Zprávy pondělí, 20. ledna 1997

Vazeni posluchaci, u vysilani Radia Praha vas vita Josef Kubeczka. Na uvod jsou pripraveny zpravy.

A nyni podrobneji:

Hovory v Lanech

Materialy tykajici se Bezpecnostni informacni sluzby, ktere prezidentu Havlovi poskytl predseda Poslanecke snemovny Milos Zeman, neprokazuji podezreni, ze byla vyclenena zvlastni skupina ke sledovani ustavnich, zejmena opozicnich cinitelu. Rekl to v nedelnim poradu Ceskeho rozhlasu Hovory v Lanech prezident Vaclav Havel. Zaroven vsak pripustil, ze mohou davat duvod k podezreni z neceho protizakonneho. Obsah materialu je podle prezidenta velmi disgustujici. Dokumenty si ovsem zasluhuji, aby se jimi zabyvaly prislusne organy, rekl Vaclav Havel.

Uzbekistan je velmi dulezitou zemi, relativne nejstabilnejsi zemi v regionu, zduraznil prezident Havel k nedavne navsteve uzbeckeho prezidenta Islama Karimova v Praze. Ocenil, ze Karimov v Praze deklaroval respekt Uzbekistanu k tomu, ze se muzeme zaclenovat, do jakych chceme bezpecnostnich struktur s tim, ze to Uzbekistan nechape jako sve ohrozeni. Cesky prezident zaroven uvital vyjadrenou vuli teto postsovetske republiky kooperovat s integrujici se Evropou.

Prezident Havel take vyjadril udiv nad tim, ze socialne demokraticka poslankyne Marie Noveska, ktera stala u zrodu afery se zneuzivanim titulu doktora prav, se odmita vzdat mandatu. "Nepochopim, proc pani poslankyne Noveska tak krecovite lpi na svem mandatu, kdyz ona se na rozdil od tech ostatnich evidentne chovala nemoralne, predstirajic, ze dostudovala pravnickou fakultu, aniz ji dostudovala, " rekl Havel.

Cesko-francouzska jednani

Francie ma eminentni zajem na tom, aby Ceska republika byla v prvni vlne zemi, ktere se stanou plnopravnymi cleny Evropske unie. Rekl to po sobotnim jednani s ceskym ministrem prumyslu a obchodu Vladimirem Dlouhym francouzsky ministr zahranici Herve de Charette. Realnym terminem pro integraci Ceske republiky do Unie je podle nej rok 2000, coz za mozny termin oznacil i Vladimir Dlouhy.

Debata o vyznamu cesko-nemecke deklarace zabrala vetsinu casu v rozhovoru, ktery spolu v sobotu v Praze vedli francouzsky ministr zahranici Herve de Charette a predseda Senatu Petr Pithart. Sef francouzske diplomacie na setkani zduraznil, ze deklarace je v teto chvili mozna nejvetsi prinos Ceske republiky a jejiho nemeckeho partnera pro budouci Evropu.

Francouzsky prezident Jacques Chirac navstivi Ceskou republiku 2. az 3. dubna. Informoval o tom v Praze sef francouzske diplomacie Herve de Charette. Behem pripravovane navstevy ma byt podepsana rada dvoustrannych dohod.

Sef francouzske diplomacie Herve de Charette v sobotu odpoledne ukoncil oficialni navstevu Ceske republiky a z rodinnych duvodu o den drive proti puvodnimu programu odletel zpet do vlasti. Predtim na pude francouzskeho velvyslanectvi v Praze pred novinari zduraznil zajem sve zeme na dalsim zintenzivneni cesko-francouzskych vztahu, ocenil pozoruhodnou cestu, jiz Ceska republika v poslednich letech urazila a vyjadril podporu jejimu brzkemu zacleneni do Evropske unie a NATO. "Lze rici, ze mezi zememi stredni a vychodni Evropy se nachazite opravdu na spici, " rekl sef francouzske diplomacie s tim, ze Pariz si preje, aby Ceska republika vstoupila do Evropske unie co nejdrive.

Peter Sutherland o jednotne mene EU

Zavedeni jednotne meny ma pro Ceskou republiku a dalsi stredoevropske zeme rozhodujici vyznam a jeji neuspech by mohl ohrozit vstup transformujicich se ekonomik do Evropske unie. Na svetovem summitu o cestovnim ruchu a turistice v jihoportugalskem meste Vilamoura to rekl predseda jedne z nejvetsich investicnich bank na svete Goldman Sachs International a byvaly generalni reditel Svetove obchodni organizace Peter Sutherland. "Kdyby projekt jednotne meny neuspel, bylo by velmi obtizne dosahnout v ramci Evropske unie dohody o institucionalnich zmenach, ktere jsou pro rozsireni EU nezbytne. Fiasko jednotne meny by totiz vneslo do Evropske unie chaos a vyjednavaci pozice by byla bez jednotne meny mnohem obtiznejsi. Mezi rozsirenim Unie a jednotnou menou existuje proto prima spojitost, " uvedl Sutherland.

Milos Zeman o deklaraci

Predseda Poslanecke snemovny a Ceske strany socialne demokraticke Milos Zeman v sobotu potvrdil, ze pri projednavani cesko-nemecke deklarace ve snemovne nehodla zavazovat poslance sve strany k jednotnemu hlasovanim. "Otazka postoje k cesko-nemecke deklaraci je otazkou svedomi, z tohoto duvodu nepovazuji za vhodne zavazovat poslanecky klub jednotnym hlasovanim, " rekl CTK Zeman. Odmitl tak postoj predsedy poslaneckeho klubu CSSD Stanislava Grosse, ktery v pondeli uvedl, ze otazka pripadneho zavazani poslancu socialni demokracie k jednotnemu hlasovani o cesko-nemecke deklaraci je stale otevrena.

Josef Lux k integraci CR do EU

Priblizovani Ceske republiky Evropske unii bude pro nas znamenat vyssi naklady zemedelske politiky nez nyni. Rekl to ministr zemedelstvi Josef Lux po navratu z berlinskeho Agrofora Vychod-Zapad. Hrubym odhadem by se podle jeho slov mela soucasna statni podpora zemedelstvi zvysit na trojnasobek. Podle Luxe toto cislo vychazi z vyjadreni komisare EU, ze predpokladanym tricetiprocentnim snizenim soucasne urovne prispevku jednotlivych statu na spolecnou podporu zemedelstvi se tato podpora dostane na uroven zavaznou pro ostatni staty. Ta predstavuje 1,7 procenta hrubeho domaciho produktu. Soucasna podpora zemedelstvi v CR predstavuje zhruba 0,5 procenta hrubeho domaciho produktu.

Josef Lux k vyrokum Vladimira Dlouheho

Predseda Krestanske a demokraticke unie-Ceskoslovenske strany lidove Josef Lux si mysli, ze mistopredseda Obcanske demokraticke aliance Vladimir Dlouhy by jako byvaly komunista nemel mluvit o levicovych tendencich v nekterych krocich lidove strany. Domniva se, ze takove vety by mohly vyjadrovat vnitrni pnuti v alianci pred volbami noveho vedeni strany na breznove celostatni konferenci. Reagoval tak na patecni vyrok Dlouheho, ze by se ODA mela vyrazneji kriticky ohradit vuci levicovym tendencim, ktere on vidi i v nekterych politickych krocich lidovcu. Podle Luxe je treba vecne rici, ze se pohled KDU-CSL na svet od nekterych lidi v ODA skutecne lisi.

Ivan Kocarnik o darech

Darovaci smlouvy ve prospech Obcanske demokraticke strany od neznamych darcu povazuje ministr financi Ivan Kocarnik za platne. Navic neshledava duvod pro odvod darovanych castek ve prospech statu. Ministr Kocarnik to uvedl v pisemne odpovedi na poslaneckou interpelaci.

Miloslav Vyborny v Bosne

Inspekcni cestu po ceskych vojenskych zakladnach v misi SFOR v Bosne vykonal o vikendu ministr obrany Miloslav Vyborny s doprovodem. Dustojniky ceske armady a ministra Vyborneho doprovazel take brnensky biskup Vojtech Cikrle. Ten se setkal s Tomasem Holubem z kralovehradecke dieceze, ktery v hodnosti rotmistra pusobi u jednotky jako kaplan. Oba duchovni v nedeli slouzili spolecne polni msi.

CLK rozhorcena pochybnostmi o lecbe prezidenta

Ceska lekarska komora vyjadrila v sobotu sve rozhorceni nad publikovanim nekterych textu, ktere siri pochybnosti a podporuji obecnou neduveru k lekarum, aniz uvadeji konkretni skutecnosti, ktere by slo vysvetlit, potvrdit nebo vyvratit. CLK to uvadi ve stanovisku k publikovanym nazorum na lecbu prezidenta Vaclava Havla. Jak uvedl prezident komory Bohuslav Svoboda, je CLK presvedcena o tom, ze pokud nejsou veskere publikovane naznaky pochybnosti, neurcita kriticka vyjadreni a dohady provazeny jasne formulovanou stiznosti, neprospivaji ani pacientovi, ani osetrujicim lekarum, ani objektivnimu pohledu spolecnosti na praci zdravotniku.

Tyden modliteb za jednotu krestanu

Tyden modliteb za jednotu krestanu, ktery by mel vest k vzajemnemu poznani, odstraneni predsudku a sblizeni mezi krestanskymi cirkvemi, byl v sobotu zahajen v Brne. V jeho ramci budou v nadchazejicich dnech v brnenskych katolickych kostelech slouzit bohosluzby i duchovni nekatolickych cirkvi, informoval generalni vikar brnenske dieceze Jiri Mikulasek. Podle jeho slov je to, co krestany spojuje, vira v jednoho Boha. Cirkve se v prubehu staleti rozdelily a nyni zase k sobe hledaji cestu, uvedl vikar.

V Bejrutu jezdi ceske autobusy

Ve valkou ponicene libanonske metropoli Bejrutu byly minuly tyden uvedeny do pravidelneho provozu autobusy Karosa/Renault vyrobene ve vychodoceskem Vysokem Myte. Zatim jsou v provozu dve linky, na nez bylo nasazeno dvacet autobusu z celkove dvousetkusove dodavky. Do konce cervna se pocita s vytvorenim dalsich vice nez dvaceti linek v zavislosti na postupne obnove mestskych ulic. Posileni verejne dopravy ma zmirnit dopravni problemy ve meste, ktere je preplneno osobnimi vozy.

Kolja v The New York Times

"Rusky chlapec dokazuje, ze ceska srdce umeji roztat, " napsala Jane Perlezova v listu The New York Times v predvecer udileni filmovych a televiznich cen Zlaty globus v recenzi filmu Jana Sveraka "Kolja". Cesky film je nominovan na Zlaty globus v kategorii zahranicnich snimku. Svym americkym ctenarum Perlezova slovy rezisera vysvetluje, ze oprit cesky film o ruskeho chlapce bylo riskantni. Cesi po 40 let, kdy Ceskoslovensko bylo soucasti sovetskeho imperia, Rusy nemilovali. "Aspon filmu nedavejte nazev Kolja, " varovali rezisera. Podle Sveraka ale zadny jiny nazev nebyl tak pusobivy. Z filmu se ale stal kasovni hit a "zeme osvobozena od sovetske nadvlady dokazuje, ze umi promijet a zapominat", napsala Jane Perlezova.

290. vyroci zalozeni CVUT

Jiz 290. vyroci vzniku Ceskeho vysokeho uceni technickeho si tato vysoka skola pripomene na pondelnim verejnem zasedani venovanem koncepci vyzkumu a vyvoje na technickych vysokych skolach. Diskuse se soustredi nejen na aktualni otazky koncepce, ale i na uroven vyzkumu a vyvoje v obecnejsi poloze. Zaroven bude zahajen tridenni vedecky seminar Workshop'97. Na nem budou prezentovany zejmena vysledky vyzkumnych projektu podporovanych granty. Letos se na jeho poradani podileji vedle CVUT take Vysoke uceni technicke v Brne a Vysoka skola banska v Ostrave.

Minulou sobotu uplynulo 290 let od vydani cisarskeho reskriptu Josefa I. , v nemz panovnik v roce 1707 podporil navrh verejneho vyucovani inzenyrstvi v Cechach, ktery jiz jeho predchudci cisari Leopoldovi I. predlozil v roce 1705 Christian Josef Willenberg. Inzenyrstvi bylo v te dobe chapano jako stavitelstvi pro vojenske ucely.

"Moravsti panovnici" na Slovensku

Moravsti panovnici v 6. az 13. stoleti je nazev knihy historika a prezidenta Moravskeho narodniho kongresu Jiriho Libora Bileho, kterou zahajuje letos svou vydavatelskou cinnost Spolek Moravanu na Slovensku. Jak autor informoval CTK, kniha vyjde v prvni polovine letosniho roku. Na 745 stranach ctenar najde posloupnost vladcu v moravskem kralovstvi a na Morave od slovanskeho krale Sama az po posledniho Premyslovce moravskeho markrabete Vaclava II.. V medailonech, venovanych jednotlivym panovnikum, autor sleduje vznik a vyvoj moravskeho kralovstvi jako rise prevazne casti zapadnich Slovanu a jeji civilizacni a statopravni odkaz.

Masopust

Pohledem na nekolik set prozpevujicich, vyhravajicich a ruzne ramusicich klaunu, vodniku, skritku, certu, pierotu a spoustu dalsich masek se potesili Prazane a navstevnici hlavniho mesta, kteri si v sobotu vysli na prochazku do centra ceske metropole. Karnevalovym pruvodem vyvrcholil letosni rocnik Evropskeho karnevaloveho setkani, ktery se od ctvrtka konal v Praze. Ucelem setkani bylo obnovit pozapomenutou tradici masopustu. Rada masek proto symbolizovala plodnost a urodu.

Ze sportu:

36. kolo ceske hokejove Staropramen extraligy prineslo v nedeli tyto vysledky: Pardubice porazily Vsetin 2:0, Vitkovice Opavu 4:3, Sparta zvitezila nad Slavii 6:2, Zlin nad Plzni 6:3 a Trinec v Olomouci dokonce 7:1. Litvinov remizoval s Kladnem 2:2 a Jihlava s Ceskymi Budejovicemi 4:4. Tabulku vede Vsetin s 49 body pred Vitkovicemi se ziskem 45 bodu. Posledni je Opava, ktera nasbirala pouhych 19 bodu.

Kratce o pocasi:

V Ceske republice je dnes oblacno az zatazeno, misty snezeni nebo mrznouci mrholeni. Teploty se pohybuji mezi minus 3 a plus 1 stupnem Celsia.

Tolik zpravy Radia Praha.