Zprávy pátek, 30. května 1997
Vazeni posluchaci, u vysilani Radia Praha vas vita Josef Kubeczka. Na uvod prinasim zpravy.
A nyni podrobneji:
Prezident Havel prijal vladni program
S vyhradami, ale prece prijal prezident Vaclav Havel stabilizacni hospodarska opatreni koalice a jeji navrhy na personalni zmeny ve vlade, ktere verejnosti ve stredu vecer predstavili sefove koalicnich stran. Prezidentovy vyhrady se tykaji zejmena toho, ze vladni stabilizacni program neobsahuje dlouhodobe cile a vyhledy vlady, ani vedomi osobni odpovednosti clenu vlady a ze nevyjadruje zretelne souvislosti s uvedenymi personalnimi zmenami. Prezident Havel to uvedl v prohlaseni po skonceni ctvrtecni schuzky s sefy koalicnich stran. Prezident zduraznil, ze sve rozhodnuti prijmout vladni navrhy odpovedne zvazil a rozhodl se teprve po ctvrtecni schuzce. Na ni prijal jejich ujisteni, ze vlada hodla zverejnit sve dlouhodobe cile v cervencove zprave o sve cinnosti, kterou prednese poslancum. Prezident Havel uvedl, ze pri rozhovoru se vsichni tri predsedove koalicnich stran prihlasili k odpovednosti za chyby, kterych se vlada dopustila. Dodal, ze prijme demise odstupujicich ministru a jmenuje nove ministry v pondeli.
Premier Klaus o podminkach uspechu
Pro uspech stabilizacnich hospodarskych opatreni, na nichz se ve stredu dohodla koalice, jsou podle premiera a predsedy ODS Vaclava Klause nutne tri podminky, a to svornost koalice, podpora prezidenta Vaclava Havla a zdrzenlivost politicke opozice a odborovych organizaci. Klaus tento nazor vedeni ODS tlumocil po jeho ctvrtecnim jednani. Konstatoval, ze zamer koalice ke svornosti existuje, Havlovu podporu Klaus povazuje za podminenou a vlada se bude snazit, aby se stala trvalou, a s opozici a odbory je podle svych slov pripraven jednat.
Lux k jednani koalice
Krestanska a demokraticka unie - Ceskoslovenska strana lidova navrhovala pri stredecni ranni schuzce koalice odstoupeni premiera Vaclava Klause a zaroven demisi sveho predsedy Josefa Luxe. Ten na ctvrtecni tiskove konferenci rekl, ze tak ucinila pote, co predseda ODA Michael Zantovsky odmitl prevzit zodpovednost za soucasnou situaci svou ucasti ve vlade. Lidovci tak chteli docilit, aby ve vlade nebyl zadny z predsedu koalicnich stran. Stredecni gremium ODS, ktere jednalo po rannim preruseni schuzky predsedu koalicnich stran, tuto moznost zamitlo s tim, ze si nedovede predstavit vladu bez Klause.
Josef Lux ocekava rust nezamestnanosti, ktera se nyni pohybuje v prumeru pod ctyrmi procenty, o pet az sest procent v dohledne dobe, radove roku. Kurs koruny by podle nej mel klesnout o 10 az 15 procent a urokove sazby vzrust o tri az ctyri procenta. Rovnez ocekava 3 az 4 procentni zvyseni inflace. Rekl, ze restriktivni opatreni vlady, tykajici se omezeni skrtu ve statnim rozpoctu, se budou pohybovat v radu desitek milionu.
Pilip a Kuhnl k prioritam
Za hlavni ukoly ekonomicke politiky poklada mistopredseda ODS Ivan Pilip, nominovany na funkci ministra financi, velmi rychlou stabilizaci meny v co nejuzsi spolupraci s Ceskou narodni bankou a obnoveni duvery v kolektivni investovani vubec, tedy v kapitalove trhy i v ochranu mensich akcionaru fondu a dalsich instituci kolektivniho investovani. Treti zalezitosti je podle Pilipa otazka hledani alespon zakladniho socialniho smiru nad nelehkymi kroky, ktere byly ve stredecnim koalicnim prohlaseni avizovany. "Povazuji za nutne, aby byly projednavany maximalne se socialnimi partnery, s odbory i dalsimi, " rekl Pilip na ctvrtecni tiskove konferenci.
Restrukturalizace podniku a podpora exportu jsou podle designovaneho ministra prumyslu a obchodu Karla Kunhla nejvetsimi problemy spadajicimi do pusobnosti tohoto ministerstva. "Zadna osamocena vetev cinnosti nemuze zachranit celou situaci, " odvetil Kunhl zpravodaji CTK na dotaz o ucinnosti proexportnich opatreni na neuteseny vyvoj zahranicniho obchodu. Stat pritom ma v zahranici hlavne ziskavat informace, "otevirat dvere", a pusobit proti tamnim lobby ve prospech domacich podniku. "Vychozi situace na zahranicnich trzich by nemela byt horsi nez pro firmy z jineho statu, " zduraznil Kunhl.
Podle Milose Zemana by mel Vaclav Klaus podat demisi
Sef socialni demokracie Milos Zeman dnes hodla predsednictvu sve strany navrhnout, aby znovu dalo podnet k vysloveni neduvery vlade. Milos Zeman uz vcera vyslovil nazor, ze premier Vaclav Klaus by mel podat demisi. Zaroven se vsak nebrani vyzve premiera ke spolecnemu jednani. Podle Zemana kosmeticke zmeny ve vlade duveryhodnost u obcanu nevzbudi.
Premier Vaclav Klaus ve ctvrtek vecer v Ceske televizi uvedl, ze plany obsazene ve stabilizacnim a ozdravnem programu se nelisi od vladniho prohlaseni natolik vyrazne, aby vlada musela uvazovat o tom, ze pozada Poslaneckou snemovnu o vysloveni duvery.
Lidovci chteji zkratit parlamentni prazdniny
Poslanecky klub KDU-CSL bude navrhovat, aby snemovna zasedala i v dobe parlamentnich prazdnin a mohla tak projednat legislativni upravy, ktere si vyzada stabilizacni program, na nemz se ve stredu dohodla koalice. Rekl to mistopredseda lidovcu Jan Kasal, ktery je zaroven mistopredsedou Poslanecke snemovny. Podle nej by mela snemovna omezit parlamentni prazdniny na maximalni moznou miru. Uvedl, ze dolni komora parlamentu bude muset projednat predevsim rozpoctova omezeni, ktera zrejme dosahnou vyse desitek miliard a presahnou tak hranici, kdy muze o zmenach v rozpoctu rozhodnout vlada. V teto souvislosti Kasal pripustil, ze skrty se dotknou i transferu penez pro obyvatelstvo, coz bude pravdepodobne znamenat novelizaci nekterych socialnich zakonu.
Ohlasy na novy program vlady
Stabilizacni program ceske vlady prinasi prekvapive jasne vyjadreni faktoru, ktere prispely k nynejsi situaci, a v tomto smeru je velmi pozitivni. Rekl to v Parizi zdroj z Organizace pro hospodarskou spolupraci a rozvoj. Program podle nej nacrtava nezbytne rysy dalsiho postupu, avsak chybi detaily a nacasovani realizace jednotlivych kroku. Zjevne neni mozne vse pripravit hned, ale je kriticke, aby si vlada sedla a urcila, jak presne provede reformy v bankovnim sektoru, ve sprave podniku a na financnich trzich - aby tyto reformy probehly rychle a transparentne a aby kazdemu bylo jasne, co se deje, rekl CTK tento zdroj.
Bankeri a analytici v londynske City zareagovali na vladni zmeny a prijeti novych ekonomickych opatreni vcelku kladne, vyckavaji nicmene, jak usporne kroky prijme opozice. "Obsah zverejneneho balicku je svym zpusobem pozitivni, avsak existuji obavy, zda se vladni koalici podari zmeny prosadit. Je otazka, zda opozice stravi navrhovane zmrazeni mezd, " uvedl obchodnik americke banky, ktery obchoduje s ceskou korunou. Koruna podle jeho slov ve ctvrtek mirne posilila, trh je nicmene nadale nervozni.
Ceske korune, ktera se vzpamatovava z prudkeho padu, by melo v nejblizsi dobe pomoci najit pudu pod nohama, ze vlada v programu kroku k ozdraveni ekonomiky konecne vyjadrila podporu Ceske narodni bance v jejim usili o stabilitu koruny, uvedli pro CTK bankovni dealeri. Nekteri ovsem poznamenavaji, ze Klausuv kabinet prisel s timto vyhlasenim "s krizkem po funuse", teprve pote, co se domaci mena po pondelnim zruseni fluktuacniho pasma pro pohyb jejiho kursu zritila v utery o deset procent.
V souvislosti s prijatymi opatrenimi v ramci stabilizacniho programu nevylucuje ekonom Miroslav Singer ze spolecnosti Expandia Finance propad hrubeho domaciho produktu na jedno procento do minusu. Jako zakladni vidi zakonne opatreni o bankrotech, ktere muze rozpoutat vlnu bankrotu. "Potom se da ocekavat i vzrust nezamestnanosti, klidne i nad pet procent. Jedine, co bude v kratke dobe pusobit prorustove, je pokles kursu koruny. To dava podnikum sanci se chytnout, pokud udrzi mzdy", dodal Singer.
Ani ve stredu rekonstruovana vlada a vyhlaseny stabilizacni a ozdravny koalicni program nejsou podle predsedy Komunisticke strany Cech a Moravy Miroslava Grebenicka s to vyresit nynejsi krizi. Na ctvrtecni tiskove konferenci Grebenicek rekl, ze vyvoj v zemi dospel k predcasnym volbam. Cas k jejich priprave by podle nej mohla efektivne vyuzit vlada odborniku.
Ceska republika neprochazi zadnym krizovym obdobim. Vsechny problemy byly docasne a ekonomika se nyni vraci na normalni rustovou drahu. Uvedl to pro CTK mistopredseda Ceskeho statistickeho uradu Ivan Sujan v souvislosti se zverejnenim dubnoveho desetiprocentniho rustu trzeb v prumyslu. Panika a vykrikovani o krizi zachvatilo postupne opozici, sdelovaci prostredky a celou vladu vcetne zahranicnich investoru. Tim jsme si znicili nasi krasnou korunu, ktera se jiz nevrati, vysvetlil Ivan Sujan.
V souvislosti s dalsimi kursovymi pohyby a dalsim znehodnocovanim koruny by mohla letos inflace stoupnout az na deset procent. Ve ctvrtecnim zpravodajskem poradu Ceske televize "21" to rekl reditel Narodohospodarskeho ustavu Akademie ved Jan Svejnar. "Chtel bych ovsem podtrhnout, ze znehodnocovani koruny je vlastne dobrym jevem pro dalsi ekonomicky vyvoj, " dodal.
Klausuv nastupce s otaznikem
Podle premiera a predsedy Obcanske demokraticke strany Vaclava Klause neexistuje v soucasnosti v ODS clovek, ktery by mohl na jeho miste stmelit stranu a zachovat jeji akceschopnost. Vyplynulo to z jeho slov ve ctvrtecnim poradu Ceske televize "21". Pripustil vsak, ze v ODS je rada lidi, kteri "nepochybne umeji byt politickymi vudci a umeji byt predsedy politicke strany. " Odmitl vsak uvest konkretni jmena.
Mistopredseda Lux priznal improvizaci vlady pri rozhodovani v poslednich mesicich
Mistopredseda vlady a sef KDU-CSL Josef Lux ve ctvrtek otevrene priznal, ze kabinet v poslednich mesicich pri rozhodovani o klicovych problemech zeme stale vice improvizoval. Lux pred novinari za lidovce pozadal o zmeny v chovani kabinetu a rekl, ze vlada by nyni mela omezit tyto improvizace a "cistsim" zpusobem vymezit ustavni odpovednosti a roli vlady a jejich poradnich instituci. Lidovecky leader tak na dotaz CTK poprve upresnil predstavy strany o nutnych zmenach v chovani a jednani vlady, ktere podle nej musi provazet plneni programu kratkodobych kroku cilenych na ozdraveni tuzemske ekonomiky.
Ceska narodni banka chce doplnit devizove rezervy
Ceska narodni banka chce doplnit sve devizove rezervy o stovky milionu az miliardy dolaru z nynejsich zhruba deseti miliard dolaru, aby posilila stabilitu meny, uvedl dnes mluvci CNB Martin Svehla. Podle nej by k tomu mohla v "relativne kratke dobe" vyuzit nektere dlouhodobe nabidky pujcek ze zahranicnich kapitalovych trhu a privatnich bank. "V zasade by se jednalo o pujcky v rozsahu stovek milionu az miliardy americkych dolaru, " dodal Svehla pro CTK. Centralni banka utratila podle odhadu financnich analytiku kolem 2,5 miliardy USD z devizovych rezerv, kdyz v poslednich ctrnacti dnech branila korunu, oslabujici pod naporem spekulativnich tlaku.
Prime investice do CR
Za prvni ctvrtleti cinily prime zahranicni investice do Ceske republiky 303,7 milionu dolaru. Celkovy priliv investic dosahl od 1. ledna 1990 do 31. brezna 1997 castky 6,9 miliardy dolaru. Informoval o tom Pavel Palivec z odboru verejnych informaci Ceske narodni banky. V tomto obdobi smerovaly investice predevsim do bankovnictvi, jejichz podil na celkovem prirustku cinil 42,1 procenta, do odvetvi obchodu a sluzeb (25 procent) a do potravinarskeho prumyslu (20,9 procenta). Nejvice primych zahranicnich investic v prvnim ctvrtleti 1997 prislo ze SRN (podil 47,4 procenta), dale z USA (21,1 procenta) a z Nizozemi, jejichz podil na celkovem prirustku cinil 16,7 procenta.
Jednani EU-CR o dovoznich depozitech
Jednani zastupcu Evropske unie a Ceske republiky, kteri se ve ctvrtek sesli v Bruselu v ramci Vyboru pridruzeni, neprinesla dohodu ve sporne otazce dovoznich depozit, zavedenych nedavno ceskou stranou. Problem bude postoupen Rade pridruzeni, ktera je nejvyssim organem pro vztahy mezi Unii a pridruzenymi zememi. Do konce cervna by melo dojit k dalsim jednanim, pri nichz ceska strana predlozi dodatecne podklady, zejmena o prvnich ucincich depozit na vyvoj obchodni bilance.
NATO jedna v Sintre
Ministri zahranici NATO se ve ctvrtek v portugalske Sintre dohodli na zrizeni Euroatlanticke rady partnerstvi a na podstatnem posileni programu Partnerstvi pro mir. S odvolanim na diplomaticke zdroje to oznamila agentura AFP. Tato dve rozhodnuti podle diplomatu nemaji byt cenou utechy pro ty dnesni vychodoevropske kandidaty clenstvi v NATO, kteri v cervenci na summitu v Madridu nebudou pozvani k pripojeni se k Alianci v prvni vlne.
Americka ministryne zahranici Madeleine Albrightova na schuzce zduraznila, ze ty zeme, ktere nebudou prizvany k clenstvi v Alianci letos, musi byt ujisteny, ze dvere NATO zustavaji otevrene. Pripojenim novych spojencu, jez chteji a mohou prispet k nasi spolecne bezpecnosti, predevsim chceme ucinit NATO silnejsim a soudrznejsim. Chceme, aby prvni vlna rozsirovani byla v tomto smeru plnym uspechem, a chceme byt podporeni silnou vetsinou v parlamentech i ve verejnosti, uvedla ministryne v pisemnem prohlaseni.
Neoficialni pozvanku Ceske republiky a dalsich zemi do NATO zrejme jeste nelze ocekavat na schuzce ministru zahranici 16 clenskych zemi aliance v Sintre. Na dotaz CTK to uvedl namestek ministra zahranici Karel Kovanda, ktery se zde v patek spolu s ministrem zahranici Josefem Zieleniecem pripoji k partnerum ze zemi aliance.
Cesti poslanci ve Francii
Na ziskavani zkusenosti a poznatku z praxe, ktere by mely byt vyuzity k priprave noveho zakona o sdelovacich prostredcich, je zamerena ctyrdenni navsteva delegace stale komise Poslanecke snemovny pro sdelovaci prostredky ve Francii. Jak rekl vedouci delegace Martin Priban, medialni komise parlamentu se snazi ve spolupraci s ministerstvem kultury o vypracovani jednoho medialniho zakona, ktery by do roku 2000 nahradil nynejsi rozptylene jednotlive zakony, z nichz mnohe nevyhovuji.
Svazky StB se otviraji
Prvnim cervnovym dnem se obcanum Ceske republiky otevre moznost nahlednout do svazku, ktere na ne v minulosti vedla nekdejsi komunisticka tajna policie, obavana Statni bezpecnost. Umoznil to zakon o zpristupneni svazku vzniklych cinnosti byvale StB schvaleny Poslaneckou snemovnou loni v dubnu. Dokument vstoupil sice v ucinnost jiz koncem minuleho roku, ale moznost zadat o zpristupneni svazku v nem zakonodarci posunuli jeste o sest mesicu.
S krajany je treba dobre zachazet
Ceska republika by mela zacit vnimat, ze je dobre se svymi krajany zachazet tak, aby jako napriklad v pripade Madaru, Polaku a jinych mensin lobbovali ve prospech sve materske zeme a nikoli naopak. Rekl to ve Washingtonu mistopredseda Poslanecke snemovny Jiri Vlach. Podle jeho nazoru je treba se zamyslet nad nekterymi otazkami, jako je obcanstvi, volebni pravo a take restituce zidovskeho majetku. V nekterych pripadech se totiz tezko obhajuje spravedlnost toho ci onoho zakonneho rozhodnuti, rekl Vlach, ktery se v cele skupiny poslancu na pozvani nevladni organizace Institute for Representative Government seznamuje v techto dnech ve Washingtonu s fungovanim americke demokracie.
Pomoc ustavu postizenych deti v Bosne
Humanitarni pomoc v hodnote pres 200 tisic korun vypravila Domu mentalne postizenych deti ve meste Prijedoru na severozapade Bosny Nadace Clovek v tisni pri Ceske televizi. V zasilce tomuto ustavu, ktery se stara o 156 mentalne postizenych deti vsech tri nejpocetnejsich narodnosti v Bosne a Hercegovine, je predevsim elektroinstalacni material, zarovky a zarivky, nahradni dily pro velkokapacitni pracky, potreby pro ustavni skolu, hry a sportovni potreby. Pomoc byla zorganizovana na zaklade kontaktu s predstaviteli ceske jednotky v mezinarodnich Stabilizacnich silach, ktera ma na starosti prave oblast kolem Prijedoru.
Prumerna mesicni hruba mzda v CR v 1. ctvrtleti 9385 Kc
O 13,8 procenta na 9385 Kc se v letosnim prvnim ctvrtleti mezirocne zvysila prumerna hruba mesicni mzda v Ceske republice. Pritom v podnikatelske sfere vzrostla o 14,1 procenta na 9649 Kc, v rozpoctove sfere o 12,2 procenta na 8463 korun. Udaje o vyvoji mezd v CR v letosnim prvnim ctvrtleti dnes CTK poskytl tiskovy mluvci Ceskeho statistickeho uradu Josef Zabransky. Prumerna mesicni hruba mzda v CR se tak v letosnim prvnim ctvrtleti proti stejnemu obdobi loni podle odhadu CSU zvysila o 1138 Kc.
Rudolf II. a Praha
Ode dneska az do 7. zari bude nejsirsi verejnosti pristupna vystava Rudolf II. a Praha, ktera je nejvetsim letosnim vystavnim projektem. Vystava, kterou spolecne usporadaly Sprava Prazskeho hradu, Kancelar prezidenta republiky, ministerstvo kultury, prazsky magistrat a Umeleckoprumyslove muzeum je jednou z nejkompletnejsich vystav venovanych rudolfinskemu umeni, dobe a osobe rakouskeho cisare Rudolfa II. , ktery vladl na prelomu 16. a 17. stoleti.
Cimrman v Parizi
Svou divadelni premieru v Parizi si ve stredu vecer odbyl cesky vseumel Jara Cimrman, jehoz divadlo zde predvedlo nejen vybrane casti ze seminaru o Mistrove dile, ale i jeho operu "Cimrman v risi hudby". Jak si vsak pri rozhovoru s CTK vzpomnel Ladislav Smoljak, Cimrman jiz v Parizi byl, a sice v minulem stoleti, kdy "pomahal inzenyru Eiffelovi s konstrukci veze", ktera mela mit do Cimrmanova zasahu rovne nohy. Divadlo Jary Cimrmana vystupovalo pri predstaveni, ktere zorganizovala Asociace Olgy Havlove ve Francii.
Bernsteinova Mse v Praze
Mse Leonarda Bernsteina zazni v ceske premiere v podobe scenickeho koncertu 29. a 30. srpna pred katedralou sv. Vita na tretim nadvori Prazskeho hradu. Kazde z predstaveni dila, ktere skladatel povazoval za sve nejvyznamnejsi, muze zhlednout 2500 divaku. Mel by mezi nimi byt i prezident Vaclav Havel. Vidensky dirigent Caspar Richter, ktery Msi se Statni filharmonii Brno jiz ridil v Rakousku, ji povazuje za jedno z nejzavaznejsich a nejcharakteristictejsich hudebnich del 20. stoleti. "Dokumentuje Bernsteinovu slozitou viru mezi zidovstvim a krestanstvim, jeho kredo, aby se lide spojili k prekonani chaosu sveta, " rekl Caspar Richter.
Ze sportu:
Ve druhem kole a na rakete lonskeho wimbledonskeho viteze Nizozemce Richarda Krajicka skoncilo ucinkovani ceskeho tenisty Bohdana Ulihracha na French Open. Krajicek zvitezil 3:1.
Kratce o pocasi:
V Ceske republice ma byt dnes oblacno az skoro zatazeno, misty prehanky, na hrebenech hor snehove. Teploty mezi 11 az 15 stupni Celsia.
Tolik zpravy Radia Praha.