Zprávy Radia Praha

Američané požádali o protichemickou jednotku, premiér souhlasil

O vyslání české protichemické jednotky do kampaně proti terorismu vedené Spojenými státy požádal českého premiéra Miloše Zemana americký velvyslanec v Praze Craig Stapleton. Informovalo o tom tiskové oddělení úřadu vlády s tím, že předseda vlády se žádostí souhlasil. Česká republika se tak výrazněji zapojuje do kampaně proti terorismu zahájené po 11. září. Spojenci ze Severoatlantické aliance zatím využívali jen českého dopravního letounu Tu-154, který počátkem tohoto týdne dopravoval osoby a materiál po západní Evropě. Elitní jednotku chemické ochrany v Liberci, součást roty okamžité reakce NATO, nabídl společně s polní nemocnicí spojencům před časem premiér Zeman.

Česko zapojí do operace Trvalá svoboda 300 vojáků

Přibližně 300 českých vojáků se zřejmě bude podílet na operaci Enduring Freedom (Trvalá svoboda), kterou se mezinárodní koalice vedená USA snaží bojovat s terorismem. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík a náčelník generálního štábu Jiří Šedivý potvrdili, že američané požádali o 9. rotu protichemické ochrany z Liberce. Pro nasazení v operaci bude tato jednotka rozšířena o další vojáky na sílu praporu. Podrobnosti jejího možného působení resort obrany tají. Podle ministra je také možné, že jednotka nasazena v zahraničí vůbec nebude.

Irák opět popírá setkání svého diplomata s teroristou Attou v Česku

Irák popřel tvrzení českého ministra vnitra Stanislava Grosse, že irácký diplomat a tajný agent se v Praze sešel s Muhammadem Attou, domnělým únoscem jednoho z letadel, která byla použita při teroristickém útoku na USA 11. září. S odvoláním na komuniké iráckého ministerstva zahraničí o tom informuje agentura AP. Podle iráckého ministerstva zahraničí informace o schůzce Atta-Aní "nejsou vůbec pravdivé". V prohlášení se také připomíná, že Gross v rozhovoru pro jistý francouzský deník zveřejněném 9. října sám přiznal, že "toto setkání nemůže potvrdit". Irácké ministerstvo také obvinilo Grosse z vypouštění "falešných zpráv" s cílem "zburcovat Západ proti Arabům a muslimům", dodává AP. Informace o schůzce Atty a Aního, o níž informovaly počátkem října některé české deníky, popřel již také irácký vicepremiér Tárik Azíz v článku v panarabském listu Aš-Šark al-Avsat vycházejícím v Londýně z 19. října. Aní byl předmětem zájmu českých služeb, které se na něj soustředily kvůli jeho zájmu o rozhlasovou stanici Svobodná Evropa.

Předseda Poslanecké sněmovny Klaus jednal s velvyslancem Stapletonem o Rádiu Svobodná Evropa

Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus velvyslance USA Craiga Stapletona požádal, aby pomohl vyřešit překážky přestěhování redakce Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda z centra Prahy. Klaus to po jednání s americkým diplomatem řekl novinářům. Stanici financují Američané. Stejně jako ostatní americké objekty v České republice je potenciálním cílem teroristů. Otázka jejího přestěhování je ale zatím otevřená a stanice zůstává v budově někdejšího Federálního shromáždění. Hlavním tématem schůzky byla situace po teroristických útocích na New York a Washington. Americký diplomat podle šéfa sněmovny ocenil podporu českých politiků i nabídnutou vojenskou pomoc. Česko poskytlo spojencům dopravní letoun a nabídlo další vojenské jednotky.

Sněmovna v prvním čtení podpořila obecné i jednorázové referendum

Dva návrhy ústavních zákonů o referendu, jeden vládní a jeden senátní, v prvním čtení podpořila Poslanecká sněmovna. Zatímco vládní norma počítá s referendy k zásadním otázkám vnitřní nebo zahraniční politiky obecně, senátní návrh předpokládá jen lidové hlasování o vstupu České republiky do Evropské unie. Oběma normami se nyní bude zabývat ústavně-právní výbor. Oba návrhy přitom musely čelit návrhu na zamítnutí. U senátní předlohy jej podpořilo jen 27 poslanců zejména z KSČM a 131 jich bylo proti. Pro zamítnutí vládního návrhu však zvedlo ruku 61 poslanců ODS a část Unie svobody, proti bylo 100 zákonodárců z ostatních stran a tři unionisté.

Školské odbory vyhlásily kvůli mzdám stávkovou pohotovost

Školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Pobouřilo je pondělní rozhodnutí vlády odložit smluvené zvýšení mezd státních zaměstnanců z ledna na duben roku 2002. Novinářům to řekl předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Jaroslav Rössler. Zatímco v roce 1997 odbory vyhlásily celoplošnou stávku, nyní o ní podle Rösslera neuvažují. Daleko účinnější by podle něj mohl být například bojkot maturitních zkoušek učiteli určité aprobace, neuzavření klasifikace či okupační stávka škol. "Měsíc červen se nám jeví jako nejvýhodnější z tohoto pohledu dosáhnout svých záměrů," dodal.

Riessová-Passerová zmírňuje veto FPÖ vůči Temelínu

Rakouská vicekancléřka za kontroverzní Svobodné (FPÖ) Susanne Riessová-Passerová zmírnila význam její stranou prosazovaného podpisového referenda "Veto proti Temelínu", které se má konat v lednu. V rozhovoru pro dnešní deník Salzburger Nachrichten uvedla, že "referendum není namířeno proti vstupu Česka do EU, ale proti elektrárně", a proto postačí, když česká vláda připustí plán na odstavení Temelína v budoucnu. "Kvůli Temelínu se naše koalice (s lidovci-ÖVP) rozhodně nerozpadne," prohlásila vicekancléřka v reakci na skutečnost, že ÖVP kancléře Wolfganga Schüssela vetování českého vstupu do EU jednoznačně odmítá, stejně jako všechny ostatní rakouské strany. "Veto vstupu není skutečným obsahem referenda: to usiluje o uzavření Temelína jako podmínky pro přijetí Česka do EU," zdůraznila Riessová-Passerová s tím, že splnění této podmínky lze dosáhnout přijetím plánu na uzavření elektrárny, jako to například Slovensko udělalo v případě dvou nejstarších bloků Jaslovských Bohunic či Litva v případě Ignaliny.

Sněmovna částečně liberalizovala podmínky dovozu ojetých vozidel

Poslanecká sněmovna částečně uvolnila podmínky pro dovoz ojetých automobilů. V rámci novely zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích ale nepřijala ustanovení, které umožňovalo dovážet vozidla stará až osm let. Proti prodloužení této lhůty z nynějších pěti let se postavil ministr dopravy a spojů Jaromír Schling. Prohlásil, že v případě přijetí takové úpravy by se z Česka stalo vrakoviště Evropy. Poslanci v rámci novely změnili podmínky vyřazení aut z registru silničních vozidel. Stanovili, že platným dokladem, který má vypovídající hodnotu o tom, že dovážené vozidlo bylo v cizí zemi vyřazeno z registru, bude doklad o celním řízení. Poslanci dále stanovili, že pokud bude mít vozidlo Státní technickou kontrolu, tak již nemusí procházet evidenční kontrolou. V rámci zákona o získávání odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel sněmovna rozhodla, že kompetence určování odborné způsobilosti učitelů autoškol přejdou z ministerstva na kraje. Sněmovna také zmírnila podmínky pro přezkušování odborné způsobilosti profesionálních řidičů z jednoho roku na tři roky. Školení musí ale tito řidiči absolvovat každý rok.

Dovozcům se nelíbí rozhodnutí sněmovny o přihlašování ojetin

Dovozci ojetých automobilů nesouhlasí s obsahem schválené novely zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích. Ta sice částečně zlepšila podmínky pro přihlašování ojetin do provozu, ale neobsahuje požadavek dovozců na zvýšení stáří přihlašovaných vozů z pěti na osm let. Řekl to řekl předseda Sdružení drobných dovozců a opravářů vozidel Jan Slawisch. Podle Slawische se dovozci sejdou 10. listopadu a rozhodnou se jak postupovat. Dodal, že dovozci se s blížícími se volbami pokusí o politické lobování mezi poslanci a senátory. Problematiku podmínek dovozu ojetých automobilů se počátkem září pokusili vyřešit poslanci z podvýboru pro dopravu se zástupci ministerstva dopravy a spojů a sdružením dovozců. Účastníci jednání tehdy dospěli k dohodě, že vypracují změny v příslušném zákoně. Během léta dovozci proti situaci kolem přihlašování ojetých vozů dle nové legislativy opakovaně protestovali blokádou ministerstva dopravy.

Agenti StB pracovali pod vnitrem ještě před rokem 1998

Někdejší komunističtí agenti pracovali pod ministerstvem vnitra ještě před rokem 1998. Prohlásil to ministr vnitra Stanislav Gross ve sněmovně při projednávání senátní novely zákona o zpřístupnění téměř všech svazků bývalé Státní bezpečnosti. Ministr uvedl, že kvůli tomu bude podávat trestní oznámení. Zareagoval tak na poznámku jednoho z pravicových poslanců, že pro sociálnědemokratickou vládu, která se senátní novelou nesouhlasí, snad již žádní komunističtí agenti nepracují. Avizované trestní oznámení dal také do souvislosti s nedávným zjištěním, podle nějž ještě v roce 1997 někteří agenti komunistické rozvědky byli vyjímáni z režimu lustračního zákona a neoprávněně získávali negativní lustrační osvědčení. Gross přiznal, že Česko má i nyní své agenty v zahraničí.

Ministr Schling odmítá kritiku EU za neprůhledné zakázky

Ministr dopravy a spojů Jaromír Schling nevidí důvod, proč by Evropská komise měla ve své hodnotící zprávě pokárat Česko za udělování veřejných zakázek bez vyhlášení tendru. Schling, který je zodpovědný za kontrakt na výstavbu dálnice D47 na severní Moravě v hodnotě 1,3 miliardy USD, řekl, že zakázka ještě vůbec zadána nebyla. Vedoucí delegace Evropské komise pro Českou republiku Ramiro Cibrian pro elektronické vydání listu Financial Times totiž prohlásil, že Evropská komise pravděpodobně ve své roční hodnotící zprávě, která má být schválena 13. listopadu, pokárá českou vládu za udělování veřejných zakázek bez vyhlášení tendru. "Při pohledu z Bruselu ta kritika oprávněná být může. Pokud by se tím zabývali hlouběji, pokud by neusuzovali jen z novinových článků, tak by zjistili, že ta zakázka zatím ještě zadána nebyla. O smlouvách se teprve vyjednává," řekl ministr Schling. Zákon o veřejných zakázkách, resp. příslušný paragraf 50, umožňuje vládám udělovat kontrakty bez vyhlášení tendru v případě nepředvídaných událostí. Vláda však k podobnému kroku přistoupila v letošním roce již několikrát, což rozzlobilo potenciální zájemce a zvýšilo obavy, že vládní výběr ovlivňuje korupce. Mezi tyto případy kritici zahrnují například jmenovaní poradců pro privatizaci v petrochemickém, energetickém a plynárenském odvětví. Státem vlastněný Český Telecom pak lehce získal kontrakt pro vládní multimediální komunikace. Komise má také námitky proti ministerskému plánu poskytnout státní pomoc na restrukturalizaci problémového ocelářství. Podle vedoucího delegace Evropské komise Ramira Cibriana bude EK kritizovat také rozšíření deficitu státního rozpočtu a zklamána je také zpožděním přijetí nového zákona o státní službě.

Ministr Kavan čeká uzavření Melku do půli prosince a dál vyjednává

Ministr zahraničí Jan Kavan očekává, že melkský proces vyhodnocení bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín bude završen do poloviny prosince a následně bude možné s EU uzavřít kapitolu energetika. Kavan řekl, že je kvůli Melku se svým vyjednávacím partnerem, rakouským ministrem životního prostředí prostředí Wilhelmem Moltererem "v pravidelném styku". Zda se scházejí či telefonují, nechtěl Kavan upřesnit. Šéf české diplomacie 23. října doufal, že Melk bude možné uzavřít již do konce listopadu, jak si to přál evropský komisař pro rozšíření Günter Verheugen. Po skončení Melku by podle Kavana mělo být jasné, kdy Praha v Bruselu uzavře kapitolu energetika, blokovanou Rakouskem. "Pro mne je zcela nepřijatelné, abychom uzavřeli Melk bez možnosti uzavřít kapitolu energetika," řekl ministr. Verheugen v říjnu odeslal rakouskému kancléři Wolfgangu Schüsselovi a Zemanovi dopis, v němž označil vyhodnocování bezpečnosti Temelína v rámci procesu z Melku za ukončené a vyzval k jeho uzavření. Molterer ve středu v reakci na novou poruchu jaderné elektrárny uvedl, že "jsou absolutně nezbytná další pečlivá a seriózní jednání o bezpečnosti české jaderné elektrárny".

Náměstkyně ministra obrany uctila vojáky padlé ve Francii

Náměstkyně českého ministra obrany Jaroslava Přibylová se zástupci krajanských organizací a představiteli velvyslanectví České republiky a Slovenska v Paříži uctila památku českých a slovenských vojáků, kteří padli na francouzském území v obou světových válkách. Tradiční pietní akt se konal u pomníku československých padlých na hřbitově Pere Lachaise. U příležitosti svátku Všech svatých vzdalo hold padlým několik desítek Čechů, Slováků a Francouzů. Byli mezi nimi i bývalí spolubojovníci mužů, kteří ve Francii položili život za vlast. Čeští a slovenští vojáci jsou pohřbeni na 32 hřbitovech po celé Francii, řekl předseda Sdružení československých dobrovolníků ve Francii Josef Fišera. Společná vzpomínka na padlé vojáky ve Francii je podle diplomatů jedním ze symbolů bratrství obou národů. Krajané a diplomaté uctili památku padlých vojáků také v sobotu pod pařížským Vítězným obloukem, kde položili věnce ke hrobu Neznámého vojína.

Teroristický útok na USA vyvolá poptávku po munici

Vlašimskou firmu, která vyrábí především sportovní a loveckou munici, navštívila skupina vojenských a leteckých přidělenců z 12 zemí, mimo jiné Kanady, Bulharska, USA, Číny, Ukrajiny, Německa nebo Dánska. Z firemních produktů hosty zaujaly mimo jiné speciální náboje, které lze použít v uzavřených prostorech. Zářijový teroristický útok na Spojené státy vyvolá podle kanadského vojenského přidělence v Česku Williama Hawkena zvýšenou poptávku po munici. Domnívá se, že vzroste výroba především pro policii a armádu. Návštěva vlašimské zbrojovky byla jednou z akcí Asociace vojenských a leteckých přidělenců akreditovaných v Česku. Každoročně zavítají do několika útvarů pozemních a vzdušných sil a do tří až čtyř zbrojních závodů.

Vězni v Oráčově ukončili hladovku, drží ji jen 16 vězňů v Praze

Počet cizinců, kteří drží ve věznici hladovku, se od středy snížil ze 118 na 16. Hladovku například ukončilo všech 43 cizinců, kteří odmítali stravu v oráčovské věznici na Rakovnicku. Jedinou věznicí, kde cizinci ze zemí bývalého SSSR v protestu pokračují, zůstává vazební věznice v Praze-Pankráci. V pankrácké věznici ve středu drželo hladovku 75 cizinců. Cizinci již dříve ukončili hladovku ve Valdicích na Jičínsku, Bělušicích na Mostecku a Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku. Podle ředitele pankrácké věznice Jaroslava Grubera si vězni stěžují na nedodržování předpisů upravujících vazbu. Gruber již v úterý řekl, že s protestujícími hovořil, ale žádný konkrétní důvod se od nich nedozvěděl. Podotkl rovněž, že jsou pod lékařskou kontrolou. Vězni mají také možnost nakupovat si potraviny ve vězeňské prodejně.

Na Dušičky připadá Památka všech zemřelých

Dnešek je lidově dnem Dušiček. Vrcholí prodej věnců, květin a svíček a zdobení hrobů. Lidé vzpomínají na své blízké, modlí se za mrtvé. V katolické liturgii má tento den název Památka všech zemřelých. Vzpomínka na zemřelé se začala v křesťanské církvi před staletími slavit den po slavnosti Všech svatých stanovené na 1. listopad. Od 14. století zdomácněla vzpomínka v Římě.

Dušičkový podvečer s chrámovou hudbou českých barokních mistrů a s ukázkami barokních kázání "o posledních věcech člověka" chystá na neděli soubor historických nástrojů Collegium Marianum. Koncert se uskuteční v klášterní knihovně v Melantrichově ulici na Starém Městě v Praze.

Sport

Fotbalisté Slovanu Liberec postoupili do dalšího kola poháru UEFA. V odvetě totiž ve včera porazili španělský tým Celta Vigo 3:0 a vymazali tak dvoubrankové manko z prvního utkání. Stejný úspěch se bohužel nepodařil Marile Příbram, která remizovala s řeckým PAOK Soluň 2:2. Po debaklu 1:6 v úvodním klání je tak s Poháru UEFA vyřazena.

V nominaci českých fotbalistů pro dva barážové zápasy o postup na mistrovství světa proti Belgii je jedenáct legionářů a osm hráčů pražské Sparty, doplněných dvěma hráči z domácí soutěže. Vedle tradičních opor dostali z letenského týmu pozvánku také obránce Tomáš Hübschman jako úplný nováček a útočník Marek Kincl, který se vrací po dlouhé přestávce. Zápasy 10. listopadu v Bruselu a o čtyři dny později v Praze rozhodnou o postupujícím na mistrovství světa, jež se bude hrát v červnu příštího roku v Japonsku a Koreji. V nominaci schází útočník Jan Koller, který si ještě musí odpykat zbytek trestu za vyloučení v zářijovém utkání s Islandem. Jeho spoluhráč z Borussie Dortmund Tomáš Rosický může kvůli žlutým kartám hrát až v pražské odvetě. Pozvánku nedostal Patrik Berger, přestože se v Liverpoolu po zranění už dostává do formy. Z kádru vypadl také Roman Týce, který v Mnichově většinou sedí na lavičce.

Na Churáňově leží sněhový poprašek, víkend má být slunečný

V šumavském horském středisku Churáňov napadl v noci na dnešek, který pomalu taje. Teplota se pohybuje kolem jednoho stupně nad nulou a během dne by mohla dosáhnout pěti stupňů Celsia. Víkend na horách by měl být beze srážek a slunečný s teplotami v sobotu kolem devíti stupni a v neděli o jeden až dva stupně vyššími.

Po náhlém ochlazení ze středy na čtvrtek padal sníh na většině českých hor. Nikde však nestačil vytvořit souvislou pokrývku. Sněhové srážky očekávají meteorologové od vyšších poloh i dnes.

A ještě krátce o pátečním počasí v České republice:

Oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Později v Čechách od severozápadu přibývání oblačnosti a místy déšť. Na horách srážky sněhové. Nejvyšší teploty 6 až 10 stupňů, na horách kolem 2 stupňů Celsia.