Zprávy pondělí, 24. února 1997
Vazeni posluchaci, u vysilani Radia Praha vas vita Josef Kubeczka. Na uvod jsou pripraveny zpravy.
A nyni podrobneji:
Hovory v Lanech
Cesky prezident Vaclav Havel obvinil clenske staty NATO, ze soucasne problemy v rozsireni aliance o staty stredni a vychodni Evropy zavinily svym rozpacitym pristupem. Pred tremi ctyrmi lety bylo Rusku uplne jedno, jestli se aliance rozsiri nebo ne, uvedl prezident Havel v pravidelnem nedelnim poradu Ceskeho rozhlasu Hovory v Lanech. Dodal, ze prezident Boris Jelcin liberalni postoj Ruska v teto otazce deklaroval jiz pri sve navsteve Prahy v roce 1993. Ceska republika je svrchovany, samostatny stat, a rozhodne-li se pro vstup do nejakych organizaci a integrovat se do Evropy pak Rusko nema pravo ji v tom branit, prohlasil tehdy Jelcin.
Prezident Vaclav Havel se pri sve kvetnove navsteve Spojenych statu s nejvetsi pravdepodobnosti nepodrobi zadnemu lekarskemu vysetreni, protoze se obava, ze by medialni rozruch tim vyvolany zastinil politicky vyznam jeho cesty do USA. "Jedna vyznamna newyorska klinika mi nabidla takove komplexni diagnosticke vysetreni...ovsem cetl jsem o tom tolik clanku v novinach a vselijakych spekulaci a dohadu, ze asi s nejvetsi pravdepodobnosti tu nabidku neprijmu, " uvedl Vaclav Havel.
Svuj patecni odjezd do belgickych lazni Spa vysvetlil prezident Havel tim, ze vzal do vlastnich rukou svoje doleceni po operaci plic, pri niz mu byl odstranen zhoubny nador. "Lekari mi nebyli schopni rici, kdy prestavam byt nemocen a zacinam byt zdravy. Tak jsem to musel resit rozkazem. Rozhodl jsem se, ze do konce unora budu rekonvalescent a 1. brezna zacnu byt zdravy, " rekl v rozhovoru pro Cesky rozhlas.
Klaus v Kanade
Vyvrcholila ctyrdenni oficialni navsteva ceskeho premiera Vaclava Klause v Kanade, behem niz ziskal kanadskou podporu pro vstup Ceske republiky do NATO. Premier Klaus to oznacil za hlavni cil cesty. Bilateralni vztahy povazuji obe strany za bezproblemove. Vaclav Klaus jednal s premierem Jeanem Chretienem, ministrem zahranici Lloydem Axworthym a kanadskym guvernerem Romeem LeBlankem. Zucastnil se take nekolika seminaru, jejichz cilem bylo podporit cesko-kanadskou obchodni a hospodarskou spolupraci. Premiera doprovazela delegace nekolika desitek ceskych podnikatelu a manazeru.
Byvaly kanadsky premier Joe Clark na nedelnim ekonomickem seminari v kanadskem Banffu neprimo oponoval ceskemu premieru Vaclavu Klausovi v diskusi o roli statu v rozvoji ekonomiky. Klaus uvedl, ze ho neustale znepokojuje tendence k regulaci lidske aktivity, a to i ve jmenu dobrych zameru a skupinovych zajmu, ktere se jejich nositele snazi stale vice prosazovat. Klaus rovnez striktne odmitl podporu vyvozu. Clark uvedl, ze vyzvou je nyni sila a ekonomicky rust jihovychodni Asie, kde stat do hospodarstvi zasahuje. Podle Clarka se aktivita statu v ekonomice jeste vejde do toho, co oznacujeme za trzni ekonomiku.
Cesti krajane
Ceske a slovenske sdruzeni Kanady vita navrh senatora Jiriho Senkyre vytvorit stalou komisi Senatu pro spolupraci a udrzovani kontaktu s ceskymi krajany. Prohlasil to v New Yorku mistopredseda Sdruzeni Milan Suchma. Konstatoval, ze prave o takovou spolupraci kanadska emigrace vzdycky stala. Upozornil, ze by mozna jeste lepe vyhovovala komise celoparlamentni, tedy obou komor. Suchma take upozornil na mimoradny dojem, ktery ucinila na Kanadany nynejsi navsteva ceskeho premiera Vaclava Klause. Zduraznil, ze pobyt premiera jiste jeste posili podporu, kterou Kanada dava vstupu Ceske republiky do NATO a v jinych oblastech.
Krajanum jde hlavne o to, aby meli zastoupeni a mohli spolupracovat se svou starou vlasti, ne jen o samo vytvoreni nejake komise ci jine gesto. V rozhovoru s newyorskou pobockou CTK to v nedeli zduraznil predseda Rady vzajemnosti Cechu a Slovaku Mojmir Povolny. Pripomnel, ze krajane jiz usilovali o to, aby zastupci nejvetsich krajanskych organizaci byli v podvyboru zahranicniho vyboru Poslanecke snemovny. Zadne odezvy se vsak nedockali. Povolny se s touto veci obratil po volbach na noveho predsedu podvyboru poslance Michala Frankla (ODS), ktery mu pry ale dodnes neodpovedel. Predseda krajanske organizace ma predstavu, ze by se dvakrat do roka podvybor za ucasti krajanu zabyval spolecnymi problemy, predevsim tim, jak mohou byt krajane republice uzitecni. Vetsina tzv. krajanskych problemu se uz totiz podle nej zda byt vyresena.
Zieleniec a Kinkel v Drazdanech
Ministri zahranici Ceske republiky a Nemecka Josef Zieleniec a Klaus Kinkel vyjadrili v sobotu snahu obou zemi orientovat vzajemne vztahy do budoucnosti. U prilezitosti otevreni ceskeho generalniho konzulatu v Drazdanech Kinkel opet zduraznil odhodlani Nemecka podporovat Ceskou republiku na ceste do evropskych a atlantickych struktur. Nemecko si podle jeho slov preje, aby se Ceska republika do obou organizaci dostala co nejrychleji.
Ceska republika a Nemecko hodlaji co nejdrive plnit ukoly spolecneho fondu budoucnosti, jehoz projekty ramcove stanovi cesko-nemecka deklarace. V Drazdanech to v sobotu potvrdil Klaus Kinkel. Podle nej uz ministri v Sasku hovorili o realizaci fondu a vytvoreni pracovni skupiny, ktera se ma pripravou projektu zabyvat. Vikendove setkani oznacil v tomto ohledu za startovni vystrel.
Konference o NATO
O prijeti Ceske republiky, Polska a Madarska do NATO neni v podstate pochyb. Shodli se na tom ucastnici sobotni prestizni mezinarodni konference o vztazich mezi Evropou a USA v Bruselu. Ackoli konference neprijimala zadne zavery, z debaty jasne vyplynula shoda nazoru, ze NATO v cervenci nabidne zahajeni rozhovoru zminenym trem zemim. Americky politolog Zbigniew Brzezinski, ktery spolu s byvalym sefem Evropske komise Jacquesem Delorsem konferenci predsedal, o tomto scenari nepochybuje.
Obcane pro NATO
Vice nez polovina obyvatel Ceske republiky, 57 procent, souhlasi s tim, ze pripadne clenstvi v Severoatlanticke alianci zajisti vetsi obranyschopnost zeme. O jedno procento mene obcanu vyjadrilo nazor, ze timto vstupem bude nejlepe garantovana bezpecnost zeme, a 58 procent si mysli, ze ceska vojenska ucast v SFOR priblizuje zemi k clenstvi v NATO. Vyplyva to z unoroveho setreni Institutu pro vyzkum verejneho mineni.
Pozvani pro Annana
Pozvani od prezidenta Vaclava Havla k ucasti na zarijovem prazskem mezinarodnim foru predal v patek v New Yorku generalnimu tajemnikovi OSN Kofimu Annanovi staly zastupce Ceske republiky pri OSN Karel Kovanda. Ucinil tak, kdyz se s nim loucil pri prilezitosti ukonceni sve diplomaticke mise. Mezinarodni konference Forum 2000 shromazdi vyznamne svetove myslitele a osobnosti, jez se maji zabyvat situaci lidstva na konci stoleti. Jejim spoluporadatelem je nositel Nobelovy ceny za mir Elie Wiesel, ktery je Anannovym blizkym pritelem.
Lucembursky naslednik trunu v Praze
Naslednik trunu Lucemburskeho velkovevodstvi princ Henri priletel v nedeli do Prahy v cele obchodni mise sve zeme na tridenni navstevu Ceske republiky. Dnes se sejde s vedoucim prezidentovy kancelare Ivanem Medkem. Pri svem pobytu v Ceske republice pak bude jednat i s predsedou Senatu Petrem Pithartem a ministrem prumyslu a obchodu Vladimirem Dlouhym. Korunni princ Henri se pak zucastni slavnostniho otevreni lucemburskeho honorarniho konzulatu v Praze, navstivi lidicky pamatnik a prohledne si napriklad i umelecke sbirky Veletrzniho palace.
Hranice se SR
Definitivni rozhodnuti o osudu vladniho navrhu ustavniho zakona o zmenach na cesko-slovenske hranici by mela v pristich dnech ucinit Poslanecka snemovna. Predloha, jejimz prijetim je podminena platnost zmen na spolecne hranici se Slovenskem obsazenych v jiz schvalene mezistatni smlouve, ceka uz jen na zaverecne schvalovani. Pro prijeti ustavniho zakona je potrebna tzv. ustavni vetsina, tedy minimalne 120 hlasu z dvousetclenne Poslanecke snemovny.
Kalvoda predsedou prazske ODA
Predseda Obcanske demokraticke aliance Jan Kalvoda se stal sefem prazske oblastni organizace ODA. Rozhodli o tom v nedeli delegati prazske oblastni konference strany. Kalvoda se zaverem lonskeho roku vzdal, pro neopravnene uzivani akademickeho titulu doktora prav, vsech svych funkci. Predsedou strany zustava do volby noveho vedeni ODA na breznove celostatni konferenci strany v Moste.
ODA odmita spolupraci se socialnimi demokraty
V politickem ukotveni Obcanske demokraticke aliance neprichazi v uvahu spoluprace se socialnimi demokraty. Na devate konferenci zapadoceske oblasti ODA v Presticich na Plzensku to v sobotu rekl poslanec ODA Libor Kudlacek. Patecni schuzku predsedy CSSD Milose Zemana a predsedy KDU-CSL Josefa Luxe, kteri se sesli v souvislosti s informacemi, podle nichz ma Zeman pripravovat svou stranu na vladni koalici s lidovci, oznacil Kudlacek za interni zalezitost techto dvou stran.
Mistopredseda ODA Jiri Skalicky v patek rekl, ze rozumi usili socialnich demokratu priblizit se k nektere ze stran vladni koalice a chape jejich snahu najit si solidnejsi partnery na politicke scene, nez jake maji dnes. Na druhe strane je presvedcen, ze pres vsechny rozdilne nazory je soucasna vladni koalice dostatecne soudrzna na to, aby jeji clenove predevsim sebe navzajem povazovali za nejvhodnejsi partnery. Zda to bude platit naveky pro lidovce, je podle jeho nazoru uz otazka pro predstavitele lidove strany.
Matka Milose Zemana zemrela
Marie Zemanova, matka predsedy Poslanecke snemovny a Ceske strany socialne demokraticke Milose Zemana, zemrela v noci na sobotu ve statni vile v Praze, kterou obyva jeji syn. Informovala o tom mistopredsedkyne CSSD Petra Buzkova. Osmdesatileta matka Milose Zemana podle zdroju blizkych Lidovemu domu trpela jiz delsi cas zakernou chorobou.
Relikviar do Polska
Biskup Jaroslav Skarvada predal v sobotu cast ostatku sv. Vojtecha, uchovavanych v Praze, polskym katolikum z opolske dieceze. Relikviar s ulomkem posvatnych kosti prevzali polsti verici s frantiskany a se svym biskupem pri slavnostni ranni msi, kterou prazsky svetici biskup slouzil v katedrale svateho Vita. Dar bude ulozen do oltare kostela, pro ktery byly svatovojtesske ostatky vyzadany, aby tam byl predmetem obvykle ucty, rekl biskup Skarvada, ktery je podle cirkevniho prava garantem pravosti relikvie. Zduraznil, ze prazskych ostatku katolickeho svetce, biskupa Vojtecha Slavnikovce, tak ubylo neznatelne.
Do Mexika za krajany
Z Prahy do Mexika odletela v sobotu ctyrclenna ostravska vyprava. Po pristi ctyri tydny hodla v teto stredoamericke zemi vyhledat a zdokumentovat stopy po Cesich, kteri zde pusobili, navazat kontakty s dnesni ceskou emigraci a blize se seznamit s tamnimi zivotnimi podminkami. Vyprava, kterou tvori dva redaktori Moravskoslezskeho dne a dva historikove, ma po Mexiku absolvovat pres 6000 kilometru. V Mexiku ma zit podle odhadu vice nez 500 krajanu. Prvni Cesi se dostali do Mexika pred vice nez 300 lety jako jezuitsti misionari, jinou proslulou skupinou byli botanikove, napriklad Tadeas Haenke, Joseph August Corda ci Benedikt Roezl. Nejvice Cechu, a to asi tisicovka, se dostalo do Mexika s vojenskou vypravou Maxmiliana Habsburskeho proti mexicke revoluci. Po Maxmilianove poprave v roce 1867 se vetsina krajanu vratila domu, mnozi se vsak pridali na stranu revoluce. V Mexiku po nich zustaly zlidovele ceske pisne i nektere hmotne doklady.
Ceskou filharmonii dirigoval Yehudi Menuhin
Jmeno dirigenta a legendarniho osmdesatileteho houslisty Yehudi Menuhina, ktery ve ctvrtek a v patek poprve ridil Ceskou filharmonii, prilakalo do prazskeho Rudolfina po oba dny tolik posluchacu, ze byl sal beznadejne vyprodan. Vedle Beethovenovy symfonie Eroica a Dvorakovy Smyccove serenady filharmonici pod Menuhinovou taktovkou hrali jeste v Praze neznamou orchestralni suitu, jejimz autorem byl Menuhinuv ucitel George Enescu. Belovlaseho drobneho umelce na podiu privital bourlivy potlesk a nemene srdecny byl i po zaverecnych tonech, kdy publikum vzdalo dirigentovi poctu vestoje. Z beznych domacich zvyklosti vybocoval na konci temer dvouapulhodinoveho orchestralniho koncertu pridavek z Dvorakovych Slovanskych tancu. Dirigent nepusobil nijak unavene. Menuhin vystoupil s filharmonii jeste v sobotu, a to pri odpolednim zkracenem koncertu pro rodice a deti.
Matejska pout zacala
Za neprilis velkeho zajmu navstevniku zacala v sobotu na Vystavisti v Praze Matejska pout. Na milovniky kolotocu a horske drahy cekaji desitky stankaru nabizejicich vedle pernikovych srdci a opecene klobasy tricka, nocni kosile, teplaky, texasky, sle a porcelanoveho premiera Vaclava Klause v podobe kasicky, kam muze stradal ukladat prebytecne penize. Tradicnich i mene tradicnich atrakci je na pouti celkem 123. Matejska pout, ktera byva predzvesti prichazejiciho jara, ma v Praze dlouhou tradici. Prvni dolozeny zaznam o ni pochazi z roku 1595. Misto jejiho konani se vsak nekolikrat zmenilo.
Ze sportu:
Po patecni a sobotni predehravce, v niz Olomouc zdolala Liberec 1:0 a Opava remizovala s prazskou Slavii 1:1, pokracovalo v nedeli 16. kolo ceske prvni fotbalove ligy temito vysledky: Hradec Kralove - Jablonec 0:2, Viktoria Zizkov - Banik Ostrava 1:1, Teplice - Viktoria Plzen 1:1, Ceske Budejovice - Bohemians Praha 2:0, Karvina - Drnovice 1:1 a Sparta Praha - Brno 5:0. Tabulku vede Slavia s 29 body, pred Drnovicemi a Libercem, ktere maji o bod mene. Posledni jsou Bohemians se ziskem 11 bodu.
V nedeli pokracovala ceska extraliga ledniho hokeje 46. kolem. V jednotlivych zapasech jsme zaznamenali tyto vysledky: Jihlava - Vitkovice 1:3, Zlin - Olomouc 3:2, Slavia Praha - Trinec 2:4, Pardubice - Opava 7:2, Litvinov - Plzen 1:3, Ceske Budejovice - Sparta Praha 4:4 a Kladno - Vsetin 2:8. V cele tabulky je Vsetin s 64 body, pred Spartou, ktera ma o ctyri body mene, ale zapas k dobru. Treti jsou uz s odstupem Vitkovice, ktere nasbiraly 55 bodu a take maji zapas k dobru. Predposledni Jihlava ma 31 bodu a beznadejne posledni Opava pouhych 24 bodu.
Kratce o pocasi:
V Ceske republice je dnes polojasno az oblacno, misty prehanky. Teploty se pohybuji mezi plus 7 az plus 11 stupni Celsia.
Tolik zpravy Radia Praha.