Zprávy čtvrtek, 6. dubna 1995

Na oficialni navstevu Spojenych statu odjizdi cesky ministr zahranici Josef Zieleniec. V rozhovoru pro ctk uvedl, ze jednani se budou tykat hlavne bilateralnich vztahu, a to jak politickych, tak ekonomickych. V teto souvislosti Zieleniec poukazal na to, ze Spojene staty jsou jednim z nejvetsich investoru v Ceske republice a ze ve vztahu k nim je dulezita liberalizace obchodu. V bezpecnostnich otazkach jsou USA dulezitym partnerem pro celou Evropu. Proto je pro Ceskou republiku komunikace s nimi nesmirne dulezita.

Za zavrenymi dvermi se dnes v nizozemskem Haagu setkal cesky premier Vaclav Klaus se svym protejskem Wimem Kokem a ministrem zahranici Hansem van Mierlem. Podle diplomatickych zdroju se hovorilo o vzajemnych vztazich, ale take o cesko-nemeckych a nizozemsko-nemeckych stycich. Z ceske strany patrily ke klicovym tematum otazky spojene s integraci do evropskych struktur, predevsim do Evropske unie, a do NATO. Diskuse se tykala rovnez hospodarskych vztahu. Nizozemsko zaujima v obchode s CR 6. misto. Vzajemna obchodni vymena loni dosahla 770-ti milionu dolaru.

Pametihodnosti Filipin si dnes prohledne cesky prezident Vaclav Havel. Navstivi mista, ktera pripominaji dobyvatelstvi Spanelu z pocatku 16.stoleti i druhou svetovou valku a osvobozovani Filipin od japonske okupace. Na ostrove Leithe ucti pamatku americkych vojaku, kteri padli pri osvobozovani Filipin od Japoncu. Vojenske operace tehdy ridil general Douglas McArthur ze stejneho apartma hotelu Manila, v nemz nyni prebyva Vaclav Havel. Vecer shledne v mistnim jazyce svou hru Memorandum a sejde se s byvalou prezidentkou Filipin Corazon Aquinovou.

Za velmi uspesnou oznacil aktivitu ceskych podnikatelu behem navstevy na Filipinach ministr prumyslu a obchodu Vladimir Dlouhy. Za Ceskou republiku zde podepsal dohodu o ochrane investic. Uvedl, ze Filipinci maji nevsedni zajem o spolupraci, ktery predci treba Australii a Novy Zeland. Projevuji zajem o cementarny, textilni stroje, sklo, spotrebni zbozi a podobne. Vladimir Dlouhy jednal take s vedenim Asijske rozvojove banky. Podle jeho slov je treba zvazit, zda by se vyplatilo Ceske republice do banky vstupovat. Vynosy ceskych firem by byly velmi dlouhodobe. Clenstvi by vsak umoznilo pristup k vyberovym rizenim a k informacim.

Predseda evropskeho parlamentu Klaus Hansch se ve Stasburku setkal s nejvyssimi predstaviteli parlamentu sesti zemi pridruzenych k Evropske unii. Predseda ceske Poslanecke snemovny Milan Uhde povazuje setkani za jednoznacne kladne. Za nejdulezitejsi vysledek jednani oznacil dohodu, podle niz se Klaus Hansch bude prilezitostne setkavat se sefy parlamentu asociovanych zemi ke konzultacim napriklad o legislativni strance pristupu techto statu k plnemu clenstvi v Evropske unii. Podle Uhdeho je uz jasne, ze Unie hodla ke kazde z asociovanych zemi pristupovat individualne.

O partnerovi pro ceskou spolecnost SPT Telecom se rozhodne v cervnu. Uvedl to na zasedani parlamentniho hospodarskeho vyboru ministr hospodarstvi Karel Dyba. Poznamenal, ze byly ukonceny nove konzultace se zahranicnimi partnery, kteri se uchazeji o vstup do tohoto vyznamneho podniku.

Delegace prezidia Zemskeho snemu Badenska-Wurttemberska jednala dnes v Praze s poslanci zahranicniho vyboru. Jak uvedl jeho predseda Jiri Payne, hlavnim tematem byla otazka vzajemne spoluprace na urovni vysokych skol, ktera by mohla predchazet integraci Ceske republiky do Evropske unie.

Na konferenci o podnebi v Berline vystoupil cesky ministr zivotniho prostredi Frantisek Benda. Ve svem projevu vyjadril odhodlani Ceske republiky odpovedne spolupracovat pri naplnovani ramcove konvence OSN o zmenach podnebi. Benda pripomnel, ze byvaly komunisticky rezim zpusobil extenzivnim prumyslovym rozvojem v tehdejsim Ceskoslovensku rozsahlou devastaci prirody a zivotniho prostredi.

Na zaver jeste informace o pocasi. Dnes je v Ceske republice oblacno az zatazeno, denni teploty se pohybuji v rozmezi 9 az 13 stupnu Celsia.

Tolik zpravy. Nyni predavam slovo Josefu Kubeczkovi, ktery pro vas pripravil podrobnejsi informace.