Zprávy Radia Praha

Česko získá členství v Paktu stability pro jihovýchodní Evropu

Nejpozději do dvou týdnů se Česká republika stane členem Paktu stability pro jihovýchodní Evropu - iniciativy Evropské unie, která má přispět k politické i hospodářské obnově a stabilizaci Balkánu. Po dnešním jednání s premiérem Milošem Zemanem to řekl koordinátor Paktu stability Bodo Hombach. Kromě Česka vstoupí do paktu i Slovensko a Polsko. Česká republika se už teď zapojuje do ekonomické obnovy regionu - například dodávkami autobusů Karosa do Bělehradu nebo obnovou jugoslávské elektrárny Kolubara. Zatím české podniky připravily projekty obnovy Balkánu za 318 miliónů korun. Hombach potvrdil, že změna statusu z pozorovatele v plnoprávného člena pomůže českým podnikatelům při získávání kontaktů a usnadní jim přístup k financování projektů obnovy. Česká republika usiluje o vstup do Paktu stability delší dobu a není jedinou zemí. Hombach v minulosti opakoval, že pomalé rozhodování o zapojení dalších zemí do Paktu není dáno neochotou, ale snahou neohrozit jeho akceschopnost.

České laboratoře dokážou identifikovat původce bioterorismu

České laboratoře mají potřebné vybavení a dostatečnou kapacitu k identifikaci biologických původců zhoubných nemocí, kterých by mohlo být použito při teroristickém útoku. V Jihlavě to řekl ředitel Státní veterinární správy Josef Holejšovský při otevření nové laboratoře pro testování takzvané nemoci šílených krav. Jihlavská laboratoř může vzhledem ke svému druhému, nejvyššímu stupni biologické ochrany, sloužit i k vyšetřování infekcí antraxu, tularémie nebo brucelózy. Vzhledem k úrovni biologické ochrany může sloužit k vyšetřování i takových bakteriologických infekcí, které jsou v současné době používány anebo by mohly být použity jako biologické zbraně. Jediná laboratoř s nejvyšším stupněm biologické ochrany na území bývalého Československa je v Praze. Dokáže pracovat i s virovými chorobami jako jsou kulhavka, slintavka nebo ebola. Jejich zneužití k terorismu by však podle Holejšovského bylo příliš nákladné a není třeba se ho obávat.

Vnitro podepsalo smlouvu na pistole pro českou policii

Česká policie bude přezbrojena pistolemi CZ 75D Compact z České zbrojovky. Smlouvu na dodání 46.000 pistolí podepsali ministr vnitra Stanislav Gross a zástupci firmy. Cena kontraktu přesahuje 557 miliónů korun. Prvních 1000 pistolí mají policisté dostat už letos. "Zbraň se zařadila mezi absolutní světovou špičku," poznamenal generální ředitel zbrojovky Vladislav Volenec. Ministr Gross podotkl, že kvalita pistolí byla zaručena právě i vysokými požadavky vnitra a policie na bezpečnost, spolehlivost a přesnost. Jako první budou novými pistolemi vyzbrojeni policisté z útvarů spadajících pod policejní prezidium, tedy ze speciálních jednotek s celorepublikovou působností. Dále by je měli dostat policisté z Prahy a Středočeského kraje a postupně i další policejní správy.

Vláda projedná zvýšení cla na dovoz kakaového prášku s cukrem

Vláda v pondělí projedná návrh nařízení, kterým se dočasně zvýší clo na dovoz kakaového prášku s 80procentním a vyšším podílem cukru nebo isoglukózy. Úprava, jejíž účinnost potrvá nejvýše 200 dní, má chránit domácí trh před importem výrobku, který přímo nahrazuje a omezuje použití cukru. Jeho zvýšené dovozy způsobují podle ministerstev průmyslu a obchodu a zemědělství vážnou újmu domácím cukrovarům. Česká republika dostala v pátek od Evropské komise ujištění, že proti ní nevystoupí v rámci Světové obchodní organizace, až bude notifikovat zavedení zvýšeného cla na dovoz kakaového prášku s vysokým obsahem cukru.

Předseda Poslanecké sněmovny Klaus počká 30 dnů, pak odešle na Hrad spornou novelu zákoníku

Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus trvá na tom, že opakované hlasování dolní komory o novele obchodního zákoníku je v pořádku a odpor Senátu na tom nic nemění. Klaus řekl, že pokud se senátoři v souladu s ústavou do 30 dnů k předloze nevyjádří, odešle prezidentu Václavu Havlovi zákoník v "opraveném" znění. To znamená bez návrhu poslance Ivana Pilipa, podle něhož by napříště zájemci o privatizaci polostátních firem museli za akcie zaplatit stejnou částku státu i menšinovým vlastníkům.

Sněmovna má schvalovat vládní novelu zákona o vinařství

Vládní novelu zákona o vinohradnictví a vinařství bude na nadcházející schůzi schvalovat Poslanecká sněmovna. Předloha by měla umožnit vytvoření vinařského fondu, který by získával peníze na obnovu přestárlých vinic a na případné rozšíření jejich ploch. Vinaři by do fondu měli přispívat korunou z litru vína a 350 Kč z hektaru vinic. Proti předloze byli již v prvním čtení pravicoví poslanci. Kritizovali to, že novela neusiluje o samofinancování vinohradnictví a vinařství, ale o vytažení peněz z kapes těch, jimž je pak zase rozdělí údajně moudřejší a zřejmě spravedlivější rada fondu, jmenovaná ministrem. Novou úpravu zákona o vinohradnictví a vinařství plánuje vláda již několik měsíců. Ve věcném záměru zákona počítá s tím, že vinohradnická část zákona stanoví pravidla pro pěstování a ochranu révy vinné a vymezí jednotlivé vinařské regiony, oblasti, obce a viniční tratě. Vinařská část pak určí podmínky pro výrobu vína a jeho uvádění do oběhu, včetně označování. Zákon rovněž stanoví povinnou vinohradnickou a vinařskou evidenci, podmínky dovozu vína a výrobků z hroznů do Česka a upraví zřízení vinařského fondu.

Experti dávají Česku velkou šanci na vstup do Evropské unie v roce 2004

Česká republika je mezi 13 kandidáty na třetím místě pokud jde o šanci vstoupit do Evropské unie k 1. lednu 2004; Česko podle neoficiální ankety těsně následuje za Maďarskem a Slovinskem. V průzkumu agentury Reuters mezi 38 ekonomy a politickými analytiky v Evropě je vstup Prahy do Evropské unie k uvedenému datu označen mírou pravděpodobnosti 69 procent. Zatímco v předchozích vlnách rozšíření nestanovila unie pro kandidátské země žádná speciální kritéria kromě obecně platných podmínek v zakládacích smlouvách, v případě zemí střední a východní Evropy, které požádaly o vstup, určila základní požadavky na zasedání Evropské rady v červnu 1993 v Kodani.

V pondělí začnou finální jednání o úvěru elektrárně Šen-tchou

V pondělí přijede do České republiky čínská delegace se zástupci Bank of China, aby zde dokončila jednání o úvěru na dodávky pro tepelnou elektrárnu Šen- tchou přibližně za 268,5 miliónu dolarů. Během návštěvy si delegace rovněž prohlédne podmínky u jednotlivých českých vývozců této ojedinělé zakázky, například v a.s. Škodaexport. Zavítat má též ke slovenskému účastníkovi konsorcia SES Tĺmače. Dodávky mají začít v první polovině příštího roku. V konsorciu jsou dále Škoda Praha a Škoda Energo. Výstavbu projektu schválila v únoru čínská vláda. Kontrakt o výstavbě elektrárny podepsali před dvěma lety za přítomnosti premiérů Miloše Zemana a Ču Žung-Ťie představitelé Škodaexportu a China Electric Power Technology Import and Export Corporation. V platnost by měl vstoupit po podpisu úvěrové smlouvy.

Bezpečnému spouštění Temelína podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii nic nebrání

Jaderná elektrárna Temelín se prý vyrovnala na současné světové úrovni s většinou potenciálních slabších míst ruských reaktorů a několik nedořešených technických problémů údajně nebrání jejímu bezpečnému spouštění a provozu. Po skončení týdenní prověrky Temelína, kterou prováděli experti Mezinárodní agentury pro atomovou energii, to uvedla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Oficiální zpráva bude podle ní vypracována za jeden až dva měsíce. Drábová připomněla, že mezi stále diskutované technické problémy v Temelíně patří souběh vysokoenergetických potrubí a kvalifikace pojistných ventilů na parogenerátorech. "Ze 73 doporučení, která jsme dostali v roce 1996, jich je 66 splněno a sedm dalších je ve značném stadiu rozpracovanosti. Z doporučení s nejvyšší prioritou jsou splněna všechna," prohlásil výkonný ředitel Temelína František Hezoučký. Experti se nyní zabývali výsledky úsilí Temelína při aplikaci doporučení, která byla v roce 1996 učiněna v zájmu zlepšení původního ruského projektu reaktoru VVER 1000.

Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii není ještě inspekce Temelína ukončena

Mezinárodní agentura pro atomovou energii, která má sídlo ve Vídni, na dotaz rakouské tiskové agentury APA uvedla, že inspekce české jaderné elektrárny Temelín experty Mezinárodní agentury pro atomovou energii dosud nebyla dokončena a neexistuje tedy ani žádný závěrečný dokument o této inspekci. Pracovník agentury, který si podle APA přál zůstat v anonymitě, uvedl, že po skončení prohlídky Temelína si zástupci mezinárodní atomové organizace musí napřed své poznatky utřídit a vzájemně prokonzultovat a teprve potom společně sestavit zprávu. Vyjádření Mezinárodní agentury pro atomovou energii si rakouská agentura vyžádala jako reakci na rozhlasové interview ředitelky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové. Ta se již odvolávala na závěrečnou zprávu expertů Mezinárodní agentury pro atomovou energii, v níž se údajně konstatuje, že převážná většina problémových míst v Temelíně již byla buď odstraněna nebo zlepšena natolik, že reaktor je na dobré mezinárodní úrovni a neexistují důvody proti pokračování zkušebního provozu.

Řízenou štěpnou reakci v Temelíně obnoví ve středu

Příští týden ve středu obnoví obsluha prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín štěpnou reakci, která byla zastavena na přelomu října a listopadu. Ředitel elektrárny František Hezoučký řekl, že poté bude následovat dvoudenní testování na nulovém výkonu a zřejmě v pátek zvýší personál výkon, aby mohl připojit generátor do rozvodné sítě. V závěru ledna 2002 má být také zavezeno palivo do druhého bloku. Druhý blok nyní prochází revizí, která by měla skončit na přelomu roku. Pak bude elektrárna čekat na povolení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost k zavezení paliva do reaktoru.

Tři čtvrtě Rakušanů mají strach z jaderných elektráren

Na 36 procent Rakušanů se cítí jadernými elektrárnami "velmi ohroženo" a dalších 38 procent "poněkud ohroženo". Vyplývá to z průzkumu mínění uskutečněného agenturou Market pro sobotní vydání rakouského deníku Der Standard. Tomu, že jihočeská jaderná elektrárna Temelínu bude do pěti let zrušena, je ochotno věřit 49 procent Rakušanů. Na druhé straně je ale 65 procent přesvědčeno, že se Česko do pěti let stane členem EU, "ať se v Temelíně stane cokoli", cituje z průzkumu agentura APA. Přesto se přibližně polovina dotázaných vyslovila pro vetování vstupu Česka do EU, pokud bude Temelín uveden do provozu. Rozpornost tohoto názoru ale prokazuje odpověď na další otázku: jen 28 procent dotázaných míní, že by vetování českého vstupu bylo výhodné pro rakouské zájmy.

Škoda zvýšila prodej na rakouském trhu o čtyři pct na 16.357 aut

Škoda Auto zvýšila za deset měsíců letošního roku prodej na rakouském trhu meziročně o čtyři procenta na 16.357 automobilů. Z údajů rakouského statistického úřadu vyplývá, že mladoboleslavská automobilka je pátým největším prodejcem osobních vozů v alpské republice. Celkem ale počet registrací nových osobních automobilů v Rakousku za uvedené období klesl o 4,7 procenta 262.060 kusů. Podíl značky Škoda na celkovém počtu prodaných automobilů od letošního ledna do konce října stoupl na 6,2 procenta z 5,7 procenta ve stejném období loňského roku. Zatímco Fabia se stala třetím nejvíce kupovaným vozem a její odbyt v zemi stoupl meziročně o 77,1 procenta na 9252 kusů, prodej Octavií naopak klesl o 10,9 procenta na 6968 vozů. Nejvíce kupovanou značkou v Rakousku jsou osobní automobily Volkswagen. Odbyt těchto vozů se ale meziročně mírně snížil o 2,5 procenta na 52.315 kusů.

Kvůli kauze Protivínského požádal krajský zástupce o kontrolu

Brněnský krajský státní zástupce Petr Coufal požádal olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana, aby nařídil prověrku brněnského zastupitelství. Prověrka by měla zjistit, zda krajské státní zastupitelství nepochybilo při dohledu nad břeclavským okresním státním zastupitelstvím v souvislosti s případem faráře Vojtěcha V. Protivínského. Náměstek krajského státního zástupce v Brně Jaroslav Picha o tom informuje na internetových stránkách ministerstva spravedlnosti. Protivínský byl stíhán za kritiku KSČM. Knězi hrozily až dva roky vězení za to, že loni v senátních volbách vyzval občany Břeclavska, aby nevolili KSČM. Krajské státní zastupitelství však obvinění zrušilo, duchovní současně dostal milost prezidenta. Břeclavské státní zastupitelství mělo nad případem Protivínského dozor. Okresní státní zastupitelství dozoruje vyšetřování policie a může do něj vstupovat, krajské státní zastupitelství dohlíží na činnost okresního. Kvůli kauze rezignovala ve čtvrtek břeclavská okresní státní zástupkyně Drahomíra Císařová. Žalobkyně řekla, že chce, aby její postup v případu Protivínského posoudil ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš, který jediný může její rezignaci přijmout. Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová ve čtvrtek uvedla, že břeclavské státní zastupitelství mělo využít všechny prostředky, aby kněz nebyl obviněn. Jistou míru pochybení vidí Benešová i v činnosti Krajského státního zastupitelství v Brně.

Režisér Krejča obdržel vyznamenání od ministra kultury

Divadelní režisér Otomar Krejča, který se v pátek dožil osmdesáti let, obdržel od ministra kultury Pavla Dostála resortní vyznamenání - medaili Artis Bohemiae Amicis. Ocenění Krejča převzal při čtvrteční premiéře inscenace Portrét umělce jako starého muže, kterou nastudoval ve Stavovském divadle v Praze. Dostálova mluvčí Dita Fuchsová informovala, že medaili umělec získal za celoživotní dílo s přihlédnutím k režijní práci a šíření dobrého jména české kultury v zahraničí. Krejča hostoval mimo jiné ve Vídni, Düsseldorfu, Avignonu, Bruselu, Paříži, Janově, Berlíně a v Helsinkách. Dostál s předsedou Poslanecké sněmovny Václavem Klausem předali po čtvrtečním představení jubilantovi kytice s blahopřáním. Květiny a osobní dopis zaslal Krejčovi také prezident Václav Havel. Ke Krejčovým osmdesátinám je ve Stavovském divadle otevřena výstava z výběru jeho rolí a režií na české první scéně, kde působil nejprve v letech 1951 až 1965 jako herec a režisér. V letech 1956 až 1961 tam byl šéfem činohry. V polovině 60. let Krejča založil a vedl slavné Divadlo za branou. Po jeho násilném zrušení počátkem 70. let působil do roku 1976 v někdejším Divadle S. K. Neumanna. Poté směl pracovat jen v zahraničí. V roce 1990 se pokoušel obnovit Divadlo za branou, avšak po čtyřech letech pokus ztroskotal.

Marta Kubišová září v muzikálu pro jednoho herce v Divadle Ungelt

Výkřiky "Bravo!", neutuchající potlesk, záplava květin, přídavky - šťastná Marta Kubišová. Taková byla druhá premiéra, tentokrát pro zvané, komorního muzikálu Andrewa Lloyda Webbera a Dona Blacka Líp se loučí v neděli v pražském Divadle Ungelt. "Marta nejenom skvěle zpívá, což je známo, ale i skvěle hraje," hodnotil představení publicista a spisovatel Pavel Tigrid. Je nyní na pár týdnů v Praze, a tak si liboval, že stihl tak skvělý večer, při němž hlavní a jedinou roli Kubišová zvládá s nonšalancí sobě vlastní. Dirigenta Libora Peška kromě výkonu zpěvačky nejvíce zaujaly texty Pavla Vrby. Pravidelným hostem Divadla Ungelt je i výtvarník a hudebník Jeňýk Pacák. Heračka a uznávaná dabérka Valérie Zawadská obdivuje Kubišovou za to "jak dokáže mládnout a stárnout během vteřiny celého nádherného muzikantského projevu." Komplimenty nešetřila ve své roztomilé češtině ani herečka Chantal Poullainová. Kubišovou pro muzikál Líp se loučí v neděli (Tell Me on a Sunday) o životě a láskách Angličanky v USA, která se snaží získat pracovní povolení neboli tzv. Zelenou kartu, přesvědčil umělecký ředitel Divadla Ungelt Milan Hein.

Obce v pohraničí chtějí lákat turisty na značku ekoregionu

Na čisté životní prostředí chce přilákat turisty sdružení českých a německých obcí Královský hvozd. Obce chtějí mimo jiné zavést značku ekoregionu, která by zaručovala například ekologicky vyrobené potraviny v místních restauracích. Obce kolem Nýrska na Klatovsku a podél hranice v obou zemích připravují strategický dokument budoucí spolupráce. Ekoregion je jedním z největších plánů sdružení, které obcím pomáhá s přípravou strategie. Značku ekoregionu získají místní zemědělci, výrobci a provozovatelé služeb, když budou ochotni dodržet některé dané postupy. Podobný ekoregion už úspěšně funguje na německé straně hranice. Větší počet by měl posílit venkovskou ekonomiku a rozvoj oblasti. Obce Královského hvozdu mohou nabízet například i ozdravné pobyty na čerstvém vzduchu. Sdružení obcí Královský hvozd se zaměřuje například na cestovní ruch, kulturu a školství. Zatím největším projektem je oprava turistické chaty, značení a stezek na vrchu Ostrý. Pro společné projekty chce žádat příspěvky z fondů Evropské unie.

Výstava v Kopřivnici nabídne asi 150 betlémů z různých materiálů

Asi 150 betlémů ze dřeva, keramiky, papíru, paličkovaných krajek nebo skla bude od soboty k vidění na výstavě v Katolickém domě v Kopřivnici na Novojičínsku. Chybět nebudou ukázky historických i současných betlémů. Mezi exponáty nechybí ani betlémy žáků výtvarných škol. Návštěvníci navíc mohou obdivovat jesličky všech velikostí, od těch nejmenších s rozměry deset krát deset centimetrů až po rozlehlá městečka s délkou čtyři metry. Výstavu zpestří nabídka vánočního pečiva.

A ještě krátce o počasí v České republice:

Má být oblačno, na většině území opět občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. Nejvyšší teploty -1 až 3 stupně Celsia.