Zprávy čtvrtek, 01. února 2001

Zdeňka Kuchyňová

Náměstek ministra zahraničí Kmoníček ve čtvrtek dopoledne uvedl, že schůzka Pithart-Castro se zatím neuskutečnila

Schůzka předsedy českého Senátu Petra Pitharta s kubánským prezidentem Fidelem Castrem ke kauze Pilip-Bubeník se zatím neuskutečnila. Ve čtvrtek dopoledne to sdělil náměstek českého ministra zahraničí Hynek Kmoníček. Další vysoce postavený zdroj z ministerstva zahraničí řekl, že schůzka byla pravděpodobně odložena a že kubánská strana ujišťuje, že se určitě uskuteční. Česká diplomacie tak dementovala informaci Ivany Poděbradské z tiskového oddělení Senátu, podle níž se Pithart již s Castrem setkal, že schůzka již skončila a že podrobnosti o ní budou známy později. Sama Poděbradská poté řekla, že oddělení mělo nepřesné informace. Pithart se měl s Castrem podle předběžných neoficiálních informací sejít o půlnoci na čtvrtek havanského času (čtvrtek v 06:00 SEČ). Právě od této schůzky se očekává zásadní průlom při řešení případu Ivana Pilipa a Jana Bubeníka, kteří jsou od 12. ledna zadržováni v havanské věznici. Kubánské úřady je viní z toho, že jako agenti USA vyvíjeli na Kubě činnost proti bezpečnosti státu. Mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil upřesnil, že podle informací z českého zastupitelského úřadu z Havany se schůzka Petra Pitharta s Fidelem Castrem do čtvrteční sedmé až osmé hodiny ranní SEČ neuskutečnila. Zároveň řekl, že setkání se před odletem šéfa českého Senátu zpět do Prahy s největší pravděpodobností uskuteční. " Petr Pithart odlétá z Havany do Prahy ve 22:00 hodin havanského času (pátek ve 04:00 SEČ) a existuje vysoká míra pravděpodobnosti, že se do té doby setkání uskuteční," uvedl Pospíšil.

Ve středu se předseda českého Senátu Petr Pithart sešel s kubánským ministrem zahraničí Felipem Pérezem Roquem. Dlouze jednal rovněž s představiteli kubánského parlamentu a na asi 40 minut se sešel s oběma zadržovanými Čechy v havanské věznici Villa Marista. Náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček rozhodně odmítl tvrzení části českého tisku, podle něhož Pithartovy rozhovory zahrnují "prvky komerčního či finančního charakteru či výměnu vězňů různých států".

Chování kubánských úřadů se po příletu předsedy českého Senátu Petra Pitharta zásadně změnilo, je vstřícnější a je vidět snahu o řešení (vzniklé situace). Řekla to manželka zadržovaného Ivana Pilipa Lucie na dotaz, zda se chování kubánských úřadů nějak změnilo. "Pan předseda Senátu Pithart je vyjednávač par excellence," řekla Pilipová. "I samotní vyšetřovatelé ho vnímali jako osobnost. Právě pan Pithart je člověk, který z mého pohledu může v této složité situaci hodně pomoci," zdůraznila Pilipová.

Zjistit fakta o zadržovaných Českých občanech odjela na Kubu také dvoučlenná mise představitelů Meziparlamentní unie. Generální trajemník unie Anders Johnsson a Juan Pablo Letelier z výboru pro lidká práva mají jednat s oběma stranami případu. Pokud se ho nepodaří vyřešit do zahájení dubnové konference Meziparlamentní unie v Havaně, obává se Johnsson velmi negativních reakcí zahraničních delegátů.

Prezident Václav Havel se kvůli Čechům zadržovaným na Kubě obrátil na uznávané mezinárodní autority a hlavy států. Přiznal, že na záchranu poslance Ivana Pilipa a bývalého studentského aktivisty Jana Bubeníka podnikl také další kroky, ale zatím odmítl prozradit podrobnosti. "Já jsem podnikl vícero kroků. Hlavní z nich byly různé dopisy," řekl Havel ve čtvrtek novinářům před odletem na jednodenní pracovní návštěvu Francie. Neprozradil však, komu konkrétně listy adresoval. "Zdá se mi, že v této chvíli je vůbec nejcitlivější fáze celého jednání, a proto by bylo předčasné o krocích mluvit," dodal pouze.

Anna Šabatová se ujala funkce zástupkyně ombudsmana

Bývalá mluvčí Charty 77 Anna Šabatová se složením slibu do rukou předsedy Poslanecké sněmovny Václava Klause ujala funkce zástupkyně ombudsmana. Její manžel, vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl, potvrdil, že kvůli možnému střetu zájmů rezignuje na svou funkci. Úřad ombudsmana už obdržel asi 1000 podnětů, které nyní postupně zpracovává.

Vláda zavádí od 1. dubna vízovou povinnost pro kanadské občany

Vláda zavádí s platností od 1. dubna vízovou povinnost pro kanadské občany. Ministři tak rozhodli proto, že česko-kanadská jednání o oboustranném bezvízovém styku nevedla k výsledkům. Jak uvedl mluvčí vlády Libor Rouček, jde o reciproční opatření vůči rozhodnutí kanadské vlády, která zavedla vízovou povinnost pro české občany 8. října 1997 v souvislosti s početnými žádostmi českých Romů o politický azyl. Obnovení bezvízového styku se nepodařilo, přestože exodus Romů do Kanady ustal a podle názorů pozorovatelů i romských aktivistů se zřejmě již nebude opakovat.

Vláda dále schválila návrh zákona o finanční kontrole ve veřejné správě. Zákon je nezbytný pro uzavření kapitoly "finanční kontrola" v rámci jednání s EU. Jeho uvedení do praxe bude důležitým měřítkem pro rozhodování Evropské unie o tom, kolik peněz poskytne České republice ze svých fondů. Vláda dále zavedla centrální evidenci výzkumných a vývojových projektů, které zcela nebo zčásti platí ze státního rozpočtu, a rozhodla o podmínkách jejich financování.

Evropská komise požádala ČR o údaje týkající se možné migrace obyvatel po vstupu do EU

Evropská komise požádala Českou republiku o údaje týkající se možné migrace obyvatel ČR po vstupu do Evropské unie. V jejím rámci se debatuje o tom, zda vůči kandidátským zemím uplatnit po rozšíření přechodné období, po které by platilo pro jejich občany omezení práva se ucházet o zaměstnání ve stávajících státech unie. Takový přechodný režim prosazují zejména Německo a Rakousko, jižní země mu nejsou nakloněny.

Česká republika a Slovinsko se v budoucí Evropské unii rozšířené na 27 členů zařadí po bok Španělska, Portugalska, Řecka, Kypru a Malty do prostřední skupiny z hlediska životní úrovně, kde se bude příjem na hlavu pohybovat od 68 do 95 procent průměru EU. Zbývajících 12 nynějších členů vytvoří "bohatou" skupinu, ostatní kandidáti ze střední a východní Evropy skupinu "chudou". Dokument předložený evropskému parlamentu především upozorňuje, že do EU přijdou vesměs ekonomicky zaostalé země, což povede k podstatnému prohloubení hospodářských a sociálních rozdílů. Průměrný hrubý domácí produkt na hlavu v unii klesne o 18 procent.

Václav Havel jednal s armádními představiteli o stavu a úloze vojsk

O aktuálních úkolech a problémech české armády, ale také o jejím širším významu pro společnost jednal prezident Václav Havel s nejvyššími armádními představiteli. Během své návštěvy generálního štábu, kam zavítal po delší době, se setkal s ministrem obrany Vladimírem Vetchým, náčelníkem generálního štábu Jiřím Šedivým a veliteli jednotlivých druhů vojsk. Havel vojáky informoval mj. o přípravách summitu NATO, který se v roce 2002 uskuteční v Praze. Prezident telefonoval rovněž s veliteli českých vojáků, kteří slouží v jednotkách KFOR a SFOR v Kosovu a Bosně a Hercegovině.

Takzvaný balkánský syndrom neexistuje

Takzvaný balkánský syndrom zcela jistě neexistuje, tak jako prakticky neexistuje žádný ochuzený uran v prostoru působení české jednotky KFOR na území Kosova. Po návratu z Kosova to řekl Otakar Neruda z Vojenské lékařské akademie v Hradci Králové. Ten byl jedním z členů speciální chemické skupiny, která od 25. ledna prováděla radiačně-chemický v místě působení české roty KFOR. Výsledky měření pocházejí podle Nerudy pouze z přírodních zdrojů. Jsou dokonce nižší než v Česku, povrchová kontaminace žádná. Příslušníci sedmičlenné chemické skupiny v Kosovu odebrali i řadu vzorků na všech místech působení českých vojáků; jejich podrobné laboratorní vyhodnocení bude podle Nerudy trvat ještě několik dnů až týdnů.

Návštěva ministra Ivanova obnoví dialog mezi ČR a Ruskem

Návštěva ruského ministra zahraničí Igora Ivanova, který v pátek přijede do Prahy, by měla vrátit politický dialog mezi Českou republikou a Ruskem na "potřebnou vysokou úroveň". ČTK to sdělil mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil s tím, že Ivanov se během své jednodenní návštěvy v ČR sejde s nejvyššími ústavními představiteli. Ochlazení v rusko-českých vztazích se datuje již od počátku 90. let, po zhroucení komunistických režimů v zemích střední a východní Evropy a následném rozpadu Sovětského svazu. Rusko rovněž negativně reagovalo na vstup ČR, Polska a Maďarska do NATO. Ke zlepšení kontaktů nepřispělo ani ukončení bezvízového styku.

Ministerstvo financí zvýšilo odhad růstu hrubého domácího produktu za loňský rok na 2,7 procenta

Ministerstvo financí změnilo prognózu makroekonomických ukazatelů. Za loňský rok zvýšilo odhad růstu HDP na 2,7 procenta z 2,6 procenta odhadovaných loni v říjnu. Pro letošní rok MF ponechalo odhad růstu HDP na 3,0 procenta. Odhad průměrné míry inflace v letošním roce snížilo na 4,2 procenta proti říjnovému odhadu 4,7 procenta. Nižší předpokládá i míru nezaměstnanosti na konci roku, a to 8,4 procenta proti 9,4 procenta odhadovaným v říjnu.

Deficit veřejných rozpočtů letos vzroste na 190,1 mld. Kč

Deficit veřejných financí bude v letošním roce podle nejnovější prognózy ministerstva financí činit 55,7 miliardy korun, což představuje 2,8 procenta hrubého domácího produktu /HDP/. Bez příjmů z privatizace se schodek prohloubí na 190 miliardy korun, což znamená 9,4 procenta HDP. Vyšší číslo je počítáno metodou, která odpovídá maastrichtským kritériím Evropské unie. Ta povolují deficit do tří procent HDP.

Práci vlády hodnotí kladně 41 procent lidí

Práci vlády sociální demokracie hodnotí kladně po dvou a půl letech jejího působení 41 procent občanů. Ovšem jen jedno procento dotázaných v lednovém šetření agentury STEM uvedlo, že vláda pracuje poslední měsíc velmi dobře, podle 40 procent pracuje poměrně dobře. Nejvíce dotázaných - 49 procent - však uvedlo, že kabinet premiéra Miloše Zemana pracuje poměrně špatně, přičemž deset procent soudí, že velmi špatně.

Členové nejvyššího vedení Investiční a Poštovní banky byli obviněni

Z úvěrového podvodu, porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužívání informací v obchodním styku obvinil vyšetřovatel šest členů bývalého nejvyššího vedení Investiční a Poštovní banky /IPB/ a firem s ní spojených. Obvinění se týká machinací s akciemi Plzeňského Prazdroje. Banka na této operaci měla prodělat přes sedm miliard korun.

Předseda Poslanecké sněmovna a ODS Václav Klaus považuje současné dění okolo Investiční a Poštovní banky (IPB), kdy stát poskytl vysoké záruky na problematická aktiva IPB, za "neuvěřitelně skandální". ODS kritizuje, že stát poskytl Československé obchodní bance (ČSOB), která IPB převzala, na problematická aktiva záruky až do výše 180 miliard korun. Vláda jednala podle ODS v zájmu jedné soukromé banky na úkor občanů. Odpovědnost za rozhodnutí vlády nese podle ODS ministr financí Pavel Mertlík, kterého občanští demokraté 26. ledna vyzvali, aby odstoupil.

Vláda zatím nechce zpřístupnit veřejnosti loňské usnesení, které se týká státních záruk poskytnutých Československé obchodní bance (ČSOB) při převzetí Investiční a Poštovní banky (IPB). "Nepodařilo se mi přesvědčit vládu, že nastal ten správný čas," řekl ministr financí Pavel Mertlík na tiskové konferenci po zasedání vlády.

Počet extremistů klesl, ale zločinů přibylo

V České republice loni klesl podle odhadu Ministerstva vnitra /MV/ oproti roku 1999 počet příslušníků pravicových a levicových extremistických hnutí. Stoupl ale počet trestných činů s rasistickým nebo jiným extremistickým podtextem. Mluvčí Gabriela Bártíková uvedla, že MV odhadlo počet příznivců extrémních hnutí na 7590 až 7690, což je až o 17,8 procenta méně než v předchozím roce. Z toho příznivců krajně pravicového hnutí skinheads bylo asi 5030 a anarchistů 2560 až 2660. Policie loni zjistila na území Česka 364 trestných činů s rasistickým či jiným extremistickým podtextem, což je o 15,2 procenta více než v roce 1999. Podle Bártíkové to svědčí o tom, že policisté začínají více postihovat zejména rasistické trestné činy. V roce 2000 nespáchal nikdo z extremistických pohnutek vraždu ani se nedopustil ublížení na zdraví s následkem smrti.

Francouzská exportní pojišťovna COFACE hodnotí Českou republiku na úrovni Polska a Estonska

Za Slovinsko a Maďarsko řadí ve svém hodnocení francouzská exportní pojišťovna COCAFE českou ekonomiku, které předpovídá mírný růst a hodnotí jí známkou A3. Vyplývá to z pravidelné ročenky "Risque pays" hodnotící rizika v jednotlivých zemích, kterou COFACE vydala v Paříži. Rating COFACE státy hodnotí sedmibodovou stupnicí od A1 po A4 a dále známkami B, C a D. Z bývalých komunistických zemí dostaly Slovinsko a Maďarsko hodnocení A2, podobně jako Itálie nebo Řecko. A3 má kromě ČR ještě Estonsko a Polsko, kterému však hrozí snížení hodnocení. Podle COFACE české oživení odrážející zvýšení investic a exportů spočívá na zdravých základech. Dosažení vyššího růstu ve střednědobém horizontu však předpokládá dokončení strukturálních reforem v oblasti bankovního sektoru, průmyslových podniků a systému sociálního zabezpečení, uvádí COFACE a zdůrazňuje i omezení rozpočtového deficitu. Přes probíhající restrukturalizaci není pravděpodobné rychlé zlepšení, uvádí COFACE, která předpovídá ČR pro letošek růst 3,1 procenta.

Neznámý policista se při jednání Mezinárodního měnového fondu dopustil trestného činu

Kontrolní odbor policejního prezidia kvalifikoval v jednom případě počínání policistů, kteří v září zasahovali vůči účastníkům demonstrací proti zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, jako trestný čin. Nepodařilo se ale vypátrat konkrétního policistu, který se ho měl dopustit. Vedení policie obdrželo celkem 389 podání, která obsahují stížnost na brutální chování policistů proti odpůrcům globalizace během zasedání MMF a SB. Tato oznámení upozorňují na zhruba 70 kauz. Z tohoto počtu k dnešnímu dni příslušníci kontrolních orgánů policie ještě prošetřují deset případů trestního charakteru a osm věcí, které mají charakter přestupku. Svědectví o údajně nezákonném jednání českých policistů během demonstrací proti zářijovému zasedání MMF a SB shromažďuje i mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International. Podobné informace dostal i Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva. Ministr vnitra Stanislav Gross a premiér Miloš Zeman ale zprávy o policejní brutalitě označili za součást "mezinárodní pomlouvační kampaně".

Petice odpůrců návrhu zákona o chovu psů dorazila do sněmovny

Protestní petici odpůrců poslaneckého návrhu zákona o chovu psů s více než 46 tisíci podpisy předali její iniciátoři petičnímu výboru Poslanecké sněmovny. Podle návrhu by např. musel mít jakýkoli pes náhubek a být na vodítku vždy, když by byl méně než 200 metrů od obydlených míst. Kynologové soudí, že pokud by byl zákon přijat, znamenal by likvidaci chovu některých plemen, s nimiž by se pak obchodovalo na černém trhu. S návrhem nesouhlasila ani vláda.

Vibrace potrubí turbíny v Temelíně odstraní zřejmě v půlce února

Budou-li revizní práce na primárním okruhu prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín pokračovat dosavadním tempem, bude zřejmě již příští týden znovu nastartován reaktor. Na sekundárním (nejaderném) okruhu, kde technici odstraňují chvění přívodního potrubí páry, by však měly práce skončit asi až v polovině února. Jak řekl tiskový mluvčí elektrárny Milan Nebesář, reaktor bude proto udržován na nejnižším možném výkonu. Připomněl, že na odstraňování vibrací přívodního potrubí turbíny se podílelo několik vědeckých týmů, které předložily více návrhů řešení tohoto technického problému.

Rakouští odpůrci Temelína budou pokračovat v protestních akcích. Řekl to mluvčí Hornorakouské platformy proti jadernému nebezpečí Josef Pühringer, který společně s několika desítkami rakouských a českých ekologických aktivistů navštívil temelínskou elektrárnu. Jejich návštěva se uskutečnila krátce poté, co v elektrárně pobýval hejtman Budějovického kraje Jan Zahradník. Rakouští odpůrci trvají na půlroční odstávce temelínského reaktoru, při níž by elektrárna měla projít mezinárodní prověrkou.

Nuceně nasazení viní z odkladu výplat odškodného Německo i USA

Svaz nuceně nasazených viní z dalších odkladů výplat odškodného lidem, kteří byli za druhé světové války nasazeni na nucené a otrocké práce, Německo i Spojené státy. Místopředseda svazu Karel Růžička tak reagoval na fakt, že ve Spojených státech dosud nebyly staženy hromadné žaloby na německé podniky, což je podmínka zahájení výplat odškodnění. Skutečnost, že americký soud opět odložil zrušení hromadných žalob o odškodnění, by podle Růžičky rozhodně neměla být překážkou výplat. Německé úřady od každého žadatele požadují prohlášení, že se vzdává všech dalších nároků, což poskytuje dostatek právní jistoty, míní Růžička. Německá strana má navíc již prohlášení americké strany, že soudy v USA nebudou německý průmysl v této souvislosti žádným způsobem ohrožovat, dodal.

Německá poslankyně Rönschová uvedla, že by bylo dobré uznat, co sudetští Němci vytrpěli

Německá poslankyně a bývalá spolková ministryně pro rodinu a seniory Hannelore Rönschová (CDU) připustila, že by bylo dobré, kdyby česká strana uznala to, co museli sudetští Němci "vytrpět" po skončení druhé světové války. Na tiskové konferenci po skončení dvoudenních pražských rozhovorů skupiny německých poslanců z opozičních stran CDU a CSU současně odmítla obavy z toho, že by sudetští Němci vznášeli vůči ČR restituční požadavky.

Václav Havel převezme v Paříži první Velkou cenu udělenou Světovou akademií kultur

Český prezident Václav Havel převezme v Paříži první Velkou cenu udělenou Světovou akademií kultur, kterou před osmi lety založil nositel Nobelovy ceny za mír Elie Wiesel. Cenu, která s sebou nese odměnu 500.000 franků, Havlovi předá francouzský premiér. Ocenění, jež by mělo být od nynějška udělováno každoročně, dostane český prezident za "výjimečné literární dílo" a za svou "historickou politickou činnost".

Václav Havel: Evropa bude dříve nebo později potřebovat ústavu

Potřebu vytvoření ústavy Evropské unie, která by vycházela z Evropské charty základních práv vyhlášené na prosincovém summitu EU v Nice, zdůraznil český prezident Václav Havel v rozhovoru s bývalým předsedou Evropské komise Jacquesem Delorsem. Jejich dialog otiskly francouzský list Le Monde a německý Die Zeit. Delors se k myšlence ústavy vyslovil mnohem zdrženlivěji a zdůraznil, že pro něj vždy byla lepší dobrá smlouva než špatná ústava. Český prezident dále uvedl, že si dokáže představit v unii skupinu států, které budou spolupracovat těsněji než ostatní. Nevidím v tom obtíž, pokud tato skupina zůstane otevřená.

ČR bude uznávat i diplomy ze slovenských soukromých škol

Vláda souhlasila se sjednáním smlouvy mezi Českou republikou a Slovenskem, která rozšíří vzájemné uznávání diplomů mezi oběma republikami i na diplomy ze soukromých škol. Místopředseda vlády Pavel Mertlík uvedl, že pokud bude smlouva uzavřena, fakticky rozšíří nyní platící úpravu z roku 1992. Ta se totiž týká pouze státních škol.

Pomoc Indii pokračuje

Česká katolická charita poskytla 250.000 korun jako okamžitou pomoc obětem katastrofálního zemětřesení, které v pátek postihlo západní Indii. Větší část peněz pochází z Tříkrálové sbírky a zbytek se podařilo shromáždit na sbírkovém kontě na pomoc Indii. Konto založil také Český červený kříž, který okamžitě uvolnil 200.000 korun. České ministerstvo zahraničí poskytne Indii 1,5 miliónu korun. Do postižených míst odcestovala v úterý také čtveřice českých záchranářů se psy. Občanské sdružení Adra hodlá v Indii postavit stanový tábor pro 1500 rodin. Pro Indii uvolnilo v těchto dnech občanské sdružení ze svého pohotovostního konta Adra 100.000 korun.

ČR podepsala smlouvu o koupi krajanské Národní budovy v New Yorku

Česká republika podepsala ve středu smlouvu o koupi krajanské Národní budovy v New Yorku. Budova bude odkoupena za symbolický dolar výměnou za rekonstrukci a poskytnutí prostoru krajanským aktivitám a organizacím. Smlouvu podepsal český generální konzul Petr Gandalovič a Jan Hird Pokorný, prezident sedmi krajanských spolků, které budovu spravují a všechny v opakovaném hlasování její prodej odsouhlasily. Smlouva umožní převedení vlastnictví budovy na ČR až ve chvíli, kdy ji schválí newyorský soud, kterému poskytne dobrozdání státní zástupce. "Obě strany při podpisu (smlouvy) zdůraznily, že i když se nejedná o definitivní uzavření transakce ... jde o velký posun v celém projektu rekonstrukce Národní budovy. Uvedení Národní budovy do provozu bude důkazem o úspěšné spolupráci českoamerické komunity s Českou republikou," uvedl Gandalovič.

Budova byla postavená koncem minulého století ve střední části Manhattanu, kdy tam pobývala silná česká kolonie. S odchodem krajanů však chátrá a krajanské spolky nemají peníze na nákladnou opravu odhadovanou na sedm miliónů dolarů.

Na Pražském hradě se připravuje jedinečná výstava architektury uplynulého tisíciletí

Do poslední fáze se dostaly přípravy jedinečné výstavy architektury uplynulého tisíciletí na Pražském hradě. Program výstavy doplní vedle šesti knižních průvodců po jednotlivých slohových obdobích hudební, divadelní a filmové produkce. Vydány budou zvláštní emise známek a telefonních karet a zlaté pamětní mince. Na projektu se budou podílet také regiony. V jednotlivých klášterech, zámcích, hradech a muzeích, jichž má být na Pražském hradě prezentováno 300, se tak v červnu uskuteční řada doprovodných programů.

V Německu vyšla publikace "Češi a Slováci v Berlíně"

Malá čtvrť Böhmisches Dorf (Česká ves) dosud připomíná v berlínském obvodu Neukölln příchod českých protestantských exulantů v 18. století do oblasti nynější německé metropole. Poukazuje na to zmocněnkyně berlínské zemské vlády pro otázky cizinců Barbara Johnová v publikaci "Češi a Slováci v Berlíně", kterou v lednu vydal její úřad. V nedaleké Postupimi pak české osídlení, následující po protireformaci, připomíná místní název Nowawes. Johnová poukazuje na to, že emigrační proudy ale nebyly v dějinách jednostranné, a tak například po nástupu Hitlera k moci našli po roce 1933 mnozí Němci útočiště v Československu před jeho rozbitím nacisty a po roce 1968 zase četní Češi a Slováci v západní části Berlína. Publikace vychází v dlouhodobě koncipované řadě nazvané Soužití v Berlíně a představující různé národnosti žijící v německé metropoli, jejich dějiny a vazby na město.

Febiofest skončil předáním Kristiánů a projekcí Zanussiho filmu

Předáním cen za nejlepší audiovizuální díla loňského roku Kristián, které tradičně udělují filmoví publicisté a kritici, a projekcí filmu jednoho z oceněných, polského režiséra Krzysztofa Zanussiho, skončila v Praze úvodní část mezinárodní přehlídky filmu, televize a videa Febiofest. Festival navštívilo za týden rekordních 70.000 filmových fanoušků. Zanussi se stal prvním nositelem ceny, kterou se rozhodl zahraničním tvůrcům za přínos českému filmovému publiku udělovat ředitel festivalu Fero Fenič. Cenu převzal tento jedenašedesátiletý režisér z rukou ministra kultury Pavla Dostála. O dalších letošních laureátech už rozhodovali novináři. Nejlepším loňským hraným filmem byl podle jejich názoru snímek Jana Hřebejka Musíme si pomáhat. V animované tvorbě zvítězil v novinářské anketě film Márii Procházkové Piktogramy. Z dokumentů získala novinářské ocenění práce Věry Chytilové Vzlety a pády.

Febiofest má letos na programu více než 460 filmů z produkce 44 zemí, z nich 300 hraných. Přehlídku zahájil Fenič ve středu 24. ledna v deseti sálech pražského Multiplexu Ster Century ve Slovanském domě předpremiérou nejnovějšího filmu Jana Švankmajera Otesánek. Už v neděli návštěvnost projekcí Febiofestu dosáhla loňského pražského rekordu 40.000 lidí. Festival se až do začátku března postupně uskuteční v 19 městech České republiky a Slovenska.

Žáci dostali pololetní vysvědčení

Většina žáků dostala od svých třídních učitelů pololetní vysvědčení. V regionech, ve kterých hygienici vyhlásili kvůli chřipkové epidemii mimořádné prázdniny, se děti s výsledky svého půlročního snažení seznámí většinou později.

Své první vysvědčení v Základní škole v Hrádku nad Nisou na Liberecku převzalo také 20 prvňáčků z česko-německé třídy. Už druhý rok tak pokračuje společný projekt školy bez hranic v Hrádku nad Nisou a saské Hartavě. Výuka jazyků, matematiky a prvouky je v mateřštině. Na ostatní předměty se střídají pedagogové, německé děti se je učí v češtině a české v němčině. Děti z prvních a druhých tříd spolu pravidelně tráví čtvrtky a právě vzájemným kontaktem získávají nenásilně nejvíce jazykových znalostí.

Počasí

V České republice bude oblačno, až zataženo, teploty minus 3 až plus 1 stupeň Celsia.