjádřil přesvědčení, že většina z 55 zastupitelů zvedne ruku pro variantu územního plánu se zachováním limitů. "Musím však upozornit, že limity jsou asi tak pětadvacetiprocentní zárukou zastavení těžby. Důležité je odepsání uhelných zásob pod Krušnými horami. Přistoupí-li k tomu vláda, bude vyhráno už tak na 75 procent. Pokud však budou vaše domy stát na uhlí, stoprocentní záruku mít nebudete nikdy," řekl během besedy Šulc.

Odhady: Zahraniční obchod skončil v květnu v přebytku pět mld. Kč

Zahraniční obchod skončil v květnu přebytkem pět miliard korun, odhadují v průměru ekonomové oslovení ČTK. Bilance obchodu tak bude zhruba stejná jako v dubnu, kdy skončila přebytkem 5,1 miliardy korun. Českým firmám se vzhledem k problémům západoevropských ekonomik stále daří slušně vyvážet, naopak růst dovozů do země se postupně snižuje. Od počátku roku by se tak přebytek obchodu vyšplhal již na 30 miliard korun. Údaje o květnovém zahraničním obchodu zveřejní Český statistický úřad ve čtvrtek.

Rakousko opět otevírá vyšetřování vraždy kurdského předáka

Rakouské státní zastupitelství v úterý sdělilo, že se opět otevírá vyšetřování případu vraždy vůdce íránské kurdské opozice z roku 1989 ve Vídni. Za důvod označilo informace od poslance za rakouskou stranu Zelených, který z podílu na této vraždě znovu obvinili nynějšího íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

V minulých dnech český list Právo napsal, že zabitý kurdský vůdce Abdur Rahmán Kásemlú byl docentem pražské Vysoké školy ekonomické a jeho manželkou byla Češka. Spolu s ním byly 13. července 1989 zavražděny další dvě osoby. Poslanec Peter Pilz tvrdí, že má informace, ze nichž vyplývá, že Ahmadínežád "je velmi silně podezřelý" ze spoluúčasti na tomto trojnásobném zločinu. Pilz se v 90. letech minulého století zabýval vyjasňováním okolností zločinu. Poté, co byl minulý měsíc Ahmadínežád zvolen íránským prezidentem, předal rakouským úřadům své záznamy tehdejších výpovědí svědků zločinu. Rovněž jim předal informace, jež podle něho mohou znát pouze lidé, kteří byli do případu zapleteni.

Pohřešovaný český alpinista na Grossglockneru přišel o život

Na rakouské hoře Grossglockner bylo ve středu nalezeno mrtvé tělo pohřešovaného českého horolezce. Oznámila to policie, podle níž je pravděpodobné, že se tento čtyřiašedesátiletý alpinista zřítil v pondělí při výstupu po jižní stěně. Mrtvý byl objeven při opakované pátrací akci v nadmořské výšce 3200 metrů. Tělo přepravil vrtulník do údolí.

Po pohřešovaném začali v úterý pátrat záchranáři ze středisek v Kalsu a Lienzi, ale odpoledne museli akci přerušit vzhledem k vysokému lavinovému nebezpečí v místě zásahu. Na Grossglockneru byli v úterý zachráněni tři čeští alpinisté, kteří se tam v pondělí ocitli v nouzi kvůli špatnému počasí.

Telecom: Z USA směřují do republiky další podvodná volání

Některé zákazníky Českého Telecomu ve středu opět obtěžovala podvodná volání, která je lákala na hodnotnou výhru. O tu je třeba zavolat na linku se zvýšeným tarifem 70 korun za minutu hovoru. Hovor trvá zhruba deset minut, lidé tak mohou provolat nejméně 700 korun. ČTK o tom informoval Český Telecom.

O zvýšené ceně hovoru předem oznamuje dnes již povinná hláska, takže většina lidí stačí včas zavěsit, aniž by utrpěla finanční újmu. Podvodné telefonáty se objevovaly i minulý týden. Telecom uvedl, že celkem tento telefonát mělo přibližně 90.000 zákazníků. Z toho 12.000 lidí zvedlo sluchátko a zhruba 500 lidí na číslo se zvýšeným tarifem zavolalo.

Zákazníky náhodně obvolávají automatické hlásky ze zahraničí. Lákají je například na výhru digitálního fotoaparátu nebo Škody Octavia. Volání může pocházet z čísla 0018668493243, ale v některých případech není možné volajícího na displeji telefonního přístroje identifikovat. Volanému je slíbena výhra, o kterou se však musí přihlásit na čísle 906702427. Jde o linku se zvýšenou tarifikací, která byla přidělena jednomu z alternativních telekomunikačních operátorů.

O pokoj v domově důchodců za 20.000 měsíčně mají prý lidé zájem

V Průhonicích u Prahy bude v září otevřen první luxusní domov důchodců. Obyvatelé zde budou mít k dispozici knihovnu, bazén, tělocvičnu a výtvarný ateliér. Stravovat se budou v restauraci s kavárnou. Měsíční nájemné zde bude přes 20.000 korun. Podle zřizovatelů mají ale staří lidé o tuto službu zájem.

Průměrný důchod letos v lednu činil přes sedm a půl tisíce korun. Důchod vyšší než třicet tisíc korun měsíčně pobírali loni podle informací České správy sociálního zabezpečení dva lidé. Důchod převyšující průměrný plat, tedy přes 17.000 korun, 700 z téměř dvou milionů důchodců. Provozovatelé domu se však nebojí. Zájem údajně projevili například emigranti, kteří se na poslední roky svého života touží vrátit zpět do vlasti. Další obyvatelé se prý rekrutují z řad restituentů, kteří úspěšně prodali vrácenou nemovitost a chtějí si za své peníze zajistit pohodlné stáří. V neposlední řadě se ozývají i mladší lidé, kteří chtějí zajistit bydlení pro své rodiče. V budoucnu by mohli mít zájem i lidé, kteří v devadesátých letech pracovali ve vedení nadnárodních firem či úspěšně podnikali. Bohatí důchodci budou podle odborníků dále přibývat.

Kraj zruší dětský domov v Dubové, nevyhovuje platným zákonům

Moravskoslezský kraj zruší dětský domov v barokním zámku v Radkově-Dubové na Opavsku. Podle úředníků by ani po rekonstrukci nevyhověl platným zákonům, které vyžadují vytvoření rodinných buněk pro šest až osm dětí. Vedení domova s názory kraje nesouhlasí. "Nejhorší je, že jsem ani nemohl zařízení hájit a vyvracet jejich argumenty. Kraj nám to předložil jako hotovou věc," řekl ČTK ředitel dětského domova Jaromír Burda. Poslední děti by z domova měly odejít v roce 2007.

Krajský odbor investic tvrdí, že provoz dětského domova v objektu bývalého zámku není vhodný. Podle jeho studie by ani po rekonstrukci na pět rodinných buněk nebyly dodrženy zákony, ve třech skupinách by rekonstrukce dovolovala pouze pět lůžek místo potřebných osmi, chybí také místnost pro vychovatele.

Ředitel argumenty kraje vyvrací. "Přestavět se dá všechno, je to to jen o penězích. Je to otázka vůle, jestli to chtějí nebo ne," řekl Burda. Podle některých zaměstnanců zařízení mohou být za zrušením domova i jiné pohnutky, protože zámek je poměrně dobře udržovaný a dal by se využít například jako hotel.

Amnesty International: Do Konga putují i zbraně z České republiky

Do násilím zmítaného Konga putují i zbraně z České republiky, tvrdí mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Ministerstvo průmyslu a obchodu ale již dříve uvedlo, že republika dodržuje veškeré mezinárodní úmluvy.

"Mezi významnými exportéry je také Česká republika," uvedla Eva Dobrovolná z AI, která ČTK informovala o zprávě této organizace. AI uvedla, že koncem roku 2000 a na počátku roku 2001 začalo ministerstvo vnitra prodávat velké množství lehkých zbraní vybraným českým firmám, které je chtěly vyvézt do zahraničí. V uplynulých letech podle AI vydal stát licence k vývozu zbraní do zemí, kde nejsou dodržována lidská práva. Do Konga se české zbraně dostaly prostřednictvím dodávek vládě Zimbabwe, tvrdí AI.

"Česká republika dodržuje mezinárodní úmluvy stejně jako vývozní embarga do všech stanovených zemí," řekl v červnu mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Ivo Mravinac. Kontrolu nezávislých organizací podle něj úřad vítá a chápe ji prý jako apel na země, které se neřídí etickým kodexem a umožňují nepovolené reexporty do ohnisek napětí.

Českou a slovenskou kinematografii zastupuje film Sluneční stát

Českou a slovenskou kinematografii zastupuje v soutěži MFF v Karlových Varech snímek režiséra Martina Šulíka Sluneční stát, který na plzeňském Finále dostal Zlatého ledňáčka. Před deseti lety tu jeho Záhrada získala Zvláštní cenu poroty, cenu Mezinárodní federace filmového tisku (FIPRESCI), Mezinárodní federace filmových klubů (FICC) a ocenění ekumenické poroty.

"Záměrně jsme filmu dali název podle Campanellova utopického díla, zdálo se nám, že tak dostane ironický podtón," řekl režisér na setkání s novináři. Stejně tak záměrně zvolili podtitul Hrdinové dělnické třídy. "Slovo dělník zmizelo z našich slovníků, mluví se o manažerech a podnikatelích. Všichni mě od toho zrazovali, tvrdili, že to vyžene lidi z kina. V podstatě měli pravdu," dodal režisér, který na scénáři pracoval s Markem Leščákem. Nejprve se měl příběh odehrávat na Slovensku, až prý producent Čestmír Kopecký měl nápad, aby dějištěm příběhu bylo Ostravsko. "Odráží totiž významné změny v sociální a kulturní oblasti se vším dobrým i zlým, co přinesla doba," dodal režisér.

Sluneční stát je na plakátech uváděn jako "československý" film, tedy bez pomlčky. "Myslím, že to je správné, bylo poloviční zastoupení financí i profesí," vysvětlil Šulík. Vítá, že rozvoj kinematografie je jednou z priorit slovenského ministerstva kultury, které výrazně podporuje některé projekty. Podle něj to však není systémové řešení - chybějí jiné zdroje a slovenská televize nevstupuje do koprodukcí.

K pátému dni festivalu se akreditovalo na 10.000 lidí

Ke konci pátého dne mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, tedy do úterní půlnoci, se na této přehlídce akreditovalo na 10.000 hostů. Podle informací tiskového střediska bylo vystaveno 7605 takzvaných festivalových pasů. Akreditovalo se na šest set filmových tvůrců, 761 lidí z filmového průmyslu a 532 novinářů. V pokladnách bylo vydáno přes třiaosmdesát tisíc vstupenek, odehráno bylo celkem 285 představení. V průběhu středy se uskutečnilo dalších šestašedesát projekcí.

Göbl se Švejdou představili svůj železničářský snímek ve vlaku

Do vlaku na nádraží pozvali novináře režiséři Pavel Göbl a Roman Švejda, aby jim promítli ukázky z připravovaného filmu Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí. Na jeho scénáři spolupracovali s René Levínským, autorem úspěšné divadelní hry, kterou napsal pod pseudonymem Samuel Königgratz.

Hra vznikla před deseti lety pro královéhradecký soubor Nejhodnější medvídci a měla premiéru ve spolupráci s Divadlem Na tahu a režisérem Andrejem Krobem, Nastudovalo ji i pražské Divadlo v Dlouhé, scény v Karlových Varech a Zlíně. "My ji přepsali a vznikla z toho ještě větší kravina," definoval to Göbl a upozornil, že text využívá autentických výroků z železničářského prostředí. Levínského otec totiž přednostoval v Chlumci nad Cidlinou a autor na nádraží vyrůstal. Premiéra filmu, v němž se objeví například Jaroslav Dušek, Igor Chmela, Jiří Vymětal, Petra Beoková, Roman Slovák a řada autentických železničářů, bude v říjnu.

Snímek vznikl v koprodukci společnosti Endorfilm, České televize a Bontonfilmu za zhruba 20 milionů korun. Poslední záběry byly natočeny o víkendu, vznikaly především na nádraží v Žatci. "Příběh je šílený, my z něj udělali příběh ze života, který alespoň balancuje na hranici reálna. Je o souboji dobra s ještě větším dobrem," řekl Švejda, který je prý při natáčení "přes výtvarno", zatímco jeho kolega "přes herce".

Prezident karlovarského festivalu pózoval jako indiánský náčelník

V indiánského náčelníka nedefinovatelného kmene se v úterý v podvečer změnil prezident karlovarského festivalu Jiří Bartoška. Stalo se tak z iniciativy novinářů, kteří ho na Media party tradičně obdarovávají předměty, vztahujícími se tak trochu k pojetí této přehlídky. Dostal indiánskou čelenku, luk a šípy, na které žurnalisté umístili své navštívenky.

Festival slaví jubilejní 40. ročník, má vlastně narozeniny, a jeho motem je slogan Život začíná po čtyřicítce. Novináři nakonec odvrhli původně připravenou školní brašnu s abecedou a penálem a přiklonili se k tomu, že věc na hraní udělá v útlém věku větší radost. Nemohli se strefit lépe - populární divadelní a filmový herec tak trochu k údivu zahraničních hostů při tomto happeningu ochotně pózoval fotografům i televizním kamerám. Připustil, že místnost festivalové produkce připomíná za ta léta kabinet kuriozit. Je v něm například Kristův kříž s trnovou korunou (když festival slavil 33. ročník), batůžek, kravata s křiklavými květy a doutník (to když byl Bartoška za lázeňského šviháka), modrý pracovník plášť znuděného promítače, ale i kytara, starý klobouk, královská koruna a lovecká trofej - sádrová hlava karlovarského kamzíka. Nejeden divadelní fundus by po této kolekci rád sáhl. Podle festivalových kuloárů měl prý Jiří Bartoška největší strach, že ho novináři k jubileu festivalu odbudou fádním narozeninovým dortem.

Jediného kapsáře, který při MFF zkusil štěstí, policie dopadla

Jediný kapsář, který při Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech zkusil štěstí, skončil okamžitě v rukou policistů. S ním i peněženka, jíž se pokusil o pár vteřin předtím ukrást nepozorné návštěvnici. Kromě tohoto případu mají karlovarští policisté hlášenu jednu krádež mobilního telefonu, informoval ČTK mluvčí Policie ČR Pavel Valenta.

Sedmadvacetiletá kapsářka se pokusila v tlačenici před festivalovou projekcí vytáhnou vyhlídnuté oběti peněženku s hotovostí, doklady a platební kartou. To se jí sice podařilo, ale ještě na místě ji dopadli karlovarští kriminalisté. Potvrdili tak tvrzení policie před zahájením festivalu, že budou mít kapsáře pod kontrolou. Jaké speciální opatření přijali policie však neprozradila. "S dopadenou kapsářkou bylo hned zahájeno zkrácené přípravné řízení pro trestný čin krádeže," uvedl mluvčí.

Celodenní déšť dnes předčasně ukončil festival Porta 2005

Celodenní déšť v úterý předčasně ukončil 39. ročník festivalu trampské, folkové a country hudby Porta 2005, která se od soboty konala v Jihlavě. Závěrečná Dvorana Porty, během níž se měli představit letošní držitelé Porty a řada hostů, se proto odehrála v komorních a improvizovaných podmínkách. "Zapnout provlhlá elektrická zařízení by bylo o život," řekl ČTK dramaturg Porty Zdeněk Schwager.

Vítězi letošního ročníku festivalu se staly folkové duo Nestíháme z Nelahozevsi a Prahy, pardubická skupina Marien, pražská sestava My3.AVI a pražské duo Barbora Koubová a Patrik Henel. Během hlavních večerních koncertů diváci slyšeli 18 soutěžních kapel, které doplnily další dvě z odpoledních semifinálových koncertů. Navíc se v recitálech představilo kolem dvou desítek hostů. Největší aplaus a ovace vestoje sklidilo neplánované vystoupení skupiny Iyasa z afrického Zimbabwe. Hudebníci po nedělním dopoledním vystoupení dostali okamžitě pozvání i na večerní koncert.

Mimo hlavní scénu se festivalové koncerty odehrávaly na dvou vedlejších pódiích. Jedno z nich bylo letos poprvé v atraktivním prostředí africké vesničky v areálu nedaleké zoologické zahrady. "Ve spolupráci se zoo se tam podařilo vytvořit úžasné prostředí, z něhož jsou nadšeni muzikanti i diváci," řekl ČTK Schwager.

Jeníčkové a Mařenky se sešli v Perníkové chaloupce u Pardubic

Při loupání perníčku se ve středu sešlo u perníkové chaloupky nezvykle mnoho Jeníčků a Mařenek. Dostaveníčko si nositelé těchto dvou jmen dali v kraji perníkářů, v Rábech u Pardubic. Nakonec organizátoři napočítali celkem 55 Janů a 40 Marií. "V příštím roce se pokusíme letošní rekord ještě překonat," řekl ČTK pořadatel akce Luděk Šorm. Nejmladšímu Jeníčkovi byly dva měsíce a nejstarší Marii 84 let. Přijely také čtyři manželské páry, které na sebe doma i v lese mohou volat: Jeníčku! Mařenko!

Organizátoři chtějí dát podnět k podobným akcím i v zahraničí, neboť stejnojmenná pohádka je díky bratřím Grimmům rozšířena po celé Evropě. "Například ve Španělsku ale perník nahrazuje karamel nebo v Itálii zase čokoláda," prohlásil Šorm. Návštěvníků přišlo asi 600 a mohli si prohlédnout perníkové muzeum, projít se tajemným lesem s pohádkovými bytostmi i nahlédnout do čerstvě otevřeného muzea skřítků a strašidel.

Praha zvýšila poplatky za pronájem zeleně na různé produkce

Pronájem zeleně v Praha 1 se o něco prodraží. Rada městské části stanovila pevné poplatky za uzavření pronajímaných zahrad, parků a nábřeží. Pohybují se od 15.000 do 100.000 korun za den, a to podle druhu využití prostor. Jiná bude sazba za reklamní akce, filmování, hudební, divadelní, kulturní a sportovní produkce. Nájemce krom toho zaplatí běžný poplatek za zábor veřejného prostranství, který činí deset korun za metr čtvereční a den.

"V poslední době se značně zvýšil počet žadatelů o pronájem. Každé uzavření zahrady či parku je komplikací pro obyvatele a omezuje provoz městské části. Proto se radní rozhodli zpoplatnit pronájem, a přispět tak vyšší částkou do obecního rozpočtu," zdůvodnil krok radnice její mluvčí Jan Šlajs. Poplatky stanovili s okamžitou platností, dodal.

Jan Železný nepřiznal, pro jaké dějiště OH hlasoval

Pořadatele olympijských her v roce 2012 vybíral v Singapuru i český oštěpař Jan Železný, ale svou volbu po zasedání MOV neprozradil. Jediný český zástupce v Mezinárodním olympijském výboru zopakoval, že hlavní pro něj bylo, aby hostitelé byli schopni připravit co nejlepší podmínky pro hlavní aktéry her, pro sportovce.

V Londýně trojnásobný olympijský vítěz často závodil, takže budoucí dějiště her dobře zná. "Určitě mají dobré zázemí, dokážou sport prožívat, a to nejen u svých reprezentantů, ale i u ostatních. To jsem poznal na vlastní kůži. O kvalitu olympiády v roce 2012 se neobávám," řekl spolupracovníkovi ČTK Železný, který sváděl památné bitvy s britským oštěpařem Stevem Backleym.

Volba byla podle světového rekordmana složitá, protože se sešlo pět silných kandidátů. "I v zákulisí zaznělo, že ani pamětníci tak vyrovnané adepty nepamatují. Každý by dokázal uspořádat hry na vysoké úrovni," prohlásil Železný. V sále bylo znát napětí. "Cítili jsme velkou zodpovědnost, protože šlo o jednu z nejsledovanějších událostí na světě," dodal. Nicméně v rozhovoru pro Českou televizi přece jen trochu naznačil, kdo mu byl nejsympatičtější. "Věřím, že Paříž ještě bude mít šanci hry uspořádat," řekl Železný.

Předseda ČOV: Přípravy Prahy na OH v roce 2016 musejí pokračovat

Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek si nemyslí, že by výhra Londýna měla nějak ovlivnit plány Prahy kandidovat na uspořádání olympijských her v roce 2016. Přípravy by podle jeho slov měly pokračovat, přestože Evropa dostala hry dvakrát po sobě naposledy v roce 1952. "Neexistuje žádné pravidlo, které by zakazovalo uspořádat hry dvakrát za sebou na stejném kontinentu," řekl Jirásek v rozhovoru pro ČTK. Kandidaturu Prahy na rok 2016 navíc považuje za důležitou zkoušku pro rok 2020. "Z hodnocení Mezinárodního olympijského výboru se můžeme dozvědět, co nám schází," řekl šéf ČOV. Dodal, že už 19. července by měl být na magistrátu jmenován přípravný tým. "Máme dva roky na to, abychom se definitivně rozhodli," řekl Jirásek.

Jeho favoritem pro středeční volbu byla Paříž, ale výhra Londýna ho nezklamala. "Z našeho pohledu je důležité, že hry budou v Evropě. Ušetří nám to náklady na tréninkové kempy v zámoří, nebudou problémy s aklimatizací a také pro sportovní fanoušky je to dobrá zpráva. Do Londýna to nebudou mít daleko," vypočítal Jirásek výhody dnešní volby.

Kapitán fedcupového výběru řeší, které tenistky pošle do dvouher

Příjemný a zároveň složitý rébus řeší kapitán českých tenistek. Z kvarteta Nicole Vaidišová, Klára Koukalová, Květa Peschkeová a Iveta Benešová musí Tomáš Petera vybrat dvě hráčky do dvouher víkendového utkání Fed Cupu s Itálií. To se uskuteční v nové liberecké hale a půjde v něm o postup do elitní Světové skupiny. Na rychlém povrchu se všechny hráčky jeví suverénně. V žebříčku jsou skoro sousedkami a většina z nich má za sebou dobré období. Česká jednička Vaidišová hrála třetí kolo Wimbledonu, Peschkeovou dělil v Londýně jediný míč od čtvrtfinále a Koukalová před osmnácti dny vyhrála turnaj WTA v Hertogenboschi. "Vybrat sestavu bude mnohem složitější než proti Japonkám," řekl ČTK Petera po středečním dopoledním tréninku. "Holky už si na povrch hodně zvykly a hrají moc dobře. Je super, že máme na výběr, ale bude to zapeklité rozhodování," uvedl kapitán. Hráčky do dvouher vybere ve čtvrtek odpoledne, losuje se v pátek.

Sparta se dohodla s Libercem a má útočníka Slepičku

Útočník Miroslav Slepička se stal definitivně posilou fotbalistů Sparty Praha. Vedení českého mistra uzavřelo jednání se Slovanem Liberec o přestupu třiadvacetiletého fotbalisty, který již dříve podepsal na Letné čtyřletý kontrakt. ČTK to řekla mluvčí pražského klubu Lenka Raková. Výši odstupného, které Sparta za Slepičku zaplatila, kluby nezveřejnily. V roce 2002 odešel odchovanec příbramského fotbalu do Liberce podle neoficiálních zpráv za patnáct milionů korun.

Počasí:

Ve čtvrtek má být oblačno až zataženo, od západu s přeháňkami, ojediněle bouřky. Ráno na východě místy i polojasno. Odpolední teploty 17 až 21 stupňů Celsia, na horách kolem 13ti. Vát bude slabý jihozápadní až západní vítr.