Zprávy pátek, 07. dubna 2000

Při sledování zpravodajské relace Radia Praha vás vítá Renata Prátová. Na úvod přehled zpráv:

A nyní podrobněji:

Poslanecká sněmovna schválila smlouvu o dělení federálního majetku

Poslanecká sněmovna ve čtvrtek podle očekávání schválila vládní návrh smlouvy o společném postupu při dělení majetku České a Slovenské federativní republiky. Předlohu, kterou sněmovna v prvním čtení projednala 26.ledna, podepsali po sedmiletých přerušovaných rozhovorech loni 24.listopadu premiéři Miloš Zeman a Mikuláš Dzurinda. Slovenský parlament smlouvu schválil 1.února. Ministr financí Pavel Mertlík při projednávání ve sněmovně zdůraznil, že hlavním přínosem dělení je skutečnost, že se obě strany rozhodly navždy uzavřít majetkoprávní kapitolu a pokračovat v dobrých vzájemných vztazích. "Uzavření smlouvy zlepšuje postavení obou států v zahraničí," podotkl Mertlík s tím, že pokrok v dělení majetku byl ostře sledován i Evropskou komisí. Schválení smlouvy českou sněmovnou přivítal i slovenský velvyslanec v Praze Josef Stank.

Za poměrně hladké projednání smlouvy ve sněmovně vděčí vláda tomu, že s patřičným předstihem předložila klíčovým sněmovním výborům kvantifikaci dopadů smlouvy na hospodaření České národní banky, kvantifikaci dopadů smlouvy na státní rozpočet v příštích letech a analýzu zahraničněpolitických dopadů. Součástí smlouvy je mimo jiné protokol o řešení majetkových podílů v Komerční bance a Všeobecné úvěrové bance Bratislava mezi fondy národních majetků České republiky a Slovenska a protokol o vrácení 4,5 tuny slovenského zlata, které zadržuje Česká národní banka za Slovenskem nikdy neuznanou pohledávku 25,8 miliardy korun. Za ni má slovenská strana uhradit symbolickou korunu.

Třetím místopředsedou Poslanecké sněmovny byl zvolen sociální demokrat František Brožík

Třetím místopředsedou Poslanecké sněmovny byl ve čtvrtek zvolen František Brožík z České strany sociálně demokratické. V tomto křesle nahradí Stanislava Grosse, který na funkci v úterý rezignoval kvůli odchodu do čela ministerstva vnitra. Brožík dostal v tajném hlasování rovných 100 hlasů. Druhý nejvyšší počet poslaneckých hlasů získala bývalá ministryně spravedlnosti Vlasta Parkanová ( KDU-ČSL), pro niž hlasovalo 37 zákonodárců. Šéf klubu KSČM Vojtěch Filip získal 27 hlasů.

Na společném postupu při ustavování orgánů Parlamentu se Občanská demokratická strana a sociální demokracie zavázaly v opoziční smlouvě. Po volbách v roce 1998 tyto strany prosadily, že sněmovna bude mít vedle předsedy jen tři místopředsedy, zatímco dřív byli čtyři. Šéfem sněmovny je Václav Klaus, místopředsedy jsou dále Ivan Langer (oba ODS) a Petra Buzková (ČSSD).

Nový místopředseda Poslanecké sněmovny František Brožík si ponechá i křeslo místopředsedy prezídia Fondu národního majetku. Podle něj se sněmovní funkce s postem ve vedení Fondu nevylučuje. Podle Brožíkových poslaneckých kolegů je takovéto kumulování funkcí neobvyklé.

Novelu volebního zákona poslanci postoupili do druhého čtení

Poslanecká sněmovna ve čtvrtek postoupila do druhého čtení vládní návrh novely volebního zákona. Předloha má zdůrazněním většinových prvků ve volebním systému posílit roli velkých stran. Návrhy na její zamítnutí či vrácení k dopracování dolní komora Parlamentu podle očekávání nepřijala vzhledem k tomu, že předloha vychází z opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD, tyto strany mají ve sněmovně celkem 137 poslanců. Při volbách do sněmovny by se podle navrhovaného zákona mělo volit v 35 namísto nynějších osmi volebních krajů.

Sněmovní pravice navrhla prodloužit platnost lustračního zákona

Návrh na prodloužení platnosti lustračního zákona až do doby, kdy bude přijat zákon o státní službě, ve čtvrtek v Poslanecké sněmovně předložila skupina poslanců z Unie svobody, KDU-ČSL a ODS. Nyní zákon platí do konce letošního roku. První reakce levicových poslanců na snahu prodloužit platnost lustračního zákona byly zdrženlivé nebo odmítavé.

Senát schválil zákon, který pomůže lidem s nevyplacenými mzdami

Senát ve čtvrtek schválil vládní návrh zákona, který alespoň částečně uspokojí mzdové nároky lidí, jimž zaměstnavatel nevyplácí mzdy. Tato norma předpokládá, že zaměstnanec může od státu dostat plat maximálně za tři měsíce. Podmínkou pro vyplacení je podání návrhu na prohlášení konkursu na příslušný podnik. Zákon podpořila absolutní většina přítomných senátorů, nikdo nebyl proti. Nyní ho čeká už jen podpis prezidenta republiky.

Horní komora Parlamentu se dále rozhodla zkrátit monopol Českého Telecomu o půl roku k 31. prosinci 2001. Vládní návrh zákona, který počítá s liberalizací v telekomunikacích od 1. července 2002, proto senátoři ještě s dalšími úpravami vrátili Poslanecké sněmovně k opětovnému posouzení. Zkrácení monopolu však není konečné, neboť s názorem Senátu a všemi jeho úpravami se musí ztotožnit Poslanecká sněmovna.

Senátoři také podpořili vládní novelu zákona na ochranu průmyslového vlastnictví. Cílem novely je vytvořit optimální právní podmínky pro investory, kteří mají zájem o dlouhodobé ekonomické aktivity v České republice. Předlohu, která by měla nabýt účinnosti 1. července 2002, musí ještě podepsat prezident republiky.

Senát podpořil i vládní novelu katastrálního zákona, která umožní převod údajů katastru nemovitostí, včetně katastrálních map, do digitální formy. Novelu, která by měla nabýt účinnosti 1.září 2000, musí ještě podepsat prezident republiky.

Premiér Miloš Zeman tvrdí, že dosud nemá výsledky prověrky svého tajemníka

Předseda vlády Miloš Zeman ve čtvrtek řekl, že dosud nemá k dispozici výsledky prověrky svého tajemníka Karla Heřmana Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ). Bývalý komunistický funkcionář Heřman podle čtvrtečního vydání listu Mladá fronta Dnes prověrkou neprošel. To znamená, že ho NBÚ považuje za bezpečnostní riziko pro stát, uvedl list s odvoláním na zdroje z Úřadu vlády a Poslanecké sněmovny. Heřman, přestože ho NBÚ neprověřil, doprovázel 28. března premiéra Zemana při jeho návštěvě regionálního velitelství Severoatlantické aliance v norském Stavangeru.

Premiér však informace Mladé fronty Dnes označil za novinářské spekulace, odmítl je komentovat a vyvozovat z nich jakékoli závěry. "Já si počkám na oficiální zprávu z Národního bezpečnostního úřadu a do té doby, než tuto zprávu dostanu, se nebudu vyjadřovat ke spekulacím tisku", řekl Zeman novinářům. Ředitel NBÚ Tomáš Kadlec se k Heřmanovu případu odmítl vyjádřit.

Generální tajemník dnešní KSČ Miroslav Štěpán a předlistopadový pražský šéf této strany, s nímž před listopadem 1989 spolupracoval Heřman i šéf poradců předsedy vlády Miroslav Šlouf, ve čtvrtek potvrdil svá dřívější kladná hodnocení obou premiérových mužů. Štěpán o obou hovořil jako o schopných a pracovitých a jako o oddaných věci socialismu. K Heřmanovi poznamenal, že ho už deset let neviděl a že nechápe, jaké bezpečnostní riziko by mohl pro stát představovat.

Ministr vnitra Stanislav Gross jednal s šéfem policie o boji s hospodářskou kriminalitou

Zefektivnění práce orgánů činných v trestním řízení při objasňování nejzávažnějších případů hospodářské a finanční kriminality bylo mimo jiné tématem jednání ministra vnitra Stanislava Grosse s policejním prezidentem Jiřím Kolářem. Gross se ve čtvrtek s Kolářem sešel poprvé v ministerské funkci. Policejní prezident řekl, že se s ministrem shodli na podobě připravovaného specializovaného státního zastupitelství, které se má zaměřovat na nejzávažnější hospodářskou a finanční kriminalitu. "Měl by to být jeden tým tvořený státními zástupci, vyšetřovateli a kriminalisty, kteří budou na jednotlivých případech od počátku společně pracovat," vysvětlil Kolář.

50 horníků čeká v podzemí na podpis smlouvy o prodeji dolu Kohinoor

Padesát horníků hlubinného hnědouhelného dolu Kohinoor v Mariánských Radčicích na Mostecku zůstává už osmý den z obavy o uzavření dolu a ztráty zaměstnání v podzemí dolu v hloubce 365 metrů. Jsou odhodláni nevyfárat, dokud důl nebude mít nového majitele.

Stávkující horníci nepreferují prodej dolu určité konkrétní firmě, ale jde jim o zachování pracovních míst. ČTK to ve čtvrtek řekl odborový předák Kohinooru Vladimír Perlík. Požadavek havířů, aby akcie společnosti Důl Kohinoor získala firma SHD-Peel, vycházel podle něj ze skutečnosti, že jako jediná projevila o důl zájem. Perlík tak reagoval na čtvrteční obvinění vedení Mostecké uhelné společnosti (MUS), že ji svým vystupováním cíleně poškozuje a vydírá. Od samého začátku jde o zaměstnanost, o to, aby Kohinoor nebyl zlikvidován, uvedl Vladimír Perlík. Toho nelze docílit jinak, než prodejem dolu. SHD-Peel se jako první a jediná o odkoupení dolu zajímala a garantovala jeho provoz po dobu dalších alespoň pěti let, doplnil Perlík. O existenci dvou dalších nabídek na odkoupení Kohinooru Perlíka údajně zástupci MUS na středečním večerním jednání neinformovali.

Obě strany se dohodly na tom, že od pondělí vždy jednou denně v osmihodinové pracovní směně obnoví deset havířů těžbu stěnového porubu. Opatření souvisí s ochranou stěnové technologie před jejím zamáčknutím či vznikem důlního požáru. "Dohoda je kompromisem, vedení Dolu Kohinoor požadovalo obnovení těžby v plném rozsahu," upřesnil Vladimír Perlík.

SHD-Peel získala podklady o stavu a majetku a.s. Důl Kohinoor

Inventurní soupis majetku a další základní informace o dceřiné firmě Mostecké uhelné společnosti (MUS), a.s. Důl Kohinoor, předložil na čtvrtečním jednání finanční ředitel MUS Vasil Bobela jednateli firmy SHD-Peel Ladislavu Pletichovi. ČTK o tom informoval mluvčí MUS Matěj Štětka. Poskytnutí soupisu majetku a.s. Důl Kohinoor je v souladu se středeční dohodou mezi MUS a SHD-Peel, kdy MUS po vzájemném jednání dospěla k názoru, že je ochotna 100 procent akcií dolu prodat. Do pátku by měla SHD-Peel zpracovat písemný návrh způsobu úhrady a nabídku kupní ceny akcií Dolu Kohinoor. Další jednání představitelů obou společností by se mělo uskutečnit v sobotu dopoledne.

Kanada předala České republice stanovisko k vízům

Ministr zahraničí Jan Kavan se ve čtvrtek seznámil s nejnovějším postojem Kanady k vízovému režimu s Českou republikou. Obsah dopisu kanadského ministra zahraničí Lloyda Axworthyho, který do Prahy přivezl vrchní ředitel sekce ministerstva zahraničí pro střední, východní a jižní Evropu James Wright, však čeští diplomaté zatím tají - zveřejnit by jej měli v pátek. "Dopis musíme podrobit důkladnému studiu a analýze tak, abychom byli připraveni na páteční jednání. Tam budeme tlumočit kanadské straně naše stanovisko," řekl ČTK bez bližších podrobností mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil.

Česká republika se po čtyřměsíční přestávce opět sešla s Evropskou unií k jednání o svém budoucím přistoupení

Uzavírání kapitol přestává být jednoznačným kritériem úspěšnosti jednání o přistoupení k Evropské unii, řekl ve čtvrtek v Bruselu český vyjednávač Pavel Telička. Měl radost, že se podařilo ukončit rozhovory o kapitole "společná zahraniční a bezpečnostní politika", na druhé straně tlumočil Unii výhrady, které zatím znemožňují uzavřít kapitolu "právo společností". "Jsme ve fázi, kdy už nejde o uzavírání kapitol jako primární cíl jednání. Je dobré je uzavírat, ale přestává to být nutně kritériem úspěšnosti. Může to být naopak i taktika ze strany EU, jež by využila naší touhy pokročit k prosazení svých požadavků," řekl Telička ČTK po prvním letošním kole vstupního jednání, které se odehrálo mezi ním a velvyslanci 15 členských zemí. Poprvé byly nastoleny kapitoly "regionální politika" a "finanční kontrola". Evropská unie u obou požádala českou stranu o dodatečné informace. Jakmile je Praha poskytne, budou podle Teličky odstraněny technické překážky jejich uzavření. Protože však jde o citlivé otázky správy společných peněz Evropské unie, musel by takový krok být výsledkem politického rozhodnutí členských států EU. Česká republika otevřela včetně čtvrtka 25 z 30 kapitol, do nichž je rozdělena legislativa Evropské unie. Z nich 11 předběžně uzavřela.

Česká vláda přistupuje podle zprávy OSN k romské otázce velmi objektivně

"Česká vláda se upřímně snaží zavádět ve prospěch Romů reformy", píše se ve zprávě zvláštního zpravodaje OSN pro otázky rasové diskriminace. Pokud se reformy podaří zrealizovat, měly by přinést ve střednědobém i dlouhodobém výhledu dobré výsledky. Zprávu zpracoval zvláštní zpravodaj OSN Maurice Glele-Ahanhanzo na základě loňské návštěvy České republiky, Rumunska a Maďarska. Kromě popisu řady případů diskriminace, nedostatků v zákonech a případů rasově motivovaného násilí zpráva uvádí, že samotná ochota české vlády uznat tyto skutečnosti představuje významný pokrok.

Česká republika ratifikovala Úmluvu o ochraně architektonického dědictví

Stálý český představitel při Radě Evropy (RE) Jiří Mucha ve čtvrtek předal jejímu generálnímu tajemníkovi Walteru Schwimmerovi ratifikační listinu k Úmluvě o ochraně architektonického dědictví Evropy, oznámilo ČTK tiskové středisko Rady Evropy. Tuto smlouvu společně s dalšími osmi úmluvami rady podepsala Česká republika 24.června 1998 u příležitosti pátého výročí přijetí ČR do RE a ratifikovala letos 22.března. Úmluva, která se zaměřuje na ochranu památek včetně jejich vybavení a dekorativních prvků a na ochranu městských i venkovských architektonických souborů, je po ratifikaci parlamenty v platnosti už ve 30 členských státech Rady Evropy a podepsaly ji další čtyři. V České republice vstoupí v platnost 1.srpna 2000.

Jiří Mucha ve čtvrtek ve Štrasburku také podepsal Evropskou úmluvu o přenosu odpovědnosti za uprchlíky, kterou RE iniciovala z humanitárních důvodů. Cílem této úmluvy je zajistit, aby členské země RE přijaly standardní pravidla stanovení toho, který stát nese odpovědnost za uprchlíky, především pak v souvislosti s vydáváním cestovních dokladů.

Česká republika začala jednat s Vatikánem o mezistátní smlouvě

Zástupci České republiky a katolické církve se ve čtvrtek sešli na ministerstvu zahraničí k prvnímu kolu jednání o podobě česko-vatikánské mezistátní smlouvy. Tento dokument by měl být "rámcovou politickou smlouvou", která bude po formální stránce podobná "smlouvám o přátelství a spolupráci", tlumočil po jednání postoj ministerstva náměstek ministra zahraničí Martin Palouš. Česká republika je podle Palouše v této chvíli jednou ze dvou zemí střední a východní Evropy, která tuto smlouvu dosud sjednanou nemá. Dokument, který nebude mít podobu takzvaného konkordátu, by měl zasadit vztahy mezi státem a církví do určitého rámce a popsat jednotlivé okruhy spolupráce například v oblasti školství, kultury, vězeňství a charitativní činnosti.

Česká republika podle šéfky Senátu Libuše Benešové podpoří Litvu ve snaze o vstup do NATO i EU

Litva může počítat s podporou České republiky na cestě do Severoatlantické aliance i při úsilí o začlenění do Evropské unie. ČTK to ve čtvrtek po jednání s místopředsedkyní litevského parlamentu Rasou Juknevičienovou řekla šéfka Senátu Libuše Benešová. Juknevičienová přijela do Prahy, aby mimo jiné získala zkušenosti s českou integrací do NATO. V pátek se má Rasa Juknevičienová setkat se šéfem senátního zahraničního výboru Michaelem Žantovským, ministrem obrany Vladimírem Vetchým, představiteli Národního bezpečnostního úřadu a náměstkem ministra zahraničí Otto Pickem.

Zaměstnance areálu jaderné elektrárny Dukovany evakuovala policie kvůli hrozbě exploze

Dvanáct set zaměstnanců bylo ve čtvrtek na tři a půl hodiny evakuováno z areálu jaderné elektrárny Dukovany na Třebíčsku. Žena, která se představila jako Sylvie Bergerová, totiž na ústředně i na telefonním čísle zásahové jednotky policie v elektrárně oznámila, že v objektu je uložena nálož. Policisté ani ostraha žádnou bombu nenašli. Poplašná zpráva však uvedla do pohotovosti štáby v okolních zemích. Elektrárna o situaci informovala Státní úřad pro jadernou bezpečnost a ten pak Mezinárodní agenturu pro atomovou energii ve Vídni a styčná místa okolních států. Vedení elektrárny spolu s policisty vyhodnocují, zda případ bude považován za šíření poplašné zprávy, nebo teroristický čin.

Prezident Václav Havel diskutoval se starosty o reformě veřejné správy

Prezident Václav Havel nepovažuje za dobré, aby po reformě veřejné správy šly daně z obcí nejprve do státní pokladny a poté se přerozdělovaly zpět obcím. Prezident to ve čtvrtek řekl po pracovní návštěvě Českobudějovicka, kde diskutoval se starosty obcí tohoto okresu. "Dotkli jsme se nejrůznějších aspektů reformy veřejné správy, která je tématem těchto dnů. Samozřejmě jsou v ní některé sporné prvky a leccos se ještě bude různě měnit a vyvíjet. Věnovali jsme pozornost například financování, otázkám, který typ daní a jakým způsobem by měl být zdrojem přerozdělovacích procesů na krajské a obecní úrovni," dodal prezident Havel. Reagoval tak na stanovisko starostů téměř 20 měst a obcí z okolí Českých Budějovic. Z jejich pověření českobudějovický primátor Miroslav Tetter (KDU-ČSL) v tomto týdnu písemně upozornil poslance na pro starosty naprosto nepřijatelné znění vládního návrhu zákona o rozpočtových pravidlech.

Po setkání se starosty navštívil Václav Havel s chotí Dagmar obec Svatý Jan nad Malší, která je držitelem republikového titulu Vesnice roku 1997 a Evropské ceny rozvoje venkova a obnovy vesnice z roku 1998. Každoroční oceňování některé vesnice přitom označil za dobrou věc. Ze Svatého Jana nad Malší odcestoval Václav Havel do Českých Budějovic, kde v aule Jihočeské univerzity besedoval se studenty o smyslu fungování veřejné správy a aktuálních vnitropolitických otázkách.

ČEZ prezentuje v Bruselu českou energetiku

Dějiny, současnost, smysl a budoucí orientaci české energetiky, včetně sporného jaderného programu, vysvětluje názorně výstava Českých energetických závodů (ČEZ) v Českém centru v Bruselu, která se posléze v širší podobě přestěhuje přímo do budovy Evropského parlamentu. Právě Evropský parlament loni schválil rezoluci zpochybňující dostavení Temelína. ČEZ tak po nedávné prezentaci pro poslance Evropského parlamentu i úředníky Evropské komise v sídle české mise při EU pokračuje v ofenzívní vysvětlovací kampani, na níž se podílí také jeho bruselská kancelář, v podstatě zatím jediné zastoupení české firmy v "hlavním městě EU".

Jugoslávské aerolinie obnovily lety na lince Praha-Bělehrad

Jugoslávské aerolinie JAT ve čtvrtek obnovily pravidelné letecké spojení mezi Prahou a Bělehradem. Letouny typu ATR 72 budou spojení obou měst zajišťovat ve čtvrtek a v neděli. ČTK to sdělila mluvčí České správy letišť Vlasta Pallová. Spojení do Prahy jugoslávský národní dopravce přerušil v druhé polovině března 1999, v souvislosti s připravovanými útoky sil NATO na JSR. Letos v polovině února Evropská unie na šest měsíců pozastavila embargo na leteckou dopravu z a do Jugoslávské svazové republiky. Zdůvodnila to žádostmi demokratické jugoslávské opozice.

V paláci Kinských bylo znovu otevřeno Kafkovo knihkupectví

Pamětní desku s nápisem "Zde býval obchod se střižním a galanterním zbožím Hermanna Kafky, otce Franze Kafky" odhalili ve čtvrtek v průchodu paláce Kinských na Staroměstském náměstí v Praze generální ředitel Národní galerie Milan Knížák a ministr kultury Pavel Dostál. V prostorách paláce bylo také znovuotevřeno Kafkovo knihkupectví, které Knížák nechal kvůli sporu s Centrem Franze Kafky o nájem na konci ledna vystěhovat. Obchod ponese jméno Kafkovo knihkupectví namísto bývalého Knihkupectví Franze Kafky, název si nechala Národní galerie registrovat.

Celý palác Kinských bude po rekonstrukci otevřen pro veřejnost 25. května, kdy zde bude zahájena výstava "Konec světa?". V paláci bude sídlit informační středisko celé Národní galerie, návštěvníci zde naleznou také muzejní obchod a kavárnu.

Dirigent Zdeněk Mácal natočil v Praze první desku

Čechoameričan Zdeněk Mácal pokřtil ve čtvrtek v Praze první desku natočenou v Čechách po třicetiletém exilu. Živý záznam se slavnými drobnostmi české klasiky zachycuje letošní novoroční koncert Pražských symfoniků, který Mácal dirigoval v Obecním domě.

Ředitel Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK Roman Bělor ve čtvrtek na dotaz ČTK nevyloučil úzkou spolupráci s Mácalem, který v příštím týdnu s Pražskými symfoniky uvede ve Smetanově síni v úterý a ve středu Mahlerovu Devátou symfonii.

A ještě informace o pátečním počasí v České republice:

Převážně polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky, od středních poloh smíšené nebo sněhové. Nejvyšší denní teploty 7 až 11 stupňů, na horách kolem 1 stupně Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.