Zprávy Radia Praha

Případné zavedení českých víz pro Slováky bude tématem jednání premiéra Zemana s jeho slovenkým protějškem Mikulášem Dzurindou

Český premiér Miloš Zeman dnes v Bratislavě zahajuje dvoudenní návštěvu, během které bude jednat se slovenskou politickou špičkou o rozvoji dvoustranné spolupráce a o evropské integraci. Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda v sobotním rozhovoru pro ČTK vyjádřil přesvědčení, že s Milošem Zemanem dají "na pravou míru" prohlášení o případném zavedení českých víz pro Slováky, které vzrušily slovenskou veřejnost. Dzurinda tato prohlášení připisuje příliš horlivým úředníkům a nemíní snižovat nadstandardní úroveň vztahů obou republik: "Bylo by to proti elementárním zájmům jak Slováků tak Čechů," prohlásil.

Francouzský ministr bude v ČR jednat o reformě státní a veřejné správy

Především otázky spojené s reformou státní a veřejné správy budou zřejmě předmětem jednání, která dnes v Praze absolvuje Michel Sapin, francouzský ministr pro veřejnou správu a státní reformu. Setkat se má mimo jiné s vicepremiérem Vladimírem Špidlou a státním tajemníkem pro evropské záležitosti Pavlem Teličkou. Sapin do ČR přijíždí necelý týden po zveřejnění posudku Evropské komise; v něm EU mimo jiné poukazuje na malý pokrok ČR v oblasti reformy veřejné správy a na absenci zákona o státní službě.

Předák rakouské FPÖ nevěří, že jeho strana bude vetovat rozšíření Evropské unie kvůli elektrárně Temelín

Druhý předseda rakouské Národní rady (dolní komora parlamentu) za Svobodné (FPÖ) Thomas Prinzhorn nevěří, že by jeho strana skutečně vetovala rozšíření Evropské unie kvůli jaderné elektrárně Temelín, jak nyní hrozí. V rozhovoru pro deník Die Presse se vyslovil pro "vyčerpání všech vyjednávacích možností" s cílem dosáhnout odstavení elektrárny. "Rakousko je morálně oprávněno požadovat od ostatních odchod od jaderné energetiky, protože si tuto cestu samo vyznačilo nespuštěním své jaderné elektrárny Zwentendorf," řekl podle listu. Kromě toho je zemí, která dává nejvíce rozpočtových prostředků na životní prostředí. Názor Evropské unie, že Temelín je bezpečný a dvě drobné úpravy odstraní poslední pochybnosti, zpochybnil prohlášením, že má coby donedávna podnikatel s molochem evropské byrokracie vlastní zkušenosti. Dobrozdání EU jsou řízena příslušnými zájmovými skupinami, v daném případě atomovou lobby, a proto "nanejvýš pochybné". Osobně považuje Temelín za "velmi nebezpečný", odmítl ale apriori tvrdit, že je nevylepšitelný. EU se podle jeho názoru chce vyhnout zásadní diskusi o jaderné energetice, podle Prinzhorna je ale žádoucí, aby bylo "případu Temelín" využito k tomu, aby byly všechny členské státy přinuceny "vyložit katry na stůl" a diskutovaly o odchodu od atomu.

Karel Schwarzenberg ostře kritizoval rakouský přístup k Temelínu

Karel Schwarzenberg, bývalý poradce českého prezidenta Václava Havla, v rozhovoru pro pondělní číslo rakouského magazínu Format ostře kritizoval postoj Vídně k jihočeské jaderné elektrárně Temelín. "Mám dojem, že Rakušané svým postojem lezou Evropě celkem na nervy," řekl podle agentury APA, která z článku cituje. Způsobuje to podle něj především nerealistická politika rakouské vlády. "Všude v EU dnes existují jaderné elektrárny, a tak jako je dnešní renault bezpečnější než 20 let starý mercedes, tak je i Temelín bezpečnější než 20 let stará německá jaderná elektrárna v Bavorsku," řekl s narážkou na požadavky Rakušanů, aby Temelín odpovídal německým normám.

V Temelíně začali experti z MAAE posuzovat bezpečnost elektrárny

Řešení bezpečnostních otázek v Jaderné elektrárně Temelín začali v neděli posuzovat odborníci, které do jižních Čech vyslala Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) z Vídně. Podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře přijelo do Temelína, jehož první blok je nyní již dva týdny odstaven, 11 expertů z Francie, Německa, Velké Británie, Španělska, Bulharska a pozorovatel z Rakouska. "Odborníci z MAAE naposled v Temelíně působili letos v únoru. Budou mimo jiné posuzovat také technická řešení, která jsou v poslední době zpochybňována Rakouskem a Německem. Mise MAAE by měla trvat týden.

Guvernér centrální banky a šéf odborů budou jednat o inflaci a růstu mezd

Dnes se uskuteční každoroční pravidelná schůzka guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů Richardem Falbrem. Hovořit budou o výhledech domácí ekonomiky a očekávaném inflačním vývoji. Na pořadu jednání jsou také mzdové požadavky odborů. Česká národní banka odhaduje, že ke konci letošního roku bude meziroční růst spotřebitelských cen činit 4,7 až 5 procent. Pro příští rok si centrální banka stanovila inflační cíl mezi třemi a pěti procenty. Podle makroekonomické prognózy ze začátku listopadu předpovídá ČNB pro tento rok růst hrubého domácího produktu o 3,6 procenta. Pro příští rok očekává růst 3,9 procenta.

Studenti budou demonstrovat za více peněz pro vysoké školy

Iniciativa studentů Univerzity Karlovy svolala na dnešní odpoledne na pražské Palachovo náměstí demonstraci, kterou možná doprovodí pochod centrem města a pouliční happening. Studenti budou žádat více peněz pro vysoké školství. Iniciativa upozorňuje na přeplněné učebny, nevyhovující vybavení, chátrající koleje a jejich nedostatečnou kapacitu a na nízké platy ve školství. Dvě miliardy korun, které pro vysoké školy získal ministr školství Eduard Zeman ze státního rozpočtu, jsou podle iniciativy pouhou záplatou. Řešení vidí iniciativa mimo jiné ve zvýšení státní dotace na jednotlivého studenta. Odmítá školné a zdůrazňuje, že vysoké školy musejí efektivněji nakládat s penězi.

Ministr Rusnok podpoří úvěr na nákup L-159, byť se tím projekt prodraží

Ministr financí Jiří Rusnok podpoří sedmimiliardový úvěr na nákup letounů L-159. A to i přesto, že se tím projekt prodraží zhruba o čtvrt miliardy korun na úrocích. Půjčka by měla být splacena z rozpočtu obrany v příštích letech, dodal ministr v nedělním pořadu Sedmička televize Nova. Navrhované řešení, které má vláda projednat příští týden, předložil ministr obrany Jaroslav Tvrdík svým kolegům už tuto středu. Chce tak překlenout nedostatek peněz v armádním rozpočtu.

Aero má armádě do roku 2003 předat postupně 72 letounů, za které má oproti původně plánovaným 30 miliardám dostat zhruba 50 miliard korun. Ministr Tvrdík nedávno L-159 kritizoval kvůli závadám, ve středu byly cvičné lety vojenský pilotů na tomto typu letadla zakázány.

Podíl dodávek domácích hutí na tuzemský trh opět přesáhl polovinu

Česká republika opět zvyšuje soběstačnost ve spotřebě hutních výrobků. Podíl dodávek domácích hutí na tuzemský trh opět přesáhl polovinu, zatímco loni spadly na historické minimum 42 procent. Letos za tři čtvrtletí dodaly domácí hutě na tuzemský trh skoro 2 milióny tun válcovaného materiálu. Je to pozitivní signál, že české hutnictví dokáže přežít v tržním prostředí, zvláště v situaci, kdy se Evropské unii komplikují dodávky do Spojených států a tudíž hledá odbyt jinde. Česká republika se stále nedohodla s Unií na podobě nutné restrukturalizace ocelářství. Na přelomu listopadu a prosince přijede do Bruselu ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr, aby obhajoval českou koncepci. Ta se rozchází s vizí unie například ve státních nákladech. Zatímco česká strana předpokládá náklady státu na přestavbu hutního průmyslu ve výši asi 22 miliard korun, Unie počítá s náklady vyššími o 12 miliard korun.

Vyšetřovatel kauzy ředitele televize Nova má policejní ochranu

Ministr vnitra Stanislav Gross minulý týden přidělil policejní ochranu Vladimíru Machalovi, který vyšetřuje kauzu ředitele televize Nova Vladimíra Železného. Podle informací deníku Právo je zdrojem obavy o Machalovu bezpečnost textová zpráva, která přišla na jeho mobilní telefon krátce poté, co policie 4. listopadu zadržela právníka ředitele Novy Aleše Rozehnala. Autor zprávy vyšetřovatele v souvislosti s kauzou Železný vydíral, uvádí Právo.

Ředitel televize Nova Vladimír Železný je podezřelý, že se pokusil vystavením miliardové směnky lichtenštejnské nadaci Astrona Foundation způsobit americké firmě CME skoro miliardovou škodu. CME se dříve podílela na chodu Novy. Podle mezinárodní arbitráže jí má Železný onu miliardu zaplatit.

Ministr vnitra Stanislav Gross nečelí žádným zvláštním tlakům v souvislosti s vyšetřováním případu ředitele televize Nova Vladimíra Železného. Sdělila to v neděli mluvčí ministerstva Gabriela Bártíková. "Obecně platí, že i kdyby jakékoliv politické tlaky v kterékoliv kauze nastaly, ministr vnitra a policie se v žádném případě nenechá takovými tlaky ovlivnit," uvedla.

Zmínka o případných politických tlacích se vyskytla v nedělním vyjádření ředitele Úřadu vyšetřování Miroslava Antla. Upozornil však, že nemluvil výslovně o této formě tlaku na vyšetřovatele. Ovšem pokud by takovým tlakům mohl někdo čelit, tak by to byl ministr vnitra, upřesnil. "On by se měl k těmto věcem vyjadřovat spíš než já," řekl ČTK šéf vyšetřovatelů.

Antlovy výroky se nezamlouvají politikům ODS. Místopředseda strany Petr Nečas již v pátek novinářům řekl, že Antl by měl přestat mluvit v náznacích a místo "nevěrohodného mlžení" jasně a konkrétně říct, jaké politické tlaky či zájmy má na mysli. "Chceme věřit, že se události kolem osoby ředitele televize Nova Vladimíra Železného nedějí na politickou objednávku," uvedla ODS v pátečním prohlášení.

Ve Španělsku zemřel na následky bodného zranění český pouliční muzikant

Český pouliční muzikant (35 let) zemřel dnes ráno na následky bodného zranění nožem, které utrpěl sobotu večer během rvačky v jihošpanělském městě Alicante. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na policejní zdroje. Čech byl členem mezinárodní skupiny hudebníků, která se živila produkcí v ulicích Alicante. K dalším členům patřil Slovák (25), Ital (25) a Švýcar (23). Skupina se dostala do střetu s několika mladými Španěly, který skončil tragicky. Za podezření z vraždy zadržela policie 28letého obyvatele Alicante. Zadrženi byli i dva další Španělé.

Na výstavě v Buchlovicích se sešla unikátní vína z 27 zemí

Vinařským zážitkem byl nedělní pátý ročník výstavy zahraničních vín v zámku Buchlovice na Uherskohradišťsku. Sešlo se při něm 298 vzorků vín z 27 zemí. K vidění byla vína z exotických zemí, jako jsou Maroko, Mexiko, Alžír nebo Tunisko. Poprvé za dobu trvání byla na akci červená vína z Gruzie ročník 1998 a 1999. Nejstarším vínem byla moldavská směs tramínů Růže Moldávie ročník 1979, řekl ČTK organizátor Ivo Kaňovský. Nejvzdálenějším vínem bylo chardonnay ročník 2000 z Nového Zélandu.

Herečka Vlasta Chramostová oslavila narozeniny pracovně

Uprostřed práce oslavila pětasedmdesátiny jedna z nejvýraznějších hereček své generace Vlasta Chramostová. Desítky kolegů a přátel jí přišly blahopřát do pražského Divadla Kolowrat. Jedním z gratulantů byl i prezident Václav Havel. Herečka, která podepsala Chartu 77 a dlouhá léta měla do divadel zakázaný přístup, se vyrovnala se svou minulostí v knize vzpomínek. Po náročné ortopedické operaci se nyní znovu pustila do práce: kromě rolí v Jiráskově Lucerně a v inscenaci Ruce Venušiny sestavené z básní Jaroslava Seiferta dostala příležitost i v České televizi, kde s režisérem Jaroslavem Brabcem právě dotočila snímek Samota. Silný příběh vychládajícího manželství bude mít televizní premiéru v lednu.

Vlasta Chramostová byla po válce v angažmá v Olomouci a Brně, od roku 1950 působila 20 let v pražském Divadle na Vinohradech. Začátkem 70. let hrála v Krejčově Divadle za branou a poté následoval zákaz činnosti. Podepsala Chartu 77 a pořádala bytová představení. Po listopadu 1989 začala žít svůj "třetí život - život návratů". Necelý rok poté se stala po Emě Destinnové, komorním pěvci Bedřichu Plaške a Vendelínu Budilovi čestnou členkou české první scény.

Kostra velryby je už 113 let unikátním exponátem Národního muzea

Koncem měsíce uplyne 113 let od prvního vystavení úplné kostry velryby v Praze, která proslavila Národní muzeum v České republice i v zahraničí. Přes dvaadvacet metrů dlouhá a čtyři tuny vážící kostra samice plejtváka myšoka je opravdovým unikátem, který obdivují malí i velcí. Její historie začala v listopadu 1885 na skalnatém mořském břehu v jižní části Norska. Kytovec, kterého tam vyvrhly rozbouřené vlny, se stal vítaným darem moře pro jednu z velrybářských firem. Na místě zpracovala maso a tuk, ale kostru zachovala kompletní. Tu potom nabízela za poměrně vysokou částku 2500 zlatých různým evropským muzeím. O nabídce se dozvěděl významný český přírodovědec Antonín Frič, tehdejší ředitel zoologických a paleontologických sbírek pražského Národního muzea. Ve velrybí kostře viděl jedinečný exponát, a tak již za rok byly jednotlivé její části dopraveny do Prahy. Už v listopadu roku 1888 se kostra v tehdejším Náprstkově muzeu stala senzací Prahy. Teprve roku 1892 byla po dokončení budovy Národního muzea přenesena na místa, kde je dosud.

V mírovské věznici panovala atmosféra jako v rockovém klubu

Atmosféra jako v rockovém klubu panovala v neděli v kulturní místnosti nejtěžší české věznice v Mírově na Šumpersku. Na společném koncertě se v ní sešly místní kapely odsouzených a hudebníci třebíčské formace Walkin' Blues Band. Vězni nadšeně přijali jak výkony svých kolegů, tak profesionálních muzikantů. Koncert udělal tečku za letošním šumperským festivalem Blues Alive.

Festival Blues Alive se vrátil do starobylých hradních zdí věznice po roční odmlce. Loni mělo vedení věznice po útěku Jiřího Kajínka jiné starosti. I když ještě před pár dny věznice tvrdila, že na koncert nepustí kameramany a fotografy, na poslední chvíli rozhodnutí změnila.

Sport

Česká krasojezdkyně Martina Štěpánková vybojovala na mistrovství světa v sálové cyklistice v japonské Kasedě stříbrnou medaili.

Bratři Kamil a Petr Bartůňkové získali na mistrovství světa v sálové cyklistice bronzovou medaili v krasojízdě dvojic.

České házenkářky vybojovaly na turnaji Slovakia Cup v Šale bronzovou příčku. V zápase o konečné třetí místo porazily Litvu 26:25.

Příští, pětapadesátý ročník cyklistického Závodu míru odstartuje 10. května v Českých Budějovicích a skončí 18. května ve Varšavě. Závod je poprvé zařazený do druhé kategorie kalendáře UCI, což znamená, že patří mezi nejvýznamnější etapové podniky sezóny. Na jeho startu se představí sedm až osm stájí první kategorie.

Třetí místo obsadila česká gymnastka Jana Komrsková na Švýcarském poháru v Curychu. Na prestižním mítinku, kterého se účastnili medailisté z mistrovství světa a z olympijských her, startovala společně s někdejším ruským šampiónem Dmitrijem Karboněnkem, který dnes reprezentuje Francii. Na mítinku startovaly dvojice gymnastů z téže země. Komrsková byla ale jedinou reprezentantkou České republiky, a tak o jejím partnerovi musel rozhodnout los. Spolu s Karboněnkem se probojovala až mezi tři nejlepší páry. Lepší než oni byli jen rumunští světoví šampióni Silvia Stroescuová, Marisan Dragulescu a Bulhaři Eugenie Kuzněcovová, Jordan Jovčev.

Čeští nohejbalisté vybojovali na šestém mistrovství Evropy v maďarském Szolnoku dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili. Tituly mistrů Evropy získali Češi ve dvojicích a v trojicích. Ve finále pokaždé porazili slovenské nohejbalisty. Stříbrnou medaili si z Maďarska odvezl Bubniak, který v zápasu o titul podlehl Slováku Žigalovi 1:2 na sety.

23. kolo extraligy ledního hokeje skončilo s těmito výsledky

Vítkovice - Sparta Praha 1:8

České Budějovice - Havířov 3:2

Slavia Praha - Plzeň 2:1

Litvínov - Vsetín 1:2

Třinec - Karlovy Vary 1:2

Zlín - Znojmo 6:3

Pardubice - Kladno 2:1

V čele tabulky jsou Pardubice, druhý je Zlín a třetí Sparta Praha.

Krátce o pondělním počasí:

Zataženo a mlhavo, ojediněle mrholení i mrznoucí. Nejvyšší teploty 0 až 4 stupně Celsia.

Zatím jenom běžky si mohli o víkendu nasadit sportovci, kteří přijeli do Jeseníků. Kromě Ovčárny pod vrcholem Pradědu se ale nikde jinde nelyžuje. Běžkaři mohli využít upravenou, ale zledovatělou stopu z Ovčárny na Praděd a Švýcárnu. Na Ovčárně a hlavním hřebenu nyní leží kolem 15 centimetrů sněhu. Nebezpečí úrazu hrozilo turistům na hřebenech Beskyd, kde je silná námraza. Lysou Horu sice pokrývá zhruba pěticentimetrová sněhová pokrývka, na vydatnější sněhovou nadílku se ale v Beskydech stále čeká.