Zprávy Radia Praha

Mluvčí prezidenta: Zdravotní stav Václava Havla je beze změn

Zdravotní stav Václava Havla se nezměnil. Prezident leží od pondělí v Ústřední vojenské nemocnici v Praze se zápalem pravé plíce. Podle prezidentova mluvčího Ladislava Špačka je Havel i nadále bez teplot, bere antibiotika a rehabilituje se. Špaček také potvrdil, že prezident si už týden připravuje novoroční projev.

Pětašedesátiletý Václav Havel byl do nemocničního ošetřování převezen v pondělí kvůli problémům s dýcháním. V nemocnici lékaři zjistili, že má zápal pravé plíce. Část plic mu totiž před pěti lety museli lékaři kvůli zhoubnému nádoru odebrat.

Plánuje se dohoda mezi Delta Airlines a jejími evropskými partnery

Americké ministerstvo dopravy předběžně souhlasilo s dohodou mezi americkou leteckou společností Delta Airlines a jejími evropskými partnery - francouzskou Air France, italskou Alitalií a Českými aeroliniemi. Tyto čtyři letecké společnosti sdružené v alianci SkyTeam tak budou moci na určitých linkách přes Atlantik koordinovat své lety a ceny letenek. Výjimka z amerického antimonopolního zákona ale nebude mít okamžitě definitivní charakter. Po předběžném schválení následuje ještě 14ti denní lhůta pro případné připomínky. Teprve potom vstoupí dohoda leteckých společností v platnost.

Nadace Člověk v tísni hledá placené profesionály i dobrovolníky

Nadace Člověk v tísni hledá placené profesionály pro organizaci humanitárních akcí v Čečensku a v Afghánistánu, dobrovolné spolupracovníky pro filmový festival Jeden svět a dopisovatele. Čtyři své zástupce v Čečensku a čtyři v Afghánistánu chce nadace vystřídat během prvních čtyř měsíců příštího roku, řekl v sobotu její ředitel Tomáš Pojar. Těchto osm lidí musí ovládat ruštinu a angličtinu nebo se alespoň těmito jazyky domluvit. Představa nadace je, že půjde o mladé lidi kolem třiceti let se schopností samostatného rozhodování.

Humanitární organizace Člověk v tísni při České televizi pomáhá v krizových oblastech světa. Od svého vzniku v roce 1999 organizuje humanitární pomoc, dlouhodobé rozvojové projekty a podporuje snahy o demokratizaci a dodržování lidských práv ve světě. Podporuje disidenty, nezávislé novináře, obhájce lidských práv a představitele demokratické opozice ve více než dvaceti zemích světa. Vedle Afghánistánu a Čečenska se podílela například na humanitárních akcích na Balkáně.

Lidové noviny: Vlaky v lednu zdraží nadvakrát

Nejen náhodní cestující v síti Českých drah, kteří nemají průkaz na některou slevu nebo si nekoupí zpáteční jízdenku, ale také stálí zákazníci s časovými jízdenkami zaplatí příští rok podle Lidových novin za jízdné tomuto přepravci podstatně více. České dráhy totiž naprosto zamlčely, že stálí cestující - tedy především lidé, kteří jezdí vlakem do práce nebo do školy - zaplatí od 27. ledna za týdenní, měsíční a čtvrtletní jízdenky až o 40 procent víc než dosud. Jak list připomíná, jde již o druhé zdražení chystané na začátek příštího roku. "To první dráhy přiznaly již dříve. Jde o to, že pokud si cestující nezakoupí zákaznickou kartu (tzv. Z- kartu, zaplatí od 1. ledna 2002 za jednorázovou jízdenku až o 60 procent více. Zamlčely však, že se velmi razantní zvýšení týká od 27. ledna i časových jízdenek, na něž se Z-karta nijak nevztahuje," konstatuje deník.

Deník Právo: Politické špičky platí charitu z daní občanů

Miliónové částky, které premiér a šéfové obou parlamentních komor věnují na sociální účely, platí podle deníku Právo daňoví poplatníci. Každoročně se v souhrnných rozpočtech Miloše Zemana, Václava Klause a Petra Pitharta objevují tyto položky pod názvem dispoziční fond, píše deník. Dodává, že prezident Václav Havel má stejný nárok, ale jako jediný jej již v roce 1993 odmítl. Podle listu jde o zvykové právo, které lze vystopovat v první republice. Změna má nastat teprve počátkem příštího roku, kdy začne platit novela rozpočtových pravidel. Zlegalizuje totiž třem nejvyšším ústavním činitelům toto rozdávání ze státní kasy, dodává list.

Při akci "Lis" bylo zadrženo deset výrobců pervitinu

Protidrogové policejní komando zadrželo při akci s názvem Lis deset výrobců pervitinu. Podle mluvčí policejního prezidia Ivany Zelenákové odhalili policisté tři laboratoře na výrobu pervitinu a zajistili lék Modafen, který k výrobě drog sloužil. Osm podezřelých skončilo ve vazbě. Dva ze zadržených jsou zkušení výrobci pervitinu, kteří už byli kvůli drogám trestáni. Laboratoře policisté objevili v Praze 8 a v obci Panoší Újezd na Rakovnicku. Akci Lis připravovala Národní protidrogová centrála s kriminalisty z Prahy, Benešova a Tábora už od srpna.

V Temelíně začaly další testy; výkon reaktoru je na 90 procentech

Obsluha Temelína zvýšila poprvé výkon reaktoru v prvním bloku na 90 procent. Podle mluvčího jihočeské jaderné elektrárny Milana Nebesáře získal Temelín povolení k přechodu do další etapy spouštění od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost včera odpoledne. Personál teď bude pokračovat v dalších testech, má jich provést na dvě stě. Zkoušky mají probíhat i v době Vánoc.

Pernod Ricard koupil další podíl v Becherovce

Francouzský lihovarnický koncern Pernod Ricard koupil další podíl v Becherovce. Zvýšil tak podíl v likérce Jan Becher - Karlovarská Becherovka na 97 procent. Podle mluvčího Becherovky Davida Binara koupil Pernod 1,3 procenta akcií likérky od jejího provozního ředitele Václava Lupínka. Zbylá tři procenta akcií likérky má Pernod koupit v nejbližší době od města Karlovy Vary za zhruba 69 miliónů korun. Státu zůstala nejméně na pět let zlatá akcie, která umožní kontrolu nad nakládáním s průmyslovými právy.

Zámek v Miloticích na Hodonínsku nabídne Štědrý den už v neděli

Vánočně vyzdobené komnaty zámku v Miloticích na Hodonínsku si mohou lidé prohlédnout již tradičně poslední neděli před Štědrým dnem. Spatří, jak vypadal zámek v době, kdy vánoční svátky slavili jeho poslední majitelé, rodina Seilern-Aspangů, na začátku minulého století. Kastelán Evžen Boček uvedl, že návštěvníci uvidí vánoční stromek ozdobený tak, jak si to pamatují děti tehdejších zámeckých pánů, které jezdí Milotice navštěvovat. V komnatách lze vidět i tehdejší vánoční pokrmy, včetně popisu jejich přípravy.

O mnohé děti z dětských domovů nemají rodiče zájem ani o Vánocích

Mnohé děti z dětských domovů v Olomouckém kraji se na Vánoce nevracejí domů, přestože mají rodiče. O Štědrý den ale žádné dítě nepřijde. Některé z nich oslaví vánoční svátky v domovech, jiné na horách. Menší děti si berou pracovníci domovů do svých rodin.

"Z pětadvaceti našich dětí zůstává přes Vánoce 17 v domově. Všechny mají rodiče, ale ve většině případů o ně nikdo neprojevil zájem," řekla ČTK ředitelka dětského domova v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku Zdeňka Sládková. Štědrý dne bude v domově vypadat stejně jako v ostatních rodinách. "Nebude chybět stromeček, kapr ani cukroví. Každé dítě si navíc napsalo Ježíškovi o dárek, takže už máme i nakoupeno. Pomohla nám v tom i Nadace Terezy Maxové," uvedla ředitelka. Dodala, že o svátcích budou děti chodit bruslit a sáňkovat.

Pro zpěvačku Leonu Machálkovou jsou Vánoce příjemným kolotočem

Za příjemný kolotoč návštěv a setkávání, pohody, vůní a klidu považuje vánoční svátky zpěvačka Leona Machálková. "Nejsem věřící křesťanka, a proto nemám Vánoce spojeny s narozením Ježíše Krista. Jako normální ženská, normální dcera, vnučka i sestra je pokládám především za příležitost k setkání celé rodiny," řekla Machálková. Je pro ni příjemné, že nemají daná pravidla, co je nutno za každou cenu stihnout. "Dáváme tomu určitou volnost. Co však nesmí chybět je stromeček, vůně, dárky, jídlo, spánek, návštěvy - zkrátka to příjemné kolečko zvyklostí, spjatých s koncem roku," uvedla. A jako každá žena také Machálková dárky ráda dostává, ale i dává.

Medvědice oslaví první Vánoce v Kladně, dostanou svíčkovou

První Vánoce v Kladně oslaví dvě medvědice, které loni v Moravských Budějovicích zanechal ukrajinský cirkus. Po půlroční karanténě nalezly nový domov v kladenském výběhu a mladší z nich, Míša, se stala oblíbencem primátora Milana Volfa, který zvířatům přinese k vánočnímu obědu svíčkovou. O vánočním dárku medvědům se poradil s majitelem cirkusu Berousek, který má u Kamenných Žehrovic na Kladensku zimoviště. "Řekl mi, že medvědi jsou všežravci a mají strašně rádi guláš nebo svíčkovou s knedlíky," uvedl primátor. Na doporučení ošetřovatelky Markéty Řeháčkové pak objednal i porci těstovin, neboť panovaly obavy, že po knedlících se zvířata nadmou.

Tříletá medvědice Míša a osmiletá Marta se nastěhovaly do kladenského výběhu 1. srpna, po půlroční karanténě v Podkrušnohorském zooparku. Výběh stál osm miliónů korun.

Jan Železný počtvrté triumfoval v anketě Sportovec roku

Oštěpař Jan Železný se stal počtvrté vítězem ankety Klubu sportovních novinářů o nejlepšího sportovce České republiky. Po triumfech v letech 1993, 1995 a 2000 svedl trojnásobný mistr světa souboj se světovým rekordmanem v desetiboji Romanem Šebrlem, kterého porazil o pouhých 78 bodů. Třetí místo obsadil další zástupce atletiky Tomáš Dvořák.

Jan Železný je živou legendou světové atletiky. Od roku 1988 startoval na čtyřech olympijských hrách, přičemž jen v Soulu nezískal zlato, ale "pouze" stříbro. Loni v Sydney se stal prvním oštěpařem historie, který na olympiádě dokázal zvítězit třikrát v řadě. Vedle olympijských medailí má ve sbírce tři zlaté a dvě bronzové z mistrovství světa a jednu bronzovou z mistrovství Evropy. Dvakrát (1993 a 1995) skončil v absolutním hodnocení atletické Grand Prix (GP IAAF) na druhém místě. Šestkrát Jan Železný změnil hodnotu světového rekordu, poprvé před deseti lety v Nitře (87,66), zatím naposled 25. května 1996 v německé Jeně výkonem 98,48. Jan Železný byl sedmkrát vyhlášen nejlepším atletem České republiky, v letech 1996 a 2000 se stal nejlepším atletem Evropy a časopis Track and Field jej pětkrát vyhlásil oštěpařskou jedničkou. V roce 1996 dostal nejvyšší ocenění Českého olympijského výboru - cenu Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského.

Gymnastka Čáslavská se stala druhou Sportovní legendou

Nejúspěšnější česká sportovkyně všech dob, sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská, byla zařazena k Emilu Zátopkovi mezi Sportovní legendy. Čtyřikrát vyhrála mistrovství světa, ale světovou veřejnost nezaujala jen svými bravurními výkony, nýbrž i čistým charakterem. Neváhala se kritizovat nepravosti a v roce 1989 byla dokonce navrhována na hlavu státu. Za mimořádné sportovní a lidské kvality obdržela v roce 1990 Mezinárodní trofej fair play Pierra de Coubertina, o léto později Stříbrný olympijský řád a roku 1995 i státní medaili Za zásluhy.

Hokejové družstvo se stalo nejlepším sportovním kolektivem

Nejlepším sportovním kolektivem se stejně jako v loňském roce stalo reprezentační hokejové družstvo, které letos získalo třetí titul mistra světa za sebou. Zvítězili s velkým náskokem před fotbalisty Sparty Praha a hokejovou dvacítkou.

Hokejisté ČR vyhráli turnaj o Pohár Baltiky

Čeští hokejisté zvítězili na turnaji o Pohár Baltiky v Moskvě poté, co v sobotu v přímém souboji o celkový triumf porazili po suverénním výkonu domácí Rusko 4:0. Svěřenci trenéra Josefa Augusty sehráli excelentní první třetinu, v níž ruského brankáře Podomackého překonali dvakrát Balaštík a jednou Ujčík. Ve druhé části ještě zvýšil rozdíl ve skóre Rosa, jenž pokořil už náhradního gólmana Sokolova.

Junior Kulhavý vybojoval domácí titul v cyklokrosu

Jaroslav Kulhavý se stal juniorským mistrem České republiky v cyklokrosu a zajistil si jako první účast na světovém šampionátu, který se uskuteční 2. a 3. února v belgickém Zolderu. Na okruhu v Lošticích zvítězil závodník týmu CCC Mat Kolín s náskokem dvaceti sekund před Ladislavem Šulcem s Zdeňkem Štybarem. I třetí místo stačilo Štybarovi k celkovému prvenství v juniorské části seriálu Budvar Cupu.

Kvůli sněhu je na mnoha místech ČR vyhlášena kalamita

Povětrnostní podmínky komplikují šoférům život už od pátečního večera. Na mnoha místech vyhlásili silničáři kalamitu, která stále trvá v náchodském a rychnovském okrese, na Jablonecku, Liberecku, Semilsku, Novojičínsku, Frýdeckomístecku, Bruntálsku a Opavsku. Hasiči ve spolupráci s policisty a silničáři odkláněli dopravu, uvolňovali uvízlá vozidla a na sněžných skútrech prozkoumávali neprůjezdné oblasti. Do bezpečí hasiči evakuovali nejméně 130 lidí, zajišťovali náhradní ubytování a případně poskytovali jídlo a deky. V pohotovosti jsou policejní vrtulníky. V okresech Bruntál a Opava byl nasazen vojenský záchranný útvar z Olomouce.

Sněhu je dost, někde jsou ale zaváté stopy a hrozí laviny

Na horách jsou ideální sněhové podmínky pro lyžování, přesto v sobotu nebyly zimní areály plné. Slunečné počasí navíc přivítalo zřejmě jen návštěvníky Jizerských hor a části Krkonoš. V dalších horských oblastech bylo oblačno a foukal vítr. Běžkaři proto měli často zaváté stopy. Beskydská Horská služba dokonce varovala před individuálními výstupy na vrcholy a hřebeny, kde sněžilo a vál silný nárazový vítr. Kvůli přívalu sněhu hrozí laviny v Jeseníkách, a to hlavně na Velkém a Malém kotli, Červené hoře, Kralickém sněžníku a Kamzičníku.

Ideální lyžařské podmínky hlásili po téměř dvoudenním vydatném sněžení horská střediska Krušných hor a Šumavy. Nejvíce sněhu je na krušnohorském Klínovci a šumavském Špičáku, kde leží více než metrová sněhová pokrývka. Více než 60 centimetry sněhu se může pochlubit i krušnohorský Boží Dar, šumavský Zadov a Železná Ruda.

A ještě krátce o nedělním počasí v České republice:

Zataženo se sněžením. Denní teploty -4 stupně až nula, na horách - 6 stupňů Celsia.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio