Zprávy čtvrtek, 18. dubna 1996
Vazeni posluchaci. U vysilani Radia Praha vas vita Jakub Kuhnel. Na uvod jsou pripraveny zpravy.
Major v Praze
Na navstevu Prahy priletel ve stredu v podvecer britsky premier John Major. Na programu mel jednani s ceskym premierem Vaclavem Klausem, veceri v Hrzanskem palaci a navstevu piano-baru restaurantu Rapsody. Rozsirovani Evropske unie a NATO byla dve hlavni politicka temata, o nichz oba premieri behem kratke navstevy Johna Majora v Praze jednali. Vymenili si rovnez informace o vnitropoliticke situaci ve svych zemich a konstatovali, ze by mohla vzrust obchodni vymena a hospodarska spoluprace. Rozsireni Unie oznacil britsky ministersky predseda za nejvetsi historickou prilezitost Evropy, ktera se podle jeho slov jiz nemusi v budoucnu opakovat. "Rozsirovani NATO nepujde zprvu tak rychle a nepujde ani daleko...a soustredi se na Ceskou republiku a okolni zeme, " rekl Major novinarum. Vaclav Klaus dodal, ze obe strany maji "blizke nazory" na casovy rozvrh vstupu novych clenu do Evropske unie a NATO.
Snemovna - schuze
Ani stredecni odpoledni jednani zastupcu parlamentnich klubu nedospelo ke shode v otazce programu nove schuze Poslanecke snemovny, ktera by se mela uskutecnit misto uterniho neuspesneho parlamentniho zasedani. Vysledek jednani predstavitelu poslaneckych klubu, jez navazalo na podobne poledni rozhovory, znamena, ze ve ctvrtek nova schuze snemovny zahajena nebude. Dosavadni neshody v otazce poradu schuze vyplyvaji s nejvetsi pravdepodobnosti z rozporu mezi stranami vladni koalice. To mimo jine potvrdil i predseda klubu socialnich demokratu Stanislav Gross, kdyz rekl, ze koalice pri stredecnich parlamentnich rozhovorech takovou neshodu priznala. Podle Grosse zrejme doslo pouze k takove koalicni dohode, ktera by umoznila ctvrtecni jednani koalicnich klubu. "Ty zrejme doufaji, ze ve ctvrtek dospeji k zaveru. My vic udelat nemuzeme, " dodal.
Havel v Litve
Ceska republika a Litva podepsaly ve Vilniusu dva dokumenty - memorandum o liberalizaci vzajemnych obchodnich vztahu a dohodu o spolupraci ve skolstvi a vede. V pritomnosti prezidentu obou statu Vaclava Havla a Algirdase Brazauskase prvni dokument podepsali cesky ministr prumyslu a obchodu Vladimir Dlouhy a jeho litevsky kolega Kaszimieras Klimasauskas. Druhy ceska velvyslankyne v Litve a Lotyssku Jaroslava Jeslinkova a litevsky ministr skolstvi a vedy Vladislovas Domarkas. Prezident Algirdas Brazauskas v kratkem prohlaseni po podpisu zduraznil, ze jde o dobry zacatek rozvijejicich se cesko-litevskych vztahu. Vyjadril presvedceni, ze zanedlouho bude uzavrena dohoda o vytvoreni zony volneho obchodu mezi obema staty.
Prezident Vaclav Havel se take ve sve rezidenci ve Vilniusu setkal pri obede ke kratkemu rozhovoru s predstaviteli litevske opozice. Mezi nimi byl predevsim Vytautas Landsbergis, muz, ktery dovedl Litvu k nezavislosti na Sovetskem svazu. Landsbergis vyjadril poteseni nad tim, ze Vaclav Havel pricestoval na navstevu Litvy, k niz ho osobne zval jiz pred sesti lety.
Prezident Vaclav Havel prevzal ve stredu odpoledne v litevske metropoli cestny doktorat Vilniuske univerzity. Slavnostni ceremonial prenasela v primem prenosu litevska televize. Predani cestneho akademickeho titulu se uskutecnilo v kostele svatych Janu, jedne z historickych budov univerzitniho komplexu.
Klaus a Lux jednali i o volebni spolupraci
Snaha pojmenovat podstatu ruznych nazoru ODS a KDU-CSL na nektere otazky, budoucnost povolebni spoluprace a jeji mantinely a oboustranne projevena vule nekomplikovat v predvolebni a "rozjitrene" dobe politickou situaci byly naplni stredecniho rozhovoru premiera a predsedy ODS Vaclava Klause a mistopredsedy vlady a predsedy KDU-CSL Josefa Luxe. Domluva na castejsich vzajemnych kontaktech predsedu obou stran je jedinym zverejnenym vysledkem teto kratke schuzky.
Zapad ocenuje legislativu CR proti prani spinavych penez
Vyspele zapadni zeme velmi ocenuji novou ceskou legislativu proti prani spinavych penez. Ceska republika pokrocila podle nich v teto oblasti nejdal ze vsech byvalych komunistickych zemi. Uvedl to predseda branneho a bezpecnostniho vyboru Poslanecke snemovny Vladimir Suman, ktery se v Parizi zucastnil mezinarodni konference s nazvem Dopad mezinarodni financni kriminality na banky. O tom, ze si Praha ziskala uctu zapadnich partneru, svedci skutecnost, ze na konferenci o citlivem tematu prani spinavych penez je CR jedinym zastupcem Vychodu. Ceska strana ma velky zajem na utuzovani mezinarodni spoluprace, bez ktere nejde ucinne bojovat proti spinavym penezum a ucasti na konferenci si velmi vazi.
Ministri - zdravotnictvi - nemocnice
Urychlene rozhodnuti o osudu 60 nemocnic, na nez jiz byly vypracovany privatizacni projekty, doporucila stredecni porada ministru. Tyto projekty by mely byt bud realizovany, nebo definitivne odmitnuty, uvedl to predseda vlady Vaclav Klaus. Jde o nemocnice "druhe vrstvy", tedy nikoli nemocnice fakultni a krajske. Klaus uvedl, ze ministri nejsou spokojeni se stavem privatizace nemocnic a povazuji za chybne, aby byl udrzovan status quo. Rekl, ze privatizace sesti desitek nemocnic, jejichz projekty existuji, by se mela uskutecnit beze zmeny podminek. Pristi tyden vlada ulozi prednostum okresnich uradu, aby behem nekolika tydnu vypracovali aktualizaci majetku nemocnic, protoze nektere privatizacni projekty vznikly napriklad jiz pred ctyrmi roky.
CR - nezamestnanost
Ve vetsine okresu Ceske republiky bylo vloni evidovano vice zajemcu o praci nez volnych mist. Pouze ve 20 okresech prevysila nabidka volnych pracovnich mist pocet zajemcu o praci, v 56 okresech byla situace opacna. Mezi okresy s nejvetsi nezamestnanosti patrily Louny, Karvina, Novy Jicin, Most a Teplice. Mira nezamestnanosti dosahla v lonskem roce 2,93 procenta a proti roku 1994 se pocet volnych pracovnich mist zvysil.
Ze sportu
V dohravanych utkanich 1.fotbalove ligy remizoval Liberec s Viktorii Zizkov 0:0 a Ceske Budejovice prohraly a Hradcem Kralove 0:3.
A na zaver kratce o pocasi
Ve ctvrtek bude v Ceske republice jasno az polojasno a denni teploty se budou pohybovat mezi 13 a 17 stupni Celsia.
Tolik zpravy Radia Praha.