Zprávy čtvrtek, 30. prosince 1999

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Josef Kubeczka. Na úvod přináším zprávy.

A nyní podrobněji:

Prezidenta Havla trápí pokles mravních hodnot, který potkal i politiky

Pokles mravních hodnot, a to i mezi členy vlády, je podle prezidenta Václava Havla jednou z hlavních příčin současného neblahého politického a sociálního stavu v České republice. Změny na politické scéně a obměnu vlády na většinový kabinet, které očekává, by podle něj mohly nastat i bez předčasných voleb do sněmovny. Nebránil by se ani "mírnému sociálnímu otřesu". "Obecně byly sníženy mravní standardy... Tady se smí říci o bývalém ministrovi, že ukradl peníze na svou osobní slávu a smí se mu to nedokázat a nic se nestane," řekl v rozhovoru pro Českou televizi prezident v narážce na nařčení exministra zahraničí Josefa Zieleniece z uplácení novinářů. Obvinění vznesl v létě s odvoláním na informace tehdejšího ministra zahraničí Jana Kavana premiér Miloš Zeman. Ačkoliv obvinění doposud ani jeden z nich nedokázal, prezident povýšil Kavana na Zemanův návrh do vicepremiérské funkce a Zieleniecovi se za nedoložená nařčení za oba členy vlády omluvil.

Pokles mravních standardů je podle Havla příčinou i toho, že desetitisíce lidí nedostávají za svou práci mzdu a že zároveň desítky miliard korun byly vykradeny z bank. Jsou to "průšvihy a hanba republiky", míní prezident. Další příčinou je podle něj zablokovaná, nehybná situace, vzniklá mimo jiné kvůli opoziční smlouvě mezi ČSSD a ODS. "Myslím, že strukturu politické moci lze proměnit i bez voleb," míní.

Prezident věří i ve změny, které povedou k tomu, že politiku nebudou lidi vnímat jako hru "papalášů mezi sebou", že se probudí i občanské vědomí. "Možná, že tyto změny k lepšímu, v něž věřím, jsou možné jenom v situaci mírného otřesu," podotkl prezident, nechce ale žádné sociální katastrofy. "Co jiného může změnit situaci, než že s ní někdo zatřese," dodal.

STEM: O pokrok po listopadu 1989 se nejvíce zasloužil Havel

Osobností, která se nejvíce zasloužila o pokrok v uplynulých deseti letech, je podle téměř třetiny obyvatel České republiky prezident Václav Havel. Na druhém místě skončil předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus, kterého zároveň necelá polovina Čechů považuje za největšího viníka potíží českého státu. Vyplynulo to z výsledků prosincového šetření Střediska empirických výzkumů (STEM). Havla považuje za nejvýraznější pozitivní osobnost 30,2 procenta dotázaných, podle 20 procent Čechů je nejpřínosnější osobností Klaus. Místo za ním zaujímá podle STEM bývalý předseda KDU-ČSL Josef Lux; vyslovilo se pro něj 6,5 procenta dotázaných. Předsedu vlády a ČSSD Miloše Zemana považuje za osobnost, která se zasloužila o největší pokrok, 3,7 procenta Čechů.

ČR získala od Evropské unie z programu Phare 2,3 miliardy korun

Sedm finančních memorand v celkové výši 2,3 miliardy korun (63 miliónů eur) podepsali ve středu vedoucí delegace Evropské komise v Praze Ramiro Cibrián a náměstek ministra financí Jan Mládek. Většina z této částky půjde na investice do infrastruktury, uvedl Cibrián. Z velké části přidělených peněz (510 miliónů Kč) se bude spolufinancovat výstavba čističky odpadních vod v Brně, další prostředky půjdou na projekty přeshraniční spolupráce s Německem, Rakouskem a nově i s Polskem a Slovenskem. Ty se týkají například budování dopravního spojení, zlepšení životního prostředí a kulturní výměny. Všechny projekty takto financované musejí být ukončeny nejpozději ke konci roku 2002. Pokud jde o kritéria výběru projektů k financování EU náměstek ministra financí Eduard Janota uvedl, že podmínkou je spolufinancování daného projektu. Česká vláda musí říci, že se za dané projekty staví a garantuje jejich spolufinancování, řekl Janota.

ČR letos ukončila první fázi jednání o vstupu do EU v zemědělství

České republika letos skončila první fázi vyjednávání o vstupu do Evropské unie v oblasti zemědělství. ČTK to ve středu řekl náměstek ministra zemědělství pro EU Tomáš Zídek s tím, že první fáze byla ukončena poté, co byl předán vládou schválený Poziční dokument za kapitolu zemědělství do Bruselu. EU má nyní podle Zídka šest měsíců na reakci či případné doplnění návrhů obsažených ve zníněném dokumentu. Celkově je v něm navrženo asi 33 požadavků, z nichž některé mají charakter přechodných období, jiné žádají o stanovení kvót a další se týkají zařazení českých označení potravin či českých typů výrobků do systému, který existuje v EU. Poziční dokument bude po všech připomínkách základem pro negociační vyjednávání, o jejichž zahájení teprve Evropská komise rozhodne. Nicméně je pravděpodobné, že budou zahájena v červenci či v srpnu příštího roku, uvádí ČTK.

Armáda se má v roce 2000 účastnit asi 150 mezinárodních cvičení

Příprava jednotek a štábů české armády na úkoly, které souvisejí se začleňováním ČR do NATO, bude jedním z hlavních cílů jejich účasti na mezinárodních vojenských cvičeních v roce 2000. Vláda v těchto dnech písemně informovala Poslaneckou sněmovnu, že jednotky a štáby by se měly zúčastnit více než 150 mezinárodních a dvoustranných cvičení, z nichž asi dvě třetiny se uskuteční mimo území ČR. Podle vlády budou zhruba jednu čtvrtinu cvičení organizovat vojenské a politické složky NATO. Ostatní budou součástí programu Partnerství pro mír, v jehož rámci si již několik let předávají zkušenosti vojáci členských a nečlenských zemí NATO, nebo dvoustranných projektů. Zde jsou tradičními partnery ČR Slovensko, Německo, Velká Británie, USA, Francie, Polsko, Maďarsko a Nizozemsko.

Český kontingent SFOR posiluje bezpečnost kvůli možným útokům

Velení 1. mechanizovaného praporu Armády České republiky v misi mezinárodních Stabilizačních sil (SFOR) v Bosně a Hercegovině posílilo bezpečnostní opatření kvůli možným teroristickým útokům na vojáky SFOR. ČTK o tom informoval tiskový mluvčí praporu kapitán Jindřich Plescher. Ve faxové zprávě zaslané ze základny českého kontingentu SFOR v obci Donja Ljubija není uveden konkrétní důvod, který přiměl velení praporu k obavě z možných teroristických akcí. Zřejmě však jde o součást posilování bezpečnosti SFOR v celé Bosně. Mluvčí Stabilizačních sil Paul Hubbard v úterý v Sarajevu oznámil, že jsou bezpečnostní opatření zaváděna na základnách SFOR v celé Bosně a že jejich důvodem je pondělní nález neexplodovaného výbušného zařízení u základny SFOR na sarajevském předměstí Butmir. Bližší podrobnosti však odmítl prozradit.

Stav exministra Iva Svobody nevyžaduje jeho pobyt na psychiatrii

Stav bývalého ministra financí Iva Svobody, který se v pondělí v pankrácké vazební věznici psychicky zhroutil a byl převezen do vězeňské nemocnice, je stabilizovaný a nezavdává příčinu k jeho pobytu na psychiatrii. S odvoláním na výsledky středečního vyšetření Svobody odbornými lékaři, internisty i psychiatry, to ČTK řekla generální ředitelka Vězeňské služby Kamila Meclová. Svoboda je nyní na lůžkovém oddělení pankrácké nemocnice, kde bude podle ní zřejmě týden či dva pobývat. "Celou tu záležitost hodnotíme jako reakci na zátěž, která souvisí s výkonem vazby," shrnula Meclová. "Výsledky dnešního vyšetření jsou takové, které nedávají indikaci k pobytu na psychiatrii," uzavřela.

Svoboda je ve vazbě od 23. listopadu kvůli podezření z vytunelování mělnické továrny na výrobu dětských kočárků Liberta. V cele se ocitla i jeho bývalá poradkyně Barbora Snopková. Vyšetřovatel v listopadu obvinil exministra i jeho bývalou poradkyni v souvislosti s krachem Liberty ze zpronevěry zhruba 6,5 miliónu korun. Kromě toho jsou oba od jara stíháni pro poškozování věřitele a Snopková navíc pro porušení povinnosti v řízení o konkursu a vyrovnání.

Příslušník StB odsouzený za bití kněze Malého stáhl odvolání

Bývalý příslušník komunistické Státní bezpečnosti (StB) Jan Dolanský se rozhodl stáhnout své odvolání vůči rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1. Ten ho letos v říjnu odsoudil k podmíněnému trestu šesti měsíců odnětí svobody s odkladem na osmnáct měsíců za to, že v roce 1980 při výslechu týral současného katolického biskupa Václava Malého. Na dotaz ČTK to uvedl Dolanského obhájce Jiří Teryngel. Obhájce připustil, že jedním z důvodů pro stažení odvolání bylo, že jeho klientovi vadila publicita. Proto nechtěl, aby byl při odvolacím řízení znovu vystaven pozornosti médií. Dolanský, který pracoval jako starší referent pražské správy StB, měl Václava Malého u výslechu asi půl hodiny tlouct pěstmi do obličeje, hrudi a žaludku. Současně ho hrubě urážel a vyhrožoval mu. Dolanský u soudu sice přiznal, že Malého vyslýchal, ale popřel, že by ho jakkoli týral.

Malý byl vyslýchán v rámci akce StB zaměřené proti příslušníkům Charty 77, kteří tvořili Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS). Policie tehdy členy tohoto výboru zatkla v bytě současného vládního zmocněnce pro lidská práva Petra Uhla a předvedla je na policejní služebnu v Bartolomějské ulici, kde některé z nich zadržovala 48 hodin. Akce měla chartisty zastrašit a odradit od další disidentské činnosti.

Od 1. ledna 2000 začne platit nová úprava pobytu cizinců v ČR

S příchodem Nového roku vstoupí v platnost nová úprava pobytu cizinců na území České republiky. Zákon rozlišuje pouze dva druhy jejich pobytu na českém území - přechodný a trvalý. Cizinec, s výjimkou platných úlev z vízové povinnosti, potřebuje pro vstup do ČR vízum. Víza opravňující cizince ke vstupu a pobytu v zásadě vydávají pouze diplomatické mise nebo konzulární úřady ČR v cizině. Na blížící se platnost nové úpravy pobytu cizinců na českém území informoval ředitel služby cizinecké a pohraniční policie Karel Freund na internetové stránce ministerstva vnitra. Krátkodobá víza zahrnují vízum průjezdní, letištní, vízum k pobytu do 90 dnů a výjezdní vízum. Mezi dlouhodobá víza náleží vízum k pobytu nad 90 dnů, vízum za účelem strpění pobytu, dočasné ochrany a vízum diplomatické a zvláštní.

Počet bezvízových zemí pro ČR vzroste počátkem roku 2000 na 55

Celkový počet zemí, které mohou čeští turisté navštěvovat bez starostí s obstaráváním víz, se počátkem příštího roku rozšíří na pětapadesát. Během ledna totiž vstoupí v platnost dohody o zrušení vízové povinnosti s Mexikem a Argentinou, sdělil ČTK tiskový odbor ministerstva zahraničí. K dnešku přitom mohou čeští občané navštívit bezvízově jako turisté s platným cestovním pasem 53 států, doplnilo ministerstvo. V tomto roce se okruh zemí, do kterých mohou občané ČR cestovat bez víz, rozšířil o Bolívii a Uruguay. Z dalších amerických států mohou čeští občané cestovat bezvízově ještě do Ekvádoru, Kostariky a Chile. V minulosti mohli určitý čas i do Kanady, ta ale předloni kvůli přílivu romských migrantů vízovou povinnost pro občany ČR obnovila.

Od Nového roku v prodeji také časové dálniční známky

Od 1. ledna příštího roku budou v České republice v prodeji nově zavedené desetidenní a měsíční dálniční známky. Zároveň se zvýší roční dálniční poplatek pro vozidla o hmotnosti od 3,5 tuny do 12 tun na 6000 a u vozů nad 12 tun na 12.000 korun. Majitelé osobních aut zaplatí stejně jako vloni 800 korun. Desetidenní známka pro vozy do 3,5 tuny bude stát 100 korun a měsíční 200 korun. Známka na deset dní pro vozidla o hmotnosti od 3,5 do 12 tun bude stát 300 a měsíční 800 korun a pro těžší vozy vyjde na 600, respektive 1600 korun. Zavedení časově omezených známek schválila vláda letos 16. června. Letošní známky platí do 31. ledna 2000, celoroční známky pro příští rok se prodávají od začátku prosince. Nové dálniční nálepky obsahují kolonku pro vyplnění státní poznávací značky příslušného vozidla a mají více ochranných znaků, například hologram odlišný pro každou kategorii. U krátkodobých dálničních známek označí prodejce datum začátku platnosti štípacími kleštěmi. U měsíčních se jedná o kalendářní měsíc plus poslední den předcházejícího a první den následujícího měsíce. U desetidenních se platnost počítá ode dne vyznačení plus deset následujících dní. Všechny dálniční nálepky se budou prodávat na místech obvyklých z minulých let, tedy na poštách, u čerpacích stanic, na hraničních přechodech a na dalších místech zřetelně označených plakátky.

V lázních Karlova Studánka stráví Havel dva až tři lednové týdny

Začátkem roku odjede prezident Václav Havel na dvou- až třítýdenní pobyt do klimatických lázní v Karlově Studánce. Na Nový rok nezapomene na tradiční novoroční projev a ve stejný den vpodvečer navštíví představení Libuše v Národním divadle, jež zahájí akci Praha - Evropské město kultury roku 2000, řekl ČTK k Havlově programu mluvčí prezidentské kanceláře Martin Krafl. O silvestrovské půlnoci odvysílá Česká televize (ČT) Havlův novoroční přípitek. Novoroční projev bude ČT a Český rozhlas vysílat 1. ledna od 13:00.

Češi a Slováci si dali sraz na moravsko-slovenském pomezí

Na setkání Čechů a Slováků u příležitosti vstupu do roku 2000 dorazili ve středu do Starého Hrozenkova první účastníci z obou stran hranice. "Opět jsme je ubytovali v našem rekreačním středisku," řekl ČTK Milan Vaculík, starosta obce, která desítky let pořádá Kopaničářské slavnosti bratrství Čechů a Slováků. Osmý sraz pokračuje ve čtvrtek přechodem hraničního hřebene Bílých Karpat ze Starého Hrozenkova do Strání na Uherskohradišťsku. "Je to trasa pro náročné turisty. Ohlásil se nám i ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Podle informací od domorodců je v horách vysoká vrstva sněhu. Na některých místech jsou půlmetrové závěje," sdělil ČTK hlavní organizátor z české Společnosti pro trvale udržitelný život Radovan Kunc. Výstup na nejvyšší horu Bílých Karpat, 970 metrů vysokou Velkou Javořinu, zahájí turisté v pátek. Sraz si dali na vrcholu u hraničního kamene bratrství Čechů a Slováků a mohylky připomínající exministra životního prostředí Josefa Vavrouška, zakladatele česko-slovenské akce, který s dcerou Petrou zahynul v roce 1955 ve Vysokých Tatrách. Setkání vyvrcholí vítáním roku 2000 v restauraci Zámeček ve Strání.

Střed Prahy bude na Silvestra pro automobily uzavřený

Střed Prahy, kde se připravují bouřlivé oslavy příchodu nového roku, bude o silvestrovském podvečeru a noci pro automobily uzavřen. Kolem půlnoci policisté zastaví dopravu rovněž na severojižní magistrále a v dolní části Vinohradské ulice v okolí budov Národního muzea a Rádia Svobodná Evropa, informoval ČTK mluvčí pražské policie Jan Holub. Policisté, jichž se v ulicích objeví o polovinu více, než v jiných dnech, budou hlídkovat především v centru města, na nádražích a ve stanicích metra, řekl Holub. Budou hlídat také kulturní a architektonické památky: například v okolí Karlova mostu, který zůstane otevřený, budou dvě desítky policistů a 30 strážníků.

Ze sportu:

Vítkovičtí hokejisté remizovali v dohrávce 30. kola extraligy s Karlovými Vary 3:3. V tabulce se tak odpoutali od posledního Kladna o jeden bod. V čele extraligy je pražská Sparta před Vsetínem a Plzni.

Shodně třetí místa vybojovali čeští reprezentanti v běhu na lyžích Martin Koukal a Kateřina Neumannová ve sprinterském závodu volnou technikou v německém Garmisch-Partenkirchenu. Koukal dosáhl svého nejlepšího umístění v kariéře.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, místy sněhové přeháňky nebo sněžení. Teploty minus 3 až plus 1 stupeň Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.