Zprávy pondělí, 14. února 2000

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Ivo Prokop. Na úvod přehled zpráv.

A nyní podrobněji:

Předsedové vlád ČR a Velké Británie adresovali poselství Rakousku

Předsedové vlád České republiky a Velké Británie Miloš Zeman a Tony Blair dnes adresovali poselství Rakousku. Uvádějí v něm, že v Evropě není místo pro netoleranci a nesnášenlivost. Jak informuje agentura Reuters, využili k tomu společného článku v listu Financial Times. Blair a Zeman připomněli, že Evropská unie dnes hodlá zahájit revizi svých smluv v zájmu východního rozšíření společenství. Země Evropské unie, jakož i kandidátské státy vyjadřují v posledních týdnech znepokojení ze vstupu rakouské nacionalistické strany Svobodných Jörga Haidera do nové vídeňské vlády. Reformní státy střední a východní Evropy se obávají, že Rakousko využije uvnitř EU svého vlivu k blokování jejich snah o integraci. Vládní program, který počátkem února představili předsedové obou koaličních stran nového kabinetu kancléř Wolfgang Schüssel a Jörg Haider, uvádí, že rozšíření EU je vzhledem k nutnosti posílení míru a stability v Evropě "v zájmu Rakouska". Vláda ale zároveň bude požadovat "rozdílné integrační rychlosti a dostatečné přechodové lhůty" pro adepty členství, mezi něž patří také Česká republika.

Blýskání na lepší časy v česko-portugalských vztazích

Podpořit nadějný rozvoj vzájemných obchodních kontaktů České republiky s Portugalskem hodlá český premiér Miloš Zeman spolu s desítkou českých podnikatelů při návštěvě v Lisabonu 14. a 15. února. Tato vzdálená země v jihozápadní šestině Pyrenejského poloostrova, rozlohou a počtem obyvatel srovnatelná s Českou republikou, dala světu a dějinám objevitele oceánů a světadílů a svoji kulturu a jazyk vtiskla dalekým zámořským zemím. S Českou republikou má společnou zkušenost s totalitním režimem - od třicátých do sedmdesátých let tohoto století byla pod vládou diktátorů Salazara a Caetana.

Vláda předložila sněmovně zákon o ochraně průmyslových vzorů

Především nově vymezit definici takzvaného průmyslového vzoru a určit právní prostředky v případě porušení práv při uplatnění průmyslového vzoru je cílem vládního návrhu zákona o ochraně průmyslových vzorů. Předlohu v těchto dnech obdržela Poslanecká sněmovna. Projednat by ji pak měla na nadcházející schůzi, která bude zahájena v úterý 22. února. Souběžně s tím vláda mj. usiluje i o nové stanovení počátku a doby ochrany průmyslového vzoru v souladu s právem Evropské unie tak, aby celková doba formální ochrany mohla činit 25 let od data podání přihlášky. Předloha by měla nabýt účinnosti 1. října letošního roku.

Premiér Zeman souhlasí s tím, aby Senát sloučil všechny ústavní novely

Předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman souhlasí s tím, aby se Senát zabýval najednou všemi jednotlivými návrhy ústavních změn, které postupně schválí Poslanecká sněmovna. Uvedl to v pořadu televize Nova 7 čili Sedm dní a podpořil tak záměr senátorů ČSSD a ODS, který zvažuje i senátní komise pro Ústavu, ale rozhodně odmítá řada poslanců ODS. Zeman důrazně oponoval názoru senátora a předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Richarda Falbra, který v témže pořadu označil za nepodstatné ústavní změny vypracované ODS a ČSSD. Tato sněmovní předloha omezuje pravomoci prezidenta, posiluje váhu politických stran a omezuje imunitu poslanců a senátorů. Premiér Miloš Zeman také nepřímo naznačil, že se avizované personální změny kabinetu nedotknou ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra. Spokojenost s prací tohoto ministra vyjádřil v témže pořadu i šéf odborářů Richard Falbr, který do nedávna požadoval Grégrovo odvolání. Zeman zdůraznil, že v žádném případě nehodlá zveřejnit jména ministrů, které hodlá vyměnit poté, kdy bude schválen návrh státního rozpočtu. Současně zdůraznil, jak ho potěšilo, že už i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Falbr označil ministra Grégra za jednoho z nejúspěšnějších ministrů.

Václav Klaus premiérovi Zemanovi společnou schůzku zatím nenabídl

Termín oficiální schůzky představitelů Občanské demokratické strany a sociální demokracie není dosud znám. Předseda ČSSD a premiér Miloš Zeman řekl, že mu šéf ODS Václav Klaus společné setkání zatím nenabídl. Schůzku obou stran navrhli v pátek občanští demokraté. Místopředsedkyně ODS Libuše Benešová na tiskové konferenci oznámila, že její strana chce od Zemana slyšet vysvětlení, zda oddálení personálních změn ve vládě inicioval prezident Václav Havel, anebo zda měl premiér návrh na výměnu některých ministrů nedostatečně připravený. Premiér v pátek prohlásil, že pro občanské demokraty má již na jejich otázku, proč budou změny sociálnědemokratického kabinetu později, než původně sliboval, připravenou.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podporuje účast České republiky na veletrhu v Káhiře

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky podporuje úhradou nákladů na pronájem výstavní plochy a doprovodnou propagaci účast českých firem na jednom z největších veletrhů na africkém kontinentě, kterým je Mezinárodní všeobecný veletrh v Káhiře 1. až 10. března. Význam tohoto veletrhu podtrhuje skutečnost, že Egyptská arabská republika má 62 miliónů obyvatel a v současné době zaznamenává výrazný hospodářský růst. Český vývoz do Egypta loni činil zhruba 2,6 miliardy Kč proti 3,1 miliardy Kč v roce 1998. Hlavními položkami byly stroje pro určitá průmyslová odvětví (470 miliónů Kč), železo a ocel (356 miliónů Kč), všeobecné stroje a zařízení pro průmysl (329 miliónů Kč) a silniční vozidla (305 miliónů Kč). Dovoz klesl meziročně o 16 procent na 298 miliónů Kč. Převládaly textilní příze a tkaniny (83 miliónů Kč), textilní vlákna a odpad (75 miliónů Kč) a neželezné kovy (61 miliónů Kč).

Výročí Blanska připomněla mše sloužená arcibiskupem Graubnerem

Živým i zemřelým blanenským občanům byla věnována mše, kterou za značného zájmu veřejnosti sloužil v kostele sv. Martina v Blansku metropolita moravský a arcibiskup olomoucký Jan Graubner. Mše se uskutečnila při příležitosti oslav 95. výročí povýšení Blanska na město. Při mši zazněla i prosba o moudrost a vzájemné porozumění pro všechny občany města. Právě v listině jednoho z jeho předchůdců na olomouckém stolci, biskupa Jindřicha Zdíka z roku 1141, je první písemná zmínka o Blansku. Zdík také v první polovině 12. století založil románský kostel, který stál na místě dnešní barokní stavby kostela sv. Martina. Na počest výročí povýšení Blanska na město připravily zdejší školy, organizace a městský úřad na tři desítky akcí. Oslavy završí po víkendu setkání představitelů Blanska s delegacemi partnerských zahraničních měst a starosty okolních obcí a slavnostní shromáždění.

Zimní pouť se ve Velehradě konala ke dni úmrtí sv. Cyrila

Kolem dvou tisíc věřících se zúčastnilo ve Velehradě Zimní poutě olomoucké arcidiecéze ke dni úmrtí byzantského věrozvěsta sv. Cyrila (14. února 869) v Římě. Slavnostní mši v největší moravské bazilice zasvěcené soluňským bratřím Cyrilu a Metodějovi a Panně Marie sloužil olomoucký generální vikář Milan Kouba. Kněz v kázání hovořil o odkazu sv. Cyrila a Metoděje a jejich přínosu pro křesťanství a připomněl, že hlavní pouť se tradičně koná ve Velehradě 5. července. V bazilice zazněly písně a modlitby ve staroslověnštině a velkomoravské chorály.

Ekologové jsou znepokojeni stavem vodních toků a přírody v nivách

Znepokojení nad současným stavem vodních toků a přírody v údolních nivách a nad způsobem jejich využívání vyjádřili účastníci dvoudenního mezinárodního semináře o ochraně mokřadů a vodních toků, který skončil v Ústí nad Labem. Výsledkem společného jednání 20 domácích a zahraničních zástupců z 15 nevládních neziskových organizací je Ústecká deklarace o ochraně před povodněmi a za zachování mokřadů adresovaná vládám České republiky, Polska, Německa a evropské komisařce pro životní prostředí. Povodně z posledních let ukázaly podle ekologů na špatné hospodaření v krajině v celém povodí Labe a na jeho důsledky pro vodní režim. Podstatná část semináře byla věnována plánovaným vodním dílům na Labi - v Malém Březně a Prostředním Žlebu. Podrobným rozborem jejich potenciálních dopadů dospěli ekologové k závěru, že tento projekt bude mít daleko více negativ než pozitiv. Ochránci přírody ze zahraniční podpořili své české kolegy a doporučují vládám České republiky a Německa, aby poskytly veřejnosti možnost vyjádřit se k tomuto kontroverznímu projektu.

Ze sportu

Na Švédských hokejových hrách obsadili čeští reprezentanti druhé místo. Stejná pozice jim patří i v letošním ročníku Evropské hokejové tour.

Fotbalisté Slavie Praha zvítězili ve 4. kole Poháru Českomoravského fotbalového svazu v Čelákovicích 4:0 a budou soupeřem Liberce ve čtvrtfinále.

Ačkoliv si trojskokanka Šárka Kašpárková v sobotu vybojovala na halovém mistrovství republiky v Praze právo startovat na evropském šampionátu v Gentu, rozhodla se po zisku osmého titulu české mistryně v řadě předčasně ukončit zimní sezónu. Bývalá mistryně světa nechce riskovat v důležitém olympijském roce zdraví a dá přednost úplnému vyléčení obnoveného zranění odrazové nohy. Případné ukončení sezóny již Kašpárková probírala s trenérem před domácím mistrovstvím. Nakonec se ve Stromovce na start postavila s prvořadým cílem zažehnat současnou psychickou krizi.

A ještě krátce o pondělním počasí na území ČR.

Oblačno, přechodně až polojasno, ojediněle se sněhovými přeháňkami. Nejvyšší teploty 2 až 5 stupňů, na horách kolem -2 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.