Zprávy čtvrtek, 6. června 1996

Vazeni posluchaci, u vysilani Radia Praha vas vita Jakub Kuhnel. Na uvod jsou pripraveny zpravy.

Tolik hlavni body, a nyni podrobneji:

Druha serie jednani rozhodujici ctyrky u prezidenta

Prezident Ceske republiky Vaclav Havel se ve stredu opetovne sesel k separatnim rozhovorum s predstaviteli ctyr ze sesti stran, ktere postoupily ve volbach do parlamentu. Na rozdil od obdobne pondelni serie schuzek slo tentokrat o jednani delegaci, protoze krome sefu stran se rozhovoru s hlavou statu ucastnily i dalsi osobnosti. Havel s politiky jednal po cely den, a to v poradi CSSD, KDU-CSL, ODA a ODS. Pondelni poradi schuzek bylo rozdilne v tom, ze je uzavirala CSSD a serii naopak zapocal predseda ODS. Komuniste a republikani na Hrad prizvani nebyli. Ani po stredecnich jednanich vsak nevyustila patova situace v konkretni vysledek. Dnes se maji sefove dosavadnich koalicnich stran a opozicni socialni demokracie sejit s hlavou statu znovu a tentokrat u jednoho stolu.

Predseda CSSD Milos Zeman po jednani rekl, ze socialni demokracie se v zasade shoduje se svymi pozadavky s KDU-CSL a ODA. Vyjadril nadeji, ze by se na nich mohla shodnout i s "racionalne uvazujici casti" ODS. Podle Zemana byly predmetem stredecniho jednani s prezidentem principialni zasady programoveho prohlaseni pristi vlady s cilem pripravit podklady pro dnesni jednani 1 + 4. Zeman dodal, ze s prezidentem nehovorili o otazkach personalnich.

Predseda ODS Vaclav Klaus se s prezidentem Havlem shodli na tom, ze jednotlive varianty reseni povolebni situace museji vychazet z "realne politicke sily" jednotlivych politickych subjektu. Klaus po setkani rekl, ze na dalsi schuzce s Havlem by se melo projednavat definitivni naznaceni casoveho harmonogramu, jak postupovat do momentu schvaleni programoveho prohlaseni budouci vlady. Melo by se take urcit, jak se bude postupovat pri sestavovani vlady, a melo by se jednat o ramcove dohode o zakladnich funkcich v ceskem parlamentu.

Podle sefa KDU-CSL Josefa Luxe je realne, aby dosavadni koalice vytvorila budouci vladu a aby pripravila podminky k dohode s CSSD ve vyjmenovanych vecech. Dohoda by mela podle Luxe obsahovat dva bloky, z nichz prvni by se mel tykat podoby noveho parlamentu, druhy pak podoby programoveho materialu. Socialni demokracie by podle nej nemela zasahovat do sestavovani vlady.

Bez jednani predsedu ODS a CSSD se nepokroci v rozhovorech dal, rekl po schuzce s prezidentem predseda ODA Jan Kalvoda. Od dnesniho setkani ctyrky predsedu s Havlem si slibuje, ze bude vyjasneno, v jakych tematech politiky je nutno nalezt shodu, a dale, ze bezodkladne po teto schuzce zacnou jednani o tom, aby se tato shoda nalezla.

Z jednani ceske vlady

Vlada ve stredu po projednani schvalila program dobrovolne repatriace osob v docasnem utocisti z Ceske republiky do Republiky Bosna a Hercegovina a prispevek Ceske republiky do Svereneckeho fondu Vysoke komisarky OSN pro uprchliky na obnovu budov v Republice Bosna a Hercegovina. Podle premiera Vaclava Klause bude jejich doprava do vlasti stat asi sest milionu korun a 300 tisic americkych dolaru. Klaus take zduraznil, ze vladni kabinet "normalne funguje" i po parlamentnich volbach. Presto pripustil, ze nejedna o zasadnich vecech. Vlada dale vyslovila souhlas s navrhem na sjednani dohody mezi Ceskou republikou a MAAE o uplatnovani zaruk na zaklade Smlouvy o nesireni jadernych zbrani a na odvolani vyhrad k dohode o vysadach a imunitach MAAE. Kabinet take schvalil navrh na sjednani dohody mezi vladou Ceske republiky a vladou Spolkove republiky Nemecko o spolupraci v oblasti ochrany zivotniho prostredi a navrh na sjednani dohody mezi vladou Ceske republiky a vladou Slovenske republiky o letecke doprave. Vlada se rovnez seznamila s informaci o vyhodnoceni prvniho obdobi nasazeni jednotky Armady Ceske republiky v ramci operace IFOR a zabyvala i nekterymi dalsimi materialy.

Zasedani snemovny musi byt zahajeno nejpozdeji 30. cervna

Prezident Vaclav Havel zatim nesvolal v souladu se svymi ustavnimi pravomocemi zasedani nove Poslanecke snemovny, ktere musi byt zahajeno nejpozdeji tricaty den po dni voleb, tj. 30. cervna. V tento den musi byt zasedani snemovny podle ustavy zahajeno i v pripade, ze je prezident nesvolal. Podle komentare ministerstva vnitra k zakonu o parlamentnich volbach je za den voleb povazovan ten den, kdy se poprve otevrou volebni mistnosti. Letos tento termin pripadl na 31. kvetna. Volebni obdobi nynejsi Poslanecke snemovny, ktera vznikla 1. ledna 1993 z Ceske narodni rady, konci podle ustavy 6.cervna. Nynejsi vlada pak bude muset podat demisi po ustavujici schuzi nove snemovny, tj. nejpozdeji po 30.cervnu. Do triceti dnu po svem jmenovani ma nova vlada predstoupit pred novou snemovnu a pozadat ji o vysloveni duvery. Termin noveho jmenovani vlady dosud nebyl stanoven vzhledem k tomu, ze prezident zatim nikoho nepoveril sestavenim budouciho ministerskeho kabinetu.

Prezident Vaclav Havel se rozloucil v Lanech s dosavadni vladou

Prezident Vaclav Havel se ve stredu na statnim zamku v Lanech rozloucil s nynejsi koalicni vladou, ktera prijala jeho pozvani, jak rekl, "k poklidne spolecenske veceri". Prezident tez podekoval manzelkam ministru za to, ze nesly brime se svymi manzely, aniz je "nekdo jmenoval nebo zvolil". Vecere se zucastnil take guverner Ceske narodni banky Josef Tosovsky a predseda Ceskeho statistickeho uradu Edvard Outrata.

Ministra Rumla sestavovani "cernych listin" nijak nedesi

Ministr vnitra Jan Ruml se ohradil proti vyroku predsedy CSSD Milose Zemana, ze by nemel byt clenem nove vlady. V rozhovoru pro Cesky rozhlas ve stredu rekl, ze ho tato kadrovacka metoda sestavovani cernych listin nijak nedesi. Jak dale uvedl, "ja jsem ziskal pomerne silny mandat ve volbach do Poslanecke snemovny, silnejsi, nez vsichni odbornici socialni demokracie na bezpecnostni oblast dohromady, ". Jak bude vyuzit tento mandat, o tom bude podle jeho slov rozhodovat ten, kdo bude sestavovat novou vladu, "a to bude koalice, a ja budu respektovat prani pana premiera Klause a koalice, co se tyce slozeni nove vlady. Pan Zeman do toho nema proste co mluvit". Mezi ministry, ktere by v pristi vlade uz nerad videl, jmenoval Milos Zeman krome Rumla take ministra hospodarstvi Karla Dybu, ministra prace a socialnich veci Jindricha Vodicku a sefa Uradu vlady Igora Nemce.

Premier Klaus obedval s byvalym sefem Pentagonu

Premier Vaclav Klaus se ve stredu zucastnil obeda s predsedou americke spolecnosti Forbes, byvalym Reaganovym ministrem obrany Casparem Weinbergerem, a s jejim mistopredsedou Christopherem Forbesem. Mezi dalsi hosty obeda patrili predseda Fondu narodniho majetku Roman Ceska, dosavadni poslanec za ODS Tomas Jezek a prazsky primator Jan Koukal. Po obede Klaus rekl, ze rozhovor se samozrejme tykal i povolebni politicke situace v Ceske republice a ze tyto vyznamne americke osobnosti neinterpretuji volebni vysledky jako konec dosavadniho politickeho a hospodarskeho kursu a obrat "kterymkoli smerem". Mozne zmeny smeru ceske ekonomiky byly podle Weinbergera predmetem vsech jeho rozhovoru v Ceske republice. Vyjadril take presvedceni, ze povolebni nejistota bude brzy prekonana a ze hospodarsky uspech Ceske republiky bude pokracovat.

A na zaver kratce o pocasi:

Na uzemi Ceske republiky je dnes vetsinou jasno. Nejvyssi denni teploty 26 az 29 stupnu Celsia.

Tolik zpravy Radia Praha.