Zprávy pátek, 02. dubna 1999

A nyní podrobněji:

Havel věří, že NATO i s novými členy obstojí ve zkoušce v Kosovou

Prezident Václav Havel věří, že noví členové Severoatlantické aliance stejně jako celé NATO obstojí ve zkoušce, kterou pro ni představuje válečný konflikt v jugoslávské provincii Kosovo. Prezident to ve čtvrtek řekl v Praze delegaci dvanácti amerických kongresmanů navzdory tomu, že představitelé aliance v Bruselu se pozastavují nad postoji českých politiků k vojenské akci NATO v Jugoslávii. Prostřednictvím delegace kongresového výboru pro obchod současně poděkoval Spojeným státům za podporu myšlenky rozšíření NATO.

Návštěva amerických kongresmanů v Praze by mohla podle prezidenta Havla přilákat další zahraniční investice, které české hospodářství "potřebuje jako sůl". Prezident se za tímto účelem sešel tento týden se zástupci největších švédských firem a nedávno také s francouzskými podnikateli.

Prezident podpořil vládu a ta dala Kovandovi důtku

Prezident Václav Havel neshledává liknavost v postoji české vlády k útokům NATO v Jugoslávii a považuje za neloajální, že český velvyslanec v alianci Karel Kovanda informoval o kritice zaznívající z Bruselu veřejnost dříve než vládu. Jak řekl po čtvrteční schůzce s premiérem Milošem Zemanem, považuje spor vlády s velvyslancem za vyřešený důtkou udělenou ministrem zahraničí. "Povinností našeho velvyslance v alianci je referovat o atmosféře a názorech v této alianci. Spor není o to, že referoval, spor je o to, že měl asi poslat zprávu svým nadřízeným a vládě dříve, než o tom bude mluvit veřejně," řekl prezident. Po schůzce na Pražském hradě, kterou inicioval prezident, Havel na tiskové konferenci podpořil kabinet Miloše Zemana, když mu poděkoval za jeho projevy solidarity s útoky aliance. Vláda přitom byla kritizována, že se jasně nevyslovila na podporu zásahu NATO.

Ministr zahraničí Jan Kavan pohrozil koncem velvyslanecké kariéry šéfovi české mise při NATO Karlu Kovandovi, jehož středeční slova o bruselské kritice postoje představitelů ČR k protisrbskému zásahu popudila část vlády. Pro Kovandův odchod z velvyslaneckého místa se vyslovil otevřeně ministr kultury Pavel Dostál. Šéf české diplomacie ale Kovandu zatím "pouze" varoval.

Dienstbier v OSN: Útoky NATO největší chybou od vietnamské války

Letecké útoky NATO jsou podle názoru zvláštního zpravodaje OSN pro lidská práva v bývalé Jugoslávii Jiřího Dienstbiera "největší chybou od Vietnamu". Český politik to podle informací agentury DPA uvedl v ženevském sídle Spojených národů. Bývalý československý ministr zahraničí uvedl, že se nedá bojovat za lidská práva a zabíjet přitom lidi. "Bombardování je nejnovější chybou, jíž se mezinárodní společenství v posledních deseti letech dopustilo, byť v dobrém úmyslu," citovala agentura Dienstbiera. Podle něj by byla účinná hrozba vysazením pozemních vojsk. Dienstbier požadoval rozhovory, aniž ale podle DPA předložil nějaký návrh. "Můžeme jen v nedaleké budoucnosti doufat v politická jednání," řekl.

Ministerstvo obrany prověřuje, zda Srbové mohou mít Tamaru

Ministr obrany Vladimír Vetchý nebere na lehkou váhu informace o tom, že by Jugoslávská armáda mohla mít lokátor české výroby Tamara. Vojenské obranné zpravodajství začalo prošetřovat podezření, že Srbové disponují systémem, který je schopný odhalit i americké "neviditelné" letouny s technologií Stealth. Právě tyto stroje nyní NATO používá k úderům na cíle v Jugoslávii. S nejnovějšími zprávami, že se Tamara dostala do nepovolaných rukou, přišla německá televizní stanice ZDF. Odvolává se na zdroje americké tajné služby, podle nichž se lokátor prodaný před rokem 1990 mohl dostat do Jugoslávie z Ruska.

Před rokem 1990 se Tamary vyvážely do zemí Varšavské smlouvy a tedy i do tehdejšího Sovětského svazu. Bezpečnostní informační služba 'BIS) ale o žádném prodeji lokátoru do Ruska nic neví. Mluvčí BIS Jan Šubert však dodává, že služba sleduje vývoz zbraní a vojenského materiálu až od roku 1994. "Naše služba vznikla až po roce 1989 a za minulého režimu nic nebránilo výměnám techniky v celém východoevropském bloku," řekl ČTK Šubert.

Na pomoc kosovským uprchlíkům přispívají občané i vláda

Česká vláda uvolní na pomoc kosovským uprchlíkům pět miliónů korun. O vyčlenění této částky z vládního fondu humanitární pomoci rozhodl ministr zahraničí Jan Kavan. Náklad potravin, přikrývek a dalších potřeb, které za uvolněné prostředky vláda nakoupí, by měl do Makedonie, Albánie a Černé Hory, které nejvíce postihl exodus kosovských Albánců, doputovat do týdne. Sbírky pro kosovské uprchlíky pořádají nejrůznější subjekty po celé ČR.

Církev přispěje ke zlepšení situace v Jugoslávii formou sbírek

Ke sbírkám na pomoc obětem humanitární katastrofy na Balkáně a k modlitbám za usmíření vyzval ve čtvrtek jménem České biskupské konference její předseda kardinál Miloslav Vlk. Kardinál se podle ČTK s výzvou obrátil na kněze a jáhny, kteří se dopoledne shromáždili ve Svatovítské katedrále ke mši, při níž byly posvěceny oleje. Sbírky se budou konat ve všech katolických diecézích České republiky během velikonočních svátků, kdy se očekává zvýšená návštěvnost bohoslužeb. Kardinál rovněž vyzval duchovní, aby v modlitbách svátečních dnů intenzivně mysleli na trpící oběti konfliktu.

Čeští komunisté se chtějí příští týden vypravit do Jugoslávie

Příští středu hodlají poslanci Komunistické strany Čech a Moravy vyslat čtyřčlennou delegaci do Jugoslávie. Místa, která delegace navštíví, ještě nejsou přesně určena, řekl předseda komunistických poslanců Vojtěch Filip. Výprava má zjistit situaci v Jugoslávii, kterou začala před týdnem kvůli kosovské krizi bombardovat letadla NATO. "Zvážíme samostatné kroky, které povedou k ověření situace v samotné JSR, abychom nebyli odkázáni na informace, které vláda parlamentu neposkytuje a jsou poskytovány jen zprostředkovaně médii," prohlásil Filip. Podobné iniciativy podle něj plánuje například německá postkomunistická PDS.

Sněmovna držela minutu ticha za nevinné oběti války

Minutu ticha za všechny nevinné oběti války drželi ve čtvrtek v souvislosti s konfliktem v Jugoslávii členové Poslanecké sněmovny. Učinili tak na pokyn předsedající schůze Petry Buzkové 'ČSSD), která vyslyšela předchozí výzvu komunistických poslanců. Část zákonodárců, mimo jiné z ODS a KDU-ČSL, ale v okamžiku tohoto aktu opustila sněmovní jednací sál proto, že výzvu k minutě ticha vznesli komunisté. Ti navíc původně svoji výzvu k minutě ticha formulovali šířeji, než v jaké podobě ji tlumočila Buzková. Komunisté totiž navrhli, aby poslanci drželi minutu ticha za nevinné oběti násilí na území Jugoslávie a zejména ty, kteří v této zemi zemřeli na následky bombardování.

Z jednání Poslanecké sněmovny

Neúspěšným pokusem komunistických poslanců rozšířit program jednání Poslanecké sněmovny o návrh usnesení, jímž by dolní parlamentní komora vyslovila neplatnost Washingtonské smlouvy pro ČR, byl ve čtvrtek zahájen sedmý jednací den nynější sněmovní schůze. Washingtonská smlouva je základním smluvním dokumentem členů NATO.

Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh novely trestního zákona, který zpřísňuje postih za přijímání nebo nabízení úplatků. Novela, kterou se bude zabývat ještě Senát, předpokládá razantní zvýšení trestních sazeb. Doposud hrozí tomu, kdo se nechá uplácet, maximálně pět let ve vězení. Podle nové legislativní úpravy to má být až osm let. Sazby se mají zvýšit i pro lidi, kteří úplatky nabízejí.

Poslanci těsným poměrem hlasů také schválili novelu zákona o prodeji státní půdy. Předloha, kterou rovněž musí ještě projednat Senát, umožňuje privatizaci zhruba 500 tisíc hektarů státní půdy. Tu si budou moci kupovat pouze fyzické osoby s českým občanstvím a za specifických podmínek osoby právnické, které jsou vlastníkem nebo spoluvlastníkem budov na dotyčném pozemku. Bezúplatným převodem by půdu a lesy mohly získat obce nebo veřejné vysoké školy.

Dolní parlamentní komora také po nečekaně rychlém projednání schválila poslaneckou novelu transformačního zákona. Předloha, kterou by však měl ještě schválit Senát, by měla vypořádat majetkové nároky věřitelů družstev veřejně obchodovatelným cenným papírem, takzvaným majetkovým listem. S předlohou ovšem zcela zásadně nesouhlasí poslanci ODS a Unie svobody. Předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý krátce po konečném hlasování uvedl, že jde o první zákon po roce 1989, který vyvlastňuje majetek. Poslanci ODS a Unie svobody proto hodlají podat Ústavní stížnost.

Poslanecká sněmovna schválila návrh novely zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, podle kterého by vynětí stavební parcely z tohoto fondu bylo v některých případech bezplatné. Novelou, která má povzbudit bytovou výstavbu, se nyní bude zabývat Senát.

Naopak poslanci vrátili vládní návrh zákona o spotřebních daních zpět k projednání do druhého čtení. Ministr financí Ivo Svoboda krátce po hlasování řekl, že vláda tak vyhověla požadavku některých poslanců na předložení souboru daňových novel. S jeho předložením například zákonodárci z KDU-ČSL spojili svou podporu novele zákona o spotřebních daních.

Cibrian: ČR jde k EU správným směrem, ale pomalu

Přípravy České republiky na členství v Evropské unii jdou podle vedoucího delegace Evropské komise u nás Ramiro Cibriana správným směrem, ale většinou příliš pomalým krokem. Cibrian to uvedl při čtvrteční schůzce s prezidentem Václavem Havlem. Jak řekl prezidentův mluvčí Ladislav Špaček, Václav Havel si podle něj od Cibriana na druhou stranu vyslechl chválu na zlepšující se postavení menšin v České republice a na pokroky v sociální oblasti. Cibrian má podle Špačka "smíšený obraz" o přípravách ČR na členství v unii. Zatímco v některých některé oblastech dosáhla ČR v poslední době velkého pokroku, stále zaostává v hospodářských reformách či v přibližování legislativy právu EU. "Tady je zapotřebí přidat, tady je dluh největší," tlumočil Špaček Cibrianova slova.

Státní rozpočet skončil v březnu přebytkem 2,1 miliardy korun

Přebytkem 2,1 miliardy korun skončilo březnové hospodaření státního rozpočtu České republiky. Za stejné období loňského roku činil přebytek 7,6 miliardy korun. Příjmy rozpočtu byly 126,7 miliardy a výdaje 124,6 miliardy korun. ČTK o tom informovala tisková mluvčí ministerstva financí Jana Vargová. Dosažené příjmy 126 miliardy korun představují 22,1 procenta ročního úkolu, celkové výdaje 124,6 miliardy korun pak tvoří podle Vargové 20,6 procenta ročního plánu. "Zhoršení salda státního rozpočtu proti konci února o 5,2 miliardy korun vyplývá z vyššího přírůstku výdajů za měsíc březen o 50,1 miliardy korun, zatímco příjmy v tomto měsíci vzrostly jen o 44,9 miliardy korun," uvedla dále Vargová.

Zkušenosti české armády jsou pro Lotyšsko přínosem

Zkušenosti a pomoc české armády, která má mnohem vyšší úroveň i možnosti rozvoje, jsou pro systém obrany Lotyšska významným přínosem. Uvedl to lotyšský ministr obrany Girts Kristovskis při čtvrteční návštěvě Výcvikové základny mírových sil OSN v Českém Krumlově. "Pokud upevníme dosavadní česko-lotyšskou spolupráci a budeme ji dále rozvíjet, může lotyšská strana velmi mnoho získat. V této chvíli je vklad české strany větší, ale doufám, že v tomto procesu něco získá i Česká republika, a to jak její armáda, tak i společnost," řekl ČTK lotyšský ministr.

Prognózy Českého statistického úřadu

Další růst nezaměstnanosti očekává Český statistický úřad. Koncem roku 1999 by podle něj měla míra nezaměstnanosti dosáhnout 10 procent, v roce 2000 až 11. To už by ale převýšilo průměrnou úroveň v zemích Evropské unie.

Český statistický úřad také očekává pokles hrubého domácího produktu za celý rok 1999 reálně o 0,6 procenta. Předpokládané mírné oživení ekonomiky v druhé polovině roku 1999 bude patrně pokračovat i v roce 2000, kdy by se HDP měl reálně zvýšit o 2,3 procenta.

Výrazné změny očekává ČSÚ v zahraničním obchodě ve srovnání s vývojem v předchozích dvou letech. Jak uvádí ve své krátkodobé prognóze jde především o značné zpomalení růstu vývozu i dovozu zboží. ČSÚ předpokládá, že v roce 1999 v běžných cenách bude činit růst českého vývozu zboží 4,1 procenta, tj. o 13,6 procentního bodu méně než v roce 1998, a českého dovozu zboží 3,4 procenta, tj. o 4,5 procentního bodu méně něž v roce 1998. Pasivní saldo obchodní bilance 76,2 miliardy korun by mělo být nepatrně nižší než v roce 1998.

Kardinál Vlk umýval při liturgii symbolicky nohy

Takzvaný Zelený čtvrtek je v liturgickém kalendáři podle tradice katolické církve spojen nejen se svěcením olejů a obnovou kněžských závazků, ale především s připomínkou Kristovy poslední večeře s apoštoly, a proto se symbolickým obřadem umývání nohou. Také katolický primas kardinál Miloslav Vlk ve čtvrtek obřad tradičně vykonal při podvečerní mši v katedrále svatého Víta.

Protestanti, jejichž bohoslužby se soustřeďují na výklad bible, modlitby a zpěv, se ve čtvrtek večer v některých farnostech sešli nad novozákonním pašijovým příběhem Kristova utrpení. Ježíš, který podle Nového zákona jako výkupné za hříchy každého člověka obětoval Bohu Otci své tělo a svou krev, ustanovil poslední večeří den před ukřižováním památku na své utrpení a smrt. V křesťanské církvi to s rozdíly mezi různými vyznáními ztělesňuje a připomíná přijímání chleba a vína.

České a německé děti slaví Velikonoce

Vzájemnému poznávání odlišných tradic svátků jara se věnují české a německé děti na velikonočním táboře v Bohdalově na Žďársku. Týdenní program v krásném prostředí Českomoravské vrchoviny pro ně již podruhé zorganizovalo brněnské občanské sdružení Sojka. To spolupracuje se sudetoněmeckou mládeží v Mnichově, uvedl pro ČTK jeden z vedoucích Martin Ježek. Zatímco bavorské děti slaví Velikonoce už v neděli, kdy hledají v trávě vajíčka, která tam ukryl velikonoční zajíček, čeští kluci chodí s pomlázkou až v pondělí. Právě pomlázku z šesti vrbových prutů učili plést čeští kluci bavorské. Společně pak všichni malovali vajíčka.

Ze sportu:

V prvním semifinálovém utkání hokejové extraligy mezi Zlínem a Třincem využili domácí hráči svého prostředí a porazili soupeře 5:1. Největší zásluhu na úspěchu "Beranů" měli výborný brankář Kameš a centr druhého útoku Štraub, jenž dal jednu branku a u dvou dalších asistoval. Zlín se tak ujal v sérii hrané na tři vítězství vedení 1:0 na zápasy. Druhý duel se hraje v sobotu opět na stadiónu Luďka Čajky ve Zlíně.

Také ve třetím utkání hokejové baráže o extraligu si vedli lépe Znojemští orli, kteří porazili na domácím ledě Duklu Jihlava 4:1. V sérii vedou 3:0 a k historickému postupu do nejvyšší soutěže jim chybí pouze jediné vítězství. Čtvrté utkání je na programu v pátek znovu ve Znojmě.

Česká tenisová jednička Bohdan Ulihrach '35. na žebříčku ATP) zahájí v souboji s Xavierem Malissem '128.) zápas prvního kola Světové skupiny Davisova poháru mezi Belgií a Českou republikou. Aktéři úvodní páteční dvouhry rozehrají utkání na antuce v hale Flanders Expo v Gentu. Ke druhému zápasu nastoupí na české straně Ctislav Doseděl '61.) a v domácím týmu Filip Dewulf '64.). Do sobotní čtyřhry, která se uskuteční od 15:00, český nehrající kapitán Tomáš Šmíd podle očekávání nahlásil dvojici Jiří Novák, David Rikl. Jeho belgický protějšek Gabriel González sestavil pár Johan Van Herck, Malisse.

Houbařské jaro začalo

V minulých dnech se již objevily první známky "houbařského jara", které by se díky teplému počasí mělo podle jednatele České mykologické společnosti Miroslava Smotlachy stále více projevovat. Dosud byly nalezeny například kačenky české, penízovka sametonohá nebo hlíva ústřičná, řekl mykolog ČTK. Na mnoha místech se podle něho stále více objevují drobné houbičky rostoucí na šiškách - malé penízovky a již řídčeji smrže. V minulých dnech byl nalezen také ucháč obecný, ovšem Smotlacha upozornil, že tato houba je mírně jedovatá a bez znalosti složité úpravy ji nedoporučuje sbírat. Podobný ucháč obrovský, který má mnohem větší rozměry a je výborný k použití v kuchyni, se zatím letos nenašel, dodal mykolog.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Jasno až polojasno, ráno a dopoledne místy mlhy. Noční teploty 4 až nula, denní teploty 14 až 18 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.