Zprávy pondělí, 28. června 1999

A nyní podrobněji:

Český prezident jednal v Albánii a navštívil krátce Kosovo

Prezident Václav Havel navštívil oficiálně Albánii. Přestože to byla jeho první státní návštěva této balkánské země, hlavními tématy rozhovorů s albánskými politiky bylo sousední Kosovo a obnova Balkánu. Jak uvedl albánský prezident Rexhep Meidani, jednáním o trvalém politickém statusu Kosova musí předcházet vytvoření dočasného mezinárodního protektorátu, který by napomohl vytvoření atmosféry tolerance v oblasti. Meidani tak reagoval na slova svého hosta, prezidenta Havla, který doporučil těm, kdo usilují o "lepší politické uspořádání", nejprve uklidnit vztahy.

Český prezident také zavítal do polní nemocnice v albánském Kavaje. O jeho bezpečnost se starali jednotky KFOR, které česká strana o vstup na jugoslávské území požádala. Poté Václav Havel krátce navštívil Kosovo. Zde zavítal do vypálené vesnice Pirane nedaleko Prizrenu, v níž z původních dvou tisíc obyvatel albánského původu zbylo po řádění Srbů jen pár desítek lidí.

Nad cestou českého prezidenta na jugoslávské území se vznášela řada otazníků. Podle informací ČTK si nechala prezidentská kancelář v polovině tohoto týdne "posvětit" Havlovu cestu do Kosova i od OSN, která tam buduje mezinárodní civilní správu. Mise Spojených národů však ještě nezačala v provincii naplno pracovat.

Benešová zpochybnila smysl prezidentovy cesty do Kosova

Předsedkyně Senátu a místopředsedkyně ODS Libuše Benešová zpochybnila smysl cesty prezidenta Václava Havla do jihorsbské provincie Kosovo. Podle jejího názoru chtěl prezident vstoupit na území suverénního státu, aniž se kontaktoval s jeho suverénní jugoslávskou vládou. Benešová to uvedla v nedělním pořadu televize Nova Sedm čili sedm dní. Partnerem v diskusi jí byl předseda poslaneckého klubu Unie svobody Karel Kühnl. Podle něj dal prezident symbolicky najevo, že Česká republika skutečně myslí vážně své závazky vůči NATO.

Šedivý: Česká polní nemocnice by měla jít co nejdříve do Kosova

Šestá polní nemocnice české armády, která působí v humanitární misi AFOR v Albánii, by se podle náčelníka generálního štábu české armády Jiřího Šedivého měla co nejdříve přesunout do jugoslávského Kosova. Šedivý po nedělním jednání na velitelství AFOR novinářům řekl, že kvůli masovému návratu kosovských uprchlíků bude nemocnice potřebnější v mírových silách KFOR. Nemocnici v albánském městě Kavaje navštívil Šedivý spolu s ministrem obrany Vladimírem Vetchým.

První část české průzkumné roty dnes vyráží do sil KFOR do Kosova

První část příslušníků a vybavení šesté průzkumné roty české armády vyrazí dnes odpoledne z Prostějova na cestu do jugoslávského Kosova, kde se zapojí do mírové mise KFOR. Většina jednotky, která čítá 124 mužů a dvě ženy, odjede z Prostějova dalšími dvěma vlaky v úterý. Průzkumná jednotka bude cestovat přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. Do makedonského Skopje by měl poslední ze tří vlaků dorazit nejdříve v pondělí 5. července. Po vyložení nákladu pak vstoupí celá rota na území Kosova. Podle náčelníka sekce bojové přípravy Josefa Šíby se nedá předpokládat, že by se do mise KFOR zapojili dřív než 6. července. V rotě, která může zabezpečovat průzkum, monitorováni situace a zabezpečování doprovodů, bude působit i pyrotechnická jednotka. Velení české armády zatím ještě nezná přesné místo, kde budou čeští průzkumníci působit. Jisté však již je, že rota bude spadat pod britské velení, které má na starosti centrální část Kosova.

Podle Havla neohrozí vlastní evropská bezpečnostní struktura NATO

Evropa si bude muset vybudovat svoji vlastní bezpečnostní strukturu, čímž ale nijak neoslabí význam Severoatlantické aliance. "Ta bude mít smysl paralelní, protože podle mého mínění vyjadřuje takovou civilizační vazbu mezi severoamerickým kontinentem a Evropou," řekl v sobotu český prezident Václav Havel k budoucnosti evropské bezpečnosti. Prozatím si však Evropa nedokáže poradit s problémy na svém území a musí se spoléhat na pomoc Spojených států, podotkl a poukázal na Kosovo. Budoucnosti střední Evropy byla věnována sobotní konference, na níž se do Vídně sjeli premiéři Maďarska a Rakouska Viktor Orbán a Viktor Klima, český prezident a Polsko zde reprezentoval novinář a intelektuál Adam Michnik. Konference byla na téma dědictví z roku 1989.

Langer přiznal, že na ODS padá stín nekvalitní vlády ČSSD

Občanská demokratická strana je zčásti odpovědná za nekvalitní vládnutí sociální demokracie. Uvedl to místopředseda ODS a Poslanecké sněmovny Ivan Langer. Jak ale dodal, nelze očekávat pád nynějšího kabinetu a ukončení platnosti opoziční smlouvy, kterou obě strany podepsaly po loňských parlamentních volbách. Podle něj musí nejprve existovat reálná šance na vytvoření jiné vlády.

Předpovídaný růst ekonomiky bude podle Kühnla umělý

Propad domácí ekonomiky se v letošním roce zastaví a v jeho závěru se hrubý domácí produkt zřejmě obrátí do pozitivních čísel. Za celý rok ale domácí ekonomika ještě nedosáhne pozitivního růstu. Tento vývoj navíc nesvědčí o zdravém obratu české ekonomiky, protože půjde o růst umělý, který nebude nesený produktivitou práce. V nedělním pořadu televize Nova 7 čili sedm dní to řekl poslanec Unie svobody a bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Kühnl. Ten dále řekl, že prudký pokles zejména ve druhé polovině loňského roku nás prostě automaticky v meziročním srovnání v druhé polovině letošního roku přivede do situace, že už by se stát musel snad úplně rozpadnout, aby se ta čísla nezačala otáčet.

Podle analytiků vláda neudělala nic pro kapitálový trh

Vládní kabinet předsedy Miloše Zemana toho pro kapitálový trh mnoho neudělal, míní analytici. Vláda mimo jiné slibovala prosazovat úpravy legislativního rámce kapitálového trhu, ale podle analytiků pracuje pomalu a je málo aktivní. Zaostává v legislativě, privatizace neběží dost rychle a varovné jsou i personální změny ve strategických podnicích. Trh je tak stále málo přehledný a bezpečný.

Existence ČKD Dopravní systémy je opět ohrožena

Jestliže stát do týdne, nejpozději do 14 dnů nezahájí oddlužení ČKD Dopravní systémy 'ČKD DS), je ohrožena existence tohoto podniku. Staré dluhy dosáhly 2,6 miliardy korun, ale ČKD DS zatím dostaly pouze 344 miliónů na výrobu jedné zakázky. Banky se dosud nedohodly na financování dalších zakázek, řekl na dnešním shromáždění zaměstnanců v prostorách bývalé ČKD Lokomotivky v Libni generální ředitel ČKD DS Bohumír Kráčmar. Necelá stovka zaměstnanců, kteří donedávna pracovali v Libni, kde měly Dopravní systémy pronajaté prostory, se na shromáždění opětovně dozvěděla, že jejich odstávka se prodlužuje do 30. června. Dnes dostali hodinu na to, aby si vzali své osobní věci ze skříněk. Většina z nich přejde od 1. července do mateřského podniku ve Zličíně.

Rychetský: Výrok Zemana o Zieleniecovu úplatkářství je osobní věc

Místopředseda vlády Pavel Rychetský považuje nařčení bývalého ministra zahraničí Josefa Zieleniece 'ODS) z podplácení novinářů z úst premiéra Miloše Zemana za osobní záležitost dvou politiků. "Je to věc čistě občanskoprávní mezi Zieleniecem a premiérem," řekl v neděli novinářům Rychetský.

Opačně se na věc dívá místopředseda Unie svobody a bývalý novinář Vladimír Mlynář. Premiér podle něj nemůže bývalé ministry "takto obviňovat, byť měl třeba několik becherovek". "V normální společnosti se tomu říká lež, v politice se říká, že je nedostatek dokumentů," uvedl na adresu premiéra Mlynář.

Sněmovna se bude opět zabývat návrhem zákona o referendu

Poslanecká sněmovna bude mimo jiné na úterní schůzi projednávat návrh zákona o referendu. Předlohu zákona o všelidovém hlasování, na němž si vylámala zuby řada politických stran, tentokrát předložili poslanci KDU-ČSL v čele s Cyrilem Svobodou. Už v březnu se k lidovecké verzi záporně postavil sociálnědemokratický kabinet, navrhovanou předlohu nepodpořil ani ústavně-právní výbor sněmovny. Proti návrhu byli hlavně poslanci ODS a Unie svobody.

Českým vládám se nepodařilo vydobýt majetek KSČ za 350 miliónů

Od roku 1990 se nepodařilo převést na stát z majetku Ústředního výboru Komunistické strany Československa, který představoval v pořizovacích cenách 2,2 miliardy korun, majetek za 150 až 350 miliónů. Vyplývá to ze závěrečné zprávy o přechodu majetku bývalé KSČ na stát a jeho použití k 30. dubnu 1999, kterou na pondělní schůzi kabinetu předkládá ministr pro místní rozvoj Jaromír Císař. V dokumentu se uvádí, že povinnost vydat tento majetek je už promlčena a další vymáhání je tedy bezpředmětné. Navrácení majetku KSČ lidu stanovil ústavní zákon z roku 1990.

Lidé si připomněli 49. výročí popravy Milady Horákové

Památce všech obětí komunistické totality bylo věnováno nedělní vzpomínkové shromáždění u hrobu předúnorové národně socialistické poslankyně Milady Horákové. Ta byla přesně před 49 lety popravena poté, co byla k trestu smrti odsouzena ve vykonstruovaném soudním procesu za údajnou velezradu a špionáž. Nezákonný rozsudek byl zrušen až v červenci 1968, ovšem soudní rehabilitace tehdy provedena nebyla. Až v říjnu 1990 generální prokurátor ČR zastavil trestní stíhání, což se rovnalo pravomocnému zprošťujícímu rozsudku soudu.

Kardinál Vlk k významu Tomáška v době komunistického režimu

Význam kardinála Františka Tomáška, který by se 30. června dožil sta let, pro českou společnost v době komunistického režimu vyzdvihl na nedělní mši ve Svatovítské katedrále kardinál Miloslav Vlk. "Jakkoli ho chtěli izolovat, byl sloupem pro věřící i zbytek společnosti," uvedl Vlk a připomněl slova, která nad kardinálovou rakví pronesl před sedmi lety prezident Václav Havel. Tomáškovo dílo tehdy Havel označil za výzvu k jednotě duchovního a světského, náboženského a občanského, mravního a politického.

Třebechovický betlém se stal národní kulturní památkou

Světoznámý Proboštův betlém v Třebechovicích pod Orebem se podle nedávného rozhodnutí vlády stal národní kulturní památkou. Muzeum usilovalo o zapsání betlému do seznamu národních kulturních památek osm let. Unikátní betlém, který vznikal po 40 let, má dosud všechny součástky původní. Je z lipového dřeva a má 2000 vyřezávaných dílů a 350 figurek, z nichž se 51 pohybuje jako lidé při práci a dalších 120 jezdí na pohyblivých pásech.

Divadla celého světa se setkala na Pražském quadriennale

Na 20.000 návštěvníků zavítalo od 7. června do Průmyslového paláce na Výstavišti, aby si prohlédlo expozice Pražského quadriennale, devátého ročníku světové výstavy scénografie a divadelní architektury. Zásluhu na tom mělo podle pořadatelů 47 zúčastněných zemí, ale i bohatý doprovodný program, který pro diváky připravily. Nad touto prestižní přehlídkou převzali záštitu prezident Václav Havel a UNESCO.

Ve Strážnici skončil Mezinárodní folklórní festival

Hlavní cenu letošního mezinárodního folklórního festivalu, který skončil v neděli ve Strážnici, získali autoři pořadu Do roka a do dna s pod titulem Osudy, ostudy a písně při pití a o pití autorů Pavla Popelky a Juraje Hamara. Oceněni byli za promyšlenou dramaturgickou přípravu pořadu, v němž se hovoří o víně i pálence. Laureáty 54. ročníku se stala skupina občanů z Mysločovic na Zlínsku, kteří přesvědčivě a spontánně předvedli tradiční hanácké právo.

Hrad a zámek Velhartice bude poprvé zpřístupněn veřejnosti

Gotický hrad a renesanční zámek ve Velharticích na Klatovsku bude od příští soboty poprvé ve své existenci zpřístupněn veřejnosti. Vedle gotických partií - zřícenin části hradu, věže, mostu a Rajského paláce - si budou moci návštěvníci prohlédnout i zámecký interiér. Velhartický hrad, který původně vlastnili páni z Boru a později páni z Velhartic, pochází z roku 1290.

Kostelec nad Labem má opět přístav

Po více než třiceti letech se dočkal znovuotevření přístav v Kostelci nad Labem, který leží na 18. kilometru labské vodní cesty. Zatímco dříve se odtud vozil cukr z místního cukrovaru do Hamburku, nyní sem budou lodě Československé plavby labské dovážet z Německa posypovou a průmyslovou sůl. Zprovoznění přístavu tak zlepší zásobování firem, které zajišťují zimní údržbu silnic. Má také přispět k oživení a rozvoji oblasti.

V Budějovicích skončila degustační soutěž Pivo České republiky

Světlý ležák Eggenberg ze stejnojmenného českokrumlovského pivovaru zvítězil v kategorii světlý ležák Premium '12 stupňů) ve třetím ročníku degustační soutěže Pivo České republiky, která se konala v rámci českobudějovických Slavností piva. Odborníci z domácích pivovarů hodnotili více než 60 druhů piv z 18, většinou malých a středních českých pivovarů.

V Roudnici proběhlo Memorial Air Show

Na 20.000 příznivců letecké historie a letectví přijelo o víkendu do Roudnice nad Labem, kde se konal pátý ročník Memorial Air Show. Tyto letecké svátky, které probíhají na roudnickém letišti vždy jednou za dva roky, jsou poctou českým válečným letcům. Na letošní letecké přehlídce si mohli diváci prohlédnout na 120 letadel, z toho 37 při letu. Byla to například letadla Spitfire, bombardér B-25 Mitchell a Polikarpov Po-2. Chyběla však česká letadla, protože vedení letectva zakázalo účast vojenských letadel na přehlídkách.

Sport

Čtyřnásobný olympijský vítěz Emil Zátopek byl v Praze v Divadle Bez zábradlí slavnostně vyhlášen vítězem ankety Českého olympijského výboru Olympionik století. Soutěži Medaile století dominovalo vítězství českých hokejistů `v turnaji století` v Naganu 1998.

Český reprezentant Martin Doktor se stal celkovým vítězem letošního ročníku Světového poháru v rychlostní kanoistice v kategorii C1.

Mistrem České republiky v silničním závodě cyklistů se stal Tomáš Konečný ze stáje Wüstenrot-ZVVZ. Na trati kolem Žďáru nad Sázavou, dlouhé 228 kilometrů, zajel čas 5 hodin, 51 minut a 57 sekund.

I ve druhém vzájemném utkání v porazili čeští basketbalisté do dvaceti let v rámci přípravy na mistrovství Evropy 2000 Slovensko 94:87.

Krátce o pondělním počasí v ČR

Převážně oblačno, nejvyšší tepolty 23 až 27 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.