Zprávy Radia Praha

USA poskytnou příští rok české armádě 12 miliónů dolarů

Zahraniční výbor Senátu amerického Kongresu schválil návrh zákona o poskytování bezpečnostní pomoci, na jehož základě by USA měly vynaložit v příštím roce ze svého rozpočtu ve prospěch české armády 12 miliónů dolarů a v roce 2003 ještě o dva milióny více. Návrh zákona, který schválil senátní výbor, předpokládá, že prostředky ve stejné výši jako Česko dostane v letech 2002 a 2003 také Maďarsko a že Polsko. Letos získalo české ministerstvo obrany od USA stejným způsobem 11,7 miliónů dolaru. Ty jsou podle plukovníka Václava Absolona z ekonomické sekce ministerstva využívány především pro rozvoj komunikačních a informačních systémů, zvýšení jazykových znalostí vojáků, pro výcvik nebo na některé prostředky pro zvýšení pohyblivosti vojsk a logistiku. Česká strana každoročně předloží USA seznam svých požadavků a Američané řeknou, co je možné financovat. Přesná výše částek a jejich čerpání se upřesňují každé čtvrtletí. Program zajišťuje Národní úřad pro vyzbrojování. Absolon poznamenal, že dosud nemá oficiální informace o americké pomoci v příštím roce a v roce 2003.

České centrum předalo New Yorku šek na pomoc obětem terorismu

V nabitém programu si udělal ve středu chvilku newyorský starosta Rudolph Giuliani a osobně převzal ve své pracovně od vedoucího Českého centra Přemysla Pely šek s více než 4,5 milióny Kč (120.000 USD) na pomoc lidem postiženým teroristickými útoky z 11. září letošního roku. Jedná se o výtěžek sbírky, kterou pod názvem Humanitární pomoc New Yorku založily České centrum New York a Občanská iniciativa pro Evropskou unii. Do sbírky přispělo čtyřmi milióny korun hlavní město Praha a zbytek tvoří drobné dary jednotlivců. K získání peněz na pomoc obětem teroru budou sloužit i prodej předmětu a vstupenek na veřejná kulturní nebo sportovní vystoupení. Přítomen byl také ministr zahraničí Jan Kavan. Ten předal Giulianimu dopis, v němž jemu a Newyorčanům vyjadřuje soustrast všem, kteří utrpěli útokem. Vedle sbírky ČR vyjádřila solidaritu se Spojenými státy pomocí při potírání terorismu. Giuliani za dar poděkoval a dotazoval se, kdo peníze daroval.

Ministr zahraničí Jan Kavan se účastní v New Yorku 56. zasedání Valného shromáždění OSN.

Původně měla šek převzít jen členka městské rady, ale později si našel chvilku Giuliani, který se zabývá likvidováním následků pondělní havárie dopravního letounu nad Queensem. Letadlo se zřítilo dva měsíce po teroristických útocích, při kterých islámští radikálové unesenými letouny zbourali newyorské Světové obchodní středisko.

Premiér Miloš Zeman se dnes zúčastní summitu CEFTA v Bukurešti

Český premiér Miloš Zeman se dnes v Bukurešti zúčastní summitu Středoevropské dohody o volném obchodu (CEFTA). Předsedové vlád zde podepíšou dodatkový protokol o další liberalizaci obchodu agrárními komoditami mezi ČR, Slovenskem a Maďarskem. Dokument, jehož sjednání schválila ve středu vláda, je reakcí na názorové rozdělení CEFTA v otázkách uvolňování obchodu se zemědělskými produkty. Zatímco Maďarsko, ČR a Slovensko prosazují prohlubování liberalizace obchodu agrárními produkty, ostatní státy připouštějí i možnost návratu k některým ochranným opatřením.

Ministr Tvrdík chce po Aeru prodloužení záruky na L-159 a penále

O prodloužení roční záruční doby na bitevní letouny L-159, jasný harmonogram prací na projektu a snížení ceny o penále ve výši 309 miliónů korun požádá ministr obrany Jaroslav Tvrdík výrobce. S prezidentem a předsedou představenstva Aera Vodochody Antonínem Jakubšem bude v pátek odpoledne jednat na letecké základně v Čáslavi. Ministerstvo obrany hodlá podle Tvrdíka zaujmout k projektu L-159 a Aeru "tvrdší postoj", ministr však dal před novináři jasně najevo, že Jakubše má jeho důvěru. Armáda má nyní na L-159 zakázáno létat, podle velitele letectva Františka Padělka je to ale jen preventivní opatření. Při přebírání dvou strojů v Aeru se na jednom projevila chyba při záznamu údajů z počítače starajícího se o chod motoru a takzvanou černou skříňkou. Vojáci pak stejnou chybu objevili na dalších třech už převzatých strojích. Podle Padělka budou nyní všechny armádní L-159 opět překontrolovány a pak se na nich začne létat, chyba na několika strojích může být odstraněna do 14 dnů. Tvrdík prohlásil, že 309 miliónů jeho resort bez soudu Aeru nezaplatí. Za 72 letadel by armáda měla zaplatit kolem 50 miliard korun. Ministr připomněl, že proti původnímu plánu se zásadně zvýšil objem dodávek pro letadlo, nyní se v cizině vyrábí 94 procent letadla. Jako případ uvedl radar za 54 miliónů korun. Poznamenal, že pokud letadla kvůli jiným závadám v záruční době v podstatě nebudou létat, jakákoli pozdější porucha by armádu finančně zruinovala. Ministr také poznamenal, že více než jeho kritické výroky by případný vývoz letadla do zahraničí poškodila jeho vážná havárie.

Vrtulníku Mi-8S přestaly pracovat motory, protože neměly palivo

Vojenskému vrtulníku Mi-8S, který se v říjnu zřítil u Okrouhlé na Písecku, přestaly pracovat motory, protože neměly dostatek paliva. Zjistili to vojenští vyšetřovatelé. Zatím ale nevědí, proč byla nádrž takřka prázdná. Vyloučeno podle nich není ani selhání lidského faktoru. To je však podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka "absurdní", protože posádka byla jednou z nejzkušenějších v armádě. Při nehodě 28. října utrpěli členové posádky těžká zranění a stále nejsou schopni komplexní výpovědi. Podle kriminalistických expertů vrtulníku nefungovala signalizace nedostatku pohonných hmot. Má svítit v případě, že je ve spotřební nádrži méně než 300 litrů. Vyšetřovatelé v ní našli jen kolem litru. Kvůli nedostatku pohonných hmot se zastavily motory a vrtulník musel nouzově přistát. Experti Kriminalistického ústavu zjistili, že povrch spínače se opálil a pokryl oxidy stříbra. Proto spínač nespojil kontakty obvodu palivoměru.

Vláda a hejtmani našli konkrétní řešení některých problémů krajů

Ministerstvo školství je ochotno zmírnit opatření, kterými omezilo nakládání s majetkem škol převedených na kraje. Resort vnitra krajským úřadům už v pátek sdělí termín dodání počítačů, na které vláda ve středu uvolnila 196 miliónů korun. Bude to ještě letos. Dohodli se na tom dnes ministři s hejtmany krajů. Účastníci pracovní schůzky v Hrzánském paláci na Hradčanech si podle premiéra Miloše Zemana vyjasnili naprosto konkrétní problémy spolupráce mezi vládou a kraji. Kraje se budou podílet na přípravě státního rozpočtu na rok 2003, a to již od samého počátku, informoval o dalších závěrech jednání ministr vnitra Stanislav Gross. Hejtmani také budou mít možnost vyjádřit se k investičním akcím, které budou v rámci druhého čtení zařazovány do návrhu státního rozpočtu na příští rok, a to u zařízení, která mají přejít na kraje. Kabinet je také připraven pomoci krajům překlenout možné finanční problémy v prvních dvou měsících příštího roku. Naplánovány jsou také společné semináře na zámku v Kolodějích, na kterých budou ministři a hejtmani podrobně řešit další aktuální problémy veřejné správy. Pracovního setkání se zúčastnila většina ministrů. Premiér Zeman se s hejtmany oficiálně sešel už podruhé. Na první schůzce 19. března s nimi diskutoval o financování krajů, o problémech veřejné správy a o komunikaci krajů s exekutivou.

Náměstek Vošalík jedná o smlouvě s Vatikánem

Náměstek ministra zahraničí Pavel Vošalík stále jedná a připravuje uzavření mezistátní smlouvy s Vatikánem o vztahu s katolickou církví. Mimo jiné požádal o schůzku s papežským nunciem, která by se měla konat v prosinci. Vošalík tak odmítl kritiku kardinála Miloslava Vlka, že úřad české diplomacie uzavření smlouvy zdržuje. Vlk tvrdí, že od září, kdy Vošalík nahradil Martina Palouše, nenastal v jednání žádný posun. Podle Vošalíka to není pravda. Vatikán je podle Vlka ochoten připravenou dohodu podepsat prakticky okamžitě. Text smlouvy musí na české straně projednat vláda a parlament. Dohoda, o níž se začalo jednat začátkem loňského roku, neřeší složité majetkové vyrovnání a financování církve, i když to Vatikán zpočátku požadoval. Katolická církev se v dohodě spokojila se českým závazkem co nejrychleji a vstřícně dořešit majetkoprávní vztahy. Česká republika je jednou z mála evropských křesťanských zemí, která nemá s Vatikánem uzavřenou mezistátní smlouvu.

Itálie možná nebude striktně trvat na omezení volného pohybu v Evropské unii

Itálie asi nebude striktně trvat na přechodném období pro volné zaměstnávání Čechů po vstupu země do Evropské unie. Po schůzce se svým italským protějškem Robertem Antonionem to naznačil náměstek ministra zahraničí Pavel Telička. Novinářům řekl, že "postoj Itálie je a bude postojem velké vstřícnosti". O tom, jak bude konkrétní podoba volné možnosti práce Čechů v Itálii po vstupu republiky do evropského společenství vypadat, se však podle něj rozhodne až na základě dvoustranných jednání. Česká republika se koncem října dohodla s Evropskou unií na uzavření kapitoly "volný pohyb osob". Mnohaměsíční sága, která vyvolala politické vlny na obou stranách, skončila tím, že čeští diplomaté přistoupili na omezení pro zaměstnávání Čechů. Švédsko, Dánsko, Irsko a Nizozemsko oznámilo, že přechodného období vůči České republice nevyužije vůbec a po vstupu země do Evropské unie zcela otevřou své pracovní trhy. Čeští diplomaté již dříve uvedli, že by se podobně mohly zachovat i další čtyři nebo pět členských zemí unie.

Mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii bude od neděle posuzovat technická řešení v Temelíně

Způsob řešení bezpečnostních otázek Jaderné elektrárny Temelín bude od neděle 18. listopadu posuzovat skupina 11 expertů Mezinárodní agentury pro atomovou energii se sídlem ve Vídni. Podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře přijedou odborníci Mezinárodní agentury pro atomovou energii do Temelína již poosmnácté od roku 1990. Naposled v jihočeské elektrárně působili letos v únoru. Předmětem prověrky bude opakované posouzení bezpečnostních otázek projektu reaktoru VVER 1000, které agentura specifikovala v roce 1995. Nebesář dodal, že kromě jiného budou odborníci z Francie, Německa, Velké Británie, Španělska, Bulharska a pozorovatel z Rakouska posuzovat také technická řešení, která jsou v poslední době zpochybňována Rakouskem a Německem. "I z tohoto mezinárodního pohledu jde tedy o velmi významnou prověrku technického řešení bezpečnostních aspektů Temelína," zdůraznil. V prvním temelínském bloku, kde je již asi dva týdny odstaven reaktor, pokračují podle harmonogramu třítýdenní odstávky. Technici již odstranili netěsnost, která je přiměla k zastavení štěpné reakce, provádějí kontroly zařízení a připravují ho na provoz. Odstávku, po níž bude energetické spouštění prvního bloku pokračovat dalšími testy při výkonu reaktoru do 75 procent, využijí rovněž k úpravám turbosoustrojí.

Nové sdružení Rakušany vyzve, aby neprotestovali proti Temelínu

Nové občanské sdružení Zelený atom v sobotu vyzve rakouské odpůrce temelínské elektrárny, aby ukončili protesty. Otevřený dopis s výzvou jim předají na hraničním přechodu Studánky - Wullowitz. V sobotu tam mají protestovat rakouští lékaři. Zelený atom je chce přesvědčit, že jaderná energetika je východiskem z celosvětové krize životního prostředí. Sdružení založili občané v Plané na Tachovsku. Zatím má 20 členů. Jeho hlavním cílem je organizování osvětových akcí pro podporu jaderné energetiky. Zelený atom chce být díky své nezávislosti alternativou k ostatním organizacím, které se Temelína zastávají. Ve spolupráci se sdružením Jihočeští taťkové a Českou nukleární společností hodlá organizovat besedy s občany, aby problematiku jaderné energetiky lépe poznali.

Sněmovna zřejmě schválí přepracovaný zákon o transformaci Českých drah

Sněmovní hospodářský výbor Poslanecké sněmovně doporučil přijmout vládní návrh zákona o transformaci Českých drah. Předlohu, kterou sněmovna projednávala několik měsíců, podpořili poslanci ČSSD, KDU-ČSL a KSČM. Očekává se tedy, že podobným poměrem hlasů rozhodnou o schválení předlohy poslanci i na prosincové schůzi. Vláda v předloze usiluje o to, aby se dráhy rozdělily na státem vlastněnou akciovou společnost, která bude provozovat železniční dopravu, a státní organizaci pod názvem Správa železniční dopravní cesty. Ta bude vlastnit železniční infrastrukturu. Takové rozdělení někteří poslanci kritizují. Ministr dopravy Jaromír Schling ale podotkl, že z tohoto záměru vláda nemůže slevit. Součástí transformace Českých drah je i oddlužení podniku. Stát by měl dráhy zbavit dluhu více než 38 miliard korun. Podle bývalého předsedy správní rady Miroslava Kapouna je právě oddlužení podniku překážkou založení akciové společnosti, protože stát letos na úhradu dluhů nemá peníze. Předložený zákon trvale kritizují poslanci ODS a Unie svobody. V polovině října na schůzi sněmovny prosadili, aby sněmovna zákon vrátila hospodářskému výboru k dopracování. Pravice vládě vyčítá, že zákon není transparentní, konzervuje státní monopol, zvyšuje veřejný dluh a obsahuje mnoho systémových chyb. Jednání sněmovny ale naznačilo, že mezi poslanci existuje vůle předlohu schválit. Poslanci přijali například pozměňovací návrh, podle kterého by měla být zřízena zcela nezávislá generální inspekce drah. Poslanci také sněmovně doporučili, aby účinnost zákona byla až od 1. ledna 2003.

Český sněmovní petiční výbor jednal na Slovensku o Romech

Zejména o řešení problémů romské menšiny jednali v Bratislavě se zmocněnkyní slovenské vlády pro otázky Romů Klárou Orgovánovou zástupci petičního výboru české Poslanecké sněmovny. Jak řekla místopředsedkyně výboru Veronika Nedvědová, vyměňovali si s Orgovánovou zkušenosti zejména z oblasti národnostního školství, zapojení Romů do národních programů i programů Evropské unie a integrace této komunity. Čeští poslanci se ve středu setkali se členy svého partnerského sněmovního výboru, jednali se zástupci ministerstva práce a sociálních věcí, Sboru vězeňské a justiční stráže a úřadu vlády. Podle Nedvědové se hovořilo o národnostních otázkách, petičním právu, stížnostech, aplikaci lidských práv, otázce vězňů i o ombudsmanovi. Poslanci svůj program na Slovensku ukončili ve čtvrtek návštěvou katedry romské kultury na univerzitě v západoslovenské Nitře.

Soud zamítl návrh na vazbu Železného a propustil jej z cely

Obvodní soud pro Prahu 1 zamítl návrh na vzetí ředitele televize Nova Vladimíra Železného do vazby a propustil jej na svobodu. Neztotožnil se tak s obavami státního zástupce, že by Železný, obviněný z pokusu o poškozování věřitele, mohl na svobodě ovlivňovat svědky. Vyšetřovatel Vladimír Machala zadržel Železného po úterním téměř šestihodinovém výslechu na policii. Ve středu navrhl uvalení vazby kvůli možnému ovlivňování svědků a pokračování v trestné činnosti. Státní zástupce ale v návrhu pro soud uvedl pouze obavu z ovlivňování.

Lubomír Štrougal stane do konce letošního roku před soudem

Do konce letošního roku začne u Obvodního soudu pro Prahu 7 proces s Lubomírem Štrougalem, dlouholetým předsedou vlády a ministrem vnitra komunistického Československa. Štrougal čelí obžalobě ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Řekl to soudce Tomáš Hájek, který má případ na starosti. Termín přelíčení nechce zveřejnit dříve, než s ním seznámí obžalovaného. Nyní sedmasedmdesátiletý Štrougal podle obžaloby v březnu 1965 jako ministr vnitra překazil trestní stíhání skupiny členů Státní bezpečnosti za vraždu. Příslušníci tajné policie podle žalobce brutálně vyslýchali tři muže, kteří pak byli zastřeleni poblíž Prahy údajně při útěku. Podle obžaloby útěk zinscenovala StB proto, aby se veřejnost nedozvěděla o jejích vyšetřovacích praktikách. Štrougal je podezřelý, že svým podřízeným nařídil, aby vyšetřování zastavili a generální prokuratuře neodeslali spis o tomto případu. Bývalý komunistický politik od chvíle, kdy byl loni v lednu obviněn, tvrdí, že se ničeho nezákonného nedopustil. Prohlásil, že spis prokuratuře nepředal proto, že ho pokládal za neobjektivní a vyšetřování za neúplné. Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Štrougala stíhal i v kauze nedovoleného ozbrojování Lidových milicí. Stíhání v této věci vyšetřovatel loni na podzim zastavil, oprávněnost jeho rozhodnutí potvrdil v červenci Nejvyšší soud.

Britské kontroly na letišti skončily

Britské konzulární kontroly na ruzyňském letišti ve středu po šesti dnech skončily. Britové, kteří se mohou na letišti objevit nečekaně kdykoli, je obnovili minulý pátek. Od čtvrtka tak mohou lidé do Anglie cestovat opět bez toho, aby účel jejich cesty zjišťovali konzulární úředníci již v Praze. Během právě skončených kontrol úředníci do Británie nepustili 16 lidí, z toho 13 Čechů, uvedl mluvčí britského velvyslanectví Zbyněk Havránek. Jaké byli národnosti zbývající tři cestující, nechtěl říci. Podle Havránka se nedá tvrdit, že by se kontroly do Prahy vrátily kvůli vzrůstajícímu počtu neoprávněných žadatelů o azyl ve Velké Británii. Aktuální informace o počtech ovšem mluvčí neměl k dispozici. Úředníci byli v Ruzyni i v polovině října na tři dny. Vůbec prvně Velká Británie předsunuté kontroly zavedla v červenci do září právě kvůli přílivu českých žadatelů o azyl. Londýn se na kontrolách dohodl s českou vládou. Británie se opatřením, které vyvolalo kritiku Romů, ochránců práv i některých politiků, snaží zabránit zneužívání svého azylového systému.

Před izraelskou ambasádou se v sobotu sejdou zastánci Palestinců

Na údajné porušování lidských práv Palestinců státem Izrael chtějí mimo jiné v sobotu upozornit účastníci demonstrace před izraelským velvyslanectvím v Praze 7. Organizátor akce Filip Vávra řekl, že očekává účast maximálně 150 lidí. Vávra je známý jako aktivista ultrapravicového Národně sociálního bloku. Sobotní "tichou demonstraci s transparenty" před izraelskou ambasádou však podle něj pořádá Koalice za lidská práva v Evropě. Stejná koalice loni v listopadu uspořádala před německým velvyslanectvím demonstraci proti zrušení neonacistické Národnědemokratické strany Německa. Akce se tehdy zúčastnilo jen deset lidí. Mluvčí Městské části Prahy 7 Helena Šmídová řekla, že organizátoři akci úřadu nahlásili. Připraveni jsou na ni podle Evy Miklíkové z pražské policejní správy i policisté.

Český lék proti Aids zabírá i u pacientů, jimž už nic nepomáhá

Až devadesátiprocentní úspěšnost má lék proti Aids - Viread, který vznikl na základě objevu vědců z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky. Navíc může pomoci i těm pacientům, u kterých už nezabírá žádná léčba. Novinářům to řekl viceprezident amerického výrobce léku firmy Gielad Sciences Norbert Bischofberger. Dodal, že kombinovanou léčbou lze dosáhnout toho, že "virus už není v krvi zjistitelný". Viread v sobě spojuje nejlepší vlastnosti dosavadních preparátů a bude podle Bischofbergera velkou pomocí lékařům při potírání této smrtící choroby. Lék nemá prakticky žádné vedlejší účinky sám ani v kombinaci s jinými léky a virus jen "velmi neochotně" vůči němu vytváří odolnost. Pro pacienty je důležité, že se užívá jedna tableta denně. Při kombinované léčbě s dalším jedním nebo dvěma léky umožní výrazně snížit počet denních tablet. Viread s obsahem účinného tenofoviru potvrdil koncem října pro užití v USA tamní nejvyšší orgán pro schvalování léků. Výrobce Gilead Sciences žádá o povolení pro země Evropské unie, Austrálii, Brazílii a Argentinu, očekává je do května 2002. Vedoucí AIDS centra v pražské Fakultní nemocnici Bulovka Marie Staňková řekla, že lék začnou užívat, jakmile bude zařazen do mezinárodně doporučených postupů.

Z Prahy v pátek odstartuje do Alžíru letadlo s humanitární pomocí

Přikrývky a soupravy na čištění vody za více než milión korun poskytne Česká republika Alžírsku jako pomoc při likvidaci následků ničivých víkendových povodní. Humanitární pomoc přepraví armáda v pátek ráno leteckým speciálem. Zásilka do Alžírska, kde si vodní živel v pátek a sobotu vyžádal přes 600 lidských životů, bude obsahovat dva tisíce přikrývek a 5400 souprav na čištění vody. Náklady na přepravu se odhadují na půl miliónu korun. Francie a Maroko poskytly již Alžírsku záchranáře, Francouzi také poslali letadlo se stany, postelemi, přikrývkami a zařízením na přípravu pitné vody. Rovněž sousední Tunisko se přidalo k rostoucímu počtu zemí, jež poslaly severoafrické zemi pomoc.

A ještě krátce o počasí v České republice:

Mělo by být převážně oblačno, místy slabý déšť nebo mrholení, nejvyšší teploty 2 až 6, v 1000 m na horách kolem +1 stupně Celsia.