Zprávy pátek, 21. srpna 1998

Zprávy 21.8.98

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Kateřina Brezovská. Na úvod jsou připraveny zprávy.

Nyní podrobněji:

Havel považuje odpor vůči srpnové okupaci za pozoruhodný fenomén

Za pozoruhodný fenomén považuje prezident Václav Havel odpor společnosti proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Havel, který se zotavuje v pražské Ústřední vojenské nemocnici z pooperačních komplikací, to ve čtrtek řekl Českému rozhlasu. Za analýzu by přitom podle prezidenta stál nejen odpor společnosti proti srpnové okupaci, ale i zvláštní role, kterou v té době hrály sdělovací prostředky. Ty podle Havla vlastně koordinovaly celospolečenský pokojný odpor proti násilí. Pražské jaro mělo podle Havla i ohromný mezinárodní význam. "Dokonce v cizině je vnímáno jako větší historický mezník než u nás. A pochopitelně, protože to Pražské jaro s tou svou jakousi upřímností a řekl bych jakýmsi dobráctvím, které zasluhuje pochvalu, odhalilo, co to je komunismus. Odhalilo totalitní povahu toho systému, když muselo být násilím potlačeno," uvedl Havel. Pražského jaro bylo pro Havla krásnou dobu, "protože po dvaceti letech bylo možno svobodně dýchat, svobodně mluvit". "Samozřejmě jsme cítili ta politická dilemata, která jsou s tou dobou spojena, ale myslím, že nikdo, kdo v té době žil, na tu dobu nemůže zapomenout," řekl prezident Havel.

KSČM: Potlačení Pražského jara vyhovovalo i západním politikům

Potlačení Pražského jara invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968 vyhovovalo podle českých komunistů i západním politikům, neboť následně mohlo sloužit jako jeden z hlavních argumentů nejen proti socialismu, ale proti celé západní levici. "Mimo jiné proto, že hlavní západní země byly tehdy otřásány levicovými hnutími, usilujícími o změnu existujícího systému," uvádí se ve stanovisku výkonného výboru KSČM ke 30. výročí invaze. Podle KSČM se tehdejší vedení Komunistické strany Československa navíc chovalo, jako by žádné politické nebezpečí neexistovalo. "Bylo tak ponořeno samo do sebe a ztratilo schopnost reálného úsudku v mezinárodněpolitickém kontextu," tvrdí současní komunisté. Domnívají se, že násilné obsazení Československa byl škodlivý krok, který vedl ke ztrátě prestiže socialismu ve světě a ztotožnění zkostnatělého byrokratického systému se socialismem.

Lukin v Praze odsoudil sovětskou invazi do ČSSR v roce 1968

Za obrovskou chybu politického vedení Sovětského svazu v roce 1968 označil ve čtvrtek v Praze předseda zahraničního výboru ruské Státní dumy Vladimir Lukin invazi vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa. "Celé politbyro jako kdyby tehdy přišlo o rozum a tím vlastně prohrálo celou svou zemi," prohlásil na tiskové konferenci po setkání s místopředsedkyní Senátu Jaroslavou Moserovou. Lukin ve čtvrtek přicestoval do Prahy v čele delegace ruských politiků a intelektuálů, aby si zde s českými partnery připomněl třicáté výročí začátku okupace. "Domnívám se, že být zde, je moje morální povinnost a je to i příjemné, připomenout si s Čechy tu tragickou událost," řekl Lukin. Domnívá se, že většina Rusů se o osudy tehdejšího Československa již dnes nezajímá. "Jednou z neřestí Rusů je, že zapomínají věci, které jsou pro ně malé. Pro nás to byla malá událost, i když pro vás samozřejmě zásadní," vysvětlil Lukin.

Ruští intelektuálové o roce 1968

Fórem pro vyjádření osobních zkušeností a pocitů spojených s událostmi "pražského jara" 1968 se stal čtvrteční vzpomínkový večer v Moskvě věnovaný 30. výročí invaze sovětských vojsk do někdejšího Československa pořádaný Kongresem inteligence Ruské federace. Většina řečníků se pokusila vymezit důsledky těchto událostí pro jednotlivce a další společenský vývoj. Prakticky shodně zaznělo přesvědčení, že tyto události nesmějí být zapomenuty a mají se stát poučením do budoucnosti. Známý bojovník za lidská práva, poslanec Státní dumy (dolní komory ruského parlamentu) Sergej Kovaljov vyzdvihl význam společného prohlášení Kongresu inteligence Ruské federace, v němž se přední osobnosti ruského politického a společenského života přihlásili k občanské odpovědnosti za srpnové události. Politolog Igor Čubajs naopak prohlášení ruské inteligence kritizoval. "Tím, že se signatáři prohlášení nezřekli sovětské minulosti, že se k ní naopak hlásí, hovoří prakticky o své oddanosti sovětské vlasti. Je to strašné poznání, nelze si přece představit, že by se německá inteligence po válce nezřekla fašistické ideologie," řekl ČTK bratr známějšího Borise Čubajse, zvláštního zmocněnce ruského prezidenta pro styk s mezinárodními finančními institucemi. Uvedl, že "pro Čechy jsou tragické událostí roku 1968 pouze vzpomínáním, pro nás však současností". "Totalitní režim se v Rusku uchoval. Československo se opakuje - Afghánistán, Čečensko, nynější krize rublu, kdy prezident vědomě lže. Nekonečná série obelhávání společnosti," vysvětlil Čubajs. "Zbývá poklonit se Čechům, že se jim podařilo vše překonat," dodal.

The Times: Dubček "obětí KGB"

Alexander Dubček, československý lídr, který se pokusil nastolit socialismus s lidskou tváří, byl možná zavražděn za přičinění najatých agentů KGB. Napsal to britský list The Times. Tato teorie se objevila v nové české knize v době 30. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Invaze tehdy rozdrtila sny východní Evropy o volnější formě komunistického zřízení vyvolané Dubčekovým Pražským jarem. Československý vůdce, který v roce 1968 odletěl do Moskvy, byl sepsut Leonidem Brežněvem, který mu dal jasně najevo, že Kreml nebude tolerovat "nezávislou" cestu k socialismu. Tanky na Václavském náměstí pak učinily tečku ještě důrazněji. Po sesazení Dubček pracoval desítky let u lesní správy. Po sametové revoluci 1989 se pak on a Václav Havel obrátili k davu 750.000 protestujících lidí a ke konci roku se stal předsedou parlamentu. Dubček byl 1. září 1992 těžce zraněn při autonehodě a na následky zranění později zemřel. Právník Liboslav Lexa tvrdí v knize Tragédie na 88. kilometru, že Dubček byl velmi nepohodlný pro část české tajné policie i KGB. Mohl totiž poskytnout důkazy kriminálních aktivit KGB. Dubčekův vůz zmizel krátce po havárii. Zmizela také aktovka s dokumenty, které se vztahovaly k moskevským procesům. Oficiálně to nebylo nikdy vyšetřeno.

Genscher: "Pražské jaro" otevřelo cestu německému sjednocení

Vpředvečer 30. výročí začátku okupace Československa ocenil bývalý německý ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher význam "pražského jara" jako procesu, který otevřel cestu ke sjednocení Německa. "Nikdo nesmí zapomenout na to, že pražské jaro bylo pro znovusjednocení Německa stejně důležité jako Solidarita v Polsku," řekl ve čtvrtek Genscher pro sárský rozhlas. Pražské jaro odstartovalo podle čestného předsedy německých svobodných liberálů "novou éru". Jednotky Varšavské smlouvy tehdy naposledy potlačily demokratizační hnutí a o rok později byla zahájena politika uvolňování napětí.

Americký tisk k výročí srpnové invaze v roce 1968

Invaze před 30 lety smetla to, čemu vláda Alexandra Dubčeka říkala socialismus s lidskou tváří, který přinesl svobodu tisku, určitá politická práva a vnitrostranickou demokracii, napsal v redakčním článku list The New York Times. Zdůraznil zároveň, že nová kniha "Pražské jaro 1968", kterou sestavili badatelé v Československu, pomáhá odpovědět na otázku, proč Sověti provedli invazi do Československa, jako předtím do Maďarska, zatímco jinde neposlušné přehlíželi. Po invazi se většina činitelů "pražského jara" stala topiči nebo nočními hlídači a duch svobody vyprchal a nevrátil se dříve než po roce 1989. Invaze nicméně výrazně snížila podporu Moskvy od západních komunistických stran a "pražské jaro" nabídlo vzor pro reformy, které přišly později, upozornil newyorský deník.

Vasil Bilak: NATO nám dnes diktuje více než SSSR v roce 1968

"Ať mi nikdo neříká, že jsem usiloval o vstup tanků, my jsme chtěli usměrnit vývoj situace vlastními silami. A navíc, kdyby nepřišly (v srpnu 1968) do Československa sovětské tanky, pak by Slováci mohli o opravdovém federativním uspořádání státu jen snít a i po 25 letech by nebylo ani slechu o samostatném státu." V rozhovoru pro víkendovou přílohu bratislavského deníku Pravda to řekl Vasil Bilak, bývalý vysoký funkcionář Komunistické strany Československa.ak. "Do z "Do zahraniční politiky jsem dělal více než 30 let a něco jsem se přitom naučil, ale nesetkal jsem se s případem, aby nám Sovětský svaz diktoval tak tvrdé podmínky, jak to dnes dělají USA nebo Severoatlantická aliance," pokračoval dále jeden z protagonistů tzv. normalizace v 70. letech. Vasil Bilak jeden z klíčových aktérů procesu "normalizace" po okupaci Československa v srpnu 1968, žije nyní v luxusní bratislavské vilové čtvrti. Zatímco lidé v okolí mnohdy ani netuší, jak se dnes již 81letý starý muž jmenuje, v malé vesničce Krajná Bystrá na severovýchodě Slovenska dodnes nedají dopustit na svého nejznámějšího rodaka. V Bystre jsou mnozi presvedceni, ze Vasil Bilak byl "ferovy M chlap", který i jako vysoce postavený prominent dokázal při svých občasných návštěvách rodiště pohovořit jak s vesnicany v hospode, tak M s dětmi na návsi. Jiní si ovšem na Vasila Biaka uz ani poradne nepamatují.

Payne se obává, že vláda chce měnit směr zahraniční politiky

Místopředseda zahraničního výboru sněmovny Jiří Payne (ODS) vyslovil obavu, že nová vláda se hodlá odklonit od dosavadního směru zahraniční politiky, aniž by to konzultovala s parlamentem a dalšími politickými stranami. Payne se domnívá, že český stát by pod vedením sociálních demokratů mohl omezit podporu americké přítomnosti v Evropě. Payne kritizoval nadcházející cestu ministra zahraničí Jana Kavana do Polska. Domnívá se totiž, že tato návštěva může být v kontextu nedávné česko-německé roztržky kvůli odsunutým sudetským Němcům symbolicky vykládána tak, že se ČR vydává podobnou cestou jako Polsko. "To znamená cestou kritického postoje vůči Německu, což má ovšem dalekosáhlé důsledky, protože my jsme deklarovali jako ČR, že budeme vstřícně podporovat americkou přítomnost v Evropě. Ten model zhoršených vztahů s Německem znamená, že se odkláníme od této cesty, cesty podpory americké přítomnosti v Evropě, která je nejzřetelnější v Německu," vysvětlil poslanec ODS.

KDU-ČSL nemá nic proti kontrole privatizace, kterou chystá vláda

Lidovci nic nenamítají proti tomu, aby Nejvyšší kontrolní úřad v souladu se záměrem sociálnědemokratické vlády prověřil některé sporné privatizační případy. Podle poslance za KDU-ČSL Miroslava Kalouska to jenom prospěje transparentnosti ekonomického prostředí. Podle něj si však vláda musí dát pozor na to, aby nové otvírání privatizačních kauz nepřipomínalo politickou zakázku. "Já věřím, že se to podaří udržet v rozumné míře," uvedl.

Zeman o vyšší spotřební dani z cigaret a pohonných hmot

Vláda chystá zvýšení spotřební daně u pohonných hmot a u cigaret. V rozhovoru pro Český rozhlas to potvrdil premiér Miloš Zeman s tím, že zvyšování dalších daní se zatím nepřipravuje. Nehrozí ani zdražování nájemného a energií vládou, dodal. U benzínu by se měla cena zvýšit asi o korunu za litr, přičemž takto získané prostředky by putovaly na rozvoj veřejné dopravy, řekl premiér. O korunu by podle něj mohla být dražší také každá krabička cigaret. Tyto peníze by sloužily rozvoji zdravotnictví, upřesnil Zeman, který věří, že lidé taková opatření pochopí. Kromě těchto dvou opatření nechystáme žádné zvýšení daní, prohlásil. Zvyšování těchto dvou daní měly v programu všechny politické strany, "není to tedy nic nového pod sluncem", řekl Zeman.

Svoboda: Při sestavování rozpočtu ve hře stále několik variant

Práce na sestavování státního rozpočtu je v precizační fázi, přičemž ve hře je stále několik málo variant, poměrně výrazně oddělených. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekl ministr financí Ivo Svoboda. Možnost deficitního rozpočtu je podle jeho slov otázkou celého salda veřejných rozpočtů a řady dosud nedostatečně kvantifikovaných vlivů. Podle informací ČTK Svoboda před dvěma týdny oznámil, že předloží vládě návrh na vyrovnaný státní rozpočet na rok 1999. Místopředseda vlády pro hospodářskou politiku Pavel Mertlík však o tři dny později vyjádřil osobní názor, že vláda schválí pro příští rok mírně deficitní rozpočet.

Schodek obchodní bilance ČR za červenec

Obchodní bilance České republiky vykázala za červenec schodek 12,2 miliardy korun. Dovoz činil 77,788 miliardy korun, což v běžných cenách představuje meziroční nárůst o 5,3 procenta, vývoz vzrostl o 10,8 procenta a představoval 65,586 miliardy korun. Za prvních sedm měsíců 1998 se dovoz proti stejnému období minulého roku zvýšil o 14,9 procenta při růstu vývozu o 29,2 procenta, schodek obchodní bilance dosáhl 44,4 miliardy korun a byl o 42,4 miliardy nižší než za stejné období loni. Předběžné údaje o vývoji zahraničního obchodu dnes ČTK poskytl Český statistický úřad.

Pád rublu vyvolal u českých exportérů spíše nejistotu a obavy

Levnější rubl po pondělní devalvaci nepochybně ovlivní tržby českých exportérů, a to i v případě, že s Ruskem obchodují v dolarech. Tuzemští vývozci nedovedou prozatím odhadnout, nakolik devalvace rublu poznamená zájem Ruska o zboží z dovozu a jak se dražší dolar projeví na poklesu kupní síly v zemi. V mnoha podnicích tudíž panuje nejistota nad dalším vývojem obchodu s Ruskem, vyplývá z ankety zpravodajů ČTK. Nechává-li situace v Rusku některé firmy v klidu, je to tím, že se jejich obchody s ním pohybují jen v malých objemech.

Makléři: Domácí akcie jsou v řadě případů vhodné k nákupu

Ceny domácích akcií se po posledních finančních otřesech v Rusku a v části Asie dostaly na úroveň, která může být z dlouhodobého pohledu zajímavá. Řada doporučení makléřů na přední tituly zní nákup - často jsou zmiňovány např. stavební firma IPS, petrochemický Unipetrol, fondy RIF a IPF KB nebo čelní peněžní ústav Komerční banka.

Peníze od poslanců ČSSD míří do některé vodou postižených obcí

Dvě stě tisíc korun, které mezi sebou vybrali poslanci sociální demokracie na pomoc lidem zasaženým povodněmi ve východních Čechách, poputuje do některé z nejpostiženějších obcí. Šéf sekretariátu poslaneckého klubu ČSSD Petr Ibl ČTK řekl, že východočeský poslanec Evžen Snítílý má zjistit aktuální situaci v zaplavených místech a peníze předat té vesnici, o které usoudí, že je nejvíce potřebuje. O adresátovi pomoci Snítilý bude informovat své kolegy po parlamentních prázdninách v září. Záplavy, které postihly po prudkých deštích část východních Čech, si vyžádaly čtyři lidské životy a napáchaly škody za 1,8 miliardy korun. Zničeno bylo 35 domů a zaplaveno 1183 bytů. Voda rovněž způsobila za 500 miliónů korun škod na komunikacích, za 720 miliónů na majetku obcí a občanů a za 250 miliónů na majetku podniků a podnikatelů. V resortu zemědělství jsou škody odhadovány na 260 miliónů korun.

Ministr Svoboda neřekl, podepíše-li obligace pro Kongresové centrum

Ministr financí Ivo Svoboda neřekl, zda podepíše obligace ve výši dvou miliard korun nutných pro přestavbu Kongresového centra Praha. "V době přípravy materiálu jakékoliv prohlášení v tomto duchu by bylo porušením ... jakéhosi kodexu státního úředníka," prohlásil Svoboda na dotaz ČTK. Vyjádřil nicméně naději, že bude moci rychle předložit materiál pro rychlé a kvalitní vládní rozhodnutí. Ministr ubezpečil, že jeho úřad udělá vše pro to, aby záležitost byla posouzena ze všech aspektů a s vědomím důležitosti uspořádání kongresu Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000. Setkání finančníků se má konat právě v Kongresovém centru. Rekonstrukce má stát 2,8 miliardy korun, zbytek peněz, tedy 800 miliónu, mají dodat vybrané stavební společnosti.

Talíř nechápe, proč na něj Dostál tak ostře zaútočil

Někdejší lidovecký ministr kultury Jaromír Talíř nechápe, proč na něj ve středu současný šéf resortu Pavel Dostál tak tvrdě zaútočil. Dostál před Poslaneckou sněmovnou prohlásil, že v době, kdy ministerstvo kultury vedl Talíř, úřad fungoval spíše jako církevní restituční úřad. Jak jinak by se mohlo stát, že prostředky určené na prezentaci České republiky v zahraničí byly jedním podpisem převedeny na odbor církví?" prohlásil nový šéf ministerstva kultury. Dostál, který před poslanci obhajoval kapitolu o kultuře v programovém prohlášení vlády, řekl, že lidovci vedli ministerstvo špatně a řadu věcí zanedbali. Kdyby podle něj nebylo nestraníka Martina Stropnického, neměl by na co navazovat.

Policie má podezření z tunelování firmy Sellier & Bellot

Podezření z tunelování vlašimské zbrojovky Sellier & Bellot vyšetřuje Úřad vyšetřování v Benešově. Uvedla to ve čtvrtek televize Nova s odvoláním na dva nezávislé zdroje blízké vedení podniku. Ty údajně potvrdily, že jsou ze zbrojovky převáděny vysoké částky do jiných společností a ztrácí se odsud až třetina vyrobených nábojů. V této souvislosti se podle televize nejčastěji hovoří o bývalých komunistických funkcionářích a nynějších členech dozorčí rady Oldřichu Chroncovi a Václavu Pudilovi, bývalém generálním řediteli firmy Karlu Kopečkovi či členu představenstva Jiřím Staňkovi. Ti jsou podle Novy napojeni na tzv. roudnické fondy, které vlastní rozhodující balík akcií podniku. Televize uvedla, že v těchto fondech rozhoduje právník Tomáš Nebeský, podezřelý z vytunelování několika dalších společností. Podle ekonomického ředitele společnosti Bohuslava Popelky již Nebeský není členem představenstva. Aktivity roudnických fondů, které nabídly své akcie ve zbrojovce k prodeji, vyšetřuje policie v Ústí nad Labem a výsledky by měly být známy v polovině září.

Kromě karlovarské Becherovky bude brzo na trhu i "chotínská"

Přibližně za necelý měsíc by se nejprve na slovenském trhu a posléze před Vánoci i na trhu českém měla kromě již známé Becherovky z Karlových Varů objevit také její "původnější" sestra z produkce likérky v jihoslovenské obci Chotín nedaleko Komárna. Zahájení výroby "pravé" Becherovky připravuje společnost s ručením omezeným Simpex Plus a to i přes nedávné oznámení akciové společnosti Jan Becher - Karlovarská Becherovka, že na tento krok bude reagovat trestním oznámením. Jednatel společnosti Simpex Plus Štefan Šipčiak ve čtvrtek zopakoval, že firma získala na 20 let výhradní právo vyrábět likér podle původního receptu z roku 1807, který vlastní Zdeněk Hoffmann. Staronový likér ze Slovenska má nést značku Johann Becher Bitter Karlsbad a bude se prodávat ve stejných lahvích a s podobnou etiketou jako Becherovka z Karlových Varů.

"Stouni" dorazili do Prahy

Krátce před 02:30 dnes do pražského hotelu Intercontinental dorazili členové rockové skupiny Rolling Stones, kteří se v sobotu představí ve Sportovní hale v rámci turné Bridges to Babylon. Sám a černou limuzínou přijel frontman kapely Mick Jagger, ostatní hudebníci s doprovodem přijeli v luxusních dodávkách. Na legendární rockery čekali v časných ranních hodinách dva fanoušci, kteří se však nakonec autogramu některého ze členů Rolling Stones nedočkali, neboť hudebníci chráněni svým pracovním týmem doslova prolétli kolem čekajících novinářů a fotoreportérů. Při své třetí návštěvě Prahy od roku 1990 se britští Rolling Stones poprvé zřejmě nesetkají s prezidentem Václavem Havlem, a to kvůli jeho zdravotním potížím.

Ze sportu:

Nepříliš uspokojivou bilancí skončil pro výpravu České republiky třetí soutěžní den atletického mistrovství Evropy v Budapešti. Největší favoritka na zisk zlaté medaile trojskokanka Šárka Kašpárková se po suverénním výkonu v kvalifikaci musela spokojit se stříbrnou medailí. Další dvě želízka v ohni - desetibojaři Tomáš Dvořák a Roman Šebrle - nakonec vyšli naprázdno, když po dvoudenním kláním obsadili páté a šesté místo.

A na závěr zpráv informace o počasí na území ČR:

Dnes je polojasno, postupně od západu oblačno až zataženo s četnými přeháňkami a místy s bouřkami. Teploty se pohybují kolem 22- ti stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha